GELD EN LIEFDE D. heer Koch is er Vrijdag in geslaagd het duorrecord van de Nl.S -leerlingen, dat met 5 uur 20 minuten ten name van den heer v. d. Leeuw stond, met 1 uur en 6 min. te verbeteren - De heer Koch wordt na zijn behouden landing op Sc.hiphol gefeliciteerd Op het terrein -Het Vossenbosch" te Princenhage vond Vrij'dag een keuring plaats van honden tot het behalen van het certificaat van den Ned. Bond voor den diensthond. Een der -deelnemers" in actie Drie dagen na hun concurrent, den heer Ekins, arriyeerden de beide andere Amerikaan- De H.B.S.-keeper E. J. Mul is Vrijdag te den Haag in het sche journalisten, miss Kilgallen (links) en den heer Kieran (rechts met witte broek) met huwelijk getreden met mej. A. H. de Vries. Het bruidspaar een toestel van de Imperial Airways op het vliegveld te Rangoon ze* de handteekening De burgeroorlog in Spanje. Regee- ringstroepen op hun terugtocht naar Madrid ter verdedigingvan de hoofdstadtegende oprukkende natio nalisten De heer D. Bakker, inspecteur voor de Scheepvaart in het 3de district te Groningen, die is overleden De -Vereeniging voor Veilig Verkeer" houdt van 16 tot 23 October in Amsterdam haar Veiligheidsweek 1936. Remcontröle op het controle-station aan het Scheldeplein FEUILLETON Roman van HUGO BETTAUER. (Nadruk verboden.) 3) Was die liier, in Amerika te vinden? On willekeurig dacht hij aan het huwelijk van zijn eigen ouders. Zijn vader, een stugge, geen miededoogen kennende zakenman, die, net als hij zelf, alleen voor zijn werk leefde. Als Schotsche bankwerker was hij naar Amerika geëmigreerd, had hij zich met hardnekkige wilskracht, niets en niemand ontziende, een weg gebaand om daarna als gefortuneerd man op rijperen leeftijd een Amerikaansch meisje te trouwen. Had het huwelijk hem veel ge luk en vreugde geschonken? Garrick moest deze vraag ontkennend beantwoorden. Zijn moeder was een koele vrouw geweest, die haar man wel aanmoedigde tot meer energie en zijn scheppingsdrang wel aanvuurde, maar nooit een goede vriendin voor hem had kun nen noch willen zijn. Zijn vader had van den vroegen morgen tot laat in den nacht gewerkt; zijn moeder bewoog zich op de „society", was vaak op reis en bekommerde zich hoegenaamd niet om man en zoon. En de andere vrouwen, die hij kende? Op pervlakkige schepsels, die alleen voor plezier opschik en verstrooiing leefden. Daar had je bijv. zijn jeugdvriend, Harry Goodman. Uit liefde had die een zeer knap jor? meisje uit het Westen getrouwd, een arm ding, .t zich als fabrieksarbeidster door het leven had moeten slaan. En nu? Nu speelde ze de groote dame en behandelde haar man als een slaa! als een soort geldmachine. Maar Lilian Mervil? Garrick ging naar het venster, schoof het op, liet de zoele lentelucht Yan de Hudson af in de kamer stroomen en luisterde naar het ruischen van de breede rivier, die nu nog om middernacht door honderden schepen en bootjes werd bevaren. De gedachte aan Lilian Mervil deed Gar- rick's polsen sneller kloppen. Die zou hem niet als haar slaaf behandelen. Zij scheen immers van hem te houden, deed althans zoo! zij omgaf hem in de enkele oogenblik- ken, die hij aan haar kon wijden, met alle vrouwelijke teederheid. Maar stak er niet een demon in deze mooie, jonge vrouw met dat donkere haai en die grijsgroene'oogen? Lilian Mervil stamde af van een deftige, maar karig met aardsche goederen bedeelde familie. Zij had met haar ouders in New Orleans geleefd, tot de jonge professor Ralph Mervil, die op het eerste gezicht op haar ver liefd was geworden, haai- tot vrouw nam. Mervil was door en door geleerde, Euro- peesch opgevoed, zwak en eenigszins bijziende zij, knap majestueus als Juno en tempe ramentvol als haar moeder, die een beroem de danseres was geweest, vastberaden en steeds met overleg te werk gaande, zooals haar vader het echte type van den slaven- eigenaar uit de Zuidelijke Staten. Het was een zonderling huwelijk, waaraan spoedig een tragisch einde kwam. Over den dood van Mervil liepen vreemde geruchten, maar het juiste wist niemand. De Mervils hadden den eersten zomer van hun huwelijk in de badplaats Atlantic City doorgebracht. Wegens de groote hitte overdag, begon het drukke strandleven daar eerst laat op dien avond. Krachtige zoeklichten verlichtten mijlen ver de kalme zee met de menigte badende en zwemmende menschen en de on telbare spelevarende roeibootjes. Lilian, uitstekend zwemster als zij was placht steeds mijlen ver de zee in te gaan en haar echtgenoot, wiens zwakke constitutie hem tot geen enkele sportbeoefening in staat stelde, te dwingen haar te volgen. En zoo ge beurde het eens, dat de badgasten uit de verte doffe angstkreten hoorden en direct daarop het hulpgeroep van de in snel tempo terug zwemmende Lilian. „Mijn man is verdronken", gilde ze en be gon hevig te huilen. Ik heb getracht hem te redden, ik heb een paar maal naar hem ge doken, maar ik kon hem niet vinden". Na uren lang zoeken vond men toen ein delijk zijn lijk. Was hij werkelijk door kramp overvallen? Had de uitstekende zwemster en duikster hem werkelijk niet kunnen redden? Geen verdenking viel op de jonge weduwe, maar de geruchten bleven niettemin aanhou den en vervolgden haar al de drie nu ver- loopen jaren. Henry Garick, een trouw vriend van den jongen geleerde, trok zich het lot aan van de weduwe, die van haar man een behoorlijk maar tegen aller verwachting niet zeer groot vermogen had geërfd en sindsdien beschouw de Lilian hem als haar vriend, trachtte hem steeds meer van zijn werk af te houden en hem zooveel mogelijk in het oppervlakkige society-leven van New York te betrekken. Lilian! Henry Garrick voelde, hoe zijn verlangen naar haar uitging. Zijn verlangen maar ook zijn hart? Was zij de vrouw, die hij noodig had, die hem het stille geluk zou kunnen geven? Garrick schudde het hoofd en zei zóó luid dat hij er zelf bijna van schrok: „Neen!' Lilian als trouwe vriendin, ja! Als voor hem zorgende levensgezellin echter neen! Ook zij zou trachten den man te overheerschen. hem als middel gebruiken om haar doel te bereiken; ook zij zou wel medebezitster van vijn vermogen, maar niet zijn boezemvrien din zijn. Garrick herinnerde zich plotseling hoe onlangs een van zijn, niet bijster ge lukkig getrouwde vrienden had gezegd: „Als ik nu nog ongetrouwd was, zou ik me een straatarm welopgevoed mooi meisje in Europa zoeken. Een meisje, dat achting voor me heeft, tegen me opziet en plezier heeft in mijn rijkdom, maar niet in mijn rijk dom alleen. Wij mannen verheugen ons im mers als onze vrouwen het geld met volle handen uitgeven en zich alle luxe dingen van de wereld aanschaffen, maar wij willen niet, dat zij ons alleen gebruiken als chequeboek Wanneer men een kind iets geeft, doet men dat om het een plezier te doen. Maar als je ziet, dat een kind alleen maar aardig is wanneer je iets meebrengt, dan krijg je ex- gauw genoeg van". Een belangrijk besluit. Garrick liep weer met groote schreden het vertrek op en neer. Er zijn hersenen, die mei-kwaardig gevormde en ontwikkelde Ame- rikaansche hersenen, die 'n onderdeel van een seconde de moeilijkste problemen oplos ten en besluiten van vèrdragende beteekenis namen, deze, Garrick's hersenen kwamen plotseling tot een zonderling besluit, dat van grooten invloed zou blijken te zijn op zijn geheele verdere leven. Henry Garrick keek op zijn horloge. Het eerste uur na middernacht was voorbij; een lichte druk op een knop en hij was met de telefooncentrale van zijn paleis verbon den. „Verbindt u mij met het hotel „Belvedère" in de Achttiende straat". Na enkele seconden reeds was hij aange sloten. ,Is die Duitsche bruiloft nog niet afgeloopen? Goed, roept u den Mister Fred Holme even xan de telefoon". Een minuut ging voorbij. „Fred, heeft het sodawater je zinnen al min of meer beneveld of ben je nog in staat om een verstandig gesprek te voeren? Ja gaat het nog? Mooi, dan verwacht ik je da delijk bij mij". Fred Holme raasde. Hij was juist een kleine flirt met een aardig Duitsch meisje begon nen. dat Grete heette. En nu moest hij rijn wijn. groc en al die andere lekkernijen en ook Grete in den steek latgn, omdat het die onmogeiijken Garrick plotseling behaagde hem in de een of andere wilde dollaraango- legenheid te raadplegen. Maar razen hielp niets; hij stond dus op, overtuigde zich, dat hij nog vrij behoorlijk op zijn beenen kon staan, ja, zelfs op één been een seconde lang, nam hartroerend afscheid van Grete en suisde de volgende minuut reeds in een 100 P.K. Lincoln langs de avenues naar Riverside Drive. Garrick schudde hem de hand; hij scheen wat bleek te zijn en sprak met iets zachtere stem dan gewoonlijk. ,,'t Spijt me, beste jongen, dat ik je aan de gezellige bruiloftsfeer moest onttrekken. Je zult echter .heel binnenkort ruimschoots; gelegenheid krijgen om je schade in te halen. Fred, morgen of beter gezegd, vandaag om elf uur voormiddags, vertrekt de „Leviathan* naar Southampton. Jij gaat mee en bereist heel Europa; Londen, Parijs. Berlijn, Rome Weenen en waar je nog meer heen wilt. En jij zoekt een vrouw voor me! Doe me een ge noegen en trek niet zoo'n stom gezicht. Ja wel] jij zoekt het meisje voor me, waarmee ik zal trouwen. Het kind mag zoo arm zijn als de miei-en; zij moet alleen mooi, onbe twistbaar mooi zijn, beschaafd ixx haar spre ken, welopgevoed, goedig en naar onze Ame- rikaansche opvattingen, smetloos. Begrijp me goed. Ik vertrouw jou rn'n levensgeluk toe. Ik verlang, dat je het mooiste en beste meisje van heel Europa voor me vindt. Ik wil niet langer eenzaam en alleen als een verdwaalde man zijn. Ik wil in dit paleis dat ruimte biedt voor honderd menschen, niet langer als een kluizenaar leven. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 18