Een Hondenleven naar Belg| Radio Gramofoon Specialist So Mo hityd&a et* Cfydeèta EUJWbfun Liffmain Nederlandsche Bank verlaagt disconto. DINSDAG 20 OCTOBER 1936 HAARDE M'S D A G B E X D r LI J I Weer landbouwproducten zijnde Fragmenten, het Dagboek van een den Baas toegeblaft. VUe-uu/i Sute- De Machtige. Hoe langer ik leef, hoe meer ik mij ver baas over de macht van den Mensch. Wij dieren kunnen zoo het een en ander, uitgezon derd dan de kat, die mij volmaakt nutteloos lijkt. Er zijn ook een paar dingen die wij be ter doen dan de Machtige. Zijn reuk b.v. is niet veel zaaks, zijn gehoor heeft onvolkomen heden die hinderlijk zijn als hij muziek maakt en ik geloof niet dat hij alleen den weg naar huis terug zou vinden als ze hem ge blinddoekt naar een vreemd oord brachten. Hij zou moeten gaan vragen waar-ie was, en zoo. Wij kunnen zooiets op ons eigen houtje voor elkaar brengen. Maar ofschoon er dus vrij wat aan zijn zintuigen mankeert, volbrengt hij tallooze wonderen. Des te verdienstelijker, zeg ik. Zoo langzamerhand is mij duidelijk ge worden dat hij alles, dat niet tot de natuur behoort, zelf heeft bedacht en gemaakt. Het is geweldig en onbegrijpelijk. De straten, de bruggen, de huizen met alles wat erin is, de auto's, de trams, de treinen, de fietsen, de autopeds, zijn eigen kleeren, mijn honden- mand, de boeken waarin hij leest, de pen waarmee en het papier waarop hij schrijft alles en alles heeft-ie zelf verzonnen en in elkaar gezet. Ik heb hem straten zien ma ken, huizen zien bouwen, eten zien koken, brood zien bakken, boeken zien schrijven en nog meer. Met mijn beteren neus en beter ge hoor, om te zwijgen van dat zesde zintuig waarvan ik zelf niets begrijp, kan ik geen van al die dingen tot stand brengen die de Mach tige blijkbaar heel gewoon vindt. Jij, Baas, vindt er kennelijk ook niets bizonders in en je kijkt zelfs niet omhoog als er een vliegtui' voorbij komt. Je hebt het er trouwens te druk voor. Altijd schijn je met iets bezig te moe ten zijn, je wilt dat je kin-deren ook steeds met iets bezig zijn en alleen van mij schijn je het heel aardig te vinden dat ik het nooit druk heb, tenzij dan met het opjagen van Elise of het aanblaffen van den postbode. Ala ik mij met zulke dingen druk maakt vindt je dat hoogstens wel grappig maar nooit bepaald noodig. Laat ik het, dan is je dat ook best. ook best. Ik bewonder de Machtigen maar benijd hen niet. Gisteravond, in gepeins gezeten onder de piano, heb ik mij pogen voor te stellen hoe het zou wezen als de hond het Leidende Beest, de Machtige in de wereld zou zijn. Natuurlijk zouden er dan geen menschen wezen. Deze laatste gedachte deed mij al huiveren. Wat zou het kil en troosteloos zijn! Geen ge zelligheid meer, geen Bazen om eeuwige trouw aan te betoonen, niemand om te bewaken kortom, geen Dienst. Wat zou het Honden leven zijn zonder Trouw, Toewijding, Dienst? Het zou geen waarde meer hebben. En toen ik dit overdacht, Baas, begreep ik dat jullie Machtige Menschen toch wel heel veel missen. Het- moet vaak een eenzaam gevoel geven, het Opperste Levende Wezen te zijn. Het leven zou toch ook voor jullie veel beter en prettiger wezen als er hoogere schepselen op aarde bestonden, die jullie allemaal zouden kunnen vereeren en bewaken en er je ideaal van maken. Zooiets als super-menschen. Als jullie in dienst van hen werkten zou het ook niet noodig zijn zoo te rennen en je over alles druk te maken, want als ik het goed begrijp gebeurt dat toch in hoofdzaak omdat er zoo'n wedijver onder de menschen is. Mijn oom Radbout, die een wijze oude teckel was, zei dat heel lang geleden de men schen net zoo van het leven genoten moeten hebben als wij. Ze joegen wat en vochten wat, verder aten ze de vruchten van de boomen en het vleesch van de dieren die ze overwonnen hadden. Maar toen moet er een zich druk zijn gaan maken, en daar begon de moeilijkheid mee. Hij maakte iets dat de anderen nog niet gemaakt hadden. Daarop moesten zij iets be ters maken. „Dat kon niet anders", zei oom Radbout, „want zoo zijn ze. In mijn lange le ven" (hij was vijftien toen hij stierf) „heb ik opgemerkt dat ze zich steeds nog drukker gingen maken. Het moet voor mijn geboorte al zoo geweest zijn, het zal na mijn dood wel doorgaan en niemand weet waar het ooit zal eindigen. Ze zijn taai, maar het moet dikwijls hard voor ze zijn. Daarom doe je je Baas zoo vaak een plezier met urenlang in de haard te liggen kijken terwijl hij zit te werken. Je her innert hem eraan dat er ook kalmer geleefd kan worden. En dat geeft hem rust." Ja, oom Radbout was een wijze teckel, of schoon ik nooit begrepen heb waarom hij al tijd zoo woedend blafte als zijn Baas tegen hem riep: „Radbout, de Filistijnen zijn los!" Daar werd hij heelemaal wild van. Toch kwa men er nooit Filistijnen en ik weet niet eens of ze eigenlijk wel bestaan. Misschien bedoel de zijn Baas er alleen mee dat kwade ge dachten hem plaagden. Ik geloof dus niet dat het prettig is, mach tig te wezen. Het is daarentegen wel prettig, in dienst van Machtigen te staan. Ik geloof dat het 't mooiste en plezierigste is in gansch het Hondenleven. De Spaansche vertegenwoordi ging in Den Haag. Naar aanleiding van een persbericht, dat op het oogenblik op de Spaansche legatie in Den Haag geen vertegenwoordiger van de regee ring van Madrid, maar van de regeering.van Burgos gehuisvest is, de heer Pinjïez, heeft het A.N.P den heer Pinjiez om een verkla ring gevraagd. De heer Pinjiez deelde het A.N.P. mede. dat de heer Sevillano Cavagal, die Spaansch con sul te Amsterdam is geweest, na het vertrek van den Spaanschen gezant en den eersten secretaris der Spaansche legatie, kort na het uitbreken van burgeroorlog in Spanje, de leiding van de Spaansche legatie op zich heeft genomen, maar na enkele dagen is af getreden. Aangezien er niemand anders aan wezig was dan de heer Pinjiez, die voor de behartiging van de legatiezaken in aanmer king zou kunnen komen, heeft deze toen zijn intrek op de legatie genomen. De heer Pinjiez was sinds vier en half jaar als Spaansch consul te Rotterdam werkzaam en woonde in den Haag Ook de heer Sevillano Cavagal verblijft thans op het legatiegebouw. De heer Pinjiez die den rang van buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister heeft, staat daardoor boven den heer Sevillano Ca vagal. De heer Pinjiez sympathiseert met de regee ring van Burgos en onderhoud met deze re geering relaties. Zijn positie hier te lande is dus niet offi cieel. Contingenten voor een deel hersteld. Concurrentievoorwaarden mogen niet worden verzwaard. Officieel wordt ons door Reuter uit Brussel medegedeeld: In verband met recente besprekingen tusschen de Belgische en Neder- landsche belanghebbende departe menten is besloten bij wijze van proef machtiging te verleenen tot herstel van een gedeelte der contingenten voor Nederlandsche landbouwproducten, die opgeschort werden, met dien verstande, dat dit zal geschieden ten aanzien van de artikelen, voor welke de tegenwoor dige toestand dit schijnt toe te staan zonder inconvenient. Uitdrukkelijk is overeengekomen, dat de machtigingen slechts zullen wor den verleend voorzoover de invoer der bedoelde producten niet de concurren tievoorwaarden verzwaart in verband met de monetaire storingen en dat alle noodige maatregelen te dien einde zullen worden genomen door het ex- porteerende land. Auto in sloot geduikeld. Vier inzittenden er betrekkelijk goed afgekomen. Maandagmiddag omstreeks drie uur is op den rijksstraatweg tusschen Abcoude en Dui- vendrecht even voorbij het voormalige fort een personenauto, komende uit de richting Utrecht, waarschijnlijk door slippen, van den hoogen berm gereden en in een daar langs loopende sloot geduikeld, waarin de wagen ondersteboven bleef liggen. Voorbijgangers snelden onmiddellijk toe en hebben de vier inzittenden, twee heeren, een dame en een kind, bevrijd. Het viertal, dat water binnen had gekregen, was aanvankelijk buiten kennis, doch spoedig keerde het bewustzijn terug. De inzittenden bleken te zijn de heer en mevrouw Verbeek en hun kind uit Hilversum en een kennis van de familie. De beide heeren hadden verschillende ver wondingen opgeloopen aan armen en beenen. doch deze waren niet van ernstigen aard. De dame had een rib gebroken, terwijl het kind ongedeerd was. Telefoonverkeer naar het Zuiden gestoord. Kabel in de Merwede gescheurd. Internationale gesprekken vertraagd. Maandag is in het intercommunale en in ternationale telefoonverkeer een ernstige sto ring opgetreden door het onklaar raken van een rivierkabel in de Merwede. Dit is een gevolg van den storm van Zon dag, welke de uiterwaarden aan den kant van Zwijndrecht heeft doen onderloopen, waarbij een telefoonkabel schijnt te zijn gescheurd, langs welke de verbindingen loopen van het Noorden des lands met Zeeland, Parijs en Londen. Men heeft zich nu geholpen door het „leenen" van tijdelijke verbindingen via andere plaatsen. Zoo kwamen de verbinding met Parijs en Londen tot stand via een omweg over Duitschland, terwijl de verbindingen met Zeeland o.a. werden gaande gehouden via Dordrecht en Breda. Ook is een der lijnen tusschen Dordrecht en Rotterdam gestoord. De telefoongesprekken voor de gestoorde gebieden konden slechts met groote vertraging worden afgewikkeld. Aanvankelijk moest de spreekduur tot drie minuten worden beperkt, later op den dag werd dit rantsoen tot zes minuen uitgebreid. De rijkstelefoondienst hoopte hedenmorgen vroeg het defect te hebben hersteld. ROEKELOOZE SCHOLIER GEWOND. Men meldt ons uit Alphen aan den Rijn: Het gevaarlijke vasthouden aan auto's, zoo als de wielrijders dat wel plegen te doen, heeft in de gemeente Leimuiden weer een slacht offer geëischt. De 13-jarige scholier J. van Riel, liet zich op zijn rijwiel voorttrekken door een vracht auto. Op den nieuwen weg te Leimuiden ge raakte de jongen echter met zijn fiets in een kuil van den weg, waardoor hij de macht over het stuur verloor en tegen de straatsteenen smakte. Met een ernstige schedelfractuur werd hij opgenomen. Nadat een medicus hem eerste hulp had verleend, is de jongen in zorgwekkenden toestand naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. GOUDEN FEEST VAN MONTERIORE. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de vereeniging Montefiore, de bekende vereeniging, die weduwen en weezen van alle gezindten steunt is Maandagavond in Maison Couturier te Amsterdam, een feestvergadering gehouden. DE OPGEHEVEN SCHORSING VAN DEN THESAURIER-GENERAAL. Naar wij vernemen heeft de minister van financiën, tegelijk met de opheffing der schor sing van mr L. A. Ries. als thesaurier-gene raal bij het departement van financiën deze, in afwachting van het resultaat der verdere administratieve behandeling der zaak, voor onbepaalden tijd verlof verleend. ROUS EN VAN BEEKUIV1 WEER TE BANDOENG. BATAVIA, 19 Oct. De vliegers Rous en v Beekum, die hedenochtend van Wyndham waren vertrokken, zijn te 16.40 uur op het vliegveld Andir nabij Bandoeng geland. Er bestond groote belangstelling, De Ned.- Indische Vliegclub bood beiden vliegers, die den tocht Bandoeng-Australië en terug heb ben volbracht, een krans aan. (Aneta). Groote Houtstr. 108-Tel. 13046 ALLEENVERKOOP N.S.F. RADIO tevens Philips - Erres enz. Vraagt vrijblijvende DEMONSTRATIE li» (Adv. Ingez. Med.) Loonen in industriëele bedrijven. De negende aflevering van het maandschrift van het Centraal Bureau voor de statistiek bevat ten vervolge op reeds eerder gepubli ceerde overzichten van de verdiende loonen van arbeiders in de industrie in een 6-tal groote gemeenten over het 2d halfjaar 1935, soortgelijke gegevens voor Haarlem. Het overzicht geeft o.a. de volgende totaal cijfers voor de mannelijke meerderjarige ar beiders in het eigenlijke bedrijf werkzaam. 2e halfjaar 1935. Haarlem. 2 S a v oS ■O g e s «si - o 2-P d geschoolden 948 64 47,5 geoefenden 433 55 46 ongeschoolden 141 51 46,5 Evenals in vorige publicaties van dezen aard, vestigt het Centraal Bureau voor de statistiek er ook thans de aandacht op, dat men bij de beschouwing dezer gemiddelden steeds moet letten op de verdeeling van het aantal in het overzicht opgenomen arbeiders over de ver schillende industrieën. Echter kon het Bureau niet nagaan, of de onderlinge verhouding tus schen de aantallen in de statistiek opgeno men arbeiders in de verschillende bedrijven overeenstemde met de in werkelijkheid be staande verhouding. De loon- en arbeidsduur- gemiddelden zijn dan ook niet anders dan re kenkundige gemiddelden van de gegevens dei- aantallen arbeiders, die in de statistiek zijn opgenomen. -Nieuwe dessins voor Kinderjurkjes en Pyjama's Buttecick (Adv. Ingez. Med.) „Die Pfeffermühle" krijgt geen werkvergunning. Vanwege de politieke strekking van liet voor het voetlicht gebrachte. De minister van sociale zaken heeft ge antwoord op schriftelijke vragen van den heer van der Waerden betreffende het weige ren van een werkvergunning aan het cabaret „Die Pfeffermühle". Voor het werken van vreemdelingen, be- hoorende tot het cabaret „Die Pfeffermühle" is vergunning geweigerd wegens de uitgespro ken politieke strekking van de voordrachten van dat cabaret. De regeering stelt zich op het standpunt, dat vreemdelingen zich hier te lande van politieke activiteit hebben te onthouden. De politieke strekking van hetgeen genoemd ca baret voor het voetlicht brengt werd door de ondernemers daarvan niet ontkend. De minister is mitsdien niet bereid den directeur van den rijksdienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling in overweging te geven, alsnog werkvergunning te verleenen voor de in Maart 1937 voorge nomen tournee van genoemd cabaret. WEDEROM DIVERSE INBRAKEN TE ALMELO. Eenigen tijd geleden zijn verschillende inbrekers veroordeeld, die in Twentsche ge meenten hun slag hadden geslagen De laat ste dagen zijn echter wederom diverse groote inbraken gepleegd. Zoo werd vorige week te Almelo f 1000 gestolen. Een dag later f 20. terwijl thans in Eisen, gemeente Markelo den landbouwer K. des nachts van f 300 is beroofd. Toch is hiermede nog geen einde gekomen aan de reeks beroovingen. Op de najaarsmarkt te Rijssen is Maandag een landbouwer uit Weerden beroofd van een portefeuille met f 250 terwijl een landbouwer it Holten tijdens de markt een boekje mei f 140 kwijt raakte, dat of gestolen of ver leren werd. Van 3 tot 2J procent. De Nederlandsche Bank heeft met ingang van heden het wisseldisconto verlaagd van 3 tot 2u procent. Roofoverval te Zevenhuizen. Oude man zwaar mishandeld. Naar eerst thans is gebleken, is in den nacht van 12 op 13 October een roofoverval gepleegd op den 73-jarigen van B. te Zeven huizen, die als zonderling bekend staat en geheel afgezonderd van de wereld woont. In dien nacht werd v B. wakker, doordat twee mannen voor zijn bed stonden, die een fel schijnend licht voor zijn oogen hielden en hem dwongen te zeggen, waar hij zijn geld had. daar zij reeds vergeefs het geheele huis doorzocht hadden. De oude man verklaarde: ..Dat zeg ik je nooit". Hierop voegde hem een der personen toe: „Dan slaan we je dood. ouwe", en meteen kreeg v. B. een slag met een voorwerp in het gezicht. Herhaaldelijk vroeg men nu aan den ouden man waar zijn geld lag, terwijl hij bij ieder weigerend ant woord wederom geslagen werd. Hierbij schijnt v. B verdoofd geraakt te zijn. Hij weet niets definitiefs omtrent den afloop. Slechts één ding weet hij: „Maar mijn centen die heb ik nog". Een portemon- naie met pl.m. f 10. welke boven op een kast lag. is medegenomen. ïn verband met dezen overval aanvan kelijk wilde van B. niets vertellen en slechts door een toeval vernam de politie iets van het gebeurde is één persoon gearresteerd. Men" verwacht echter, dat nog meerderen zullen worden aangehouden. VERGIFTIGINGSVERSCHIJNSELEN TE ALMELO EN DEVENTER. In Almelo en Deventer zijn de laatste dagen vergiftigingsverschijnselen geconstateerd bij een groot aantal personen, die bij onderzoek gestoomde makreel bleken te hebben gegeten, welke op de markt verkocht was. De verschijnselen waren niet van ernstigen aard. Maandag is op de markt te Rijssen een groote partij makreel in beslag genomen daar" de keuringsdienst vermoedde, dat de partij ondeugdelijk was. De oorzaak is vermoedelijk te wijten aan onjuiste behandeling bij het stoomen. Den verkoopers treft geen schuld, daar zij on kundig van de ondeugdelijkheid waren. Katholieke Boeren- T uindersbond. De heer Verheggen gehuldigd. Maandagmiddag is in „De Twee Steden" te 's-Gravenhage de algemeene vergadering gehouden van den Katholieken Nederland- schen Boeren en Tuindersbond, onder voor zitterschap van den bondsvoorzitter, den heer J. Th. Verheggen De vergadering werd geopend door den voorzitter met een rede, waaraan het vol gende is ontleend: De crisis en al wat er aan vast zat heeft aldus de heer Verheggen nagenoeg al on zen tijd en al onze belangstelling noodge dwongen opgeëischt. Wanneer wij de ontwikkeling der dingen sedert den befaamden Zaterdagnacht van 26 September beschouwen, kunnen wij de vrees, dat de land- en tuinbouw het kind van de rekening zou kunnen worden, moeilijk onderdrukken. Het begint er. aldus spreker eenigszins somber voor ons uit te zien. Vervolgens komende tot een bespreking van de wettelijke maatregelen tegen prijs opdrijving zeide spreker, dat op de eerste plaats een scherp onderscheid moet worden gemaakt tusschen wat als een redelijke prijs- verhooging en wat als een onredelijke prijs- verhooging moet worden beschouwd. Voor zoover de productiekosten van een bepaald artikel of product tengevolge van de mone taire of andere omstandigheden werkelijk onvermijdelijk hooger komen te liggen, zal een prijsverhooging van dat artikel of pro duct met een ongeveer gelijk bedrag als de verhooging van den kostprijs bedraagt zeer zeker redelijk zijn te noemen. Trouwens, de regeering heeft dit zelf ook toegegeven. Hier en daar worden reeds prijsverhoogin- gen van de voor den landbouw noodige ar tikelen gesignaleerd. Indien nu in de naaste toekomst de prijzen, die de boer ontvangt voor zijn producten, zouden worden ver hoogd. moet „men" geen moord en brand roepen. Immers het is nu reeds te voorzien, dat alles wat de land- en tuinbouw uit het buitenland betrekt aan meststoffen, voeder middelen, machines, werktuigen enz. duur der (in guldens uitgedrukt) zal moeten wor den betaald. En met eenzelfde bedrag zal dus het eindproduct van de boerderij en de tuinderij moeten worden verhoogd, indien men niet wil, dat onze boeren en tuinders nog dieper in den put komen dan zij nu reeds zitten. Na de openingsrede van den voorzitter, werd de agenda afgehandeld. Bij de rond vraag heeft de heer J. de Kok, uit Loosdui nen. zijn teleurstelling uitgesproken over het feit. dat de maatregelen, verband houdende met. de gewijzigde monetaire politiek, door de regeering zijn genomen met absolute negatie van den landbouw, welke jarenlang achter de regeering heeft, gestaan en zich vele of fers heeft getroost. Spr. drong aan op een krachtig protest, tegen deze houding en sprak den wensch uit. dat de regeerïng bij het nemen van verdere maatregelen rekening zou houden met de belangen van den tuinbouwstand. De voorzitter antwoordde hierop dat van een dergelijk protest slechts resultaat kon worden verwacht, indien dit werd uitge bracht na gemeenschappelijk overleg met de andere standorganisaties. Na de algemeene vergadering werd te 3 uur een bijzondere vergadering gehouden- welke een feestelijk karakter droeg en welke gewijd was aan de herdenking van het 25- jarig voorzitterschap van den heer J. Th Verheggen, Onder de autoriteiten, die deze feestver gadering bijwoonden waren o.a.: Mgr. J. M van der Tuyn. deken van 's-Gravenhaee (namens den bisschop van Haarlem) en Mr Dr. L. N. Deckers, eerelid van den Katholie ken Nederlandschen Boeren- en Tuinders- bond, minister van Landbouw en Visscherij. LANGS DE STRAAT. Practische Studie, Hij studeert in de techniek. Dat wist men. en men deelde het elkaar mede, wanneer men vroeg, wie die grappenmaker was. Wat niet bekend was, maar wat wij sterk vermoeden, is, dat hij bouwkunde studeert en veel voelt voor ijzerconstructie: niet alleen in teekening, maar ook in hun hechte construc tie als spoorbrug. Hoe anders te verklaren, dat hij steeds con tact zocht met het massief viaduct bij den Schotersingel, als een aap langs de pilaren naar boven klom en al tastend langs de ijze ren materie, hangend aan de handen (dat heet enteren, verzekerde men ons) van links naar rechts en van rechts naar links ging. Dat deze acrobatiek haar bezwaren heeft, zullen we zien. Vooral als hij over den weg hangt. De bee nen hangen dan voor een vrachtwagen abso luut te laag. En het mag een wonder heeten, dat de kap van zulk een wagen juist langs hem schoof. Het publiek talrijk om twaalf uur ademde op. Nu nam de student een ander risico. Hij ging nu over het water. Dit is wel heel bijzonder water: dik en zwart is het met opstijgende gasbellen. En nu werd het geduld van het publiek be loond. Daar lieten de handen los; een plons, op spattend dik vocht, veel barstende bellen.... de student was verdwenen. Het was een heel poover uitziend manneke, dat weer boven kwam. druipnat een pilaar i.n- klauterde en nu over de brug naar den weg vluchtte. Publiek naar huis om koffie te drinken, voldaan. Wij vermoeden, dat de student voorloopig genoeg heeft van de practijk. Vrouw loopt ernstige brand wonden op. Kleeren door petroleumvergasser in brand geraakt. De vijf tig-jarige juffrouw R. stond Maan dagmiddag op een zolderkamer in perceel Tweede Helmersstraat 35 te Amsterdam, te wasschen, waarbij haar kleeren in aanraking kwamen met een petroleumvergasser, die vlak naast haar op den grond stond. Voor zij besefte, wat er gebeurde, stond haar jurk in brand, pp haar gegil en hulpgeroep snelde mej. Z., die op de tweede étage woont, toe. Het gelukte haar echter niet de brandende kleeren te dooven. In een panischen angst vluchtte mej. R. de trappen af. Gelukkig waren ook de andere bewoners van het huis door haar gillende angstkreten gealarmeerd Een bewoner van de eerste étage schoot te hulp en het gelukte hem met een kleed de vlammen te dooven. De vrouw had reeds deerlijke brandwonden opgeloopen. In zorgwekkenden toestand is zij naar het Wilhelmina-Gasthuis overgebracht. Haar hospita had brandwonden aan de beide handen opgeloopen. Ook zij is naar het Wilhelmina-Gasthuis vervoerd, doch na ver bonden te zijn kon zij naar haar woning terugkeeren. M. van Warmelo zeventig jaar. De zeventigste verjaardag van den acteur M. van Warmelo is Maandag niet onopgemerkt voorbijgegaan. In den Stadsschouwburg te Amsterdam werd tijdens de opvoering van „St. Joan" bij den aanvang der pauze de ju bilaris gehuldigd. De Indische invoerrechten. Zij betreffen alleen de ad valorem rechten. Naar wij vernemen betreffen de voornemens der regeering met betrek king tot de Indische invoerrechten alleen de ad valorem rechten. Zij komen op het volgende neer. 1. Prijscourantgoederen. a. De loopende prijscourant (verschenen als bijlage van de Nederlandsche Staatscourant van 7 October j.l. no. 195 en afzonderlijk bij de landsdrukkerij verkrijgbaar) blijft tot 1 Januari 1937 gehandhaafd, evenals de op centen op de prijscourantgoederen. Tot eind 1936 worden dus de rechten op die goederen niet gewijzigd. b. Per 1 Januari 1937 zal de prijscourant worden herzien Alsdan worden voor de met 20 opcenten getroffen manufacturen die bijna alle in de prijscourant vermeld zijn die opcenten afgeschaft. Voor de andere, met 50 opcenten getroffen prijscourantgoederen worden de opcenten gehalveerd. 2. Wat betreft goederen, die niet in de prijscourant vermeld zijn, hiervoor worden, dadelijk na vaststelling der desbetreffende ordonnantie, de 50 opcenten gehalveerd, Die maatregel zal tot eind 1937 gelden. 3. Uitzonderingsgoederen. Voor de hierna te vermelden goederen wordt, dadelijk na vaststelling der ordonnan tie. het basisrecht teruggebracht tot 6 pCt., die maatregel zal tot eind 1937 gelden. De bedoelde goederen zijn in het algemeen prijscourantgoederen, zoodat daarvoor niet alleen de gefixeerde invoerwaarde tot eind 1936 gehandhaafd blijft, doch bovendien het recht) incl. opcenten) tot 7,2 pet. of 9 pet. daalt. Na 1 Januari 1937 worden voor deze uitzon- deringsgroep de opcenten afgeschaft, zoodat het recht dan 6 pet. zal bedragen. De hier bedoelde goederen zijn: 1. Kruidnagelen. 2. Tarwemeel. 3. Gezouten en gedoogde visch. 4. Katoenen naaigarens. 5. Katoenen borstrokken, onderbroeken en hemden en combinaties daarvan. 6. Katoenen molton beddedekens, gemolton- neerde katoenen spreien (zg. soldatendekens) en paardendekens. 7. alle ongebleekte katoenen stoffen, niet met gekleurde draden doorweven, noch op andere wijze opgemaakt, 8. Gebleekte cambrics, ongeacht het aantal draden, 9. Katoenen beddetijk, 10. Gebleekte drillings, jeans en twils, van niet meer dan 32 draden. 11. de volgende geverfde, gedrukte en bont- geweven katoenen stoffen (ellegoederen), voor zoover vervaardigd van ongetwijnde onderling nagenoeg gelijk dikke schering- en inslag garens: (a) Eendraads effenbindige van niet meer dan 32 draden en niet breeder dan 24 inch., (b) eenvoudige gekeperde kleedingsstoffen, t.w. drie- vier- of vijfbindige nietversterkte of samengestelde kepers, zoomede wills, alle van niet meef dan 33 draden en niet breeder dan 28 inch.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5