Zeer ernstige scheepsramp in Indië. Steendruk. DeVan der Wijck" van deK.P.M. gekapseisd. BRANDSTOF BESTELLEN - VAN ALTENA Bellen - 11716 l/emaclU U een Bafy? Hei tkiougeijksie 54e Jaargang No. 16358 VerscKijnt dagelijks, behalve bp Zon- ën Feestdagen Dinsdag 20 October 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTEK MAATSCHAPPIJ VOOR j ell ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENS DRUKKERIJ N.V. HoofdredacteurROBEK1 ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer f 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid ƒ600.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger ƒ150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.-, ongeschiktheid 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400 -, Verlies Duim 75.-. Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger f 30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 20 October. De Reis om de Wereld. De Amerikaansche journalist Ekins, van het dagblad „World Telegram" heeft zijn reis om de wereld in 18 dagen en 14 uur volbracht en is met een voorsprong van een dag of zes op zijn beide concurrenten, Kieran en miss Kil- gallen, te New-York gearriveerd. In 446 uur heeft hij een afstand van ongeveer 42.000 K.M. per luchtschip en vliegtuig afgelegd, hetgeen een gemiddelde snelheid van 94 K.M. betee- kent. Geslapen heeft de man bijna niet, zoodat hij doodop is thuisgekomen. Maar hij heeft geconstateerd dat zulk een reis voor vele menschen uitvoerbaar is. Zij kost vijfduizend dollar. Nu is het aantal menschen dat zulk een be drag aan een dergelijk zonderling vermaak kan besteden nogal klein. Maar bovendien geloof ik niet dat velen hunner er zioh toe aangelokt zullen voelen, al krijgen we natuurlijk pogin gen om het record van Ekins te verbeteren. Er zijn altijd recordjagers te vinden die een eer stellen in zooiets mals. De Amerikanen plegen nogal kinderlijk in deze dingen ;te zijn. Zij vinden het prachtig, Europa „te doen" in veertien dagen of zooiets. Ekins heeft de heele wereld „gedaan" in 18 y2 dag en kan er zich nu op beroemen dat hij de man is die van de meeste landen het minste heeft gezien. Is dit iets om trotsch op te we zen? Het lijkt mij een volkomen negatieve prestatie. De Engelschman Phileas Fogg, Jules Verne's creatie, volbracht de reis om de wereld in tachtig dagen en in den tijd waarin het boek verscheen, was dat een fantastische vorm van fictie die het aardig deed. Ook had Fogg het excuus van een weddenschap en deed hij het In Jules Verne's opvatting volstrekt niet om wereldberoemd te worden. Het was een staaltje van koel overleg en ijzig flegma. Een van de bijzondere aantrekkelijkheden van de figuur was trouwens, dat hij zich nooit haastte. In dezen tijd evenwel zijn records tot een soort van heroïek levensdoel geworden. Na ties aan er prat op en ze worden als een zaak van nationale eer voorgesteld. Een soort record-kolder heeft de menschheid be vangen. Mochten er verstandiger wezens op andere planeten wonen, hetgeen steeds min der onwaarschijnlijk lijkt en mochten zij over de middelen beschikken om de Aarde waar te nemen, dan zal hun opinie over ons door de prestatie van Ekins niet verbeterd zijn. Stel u voor dat ze op Mars tegen elkaar zeggen: dat stelletje daar is nu blijkbaar bezig heelemaal dol te worden! Er zijn enkele an dere dingen die tot zoo'n onprettig oordeel met succes kunnen medewerken. Onlangs heb ik met groot genoegen een boek gelezen van een Duitscher, die ook de wereld was rondgereisd en dat gedaan had volgens het stelsel: „ik blijf overal net zoo lang als het mij bevalt en mijn middelen het veroorloven". Deze man deed er 2l/z jaar over, hetgeen voor een Duitscher niet erg grondig is. Er zijn menschen die, als ze de duiten er voor hadden, er de heele rest van hun leven aan zouden besteden. Maar Richard Katz schreef er in elk geval een zeer lezenswaardig boek over. Hij had veel beleefd en geleerd. Ekins zal over zijn tocht geen lezens waardig- boek kunnen schrijven. Hij zal alleen maar kunnen vertellen hoe hard ie ging en hoe moe ie werd. Dat luchtschepen en vliegtuigen hard gaan weten we allemaal. Het is op velex-lei wijzen beschreven. En dat iemand moe wordt als hij in I854 etmaal bijna niet slaapt, behoeft geen toelichting. Ronduit gezegd: Ekins' reis is pure onzin. Er wordt geen enkel belang mee gediend en navolging is ook volkomen nutteloos. Het is beter dit te erkennen dan met een zotte-re- cord-mode mee te doen. R. P. Prijsverloop der verbruiks- artikelen. 's-GRAVENHAGE, 20 October. Het econo misch bureau van den Centralen bond van Ned. Verbruikscoöperaties heeft de prijsopga ven van 16 coöperaties over de week van 12— 17 October bewerkt. Uit d§ aldus verkregen cijfers blijkt, dat voor sommige artikelen de prijzen bij een aantal vereenigingen verhoogd moesten worden. De prijzen van brood zijn gemiddeld iets ge- daald, doordat in Den Haag de coöperatie „De Volharding" tot een belangrijke prijs verlaging is overgegaan, hoewel de ontwikke ling der bloempr ij zen eerder tot prijsstijging dan tot prijsdaling aanleiding geeft. De gemiddelde prijsstijging, die voor de week van 5—10 October, vergeleken met de week van 21—26 September 0.27 pCt. bedroeg, is nu g.58 pCt. (Het maandschrift van het Cen traal Bureau voor de statistiek geeft een zeer somber beeld van den toestand in de baksteen industrie). Zij, die voor d' opbouw in ons land De steentjes plegen bij te dragen, De nijvere steenbakkerstand, Klaagt steen en been in deze dagen. Dit was eens, in een beter tijd. Een vak omhuizen op te bouwen, De steen is, nu men crisis lijdt. Als steen des aanstoots te beschouwen. Er wordt van alles aan gedaan, Men zet den ondersten steen boven, Maar toch wil het niet beter gaan, De gloed is uit den baksteen-oven. De steenbakker verkeert in nood, Te weinig vraag bij lage prijzen, Maken 't bedrijf welhaast steendood, Men zoekt vergeefsch den steen der wijzen. Wie nog niet op de keien staat, Zit noodgedwongen op de steenen, En als hij over toekomst praat, Kan hij daaraan geen vreugd onleenen. De aarde draait, snel gaat de tijd, Wij worden tobbend meegenomen, Er moet toch, bij gèlegenheid, Wel weer een baksteentijdperk komen. P. GASUS. BRILLENMAKERS K EIP, Gr. Houtstraal naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) Grieksch stoomschip in nood. Drie sleepbooten uitgevaren ter assistentie. Hedenochtend omstreeks tien uur werden te IJmuiden noodseinen opgevangen van het Grieksche s.s. „Okeanis" groot 3400 ton, dat zich op 36 mijlen W.N.W. van IJmuiden bevond. De juiste positie van het schip was 3 gr. 41 min. O.l. en 52 gr. 42 min. N.b. Het schip had ernstige lekkage opgeloopen. De sleepbooten Utrecht van de firma Wijsmul ler te Den Helder, Witte Zee van L. Smit'en Co., te Hoek van Holland en „Holland" van Doeksen te Terschelling spoedden zich naar het in gevaar verkeerende schip. Ook de mo torreddingboot „Neeltje Jacoba" van de Noord-Zuid-Hollandsche Redding Maat schappij is uitgevaren. Volgens een nader bericht heeft het schip zwaar lekkage ter hoogte van de vuurplaat, zoodat het stoken moeilijk wordt. De 34 opvarenden gered. De bemanning van het Grieksche schip, bestaande uit 34 koppen, is te omstreeks half elf aan boord genomen door de „Beursplein", welke op weg was naar Rotterdam. Korten tijd later echter hebben de geredde op varenden van de „Okeanis" het Nederlandsche schip weer verlaten en zijn zij overgegaan naar het Griek sche schip „Belgion", dat eveneens in de buurt was. De „Okeanis" had in Rotterdam kolen geladen en was vandaag ver trokken met bestemming naar de Middellandsche Zee. Hedenmorgen zeer vroeg (Indische tijd) is de Koninklijke Paket- vaart Maatschappij door een ramp getroffen, zooals wij ons geen andere van een Nederlandsche Maatschappij kunnen herinneren. De „Van der Wijck" is namelijk gekapseisd, toen het schip van Soerabaya, vanwaar het Maandagavond om 21.00 uur was vertrokken, op weg was naar Semarang, ter hoogte van Tandjong Pakis. Het ongeluk is hedennacht te ongeveer 2.00 uur gebeurd, toen de commandant van de marine te Soerabaya een radiosein van de „Van der Wijck" ontving, luidende „S. O. S. Zware helling". Daarna werd niets meer gehoord. Het schip, dat in 1921 als stoomschroefschip voor rekening van de K. P. M. werd gebouwd, mat 2633 bruto en 1512 netto register ton. In totaal waren ongeveer 230 personen aan boord, van wie een groot aantal zijn gered. Vermoedelijk zullen echter 70 men schen om het leven zijn gekomen. Terstond na het ontvangen van bovengenoemd radiobericht heeft de marine de noodige maatregelen genomen en Dorniervliegtuigen en marineschepen naar de plaats van de ramp gezonden. De commandant van de Marine te Soera baya ontving hedennacht te 2.00 uur het ra diosein van de „Van der Wijck" van de K.P.M. dat het schip zwaar overhelde. De marine nam onmiddellijk maatregelen, men berekende dat het schip dat 21.00 uur uit Soerabaya naar Semarang was vertrokken, ter hoogte van Tandjong Oedjoeng Banka moest zijn. Hedenmorgen bleek het schip echter te zijn vergaan op vijftien mijl ten noorden van Tandjong Pakis. De Dorniervliegtuigen, die uit Soerabaya derwaarts gezonden zijn heb ben vele drenkelingen waargenomen. De ..Reaal", eveneens een schip van de „Paket- vaart", is in de omgeving. Te 5.30 is de mijnenlegger „Rigel" uit Soe rabaya naar de plaats van het onheil vertrok ken, even als alle mijnenvegers alsmede de „Banckert" en zeven Dorniers benevens twee T-vliegtuigen. Het eenige radiosein van de „Van der Wijck" luidde „S.O.S. Zware helling", waarna niets meer werd gehoord. Hedenmorgen te half acht seinde Aneta ons nog nader uit Batavia: Dric-en-veertig personen van de „Van der Wijck" zijn door marine- vliegbooten opgepikt en veilig te Soe rabaya aan land gebracht. Acht Euro peanen en een-en-dertig inlanders zijn te Brombong aan wal gezet waarschijnlijk is hier de plaats Broemboeng bedoeld, niet ver van Semarang gelegen). Deze redding ge schiedde door visschersbooten. Verder zijn twee-en-twintïg perso nen gezien in een sloep. Voorts trof men nog velen aan, die op zee dreven, terwijl zij zich boven water hielden door zich vast te houden aan stoelen en tafels. Alle schepen welke ter red ding zijn toegesneld, bevinden zich op de plaats van het onheil. Aan boord van de „Van der Wijck" be vonden zich 22 volwassen Europeesche passa- (Adv. Ingez. Med.) giers met 5 kinderen, alsmede ongeveer 100 inlandscne dek-passagiers. De bemanning be stond uit den gezagvoerder, elf officieren, de marconist, de hofmeester, vijf klerken en 80 man inlandsch personeel. Tot 12 uur vanmiddag (Java-tijd) was bekend, dat gered waren 14 Euro peesche passagiers, 2 kinderen, de gezagvoerder, alle officieren, de hof meester, 3 klerken en 121 inlanders (passagiers en bemanning). Derhalve werden toen nog vermist 8 Europea nen (passagiers). 3 kinderen, de mar conist, 2 klerken en ongeveer 59 in landers. De pogingen tot redding der vermisten werden met onverminderde energie voortgezet. Op dat moment konden nog geen namen worden op gegeven van de geredden en vermis ten. Schip 12 October pas uit het dok. Het schip werd 21 September in het dok te Tandjong Priok opgenomen voor een alge- heele schoonmaak en voor inspectie. 12 Octo ber kon de „Van der Wyck" weer uit het dok gaan en nam het de dienst van de „Ophir" over. Op 13 October vertrok de „Van der Wijck" naar Makassar, nadat het schip dooi den havenmeester op reddingsmateriaal was geïnspecteerd en nadat een nieuw passagiers certificaat was uitgereikt. De „Van der Wijck" stond bekend als een stabiel, goed schip, waarmee nooit eenig on geluk was gebeurd. Gezagvoerder was de heer B. C. Akkerman, die tot de vier oudste gezagvoerders bij de K. P. M. behoort, De kapitein had 31 Juli te Soerabaya zijn zil veren cienstjubileum gevierd, waar hij door den agent namens de directie was geluk ge- wenscht.. (Vervolg op pag. 13, lste kolom.) OP ZEE GESTORVEN. De haringlogger Willy KW 141 kwam Maan dagmorgen met de vlag halfstok in de Vis- schershaven binnen, zulks omdat de schipper tijdens de reis aan longontsteking was over leden. /v - ...ij-. y-gJa&sSrwrr-. Het woord is aan.... Willem Kloos: Schoonheid is het leven in zijn fijnste essence. Ons Kerkconcert. De ruimte in de Groote Kerk is zóó groot, dat er uiteraard nog steeds vele kaarten voor ons (en Polyhymnia's) Kerkconcert van Don derdagavond a.s. beschikbaar zijn, hoewel de toeloop aan onze Tijdingzaal, Groote Hout straat 93 en ons bijkantoor Soendaplein 37, Haarlem-Noord nog steeds groot blijft. Van verschillende zijden is ons intusschen medegedeeld, dat men den in ons nummer van Woensdag j.l. gepubliceerden bon niet meer had. In verband daarmede hebben wij besloten, thans ook toegangsbewijzen af te geven zonder vertoon van den bon en tegen denzelfden prijs van 25 cents per plaats, belas ting en programma met teksten der liederen inbegrepen. Men voorzie zich dus thans van plaatsbewijzen. De zaak-Van 't Sant. Onze Haagsche correspondent meldt lk verneem dat een beslissing omtrent het al- of niet instellen van een gerechtelijke ver volging tegen den oud-hoofdcommissaris van politie te Den Haag, den heer Van 't Sant, binnen enkele weken, in elk geval vóór 1 De cember, te verwachten zou zijn. Zooals men weet verkeert deze zaak nog steeds in de phase van gerechtelijk voor onderzoek. De surséance der Brockway- Maatschappij. Homologatie accoord 14 dagen aangehouden. Zooals wij meldden is Zaterdag het aange boden accoord inzake de surséance van be taling der Haarlm. Brockway Mij. door de cre diteuren aanvaard. De homologatie zou heden door de Haarl. Rechtbank geschieden. Naar wij vernemen heeft de Rechtbank deze zaak aangehouden tot heden over 14 dagen, dus tot Dinsdag 3 November. k Koopt dan nu een UITZET W bij Tel. 14651 Jac. van Weert - Gierstr. 20 (Adv. Ingez. Med.) Het schip „Van. der Wijck" ,dat hedennacht tusschen Soerabaya en Semarang is f - gekomen. menschen om het leven zijn HET K. P. M. SCHIP „VAN DER WIJCK" IS TUSSCHEN SOERABAYA EN SEMARANG GEKAPSEISD, VELE PERSONEN ZIJN OM HET LEVEN GEKOMEN. pag. 1 en 13 De burgeroorlog in Spanje. Na de ontzetting van Oviedo. pag 4 De Amerikaansche journalist is na 18Ya dag te New-York teruggekeerd. pag. 4 De aardbeving heeft groote schade in Italië aangericht. pag. 4 De Nederlandsche Bank verlaagt het disconto pag 3 Voor onze landbouwproducten zijn in België weer contingenten vastgesteld. pag. 3 De storm veroorzaakt vele moeilijkheden. oag. 3 De verlaging der Indische invoerrechten be treft alleen de ad volorem-recliten. pag. 3 Hoe kan Haarlem goede melk krijgen? pag. 2 ARTIKELEN ENZ. R. P.: De reis om de wereld. pag. 1 Een Hondenleven: De Machtige. pag. 3 Dr. E. van Raalte: Politieke indrukken uit Tsjecho-Slowakije. pag. 4 Van onzen Brussclschen correspondent: Bel- gië's nieuwe internationale politiek. pag. 7 J. B. Schuil over „Geld"'. pag. 13 K. de Jong: Budapester Strijkkwartet. pag 13 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft pag. 6 H. P. Vertelling: Potverteren. r Pag. 6 Schaakrubriek. pag. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 11.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1