Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT tel HET PARELSNOER DONDERDAG 15 O'CTOBE R 193S HA'ABEE M'S DAGBEAB rr SCHAKEN. DE ACHTKAMP. Remise-partijen Euwe-Fine en Aljechinv. d. Bosch. Woensdagavond is in den Dierentuin te 's Gravenhage de vierde ronde van den int achtkamp der Arbeiderspers begonnen. De partijen verliepen als volgt: EuweFine De partij EuweFine was een orthodo.-x dame-gambiet. Zwart koos echter als zevenden zet niet c7c6, maar c7c5, wat de partij di rect een scherper karakter verleende. Nadat wit op d5 had genomen, volgde een ruil dei zwarte loopers en wit nam thans ook het paarc op d5, waardoor zwart een geïsoleerden pion op dit veld verkreeg. Fine wist echter alle moeilijkheden te boven te komen en dame en torens af te ruilen. Hij kon zich in het eindspel zelfs permitteeren een pion te offeren, daar remise voor hem altijd verzekerd was. Na 33 zetten werd de partij remise gegeven. Aljechinv. d. Bosch. Eveneens een orthodox damegambiet, echter met de klamere voortzetting c7c6. De partij was een tijdlang dezelfde als die tusschen Al jechin en Thomas uit Podebrad, met dit verschil echter, dat v. d. Bosch zijn pion h7 voor pion b2 prijsgaf waardoor hij in een ietwat benauwde positie geraakte, des te meer daar Aljechin reeds een toren op de derde lijn gebracht had. Er ontstond een eindspel van dame, twee torens en vijf pionnen elk. dat na den 25en zet ongetwijfeld voor Aljechin iets gunstiger stond. Daarna wist Aljechin door een mooie com binatie een pion te veroveren, waardoor zijn pion op de a-lijn vrij kwam, maar door nauw keurig spel van zijn tegenstander was hij ge dwongen dezen pion terug te geven, waarop na 43 zetten tot remise werd besloten. GruenfeldLandau. Ook deze partij was een orthodox dame gambiet. Landau nam echter na afruil der zwarte loopers op e7 het paard terug. Door fijn positiespel bracht hij zijn pion op e4, waardoor de zwarte stelling eenigszins gedrukt kwam te staan. Landau kreeg door goed po sitiespel een betere stelling. De partij werd na veertig zetten afgebroken. KmochVan Scheltinga Kmoch opende met d2d4, waartegen Van Schel.tinga zich West-Indisch verdedigde. Wit ruilde de witte spoedig af en verkreeg hierdoor iets beter spel. Toen het Kmoch gelukte, een pion te veroveren, ruilde hij alles af en ging over in een eindspel van paard en vier pionnen tegen looper en drie pionnen, dat hij vermoe delijk zal winnen. De partij werd na 42 zetten afgebroken. De stand. De stand luidt thans: Euwe 3 pnt. uit 4; Aljechin 21/. pnt. uit 4; Kmoch iy2 pnt. uit 3 en een hangpartij; v. d. Bosch 1 y2 pnt. uit 3; Gruenfeld 1 uit 2 en twee hangpartijen; Landau 1 uit 2 en een hang partij; Fine V2 uit 2 en een hangpartij; Van Scheltinga 0 uit 2 en een hangpartij. VOETBAL. SCHOTLAND—DUITSCHLAND (2—0). Uit Glasgow: Meer dan 50000 toeschouwers hebben Woensdagmiddag te Glasgow den tweeden landen wedstrijd tusschen Schotland en Duitschland bijgewoond. Tot aan de rust wist het Duitsche elftal stand te houden. In de tweede helft echter wist de Schotsche rechtsbuiten in het laatste kwartier twee doelpunten te maken. Het Schotsche elftal heeft een op hoog peil «taanden wedstrijd gespeeld. Het achtertrio was zeer moeilijk te passeeren, evenals de middenlinie. In de voorhoede stonden vijf spelers van su perieure kwaliteit, waarbij de vleugel Dela- ney—Walker nog een tikje meer uitblonk dan het overige deel. Tegenover dit elftal heeft Duitschland zeker geen onverdienstelijke prestatie verricht. Een zwak punt in het Duitsche elftal was moeilijk te vinden, maar tenslotte waren de Schotten sterker in hun positiespel; ook hun technische kwaliteiten moesten nog iets hooger worden aangeslagen. OOSTELIJK ELFTAL TEGEN WEST- DUITSCHLAND SAMENGESTELD. DEVENTER, 14 October. In de Dins dagavond te Deventer gehouden vergade ring van de Oostelijke Elftalcommissie werd voor den op 25 October a.s. te Enschedé te spelen wedstrijd Oost NederlandWest Duitschland het volgende Oostelijk elftal samengesteld: Doel: L. Halle (Go Ahead). Achter: Weber (A.G.O.V.V.) en Koldewijn (Heracles) Midden: Entjes (Heracles, Freeze (Hera cles) en Roelofs (Go Ahead). Voor: Nagels (Enschede), Bennink (Ensch. Boys), Schuyt (Z.A.C.), Heetjans (P.E.C.), Gerritsen (Enschede). Reserve: Goldenbelt (Go Ahead), Gidding (S.C.H.), Wicherink (Enschedé). Meilink (Enschede). FEESTAVOND S. V. '34. Voor de leden van bovengenoemde vereeni- ging zullen in den a.s. winter eenige vroolijke avonden worden georganiseerd. De eerste zal gehouden wofden op Zaterdag 14 Novem ber in Paviljoen ..Dreefzicht". Een gevarieerd- programma is samengesteld: o.a. Gebr. de Vos en Herman Theunissen (accordeon). Verder zal optreden een buikspreker met zijn pop De band van .The Jolly Jokers" zal deze avond opluisteren. Er is bal na. AJAX 2—STORMVOGELS 2 OMGEZET. De wedstrijd Ajax 2Stormvogels 2 is om gezet in Stormvogels 2Ajax 2. Deze ont moeting wordt te twaalf uur gespeeld HET STORMVOGELS-ELFTAL. Naar we vernemen, zal K. van der Steen voorloopig niet voor Stormvogels kunnen uitkomen. Hij is nl. Zondag jl. in onzachte aanraking met de omrastering van het A.D.O.-terrein gekomen, waardoor hij een diepe beenwond opliep. Hij werd in een der Haagsche ziekenhuizen verbonden. Verder vernamen we nog. dat het Storm vogels-bestuur bij den K.N.V.B. een klacht heeft ingediend over deze gevaarlijke af scheiding op het A.D.O.-terrein, welke naar zijn meening niet ver genoeg van de achter lijn verwijderd is. WIELRIJDEN. Het wereld-uurrecord verbeterd. Richard brengt liet op 45.398 K.M. Uit Milaan: Op de wielerbaan te Vigorelli bij Milaan is de bekende I FTansche wielrenner Mau- •ice Richard er Woens- 1ag in geslaagd, het we- j -eld-uurrecord te verbe- j teren en te brengen op '5.398 K.M. Het oude we- eld-uurrecord stond op laam van Guiseppe Olmo Italië) met een afstand 'an 45,090 K.M., gevestigd p 31 October van het orige jaar op dezelfde >aan. Richard ging Dinsdag mmiddellijk na zijn aan- iomst te Milaan naar de Richard. Vigorelli-baan, die 397 M. lang is. Hij reed er een twintigtal ronden en bewees, dat hij in vollen vorm was. Hij maakte ronden van 33 seconden, later van 32 secon den en legde de beide laatste resp. af in 30 1/5 30 ÏJ/5 sec. De weersomstandigheden waren Dinsdag reeds aanzienlijk veel beter. Na weken van regen was het fraai weer geworden en toen Woensdag opnieuw bleek, dat de weersomstan digheden er zich uitstekend toe leenden, een poging tot verbetering van het wereld-uurre cord te wagen, nam Richard onmiddellijk het besluit daartoe. Om het wereld-uurrecord van Olmo te ver beteren, was het noodzakelijk, dat de gemid delde tijd van één ronde 3115 sec. bedroeg. Hierin is de Franschman wonderwel geslaagd. DAMMEN. DAMCLUB „STABIEL" TE .SANTPOORT De herkamp tusschen O. T. Glaser en G. Bakker (beiden Haarlemsche Damclub), die gelijk op de 1ste plaats waren aangekomen in de derde klasse van bovengenoemde wedstrij den, werd gewonnen door Glaser, waardoor laatstgenoemde beslag heeft gelegd op de be schikbaar gestelde medaille. SIMULTAANSEANCE J. W. VAN DARTELEN TE VIJFHUIZEN. Donderdagavond 29 October zal door den heer J. W. van Dartelen een simultaanseance worden gegeven voor de leden en genoodigden der Damclub „Vijfhuizen". GYMNASTIEK. VERGADERING TURNLUST. De B. G. V. Turnlust hield haar half jaar- lijksche ledenvergadering onder leiding van den heer J. Steijn. Herinnerd werd aan de dezen zomer behaal de successen, bestaande o.a. uit le en 2e prij zen in kampioenswedstrijden van den K. T. K., het K. N. G. V. en de K. N. A. U., op athletiek- en zwemgebied. In het bestuur werden gekozen mevr. A. GrootHoogland, mej. D. Tabaken de heef en P. Olthof en G. Tabak. De drie laatstgenoem den zullen tevens de vereeniging vertegen woordigen in de jaarvergadering van den K. T. K., waarvoor Turnlust voorstellen zal in dienen betreffende financieele tegemoetko ming in reiskosten voor wedstrijden. De vergadering besloot, deel te nemen aan den cursus Wedel en aan de graad wedstrijden K. T. K. De j aarlijksche uitvoeringen worden begin Februari gehouden, waarna onderlinge gymnastiekwedstrijden zullen plaats vinden. Voorts staan op het programma de vertoo ning van de Olympische film en een K. N. A. U. ahtletiekdag. alsmede een veldloop. Nage gaan zal worden, of een handbal-afdeeling kan worden opgericht. LAWNTENNIS. MEVR. WILLS-MOODY EN BUDGE IN FINALE GEMENGD DUBBELSPEL. Uit Berkeley: In het tournooi om de Pa cific Coast kampioenschappen hebben mevr. Wills-Moody met Donald Budge en Helen Jacobs met Henry Culley den eindstrijd in het gemengd dubbelspel bereikt, waarin zij dus tegen elkaar uitkwamen. De eerste set werd gewonnnen na een schietenden strijd door miss Jacobs en Culley met 75, doch na een hevigen kamp. waarbij de spanning tot het uiterste steeg, slaagden mevr. Wills Moody en Budge er in de tweede set met 108 te winnen. Toen moest de partij we gens duisternis worden afgebroken. AUTOMOBILISME. DE HERFSTTOCHT DER K.N.A.C. Aan den in den nacht van Zaterdag op Zondag a.s. te houden Herfsttocht der K. N. A. C. zullen niet minder dan 150 automobilis ten deelnemen, een aantal dat als maximum in het reglement was vastgesteld en het groot ste is. dat ooit in den Herfsttocht der Club is uitgekomen. De opzet van den Herfsttocht is zoodanig, dat de kaartlees- en oriënteeringskunst van den deelnemer zwaar op de proef worden ge steld. In verband daarmede is de route, welke geheim is, weliswaar niet lang maar moeilijk, zelfs voor een goeden automobilist. Men zal een goede kaartlezer moeten zijn en zich goed moeten kunnen oriënteeren en dat is in den nacht niet altijd even gemakkelijk om de juiste route te vinden, en bij het even- tueele zoeken naar den weg niet te veel tijd te verliezen. Voor de nieuwelingenklasse, waarvoor het aantal inschrijvers 68 bedraagt, is de route korter en minder moeilijk ge maakt dan voor de andere klasse, welke 82 rijders telt, maar in ieder geval is het tra ject toch ook zóó, dat de nieuwelingen er een prachtige training voor verdere Herfst- tochten, in de hoogere klasse In kunnen vinden. De deelnemers komen Zaterdag n.m. te 5 uur in Hotel „Geytenbeek" te Zwolle bijeen. Van 7 uur 1 minuut af zullen de rijders twee aan twee op de Veemarkt worden ge start: de aankomst zal Zondagsmorgens bij Hotel „Wientjes" te Zwolle plaats hebben. In dit hotel zal te elf uur aan de K.N.A.C.- toeristen, die beslag, hebben gelegd op de plaquette voor een buitenla-'dschen toertocht van meer dan 3000 K.M., dit kleinood worden uitgereikt. En tenslotte vereenigen allen, die zich daartoe hebben opgegeven, zich aan een gemeenschappelijken Koffiemaaltijd. (Adv. Ingez. Med.) DAMES-HOCKEY. MEJ. ROLLIN COUQUERQUE VOOR DE MICROFOON. In verband met het zilveren jubileum van den Ned. Dames Hockeybond zal de secreta resse. mej. M. Rollin Couquerque. hedenavond half zeven voor de A.VR.O.-microfoon een vraaggesprek voeren over het dames-hockey spel in ons land. KEGELEN. TWEEDE BONDSDAG. In het Kegelgebouw aan de Tempeliersstraat werd de Tweede Bondendag gehouden, waar aan deel konden nemen de leden van den Haarlemschen Kegelbond. De deelnemers waren verdeeld in 5 teams. De wedstrijd liep over 4 banen; op elke baan moesten 10 worpen gedaan worden, zoo dat elke kegelaar fster) in totaal 40 worpen deed. De uitslag was: Team A: L. ketellapper 335, J. Mijer 333. L. Dost 322, A. ter Horst 308, A M. Benraadt M. van der Storm 254. A. J. Spoor 238, G. Sneiders 235. Team B: B A. Cassée 290, H. van Duynen 287, J. C. W. de Paus 280. L. J. van Leeuwen 263, Fr. Voss 246. C. J. Landman 244. G. Schou ten 231, Mevrouw Horsmeier 220. H. R. Dijk man 217, Mevrouw Hollander 189. Team C: H. B. Denkers Sr. 238, J. B. Weyers 283, T. Timmer 278. A. F. Bogaart 270, P. N. Rieu 257. C. Cassée 251, G. F. Heidendaal 247. H. van der Kaa 242,.N. A. Faase 241, C. M. van der Beek 202. Team D- H. N. Verdel 280. H. Loerakker 276. J. Leenheer 272. S. Swart 271, N.M. Verdel 252. P. Prins 234, A. Stevens 231, C. van Maren 227, J. J Hollander 228, Chr. Bennik 228. Team E: L. Stroucken 281. W. Horsmeier 272, M. Vroom 260, Mevrouw van der Storm 242, Jac. van Maris 239. E. E. Stoel 227, Chr. van Maris 225. A. Veninga' 224. RIJKSSTRAATWEG HAARLEM-N TELEF 6 "i 16 xranaf - met £arantle> PÜn* vctna.r j «j«j. 1oos trekken inbegr BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 14 uur. Zaterd. 9—12 uur Avondspreekuren Dinsdag. Woensd. en Donderd. v. 7—9 u. (Adv. Ingez. Med.) fcKUN/T IN IIIIIKIN^ HET TOONEEL. NIEUW LEVEN. ROBBEDOES. Het Haarlemsch dilettantentooneel is een ingénu en een werkelijk tooneeltalent rijker. Dat is de verheugende ontdekking, die wij gisteren bij de opvoering van Robbedoes door de Geheel Onthouders-Ver. Nieuw Leven in den Stadsschouwburg hebben gedaan. Zoo n verrassende ontdekking behoort tot de zeldzaamheden in het leven van den too- neelcriticus. Wij herinneren ons nog altijd het eerste optreden bij D I. U. van Jo Stam. waarbij wij ook onmiddellijk konden consta- teeren, dat zij „de vonk" had. En dan eenige jaren later op een voorstelling van een schoolvereeniging Polly Obdam. die zich on middellijk onderscheidde van al haar mede spelenden door dat zeker iets, dat niet aan te leeren is, maar men van de natuur mee krijgt. Polly Obdam, die na haar studie aan de tooneelschool, een korte maar zeer eervolle tooneelloopbaan heeft gehad, heeft bewezen, dat wij toen niet verkeerd hebben gezien en zij werkelijk het echter tooneelbloed in zich had. De ontdekking van gisteren was echter nog verrassender. Ik had den naam van Rie van Esch nog nooit gehoord en toen men mij vóór de voorstelling vertelde, dat zij eigenlijk voor het eerst tooneel speelde, hield ik mijn hart vast voor de opvoering van Nieuw Le ven. Want Robbedoes staat en valt inimers met de bezetting van de titelrol. Maar zoo dra verscheen Rie van Esch niet ln het huls van Louis Terlaet. of wij wisten ook. dat de regisseur met dit jonge meisje een heel ge lukkige keuze had gedaan. In het begin was het spel nog wat overmoedig en onbe- heerscht, maar pétillant en geestig was het reeds dadelijk. En in het tweede bedrijf kwam de blijde ontdekking, dat daar een meisje speelde met groot talent, een actrice- tje. dat werkelijk de ..vonk" had. Zij hief de rol van Bob op tot iets heel moois en innigs en ging met haar spel eigen lijk boven het stuk uit. Voortreffelijk was zij in haar afweer van Louis Terlaet.. toen hij haar een zoen had gegeven en aan het slot van dit bedrijf ontroerde zij door haar zeer gevoelig spel. En toen wij haar het levens verhaal van Bob hoorden doen in in, vroe gen wij ons-vol verbazing af: is dit een meis je. dat voor het eerst komedie speelt? Het was zoo zuiver en teer, zoo volkomen van binnen uit en technisch bovendien zoo knap. dat wij vol verwondering en tegelijk be wondering dit spel volgden. Men denke nu niet, dat ik overdrijf. Dit meisje heeft een natuur-talent, zooals men maar heel zelden bij het dilettanten-tooneel ontdekt. Ik ben er wel zeker van. dat wan neer Rie van Esch zich onder deskundige lei ding stelde zij heel spoedig op het groote tooneel een mooie carrière zou maken. Onnoodig te zeggen, dat zij ver uitging bo- van de andere Bob's", die ik vroeger zag. Emmy Fuchs heb ik in deze rol nooit ge zien en dat zij de opvoering van Nieuw Leven tot een buitengewoon succes maakte. Ook de anderen hebben daaraan meege werkt. maar de groote verrassing van den avond was toch Rie van Esch. De rol van Louis Te'rlaet ligt Chris Vosshard uitstekend en hij speelde dezen jongen 'man dan ook met distinctie en autoriteit. Het was heel knap spel van Vosshard. Rie van Esch en Vosshard droegen dan ook de voorstelling. Maar ook mevrouw Spierdijk had als Flo rence een heel gelukkigen avond. Haar loo- pen op het tooneel is nog nooit erg fraai, maar overigens is het verblijdend te zien, hoe zij telkens vooruit gaat. Vooral het too neel met tante Guusje in I speelde zij uit stekend. koud en kil en toch niet te scherp. Ook in II zag ik haar met veel genoegen. Wat droeg zij haar zeer smaakvol, chic toi let o.a. bijzonder goed! De heer Meyer en mejuffrouw Annie Coert waren het oude, ietwat versteende paar. Zij bleven bescheiden in hun spel en al brachten zij deze oude tortelduiven niet tot leven wat trouwens onmogelijk is zij stoorden DE NIEUWE VERKEERSBORDEN Aan bovenstaande bord- Borden volgens bovenstaand model jes (vierkant op zijn punt; (roode driehoek, zwarte balk) oranje met witten rand) geven aan, dat de voorrangsweg zal men kunnen zien, dat aanstonds zijn speciale karakter men op een voorrangs- verliest. Verder op geldt dus weer weg rijdt, waarlangs „rechts gaat voor" voorts o.m. de hecto- meterpalen oranje koppen krijgen. Deze roode driehoek (punt naar beneden) wordt vóór de kruising op den zijweg geplaatst; dit bord geeft dus aan: „Past op, aanstonds kruist gij een voor- Tangsweg" Dit is het nieuwe ken- teeken(roode rand.zwar- te letter), dat de auto's zullen voeren, die op de „B-wegen" niet mogen rijden. (Ter vervanging dus van de oranje wit/ blauwe kenteekens, die thans gebruikelijk zijn.) Aan het begin van een B-weg komt een bord volgens bovenstaand mo del te staan (roode rand) Voor normale personen auto's heeft dit verkeers- sein dus weinig beteekenis En dit bord geeft het einde aan van den B-weg. De letters zijn wit en de achtergrond is blauw. Ook bovenstaand bord heeft voor personen auto's weinig beteekenis HOOGTE 3.10m Links: Een nieuw verkeers- >ein, hetwelk beteekent .Verboden voor auto's hooger dan 3.10 meter Lechts: Het einde van eei naximum-snelheidszöne za door nevenstaand kenteeker ■twee tinten grijs) worden aangegeven. ook geen oogenblik. De heer Meyer was vooral heel goed, toen Bob haar hart tegen hem uit stortte. Toen gaf hij volkomen het tegenspel, dat hier van hem verwacht mocht worden. Een aardig stel waren ook A. Cornet en Bet Bilderbeek als de verstijfde knecht en ae ge zellige Geldersche dienstbode. De laatste voor al was een heel geslaagde figuur. De heer Van der Schaaf, van wien wij verleden jaar in „Menschen in 't Plantsoen" zulke voortreffe lijk gespeelde types hebben gezien, bleek niet de aangewezen persoon om Hein de Bont te spelen. Zijn actie was lang niet slecht, maar hij viel ook door zijn weinig verzorgde uit spraak een weinig uit het milieu. Voor Nieuw Leven was het gisteren eei bijzonder mooie avond. Wij wenschen deze vereeniging geluk met haar nieuwe aanwinst. Want dat Nieuw Le ven zeer veel plezier van Rie van Esch zal hebben, lijkt mij wel zeker. J. B. SCHUIL Een voortreffelijke Kinderopvoering. Het moet wel een driedubbele nurks zijn, die niet onder de bekoring zou komen van een kinderopvoering, zooais gisterenmiddag voor de Vereeniging van Huisvrouwen door den Haarlemschen Kinderbond in den Stadsschouw burg is gegeven. Ik weet niet. waar ik het meest van heb genoten: van de kinderen vóór- of die achter het voetlicht. Een stampvolle zaal de Stadsschouwburg was tot de laatste plaats toe uitverkocht die vol rumoer was gedurende de pauzes, maar waarin plotseling de stilte viel. zoodra het doek opging. En op het tooneel tientallen kinderen, die geheel op gingen in het spel en ons. ouderen en jongeren, een sprookje voor oogen tooverden. Eindelijk, eindelijk dan eens een voorstel ling voor kinderen door kinderen, waarnaar niet alleen de jeugd, maar" ook de volwassenen en er waren er velen in de zaal met stij gend genoegen konden kijken. Mevrouw de Vogel weet wat kinderen boeit en zij weet ook wat meer is de sprookjessfeer op het too neel te brengen. Een zigeuner troep, elfen, een koning en koningin, een sombere prinses, een opgewekte, zonnige prins, vogels, vlinders, bloemen, zij allen speelden voor ons het sprookje van het parelsnoer, dat ongeluk op de wereld brengt, zoolang het onder de men schen is. maar dat de vreugde doet terugkee- ren en Somberland tot Zonneland maakt, zoo dra het weer terug gegeven is aan de Elfen koningin. die het eens van een zeemeermin ten geschenke heeft gekregen. Mevrouw de Vogel heeft dit sprookje op poë tische wijze uitgewerkt, zoodat het voor kin deren begrijpelijk en boeiend is. Zij heeft ook het komisch element ge lukkig niet versmaad, maar zich wéten te hoeden voor 't bas-komische. De verschijning der 3 wijzen en de oplossing van het raadsel van Zonneland was een alleraardigst en grap pig gespeeld intermezzo, dat een prettige af wisseling bracht tusschen de meer ernstige tooneelen. Zoo was er een werkelijk kinderlijk en poëtisch sprookje, maar nog meer vreugde schonk het ons te zien, hoe voortreffelijk dat sprookje door de kinderen van de Haarlem sche Kinderbond ten tooneele werd gebracht. Wat moet daar met ambitie gewerkt zijn door allen, maar nog meer. wat moeten de dames de Vogel en Mondriaan een geduld, een liefde, een toewijding en een artistieken zin hebben gehad om met de kinderen dat resultaat te bereiken. Want men moet niet gering denken over de enorme voorbereiding, die zulk een opvoering vereischt. Om maar één der voortreffelijke elemen ten van deze opvoering te noemen: wat werd door al die kinderen duidelijk gearticuleerd gesproken en gezongen, zóó dat geen woord van den tekst in deze groote schouwburg zaal werd gemist, zelfs niet als kleine hum mels van 6, 7 jaar hun mondjes open zetten. En welk een charme in dat vlinder- cn bloemenballet, met die door mevrouw de Voogd ontworpen zeer artistieke fraaie costuums. Ik schaam mij niet te bekennen, dat dit kinderballet mij meer heeft ontroerd dan menig ballet van ouderen. Hoe geestig dat ballet der sprinkhanen en dat aardig- rhytmische balspel der elfen! Was ook niet de verschijning der dwaallichtjes en later hun dansen verrassend voor de kinderen? En welk een origineele vondst, het duo tusschen den prins en den vogel! De ouderen in de zaal hadden hierin misschien nog meer schik —waarschijnlijk ook door den geestigen en goed uitgevoerden vogelzang van mej. Ne- dtkoorn dan de kinderen. Welk een kleurige groep, die Zigeunerbende en welk een waarlijk feeëriek bruilofstfeest van den prins en de prinses met al die elfen, vlinders, bloemen, sprinkhanen en dwaal lichtjes als gasten aan het Hof! Aardig is er ook gezongen en gespeeld. Na tuurlijk was het heel goed merkbaar, dat de kinderen zeer nauwkeurig en precies de be wegingen uitvoerden die de regisseuses hun hadden geleerd en zij deden dan ook wel eens zooals dit nu eenmaal op alle kindervoor stellingen het geval is aan marionetten denken, die men met touwtjes beweegt, maar ook dit heeft voor ons, ouderen, een zekere charme. Maar dan is het ook weer aardig, om plotseling tusschen al die kinderen een ta lentje te ontdekken, een meisje, dat niet al leen de bewegingen uitvoert, welke haar zijn geleerd, maar dat. van zichzelf iets meebrengt, wier gezichtje bezield is en wier bewegin gen éen en al natuurlijkheid zijn. Dat was het geval bij het vlindertje, dat naar het parelsnoer zocht en boven allen uitstak. Dit vlindertje zong ook heel aardig en zuiver, wat wij ook van prinses Moira kunnen zeggen, die in spel op de vlinder volgde. En vergeten wij ook niet de fluitspelers, zoowel die vóór als achter de schermen, te noemen. Mevrouw Dyserinck—van Gilse van der Pais had wel gelijk in haar dankwoord aan het slot van een blij-stemmende, soms zelfs ontroerende kinderopvoering te spreken. Zij huldigde met hartelijke woorden de dames de Vogel en Mondriaan, die de leiding hadden gehad en mevrouw de Voogd, die met de an dere twee dames de zeer fraaie en artistieke costuums had ontworpen en gemaakt. He1" zou zonde en jammer zijn, wanneer het Parelsnoer niet meer te Haarlem zou worden opgevoerd. Hoe zelden gebeurt het, dat een kindervoorstelling werkelijk a^n hoo- ge eischen voldoet! Dat dit mogelijk Is. heb ben wij nu gisteren gezien. Daarom hopen wij. dat Het Parelsnoer nog vele malen voor stampvoile zalen in onzen Stadsschouwburg moge worden gegeven. J. B. SCHUIL. WIENER SaNGERKNABEN IN CONCERTGEBOUW. Na het succes ln Australië en Amerika zal het beroemde jongenskoor uit Weenen dat zich ook in ons land en in het. bijzonder te Haarlem een groote reputatie mocht verwer ven een korte tournee door Nederland maken. Op Vrijdag 30 October a.s. dos avonds 8 uur 15 zullen de Wiener Snneerknaben met een geheel nieuw programma een bezoek aan Haarlem brengen en optreden in het Concert gebouw.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7