Grondwetswijziging ontmoet geen groote bezwaren. Een Hondenleven Door Tweede Kamer van veel belang echter niet geacht. Hieediu^vetltaofi dapkadtectaM ZATERDAG 17 OCTOBER 1936 HAAÜEE M'S DAGBE'AD 3 zijnde Fragmenten, uit het Dagboek Deuren. Sinds mijn prilste jeugd heb ik een hekel aan deuren. Ze zijn bijna altijd dicht als je erin of eruit wilt. En er zijn er zooveel. Als ik in de voorkamer, waar de zachtste stoelen staan, een middagdutje geknapt heb en op- gefrischt ontwaak, vol versche energie, moet ik den mensch ertoe bewegen drie deuren voor mij open te doen eer ik buiten ben. Dit staat haar zelden aan. „De Mensch" is namelijk in dat geval gewoonlijk Lotte, onze dienstbode. „Wat moet je nou weer?" snauwt zij. „D'r uit natuurlijk", kef ik haastig. „Waarom?" „Mensch, omdat ik opgefrischt en onderne mend gestemd ben. Snap je dat niet? Ik moet achter een paard aan, of desnoods maar achter een auto. Ik moet de kat Elise het bruggetje overjagen, in de hoop dat zij einde lijk eens in den singel zal vallen, waarin ik al zoo vaak gelegen heb. Wat zou ik lachen! Wat zou dat watervrees-beest krijschen! Maak voort. Lotte, ik popel bij de gedachte!" Eindelijk doet ze een deur open en daarna weer dicht. Ik zit in de gang en kan niet verder. Zij gaat de trap op. Ik ren haar ach terna en blaf op mijn dringendst. Ik bijt in haar jurk en probeer haar tot staan te bren gen. Het helpt niets. Zij doet nu een slaap kamerdeur open. Ik storm erdoor: de deur slaat achter mij dicht. Binnen ligt de kat Elise op een bed te ronken! Nu moeten er dus weer drie deuren open, eer we allebei buiten zijn. Ik hef een werkelijk tragisch gehuil aan, want Lotte beklimt de zol dertrap. Elise wordt wakker en sist: „Schei uit". „Hou je bek, keukentijger", zeg ik smalend. Elise blaast. „Zal ik je 'es een van je hoera-snorren uit trekken?" Elise zet een bochel op. Ik kom dreigend naderbij en blaf verwoed. Dan slaat het ve nijnige ondier met zijn le'elijke nagels op mijn neus en ik jank, maar drijf het onmiddellijk voort door de kamer: bed-af, bed-op, stoelen op en af, over tafels.en door vensterbanken tot er een schaaltje naar beneden valt en in gruzelementen ligt. „Dat dee jij!" sist Elise. „Nietes, jij!" grauw ik terug. Lotte komt omlaag stommelen, gooit de deur open en geeft mij de schuld. Die lieve Elise heeft nooit iets op haar geweten. Ze is zoo zacht, weet u, en zoo soepel en zoo lief. Ach zoo lief! Ik walg als ik eraan denk. Ter wijl Lotte mij afrost strijkt Elise langs haar been en en geeft kopjes aan haar kunstzij. Dat zoo'n mensch er niet kriegel van wordt, en van zich afschopt! Nu, de Baas kan er dan ook niet tegen, maar denk je dat Elise hèm ooit be-aait? Ze snapt niet veel, maar ze is slim genoeg om dat te laten! Als Lotte uitgeranseld is sluit ze mij op nieuw op, nu in de eetkamer. Uit honden oogpunt bezien bestaat zoo'n heel menschen- huis eigenlijk uit gevangenissen, behalve voor groote honden die bij de klink kunnen en dus 'zelf sommige deuren kunnen openmaken. Daar boffen ze bij. Overigens begrijp ik niet waarom zij het gemakkelijker moeten hebben dan wij. „Baas", heb ik laatst gevraagd, „zou je niet kleine luikjes op teckel-hoogte in al die deuren kunnen laten maken? Niet? Teveel? Nou dan, alleen in de voornaamste? De eetkamerdeur, de zitkamerdeur, de twee keukendeuren?" Maar hij schudde het hoofd. „Het mag niet van den huisbaas, Tom. En het zou ook wel een beetje leelijk zijn, vindt je zelf niet?" Ik kreunde. Dus geen kans! En waarom vindt hij het leelijk? Mooier deuren dan deuren met hondenluiken kan ik althans mij niet voor stellen. En wat zou er een gejank en geblaf en gehuil mee voorkomen worden! Wat een last zou er niet alleen ons, maar ook den Mensch mee worden bespaard! Hoe meer ik erover nadenk, hoe genialer idéé ik het van mezelf begin te vinden. Kan de kleine jongen er niet eens over praten met zijn oom, die architect is en nogal wat voor hem over heeft? Die Mensch bouwt huizen. Waarom niet Hui- zen-voor-Hondenliefhebbers, vol deuren-met luikjes? Dan kon de Baas er zoo een huren! Hij blijft er niets voor voelen. Hij grinnikt en zegt dat ik een hok in den tuin kan krij gen. als ik dat liever wil, en hofhond worden. Hofhond! Dat is goed voor kluizenaars. Niet voor mij. Al de menschen-gezelligheid zou ik moeten missen. En de centrale verwarming. En de open haard met de vlammen erin, die met elkaar spelen en vechten. En de stoelen met de zachte kussens „Ja", zegt de Baas, „voor al die luxe moet je wat over hebben". Maar dat zeggen ze toch, geloof ik, niet in de menschen-gevangenissen als daar geklaagd wordt over teveel dichte deuren. Gelukkig kun je ze hier tenminste openblaffen, als je maar volhoudt. Wat hoor ik daar buiten? Da's waarachtig de stem van James! Ik kom, ouwe jongen, ik kom! „Bob", zegt de Vrouw, „maak alsjeblieft alle deuren voor Tom open. Hij blaft mij doof". Indische invoerrechten zouden verlaagd worden Opcenten zouden belangrijk gereduceerd worden. BATAVIA, 16 Oct. Het „Nieuws van den Dag voor Ned.-Indië" ver neemt, dat eerstdaags een verlaging van invoerrechten op verscheidene im portartikelen verwacht kan worden en wel door reductie der opcenten in dier voege, dat de opcenten die thans 50 procent bedragen tot 25 procent zullen worden verminderd, terwijl de opcenten die thans 20 procent bedra gen zullen verdwijnen. De landsin komsten zullen hierdoor en door de zoutprijsverlaging met ruim tien mil- lioen gulden verminderen. De regee ring heeft namelijk ook besloten den zoutprijs met 2 cent per briket te verlagen. CAneta). Een nieuwe baconinschrijving, Per 1 November. Gaat Veehouderijcentrale winst maken. Naar het Alg. H.bld. verneemt, heeft de re- gearing besloten, om ondanks de door het goudembargo sterk gewijzigde omstandiL heden, haar bemoeiingen met den bacon- export voorloopig onveranderd te laten, na 1 November a.s.. alleen met dit verschil, dat bij de aanbesteding van het slachtwerk géén ge heime afspraken en „opzetjes" meer kunnen werden gemaakt. Dat besluit zal. zoo schrijft het blad, in gros sierskringen en in die van vleeschwarenfa- brikanten met een gevoel van verlichting worden vernomen. Sedert de depreciatie van den gulden ten opzichte van het pond sterling, is de prijs van eerste qualiteit bacon gestegen van onge veer 70 of 86 gulden per 100 kilo; aangezien de regeering de ovememingsprijzen der bacon- varkens tot dusver niet heeft verhoogd, zal zij (i.e. de Veehouderij centrale) flinke win sten op den bacon-export behalen, nu deze niet langer behoeft te worden gesteund door de opbrengst van den varkensvleeschaccijns, die aan ook is afgeschaft. Dit zal te meer het geval zijn, omdat de slachtkosten thans we derom zullen kunnen dalen, gezien de zestis. centen „opzet", die er bij de vorige, beruchte aanbesteding opgelegd waren. De gemiddelde inschrijvingsprijs zal thans circa twee gulden mogen bedragen of nog daar beneden (vroeger heeft de contrac- tueele slachtvergoeding f 4.80 bedragen, ter wijl de loopende inschrijvingsprijs Aug.-Oc- tober f 2.40 a f 2,60 bedraagt.} Versch brood-kwestie weer aan de orde? Naar de Tel. verneemt, is thans aan de betrokken afdeelingen der departementen van Handel en Nijverheid en van Sociale Zaken in studie genomen een wijziging van de Bakkerij-paragraaf der Arbeidswet-1919. welke o.a. inhoudt de bekende verbodsbe palingen welke de aflevering van versch brood voor des ochtends 10 uur onmogelijk maken. Er zou volgens het blad gezocht worden naar een oplossing, waardoor o.a. de pro ductie en distributie van het brood goed- kooper zullen kunnen geschieden, ook zou bij deze studie het vraagstuk van den nacht arbeid in zijn geheel opnieuw overzien wor den en uiteraard zou het dan naar het oor deel van het blad te verwachten zijn, dat bij het onderzoek naar de wijziging van de bak kerijparagraaf ook de versch brood-kwestie ernstig onder de oogen gezien zal worden De minister van Sociale Zaken zou reeds den directeur-generaal van den Arbeid op dracht hebben gegeven een onderzoek te doen instellen naar het bakkerij-bedrijf in zijn vollen omvang, in het bijzonder wat betreft de situatie aangaande de bakuren en de be zorging van het brood. TRAM RAMT VRACHTAUTO. Een vrachtauto, gevuld met zakken zaagsel, die Vrijdagmiddag geparkeerd had gestaan op den Overtoom te Amsterdam tegenover de Jan Pieter Heyestraat. was bezig een draai te nemen om de Jan Pieter Heyestraat in te rijden, toen zij door een tramwagen van lijn 6 werd gegrepen. De tramwagen schoof de vrachtauto op zij. Deze maakte een slag zij waarts en zou geheel op haar kant zijn ge vallen, indien niet een kleine particuliere wagen, welke na het draaien van de vracht auto had willen passeeren, daar niet ge staan had om de vrachtauto op te vangen. Na de botsing boden de drie voertuigen een merkwaardig aspect: een groote vracht wagen, die een grillig schuinen stand maakte, gekneld tusschen de radiator van een kleinen broeder en het voorbalcon van een tramwa gen, Persoonlijke ongelukken kwamen bij de botsing niet voor. Het verkeer, vooral het tramverkeer, dat omgeleid moest worden, on dervond vrij veel hinder. Jeugdige bediende ver duisterde vier mille. Ik ben eruit. Straks zal 't weer een kunst wezen om erin te komen. Het Hondenleven is vol deuren, en als ik den deurenfabrikant ooit tegenkom. Nou! Goederen afgeleverd en het geld ten eigen bate aangewend. Een grossier in koloniale waren, G. ge naamd, gevestigd in de Goudsche Wagen straat te Rotterdam, vervoegde zich dezer dagen bij de politie aldaar op grond van het- feit, dat hij achterdocht koesterde jegens zijn 20-jarigen bediende. Van der G. Hij verdacht er den knaap sterk van buiten zijn medeweten bestellingen te hebben aan- enomen, goederen te hebben afgeleverd en het geld ten eigen bate te hebbn aangewend. De politie, die den bediende op het bureau Witte de Wit-hstraat ontbood, slaagde er al •poedig in den jongeman tot een bekentenis te dwingen, waaruit bleek, dat hij in zijn functie van bediende een bedrag, varieerende tusschen de drie en vierduizend gulden, ten nadeele van zijn werkgever heeft verduisterd. De verduisteringen loopen reeds over een viertal jaren en zijn regelmatig gepleegd. Het geld, waarvan bijna niets over is, heeft de bediende uitgegeven in dancings, biosco pen en feesten. In het thans verschenen Voorloo pig Verslag der Tweede Kamer over de Grondwetsherziening wordt ken baar gemaakt, dat alle leden, die hun oordeel over de aanhangige voorstellen hebben uitgesproken, deze voorstellen niet van overgroote betee- kenis achten. Verscheidene leden meenen, dat te hooge verwachtingen zijn gewekt en dat deze Grondwets herziening eigenlijk geen Kameront binding en verkiezingen zou wetti gen, als zij juist niet samenviel met de periodieke verkiezingen in het vol gend jaar. Als reden voor de beperktheid dei- voorstellen voeren meerdere leden aan de zeer sterk in ons volk levende overtuiging, dat het democratisch karakter van ons Staatsbestel besten digd dient te worden. Een eenigszins concrete voorstelling, laat staan een aanzienlijke mate van eenstem migheid omtrent fundamenteele wijzigingen, welke met behoud van dat karakter of ter verzekering of versteviging daarvan in de Grondwet zouden moeten worden aange bracht, bestaat niet. Dit is ook zeer goed verklaarbaar. De op lossing toch van de meeste der actueele moeilijkheden wordt niet beheerscht door de bepalingen van onze constitutie, die juist door haar soepelheid aan een gezonde ont wikkeling van onze staatsinstellingen niet in den weg staat. Zoolang zooveel verschil van meening over „ordening" bestaat, kan moeilijk sprake zijn van een principieele herziening, welke hier op is gebaseerd. Enkele leden noemden de voorstellen prin cipieel reactionnair, wijl zij zouden indrui- schen tegen de grondbeginselen van het par lementaire stelsel. De drukpersvrijheid. Dat de regeering op haar voorne men om de grondwettelijke bepaling met betrekking tot de vrijheid van drukpers te wijzigen, is teruggeko men, werd door sommigen als een bewijs van zwakte aangemerkt, doch anderen betreuren het, dat de regee ring de voorstellen der staatscom missie niet heeft gevolgd. Het verontrustte verscheidene leden, dat de regeering de opvatting, dat artikel 7 der Grondwet preventieve censuur in den vorm van een verschijningsverbod niet toelaat, niet. blijkt te deelen. Wel baart den laatsten tijd de wijze, waarop van sommige zijden, het recht van vrije meeningsuiting, wordt gebruikt, zorg, doch een repressief toe zicht achtten zij voldoende. Kamer voor bedrijfsleven min juist geacht. Vele leden achtten het juist, dat de re geering niet is ingegaan op het advies om voorstellen te doen, welke beoogden de mo gelijkheid te scheppen over te gaan tot de instelling van een Kamer voor het Bedrijfs leven als bestanddeel van de Staten-Gene- raal. Zoo al aan een centraal orgaan behoefte zou ontstaan, dan zal dat geen deel van de Staten-Generaal mogen uitmaken, meenden zij. Het belang, dat- de ondernemer bij het regeeringsbeleid heeft, is den laatsten tijd sterk gestegen. Hij, de ondernemer, ondervindt dikwijls in de eerste plaats de gevolgen der sociale en economische overheidsbemoeiing, en niet zelden bevindt hij zich als tusschen hamer en aambeeld. Daaraan is het te wijten, dat in de ondernemerskringen, met name ook in den boeren- en middenstand, ve len van de democratie, zij het dan ten onrechte, weinig meer verwach ten, en bereid zijn fascistische stroo mingen te versterken. Wijs beleid der democratische politieke partijen vordert, dat het aantal ondernemers in de Volksvertegenwoordiging wordt uitgebreid. Prinses van Oranje". Gevraagd werd, of het geen aanbeveling zou verdienen, dat door een aanvulling van art. 27 der Grondwet of op andere wijze aan de doch ter des Konings, die de vermoedelijke erfge naam is van de Kroon, de titel „Prinses van Oranje" wordt verleend. Van verschillende zijden werd opgemerkt, dat een aanvulling als de bepleite om meer dan één reden onjuist zou zijn. Verblijfkosten Eerste Kamer leden op vast bedrag? Verscheidene leden zouden het als een ver betering beschouwen, indien de thans gelden de regeling in zake de verblijfkosten van de leden der Eerste Kamer zou worden vervangen door een regeling, waarbij een vast bedrag als schadeloosstelling werd bepaald. Naar zij meenden zou daardoor veel aanstoot worden voorkomen, terwijl 's Rijks uitgaven niet zou den behoeven te worden verhoogd. Om de ge dachten te bepalen werd in dit verband een bedrag van f 1000 per jaar genoemd. Andere leden zouden de toekenning van een vaste schadeloosstelling ook aan de leden dei- Eerste Kamer niet gewenscht oordeelen. Het inkomen der Kroon. Verscheidene leden waren van oordeel, dat het inkomen van de Kroon niet wordt vermin derd, hoogstens gesplitst. Tegen deze voor stelling kwamen echter andere leden op Waar het in 1922 verdubbelde bedrag den laatsten tijd niet ten volle wordt getoucheerd, achtten enkele leden een verlaging thans niet be zwaarlijk, doch dit werd van andere zijde met kleip. bestreden. 1 Vele leden juichten het toe, dat aan den Prins-Gemaal een jaarlij ksch inkomen wordt toegekend. Lager schadeloosstelling Tweede Kamerleden bepleit. Wat de schadeloosstelling voor de leden van de Tweede Kamer aangaat, werd er op gewe zen, dat er weinig aan gedacht schijnt te zijn. van hoe uitnemend democratisch belang het is, dat zij van dien aard is, dat personen uit alle kringen van de bevolking in de Kamer zitting kunnen hebben. Verscheidene leden meenden dat 5000 geenszins te hoog is, des noods 4500: anderen echter wilden, wat de voorgestelde verlaging betreft, nog veel verder gaan. Naar hun meening is f 2500 a 3000 als redelijk te beschouwen. Wat de vooi-gestelde vermindering van het pensioen betreft, gaven verscheidene leden de voorkeur aan het voorstel der staatscommissie, die het maximum niet. gelijk de regeering. op 2800, doch op f 2400 gesteld had willen zien. Een aantal leden hadden bedenkingen tegen het voorstel verkregen pensioenrechten te handhaven, daar op het gebied der pensioenen het Rijk niet geaarzeld heeft in te grijpen. Over de wenschelijkheid de mogelijkheid te openen ministers zonder portefeuille te doen optreden, bestond groot verschil van meening. De voorstanders waren echter van oordeel, dat beperking in dezen gewenscht is. De tegen standers achtten in een klein land als het onze de fuctie overbodig: de voorzitter van den mi nisterraad kan zeer goed een departement be- heeren, dat niet tot de zwaarste behoort. Kiesrecht. De aanvulling van het kiesrecht werd een poging geacht de verwerping van het voorstel tot wijziging van de Kies wet ongedaan te maken: op deze wij ze zou het toch mogelijk zijn de kleine partijen uit de volksvertegenwoordi ging te weren. Hiertegenover werd ge steld, dat het parlementaire stelsel het zuiverst werkt als er slechts twee groote staatkundige partijen bestaan, zooals vroeger in Engeland en ook in ons land het geval was. Te groote ver snippering is schadelijk. Revolutionaire volksvertegen woordigers. Wat het voorstel in zake revolutionnaire volksvertegenwoordigers betreft, stelden ver scheidene leden op den voorgrond, dat de de mocratie het moreele recht bezit zich tegen haar vijanden te beschermen. Wettelijke be palingen zijn echter veelal gebleken weinig ef ficiënt te zijn. In den tekst ontmoetten de le den, hier aan het woord, een uitdrukking, waarvoor zij beducht zijn geworden: het „stre ven tot uitdrukking brengen". Deze formule, die bij het uniformverbod tot zoo onvoorziene interpretaties heeft geleid, in de Grondwet op te nemen, zou hoogst onvoorzichtig zijn. Is er na de wijziging in het Reglement van Orde voor de Tweede Kamer nog behoefte aan een dergelijke bepaling? Eenige leden meenden van niet, doch andere leden begroetten haar met instemming: De overheid heeft het recht en onder bepaalde omstandigheden den plicht om de ondermij ning van de staats- en rechtsorde, allereerst in de staatsorganen zelf, tegen te gaan en te verhinderen. Intusschen kon de uitwerking, welke in het ontwerp aan het beginsel is gegeven, een aan tal dezer leden allerminst bevredigen. Met name deelden zij het bezwaar, dat de beslis sing is gelegd in handen van een politiek lichaam. Een deel dezer leden kon zich ver eenigen met het denkbeeld, die beslissing op te dragen aan den Raad van State: anderen gaven de voorkeur aan den Hoogen Raad. Vele leden verklaarden voorshands tegen een wettelijke regeling van het partijwezen ernstig bezwaar te hebben. Zij duchtten van zulk een regeling gevaren voor de geestelijke vrijheid. Sommige leden hadden ernstig bezwaar cm aan openbare lichamen voor beroep en bedrijf verordenende bevoegdheden toe te kennen. andere leden achtten deze lichamen geheel overbodig. Verscheidene leden juichten het toe, dat de regeering een poging tot nadere fundeering in de Grondwet niet achterwege heeft gelaten. Hiertegenover werd op de ver starrende werking van overheidsingrijpen ge wezen. Onder de wapenen houden van dienstplichtigen. Dat de regeering het advies van de staats commissie heeft gevolgd het dubium op te heffen over de rechtmatigheid van het zon der wettelijke toestemming onder de wapenen houden van dienstplichtigen, vond bij ver scheidene leden instemming. Wat is echter „onverwijld?" vroegen zij. Velen achtten bij een termijn van zes weken het grondwettelijk voorschrift nog opgevolgd. Zij verklaarden af te zien van de gedachte, dat voor een mobilisatie voorafgaande goedkeuring van de Staten Generaal moet worden ee- eischt. Zij erkenden dat een voor schrift van die strekking bedenkelijk zou zijn in een tijd, waarin vliegwa- pen en gemotoriseerde legerafdee- lingen een land onverhoeds kunnen overvallen. Wel meenden zij, dat teruggekeerd kan worden naar het beginsel, dat tegelijkertijd met het uitvaardigen van een mobilisatiebe- sluit een desbetreffend wetsontwerp bij de Staten-Generaal behoort te worden ingediend. INSTRUCTIE IN DE HAAGSCHE ZEDENZAAK GESLOTEN. 's-GRAVENHAGE, 16 October, Naar wij vernemen is de instructie in de Haagsche zedenzaak thans gesloten en zijn de desbe treffende dossiers in handen van den offi cier van justitie gesteld. T uinbouwteeltregeling 1937 gepubliceerd. Belangrijke bepalingen voor tuinbouwers. De regeeringspersdienst meldt: Omtrent de tuinbouwteeltregeling voor het jaar 1937 kan betreffende de teelt van sla en spinazie onder glas en de beperking der meermalige teelt van warmoezerijgewassen in drui- venkassen. het volgende worden mede gedeeld. 1. De teelt van kropsla en spinazie in kas sen, serres en warenhuizen, waarin druiven- boomen zijn geplant, is verboden, tenzij: a. De druivenboomen ter vernieuwing zijn afgezaagd en de teelt plaats vindt in de jaren, waarin het eerste en tweede schot ontstaat. b. Nieuwe druivenboomen zijn geplant en de teelt plaats vindt in de jaren, waarin het eerste tot en met het vierde schot ontstaat. Verder zal in druivenkassen de teelt van alle warmoezerij gewassen beperkt dienen te blijven tot een teelt van een product per jaar. 2. Het aantal kroppen sla. dat zoowel warm als koud onder glas ten hoogste mag worden geteeld, is verder bepaald als volgt: a. Voor platglas: 1. Op 20 per raam al dan niet bij ten hoogste 2 stuks kool per raam. 2. Op 16 per raam bij ten hoogste 5 stuks kool per raam. 3. Op 16 per raam in peen- en radijsrijen zonder kool. 4. Op 12 per raam in peen- en radijsrijen met ten hoogste 5 stuks kool per raam. b. Voor Warenhuizen: 1. Op 20 per raam bij uitsluitend kropsla. 2. Op 16 per raam bij ten hoogste 2 stuks kool per raam. c. Voor kassen en serres: 1. Op 16 per vierkante M. bij uitsluitend kropsla. 2. Op 12 per vierkante M. bij ten hoogste 2 stuks kool per vierkante M. Onder „kool" wordt in het bovenstaande zoowel spits- als bloemkool, als ook roode-» witte- en savoyekool verstaan. 3. De getallen per raam of per vierkante meter onder 2 vermeld gelden voor elk raam en voor elke vierkante meter afzonderlijk, met dien verstande, dat de grootte van het raam wordt vastgesteld op 150 bij 80 c.M. en voor ramen van grooterè of kleinere opper vlakte de onder 2 genoemde getallen naar evenredigheid gelden. 4. De teelt van kropsla onder glas in com binatie met eenig warmoezerijgewas, anders dan ondef 2 vermeld, is verboden. Evenwel is bij de onder 2b en c aangegeven teelten de teelt van tomaten en boonen toegestaan en is na 15 Februari 1937 bij de onder 2a aangege ven teelten de teelt van bloemkool geoorloofd. 5. Het telen van kropsla onder hetzelfde glas in de periode van 1 Januari tot 30 Juni van eenig teeltjaar slechts eenmaal toege staan. zoodat het overleggen van sla op sla in die periode eveneens is verboden In Boston zijn 3000 vrouwen geïnter viewd om te weten te komen, hoe zij tot hun aankoopen van kleeding waren ge komen. De uitgebreide enquête wees uit, dat de verkoop van dameskleeding meer af hankelijk is van reclame in couranten, dan van welke andere factor ook. Couranteni^clame bleek 16 °/o méér in vloed te hebben dan lage prijzen; 27% meer dan stijl en 24% meer dan kwa liteit. Geen fraude bij het Centraal Verkoopbureau van mosselen. Dit acht de minister niet juist. De minister van landbouw en visscherij heeft bij de beantwoording van vragen van den heer Drop betreffende het beleid van het centraal verkoopkantoor van mosselen te Bergen op Zoom ten aanzien van den handel in mosselen op Frankrijk en België, o.m. medegedeeld, dat de geregelde handelaren in mosselen op Frankrijk en België voor dezen handel com binaties hebben gevormd. De voorzitter van het bestuur en de directeur van het centraal verkoopkantoor hebben met medeweten van de overige bestuursleden aan de totstandko ming van deze combinaties medegewerkt. In de combinaties zijn opgenomen de handelaren, die het afzetgebied, waarvoor de combinaties zijn gevormd, in vroeger jaren geregeld van mosselen hebben voorzien. Inderdaad zijn in de combinatie voor Parijs drie Belgische fir ma's opgenomen. De mosselhandel op België en die op Parijs waren echter ook voor de tot standkoming van de crisismaatregelen voor het mosselbedrijf voor een groot deel in han den van Belgische firma's Onjuist is, dat in de combinaties in hoofdzaak buitenlandsche on dernemingen zijn opgenomen. Het bestuur van het centraal verkoopkan toor ziet in het vormen van combinaties van handelaren uiteindelijk een voordeel voor de kweekers. De voorzitter van het bestuur en de directeur van het centraal verkoopkantoor, die tevens zijn opgetreden als voorzitter en direc teur van de combinatie voor Parijs, hebben na afloop van het seizoen voor de door hen ver richte werkzaamheden een gratificatie ont vangen. Al is zulks door het bestuur goedge keurd en in de notulen opgenomen, toch acht de minister dit zeer ongewenscht, omdat de voorzitter en de directeur daardoor gemakke- kelijk in hun vrijheid van optreden ten op zichte van den handel konden worden belem merd. De betrokkenen hebben verzocht van hun functies bij het centraal verkoopkantoor te worden ontheven. Een zelfde verzoek ls ge daan door den vertegenwoordiger van den minister in het bestuur. De gevraagde ontsla gen zijn bereids verleend. Uitdrukkelijk wordt hieraan toegevoegd, dat het tot nu toe inge stelde ruime onderzoek van den crisis-accoun tantsdienst geen enkel gegeven aan het licht heeft gebracht, dat op het bestaan van finan- cieele onregelmatigheden bij het centraal ver koopkantoor zou wijzen. Het gold hier een .on derdeel van het beleid, dat de instemming van den minister niet kan hebben, maar dat de integriteit van betrokkenen volkomen onaan-. getast laat.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5