Zestig jaar Noordzeekanaa Zestig jaar IJmuiden. Huldiging van Dr. J. Bierens de Haan. ZA'TERDS'Ö '17 'OCTOBER T93S H A' A E E E M'S E A' G BEAD II Doorgraving van Holland op z'n Smalst gaf Amsterdam een nieuwe voorhaven en Nederland een nieuwe visschershaven. Een algemeen overzicht. Sluisbouw voorheen en thans Een banket in het Paleis voor Volksvlijt en een feestdiner in de soldatenbarakken. „Op heden 1 November van den jare 1S76 is door Z.M. Koning Willem III, Koning der Nederlanden, Groot- Hertog van Luxemburg enz. enz. de haven van IJmuiden geopend en daardoor de gedachte verwezenlijkt, in 1816 uitgesproken door Zijnen Doorluchtigen Voorzaat Koning Wil lem I, die Amsterdams Handel en Scheepvaart den kortsten weg naar zee wees door doorgraving van Hol land op zijn Smalst". Aldus luidde de oorkonde, die in de groote tent, die 1500 personen kon bevatten en op gebouwd was in verband met de officieele opening van het Noordzeekanaal, aan Koning Willem III ter teekening werd aangeboden na een zeer interessante toespraak van den heer S. W. Josephus Jitta, een der directeu ren van de Amsterdamsche Kanaal Mij. Met „De Stad Breda" was de Koning van Velsen, waar hij per extra trein was aangekomen naar IJmuiden gevaren, langs de met Vene- tiaansche masten versierde oevers, vanwaar hij werd toegejuicht uit duizenden kelen. De oorkonde werd medeonderteekend dooi de aanwezige ministers en door den toen- maligen burgemeester van Amsterdam Jhr. Mr. C. J. den Tex. „De Stad Breda, aan boord waarvan vervol gens een zeetocht werd gemaakt, was toen het tooneel van een bijzondere plechtigheid: het protocol werd geteekend, dat het Noord- zeekanaal en de Noordzeehaven, die met 's Konings goedkeuring den naam van IJmui den werd gegeven, op dien dag geopend waren. Nog slechts eenige weken en het is zestig jaar geleden, dat onze plaats haar naam kreeg, een naam die sindsdien geklonken heeft in de havens van alle werelddeelen, van de door de tropenzon gestoofde havens van Tandjong Priok of Soerabaja tot de zeeën, verstijfd onder de ijskoude winden van het poolgebied. Rondom de „reusachtige sluizen" zooals de heer .Josephus Jitta den ingang naar het Noordzeekanaal noemde, met het graven waarvan men elf jaar werk had, groeide een stad van bijna 30.000 in woners en een industrie, waarin eenige dui zenden arbeiders hun brood verdienden; ontstond een visschershaven die er eens op kon bogen, de grootste van het vasteland van Europa te zijn. Het was de 8e Maart 1865, dat de eerste spade hi den grond ging voor den bouw van dit voor die jaren zoo grootsehe werk, dat bestond uit den aanleg van het Noordzee kanaal, het bouwen van een schutsluit 120 M. lang, 18 M. breed en 7.75 M. onder A.P., een schutsluis van 50 bij 14 bij 5.50 M., daar naast een spuisluis, verder uit het maken van een buitenhaven met twee pieren van 1500 M. Maar deze eerste spade in de aarde had heel wat voeten in de aarde. Het ging slecht met de scheepvaart van Amsterdam in de jaren, die aan de opening van het Noordzeekanaal voorafgingen.* Am sterdam had in 1826 zijn Groot-Noord-Hol- landsch Kanaal gekregen, een kanaal dat bijna 90 K.M. lang was. Maar de diepte be droeg slechts 5 1/2 M. over een breedte van 10 M. van de totale breedte van 34 M. Dit was de verbinding van Het IJ met de reede van Texel, een verbinding die spoedig zou blijken, niet opgewassen te zijn tegen de ontwikkeling van het schip en van de scheepvaart. Amsterdam kon niet meer meekomen; Am sterdams haven dreigde in verval te gera ken; in 1860 kwamen in de hoofdstad bin nen 1740 zeil- en 240 stoomschepen metende 1.422500 M3.; in 1875 waren deze cijfers 675 zeil- en 379 stoomschepen met een inhoud van 1.45300G M3. Het aantal schepen was hard achteruitgegaan, de inhoud kon zich slechts handhaven doordat het aantal stoom schepen was toegenomen. Amsterdam had een kortere, een bree- dere en diepere verbinding met de Noordzee noodig. Er gingen eerst nog stemmen op om het Noord-Hollandsch Kanaal te verbete ren. maar te juister tijd herinnnerde men zich het denkbeeld, reeds in 1815 door Ko ning Willem I aan de hand gedaan: door graving van Holland op zijn Smalst". Men^keek niet meer naar het Noorden, maar naar het Westen; daar lag de zee, die dichter bij Amsterdam gebracht moest wor den. Reeds in 1852 had het beginsel van de doorgraving van Holland op z'n Smalst wor tel geschoten in het brein van hen, die zich hadden opgeworpen voor den nieuwen wa terweg. Maar de commissie, benoemd door den gemeenteraad van Amsterdam om dit denkbeeld te bestudeeren, was unaniem in haar oordeel; onuitvoerbaar! De Engelsche ingenieurs B. W. Croker en Charles Burn kwamen toen echter met een plan, dat in 1854, na eenige wijzigingen te hebben ondergaan, door de rijksingenieurs werd goedgekeurd De kosten zouden volgens dit plan ongeveer 18 millioen bedragen. Een nieuwe commissie onder voorzitterschap van den heer W. P. Conrad keurde in 1859 de Engelsche plannen af, zij sprak zich uit voor de plannen van een door den gemeen teraad van Amsterdam benoemde commis sie. die later eveneens gewijzigd werden maar die tenslotte toch den grondslag vorm den voor den bouw van de kanaalwerken. Maar nu liep het mis met het bijeenbrengen van het benoodigde kapitaal. En wanneer op het kritieke oogenblik niet de Amster damsche notaris J. G. Jager, die ook betrok ken was bij het plan van Croker en B-urn een concessie-aanvraag had ingediend, zou het zeer wel mogelijk geweest zijn, dat IJmui den thans niet zijn 60-jarig, maar zijn 50- jarig jubileum zon vieren. Den 5en December 1861 kreeg de heer Jager een Sinterklaas-geschenk in den vorm van een voorloopige concessie „tot het ma ken en exploiteeren van een kanaal ter ver binding van de Noord- en Zuiderzee door Holland op z'n Smalst met afdamming en inpoldering van Het IJ". Den 23en Januari 1863 werd de concessie na een krachtige ver dediging in de beide kamers door minister Thorbecke tot wet verheven. Nadat een haast onoverzienbare berg van moeilijkheden uit den weg was geruimd, be gon de Amsterdamsche Kanaal Mij, in 1865 met het werk, dat tenslotte voor de promo tors een aaneenschakeling van teleurstellin gen en tegenslagen is geworden. Zooals men weet, is het werk grootendeels door een Engelsche firma uitgevoerd. Maar toen was de M.U.Z. er nog niet. De Amsterdamsche Kanaal Mij. die het kanaal exploiteerde, werd 31 Mei 1883 ont bonden. Er waren toen nog f 7.700.000 aan- deelen in omloop. De nominale waarde der aandeelen werd van f 1000 op f 500 terugge bracht. De staat heeft nog gedurende eenige jaren het bedrag der kanaal- en havengel den ter beschikking gesteld van de liquida- teurs. Amsterdam kreeg aldus een vrij kanaal, want in 1890 werden de kanaalgelden afge schaft; Amsterdam kwam tot nieuwen bloei. In 1895 was de inhoud der binnen gekomen schepen gestegen tot rond 5 millioen M3. Maar spoedig bleek dat ook deze nieuwe verbinding haar tijd ten achter zou raken. Een nieuwe schutsluis was noodig. Met het bouwen van deze, de tegenwoordige Midden- sluis, werd begonnen in het laatst van 1889; 12 December 1896, dus thans bijna 40 jaar geleden werd deze geopend. De afmetingen van deze sluis bedroegen 225 bij 25 bij 9.30 M. Maar ook toen stond de ontwikkeling van de scheepvaart en van de scheepvaarttech niek niet stil. Het kanaal moest voortdurend worden verbreed en dieper gemaakt en ten slotte bleek ook deze sluis niet meer in over eenstemming met de behoeften van Am sterdam te zijn. Welke afmetingen? Sedert 24 Juli 1899, toen de wet tot ver betering van het Noordzeekanaal in het Staatsblad was verschenen, was het verkeer door het kanaal voortdurend toegenomen. Zeestoomers verschenen op de Oceanen, als de Vaterland, metende 55000 ton en de H. A. P. A. G. had het voornemen, een boot van 60.000 ton te doen bouwen. Amsterdam had aan een zeekanaal, dat niet bereikbaar was voor schepen, langer dan 220 M. niet vol doende. Het Panamakanaal, met het graven waarvan in 1906 begonnen was, zou 305 M. lang worden. In 1907 waren de verbeteringswerken van het kanaal voltooid. Een nieuwe sluis was noodig. om deze verbeteringswerken tot hun recht te doen komen. De Staatscommissie-Kraus kwam in haar in 1911 uitgebracht rapport tot de conclusie, dat een nieuwe sluis noodig was voor sche pen van 300 bij 33 bij 12.2 M. In verband hier mede beval de commissie voor de te maken sluis aan een schutkolklengte van 360 M. een minimum doorvaartwijdte van 40 M. en een slagdorpeldiepte van 14 M. NA.P. In Maart 1913 droeg de toenmalige Minis ter van Waterstaat den Rijkswaterstaats dienst op, de plannen nader uit te werken op grondslag van plan B der Staatscommis sie. De vraag kwam echter aan de orde, of de afmetingen, aanbevolen door de Staats commissie aangehouden moesten worden, dan wel of in verband met den toenemenden „groei" der zeeschepen, grootere afmetingen noodig waren. Tenslotte stelde de Rijkswaterstaat de af metingen van de schutkolk vast op 400 bij 50 bij 15 M. N.A.P. En in deze afmetingen is het werk uit gevoerd. Vele IJmuidenaren, die het machtige bouw werk van begin tot eind hebben zien groeien, zullen zeker ae foto's, die we hierbij plaat sen graag nog eens met aandacht bekijken. De officieele opening van de nieuwe sluis, thans Noordersluis geheeten, vond plaats 29 April 1930. Aan boord van de Johan van Ol- denbarneveit, die pas van stapel was geloo- pen verrichtte Koningin Wilhelmina de ope ningsplechtigheid. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 18 OCT. Progr. III. 830 Keulen Populair concert d h. omroeporkest olv. Fr. Gronkowsky. 9.05 Brussel Fransch Gram.muziek. 10.05 Keulen Gramofoonmuziek 1100 Parijs Radio Cursus Spaansch. 11.20 Keulen. Concert d. h. Kleine omroeporkest van Berlijn olv. Willy Steiner. 12.20 Brussel Vlaamsch. Salonorkest olv. Wal ter Feron. 1.20 ld. Gesproken dagblad v. h. NIR. 1.30 ld. Populair concert. Italiaansche muziek. 2.20 Diversen. 3.20 Keulen Nette Sachen aus Köln. 5.20 Brussel Fransch. Dans muziek. 5.50 Parijs Radio Gevarieerd concert d. h. Victor Pascal orkest. 7.25 Weenen Radio potpourri door Dr. Lothar Riedinger. Dirigent Josef Holser. 9.05 ld. Filmpraatje. 9.25 Athlone (of Diversen) Negro Spirituals. 9.50 Berlijn Programma van München Dansmuziek. 11.20 ld. Ausklang! mmv. het kleine omroeporkest olv. Willy Steiner. Progr. IV. Brussel Vlaamsch 8.30 Kroniek van den dag. 8 40 Gramofoonplaat. 8.45 Ge sproken dagblad van het NIR. 9.00 Gramo foonmuziek. 9.25 Gramofoonmuziek. Verzoek programma. 10.15 Muziekkroniek. 10.20 Gra mofoonmuziek. 11.20 Parijs Radio. Gevarieerd concert door het kamerorkest van de Pasde- loupconcerten olv. Jean Clerque. 12.20 ld. Or gelconcert door M. Duruflé. 12.50 Droitwich. Het Walford Hyden Magyar orkest 1.50 ld. Het Bradfort Koor en The Fletcher Singers. 2.20 Id. Tuinpraatje door C. H. Middleton. 2.40 ld. BBC Harmonie-orkest olv. Walton O'Donnel. 3.20 ld. Gramofoonmuziek. 4.00 Brussel Vlaamsch. Hot-jazz muziek. 4.20 Lon don Regional. Ethell Bartel! en Rae Robert son, 2 piano's. 4.50 Droitwich. BBC-orkest olv. Aylmer Buesst. 5.20 London Regional Fred. Hartley's Kwartet en Brian Lawrance. 6.05 Id. Concert van Brussel. Het omroeporkest olv. Paul Gason. 6.35 Id. Het Stratton Strijkkwar tet. 7.05 Id. Het orkest van Munn en Felton's Fabrieken olv. William Halliwell. 7.25 Droit wich. Solistenconcert. 8.20 Id. Kerkdienst in de studio. 9.05 Diversen. 9.25 London Regio nal BBC orkest olv. Adrian Boult. Alex. Kil- nis, bas. 10,55 Id. Epiloog. 11.10 Weenen Zigeu- nermuziek. Progr. V. 8.0012.00 n.m. Diversen. PR O GRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE op Maandag 19 October 1936. Progr. I Hilversum II. Progr. II Hilversum I. Progr. Ill Parijs Radio. 8.05 Gymnastiekles, 8.20 idem Gramofoonmuziek; 9.05 Keulen. Tijdsein. Nieuwsberichten. Waterstandsbe- richten. 9.20 Deutschl.sender. Kinderkoor zang; 9.50 Keulen. Richard Heinemeyer: Was brachte der Sportsonntag; 11.20 idem. Con cert. Verzoekprogramma; 12.20 Brussel Vlaamsch. Gramofoonmuziek; 12.50 idem Sa lonconcert o.l.v. Walter Feron; 1.20 idem. Ge sproken dagblad van het N.I.R.: 1.30 idem. Het Omroeporkest o.l.v. Paul Gason; 1.50 id. Gramofoonmuziek; 2,25 Diversen; 2.55 Parijs Radio. Gramofoonmuziek: 3.20 Keulen. Gra mofoonmuziek; 4.20 Paiijs Radio. Concert uit Straatsburg o.l.v. Maurice de Viller; 5.20 Keu len. Programma van Stuttgart (Fröhlicher Alltag); 7.05 Beromiinster. Pia Schnijder en Pia Nigg zingen jodelliederen; 7.20 Berlijn. Nieuwsberichten. Wil* teilen mit....; 7.30 id- Vorhang hoch, Die Spielzeit hat begonnen, gevarieerd programma; 9.00 Rome. Volkslie deren; 9.40 Weenen. Populair concert d. h. omroeporkest o.l.v. J, Holzer; 10.20 idem. Nieuwsberichten; 10.35 idem. Vervolg concert 11.05 idem Populair- en dansmuziek concert gr.pl aten. Progr. IV 8.00 Brussel Vlaamsch, Gymnas tiekles: 8.20 idem. Tijdsein. Gramofoonmu ziek; 8.30 idem. Kroniek van den dag; 8.40 idem Gramofoonplaat: 8.45 idem Gesproken dagblad v. h. N.I.R.; 9.00 idem. Gramofoon muziek; 9.20 Diversen; 10.35 Droitwich. Kor te godsdienstoefening; 10.50 idem. Tijdsein van Greenwich. Weerbericht; 11.05 idem. Orgelconcert door Tom Jenkins; 11.35 idem. Gramofoonmuziek; 11.50 London Regional. B.B.C. Schot-s orkest o.l.v. Guy Warrack; 12.05 idem Haynd Heard en zijn orkest; 1.05 idem; J. C. Trevor The negroes of the Virgin islands; 1.20 idem. Nieuwe gramofoonplaten; 2.05 idem. Arthur Salisbury en zijn orkest; 2.55 idem. B.B.C. Midland orkest o.l.v. Leslie Howard: 3.55 idem. pose Morris mezzo-so- praan en Laurence Holmes: 4.20 idem. Orgel concert door Donald Thome; 4.50 idem. Het Victoria Hotel orkest o.l.v. Emolio Colom; 5.35 Droitwich. The Alphas o.l.v. Frank Ste wart; 6.20 Diversen; 7.00 Droitwich. Het Stratton Strijkkwartet; 7.20 idem. Piano- recital door Philips Levi; 7.40 idem. Enter tainment Parde; 8.20 Londen Regional. Het B.B.C. Orkest o.l.v. Joseph Lewis: 8.50 Droit wich. Guitaar-recital door Segovia: 9.20 Lon don Regional. A1 Collins en zijn dansorkest; 9.50 idem. Het B.B.C. Harmonie Orkest o.lv. B. W. O'Donnell; 10.20 idem. Weer-, Nieuws- en Sportberichten, Act. Causerie; 10.45 idem. Het Grosvenor House Dansorkest o.l.v. S. Lip ton. Progr. V van 8.00 v.m. tot 7.00 n.m. Di versen. 7.00 n.m. Eigen gramofoonplatenconcert: Beroemde solisten. 1. On the good Ship Lollipop. Betty Boop: 2 The yodelling mouth organ player. Geor ge van Dusenf 3 Red sails in the Sunset. Mimi Torna: 4 Piano medley No. 7. Charley Kunz; 5 Practising the piano. Betty Boop: 6 Nur eine Stunde. Tatjana Birkigt: 7 Moun tain Melodies. George van Dusen; 8 Ciribiri- bin. Grace Moore: 9. Ein Lied aus meiner Heimat. Richard Tauber; 10. Ah, sweet mys tery of Life. Dennins Gonet, de 14 j. tenor; 11 Ich hab' dich geliebt. Mimi Torna; 12. One night of Love, Grace Moore; 13 Es war ein- mal ein Baby, Richard Tauber; 14 Zwischen heute und morgen, Tatjaha Birkigt; 15 If I am dreaming. Dennis Gonet. Van 8.00 n.m. tot 12.00 Diversen. Aanbieding van een feestbundel. In tegenwoordigheid van vele geestverwan ten, vrienden vereerders, zal hedenmiddag in het American Hotel dr. J. Bierens de Haan, ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag, op bijzondere wijze gehuldigd worden. Nadat de jubilaris door prof. dr. R. de Jos- selin de Jong en W. Munnix, resp. voorzitter en secretaris-penningmeester van het huldi gingscomité, zal zijn binnengeleid, zal prof. de Josselin de Jong, als eerste der woordvoerders, dr. Bierens de Haan toespreken. Den verkorten inhoud van deze toespraak geven wij hier weer. Spr. zal in zijn rede doen uitkomen, dat dr. Bierens de Haan een zeer bijzondere plaats inneemt in het cultuur-leven van ons land. Die plaats heeft hij zich veroverd op een wijze, kenschetsend voor zijn persoon, zelfstandig, bezonken, in voornamen stijl. De predikant van Ootmarsum, Hoogland, Rozendaal, was voorbestemd te worden: de filosoof van Aerdenhout. Gij gaaft aan uw werken een litterairen vox-m, die zonder aan hun geestelijk gehalte te kort te doen, hen ook voor niet-wijsgeerig- jeschoolden toegankelijk maakt, beter dan bij een zuiver vak-wetenschappelijk betoog mo gelijk geweest ware. Wie de Nederlandsche taal en de Nederland- sche wijsbegeerte liefhebben, zullen u daarvoor, nu en in de toekomst, oprecht dankzeggen. De aesthetische zijde van uw werk geeft u toegang tot de rijen der Nederlandsche letter kundigen, niet zonder reden koos de Neder landsche P. E. N.-club u, tot- haar voorzitter. Door Bolland ingewijd in het idealisme van Hegel was ik verlangend kennis te maken met het idealisme van den wijsgeer in Aerdenhout en dan blijkt wel duidelijk, dat gij uw eigen weg gegaan zijt, en, in uw geestelijk verkeer met de groote denkers, van Plato tot Hegel, uw zelfstandigheid hebt weten te bewaren. Uw idealisme, vrucht der 20ste eeuw. voert onze gedachten terug tot de ideeënleer van Plato. Het is kenmerkend voor uw persoon en uw denkwijze, dat gij. na meer dan 40 jarigen arbeid, juist zijn levensleer tot onderwerp van studie uitkoos, en dat gij het antwoord aan uw promotor met een eerbiedige hulde aan uw geestelijken voorvader besloot. Ook van u mag gezegd worden: wijsgeer en kunstenaar; philosophos en poiëtes in eenen. Eenige filosofen in Nederland en België heb ben in een reeks van opstellen uw werk van verschillende zijden belicht. Deze zijn ver- eenigd tot een feestbundel, waarin wij boven dien een plaats mochten geven aan de toe spraak van prof. Pos en uw antwoord daarop bij uw eerepromotie in de aula der Amster damsche Universiteit. Een volledige bibliographic van uw geestes kinderen werd er aan toegevoegd. Ik heb het voorrecht en 't genoegen u dezen bundel, waarvan dit bijzondere exemplaar een attentie is van den uitgever van het door u be stuurde Algemeen Nederlandsch Tijdschrift voor Wijsbegeerte, namens allen, die aan dit huldebetoon hebben bijgedragen, aan te bieden. Belgische waardeering. De buitengewoon gezant en gevalmachtigd minister van België, te 's Gravenhage, de heer Ch.'Maskens, zal hierna getuigen van de groo te bewondering en waardeering, die ook in België voor den arbeid van dr. Bierens de Haan bestaat. Rede prof. dr. G. A. van den Bergli van Eysinga. Daarna zal prof. dr. G. A. van den Bergh van Eysinga het woord voeren. Diens rede zal on geveer als volgt luiden: Uw algemeen wetenschappelijk-wijsgeerige beteekenis heeft uw promotor op den gedenk- waardigen 2lsten September j.l. belicht: gij- zelf heb bij die gelegenheid een ongekend volle aula een blik laten slaan in uw geeste lijken ontwikkelingsgang; een autobiografie op hoog peil. Toen gij sexagena rius werd heb ik, wel iswaar met beschei dener middelen dan thans, van harte ge poogd medewerker te zijn van uw blijdschap, mondeling en schrifte lijk. En in die dagen heb ik geschreven, dat gij, ook al zouden toen officieele onder scheidingen ten deel gevallen zijn, dit uw eenvoud niet geschaad zou hebben. Nu hebben Universiteit en Regee ring in snel tempo het Prof. dr. G. A. van den lang verzuimde trach- Bergh van Eysinga. ten te herstellen. Al zou een eeredoctoraat en een Leeuw op 60- jarigen leeftijd niet overijld en voorbarig zijn geweest, gezien uw staat van dienst, ik waag te voorspellen, dat deze eer u het hoofd niet zal doen verliezen. Gij hebt immers grooter persoonlijke waardigheid dan de buitenwereld ze ooit kan verleenen, in alle eenvoud bezeten, tientallen van jaren lang. Met dat al zijt gij nu een officieel veel ge wichtiger persoon, dan een paar maanden ge leden. Een daarom lust het mij om heden mij nerzijds ook eens officieel te doen en als amb telijk vertegenwoordiger van de theologische wetenschap tot u als theoloog te spreken. Wel hebt gij ondanks uw eerlijk en eervol verworven doctoraat in de Godgeleerdheid, oppervlakkig gesproken, niet veel punten van aanraking met uw oorspronkelijk -studievak, wie dieper schouwt vindt echter in u den hu manist en aestheticus, een wijsgeer met reli gieuze belangstelling, van wien onze veelkleu rige theologenwereld heel wat zou kunnen opsteken. Boven de theologische wanen van den dag zouden zij door de lectuur van menige bladzijde uit uw werken kunnen uitstijgen. Gij, die in de religie het leidende gesternte van de wereldculturen ziet en begrijpt, dat zonder religie de menschen tot het dierlijke zouden zijn afgezakt, gij erkent, dat zij op hooger niveau dan in de historisch bepaalde godsdienstvormen in de wijsheid hare volein ding vindt. Het is geen Oudtestamentische re ligie meer, zelfs geen Nieuwtestamentische, als gij de Christelijke waarheid uitspreekt: „In de religie is de mensch met een hoogere onver schilligheid omtrent zichzelve behept en komt hij tot aigeheele onbaatzuchtigheid, dit gemis van eigenbelang geeft de verruiming, die aan de ware religie eigen is, en door dit te boven stijgen van alle belangen kenmerkt zij zich als opperste verschijnsel der menschelijke cul tuur. „De ware wijsgeer beantwoordt aan dit ideaal. Een wijsbegeerte, die in haar beginsel niet religieus is. erkennen wij niet als wijsbe geerte". Dit woord van Hegel kunt gij zeker beamen, evenals dat andere: men kan wel religie hebben zonder philosophie, maar geen philosophie zonder religie. De oude sluis te IJmuiden (Zuidersluis) in wording. Dr. J. D. Bierens de Haan. Hoe hebt gij met fijnen humor den alle- daagschen namaakgodsdienst aan de kaak ge steld. Het ligt niet in uw aard, te donderen als een profeet, maar de ironie kan soms harder aankomen dan ae boetpredikatie. Uw regiiie is niet positief, maar ideëel en die vindt gij in het Christendom, en ook daar buiten. Vergun mij tenslotte te zeggen, dat ik van uw ruime en diepe theologie gedragen door onvervalschte religie, meer voor het geestelijke leven der menschheid verwacht dan van de theologische stroomingen en leekenbewe- gingen, die nu in de mode zijn. Als de mcnsch tot bezinning komt, zal hij naar u luisteren en er zich wel bij bevinden. De huldiging zal worden besloten met een maaltijd in Hotel de 1'Europe, waaraan met dr. Bierens de Haan en zijn familie, geestver wanten en vrienden zullen deelnemen. Afscheid Mej. J. Blooker. Donderdagmiddag heeft het Bestuur der Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool aan de Schneevoogtstraat op zeer hartelijke wijze afscheid genomen van mej. J. Blooker, die ontslag had aangevraagd uit haar func tie van secretaresse van dit bestuur wegens haar aanstaand vertrek naar B'ilthoven. Mej. Blooker heeft haar betrekking gedu rende 13 jaren op voortreffelijke wijze ver vuld en mej. W. M. Brusse, thans vice-Presi- dente en penningmeesteresse, die al dien tijd met haar heeft samengewerkt, sprak haar dan ook in zeer hartelijke woorden toe en vertolkte den dank van het Bestuur voor al les, wat mej. Blooker voor de school heeft ge daan. Zij dankte haar voor de prettige sa menwerking en voor het vele werk, dat zij altijd even opgewekt heeft verricht. Zij gaf een overzicht van wat er in deze 13 jaren in Bestuur en school is veranderd en memoreer de de buitengewone drukke werkzaamheden van mej. Blooker voor, tijdens en na de vei*- bouwing en uitbreiding der school. Als herin nering en als klein blijk van groote waar deering bood zij haar vervolgens namens het Bestuur een zilveren briefopener met inscrip tie aan, waaraan zij den wensch verbond, dat dit instrument nog zeer vele jaren dienst zou mogen doen en de herinnering aan de school levendig zou. houden. Zij wenschte mej. Bloo ker namens allen het allerbeste toe in haar nieuwe woonplaats. Mej. Blooker toonde zich blij veiTast, dankte hartelijk voor dit aandenken; zij was erkentelijk voor de groote medewerking, die zij altijd van het Bestuur had ondervonden en verklaarde haar arbeid steeds gaarne in het belang der school te hebben gedaan Onmiddellijk hierna had een bijeenkomst plaats van het Bestuur en het geheele school- personeel in de leeraressenkamer. Mej. D. van de Waal sprak als Directrice namens de geheele school de verti'ekkende secretaresse toe. Zij dankte voor de prettige samenwer king met haar en het geheele personeel, en voor de wijze, waarop mej. Blooker haar taak had opgevat en de belangen der school had gediend. Zij bood haar een geborduimd thee kleed aan. Een der leerlingen kwam nu nog een taart aanbieden, een andere leerlinge een schaal met bloembollen. Daarna droeg de administratrice, mej. L. P. de Bruijne. een geestig gedicht voor. waarin zij allerlei toe passelijke bijzonderheden de revue liet pas- seeren. Ten slotte sprak mej. Blooker woor den van grooten dank voor de geschenken en voor de vele bewijzen van sympathie. Zij beval zich in aller vriendelijke herinnei-ing aan. In de plaats van mej. Blooker is als secre taris van het Bestuur benoemd de heer H. W. Korensti-a, oud-Directeur der Kweekschool voor onderwijzeressen, alhier. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN (Inlichtingn over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat, uitslui tend tusschen 11 en 13 uur). Terug te krijgen bij: Politiebureau, Smede straat, handschoenen en ceinturen; rijwiel plaatje; Pigmans, Lekstraat 22 rd.. bril; Roe land, Tugelastraat 61, gewicht; Veldwijk, Ju dith Lijsterstraat 12 (tusschen 7 en 8 uur n.m.), hond; Kennel Fauna, Fr. Varkens- markt, katten; Blom. Torbeckestraat 61, kat; v. Rems, Schotersingel 33 rd., kat: Vroom en Dreesmann, Gr. Houtstraat, portemonnaie m. inhoud: Sabel, Reigerstraat 55. rijwielplaatje; Sluis. Heussenstraat 114. rijwielplaatje; v. d. Ris, Bysantiumstraat 46. rijwieiplaatje; Draais ma, Kennemerstraat 10, schort; Zonneveld, Ternatestraat 42, fietstasch met inhoud.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 11