INGEZONDEN /TUKKEN WOENSDAG 21 OCTOBER 1936 HAASLE M'S DAGBLAD TI Eén leven voor velen.... Twee minuten. Twee minuten heeft het volgens den gezag voerder van de „Van der Wijck" geduurd tus- schen het tijdstip, dat geconstateerd werd, dat het schip ernstige slagzij kreeg en het oogen blik, waarop het kapseisde en zonk. In die twee minuten heeft de marconist Uytermerk zijn werk gedaan. „S.O.S. Zware helling". Dat waren de eenige morseteekens, die hij nog kon uitzenden, doch zij waren voldoende om bijna tweehonderd menschen het leven te redden. Zij maakten het mogelijk, dat er nog tijdig hulp kwam om velen uit zee op te pikken. S.O.S. „Zware helling". De teekens gingen als een noodkreet door den aether, schreeuwden om hulp. Marconist Uytermerk zat in z'n Icleiné cabine en be diende zijn toestellen. Het schip zonk, doch tientallen hebben aan zijn moed en trouwe plichtsbetrachting hun leven te danken. Uytermerk seinde. Tot het niet meer kon. Hij gaf zijn jonge leven voor dat van anderen. Uytermerk, uw daad is een prachtig voor beeld voor ons allen. Wij brengen u, die zich in deze moeilijke oogenblikken, toen bijna allen ongetwijfeld radeloos over het dek zullen hebben geloopen, zoo groot getoond hebt, een eerbiedig eere- saluut. De concerten der H. O. V. Een zeer mooi seizoen wacht het Haarlemsche publiek. Vrijdag a.s. vangt de H.O.V. het wintersei zoen aan met een concert, waarbij de ho- boist Jaap Stotijn zijn medewerking zal ver- •leenen. Deze voortreffelijke musicus, die bij de Haarlemmers een groote populariteit ge niet, zal zonder twijfel reeds dadelijk vele bewonderaars den gang naar de Gemeente- Concertzaal doen ondernemen, zoodat dit eerste concert een feestelijke inzet van het seizoen belooft te worden. Jaap Stotijn zal een concert voor hobo en orkest van den Nederlandschen componist Jac. Jansen spe len en bovendien, te zamen met Hans Bij - vanck, le concertmeester der H.O.V., het concert voor viool en hobo van Joh. Seb. Bach. Zooals men uit de prospectus der H.O.V. heeft kunnen constateeren is ook dit seizoen weer met groote zorg voorbereid. De lijst der uit te voeren werken en de namen van gast- dirigenten en solisten geven blijk van het streven van het bestuur om elk wat wils te brengen, terwijl de prijzen zoo gesteld zijn, dat ze moeilijk voor iemand een belemmering kunnen genoemd worden. Ook de serie-in deeling wijst op een ernstige poging om alle Haarlemsche muziekliefhebbers in de gele genheid te stellen te profiteeren van^ de voordeelen van een eigen stedelijk orkest. Bij wijze van proef zullen de eerste drie Zondagconcerten gehouden worden op Zon dagochtend en wel van 11.301 uur. Deze maatregel, die op veler "aandrang genomen is, .beoogt ook dat deel van het Haarlemsch publiek te bereiken dat tegen den Zondag middag bezwaren heeft. Het bestuur 'kan zich daarbij beroepen op het voorbeeld van het buitenland, waar in tal van plaatsen de concerten met veel succes op den genoem- den"tijd gegeven worden. Na het zeer drukke bezoek op de zomerconcerten kan ook op deze concerten een groote toeloop verwacht worden. Het eerste Zondagconcert zal plaats vinden op 25 October van 11.301 uur. De vier gala-concerten, mede onder auspi ciën van het zeer actieve „Comité van Actie tot steun aan de H.O.V." beloven inderdaad muzikale gebeurtenissen in onze stad te worden. Bij voldoende deelneming en het laat zich nu reeds aanzien, dat het noodza kelijk aantal abonnementen overschreden zal worden heeft het Comité besloten aan de inteekenaren op deze serie gratis een vijfde concert aan te bieden. Wij kunnen nu reeds mededeelen, dat op het eerste gala concert op 3 November onder leiding van Eduard Flipse. dirigent van het Rotter- damsch Philharmonisch Orkest, o.a. „Les Evocations" één der meesterwerken van den Franschen componist Albert Roussel zal uit gevoerd worden met medewerking van eenige solisten en van het Rotterdamsch Philhar monisch Koor. dat ook voor eenige weken in het Concertgebouw te Amsterdam bij de pre mière van dit werk zoo'n belangrijk aandeel in het succes had. Bovendien zal on dit con cert de IJslandsche pianist Hans Bork het vierde pianoconcert van Beethoven voor dragen. Alles bij elkaar genomen kan dus een schitterend seizoen tegemoet gezien worden. Moge het Haarlemsch publiek thans haar steun verleenen en door een druk bezoek blijk geven, het streven van de H.O.V. te apprecieeren EXAMEN APOTHEKERS-ADSISTENT. Te Utrecht is geslaagd voor het examen apothekers-adsistent mej. M. A. C. Vixseboxse te Haarlem. ORANJE-VEREENIGING „IIAARLEM-WEST" Dinsdagavond hield de Oranje-vereeniging „Haarlem-West", onderafdeeling van de Ver- eeniging Koninginnedag, in het gebouw „Ro- sehaghe", Hoofmanstraat, een ledenvergade ring. De voorzitter, de heer H. J Kooij. opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen, waarop door den secretaris de notulen van de oprichtingsver gadering van 24 September werden gelezen. De voorzitter trad hierna nog in eenige beschouwingen over de laatst gehouden ge combineerde fusie-vergadering met de ver- eeniging „Prins Bernhard", welke op een mislukking is uitgeloopen. Bij het bestuur was een schrijven ingeko men van den heer J. Overtoom, waarin deze bedankte als bestuurslid, weeens drukke be zigheden. zoodat werd overgegaan tot het verkiezen van een nieuw bestuurslid. Geko zen werd de heer C. Uilenburg, zoodat het bestuur nu als volgt is samengesteld: H. J. Kooij. voorzitter: B. Dellevoet. secretaris. Olvcanstraat 14: J Kapel, penningmeester: L strik mi C Uilenburg, commissarissen. Door den voorzitter wevd breedvoerig toe gelicht de actie, die het bestuur wii voeren voor het aanwerven van nieuwe leden. Er zullen sub-commissies worden benoemd, die he<- Leidsche kwartier met circulaires zullen bewerken w>nrvnnr z'ch m/iens de vergadp rin" een aantal leden opgaven. Verder werd nog een concept-reglement aangenomen, waarna de vergadering na rondvraag werd gesloten. Vrouw in Woonschepenhaven verdronken. Wilde andere personen wekken. Hedenmorgen vroeg is in den Waarder- polder een ernstig ongeluk gebeurd De 62- jarige schippersvrouw E. L. W. G., huisvrouw van R. V., die met een woonschuit in de Woon schepenhaven in den Waarderpolder ligt, wilde vanmorgen half vijf, zooals zij eiken morgen placht te doen, een anderen woonschipbewo ner wekken. Toen zij niet op den gewonen tijd terugkeerde, vreesden haar huisgenooten een ongeluk. Haar zoon ging bij den anderen bewoner informeeren, of zijn moeder daar al gewekt had. Op het ontkennend antwoord ging hij zoeken, waarbij hij door andere per sonen geholpen werd. Inderdaad werd haar lijk voorover drijvende in het water gevon den op tien meter afstand van den kant. On middellijk werd de Reddingsbrigade gewaar schuwd. Gedurende drie kwartier werd ge poogd, de levensgeesten door kunstmatige ademhaling weer' op te wekken, waarbij van een zuurstofapparaat gebruik werd gemaakt, maar het mocht niet baten. Een dokter con stateerde den dood. Het lijk van de vrouw, die slecht van gezicht was, werd naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. Vermoedelijk is zij te water geraakt, door dat zij van den steiger, die glad geworden was van den regen, is gegleden. JOODSCHE SOCIËTEIT „HAARLEM". Dinsdagavond werd door Rabbijn de Vries alhier een lezing gehouden voor de Joodsche Sociëteit „Haarlem" over het onderwerp „Wat de Bijbel is voor ons en voor de Wereld" Rabbijn de Vries gaf een duidelijke en leer rijke uiteenzetting van het ontstaan van den Bijbei (Tenach genaamd) de verschillende deelen waaruit deze bestaat en het verband tusschen den Bijbel en de beschaving. Israël is niet denkbaar en ook niet mogelijk zonder den Bijbel, zeide spr. en lederen dag in onze gebeden en psalmen leven wij met den Bijbel. Spreker liet zien het verband, ontstaan tus schen de Wereld en het Jodendom van circa 300 jaar voor de gewone jaartelling af en gaf op duidelijke en heldere wijze een overzicht van den strijd tusschen de verschillende par tijen tot de heerschappij van de Romeinen. De geheele wereldcultuur werd in verband met den B'ijbel gebracht. Op welk gebied men de wereldcultuur ook neemt, zoowel kun stenaars als geleerden en dichters, hebben hun idééën en inspiraties gekregen onder in vloed van den Bijbel. Aan het slot van deze zeer interessante voordracht zeide Rabbijn de Vries nog, dat wij zien dat de wereld weer verlangt naar de vervolmaking van onze beschaving dooi den Bijbel. Dit blijkt uit de beweging die in onze dagen is ontstaan, om den Bijbel weer op de openbare school in te voeren. Een dankbaar applaus der aanwezigen be loonde Rabbijn de Vries voor deze voor dracht. DE ADELBORSTEN OP HET KENNEMER LYCEUM. Dezer dagen brachten de Adelborsten uit Willemsoord hun jaarlijks bezoek aan het Kennemer Lyceum te Overveen tot het spe len van de gebruikelijke voetbal- en hockey- match op de sportvelden van de school. De beide sportwedstrijden hadden een prettig, verloop, de hockeymatch eindigde in. een duidelijke overwinning der Kennemers: de voetbalmatch in een nederlaag der Bloe mendalers, zeer onverdiend volgens de tal rijke Kennemer-supporters. De strijdlust binnen- en buiten de kalklijnen belette niet dat men na afloop der wedstrijden nog een langen tijd te zamen bleef voor een dansje in de bovenzaal van het Lyceum, een dans feest] e, dat door de Adelborsten steeds op hoogen prijs wordt gesteld. De commandant van het Koninklijk Instituut Baron Van As- beck. die met enkele van zijn officieren en hunne dames de sportoefening bijwoonde, bleef nog geruimen tijd ook bij cle danspret aanwezig in gezelschap van den rector Dr. A. de Vletter en eenige leeraren van het Ly ceum, onder wie Drs. E. van Meir, die tevens leeraar is aan het Koninklijk Instituut te Willemsoord. Over een paar weken trekken pl.m. 80 Kennemers op tegenbezoek naar Den Helder. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. Tijdens de propagandaweek, die vooraf gaat aan den Hervormingsdag, worden door de Evangelische Maatschappij door geheel Nederland openbare propagandabijeenkom sten gehouden. De afdeeling Haarlem en om streken zal deze bijeenkomst houden op Vrij dag 23 October te 8.15 uur in de Remon- strantsche Kerk. Dr. P. Stegenga zal daar spreken over het onderwerp: „Onze heilig ste goederen in gevaar". HAARL. JONGEMANNENVEREENIGING. Op 24 October a.s. zal de heer J. Kol voor de Haarlemsche Jongemannenvereeniging een lezing houden over Goethe's „Faust". De bijeenkomst zal plaats vinden in het gebouw der vereeniging. OPMERKINGEN VAN LEZERS PLAATSBESPREKING IN DEN STADS SCHOUWBURG Maandagmorgen was er in den Stadsschouw burg plaatsbespreking voor de première van „De Heer en Mevrouw Séverin", speciaal voor invités en abonnés. Er werden te 9 uur volg nummers afgegeven, zoodat ik te 9.15 een vrij laag nummer verkreeg. Toen ik echter om 10 uur kwam oni plaats te bespreken, bleek mij, dat er vele personen waren, die een veel hooger volgnummer hadden, doch hun toe gezonden kaart afgaven aan personen met een laag volgnummer. Zoo kwam het voor dat er personen waren die 6 en 8, ja zelfs 20 plaat sen bespraken. Nu kon iedere abonné op zijn kaart 4 plaatsen bespreken, zoodat formeel de zaak in orde was als iemand met meer dan één kaart kwam en den bureaulist treft clan ook geen blaam. Ik vraag echter: is het eer lijk? Verbetering is m.i. hierin te verkrijgen door te bepalen dat zij, die bespreken, voor ieders kaart een volgnummer moeten hebben. Op die manier kan het dan niet meer voorkomen dat iemand met een laag volgnummer een uur en meer moet wachten op z'n beurt om te be spreken". (Wij brachten deze klacht over aan den de- recteur van den Stadsschouwburg, die ons mededeelde dat hij op den dag der bespre king door ongesteldheid niet in clen Schouw burg kon zijn, anders had de zaak niet den loop genomen, waarover inzender klaagt. Her haling zal niet voorkomen). Belastingverhooging te Bloemendaal in zicht? Of zal uit de reserves geput worden? BLOEMENDAAL. Naar wij vernemen zijn de voorbereidingen voor de gemeentebegrooting thans zoover ge vorderd, dat wel al kan worden gezegd, dat het voor het volgend jaar zeer moeilijk zal zijn, aan belastingverhooging te ontkomen, daar het belastbaar inkomen en ook de uitkeerin- gen van het Rijk inzake het Gemeentefonds dalen. In tusschen bestaat nog altijd de mogelijk heid, uit de reserves te putten. Hoe het gaan zal is nog niet te zeggen. Denkt aan de witte spat- schermen! Politie gaat bekeuren. De Haarlemsche politie is van oordeel, dat de kleur van de witte spatschermen van rij wielen tegenwoordig zeer veel te wenschen overlaat Zooals men weet moeten die scher men over een afstand van 30 c.Mvan onder af gemeten, helder wit gekleurd zijn. De politie waarschuwt nu niet meer. Zij zal onverbiddellijk proces-verbaal opmaken tegen de wielrijders, wier spatschermen deze helderwitte kleur niet meer hebben. Bij velen is van het wit zelfs niet veel meer te zien. VAKCURSUS VOOR SCHOENMAKERS. De Nieuwe Haarlemsche Schoenmakerspa- troonsvereeniging heeft Donderdagavond haar cursus voor vakbekwaam schoenmaker ge opend. De bedoeling van deze cursus is, dat hij een inleiding is tot de opleiding voor het rijks diploma. Twee gediplomeerde schoenmakers, de heeren De Goeden en Van der Werf. heb ben zich belangeloos beschikbaar gesteld tot het geven van het onderwijs. De cursus wordt gehouden in de werkplaats van den heer Van der Werf aan de Leidsche vaart. De voorzitter van de vereeniging de heer C. Smit, sprak in zijn openingswoord de hoop uit dat de cursisten het niet bij dit bezoek zouden laten, maar verder ook iederen Dins dag en Donderdagavond op het appèl zouden zijn om van 7 tot 9 uur het gratis aange boden onderwijs te genieten, wat zeker niet na zal laten, zijn vruchten af te werpen. Er waren dezen avond reeds tien cur sisten, doch dit is niet het maximum waar voor in de werkplaats ruimte is. Het bestuur had een uitnoodiging voor dezen avond gezonden aan Jhr. Dr. J. C. Mollerus, secretaris van den Kamer van Koophandel en aan den directeur van Maatschappelijk Hulp betoon. Jhr. Mollerus had echter bericht van verhindering gezonden, terwijl het bleek, dat ook de directeur van Maatschappelijk Hulp betoon niet in de gelegenheid was den avond bij te wonen. AMATEUR-FOTOGRAFEN. In de bijeenkomst van Donderdagavond 22 October der Haarl. Amateur-Fotogr. Ver eeniging zal door de Commissie voor de Werkavonden worden voortgegaan met den cursus „Portretten". Dien avond zullen door de leden opnamen' worden gemaakt welke na de pauze zullen worden ontwiggeld. Den le den wordt dus verzocht hun camera's etc. mede te brengen. Aan de wanden zal teven-- '--amren een col lectie kunstfoto's afgestaan door den Bond van N. A. F. V. in samenwerking met het Tijdschrift „Cosmorama". De avond vindt plaats in het lokaal der H. A. F. V. Gedempte Oude Gracht 104. HET SPREEKUUR VAN WETHOUDER REINALDA. De wethouder van Openbare Werken, de heer M. A. Reinalda, is verhinderd, a.s. Vrij dag zijn gewone spreekuur ten Stadhuize te houden. VEREENIGING VAN REÜNISTEN DER HANDELSAVONDSCHOOL. Na eenige weken geleden een succesvol uitstapje gemaakt te hebben met bezoek aan de A. V. R. O.-studio's, trekken de „H. A. S. Reünisten" a.s. Zaterdag naar Amsterdam, om een bezoek te brengen aan de kruiser „De Ruyter". Hoeveel gas is geleverd? Groot verschil in twee officiëele Haarlemsche statistieken. Statistieken hebben alleen waarde als zij nauwkeurig zijn. Het komt op de centen, de kilo's en de M3 aan! Daarom verwonderen wij ons over de sta tistieken van de gemeente Haarlem. Inder tijd hebben wij wat de Statistische Gegevens der gemeente betreft er reeds op gewezen dat er ongeveer 1000 meer muntgasverbruikers waren opgegeven dan er muntmeters waren geplaatst. Dat maakte den indruk dat er 1000 gelukkigen waren, die gas verbruikten zonder te betalen. Ons onderzoek wees evenwel uit, dat er slechts een vergissing in het spel was, want er was alleen vergeten (jaren achter een om een bepaald soort muntmeters in de statistiek te betrekken. Nog eigenaardiger is het feit waarop wij nu gestooten zijn. In de Statistische Gegevens staat vermeld, dat door de Gasfabriek werden afgeleverd: 1934 1935 24.069.978 M3. 23.129.387 M3. Maar in het jaarverslag van de Gasfabriek wordt opgegeven: 1934: 1935: 23.740.653 M3. 22.916 923 M3. Over 1934 dus een verschil van 329.325 M3. en over 1935 202.464 M3. Waar die gebleven zijn? Aan „miswijzing" van meters of lekkage is dit niet toe te schrijven. Want dat verlies is in beide statistieken afzonderlijk vermeld. WEER EEN RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN Dinsdagavond kwart over zeven heeft een poiitieagent in de Floresstraat op aanwijzing van een caféhouder te Santpoort aange houden den 32-jarigen reiziger D., verblijf houdende te Haarlem, die in het bezit was van een dames- en heerenrijwiel, die hij vol gens zijn bekentenis even te voren in Sant poort had ontvreemd. De man is naar Velsen overgebracht, waar hij ter beschikking van de politie werd gesteld. Van wie waren de rijwiel plaatjes? In ons vorig nummer hebben we mede gedeeld, dat een steenhouwer en een bank werker werden gearresteerd, die zich schuldig hadden gemaakt aan diefstal van rywielbe- lastingmreken. Zooals men weet, heeft de steenhouwer bekend. Dit is nu ook door den bankwerker geschied. Zij deelden aan de politie mede, dat zij op Maandag 19 October des namiddags tusschen zes en acht uur, heb ben ontvreemd een kosteloos plaatje (met een gat er in voor een werklooze) van een fiets staande in de Zuiderstraat; een plaatje van een rijwiel, dat onbeheerd voor het Diaconessenhuis stond; twee plaatjes in de amgeving van het Wijde Geldeloozepad; een oud plaatje en een handpomp van een rijwiel in het Bosch en Vaarlkwartier. Van al deze diefstallen is geen aangifte bij de politie ge daan. De politie verzoekt aan de belang hebbenden, zich aan het bureau Smedestraat te willen aanmelden De komende Kamerverkie zingen. Ter vervanging van Mi'. J E. W. Duys, die zooals bekend is uit de S. D. A. P. is getre den, zal als No. 1 op de candidatenlijst der S. D. A. P. voor de komende Kamerverkiezin gen in den Rijkskieskring Haarlem geplaatst worden Ir. J. W Albarda. Het Frans Halsmuseum in 1935. Aantal bezoekers weer grooter dan in 1934. Aan het verslag omtrent het Frans Hals museum der gemeente Haarlem over 1935 is het volgende ontleend. Het aantal personen dat in 1935 het museum bezocht gaat dat van 1934 weer te boven. Het museum werd bezocht door 17.843 be zoekers. Van dit aantal waren 9.943 betalen- den en 7.905 niet-betalenden. Van de betalende bezoekers hebben 317 personen het Museum tegen gereduceerden prijs nJ. tegen betaling van f 0.10, bezocht. Bij deze opgave zijn uitsluitend de museum bezoekers veremld. niet zij, die de tentoon stellingen bezochten, welke in de expositie zaal van het museum werden gehouden. De tentoonstelling van werken van Fran- sche Impressionisten werd door omstreeks eprsonen bezocht; het aantal bezoekers van de expositie betrekkende werken der leden van „Kunst Zij Ons Doel" bedroeg ongeveer 3" 1054 personen bezichtigden de tentoonstelling aangaande de geschiedenis van de bloem bollencultuur en -handel: het aantal bezoe kers van de Heuff-tentoonstelling bedroeg omstreeks 280; ruim 300 personen brachten een bezoek aan de expositie, welke ten bate van Het Nieuw Schouwtooneel werd gehouden, 'terwijl de tentoonstelling van de collectie Springer en de crisistentoonstelling respec tievelijk door 130 en ongeveer 600 personen bezocht werden. Verkocht werden: 35 Hollandsche, 39 Duit- sche, 30 Fransche en 55 Engelsche tatalogi. benevens 3 der voorwerpen on 1 catalogus der Costeriana. Aan leden van de verschillende vereenigin- gen. aan leerlingen van scholen en aan andere inrichtingen of personen werd door het ge meentebestuur verlof gegeven het museum kosteloos te bezoeken. Voorts bevat het verslag een lijst van aan winsten en verliezen. De portretten van Mr. Nicolaes van der Mer en zijn echtgenoote vervaardigd door Frans Hals, Cat. nos. 131 en 132, werden af- gewasschen, geregenereerd, gevernist en waar noodig, hersteld, De navolgende schilderijen werden afgewas- schen en gevernist: Barend Gael: „Paarden markt", Cat. no. 498. Pieter Claesz.: „Stilleven" Cat. no. 48. Hollandsche School, midden 17e eeuw: „Pijp rookende man", Cat. no. 371. de groep marxistisch gezinde journalisten in feite eigenlijk den Nederlandschen Journalis tenkring beheerschen. Dat zij bij monde van het bestuur van den Nederlandschen Journa listenkring deze neutrale vereeniging echter hebben misbruikt om anti-fascistische doel einden te dienen, is door tal van weldenkende journalisten met ontstemming vernomen. Veeleer had het op den weg van het bestuur van den Journalistenkring gelegen de afge dwaalde collega's van de Arbeiderspers, die dag in dag uit onder het motto „de burger pers is leugenpers" een immoree'.e actie voe ren tegen de de provinciale bladen op het hoogst oncollegiale van hun bestrijdings methode te wijzen. Tot op heden heeft 't bestuur van den Neder landschen Journalistenkring ook niets gedaan om tal van redacteuren der partijpers, die in hun bestrijding van andersdenkenden dikwijls niets ontzien, het begrip van journalistieke eer bij te brengen. Ware dit wel geschied, dan zou de partij pers zich ook in de bestrijding van de N. S. B. cor recter hebben gedragen en was er voor de N. S. B. minder aanleiding geweest om deze pers te hekelen. Het feit, dat het bestuur van den Neder landschen Journalistenkring maatregelen wil treffen om in het vervolg journalisten, „die de dictatuur voorstaan", in de vereeniging te weren, wijst er eveneens op. dat dezelfde ele menten, die den stoot gaven tot. de oprichting van de vele „Comité's van waakzaamheid te gen het fascisme" ook in den journalistenkring zijn binnengedrongen. De leiding- der N. S. B. waarschuwt op grond van deze feiten de goedwillende journalisten zich in acht te nemen voor de z.g. buiten alle politiek staande leiders van den" Nederland schen Journalistenkring, die deze algemeene vereeniging van journalisten misbrufken om propaganda te voeren voor doelstellingen, die Moskou slechts welgevallig kunnen zijn. De leiding der N. S. B. wijst er tenslotte nog eens op, dat iedere journalist, wien het welbe grepen belang van ons volk ter harte gaat, en die dit ook in zijn krant tot uiting brengt op de volle sympathie der N. S. B. kan rekenen, de overtuigde en eerlijke tegenstanders inbe grepen. De zich neutraal noemende, doch in werke lijkheid anti-fascistische journalisten van het gehalte van het bestuur van den Nederland schen Journalistenkring zal de N. S. B. echter tot het uiterste blijven bestrijden. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken faillissementen door de Arron- dissements-Rechtbank te Haarlem op Dinsdag 20 October 1936. 1. P. A. de Jong, lood- en zinkwerker, wonen de te Haarlem, Obistraat 21. Curator: Mr. W. de Rijke te Haarlem. 2. P. Snel. bakker wonende te IJmuiden- Oost, Kaiverstraat 176. Curator: Mr. G. E. Mellema, te Haarlem. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten: Mr. S. J. Pit te Haarlem. Gehomologeerd werd het accoord in de sur séance van betaling op 26 Mei 1936 definitief verleend aan: Adriaan Biesheuvel, timmerman en aanne mer. wonende te Rijk. gemeente Haaidemmer- meer. Aalsmeerderdijk 229: Bewindvoerder: Mr J. H. C. Slotemaker te Haarlem. Geëindigd zijn de navolgende faillissemen ten wegens het verbindend worden der eeni ge uitdeelingslijst van: 1. G. P Langendijk. landbouwer, wonende te Velsen-Noord. Melklaan L. 2. Curator: Mr. J. O. Baron te Beverwijk. 2. Joh. Gorree M.Fzn., meubelhandelaar onder den naam Nederlandsche Handelsver- handelende onder den naam Ned. Handelsver- straat 176 Curator: Mr. Julius Hoog te Haarlem. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatstwordt de kopi) den inzender niet teruggegeven. Journalistenkring en N. S. B. Afdeeling III van de N. S. B. verzoekt ons plaatsing van het volgende: Het bestuur van den Nederlandschen Jour nalistenkring heeft dezer dagen door middel van het A. N. P. 'n protest laten hooren tegen de houding der N.S.B. tegenover de Nederland sche pers, dat volkomen overbodig kan worden geacht. Er is immers reeds herhaaldelijk in woord en geschrift op gewezen, dat uitsluitend de partij-pers en de niet-objectieve anti fascistische bladen door de N. S. B. worden be streden. Het bestuur van den Nederlandschen Jour nalistenkring, dat volgens hét October-num- men van „De Journalist" boven en buiten alle politiek staat, heeft zich door dit protest lee- lijk in de kaart laten kijken. Het was reeds lang bekend, dat een bepaal Nogmaals de steun aan Spanje. Geachte Redactie, Mag ik nog een enkel woord zeggen naar aanleiding van het stukje namens het comité voor hulp aan de wettige Spaansche regee ring? Gaarne geef ik toe. dat het ieder vrij staat om te collecteeren voor die groep, die hem het sympathiekst is. Maar tegenover de meening, dat de opstan delingen door hun aanval op de regeering het land openstellen voor een communistische dic tatuur, staat een andere meening. nl. dat vóór den opstand de communistische dicta tuur onder Rusland's invloed nog slechts een kwestie van korten tijd was, en de opstand niet anders is dan een verzet hiertegen' Dat onze sympathieën menschel ijkerwijs in een bepaalde richting gaan weet en begrijp ik zeer goed. Doch of het wenscnelijk is om aan die sym pathie uiting te geven door het oprichten van een comité tot steun aan gewonden van één bepaalde groep, is een andere vraag. Waar gezegd wordt, dat men ook vrij is een comité ten bate der revolutionniaren op te richten, houdt dit toch ook in-, dat beide groe pen bereikbaar zijn. Dus ook uit een neu traal comité zouden beide groepen geholpen kunnen worden. Nu is "net zeer goed mogelijk dat mijn vraag naief was en een neutraal comité moei lijk uitvoerbaar, gezien de sterke sympathieën naar de ééne of andere zijde. Het was ook slechts een vraag en het ant woord toont wel aan, dat van eenige ver zachting van politieke verschillen in de naaste toekomst geen sprake kan zijn, zelfs niet in die landen, die zelf niet direct bij den oorlog zijn betrokken. En toch is dit m.i. de voornaamste voor waarde om nader te komen tot ons aller ideaal: den vrede. Met mijn dank voor de plaatsing, Hoogachtend, E. J. M. DERX. Nu is er weer een andere tegenstander van het comité voor de Spaansche gewonden in het strijdperk getreden. Ditmaal iemand, die niet met open vizier optreed: een anonymus. Het zij zoo. want hij maakt ons de beant woording nog gemakkelijker dan de vorige opponent. Wij hadden in ons vorig ingezonden stukje o.a. als argument aangevoerd, dat immers de opstandelingen overvloedig door Italië en Duitschland geholpen worden en ontleenden de2e bewering aan de bekende en objectieve beschouwingen van den bekwamen Toestand redacteur der Nieuwe Rotterdamsche Cou rant. Onze onbekende tegenstander noemt dit echter leugens en komt met allerlei feiten aandragen, die zouden bewijzen, dat juist de regeeringspartij gesteund wordt en wel door Frankrijk en Rusland. „Lezen de Comité-le den dan geen kranten?" vraagt hij. Zeker wel en daarom is het ons niet ontgaan, dat al dat soort berichten doorgaans uit één en dezelfde bron afkomstig zijn: het Duitsche Nieuws Bureau. Voorloopig gelooven wij de Rotter dammer meer dan het D. N. B. Dit alles doet er echter nog niet veel toe. De vraag, waar het om gaat is: Zijn wij nu eigenlijk vrij om onder de menschen, die het in dezen met ons eens zijn een kleine steun beweging op touw te zetten, ja of neen? De laatste inzender zegt: „Wij hebben indertijd ons geld aan Abessynië weggegooid" U? Och kom. dat meent u niet. Wij kunnen ons heusch niet voorstellen, dat u wat voor die arme negers hebt gedaan. Want ons betreft, wij bekennen, dat wij inderdaad een kleinig heid voor Abessynië hebben geofferd Wat de Nederlandsche werkloozen hiermee te maken hebben, begrijpen wij niet. Wilt u soms bewe ren. dat wij niets over hebben voor onze eigen landgenooten. Wat weet u daaivan? Het is eenvoudige demagogie met een dergelijke ver dachtmaking te komen. Maar wij erkennen nu eenmaal ook niet landgenooten als mede- menschen. Zelfs negers en Spaansche „roo- den" iSpanje's regeering wordt niet alleen door hen gesteund) en wij gevoelen behoefte iets voor dezulken te doen a!s zij aan de ver liezende hand zijn en vechten voor een rechtvaardige zaak. Wij wachten nog steeds op het eerste steekhoudende argument, waar om wij en degenen die dat net zoo gevoe len als wij, dat vooralsnog niet zouden mogen doen: van ons eigen geld. JOH. E, POST. J. S. BARTSTRA. De discussie over dit onderwerp is hiermede gesloten. Red.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 3