75 Jaar Rijks-Kweekschool <G. M. OORD Er is hoop voor kweekelingen! Radio Gramofoon Specialist ^WEERBERICHT DONDERDSG 22 OCTOBER 1936 T-I A A R E E M'S D A G B E A D Het spec, adres voor alle 1e kl. merken VULPENNEN en VUI.POTLOODEN is Öffc'SartUuTta ZIJLSTRAAT 90 HAARLEM TEL. 11161 (Adv. Ingez. Med.) Uitspraken van de Rechtbank. Oplichting: voor politieke doeleinden. Een ingezetene van Zandvoort had ver schillende personen voor groote bedragen op gelicht met de voorspiegeling, dat hij met dat geld een fascistisch of nationaal-sosialistisch dagblad zou oprichten. Hiervan kwam echter niets terecht en het geld was verdwenen. De verdachte beweerde zelfs, dat hij in deze aan gelegenheid minister Goebbels gesproken had. In totaal had hij van de verschillende slacht offers ongeveer f 30.000 losgekregen, De officier van justitie noemde verdachte een aartsoplichter en eischte tegen hem een gevangenisstraf cvan een jaar en zes maan den. De rechtbank verordeelde hem tot 2 jaar met aftrek van voorarrest. „Veelbelovende" jongelui. Eenige maanden geleden werd door drie jongelui ingebroken te Driehuis in een tijdelijk onbewoonde villa. Een van de drie kwalifi ceerde de officier van justitie als den geeste lijken auteur van het misdrijf. Tegen hem achtte hij dan ook een voorwaardelijke ver oordeeling niet op zijn plaats en hij eischte tegen dezen verdachte zes maanden onvoor waardelijk. Tegen de twee anderen eischte hij zes maanden voorwaardelijk. De rechtbank, uitspraak doende, veroor deelde den eersten verdachte tot drie maanden onvoorw. en zes maanden voorw. met proef tijd van drie jaar de twee anderen tot zes maanden voorw. met proeftijd van drie jaar Gevaarlijke autoracebaan, Dezen zomer gebeurde op een auto racebaan te Zandvoort een ernstig ongeluk. Van een der autotjes bleek de stuurinrich ting defect te zijn, zoodat een zevenjarig jongetje door het voertuig werd aangereden en levensgevaarlijk gewond. Tegen de exploitant van de autobaan eisch te de officier van justitie toen hij terecht stond voor de Haarlemsche rechtbank f 500 subs. 25 dagen hechtenis. De uitspraak van de rechtbank luidde f 50 boete of 20 dagen. Internationaal inbreker berecht. Een Hongaarsche jongeman stond terecht wegens inbraak. De jongeman had het hem ten laste gelegde bekend. Zijn verdediger had fn het pleidooi gewezen op de groote moei lijkheden, die het' leven van dezen jongen steeds overschaduwd hadden. Heden werd de verdachte veroordeeld to? 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van voor- loopige hechtenis. De belasting ontdoken. Een ingezetene van Haarlem had voor f 2500 de belasting ontdoken. Slechts f 1200 kon nog verhaald worden voor het overige bedrag stond de belastingontduiker terecht. De officier van justitie eischte drie maan den hechtenis. De rechtbank veroordeelde hem tot f 1500 of 30 dagen. CURSUS DR. A. GROENEVELD. De cursus van Dr. A. G. Groeneveld over „Oorlogspsychose en haar perspectieven", welke zou gehouden worden in gebouw „De Nijverheid" zal hedenavond 8 uur worden gehouden in een der lokalen van het gym nasium. Prinsenhof. KIND TE WATER GERAAKT. Woensdagmiddag omtsreeks 1 uur raakte de 4-jarige A. Rijkers, Lootsstraat 22, spe lenderwijze te water in de Zomervaart. De heer J. van Es, wonende Slachthuisstraat 93 rood, die juist passeerde, zag het kind 3 me ter van den kant drijven. Hij bedacht zich geen oogenblik doch sprong gekleed te water en wist de kleine op het droge te brengen. De ongevallendienst heeft het kind, dat uiterlijk geen letsel had bekomen, behan deld en thuisgebracht bij de gelukkige moe de- De zonne-warmte wordt steeds minder, Kiest dus een goede remplacant, Neemt prima KOLEN voor Uw kachel, Wordt van PERQUIN een vaste klant. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA DONDERDAG 22 OCTOBER Stadsschouwburg: Amst. Tooneelver.: De Heer en Mevr. Sévei'in. 8.15 uur. Groote Kerk: Kerkconcert voor lezers van Haarlem's Dagblad, 8.15 uur Wijkgeb. Ged. Oude Gracht 104: Jeugd- avond „Kerk en Vrede", 8.15 uur. Nutsgebouw, Lange Veerstraat: Ledenver gadering Witte Kruis, 8 uur. Gebouw de Nijverheid: Cursus „Oorlogs- bestrijding en haar psychologische perspec tieven". 8. uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Theater: Muiterij op de Bounty, met Charles Laughton en Clark Gable. 2.30 7 en 9.30 uur. Rembrandt Theater: De Lokkende Stem, met Martha Eggerth, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Vlucht voor het Noodlot, met Silvia Sidney, 2.30. 7 en 9.15 u, Cinema Palace: Follow the Fleet, met Gin ger Rogers en Fred Astaire, 7 en 9.15 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 23 OCTOBER Gem. Concertgebouw: Ledenconcert H.O.V. S.15 uur. Remonstrantsche Kerk: Evangelische Maat schappij. 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscopen. Nieuw programma. Bloemen daal: Ned. Prot, Bond: Ds. S. H. Spanjaard over „Een Hollandsch Drama". Kerkgebouw Potgieterweg, 8 uur. zegt de heer Th. Lancee. Iets over de geschiedenis en iets over de toekomst. Op 6 Januari 1937 zal de Rijks kweekschool te Haarlem vijf en zeven tig jaar bestaan. Dit wil echter niet zeggen, dat het pas vijf en zeventig jaar geleden is, dat Haarlem een kweekschool kreeg. De geschiedenis van dit instituut reikt aanzienlijk ver der terug. Lang voor de Rijkskweekschool werd opgericht, bestond er reeds een „kweekschool voor schoolmeesters", Ook daarbij speelt de datum 6 Januari een rol. want op den 6den Januari 1796 kwam voor het eerst een school commissie bijeeen, waarin besloten werd, jongelui tusschen twaalf en achttien jaar op te roepen voor de op leiding tot schoolmeester. De nieuwe directeur, de heer W. C. Braat. Uit de veertien jongens, die zich hier voor aanmelden, werden er zeven gekozen en met ben nam de Haarlemsche kweekschool voor schoolmeesters een aanvang. In 1800 werd deze school vereenigd met de Departe mentale school van het „Nut". Van dat tijdstip af tot 1816 komt de kweekschool dan onder de leiding van P. J. Prinsen.. Dan is het oogen blik aangebroken dat het Rijk de werkzaam heden van het departement vaar het „Nut" overneemt. De Kweekschool voor Onderwij zers wordt een Rijkskweekschool, doch Prin sen blijft er tot zijn dood aan verbonden. Als in 1857 de nieuwe schoolwet komt, Wordt de Rijkskweekschool opgeheven, dat wil zeg gen gereorganiseerd. Daarna begint wat men de „nieuwere" ge schiedenis van Haarlem's kweekschool zou kunnen noemen, de geschiedenis van de eigen- ijke tegenwoordige rijkskweekschool. Er is veel veranderd in den tijd. die ligt tus schen de benoeming van den eersten directeur te Haarlem. Dr.- A. L. Gastmann op 1 Sep tember 1861 en het oogenblik, waarop dit geschreven wordt. Om slechts een enkel voor beeld, men zou kunnen zeggen een „uiterlijk" voorbeeld te noemen: de oude rijkskweek school was een instituut voor manlijke leer lingen, terwijl tegenwoordig het overgroote deel der klassen door de vrouwelijke leerlin gen wordt uitgemaakt. Dit heeft zeer lang geduurd. Pas ongeveer dertien jaar geleden, toen de normaalscholen van Haarlem en Vel- sen bij de rijkskweekschool gevoegd zijn, zijn ook de vrouwelijke leerlingen verschenen in de lokalen. Doch ook innerlijk is er verande ring gekomen in de school. In tegenstelling met den toestand, zooals die thans is, geno ten de vroegere leerlingen allen een studie beurs. De kweekscholen vormden een kern, die directeur had het -toezicht op de leerlingen, die waren ondergebracht bij verschillende families. Het spreekt wel vanzelf, dat de ge volgen van het feit, dat de tegenwoordige kweekscholen meer „streekscholen" zijn, dat dus de kweekscholen thans dienen tot het ge ven van onderwijs aan jongelui uit de omge ving en niet meer de opleiding vormen voor een° klein aantal door een vergelijkend exa men uitgekozenen, wier studie door een rijks- beurs werd bekostigd, zich doen gevoelen. Er is ook een andere wijziging in den toe stand ingetreden, die men in de jaren der stichting van de rijkskweekschool niet kon voorzien. De tegenwoordig zoo groote werk loosheid onder de leerkrachten. Bij zijn af scheid van de kweekschool heeft de directeur, de heer Th. Lancée, zijn oud-leerlingen een hart onder den riem gestoken en gezegd, dat hij een verbetering in den toestand voorzag. Toen wij den heer Lancée in verband met het op handen zijnde jubileum, het histo risch overzicht van het bestaan van de riiks- kweekschool vernamen wij van hem, nader vroegen naar de gronden, die hij voor deze hoopvolle woorden had, zeide hij ons: „Ja, het is inderdaad juist, dat ik voor die bewering goede gronden had, al had ik zeker niet kunnen voorzien, dat die woorden, die ik ter bemoedi ging aan mijn oud-leerlingen toe voegde. aan alle kanten zooveel bewe ging zouden veroorzaken. Mijn voornaamste argument is dit: De wachtgelders, die op 't oogenblik den grooten muur vormen tusschen de jonge onderwijzers en hun dage- lijksch brood, zijn vrijwel „opge bruikt". Dit is een feit dat men veel te licht over het hoofd ziet, maar het is zoo. Men kan op het oogenblik al zeggen dat 95 procent van de wachtgelders weer in vasten dienst is aangesteld. Denkt U er echter wel om, dat het hier de manlijke leerkrachten geldt. Voor de meisjes staat de zaak aanzienliik minder gunstig. Maar leerkrachten moeten niei alleen voor de vaste betrekkingen beschikbaar zijn, doch ook voor de losse plaatsen als invallers bij ziekte en tijdelijk verlof. Het aantal onderwijzers, dat dispo nibel moet zijn, kan men ongeveer op duizend schatten. Het is nu al zoover, dat men voor tijdelijke betrekkingen geen wacht gelders kan krijgen. Het is reeds meermalen voorgekomen, dat het wachtgeldersbureau bij een aan vrage moest antwoorden, dat men geen wachtgelder meer had, die ge schikt was en dat maar een jonge kracht moest worden aangesteld." Er is naar de meening van den heer Lancée voor de vrouwelijke kweekelingen niet zoo veel reden om de toekomst veelbelovend te zien. De klassen der kweekschool bestaan grootendeels uit meisjes. Bovendien komt de verbetering van de voorwaarden voor de manlijke kweekelingen gedeeltelijk ten koste van het belang der meisjes tot stand. De maatregel, dat met het einde van dit jaar alle getrouwde onderwijzeressen dus ook de getrouwde wachtgeldsters ontslagen zullen worden, is voor de manlijke krachten een voordeel, doch niet voor de vrouwen. „De uitwerking die ik U voorspeld heb," aldus de heer Lancée, zal zich vermoedelijk reeds in 1938 doen voelen. De lagere klassen der kweek scholen, en zelfs hier en daar de hoogere, zijn slecht bezet. Als ik mij niet vergis zal reeds in 1938 aan de werkloosheid der onderwijzers een einde gekomen zijn." Na deze zoo belangrijke mededeelingen van den heer Lancée kwamen wij weer te rug op het onderwerp, waarvoor wij hem een onderhoud gevraagd hadden, het juibleum. Verschillende namen zijn verbonden met de rijkskweekschool te Haarlem, namen die een overbekenden klank hebben. De voor gangers van den heer Lancée wij noemen van hen Prinsen, Van der Heyden, later J. H. Slangen, Van der Ley, Nijk, thans direc teur der Rijkskweekschool te Middelburg. Tal van bekende namen treffen wij aan op de lijsten der leerlingen, die in den loop der jaren onderwijs aan de kweekschool te Haarlem hebben genoten: Prof. D. Coster te Groningen, Prof. C. Kuiper, hoogleeraar aan de Harvard-university, Dr. W. Banning, te Bentveld; ook uit onze eigen stad, zooals Dr. W. v. d. Berg, directeur der H. B. S„ de heer A. G. Boes, wethouder van onderwijs. Ook Dr. Jac. P. Thijsse was eens kweeke- ling aan de Haarlemsche kweekschool. De heer Th. Lancée, oud-directeur van de Rij kskweekschool. Het officieele programma van de herden king' op 29 en 30 December hebben wij reeds gepubliceerd. Omtrent het feestelijk gedeelte van deze herdenking kan nog niets naders worden medegedeeld, Ook de heer Mazée die ons een aantal van de boven vermelde na men verstrekte, kon ons niets mededeelen, Alles hangt af van het bedrag, dat zal worden ontvangen aan bijdragen. Men kan geen plannen maken voor men weet hoeveel geld er uitgegeven kan worden. Tot zoo lang moe ten wij volstaan met de mededeelingen, die wij deden over het officieele programma. LEZING FRAU DR. LYDIA SICHER. Wij vernemen dat Frau Dr. Lydia Sicher uit Weenen, doctor in de medicijnen en phi losophic, vanavond ten huize van den heer en mevrouw Land, Wagenweg 46, een cau serie zal houden. Belangstellenden zijn har telijk welkom INBRAAK IN KANTOOR VAN EEN HOUTHANDEL. In den afgeloopen nacht werd ingebroken in het kantoor van den houthandel Pelten- burg en Zonen, aan de Schalkwijkerstraat. Doordat het perceel verbouwd wordt, konden de ongenoode gasten zich zonder veel moeite toegang verschaffen. Er wordt niets vermist. De politie stelt een onderzoek in, daar kwajongenswerk niet uit gesloten wordt geacht SYNAGOGEDIENSTEN NED. ISR. GEMEENTE Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den In gang van Sabbath te 4.30 uur. Ochttenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.32 uur. Werkdagen: Octenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Avonddienst te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Zondag 's avonds te 7 uur. Andere avonden te 7.15 uur. De diensten op de werkdagen, alsmede Talmoed Torah worden verricht in het Ge meentegebouw. Lange. Wijngaardstraat 14. lAlle overige diensten vinden plaats ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. De Schoolvoorstellingen. Een belangrijke verbetering. Men schrijft ons: Door het steeds verminderde bezoek aan de schoolvoorstellingen bestaat het gevaar, dat dit voor de schoolgaande jeugd toch zoo belangrijke instituut op de duur te Haarlem niet zou kunnen worden gehandhaafd. De economisch slechte tijd is ongetwijfeld voor een deel oorzaak van het onvoldoende be zoek, maar ook moet de verminderde belang stelling voor de schoolvoorstellingen geweten worden aan het gemis aan contact tusschen de scholen en den pachter van den Stads schouwburg. Om hierin verbetering te brengen is op instignatie van den wethouder van onderwijs een vergadering belegd, waarop 12 scholen waren vertegenwoordigd. In deze vergadering werd een commissie van advies benoemd, be staande uit de heeren Dr. P. H. Schroder, leeraar aan de 1ste H. B. S. B met 5-j.c., Ed. J. M. Terlingen, leeraar aan het R. K. Ly ceum en J. B. Schuil, tooneelcriticus, welke oommissie tot doel heeft het contact te onder houden tusschen de scholen en den schouw burg en voorts den pachter van advies te die nen bij de keuze van de op te voeren stukken en de date der opvoeringen. Dank zij het besluit van B. en W. van Haarlem om de schoolvoorstellingen vrij te stellen van de vermakelijkheidsbelasting en de zeer gewaardeerde medewerking van den heer Deinum en de gezelschappen zijn de entrées voor de schoolvoorstellingen welke geen al te hooge kosten medebrengen, zóó laag gesteld 50 ets, alles inbegrepen dat zij de finan- cieele draagkracht der leerlingen niet te bo ven gaan. In het geheel zullen 3 schoolvoorstellingen per seizoen worden gegeven, de eerste op Woensdagmiddag 28 October, de tweede in het begin van Februari vóór den R. K. Vastentijd en de derde na de Paaschva- cantie. De aanwijzing der plaatsen' voor de ■leerlingen van één school hoogstens éénmaal schiedc door loting, met dien .verstande, dat lee.rlingen van één school hoogstens éénmaal per seizoen op de galerij of het amphitheater zullen komen te zitten. Voor de eerste schoolvoorstelling volgens deze nieuwe regeling is de keuze gevallen op Pieter Langendijk's „Het Wederzijdsch Hu welijksbedrog", door het gezelschap van Jan Mu^ch met Musch in de hoofdrol. D. E. van Leersum. t In den afgeloopen nacht is in den ouderdom van 53 jaar plotseling overleden de heer D. E. van Leersum, die gedurende zestien jaar werkzaam geweest is bij den dienst dei- Lichamelijke Opvoeding en wel als zwem- meester aan de gemeentelijke bad- en zwem inrichtingen, waar hij een uitstekende repir tatie genoot. Hij vervulde zijn plicht met groote nauwgezetheid en verleende steeds zijn volle medewerking bij zwemfeesten. Met in gang van 1 October j .1. was hij als opvolger van den heer E. Winkelman benoemd tot opzich ter van de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan, welke betrekking hij dus slechts eenige weken heeft mogen vervullen. De heer Van Leersum was van de oprich- ting af lid ran de Haarlemsche Zwem- ei Poloclub „De Waterratten", waar.yan hij, lid van verdienste, was, Een gróót aantal jaren- vervulde hij hier een bestuursfunctie, eerst als secretaris en tot aan zijn dood als voorzitter. Vooral ook in dezen kring zal deze hulpvaar dige en vriendelijke man zeer- gemist wor den. Juist zou a.s. Zaterdag op een feestavond de promotie van .,De Waterratten" gevierd worden, maar dat is natuurlijk uitgesteld. De heer Van Leersum heeft ook eenigen tijd deel uitgemaakt van de Haarlemsche Red- ringsbrigade voor Drenkelingen. Op 15 Juli 1926 werd hij benoemd tot secretaris. De heer A. J. Meijerink was toen voorzitter. Op 1 Sep tember 1928 trad de heer Van Leersum af als secretaris. In deze periode werd het 15- jarig bestaan van de Brigade herdacht met nationale wedstrijden in zwemmend redden. Ook sloot de Brigade zich toen aan bij de Me dische Sportkeuring. De teraardebestelling zal plaats hebben op Maandag 26 October, des middags twaalf uur, op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan. AANBESTEDINGEN. Hedenmorgen werd door het Provinciaal Bestuur aanbesteed: het maken van twee be tonnen bruggen, elk wijd 10 M., over de Ver lengde Wester Langereis nabij het Niedorper Verlaat en over de Korte Langereis nabij de voormalige Mallegatsluit in de gemeenten Oude Niedorp, Heerhugowaard en Hoogwoud. Het laagst werd ingeschreven door W. Broere te Santpoort voor 42.980. Verder werd aanbesteed: het maken van den stalen boventouw van een basculebrug over den Amstel te Ouderkerk, met bijko mende werken in den weg Haarlem-Schiphol- Diemen. De laagste inschrijving was van de N.V. Machinefabriek Thole te Enschedé voor 15.780. Plotselinge dood. Woensdagavond kwam Mevrouw de Wed. Kappelhof uit Zandvoort met haar achtjarig dochtertje in Stoop's Bad om daar voor het eerst zwemles te nemen. Een zwemjuffrouw hielp haar aan den hengel in het ondiepe bas sin. Toen Mevrouw Kappelhof op het trapje stond, viel zij plotseling te water. Zij werd on middellijk door het personeel op den kant getrokken en in het kamertje voor eerste hulp gebracht. Hier overleed zij na enkele oogen- blikken. Een geneesheer constateerde den dood door hartverlamming. Het lijk werd per ziekenauto naar de Maria-Stichting vervoerd. Het achtjarig dochtertje van Mevrouw Kap pelhof was getuige van dit droevig voorval. TERAARDEBESTELLING G. VAN ASTEN. Gistermiddag heeft op de begraafplaats Westerveld te Velsen onder zeer veel belang stelling de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer G. van Asten, in leven directeur van de Steendrukkerij fa. Desguerrois en Co., te Am sterdam. overleden te Aerdenhout. Aanwezig was de heer W. C. Wijnberg, mede-directeur der fa. Desguerrois en Co.. het kantoorpersoneel der drukkerij, vele vrienden uit Amsterdam, Haarlem, Heemstede, Bloe- mendaal, Santpoort, enz. In de aula sprak een der leden van het 'Irukkerspersoneel een woord van deelneming Bij de groeve heeft de zoon herdacht- waf zijn vader voor de familie was en dank gezegd voor de belangstelling. Groote Houtstr. 108 - Tel. 13046 Maak Uw mooie PLATEN als nieuw door een PICK UP installatie bij Uw RADIO Laat ons U daarvan iets vertellen of demonstreeren (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspeltt Zwakken tot matigen, Westelijken tot Zuidelijken wind, nevelig tot zwaar be wolkt. aanvankelijk weinig of geen regen, waarschijnlijk iets kouder, later weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 771.3 m.M. te Rochefort. Laagste 739.5 m.M. te Isafjord. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van de Bilt hedenmorgen om 9.45 uur aan de posten van Noord tot Zuid: „Attentiesein neer". Eenige temperatuur daling des nachts te verwachten. De secundaire depressie, welke gisteren over de Noordzee was gelegen, is naar het Zuid oosten getrokken en bevindt zich thans over Oost-Duitschland en Polen. Zij brengt daar regenachtig en somber, doch zacht weer. Over Zuid-Scandinavië stijgen de barometers, zoo dat ten onzent de wind afnemende is. De toevoer van oceanische luchtmassa's deed zoowel ten onzent als in Noord- en Mid den-Frankrijk de temperatuur flink stijgen. Ook over de Britsche eilanden werd het nog iets zachter. In het Zuidelijk gedeelte van het hoogedrukgebied, dat over de golf van Biscaye en Frankrijk is gelegen, werd het echter flink wat kouder. Een der Fransche stations, dicht bij Biarritz gelegen, meldt zelfs sneeuw. Tusschen Noorwegen en IJsland blijft de luchtdruk nog laag. Over IJsland en de ten Zuiden daarvan gelegen oceanische ge deelten, ontwikkelt zich een nieuwe depressie. Het is te verwachten, dat de wind ten onzent van West naar Zuid zal krimpen. De regen kansen zijn aanvankelijk klein, des nachts is eenige temperatuurdaling te wachten. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 763 m.M. Stand van gister 762 m.M. NeigingVooruitgang. Opgave van: CAREL V. HUIZEN, Opticien Kl. Houtstraat 13 Tel. 14112. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Donderdag v.m. 6.31 uur; n.m. 18.49 uur. Strand berijdbaar van 11.3016.45 uur. Vrijdag v.m. 7.24 uur; n.m. 19.54 uur. Strand berijdbaar van 12.3018.00 uur. 7s- 't koud af nat Holen i/afi „De SpaacneatacL* Fr. VARKENMARKT 0—1O Telefoon 14164 (Adv. Ingez. Med.) Dertig veroordeelingen hebben niet geholpen. Psychopaath voor de Rechtbank. In den nacht van 21 op 22 April van dit jaar is ingebroken in een villa aan de Cats- laan te Bloemendaal. Er werd een ruit van een tuindeur ingedrukt, waardoor de inbre ker de spanjolet kon bereiken, en de tuindeur openen. Uit een kastje in de voorkamer wer den verschillende zilveren en gouden voor werpen ontvreemd. Ook werden eenige klee- dingstukken gestolen. De bewoner van de villa, die 's avonds laat thuis kwam. vond de tuindeur open en de kamer overhoop gehaald. De politie van Bloemendaal, die gewaarschuwd werd, was van meening, dat de inbreker door het ope nen van de spanjolet binnen gedrongen is, hoewel de ruit niet vlak naast de spanjolet was uitgesneden. De verdachte die heden terecht stond en die reeds dertig veroordeelingen achter den rug heeft, beweerde echter dat hij door de ruit binnen geklommen is. De opening was wel klein, maar verdachte was daar, naar zijn beweringen, wel degelijk toe in staat. De Officier van Justitie. Mr. Andringa, nam in aanmerking, dat de verdachte psy chopaath is. Hij was opgenomen in het psy- chopathenasyl te Avereést. Tijdens zijn Paaschfeest heeft hij deze inbraak gepleegd. Spr, requireerde een gevangenisstraf van 1 jaar. De verdediger van verdachte, mr. L. Ali Cohen, was van meening, dat door dit geval het verouderde systeem van onze wetgeving aangetoond wordt. Het blijkt wel dat gevan genisstraf bij dezen verdachte absoluut niet geholpen heef. 1-Iet is noodig, dat ons wet boek in de toekomst een andere wijze van straffen kent. Verdachte voerde nog aan. dat de rech ter. die de eer heeft onder de beeltenis van H.M. de Koningin recht te spreken, een grootere misslag heeft begaan door hem op te sluiten in het psychopathenasyl. dan ver- dachte zelf door zijn diefstal. Atsde verachte al te heftig wordt, snijdt de president zijn woordenstroom af. Uitspraak over 14 dagen. PROPAGANDA-AVOND NED. BLÏNDENBOND Onder hen die veel voor het welslagen van dezen propaganda-avond hebben gedaan was ook Mevrouw J. H. Fort gei is, presidente van Haarlem's Kinder- en Meisjeskoor.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2