aponnen WEILL ZOON .WEERBERICHT Hoe kan Haarlem goede melk krijgen DINSDAG 20 OCTOBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD Voor ieder een geschikte VULPEN, zoowel voor de pensoort als de prijs! Zijlstraoi »u Haarlem - Telef. 11161 (Adv. lngez. Med.J Haarlemsche Handelsschool- Vereeniging. Viering van het 25-jarig bestaan. Vijfentwintig jaren geleden werd te Haar lem opgericht de Haarlemsche Handelsschool vereeniging. thans Vereeniging van Oud leerlingen der Hoogere Handelsschool (H. B. S. A) te Haarlem. Ter luisterrijke viering van dit jubileum zijn verschillende plannen in voorbereiding. Naar buiten zal die viering haar hoogtepunt vinden in een soirée-dansante in het op bij zondere wijze versierde Gem. Concertgebouw te Haarlem op Zaterdag 14 November a.s. De dansmuziek zal verzorgd worden dooi de vermaarde bands „George Pickard and his Band" en „Jack de Vries' Internationals" Een circulaire met uitvoerige bijzonderhe den ook omtrent de andere plannen zal eerlang verschijnen. Deze zal aan alle be kende adressen van oud-leerlingen der H. B. S. A (Hoogere Handelsschool) worden toe gezonden. JAARVERSLAG S. D. A. P. De afdeeling Haarlem I van de Soc. Dem. Arbeiderspartij houdt. Woensdag 21 October, des avonds 8 uur, in het gebouw „Rosehaghe". Hoofmanstraat, haar jaarvergadering. De agenda vermeldt o m. de volgende punten: In gekomen stukken, jaarverslagen secretaris en penningmeester (de rekening van den pen ningmeester van 1 October 1935—1 October 1936 sluit met een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van 1897,68, met een batig saldo van 82.57) Verslag controle-commissie, be stuursverkiezing (alle leden herkiesbaar), ver kiezing lid controle-commisie, voorstellen jaarvergadering gewest Noord-Holland-Zuid, candidaatstelling gewestelijk bestuur, eandi- daatstelling leden voor de Tweede Kamer, can didaatstelling partijraad, benoeming afge vaardigde jaarvergadering Gewest. OUD-LEERLINGEN DER TUINBOUW- CURSUSSEN Op Donderdag 22 October zal de Nederland- sche Bond van Vereenigingen van oud-leer lingen der tuinbouwcursussen in Haarlem en omtreken een ledenvergadering houden in „Spoorzicht". De heer Lievens zal een inleiding houden over: „Bloemen en planten, geschikt voor Kerstmis-gebruik". NED. PROT.BOND De afdeeling Haarlem-Noord van den Ned Prot. Bond houdt Vrijdagavond haar jaarver gadering in het gebouw van dien Bond aan de Berkenstraat. De bestuursverkiezing is een belangrijk punt op de agenda, want niet minder dan 5 ieden van het bestuur treden af, n.l. de heeren Goe- bertus en De Jong, periodiek aftredend, Ds. Van Aalst wegens vertrek naar elders, mevr. De Veer, periodiek aftredend en mevr. Ris- seeuw, wegens vertrek naar elders. Alg. Ned. Metaalbewerkers- Bond. Propaganda-ledenvergadering. In de groote zaal van het Concertgebouw vond de aangekondigde propaganda-leden vergadering plaats van den Alg. Ned. Metaal- bew. Bond (afdeeling Haarlem). De leden met hun huisgenooten waren opgeroepen en ln grooten getale opgekomen. De spreker, de heer H. J v. d. Born was voor het eerst na zijn verkiezing als bonds voorzitter in Haarlem en behandelde de pro- paganda-actie onder de leuze: „Met volle kracht vooruit" Naar de meening van het bondsbestuur was het mogelijk, aan de versterking van het ledental te werken, want de werkgele genheid neemt toe in de industrie. Waren er in den slechten tijd 56 van iedere 100 bondsleden werkloos nu is dat 40. Deze 16 leden hebben dus weer werk gevonden, en het spreekt vanzelf dat behalve de leden ook niet-leden zijn aangenomen. Zet de opleving door, dan zal de kwestie van het collectief contract in de industrie aan de orde komen en dan dient de Bond klaar te zijn. Dan behoort iedere metaalbe werker georganiseerd te zijn. Om het zoover te brengen riep spreker de medewerking in van de leden, hun bestuur namen en adressen te leveren van on- en anders georganiseerden, waarna een aantal werkers deze adressen zullen bezoeken. Ook de schriftelijke propaganda zal niet worden verwaarloosd. Er is zeer mooie brochure ,.Het plan en de metaalindustrie'>versche- nen. welke aan iederen metaalbewerker zal worden verstrekt. Nadat de voorzitter nog -aangespoord had zich op te geven als cursist voor de dezen winter georganiseerde cursussenreeks werd het officieeel gedeelte der vergadering ge sloten en het filmwerk „Mannen in het wit" vertoond. AGENDA Heden: DINSDAG 20 OCTOBER Gebouw Prov. Griffie: Statenzitting te 11.30 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Theater: Muiterij op de Bounty, met Charles Laughton en Clark Gable. 2.30 7 en 9.30 uur. Rembrandt Theater: De Lokkende Stem, met Martha Eggerth, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Vlucht voor het Noodlot, met Silvia Sidney, 2.30, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: Follow the Fleet, met Gin ger Rogers en Fred Astaire. 7 en 9.15 uur. Tevler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve s Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 21 OCTOBER Geb. Protestantenbond: Ledenverg. „Kunst aan het Volk". 7 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Provinciale Staten. Vorstelijke verloving herdacht Eervol ontslag aan Jhr. C. J. A. Reigersman. Hedenmorgen half twaalf kwamen de Pro vinciale Staten van Noord-Holland voor een korte zitting bijeen. De President, Jhr. Mr. Dr. A. Röell. Commis saris der Koningin, sprak na de opening de volgende rede uit: Dames en Heeren. Was ik zoo dikwijls ge roepen. de zitting van de Provinciale Staten te openen in de sombere stemming, die de ver gadering vervult, als zij een harer overleden leden moet herdenken, ditmaal verheugt het mij. een blijden toon te kunnen aanslaan. De verloving van H. K. H. Prinses Juliana met Prins Bernhard van Lippe Biesterfeld heeft- de natie met geestdrift vervuld en groo te blijdschap is alom in den lande tot uiting ;ekomen over deze heugelijke gebeurtenis. Met H. M. de Koningin en het' aanstaande Vorstelijke Bruidspaar verheugen zich breede kringen-van de bevolking in het geluk, dat over het in de laatste jaren zoo zeer getroffen Ko ninklijk Huis is gekomen en groote vreugde heerscht over de nieuwe toekomst, die met de verloving van de Prinses voor Vorstenhuis en Vaderland is geopend. Ged. Staten hebben ter stond, nadat het verheugende bericht door den minister van Binnenlandsche Zaken officieel tot hun kennis was gebracht, de oprechte ge- lukwenschen van het Provinciaal Bestuur en van de ingezetenen van Noord-Holland zoo wel aan H. M. de Koningin als aan de Vorste- lijke verloofden aangeboden en die geluk- wenschen werden met hartelijke dankbetui gingen beantwoord. Maar het komt mij toch voor, dat de Staten van Noord-Holland behoefte zullen gevoelen, alvorens met hun gewone werkzaamheden aan te vangen, openlijk van hun belangstelling in het Vorstelijk huwelijk te doen blijken en dus met mij zullen willen instemmen, als ik an dermaal mijn beste wenschen uitspreek voor het toekomstige Bruidspaar en uiting geef aan de hoop, dat hun verbintenis moge strekken tot het geluk van het geliefde Oranjehuis en van het geheele Nederlandsche volk." Aan Jhr. C. J. A. Reigersman; hoofdinge nieur-directeur van den Provincialen Water staat. wordt op zijfi verzoek met ingang van 1 Januari 1937 op de meest eervolle wijze ont slag verleend onder dankbetuiging voor de ge wichtige diensten, door hem gedurende 27 jaar aan den Provincialen Waterstaat bewezen. In de vacature van wijlen den heer Th. G. C. Hooy werd tot lid van den Raad van Toe zicht op de Provinciale Bedrijven benoemd de heer L. H. van Rooyen, lid der Staten. De heeren Jhr. J. P W. van Doorn en Klaas de Vries worden herbenoemd als leden v bovengenoemden Raad van Toezicht, Hierna werden de afdeelingen getrokken. De overige agendapunten werden commis soriaal gemaakt. De vergadering werd verdaagd tot Dinsdag 1 December, des voormiddags te half elf. NIEUWE COLLECTIE Barteljorisstraat 26-28 (Adv. lngez. Med.) „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Pandpoort, Koningstraat. Zijt ge van Weldadigheid reeds lid, Werf dan voor ons wat leden. Zijt ge daarentegen nog geen lid, Toe! wordt het dan nog heden. Postgiro 212793. Telefoon 11855. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP WOENSDAG 21 OCTOBER 1936. Programma I: Hilversum II. Programma II: Hilversum I. Programma III: 8.05 Parijs Radio. Gym nastiek. 8.20 idem. Gra. ufoonmuziek. 9.05 Keulen. Tijdsein, Nieuwsberichten. Water- standberichten. 9,20 idem. Duitsche soldaten liederen en marschen. 9.50 Deutschlandsen- der. Kindergarten. 11,20 Radio Danmark. Uur slag en klokkenspel van den Raadhuistoren; Harold Andersen's ensemble uit: Bellevue Strandhotel; 12,20 Brussel Vlaamsch. Gramo- foonmuziek. 12,50 Droitwich. Gramofoonmu- ziek. 1,20 Brussel Vlaamsch. Gespi-oken dag blad van het N. I. R. 1.30 idem, Populair con cert o.l.v. Karei Walpot. 1,50 idem. Gramo- foonmuziek. 2.20 Parijs Radio. Zangrecital door Marguerite Girard. 2.50 idem. Gramo foonmuziek. 3.50 Keulen. Concert door het stedelijk orkest Witten-Ruhr o.l.v. Fritz Lieze- gang. 4.50 London Regional. Het Bronkhurst Trio. Freda Townson. alt. 5.05 idem. Gramo- foonmuziek. 5.20 Keulen. Populair concert door het W. Duitsche kamerorkest o.l.v. Her man Hagestedt. 6.20 idem. Programma van Leipzig (concert). 6.50 idem. Concert. 7.05 Brussel Fransch. Gramofoonmuziek. 7.40 Wee- nen.PopuIair concert door 't Empire-orkest o.l. van Josef Holzer en het blaasorkest Wilhelm Wacek. 8.05 Berlijn. Künstler aus Italien. gra- mcfoonplatenconcert. 9.20 Brussel Fransch. Concert door het Omroeporkest o.l.v. Paul Ga- son. 9.50 Weenen. Marschen, walzen, gespeeld door het omroeporkest. 10.50 Weenen. Nieuws berichten.. 11.05 Weenen. Gramofoonmuziek. Programma IV: 8.— Brussel Vlaamsch. Gymnastiekles. 8.20 idem. Tijdsein. Gramo foonmuziek. 8.30 idem. Kroniek van den dag. 9.40 idem. Gramofoonplaat. 8.45 idem. Gespro ken dagblad van het N. I. R. 9.00 idem. Gra mofoonmuziek. 9.20 Diversen. 10.35 Droitwich. Korte Godsdienstoefening. 10.50 idem. Tijd sein van Greenwich. Weerbericht. 11,05 idem. Orgelconcert door Sydney Torch. 11,35 idem. Gramofoonmuziek. 11.50 London Regional. Serge Krish met zijn orkest. 12,50 idem. Luigi Voselli met zijn Hongaarsch orkest. 1,35 Droitwich. Het Birmingham Hippodrome or kest 0.1-v. H. Pell. 2.20 Londen Regional. BBC- Welscn orkest o.l.v. Mansel Thomas. 3.20 Droitwich. Orkest der Morris Fabrieken o.l.v. Sydney Wood. 3.50 idem. Pianorecital door Morgan Nicholas. 4.20 idem. Vesper in St- Paul's. 5.10 idem. John Mac Arthur Kwintet. 5.35 idem. BBC-Dansorkest o.l.v. Henry Hall. 6.20 Diversen. 7.00 Droitwich. Peggy Desmond, piano-syncopation. 7.10 idem. Bennett en Mc Naughton in Hobbies for Gentlemen. 7.20 Droitwich Carroll Gibbons en The Savoy Ho tel Orpheans; 7.50 London Regional. BBC- Empire-orkest o.l.v. Eric Fogg. 8.35 Droitwich. Concert in de Queen's Hall. London d.h. BBC-koor en het BBC-orkest o.l.v. Adrian Boult,. 9.25 idem. Weer- en nieuwsberichten. 9.45 idem. Voortzetting van het concert. 10.55 idem, Dorothy's Hogben Ensemble.. 11,35 idem. Bram Martin met zijn dansorkest in het Hol- born Rest. 11.50 idem. Dansmuziek, gr. pi. Progr. V: 8.00—7.00 Diversen. 7.— Eigen gramofoonplatenconcert Jazzmuziek. 1. Slowfox medley, Fed. Stein; 2. Someone stole Gabriels Horn. Nat Gonella. 3. Georgia Medley. Nat Gonella. 4. Walz memories. Reginald Dixon. 5. Rhapsody in Blue. Ambrose met or kest. 6. Blue turning grey over you. Nat Go nella. 7. Tango medley. Fred. Stein. 8. Diez Anos. Francisco Canaro. 9. Sweet and Slow. Mills Brothers. 10. Georgia Rocking Chair. Nat Gonella; 11. Serenata, Francisco Canaro. 12. Cheek to Cheek, Harry Roy. 13, I want to be happy. Not Gonella: 14. The Plccolino. Har- ry Roy 15 Lulu's back in town. Mills Bro thers; 16. Ol' Man's River, Nat. Gonella. 8.00— 12.00 Diversen. De Bilt voorspelti Afnemenrien tot matigen Noordweste lijken tot Westelijken wind. Tijdelijk opklarend Aanvankelijk nog kans op regen- of hagelbuien en kouder. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind 20 October te 9.35 uur aan de posten van IJmuiden tot de Belgische grens: „Stormsein neerhalen, blijft op uw hoede". Na opklaring xceer regen en ivind. De secundaire depressie trok in den nacht met Noordwesterstorm en veel regen over ons land. (Amsterdam 31 m M.) Zij verdwijnt nu in Oostelijke richting. Bij IJsland verscheen een nieuwe daling. De hooge drukking herstelde zich in het Zuidwesten. De Britsche eilanden hebben af- nemenden Noordwestelijken wind met opkla ring, afgewisseld door regen- en hagelbuien. Noordzee en Kanaal hebben stormachtigen, maar snel afnemenden Nooi'dwestelijken wind. In Frankrijk is de lucht zwaar bewolkt. In Duitschland is de wind krachtig in het Zuiden, elders vrij zwak. maar in het Westen toenemend. Overal is de lucht bedekt en er valt veel regen, in de middelgebergten sneeuw, en in de Alpen valt sneeuw tot boven 3.000 Meter. In Zweden nam de vorst weer toe bij helder weer. Aan de Noorsche kust valt regen of natte sneeuw. Bij het passeeren van een rug van hooge drukking is tijdelijk opklaring met een kouden nacht te wachten en afnemende buiïgheid. De nieuwe depressie doet later weer regen en wind verwachten BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 756 m.M. 754 m-M. Stand van gister Neiging: Vooruitgang. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Dinsdag v.m. 5.13 uur; n.m. 17.25 uur. Strand berijdbaar van 10-1515.30 uur. Woensdag v.m. 5.47 uur; n.m. 18.03 uur. Strand berijdbaar van 10.4516 00 uur. M. FREDERIKZE OVERLEDEN. Zondag is te Aerdenhout in den leeftijd van 49 jaar overleden de heer M. Frederikze, algemeen procuratiehouder van het kantoor te Amsterdam der Rotterdamsche Bankver- eeniging, bij welke instelling hij 20 jaar werk zaam is geweest. Door zijn beminnelijk ka rakter heeft hij zich vele vrienden weten te verwerven, terwijl hij door zijn helder inzicht en zijn veelzijdige kennis op commercieel en financieel gebied dikwijls in de gelegenheid was hen met goeden raad ter zijde te staan. Door zijn dagelijksche bezoeken op de koop mansbeurs, was hij daar bekend en gezien. De Rotterdamsche Bankvereeniging verliest in hem een door de directie zeer gewaar deerde medewerker, zijn collega's en onder schikten een vriend en belangstellend chef. FEESTAVOND N.Z.H.T.M. In aansluiting op ons verslag van Zaterdag j.l. kunnen wij nog mededeelen, dat de muzi kale medewerking bij de opening, gedurende de pauze en bij het bal, verzorgd werd door het accordeon-ensemble „The Marinucgi's", o.l.v. J. Hogendoorn. EEN WINKELWEEK VAN DE BO-BAR-KEI. De sbraatvereeniging BotermarktBarrevoe- testraat en Keizerstraat zal van 614 Nov. a.s. een winkelweek organiseeren waaraan dezen keer een dubbele attractie zal zijn verbonden. De Bo-Bar-Kei gaat feestvieren en geeft eiken dag gratis geschenken. De eerste attrac- tei zal bestaan uit het verspreiden van 10.000 circulaires allen voorzien van een nummer. Indien dit nummer overeenkomt met het num mer op de bij de aangesloten winkeliers in de etalages geplaatste artikelen, wordt dit gratis medegegeven. Eiken dag ds morgens om 10 uur zullen nieuwe artikelen met nieuwe num mers worden geplaatst tot een totaal van meer dan 200 prijzen. De cadeaux moeten den vol genden dag voor 12 uur zijn afgehaald. Aan kinderen beneden 16 jaar worden geen cadeaux afgegeven. Als tweede attractie ontvangt men voor el- ken 25 cent die men besteedt een bon, 10 dezer bons zijn bij het bestuur in te wisselen voor een toegangsbewijs tot een Cabaretavond met bal die zal worden gegeven op Maandag 18 November in de Groote Feestzaal van den1 H. K. Verder zullen de vlaggen worden uit-1 jestoken en eiken dag door middel van luid sprekers concerten worden gegeven. Op papier is de zaak in orde, maar Maatregelen ter verbetering die spoedig te verwachten zijn. In ons nummer van Zaterdag hebben wij uitvoerige bijzonderheden opgenomen over het feit, dat er in Haarlems omgeving veel tuberculeus vee is, dat ook gebruikt wordt voor de levering van consumptie-melk. Wij stelden aan dr. S. Simons, veearts bij den Haarlemschen Keuringsdienst, de vraag: „wat kan gedaan worden om te maken, dat wij in Haarlem goede melk krijgen?" Het antwoord was: Uit het vorige artikel weten de lezers, dat een zeer groot percentage van de koeien die in onze omgeving voor de melkproductie ge bruikt worden op tuberculine reageert. Maar gelukkig zijn niet al die koeien een onmid dellijk gevaar voor de volksgezondheid. Al leen een koe die aan open tuberculose lijdt kan tuberkelbacillen in haar melk geven. In dertijd heeft een onderzoek uitgewezen, dat het percentage onder de koeien die open tu berculose hebben in de nabijheid der groote steden soms wel tot 4 oploopt. Dus één op de 25 koeien. De melk van die zieke beesten wordt door de melk van gezonde koeien ge mengd, zoodat het gevolg is, dat vrijwel alle melk min of meer besmet kan zijn. Nu kan men wel zeggen als de menschen de melk slechts voldoende laten doorkoken, dan zijn de bacillen dood, maar zoo eenvou dig is de zaak niet. Al worden de bacillen gedood de resten van die bacillen blijven toch in de melk en de laatste onderzoekingen heb ben aangetoond, dat daarin ook gevaren voor de Volksgezondheid kunnen zitten. De consument heeft er dus veel be lang bij, dat hij geen melk krijgt van koeien met open tuberculose. Daarop hebben zij trouwens recht, want in artikel 25 van het Melkbe- sluit is aan de veehouders verboden om melk te leveren van zulke koeien. Op papier is dus de zaak in orde. Maar in de praktijk hapert er alles aan. Ik weet met absolute zekerheid, dat er veel melk van koeien met open tuberculose geleverd wordt. Dat kan trouwens zooals de toestand nu is niet voorkomen worden. Een veehouder kan een enkel zeer ern stig geval uitgesloten niet weten wanneer een koe open tuberculose heeft. Dat kan al leen een veearts constateeren. Wil een veehouder de verplichting nakomen die artikel 25 van het Melk- besluit op hem legt, dan moet hij zijn veestapel regelmatig onder con trole van een veearts stellen. Maar het Melkbesluit en ook de Volksge zondheid eischen dit. Bovendien behoeven de kosten niet groot te zijn, want als de vee houders er vrij algemeen toe overgaan, zal wel een billijke overeenkomst met een- vee arts te. maken zijn. De kosten bedragen niet meer dan hoogstens f 1 per jaar per..koe. Dat wil zeggen 1 per jaar voor ongeveer 3000 L. melk, of 1/30 cent per L. De Haarlemsche Keuringsdienst heeft tot, taak toe te zien op de naleving van de bepa lingen van het Melkbesluit. Een half jaar ge leden ben ik mijn werk als veearts aan dien dienst begonnen (voordien was er geen vee arts) De Directeur is met mij van meening, dat er van onzen kant alles gedaan moet worden om de melk zoo zuiver mogelijk te krijgen. Alleen een onderzoek in de stallen kan aantoonen welke koeien aan open tuber culose lijden, In den zomer, als het vee over- uitgestrekte weiden verspreid is, zou zoo'n onderzoek al te tijdroovend zijn. Nu is er geen denken aan om meteen een onderzoek in te stellen in ons geheele gebied, daar dit veel te groot is, het strekt zich immers uit ten Noorden tot Beverwijk, ten Oosten tot Amsterdam, en het Gooi, ten Zuiden tot Woerden en ten Westen tot de zee. Daar zou den vele tien duizenden koeien onderzocht moeten worden. De bedoeling is evenwel dezen win ter te beginnen met een inspectie van Dieven van rijwielplaatjes gepakt. Maandagavond tien uur zag een heer in de Rustenburgerlaan twee mannen vol be wondering staan kijken naar zijn rijwiel, dat buiten voor de deur stond. Hij vertrouwde die belangstelling niet. Daarom ging hij naar buiten. Dit werd blijkbaar weer niet ver trouwd door de twee mannen, die zich daarop verwijderden. De achterdocht van den bewoner der Rus tenburgerlaan was nu eenmaal opgewekt, waarom hij besloot de mannen te volgen. In de Krelagestraat hielden ze halt bij een rij wiel, dat daar stond Het toeval wilde echter, dat daar juist een juffrouw naar buiten kwam, waardoor de mannen wederom in hun voornemens gestoord werden: zij verdwenen tenminste weer, nog steeds door den bewoner van de Rustenburgerlaan achtervolgd, maar in de omgeving van het Plein en de Tem peliersstraat raakte hij ze kwijt. Hij zag daar echter een politieagent van de hondenbrigade aan wien hij zijn wedervaren vertelde en het signalement van de daders opgaf. De politieman ging onmiddellijk in de om geving van het Plein zoeken, maar vond de mannen niet Toen kreeg hij een ingeving. Hij ging naar de Amsterdamsche Vaart en be studeerde de wielrijders, die daar uit de richting Haarlem naderden. Het bleek intusschen een heldere inge ving te zijn geweest, want hij zag twee man nen per fiets naderen, die met groote snel heid in de richting van Amsterdam reden. Hoewel ze niet geheel beantwoordden aan het verstrekte signalement, besloot hij ze toch maar aan te houden. Het bleken inderdaad de gezochte mannen te zijn. Het waren de 19-jarige steenhouwer W. K. van I. en de 30-jarige bankwerker H. L., beiden te Amsterdam wonende De steen houwer had zes rijwielplaatjes bij zich en de bankwerker één. Beiden waren ook in het bezit van gereedschap. De steenhouwer bekende, dat hij met zijn n-iend deze plaatjes gestolen had. maar de 'ankwerker ontkende dit. Dit hielp hem echter niet. Beide mannen erden naar hel politiebureau in de Smede- itraat gebracht, waar ze in bewaring wer den gesteld. De politie zet het onderzoek voort. de veehouderijen o.a. in de omgeving van Haarlem. Er zal gezocht worden naar koeien met open tuberculose. De zieke dieren zullen natuurlijk on middellijk buiten de melkleverantie gesteld worden. Als er reden is om veehouders die artikel 25 van het Melkbesluit over treden hebben te bekeuren zal dit gedaan worden. De veehouders weten nu hoe de zaken staan, zoodat zij goed zullen doen reeds da delijk maatregelen te. nemen om te bereiken dat bij hun geen overtreding van artikel 25 wordt gevonden. Ongetwijfeld zullen hon derden veehouderijen geïnspecteerd worden. Daarmede zal eenigén tijd gemoeid zijn, want meer dan 6 zal ik er per dag wel niet kunnen bezoeken. Maar zoo vervolgde dr. Simons dan is Haarlem er nog niet, want wij moeten van de Zuivel-Centrale ook melk betrekken van veehouders die buiten het gebied van den Haarlemschen Keuringsdienst wonen. Daar mag .x dus niet komen om te inspecteeren. Het Haarlemsche gemeentebestuur zal daarom goed doen om er onmid dellijk bij de Zuivel Centrale op aan te dringen, dat Haarlem alleen melk zal behoeven te betrekken van vee houders die onder toezicht vallen van den Haarlemschen Keuringsdienst, want immers alleen op die wijze is te bereiken, dat wordt toegezien op de naleving van artikel 25 van het Melkbesluit. Als Haarlem op deze wijze bereiken zou, dat binnen haar gebied geen melk meer ge leverd werd die besmet is met tuberkelba cillen, zou daarmede een belangrijke zaak voor de Volksgezondheid tot stand gebracht worden. De depreciatie van den gulden. Pond en dollar handhaven zich op hun iets hooger niveau. Onze financieele medewerker telefoneerde ons hedenmidag: Het belangrijkste op de wisselmarkt van gisteren was een herstel van den ponden- koers, die van 9.06 3/4 tot 9.10 1/4 is opge- loopen en zicli ook heden voorbeurs daarop kon handhaven. De dollar was ook iets hooger 1.86 1,2 tegen 1.85 5/8) en de depreciatie van den gulden is dus weer iets grooter ge worden, zooals uit onderstaande vergelijking blijkt. Langzamerhand wordt de indruk verkregen dat de Nederlandsche gulden bezig is zijn natuurlijk niveau te vinden, hetgeen er toe bijdraagt, dat het Nederlandsch gevluchte kapitaal naar Amsterdam terugkeert en in obligaties en aandeelen van eigen nationali teit belegging zoekt. Het schijnt, dat het ega lisatiefonds tot dusver nog buiten werking is gebleven, al weet daaromtrent niemand iets met zekerheid. Uit het feit, dat men te Londen voor ter mijnguldens nog altijd circa 10 cent minder betaalt, trekt men daar de conclusie, dat de gulden nog „overvalued" is en een verdere de preciatie in de toekomst mag worden ver wacht. Redelijke gronden zijn hiervoor ech ter niet aanwezig; de speculatie denkt ook hier vermoedelijk wat zij wenscht. De ietwat dalende tendenz van den gulden stimuleerde gisteren en heden de aandeelen- markt. Koninklijken, die gisteren 393 noteer den, werden heden voorbeurs voor 398 ver handeld, H.V.A. 420 tegen gisteren 405. Philips bleven op 231 in één doel, evenals Amsterdam Rubber. Unilever en A.K.U. In verband met de grootere winst over het derde kwartaal zijn Shell Unions heden tot 20 dollar opgeloopen. Koperwaarden zijn op nieuw vast, wegens den hoogeren koperprijs te Londen, die to meer opmerkelijk is, nu het ex portquotum met 5 procent tot 85 procent is verhoogd DE DEPRECIATIE VAN DEN GULDEN TEGENOVER DOLLAR EN POND SINDS 5 SEPTEMBER. deprec. deprec. Dollar te A'dam Pond te A'dam in proc. in proc. 26 Sept. 1.48 3/8 ƒ7.46 29 Sept. 1.79 172 18.2 8.91 16.3 30 Sept. 1.82 1/2 19.4 9.02 17.3 1 Oct. „1.82 3/4 19.6 9.03 1/2 17.5 2 Oct. 1.85 3/4 20.9 9.16 18.6 3 Oct. 1.89 22.3 9.28 19.7 5 Oct. 1.90 22.7 „9 34 1/2 20.2 6 Oct. 1.88 1/2 22.1 9.24 19.3 7 Oct. „1.881 2 22.1 9.20 1/2 19.0 8 Oct. 1.87 7'8 21.7 9.19 1/2 18.9 9 Oct. 1.88 1/2 22.1 9,25 19.4 10 Oct. 1.88 21.8 9.19 18.8 13 Oct. 1.88 1/16 21.9 9.22 19.2 14 Oct. 1.87 5/8 21.7 „9.18^ 18.8 15 Oct. 1.87 1/4 21.6 9.16 1/4 18 6 16 Oct. 1,85 3/4 20.9 „9.07 3/4 17.8 17 Oct. 1,85 5/8 20,8 9.06 3/4 17.7 19 Oct. 1.86 1/2 21.2 9.10 1/4 18 2(1 Oct. v.beurs 1.86 1/2 21.2 9.10 1/2 18.1 VOLKSTUINVEREENÏGING „ONS BUITEN" De Volkstuinvereeniging „Ons Buiten"houdt haar jaarvergadering op 12 November a.s. Aan de orde wordt gesteld de bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden zijn de voorzitter A. P. A. Verhooij en de heer A. A. Sieraad. Beiden stellen zich weder herkiesbaar. Boven dien is er een vacature wegens het bedanken van den heer J. van Aalst. Het bestuur stelt voor om het aantal bestuursleden weder op negen te brengen Evenals vorige jaren zal wederom gepoogd worden van den gemeentelijken reinigings dienst blad in den tuin te krijgen. VALKENHEIDE-SPELDJESDAG. BLOEMENDAAL „Valkenheide", het opvoedingsgesticht voor verwaarloosde jongens, uitgaande van de Ned. Duitsch Herv. kerk heeft in hevige mate te lijden onder de crisis. Door inkrimping van regeeringssubsidies, door achteruitgang der giften en contributies is een groot deel van zijn inkomsten teloor gegaan. In het gesticht worden niet alleen Her vormde, doch ook Gereformeerde. Luther- sche en Doopsgezinde jongens opgenomen. Met toestemming van B. en W. en aanbe veling der Ned. Herv Synode, wordt op Za terdag 24 October een speldjesdag voor „Val kenheide" gehouden. Collectanten kunnen zich nog opeeven bü mej. M. Mey, „Wildhoef", Bloemendaal.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2