WINTERMANTELS F.Ufisbfyfl LMmcuMi Locomotief bij Woerden uit de sloot gehaald, .WEERBERICHT ZATERDAG 17 OCTOBER 1936 HAARLEM'S D A G B E A D 2 Vulpen DANTUMA, altijd prima! Het speciaal adres voor prima merken. Qftfi-doriluritia ZIJLSTRAAT 90 - HAARLEM - TEL. 11161 (Adv. lngez. MedJ Haarlemsche Bachvereeniging Concertprogramma voor dit seizoen. Het bestuur van de Haarlemsche Bach vereeniging deelt nóg het volgende aan de leden mede omtrent de concerten in het sei zoen 1936-37 te geven door het Concertgebouw orkest. Op 27 October zullen onder leiding van Bruno Walter ten gehoore worden gebracht: Ouverture du Corsaire van Berlioz, Danse sacrée en Danse profane van Debussy, solis ten mej. Rosa Spier, harp, G. moll-Sympho- nie van Mozart en 2e Symphonie van Brahms. Op 8 December onder leiding van prof. dr. Willem Mengelberg: „De getemde feeks" van Wagenaar, 2e piano-concert van Joh. Brahms te spelen door den solist Eschbacher; na de pauze volgt de 6e Symphonie van Tsjaikofski (Pathétique) Op 12 Januari volgt een Bach-programma onder leiding van prof. dr. Willem Mengelberg concert voor twee piano's, concert voor drie piano's en een concert voor vier piano's, als mede het concert voor vier violen van Vivaldi. Piano-solisten zijn vermoedelijk de heeren Van Beinum, Van Renesse, Felix de Nobel en Mr. Den Hertog. Ten slotte zullen op het concert van 16 Februari 1937 onder leiding van Eduard van Beinum worden uitgevoerd: Een ouverture van Badings, een suite en liederen van Gerard von Brucken Fock. El amor Brujo van da Falla. Zang-soliste is Berthe Seroen. Daarna volgt de bekende Symphonie van César Franck. In verband met de omstandigheid, dat twee van de drie concerten van het Residentie orkest zullen worden geleid door den dirigent I. A. Dobrowen, die nog niet in het land is, zijn de plannen voor deze uitvoeringen nog niet vast omlijnd; zoo mogelijk zullen deze nog tijdig ter kennis van de leden worden ge bracht. NEDERLANDSCHE PREMIÈRE IN DEN HAARLEMSCHEN STADSSCHOUWBURG. De directie van den Stadsschouwburg deelt ons mede, dat de abonnementhouders een bij zondere attractie wacht. n.l. zal op Woensdag 21 October een invitatie-voorstelling gegeven worden door de N.V. Amsterdamsche Tooneel- vereeniging, dir. Van Dalsum en Defresne, van het Fransche stuk van André Ransan, „De heer en mevrouw Séverin", waarvan de titelrollen in handen zijn van Oscar Tour- niaire en Wilh. Duymaer van Twist. Deze avond zal een bizonder cachet dragen, in het bizonder daar dan hier ter stede de première voor Nederland zal plaats vinden; een gebeurtenis die niet allesdaagsch is, daal de premières van de Amsterd. Tooneelver. al tijd in den Amsterdamschen Stadsschouw burg zijn. Om ook de niet-abonnementhouders de ge legenheid te bieden deze voorstellingen te Haarlem bij te wonen, zal op Donderdag 22 October een reprise gegeven worden, waarbij de coupons geldig zullen zijn. PERSONALIA. Heden slaagde mej. A. M. C. de Boer te Haarlem aan de Rijks-Universiteit te Leiden voor het eerste gedeelte van het artsexamen. Een juffrouw in de bloemenstad Stookt PERQUIN'S KOLEN en haar kat ligt dagen-lang tevreê te spinnen, En blijft den heelen winter binnen (Adv. lngez. Med.) AGENDA Heden: ZATERDAG 17 OCTOBER Stadsschouwburg: Gezelschap Jan Musch-, Baron Tip. 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Revue van Mart. van Delden: „Is dat soms wat voor U?" 8.15 u. Cabaret La Gaité: Nachtfeest van 85 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Theater: Muiterij op de Bounty, met Charles Laughton en Clark Gable. 2.30 7 en 9.30 uur. Rembrandt Theater: De Lokkende Stem, met Martha Eggerth, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Vlucht voor het Noodlot, met Silvia Sidney, 2.30. 7 en 9.15 u. Cinema Palace: Follow the Fleet, met Gin ger Rogers en Fred Astaire, 7 en 9.15 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZONDAG 18 OCTOBER Stadsschouwburg: Kindermatinée: Jaap en Mickey Mouse, 2.15 uur. Stadsschouwburg: De Boer-van Rijk-en semble in „Om de ronde tafel". 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Kindermatinée: „Piet de Leugenaar", 2.30 uur. Gem. Concertgebouw: Revue „Is dat soms wat voor U?", 8.15 uur. Bakenessergracht 13: Rozekrulsers Genoot schap, Openbare Voordracht, 7.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 19 OCTOBER StadsschouwburgBoedapester Strijkkwar tet, 8 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. ROOSTER VAN APOTHEKEN. (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 17 Oct. des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 23 Oct. zijn de volgende apotheken op Zondag, "s avonds na acht uur en des nachts geopend: J. Dienske, Firma Duijm en Keur, Keizer straat 6. Tel. 10378. J. Samplonius, Firma Begemann en Sneltjes Kruisweg 30, Tel. 10043. J. M. Meisner. Marnix'-Apotheek, Mamix- jf.raat 65. Tel. 23525. WIJ ONTVINGEN ZOO JUIST EEN NIEUWE COLLECTIE uitsluitend met EDEL BONT gegarneerd (Adv. lngez. Med.) Schijnbaar onoverkomelijke moeilijkheden overwonnen. Woerden, 17 October. Eindelijk is men er met veel moeite in geslaagd de locomotief van den personentrein die met een goederentrein ver ongelukt is uit de sloot te halen en naar het wagendepot in Utrecht te vervoeren. Van nacht om plm. twee uur kwam de ketel van de locomotief op een platten wagen terecht en om kwart voor vier mocht enen het genoe gen smaken ook het onderstel, dat wel een meter ver in de modder gezakt was, op den beganen grond te brengen. Tot hedennacht vier uur hebben wij het op- ruimingswerk dat zoo langzamerhand ten einde loopt bijgewoond en wij zijn daar ge tuigen geweest van de vele en oogenschijnlijk onoverkomelijke moeilijkheden welke op be wonderenswaardige wijze werden overwonnen en opgelost. Nauwelijks was de laatste perso nentrein van den Vrijdag het baanvak gepas seerd toen de nachtelijke werkzaamheden be gonnen. Locomotieven en kraanwagens .ston den 'reeds onder stoom en waren gereed om op elk bevel onmiddellijk weg te rijden. Al hoewel er thans reeds veel wagons zijn weg gehaald maken de resten welke er nog liggen haast een nog mistroostiger indruk. Alles ligt schots en scheef door elkaar, overal vindt men brokken hout, stukken ijzer, glas en de vernielde overschotten, welke zich in de ver ongelukte treinen bevonden. Het was dan ook verre van prettig in deze sombere omgeving, welke verlicht werd door eenige acetyleen- lampen den nacht door te brengen, doch toen de kraanwagens onder luid geratel de kabels lieten zakken en zware sterke banden knel lend rond de machine werden geslagen was de chaos al spoedig vergeten en alle onprettige gevoelens maakten plaats voor spanning. Niet minder dan drie en twintig duizend Kilo ijzer moest er door één kraanwagen uit de sloot getrokken worden. Heftig sissend en stoomend probeerde de kraanwagen of hij het wachtje kon houden en zelden had men zqo'n mee valler als ditmaal. Bijna twee uur lang was men bezig geweest met alle voorbereidingen, een baan moest gedeeltelijk schoon gemaakt worden, hout en ijzer dat langs het spoor lag moest worden verwijderd, slechts met de grootste voorzichtigheid konden de zware kraanwagens over de rails voortschuiven. Her haaldelijk moest gestopt worden omdat de montagewagens uitsteeksels hadden welke on mogelijk langs eenige wagens heen konden komen. Steeds dacht men dat men kon begin nen met het opruimingswerk, doch elk oogen- blik kwamen er weer nieuwe tegenvallers voor den dag. Toch liet men zich niet niet ont- moe<Iigen, integendeel met de tanden op el kaar werd er weer opnieuw begonnen. Einde lijk was men dan op de plaats gekomen welke men zoo graag wenschte in te nemen, in de onmiddellijke nabijheid van de machine. Van een locomotief kon men niet meer spreken. Het geheele voertuig was ontmanteld, schoor steen en alles wat buiten den romp van een locomotief uitsteekt was gedemonteerd, een monsterachtig groot voorwerp stak hier scherp af tegen den zwarten nacht. In een oogenblik van tijd lagen de kabels om het bovenstuk heen en tien minuten later rees langzaam maar zeker de ketel omhoog ten aanschouwe van tallooze gezichten waarvan men de vol doening kon lezen. Niemand had ook maar even het vermoeden gekoesterd dat het zoo gemakkelijk zou gaan. Nu kwam echter nog het zwaarste werk, het ophijschen van het onderstel van de locomotief. Dit leek opper vlakkig een onbegonnen werk. Minstens een meter diep zat het in den grond, of beter ge zegd in den bodem van de sloot. Men begreep dan ook wel dat het onderstel met geen mo gelijkheid met één 'kraan zou zijn uit te ha len en onmiddellijk werd dan ook de kraan wagen uit het depot Nijmegen in bedrijf ge steld. Het duurde vrij lang voordat men de veiligste en doeltreffendste bevestigingsplaat- sen had gevonden, omdat met het ophijschen van het onderstel de grootste voorzichtigheid geboden was. Want dit onderdeel van de lo comotief woog niet minder dan veertigduizend kilo. Het was werkelijk even angstig toen de kranendrij vers de handles in werking stelden waarmede het onderstel moest worden opge- heschen. Zouden de kabels het houden? En als zij het niet houden, wat dan? Men bleef dan ook zooveel mogelijk uit de buurt van de kranen en het onderstel, maai toch ook weef niet zoover dat men niets kon zien. Daarvoor was dit onderdeel van het op ruimingswerk te spannend, daarvoor was men teveel onder den indruk gekomen van de ge weldige kracht welke de hijschkranen ont wikkelden. En weer had het personeel van d Spoorwegen geluk. Want wat niemand h verwacht gebeurde, als een kind in een sclv mei zoo rustig hing het onderstel tusschen d lange kabels van de kranen. Langzaam maar zeker en zonder schokken of stooten gleed het uit de modder. Steeds hooger en hooger ging het onderstel en binnen vijf minuten hing het zeker twee meter boven de sloot. Van het onderstel kwakten groote klodders modder en van alle kanten kwam het water er uit en af- loopen en kletterend viel het terug in de sloot waarin een week lang vrij wel geen water meer te zien was geweest. Toch was men alle moeilijkheden nu nog niet te boven. Thans moest er op een onge looflijk handige en voorzichtige wijze gema- noevreerd worden om het onderstel tusschen de vrij smalle ruimte welke de kraanwagen van elkaar scheidde naar de andere zijde van de wagens te brengen. Dan moest de eene kraanwagen trekken en de andere „meeloo- pen" en dan weer omgekeerd. Dik besmeurd, met rottend riet, vies lekkend maakte het on derstel, hangend in de lucht en spaarzaam verlicht door de kraanlampen en 't acetyleen- lïcht een huiveringwekkenden indruk. Als hul peloos hingen tien wielen er onder aan, maar dit alles vergat men weer spoedig want nu was het zaak deze ijzer en staalmassa op het treinspoor te krijgen. Ook dit lukte wonder vlug en toen kon men direct weer doorgaan om te probeeren de tender te lichten. Het werk stond evenals bij de vorige nachten onder leiding van Ir.Vin-ke van den Dienst van Tractie bij de Nederlandsche Spoorwegen. Tot diep in den nacht waren tientallen menschen bij het opruimingswerk gebleven. Nu men het zware (materiaal naar Utrecht heeft kunnen vervoeren zal het overige oprui mingswerk nog maar een kwestie van een paar dagen uitmaken. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN T ALGE MEEN. Het winterprogramma. Het voorloopig vastgestelde programma van de te houden voordrachtavonden der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen luidt als volgt: 5 Nov. Dr. W. G. N. van der Sleen, „Reis naar Canada", een zijner laatste wereldrei zen. 26 Nov.: Filmavond, vertooning van de film „Door de Waterwouden van Zuid-Amerika". Toelichting van Ds. J. D. van Calcar. 17 Dec..: Ds. G. Westmeijse: „Stille Genie ting". In Januari 1937: Filmavond, vertooning van de film: „Jeanne d'Arc". Toelichting door Ir. J. H. Felders. Van' deze laatsten avond is de datum nog niet vastgesteld. Verduisteringen door loods- commissaris. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft zich Vrijdagmiddag te verantwoorden gehad de 57- jarige A. S., vroeger loodscommissaris te Maassluis, doch thans gedetineerd in het Huis van Bewaring. De dagvaarding legde hem ten laste drie gevallen van verduistering in dienstbetrekking. Verdachte legde een vol ledige bekentenis af. De Officier eischte een jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Surséance Haarl. Brockway Bus Mij. Conclusies rapport Dir. Theijse. Mr. F. J. D. Theyse bewindvoerder in de surséance van betaling der Haarl. Brockway Mij., heeft zijn rapport uitgebracht. In dit rappport komt Mr. Theyse tot de volgende conclusies: 1. Ook na voortgezet onderzoek kan het eindoordeel volgens het verslag van 6 Juni jl. gehandhaafd blijven. 2. De ervaring tijdens de surséance heeft bevestigd, dat voortzetting van het bedrijf in dezen vorm voor crediteuren geenerlei ■uitzicht op verbetering hunner positie biedt, maar slechts gevaar voor benadeeling kan opleveren. 3. Het aangeboden accoord van 5 pet. is aam te merken als tenminste het vijfvoud van wat in geval van faillissement voor con currente crediteuren te verwachten zou zijn. 4. Het voorwaardelijke voorstel namens de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg-Maat schappij geeft geen aanleiding, om op grond daarvan het standpunt ten aanzien van het aangeboden accoord te herzien of uitstel der behandeling te verzoeken, te minder daar de aanvullende verklaring namens de debitrice zonder risico voor crediteuren de zelfde mogelijkheid van voordeelen in de toekomst biedt, welke het nieuwe voorstel tegenover de daaraan verbonden gevaren in het gunstigste geval zou kunnen opleveren, 5. Gronden, waarop homologatie bij aan neming van het accoord volgens de wet zou moeten worden geweigerd, zijn in geenerlei opzicht gebleken. Surséance Martin C. van der Wal. Inzake surséance Martin C. van der Wal, directeur der Brockway luiden Mr. Theyse's conclusies: Ook nader nauwkeurig onderzoek heeft geen aanleiding gegeven om wijziging te brengen in het eindoordeel, waartoe het rap port- van 6 Juni jl. leidde. De vooruitzichten ingeval van faillissement zijn stellig niet gunstiger, doch veeleer nog slechter dan daarbij werd aangenomen. 2. Het aangeboden accoord ligt ook met het matige percentage van 3 toch ver boven de bij faillissement in het gunstigste geval te verwachten 0.2 pet. 3. Van eenig wettelijk beletsel der homolo gatie van het accoord, indien de vereischte meerderheid der crediteuren en vorderingen zich daarvóór mocht uitspreken, is niet ge bleken. Het accoord aanvaard. Hedenmorgen had in het Paleis van Justitie de vergadering van crediteuren plaats inzake de surséance der Haarl. Brockway Bus Mij. en van de surséance van den directeur dier Mij., den heer Martin C. van der Wal. Zooals bekend was in de eerste zaak een accoord van 5 pCt. aangeboden, in de tweede zaak van 3 pCt. Wat de Brockway betreft wafen ingediend 49 vorderingen. Het resultaat der stemming was: 42 vóór, 2 tegen (5 waren afwezig). Het 'totaalbedrag .der ingediende vorde ringen was 188.631.78; de tegenstemmers ver tegenwoordigden een bedrag van 8.103.66; de vorderingen der afwezigen bedroegen to taal 1.223.43. Zooals uit het bovenstaande blijkt, hebben crediteuren het accoord aanvaard. Surséance v. cl. Wal In deze zaak waren 41 crediteuren. Hierbij waren 2 tegenstemmers; 3 waren afwezig. Zoodat het accoord met 36 stemmen vóór aan vaard werd. Het totaalbedrag van de vorderingen der tegenstemmers was 9.474.52 en van de af wezigen 394.70. Het totaalbedrag der inge diende vorderingen was 625.333.96. De homologatie zal Dinsdag a-s. plaats heb ben. Hierna zal, naar de bewindvoerder, mr. F. J. Theijse, ons mededeelde, óf een accoord met de N.Z.H.T.M. moeten volgen, óf een re organisatie. Nederland neemt niet deel aan monetair overleg. Hoewel onze regeering internationale stabilisatie zou toejuichen. Te Washington verluidt, als zouden vanwege de regeering der Vereenigde Staten bespre kingen zijn aangevangen met België, Neder land en Zwitserland nopens toetreding tot de onlangs tusschen de Vereenigde Staten, En- eland en Frankrijk gesloten overeenkomst ter bevordering van wisselkoers-stabiliteit door technische samenwerking. De Tel. verneemt van bevoegde zijde, dat hieromtrent aan de Nederlandsche regeering, die iederen stap tot werkelijke internationale stabilisatie, gelijk zij vroeger reeds herhaal delijk heeft verklaard, zou toejuichen, niets bekend is. Onze regeering volgt uiteraard het internatonaal monetair gebeuren van dag tot dag nauwlettend doch in eenig overleg is zij tot dusverre niet gemoeid. De Bilt voorspeltt Krachtigen, later afnemenden Zuidwes telijken tot Westelijken wind. Betrokken tot zwaar bewolkt. Later opklarend. Tij delijk regen. Later wellicht iets kouder. BAROMETERSTAND i Hoogste 770.7 m.M. te Lyon en Toulouse. Laagste 736.0 m.M. te Thorshavn. Wind en regen. Een nieuwe depressie van den Oceaan lag hedenmorgen weer bij de Faroer en geeft aanleiding tot sterke barometerdalingen ten Noorden van Schotland. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Zuiden nam in "beteekenis af en trok naar Frankrijk. In Scandinavië steeg de barometer en nam de vorst toe. De luchtmassa's, door den krachtigen wind van den Oceaan aan gevoerd. zijn tot groote hoogte zeer warm. In het hooge Noorden, binnen den Pool cirkel, is het aan de Noordzijde der depressies zeer rustig weer met zwakke winden. In Zwit serland melden de hoog gelegen stations hel der weer met buitengewone droogte. Daaren tegen breidt een uitgestrekt wolkendek zich over de middelgebergten uit, dat in het Oos ten tot groote hoogten reikt. I-Iet is waarschijnlijk, dat de wind in onze omgeving tijdelijk zal toenemen en dat opnieuw tijdelijk regen te wach ten is. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 760 m.M. Stand van gister 762 m.M. Neiging: Achteruitgang. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112. THERMOMETERSTAND Hoogste heden 58 gr. F. Laagste hedennacht 55 gr. F. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Zaterdag v.m. 3.41 uur; n.m. 15.55 uur. Strand berijdbaar van 8-4514.00 uur. Zondag v.m. 4.11 uur; n.m. 16.21 uur. Strand berijdbaar van 9.1514.30 uur. Maandag v.m. 4.40 uur; n.m. 16.53 uur. Strand berijdbaar van 9.4515.00 uur. In de advertentie van de firma 3. VAN DAM in ons nummer van VRIJDAG is ver zuimd het adres GED. OUDE GRACHT 78 te vermelden. T (Adv. lngez. Med.) Hoofdbestuursvergadering van Bloembollencultuur. Ontwerp voor een reorganisatie der vereeniging-. Zullen de kabels liet houden? Het hoofdbestuur van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft dezer dagen vergaderd. O.m. werd besloten aan de in December te houden algemeene vergadering voor te leggen het ontwerp voor een reorganisatie van de vereeniging, waarbij de samenwerking met de groepen de Narcis, de Tulp en de Hyacint nau wer wordt, en waardoor de vorming van groe pen voor andere artikelen wordt bevorderd, echter met dien verstande dat de afdeelingen in den arbeid der groepen worden ingescha keld, doordat de behandeling van de tech nische en economische cultuurvraagstukken, die voortaan met uitsluiting van de alge meene vakbelangen aan de groepen zullen worden toevertrouwd, voorbereid wordt in de vergaderingen der afdeelingen, alwaar aan de beslissingen uitsluitend deelnemen zij, die als kweeker van het betreffende artikel als lid bij d« groep zijn ingeschreven. Deze af- deelingsvergaderingen wijzen afgevaardigden aan naar de groepsvergaderingen, welke be slissingen nemen over de vraagstukken, wel ker behandeling aan de groep is toever trouwd. In verband hiermede wordt de samenstel ling en werkwijze van het hoofdbestuur her zien. Dit college wordt gedacht als samen gesteld uit de leden van 't dagelijksch bestuur, hetwelk op dezelfde wijze als thans door de algemeene vergadering wordt gekozen, en uit telkens twee leden van de besturen der groe pen, die daarvoor worden gekozen door de ;roepsvergaderingen. De algemeen voorzitter zal tevens bestuurs lid der groepen zijn. Deze reorganisatie maakt overgangsbepa lingen en wijziging van het huishoudelijk reglement noodig, welke door de betreffende commissie uit het hoofdbestuur nader zullen worden ontworpen. Verlaging van contributie? De vergadering aanvaardde in be ginsel het denkbeeld van een ver laging van de minimumcontributie, gecompenseerd door de instelling van een Jaag entreegeld voor beursbe zoekers. Het ingevolge het voorstel der afdeeling Heemstede ingestelde onderzoek naar de mo- jelijkheid om een boekhöudbureau te stich ten, heeft .tot resultaat geleid, dat een ont werp kon worden goedgekeurd voor zulk een bureau, waarbij de leden zich tegen betaling van geringe kosten, zouden kunnen aan sluiten. De ontworpen regeling zal aan de .oedkeuring van de algemeene vergadering worden onderworpen. Het hoofdbestuur was voorts van meening, dat een in December uitgelokte uitspraak van de vereeniging nopens herziening van de sa- neeringsmaatregelen 1936'37, zooals het anti-saneeringscomité voorstelt, geen nut meer kan hebben. Het ligt echter in het voornemen van het hoofdbestuur tijdig, op een door hem te be palen tijdstip, aan de algemeene vergadering gelegenheid te bieden zich uit te spreken over de wenschelijkheid van saneeringsmaatrege- len voor het jaar 1937/'38. Tenslotte besloot de vergadering tot een ge zamenlijke bespreking met de besturen der groepen, over het vraagstuk cf bij behoud van een prijzenstelsel voor het komende han delsseizoen, de minimumverkoopsprijzen wij ziging zullen moeten ondergaan. PERSONALIA. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde onze stadgenoot P. J. Wuis voor het candidaats-examen Natuurkunde en Schei kunde met Wiskunde (E).

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2