Geredden doen hun relaas. Een oud-marconist over de „Van der Wijck". ^WEERBERICHT WOENSDAG 21 OCTOBER 1936 HAAR1E M'S DAGBEAD 2 Het speciaal adres voor WATERMAN'S VULPEN is bij den Vupendokter O'iti-dariUuita ZIJLSTRAAT 90 - HAARLEM - TEL. 11161 (Adv. Ingez. Med.) Uytermerk moet alles geweten hebben. Onderhoud met een oud-marconist van het schip. Wij hebben een onderhoud gehad met den heer P. Kluytmans, thans te Vught vertoe vende, die als marconist gevaren heeft op de Van der Wijck. Ik ben diep getroffen, aldus d eheer Kluyt mans, door den ondergang van het fraaie schip waarop ik zoovele uren in de radiohut heb doorgebracht. Nog meer ben ik ontsteld door den dood van mijn collega Uytermerk, dien ik persoonlijk kende en die evenals ik een Brabander was uit de Langstraat, waar hij de eerste jaren na zijn schooltijd nog een periode als stationschef op een klein station der N.S. standplaats heeft gehad. In kan mij levendig voorstellen welk een ontzettende minuten aan boord van het ran ke vaartuig zijn gepasseerd toen daar mid den in den nacht de stoomfluit het alarm door de lucht heeft gegierd en de passagiers bij het aan dek komen in hopelooze paniek naar alle zijden zijn weggerend. Eenige bijzonderheden van het schip. De Van der Wijck is een kustvaartuig dat niet als een volwassen zeeschip mag worden aangemerkt. Het onderhoudt een sneldienst van Makassar op Batavia en behalve een groot contingent inlanders gaan gewoonlijk Euro peanen mede die naar hun geboortegrond terugkeeren. Daarom is het verklaarbaar dat weinig Europieesehe namen onder de omgekomenen nog, worden genoemd. Toch is het waar schijnlijk dat juist van de eerste en tweede klasse passagiers de meeste slachtoffers te beti-euren zijn, want de bouw van de Van der Wijck was zoo ingericht dat op het eerste dek de hutten eerste klasse waren ondergebracht, terwijl een gedeelte tweede klasse daar ook werd ingericht en overigens onmiddellijk on der het eerste dek, doch nog boven de water lijn. Op het zgn. campagnedek waren de in landers ondergebracht die in den open lucht hun verblijf inrichtten, afgeschoten met zeil en ook boven hun hoofden tegen de gloeiende zon beschermd werden door tentdoek. Bij de hutten der eerste klasse passagiers waren die van de scheepsofficieren en van den marco nist. Ik kan mij de kleine radiohut nog zeer goed voorstellen, een nauw vertrekje, waarin nauwelijks plaats was voor de seintafel, een stoel, een bed en wat accessoires. Vroeger stonden den marconist twee hutten ter be schikking. doch het toenemende aantal pas sagiers bracht' de K.P.M. er toe den marco nist te huisvesten in de hut waar de tech nische installatie was ondergebracht. De si tuatie was toen zoo, dat de marconist vanuit zijn bed zeer gemakkelijk met de hand de seintafel kon bereiken en eventueel den sein- sleutel kon bedienen. De laatsle stonde van den marconist Wat moet den ongelukkigen Uytermerk door zijn hoofd zijn gegaan, wat al gedachten hem hebben bezield, toen daar in den zoelen tropischen nacht de luchtfluit in zijn cabine hem uit den slaap deed schrikken en de ka pitein hem door de buistelefoon het bevel moet hebben gegeven: zendt een S.O.S. uit, wij kapseizen en hellen sterk over. Uytermerk, die evenals ik den bouw van het schip door en door heeft gekend, moet heb ben begrepen dat dit het laatste was. De Van der Wijck is een lang, smal schip dat een hoogen opbouw heeft en ik kan mij nog zoo goed indenken hoe op de kustrlvieren in een zgn. haarspeldbocht het schip sterk over helde. Of dit aan de zeewaardigheid van de boot afbreuk heeft gedaan, en in hoeverre dit hier een mede-oorzaak of oorzaak van de catastrofe kan zijn geweest, is een zaak die niet aan mij staat te beoordeelen en die straks de Raad voor de Scheepvaart onge twijfeld wel zal uitmaken. Ik merk hierbij wel op dat mijnerzijds niet gezegd kan wor den dat deze eigenschap van het schip eeni- gerlei aanleiding was voor de bemanning of het Europeesche personeel om daarover van gedachten te wisselen. Bovendien is van hier uit wel zeer moeilijk te beoordeelen wat ginds in het kalme Indische kustwater is gepas seerd. Zooals ik zeg, Uytermerk moet hebben grepen dat het noodsein daar in den aether gebracht, het laatste was. Immers de kapi tein van een schip zal slechts in laatste in stantie bevel geven om door noodseinen de wereld te alarmeeren en wellicht op het schip een paniek te veroorzaken, die de noodlot- tigste gevolgen kan hebben Uytermerk moet als een held zijn gevallen op de plaats waar de plicht hem riep. Kalme, bedaarde jonge man, met stalen zenuwen, monter en onbevreesd moet hij allereerst aan anderen hebben gedacht alvorens zichzelf te redden, waartoe hij eerder dan anderen in staat moet zijn geweest. Immers, de radiohut ligt hoog boven water kort bij den schoor steen. Het feit dat de marconist slechts een maal het korte S. O. S heeft afgegeven de monstreert, in de kilheid van deze eenvou dige conclusie dat het drama werkelijk in luttele minuten heeft plaats gegrepen. De Van der Wijck Is over stuurboord omgeslagen en juist aan die zijde bevindt zich de radio cabine, zoodat, toen het schip eenmaal om viel en het water raakte, op hetzelfde mo ment alle hutten aan stuurboord moeten zijn onderstroomd en zij die zich daarbinnen be vonden waren als ratten in een val, die nooit meer geopend zou worden. Alles wijst op de groote snelheid en het on verwachte van de catastrofe. Het snelle kap seizen moet de sloepen voor het meerendeel onklaar hebben gemaakt. Bemanning en passagiers slapen. Het was een rustige Indi sche nacht. Als men aan dek komt is het schip reeds verloren Een geluk bij deze ramp kan genoemd wor den de spoedige hulp van de marinebooten en de visschersprauwen. Immers, wijl de Van der Wyck een kustboot is, gaat zij slechts zeklen of nooit uit het gezicht van de kust. Ni wat ik reeds zeldo over de invichtln? van het schip, kan nog worden vastgelegd, dat de Van der Wyck een van de luxe dien sten van de K. P. M. was, die den dienst De ramp in Indië. Opvarenden van de „Van der Wijck" beleefden een vreeselijken nacht. De Plancius merkfe de schipbreukelingen niel op. Prachtig reddingswerk der inheemsche bevolking. SOERABAYA, 21 Oct. (Aneta). Het was aanvankelijk moeilijk zich voor te stellen, welk een ontzettende ramp de ondergang van de „Van der Wijck" beteekende, maar toen allengs de details meer bekend werden en de eerste geredden zich op het agent schap van de K. P. M. kwamen melden en daar hun verhalen deden, ging men pas ten volle de omvang van deze verpletterende ramp gevoelen. De verhalen in allen eenvoud ge daan, klonken bijna alle gelijklui dend. Zij gaven weer hoe plotseling de ramp gekomen was, absoluut onver wacht, terwijl iedereen sliep. Het schip helde geweldig en het water drong binnen. Niemand kon zich verder staande houden en een ieder gleed in zee. De gezagvoerder, de heer Akkerman, werd tot het laatste toe aan boord gezien en men kon waarnemen hoe hij alle krach,ten inspan de om de sirene te doen loeien. Trouwens er bestaat onder de geredden slechts de meening: de equipage heeft zich uiterst flink gehouden en deed wat nog moge lijk was. Allerlei voorwerpen zag men op het water drijven, van het schip weggespoeld: kisten sinaasappelen, stoelen, fauteuils, banken, ta fels en wrakhout. Slechts enkele sloepen konden worden ge streken. Hartroerende tooneelen speelden zich af op zee. toen de massa drenkelingen zich trachtte drijvende te houden, zich vastklam pend aan alles wat zij maar onder hun be reid konden krijgen. Ooggetuigen verhalen hoe bijna iedereen wilde uit doodsangst, doch weldra werd het stiller én probeerde iedereen zich zoo goed mogelijk op de golven drijvende te houden. De toestand was angstwekkend totdat in den vroegen ochtend de „Plancius" (eveneens van de K. P. M.) voorbij voer op ongeveer 100 me ter afstand van de plaats des onheils, waar de drenkelingen ronddreven. „Plancius" voer voorbij Toen zoo verhalen ooggetuigen begon opnieuw het gegil, opdat men hen op de „Plancius" zou hooren en men vandaar redding zou kunnen brengen. Een ontzettende teleurstelling en de grootste wanhoop maakten zich mees ter van de drenkelingen, toen men bespeurde dat de bemanning van de „Plancius" niets van dit alles had ge hoerd. Tot geweldige ontzetting van alle schipbreukelingen voer de „Plancius" door in de richting van Soerabaya. Deze ontzetting, toen de redding nabij scheen en men het schip voorbij zag gaan, was wel zoo verhaalde men den vertegenwoordiger van Aneta het vreeselijkste moment in dit verschrikkelijke drama. Verdcr was ook doodsangst voor haaien de voornaamste reden tot ontzetting van de ronddrijvende drenkelingen. Bij het reddingswerk door de Domier-vlieg- tuigen, welke van de marine-basis Soera baya onmiddellijk waren afgezonden speelden zich ontroerende tooneelen af. Een zeven-ja rig rneisie. het dochtertje van mevrouw Hart man, die boven op een tafel ronddreef, wilde daar zelfs niet vandaan toen de bemanning van de Dornier haar probeerde weg te halen. Voortdurend schreeuwde zij „Mammie" en toen zij eenmaal gered was en op het Soera- bayasche vliegveld Morokrembangan was aan gebracht, bleef' zij doodverschrikt in een hoekje zitten. Mevrouw Wisse werd bij de redding nog le vend aangetroffen, doch te Morokrembangan bleek zij reeds te zijn overleden tot ontzet tende ontsteltenis van haar echtgenoot, dr. Wisse uit Modjokerto, die reeds zeer vroeg gewaarschuwd was en wien men aanvankelijk had medegedeeld dat zijn vrouw nog leefde. De heer Hudson, die gered is, kon niet meer spreken, daar hij door het hevige gegil om hulp zijn stem was kwijtgeraakt. De heer Franken uit Batavia afkomstig, werd opgenomen in het ziekenhuis Darmo te Soerabaya. hij was niet gewond doch was to taal overspannen van zenuwen, Behalve door de bemanning van de Dor- niers, is schitterend reddingswerk verricht door de visschersbevolking van de dessa Brondong, waar vele schipbreukelingen wer- Makassar-Batavia onderhield, als het ware in concurrentie met den sneltrein die den rit in een dag aflegt. De tijden voor de van der Wijck waren de volgende: Zaterdags 5 uur van Makassar; Zondagavond 5 uur aankomst Bali, vertrek aldaar 6 uur; Maandagmorgen 7 uur te Soerabaya (Tandjonk Perak)ver trek daar 5 uur; Dinsdag vm. 7 uur te Sema- rang. vertrek daar 2 uur naar Batavia, alwaar aankomst v.m. 7 uur ter aansluiting aan de boot naar Europa die normaliter circa 11 voormiddags vertrekt. De Europeesche passagiers, die de luxe Van der Wijck ditmaal uitverkozen boven de be krompenheid van een treincoupé, hebben dit maal een noodlottige keuze gedaan Uil den ,'oorgaanden rooster blijkt dat het schip tusschen Soerabaya en Semarang den onder gang tegemoet ging. den aangebracht. Ook te Lamonan op Toebang werden drenkelingen aan wal gezet. Groote hulp van de inheemsche bevolking. Het aandeel dat de visschersbevol king van Brondong in het reddings werk heeft gehad, mag zonder over drijving zeer groot genoemd worden. Zonder hun hulp zou het aantal doo- den aanzienlijk grooter geweest zijn, zooals de assistent-resident van La mongan, de heer Beynon, verzekerde. Verscheidene vaartuigen namen aan dit reddingswerk deel. nl, een groote prauw van den inlander Kaslibiii uit Blinking, waar mede 53 drenkelingen werden opgepikt. Voorts redde de prauw van den inlander Sratit 21 menschen, die van Troenoredjo 22, die van Mardjiki 17, en die van Modwie 32 drenkelingen. Een zesde vaartuig bracht een tafel en t\yee stoelen binnen. De telling, door de ambtenaren van het binnenlandsch bestuur aangehouden, gaf aan, dat 22 Europeanen en 117 inlanders ge red waren. Dit geeft, wat de inlanders betreft een eenigszins ander getal dan dat door de red ders opgegeven, maar vermoedelijk waren er enkele inheemsche drenkelingen, die in de buurt thuishooren, na hun redding op eigen gelegenheid naar hun woningen terugge keerd. Het overbrengen van de geredden uit de prauwen naar den wal geschiedde onder lei ding van assistent-resident Beynon, die hier bij bijzondere zorg betrachtte. Te Brondong niets te krijgen. Te Brondong, zoo deelde men den Aneta- correspondent mede, was uiteraard niets verkrijgbaar wat noodzakelijk was voor de allereerste behoeften van de geredden, zoo als kleeding, voedsel en een plaats waar de uitgeputte menschen van hun ontzettende schrik ietwat konden bekomen. Daarom werden -uit Toebang a,lle beschik bare auto's gerequireerd om de geredden zoo snel mogelijk weg te voeren Het grootste deel van de drenkelingen werd via den ouden Daendelsweg tot de veerpont bij Bajak gebracht, waar de autobus van den marine luchtvaartdienst uit Soerabaja gereed stond om hen naar Soerabaja over te brengen. En kele geredden en speciaal de gewonden wer den naar het ziekenhuis overgebracht en wel.' langs een anderen weg, naar dat te Lamon- gan. Op weg naar Brondong kwam de verslagge ver van Aneta op den weg de man-tri van de veldpolitie tegen, die acht agenten naar Bron dong had gezonden voor het verleenen van assistentie. Verderbleek' hem- diat al-het -be schikbare motor-materiaal van de veldpolitie te Lamongan met den de|achementscomma.n- dant, een Europeesche inspecteur en vijf. agenten naar Brondong waren vertrokken. Te Karanggonong werd de verslaggever van Aneta nader ingelicht door den assistent- Wedono in wiens kantoortje een ongekende drukte heerschte. Het bleek dat hier een auto gepasseerd was waarin gezeten waren de gezagvoerder van het vergane schip, de heer Akkerman, de dames Raaff en Kamer. De heer Akkerman was slechtsgekleed in een pyjama-broek, beide dames waren ten zeerste overstuur, daar zij nog in onzekerheid verkeerden omtrent het lot van hun ec'htge- nooten. Te Brondong aangekomen, vond de Aneta- correspondent hier alles in rep en roer. Hij trof in de woning van den assistent-wedono te Brondong den assistent-resident, de regent, de dokter van Lamongan en verschillende in heemsche bestuursambtenaren aan. Kapitein Akkerman was een der eersten die ■te Brondong aankwam, met een gewonde da me, die brandwonden had opgeloopen, terwijl later daar, volgens de lijst door ambtenaren van het binnenlandsch bestuur bijgehouden, werden aangebracht de heeren Hudson, Ro chester, Polsky, Mangelaar Meertens, Franken, Scheevers, mevrouw Raaff, mevrouw Bran- des mevrouw Hartman en kind, alsmede de tweede stuurman de heer Gerdingh, die de réis met de „Van der Wijck" als passagier mee maakte. Voorts kwamen te Brondong aan de stuur lieden Hermse en Verseput, alsmede de werk tuigkundigen van de „Van der Wijck", de heeren Bax, Geyser, Goossens en Lolkema, en bovendien proviandklerk Turang, de bar-klerk Kaunang en de ladingklerk, de heer Eman. Voorts arriveerde nog een aantal inheem sche schipbreukelingen. Geredden uitgeput. De geredde dames werden naar de woning van den assistent-resident te Lamongan ge bracht, waar mevrouw Beynon, alle zorgen be steedde om de verschrikten op haar gemak te stellen. Allen waren buitengewoon uitgeput van de doorstane ellende en in verband met den tijd waarop de ramp plaats greep zeer summier gekleed. Een van de inlandsche schipbreukelingen had een arm en een been gebroken doch medische hulp was aanwezig, deze werd verleend door den indische arts Koeslan en dr. Rameli uit Toebang. Verder had dr. Tumbela-ka een. post ingenomen bij het overzetveer tusschen Bajak, waarheen een groote autobus van de marine-luchtvaart dienst af- en aanreed om de geredden naar Soerabaja te brengen, Rouwbetoon. Niet alleen van de kantoren van de Pa- ketvaart, doch ook van die van andere maatschappijen, werd de vlag halfstok ge- heschen als rouw over de geweldige ramp. De havenmeester van Soerabaja, de heer Van den Heuvel, die met verlof was, is met de eendaagsche teruggekeerd in verband met het onderzoek, waarbij, behalve het perso neel ook de passagiers zullen worden gehoord. Vertegenwoordigers van het parket zullen deze verhooren bijwonen ter beoordeeling of er aanleiding bestaat tot een strafrechter lijke vervolging. De „Reaal" is gisterenavond op de reede van Soerabaja teruggekeerd, zonder schip breukelingen, terwijl de torpedoboot-jager .Banckert" sinds gisteren de plaats van het I onheil niet heeft verlaten. J De begrafenis van mevrouw Wisse zal De Bilt voorspelt i Matigen, aanvankelijk tijdelijk afnemen- den. later weer toenemenden Noord westelijken tot Zuidwestelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waar schijnlijk eenigen regen, aanvankelijk iets zachter. BAROMETERSTAND Hoogste 772.0 m.M. te Rochefort. Laagste 748.3 m.M. ,te Seydisfjord. De depressies, welke gisteren in het Weste lijk gedeelte van het waarnemingsgebied waren gelegen, trokken in Westelijke richting af, gevolgd door stijgingen van den luchtdruk. Over Duitschland en de omgeving van Oost zee en Bothnische golf, ontwikkelde zich een rug van hooge drukking. Het weer is hier windstil en koud. Over Lapland komt zware vorst voor, over het verdere gedeelte van Scandinavië matige tot lichte vorst. De nieuwe depressie bevindt zich met haar kern tus schen IJsland en Noorwegen. Een secundaire strekt zich Zuidwaarts naai de Noordzee uit. Zij brengt krachtigen Noord westelijken tot Westelijken wind over Faroer en Shetland en krachtigen Zuidelijken wind langs de kust van Zuid-Noorwegen. Over onze omgeving veroorzaakt zij somber betrokken weer met in het Noorden van ons land flinken regen. Over de omgeving van Ierland, de golf van Biscaye en West-Frankrijk houdt het hoogedruk-gebied stand. Het weer is hier ook rustig. In midden- en Zuid- Frankrijk werd het wat kouder. Over de Brit- sche eilanden werd het wat zachter tenge volge van den aanvoer van oceanische lucht- massa's. Ver in het Westen op den Oceaan bevindt zich weer een nieuwe depressie. Groote veranderingen in den weerstoestand ten onzent zijn niet te verwachten. Hoogst waarschijnlijk blijft het weer zijn somber karakter bewaren. De nachtelijke temperatu ren zullen iets hooger worden. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 762 m.M, Stand van gister 756 m.M. Neiging: Vooruitgang. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Woensdag v.m. 5.47 uur; n.m. 18.03 uur. Strand berijdbaar van 10,4516.00 uur. Donderdag v.m. 6.31 uur; n.m. 18.49 uur. Strand berijdbaar van 11.3016.45 uur hedenmiddag te Soerabaja op het kerkhof te Kembang Koening plaats hebben. „Voor een raadsel". BATAVIA, 21 October (Aneta) De gezagvoerder van het vergane schip, kapitein Akkerman, verklaarde heden nog steeds niet te weten aan welke, oorzaak de ramp moet worden toege schreven. „Ik sta hier voor een raadsel", was het eenige wat hij kon zeggen. Hij was vol deelneming over het lot, ..dat den marconist heeft getroffen. „En die arme jongen aan het radiotoestel, die nog heeft getracht zijn noodseinen uit te zenden, is slachtoffer geworden van zijn intens plichts gevoel", zoo zeide hij met tranen in de stem, Met de koptelefoon in de diepte Ook de dagbladen staan stil bij het tragi sche feit, dat de marconist het eenige slacht offer is onder de état-major. Zij wijzen er op dat wijlen Uytermerk is gestorven als een mensch, die eerst aan de uitoefening van zijn hoogst verantwoordelijke taak dacht en die tot het laatste moment voor het kapseizen van het schip heeft getracht met andere schepen en de vaste wal verbinding te onder houden, zonder ook maar te denken' aan den steeds benarder toestand, waarin hij kwam te verkeeren. Hoogstwaarschijnlijk is wijlen Uytermerk met de koptelefoon aan het hoofd met het schip in de diepte verdwenen. Ongetwijfeld hebben aan hem de vele ge redden hun leven te danken. Uytermerk, die ongehuwd was, zou op 17 December met de „Dempo" met Europeesch verlof vertrekken. 15 Europeesche passagiers gered. BATAVIA, 21 October (Aneta). Bij verificatie van de aankomst van de, als gered opgegeven, passagiers, welke verificatie na aankomst te Soerabaja geschiedde, bleek het dat 15 in plaats van 16 Europeesche pas sagiers terecht waren, De hoofdwerktuigkundige van de K. P. M., de heer A. Kraanen, die als passagier aan boord was en aan vankelijk als gevonden werd opge geven, wordt thans nog vermist. Hedenmorgen meldden zich te Soerabaja de lading-klerk Y. M. Hengst en de leerling lading-klerk J, Latuperissa. Deze drenkelin gen konden gisteren de kust bereiken, doch deden daarvan geen opgave. Behalve mevr. Wisse wier stoffelijk overschot reeds te Soe rabaja is aangebracht, worden thans nog vermist het echtpaar G, P. Carli, de heer S. Raaff, de heer H. A. Exley, de heer A. Kraa nen, de baby van mevrouw Wisse, de heer J. van Egmond, de heer A Makatita en ge zin, de marconist M. J. Uytermerk en 20 in landers. Van de landzijde wordt de kust nauwkeurig afgezocht naar drenkelingen. De president-directeur van de K. P. M.. de heer Everts, die hedenmorgen een vacantie- trip naar Japan zou aanvangen, doch deze cancelde, is hedenmorgen met een vliegtuig van de K.N.I.L.M., naar Soerabaja vertrok ken om een onderzoek naar de ramp in te stellen, evenals de chefs van de nautische- en technische diensten der K.P.M. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 10.15 uur. Londen 9.11 Berlijn 75 Parijs 8.68 Brussel 31.37V2 New-York 1.86 3/8 Amsterdam, 12 uur. Londen 9.09 1/4 Berlijn 75 Parijs 8.68 Brussel 31.35 Zwitserland 4-2,80 Kopenhagen 40,50 Stockholm 46.90 Oslo 45.60 New-York 1.86 Weill Z.OON BARTELJORISSTRAAT 26-28 (Adv. Ingez. Med.) De depreciatie van den gulden. Pond en dollar noteeren lager. Onze financieele medewerker telegrafeer de ons hedenmiddag: Nadat gisteren op de wisselmarkt het Engelsche pond tot f 9.18 was opgeloopen en tenslotte een officieele noteering van f 9.14V2 tot stand kwam is de voorbeurs heden weer met een lageren koers geopend, namelijk f 9.08y2. De dollar, die gisteren f 1.87 noteerde, begon heden op f 1.86 3/8, dus ook iets lager Uit deze fluctuatie blijkt wel, dat een vaste basis ontbreekt. Terwijl eenige dagen geleden buitenlandsche saldi werden geliquideerd, schijnt daaraan gisteren een einde te zijn gekomen. Blijkbaar was men van Fransche zijde ook weer voor ponden in de markt, in verband met nieuwe vrees voor de cijfers der begrooting. Te Amsterdam was het agio voor ponden en dollars iets lager. De overweging, dat New York in verband met de naderende presidents verkiezingen vandaag of morgen verrassingen zal opleveren, brengt eenige terughouding te weeg, die ook op de wisselmarkt van invloed, is. Heden waren Amerikaansche fondsen voor beurs te Amsterdam iets luier. Van de lokale waarden bleven Koninklijken en H.V.A. vast. Overigens kwamen er in de koersen weinig veranderingen voor. DE DEPRECIATIE VAN DEN GULDEN de-prec. deprec. Dollar te A'dam Pond te A'dam in proc. in proc. 26 Sept. 1.48 3/8 ƒ7.46 29 Sept. 1.79 172 18.2 „8.91 16.3 30 Sept. 1.82 1/2 19.4 „9.02 17.3 1 Oct. 1.82 3/4 19.6 9.03 1/2 17.5 2 Oct. 1.85 3/4 20.9 9.16 18.6 3 Oct. 1.89 22.3 9.28 19.7 5 Oct. 1.90 22.7 9.34 1/2 20.2 6 Oct. „1.881/2 22.1 9.24 19.3 7 Oct. 1.88 1/2 22.1 9.20 1/2 19.0 8 Oct. 1.87 7/8 21.7 9.19 1/2 18.9 9 Oct. 1.88 1/2 22.1 9.25 19.4 10 Oct. 1.88 21.8 „9.19 18.8 13 Oct. 1.88 i/ie 21.9 9.22 19.2 14 Oct. 1.87 5/8 21.7 9.18 18.8 15 Oct. 1.87 1/4 21.6 9.16 1/4 18.6 16 Oct. 1,85 3/4 20.9 9.07 3/4 17.8 17 Oct. 1,85 5/8 20,8 9.06 3/4 17,7 19 Oct. 1.86 1/2 21.2 9.10 1/4 18 20 Oct. 1.87 21.4 „9.14 1/4 18.4 21 Oct. v .beurs 1.86 3/8 21.2 9.08 1/2 17.9 Radiodistributie Haarlem. Duizenden abonné's van de Haarlemsche Radio Distributie gijn volmaakt tevreden met de overvloedige keuze, die het dagelijksch pro gramma hun biedt en opgetogen over de klankkwal'iteit. Onder deze duizenden zijn er velen die een radiotoestel in eigendom gehad hebben en nu de voorkeur geven aan de Haar lemsche Radio Distributie. Ten eerste om de klankkwaliteit en altijd ongestoorde overbren ging, ten tweede omdat radiodistributie zoo goedkoop is, want het Radiodistributie-abon nement kost zeker niet meer dan alleen het bedrag aan stroom, dat een gewoon radio toestel gemiddeld verbruikt. NIEUWE GRACHT 5, TELEFOON 10010. (Adv. ingez. Med.) AGENDA WOENSDAG 21 OCTOBER Stadsschouwburg: Amst. Tooneelver.: De Heer en Mevr. Séverin. 8.15 uur. Geb. Protestantenbond: Alg. Ledenverga dering „Kunst aan het Volk", 7 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloópend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Theater: Muiterij op de Bounty, met Charles Laughton en Clark Gable. 2.30 7 en 9.30 uur. Rembrandt Theater: De Lokkende Stem, met Martha Eggerth, 2.30. 7 en 9.15 uur Frans Hals Theater: Vlucht voor het Noodlot, met Silvia Sidney, 2.30, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: Follow the Fleet, met Gin ger Rogers en Fred Astaire, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 22 OCTOBER Stadsschouwburg: Amst. Tooneelver.: De Heer en Mevr. Séverin. 8.15 uur. Groote Kerk: Kerkconcert voor lezers van Haarlem's Dagblad, 8.15 uur. Wijkgeb. Ged. Oude Gracht 104: Jeugd- avoi;d „Kerk en Vrede", 8.15 uur. Nutsgebouw, Lange Veerstraat:' Ledenver gadering Witte Kruis, 3 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2