medewerker aan ons blad Dr.MaxEuwe— BRANDSTOF BESTELLEN - VAN ALTENA Bellen - 11716 Nog 34 personen worden vermist. Groeiend ras. Kroon-Behangels Het 54e Jaargang No. 16359 Verschijnt dagelijks, KeKalve op Zon- èn Feestdagen Woensdag 21 OctoKer 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post f 0.72S4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid 600.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim f ongeschiktheid f 2000.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400 Vei het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50-, Arm- of Beenbreuk f 30.-, lies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger f 30.-. orwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 21 October. De Vreemde Ramp. Het vergaan van het s.s. „van der Wijck" van de K. P. M. in de Indische wateren, waarbij helaas vele slachtoffers te betreuren zijn, maakt een zonderlingen indruk. Im mers, volgens de verklaringen der geredden zelf voer het schip op zeer kalme zee en was er letterlijk niets dat onraad deed vermoeden. Plotseling begon het slagzij te maken, zeer snel werd dit „zware helling" en binnen één a twee minuten sloeg het om, „kapseisde" het, zooals de zeeman zegt. Het schip was vijftien jaar oud en had nooit kuren getoond of ongevallen gehad. Het behoorde dus zeker niet- tot die „nood- lots-schepen" waarover de romanciers van de zeevaart menig boek geschreven hebben en die de wonderlijkste grillen aan de meest on verwachte tegenslagen paren. Het was en kele maanden geleden nog „gereviseerd". Dit klinkt meer als een auto- dan als een zee mansterm en ik weet niet zeker of zij in den laatsten zin gebruikt mag worden, maar in elk geval is de bedoeling duidelijk. De gezag voerder is een der oudsten van de K. P. M., dewelke maatschappij een uitstekenden naam geniet en in een jaar of dertig, ondanks de uitgebreidheid van haar vloot, geen ongeval van ernstigen aard heeft beleefd. De gezag voerder verklaart dat de oorzaak van de ramp voor hem een volkomen raadsel is. Naar zijn overtuiging was alles in perfecte orde. Hij zegt zelfs met nadruk dat de lading goed ge stouwd was en dat het daaraan dus ook niet kon liggen. Alleen oppert hij vagelijk de mo gelijkheid dat het schip misschien ergens wa ter gemaakt heeft. Maar kennelijk is dit slechts een losse veronderstelling, op niets gebaseerd, anders zou hij niet zeggen: „de oorzaak is voor mij een raadsel". Natuurlijk zal deze mysterieuze ramp dooi den Indischen Raad voor de Scheepvaart on derzocht worden. Sinds 1928 bezit Indië een eigen Raad voor de Scheepvaart. De proce dure is, dat de Hoofdinspecteur voor de Scheepvaart in Nederlandsch-Indië rappor teert aan den Commandant van de Zeemacht, die den Raad, uitnoodigt een onderzoek in te stellen. Voorzitter van den Raad is een actief dienend of oud-hoofdofficier of vlagofficier van de vloot en tot de overige leden behooren een rechtsgeleerde, de havenmeester van Tandjong Priok en drie schippers ter koop vaardij en van de marine, met een scheeps- technicus als toegevoegd lid. Blijkens de vaagheid der reeds afgelegde verklaringen zal de Indische Raad voor de Scheepvaart geen lichte taak hebben. Her schijnt onzeker genoeg of hij erin slagen zal, het raadsel op te lossen. Toch slaan schepen, en zeker niet jarenlang beproefde schepen met ervaren gezagvoerders en bemanning, maar niet zoo mir nichts dir nichts in kalme wateren om. Daar moet een deugdelijke, fei telijke reden voor zijn. We gelooven niet meer, in dezen tijd, aan zeemeerminnen met kwade bedoelingen of aan wandaden van onbekende zeemonsters. Ongetwijfeld is het in het belang ook van de K. P. M„ voor welke maatschappij deze ramp natuurlijk een zware slag is ook al direct in financiëelen zin, aangezien zij de verzekering van het schip in eigen beheer heeft dat de oorzaak volkomen opgehelderd wordt. Kan deze vastgesteld worden, dan sluit dat vanzelf in dat men nieuwe, verscherpte instructies uitvaardigt die herhaling voorko- men. Blijft de zaak zoo duister als zij nu is, dan zal het effect langer doorwerken en het nadeel grooter zijn, R. P. De uitwijzing der Nederlanders ingetrokken. Duitsche regeering wijzigt haar standpunt. Een voortgezette vriendschappe lijke gedachtenwisseling tusschen het Nederlandsche gezantschap te Berlijn en het Duitsche Ministerie van Bui- tenlandsclie Zaken heeft ertoe ge leid, dat de Duitsche regeering de harerzijds genomen maatregelen tot uitwijzing van een viertal Nederlan ders uit Duitschland heeft ingetrok- o ken. Door deze intrekking is de weg ge- effend tot verder diplomatiek over leg ten einde het gerezen conflict vol ledig tot oplossing te brengen. Ziedaar het belang' rijke nieuws dat wij onzen lezers vandaag kunnen mededeelen. Binnen enkele iveken zullen onze lezers van de hand schaken iederen Zaterdagavond aantreffenl Het worden geen tikelen, impressies, analyses, van den ivereldkampioen een bijdrage in ons blad schaakrubrieken"maar ar- persoonsbeschrijvingen, herinne' ringen en beoordeelingen, die ook ver buiten de ivereld van de scha kers, aandacht trekken. Op 7 November maakt Dr. Euwe met deze me' dewerking een aanvang. Wij zijn er van over' tuigd dat allen die de nobele schaaksport be> oefenen of de prestaties van den Nederlandschen grootmeester met belang' stelling volgen, iederen Zaterdag van den ko menden ivinter naar de courant zullen uitzien om het antivoord te zoe' ken op hun vraag „Waarover schrijft dr. Euwe"? (Adv. Ingez. Medj De Van der Wijck Ramp voltrok zich in twee minuten. De directie van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij te Batavia deelt mede, dat het aantal slachtoffers dat Dinsdag bij de scheepsramp van de „Van derWijck" om het leven is gekomen, zeer waarschijnlijk 34 bedraagt, n.l. veertien Europeanen en 20 Inlanders. Aan boord van het verongelukte schip waren 39 Europeanen en 187 Inlanders, van wie er resp. 25 en 167 in veiligheid zijn gebracht. Omtrent de oorzaak van het ongeluk tast men nog volkomen in het duister. Toen het schip van Soerabaya vertrok, was het uitstekend geladen. Oorzaak nog volkomen duister. Aneta verneemt inzake de ramp met het s. „Van der Wijck" nog het volgende: Bij het vertrek uit Soerabaja had de „Van der Wijck" 670 last lading aan boord, welke lading verdeeld was over het geheele schip. De directie van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij had Dinsdag te 15.00 een tele foongesprek met den gezagvoerder, den heer Akkerman, die te Soerabaya vertoefde. Deze deelde hierbij nog de volgende bijzonderheden mede: Het schip was bij het vertrek uit Soerabaya uitstekend geladen en vol strekt niet rank. Veel zware lading bevond zich in de onderruimen van het schip, alle zoetwater- en ballast- tanks waren vol. De lading heeft niet gewerkt, en het weer was goed. Te 24.00 begaf de gezagvoerder zich ter ruste. Hij had nauwelijks geslapen, toen hij te 00.45 uur door den stuur man van de wacht werd gewekt met de mededeeling, dat het schip slag zij maakte over stuurboord. De gezag voerder stond onmiddellijk op en constateerde, dat de slagzij toenam. Hij wekte daarop den eersten stuur man, wien hij opdracht gaf te gaan kijken wat de oorzaak kon zijn van het scheefliggen van het schip. Intus- schen'ging het schip geleidelijk aan scheever liggen. Alle stuurlieden kwamen eigener beweging op de brug zich melden teneinde om instructies te vragen. Daar toen geen tijd meer te verlie zen was, gaf de gezagvoerder order alle booten klaar te maken. Hijzelf gaf op de stoomfluit het signaal voor het verlaten van het schip, waarbij de machine stopte. Tusschen het tijdstip dat de gezag voerder constateerde dat de slagzij verontrustend werd en een oorzaak van buiten moest hebben, en het oogenblik, waarop het schip op zijn zij ging liggen en zonk, zijn volgens den gezagvoerder slechts 1 a 2 minu ten verloopen. DE 5CHEEPSRAMP„V.D W'JCK." J AVA TAUDJOEWG De gezagvoerder is op den brug gebleven toen het schip naar de diepte ging. De ge zagvoerder kwam weder boven, om vervolgens nogmaals onder te gaan en tenslotte ten tweede male boven te komen, en wel in de (De gemiddelde lengte der dienst plichtigen in Nederland is sinds 70 jaar geleden met ruim 6l/z c.M. toegenomen en ook in andere landen blijkt, dat het menschelijk ras in lengte en gewicht toe neemt.) 't Is ongetwijfeld in tressant, Dat overal, ook in ons land, Sinds ruim een halve eeuw geleden; Dooreengenomen, groot en klein. De menschen een stuk langer zijn, In het zoo graag gelaakte heden. Wie had dat nou toch ooit gedacht Van 't machtloos, mislijk nageslacht, Dat men zoo gaarne pleegt te smaden. Wanneer men 't vergelijkt in kracht, Bij 't onvolprezen voorgeslacht. Vermaard door zooveel sterke daden. Ook ons gewicht neemt allengs toe, Zegt men, al weet men dan niet, hoe Zich 't een en ander laat verklaren; Wij zijn dus ook van meer gewicht, Al blijkt dat niet op 't eerst gezicht, Dan onze overopa's waren. Maar als men 't objectief beziet, In centimeters zit het niet En evenmin in kilogrammen: Was opa nog zoo licht en klein, Hoe zat het wel met opa's brein, Voor wij onszelven op gaan kammen. Wij zijn, als Ik het feit verklaar, Zwaar op de hand en zorgenzwaar, Want onze tijd is zooveel banger; En wat betreft de lengtemaat, Geloof ik dat het hierom gaat: Onze gezichten zijn veel langer. nabijheid van een reddingsboei, die hij wist te grijpen. Op het schip was men er in geslaagd slechts één boot te strijken, alvorens het schip on derging. Een tweede boot, welke men buiten boord wist te krijgen, moest op het moment dat het schip zonk, doordat deze door een schoorsteen van het schip werd getroffen, zijn omge slagen- De gezagvoerder kon geen oorzaak voor het ongeluk aangeven, docli hij sprak als zijn vermoeden uit, dat op de een of andere wijze water in het schip was gekomen. De vierde stuurman, de heer J. P. Stada, brak een been bij het verlaten van het schip Aan de lijst van de geredden kan nog wor den toegevoegd de hofmeester, de heer J. B. Verhaar. Voorts zijn nog gered de ladingklerk A. Eman, en de proviand klerken W. Turang en G. Kaunang. Het stoffelijk overschot van mevrouw Wisse is te Soerabaya aangebracht. Naar de Tel. verneemt was de „Van der Wijck" niet verzekerd, zoodat het verlies ge heel ten laste van de rekening „assurantie eigen risico" der reederij komt. De belastingen. Veel werk met vervolgingen. In een tijd van crisis kost het altijd meer moeite om betalingen binnen te krijgen als in een meer normalen tijd. Dit ondervinden de belastingambtenaren natuurlijk ook. Het aantal verzoeken om ontheffingen en uitstel van betalingen is legio. De brievenbus van het kantoor aan het Klein Heiligland is te klein geworden. Voor het loket waar die za ken behandeld worden staat geregeld een lange rij belanghebbenden. Als er redenen zijn om aan de verzoeken te voldoen wordt niet „neen'.' gezegd, maar het is natuurlijk den plicht der ambtenaren om ook de be langen van de schatkist (van gemeente, pro vincie en rijk) voor oogen te houden, zoodat men niet lichtvaardig daartoe overgaat. Bovendien is aan de belastingkantoren door den minister opdracht gegeven om te ijveren voor een meer regelmatig binnen komen van de aanslagen. Voorheen werd al leen aangemaand en vervolgd als niet de eerste en de laatste termijnen op tijd be taald werden. Nu is er last gegeven om dit ook te doen als de middelste "termijn niet op tijd. wordt voldaan. Dit geeft aan de belas tingkantoren zeer veel werk. ook al omdat veel menschen tot heden daarmee geen re kening houden. Als zij aan den eersten ter mijn voldaan hebben denken zij van vervol ging verschoond te blijven tot de laatste ter mijn is aangebroken. Dat behoort nu even wel tot het verleden. Wie zich de kosten van de waarschuwing en dwangbevel wil bespa ren moet dus aan dezen gewijzigden toestand denken. Op dit oogenblik geven de vervol gingen voor den tweeden termijn bijna even veel werk aan de belastingambtenaren dan den eerste en den derde te zamen. Het woord is aan.... Condillac: Door moeite te doen om nauivkeurig te schrijven verkrijgt men de gewoonte, juist te denken. Ons Kerkconcert. Er zijn thans 1550 toegangsbewijzen voor ons kerkconcert van Donderdagavond ge kocht, een zeer respectabel aantal en wel een bewijs, hoe groot de belangstelling voor deze uitvoering is. Tot Donderdag 5 uur n.m. blijven onze Tij dingzaal Groote Houtstraat 93 en ons bij kantoor Soendaplein 37 nog voor den verkoop der plaatsbewijzen geopend. Werkverruiming. Bouw van 16 huizen in Haarlem-Noord. De N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschap pij „Vondelkwartier", die reeds veel midden standswoningen in Haarlem-Noord gebouwd heeft, zal nu weer 16 goedkoope midden standswoningen in de P. C. Hooftstraat gaan bouwen, welk bouwwerk natuurlijk van be lang is voor de werkverruiming in onze stad, waar in het bijzonder veel bouwvakarbeiders werkloos zijn. Met de uitvoering van het werk zal na de eerstvolgende vergadering van den Haar- lemschen raad begonnen worden. Nog een slachtoffer van de methylalcohol? Dezer dagen zijn te Spekholzerheide nog drie personen plotseling overleden en de be volking vraagt zich af. of de methylalcohol vergiftiging nog meer slachtoffers eischt. Medisch onderzoek heeft echter uitgewezen, dat misschien in één van de drie gevallen methylalcohol de oorzaak kan zijn van den onverwachten dood, doch zekerheid heeft men niet. Bij de twee andere gevallen is ze ker geen sprake van vergiftiging. OOK UW BEHANGER LEVERT U Alléén: Groote Houtstraat 179 Telef. 14269. (Adv. Ingez. Med.) MINIMUMPRIJZEN VAN BLOEMBOLLEN. Op uitnoodiglng van het bestuur der Sier teeltcentrale is vandaag een besoreking be houden tusschen de vertegenwoordiger! dei sierteeltcentrale en de vereenigingen op het eebied der bloembollencultuur. Deze bespreking, die betreft de minimum prijzen in verband met de waardeverminde ring van den gulden, heeft een zuivgr in- formatorlsch karakter, De burgeroorlog in Spanje. Britsche regee ring dringt aan op uitwisseling van gij zelaars. pag. 4 Het voorloopige resultaat der verkiezingen in Noorwegen. pag. 4 De „Okeanis" is naar de Waalhaven gesleept. pag. 3 De Tweede Kamer keurt concessie-verlecning aan de Mijnbouw Maatschappij Ned. N. Gui nea goed. pag. 3 Te Soest is heden een monument voor wijlen de Koningin-Moeder onthuld. pag. 3 België wil een Nederlandsche leening terug betalen. pag. 3 Zeer vermoedelijk zijn bij de ramp van de „Van der Wijck" 34 menschen om het le ven gekomen. pag. 1 Geredden van de „Van der Wijck" doen hun relaas. pag. 2 De uitwijzing der vier Nederlanders uit Duitschland is ingetrokken. pag. 1 Belastingverhooging te Bloemendaal in zicht? pag. 10 In dc woonschepenhaven in den Waarder- polder is hedenmorgen een vrouw ver dronken. pag. 11 ARTIKELEN ENZ. R. P.: De vreemde ramp. pag. 1 Mr. E. Elias: Zoo drinken wij thee. pag. 10 Van onzen Londenschen correspondent: Lon den wcnscht verduidelijking van het Engel- sche standpunt. pag. 4 Van onzen correspondent te Genève: Zwitser land en België's zelfstandighcidspolitick. pag, 10 J. II. de Bois: Haarlem's Kunstbezit. pag. 3 B. Schuil over Amor op dwaalwegen. pag. 9 H. D. Vertelling. S. O. S.! Ik sta buiten. pag. 6 Damrubriek, pag. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1