0t Kgu bij h@t Kind De vredesstrijd van nu. V R IJ D A G 23 OCTOBER 1936 HAARLEM'S DAGBLXÖ 6 Josephine Butler Vereeniging. De afdeeling Haarlem van de Josephine But ler Vereeniging hield Donderdagavond een bijeenkomst in het gebouw „De Nijverheid", waarin Ds. A. R. de Jong een rede hield over het onderwerp: „schatgravers en schatbe waarders". Ds. De Jong merkte op, dat het woord schat in ons land veel gebruikt wordt. Het woord wordt bij alles te pas gebracht. Men spreekt van een schat van een kind; een schat van een vrouw; een schat van een man soms; een schat van bloemen; een schat van wijs heid enz. Bij het begrip schat staat in onmid dellijk verband het woord schatgraverijdat is een pogen om te komen tot den verborgen schat; te zoeken iets dat er bij intuïtie moet wezen. Een schat wordt vertegenwoordigd in goud, zoowel in letterlijken als in symboli- schen zin. Het goud, dat zulk een magische aantrekkingskracht op het menschdom uit oefent, heeft twee kanten; in den letterlijken zin vertegenwoordigt het 't bezit; maar het heeft ook een symbolischen kant. Reeds in de middeleeuwen beteekende het goud macht en kracht. Hij, die toen veel goud had. bezat veel macht. Alle menschen zijn schatgravers en -zoekers. Voor hen allen zijn schatten wegge legd. Een schatbewaarder is als een conserva tor van een museum, die allerlei schatten on der zijn toezicht heeft; er voor zorgt en er zijn eigen stempel op drukt, zooals de conser vator, die de aan zijn hoede toevertrouwde schilderijen restaureert. Ieder mensch bezit schatten van zijn geestelijke overtuiging, zijn dogma, zijn leer en zijn conventie. Maar men moet voorzichtig zijn, want schatten hebben de neiging om innerlijk van waarde te ver minderen of te ontaarden. Er bestaat geen onvergankelijke schat. En de menschen heb ben de neiging om de door hen veroverde schatten van kunst, cultuur, conventie enz. vast te houden. Het gevolg is, dat de schat bewaarder niet meer is de conservator, maar een politie-agent, die in het museum rond loopt en er voor zorgt, dat niemand ergens aan komt. Men mag het niet aanraken, want anders moest het eens bederven. Dit dreigt ons noodlot te worden. Wij durven de heilige huisjes, waar we zelf niet in durven komen, niet los te laten. De mensch wordt de politie agent van zijn eigen innerlijke schatten; dan is hij geen edelman van den geest meer, maar een kleine burger, die op de kleintjes past. Er is moed voor noodig om te durven erkennen, dat alles verandert, ook in ons innerlijk leven. Maatschappelijke vormen worden nu eenmaal onverbiddelijk weggevaagd. En het is beter om er aan mee te werken, dan te trachten ze vast te houden, wat toch niet lukt. Men kan zijn schatten niet bewaren tot in het nageslacht. Het is van ouders verkeerd, aan het sterfbed aan hun kinderen te vragen: „zult ge altijd trouw blijven aan het geloof, dat ik heb aan gehangen?" Zeer veel kinderen zijn daardoor ongeloovig en ongelukkig geworden; ze zijn er van geschrokken. Zoo komen de geestelijke en kerkelijke conflicten; de kinderen loopen rond als schapen zonder herder. Dat is de schuld van de voorgeslachten, die te zeker van hun overtuiging waren, dat hun schat de eenig juiste schat was. De mensch, die niet hecht aan zijn schat, is rijk. Het leven roept om schatgravers, die duiken en die het leven aan durven; die opgraven de mooie schatten als liefde en broederschap; die gelooven in het woord van Christus: „Hebt uw vijanden lief, óók die van over de grenzen"; die gelooven in Zijn woord: „steekt uw zwaard in de sche de, want allen die het zwaard nemen, zullen er door vergaan".- De wereld heeft noodig menschen, die rondgaan als edellieden van den geest; menschen die den nood aandur ven. Men moet ook durven aannemen, dat de huwelijksverhoudingen in alle eeuwen anders zijn; ook hier moet men geen schat vasthou den, totdat die verschrompelt. Men moet iets durven loslaten op momenten, dat,men be grijpt, dat het meer kwaad dan goed doet. De menschen zijn geroepen om schatgraver te worden; om schatten te helpen opdiepen, die de kosmos bezit. De schatgraver wordt hooger gewaardeerd dan de schatbewaarder. Men moet zijn overtuiging durven loslaten, als men voelt dat het een leugen is. Het is een groote durf om mijnwerker naar den geest te zijn. „Alleen de fiere mensch, in wien de edelman leeft, is daartoe in staat", aldus eindigde Ds. De Jong, wiens rede met groote belangstelling werd aangehoord. BUITENRUSTBRUG TIJDELIJK GESLOTEN. In verband met te verrichten werkzaamhe den. zal de Buitenrustbrug Vrijdag, afgesloten wor den voor rij verkeer en voetgangers van 0 voorm. tot 6 uur nam. HAARLEMSCFIE BACHVEREENIGING. Het eerste concert in dit seizoen wordt ge geven op Dinsdag 27 October in de Gemeen telijke Concertzaal. Het orkest van het Concertgebouw te Am sterdam zal zich laten hooren onder leiding van Bruno Walter. Soliste is Rosa Spier, harp. MIDDELBAAR TECHNISCHE SCHOOL De volgende afgestudeerden werden ge plaatst in de navolgende betrekkingen: Afdeeling Bouwkunde: P. F. Janssen, als tij delijk Gemeente Opzichter te Monnikendam: K. Zijlstra als opzichter bij den bouw van de fabriek Rhenania te Sassenheim. Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: Ir. J. G. Tiemeyer, als ingenieur-landmeter bij de Gemeente Waterleiding te Amsterdam; R. van Wetter als teekenaar bij den Provincialen Wa terstaat van Noord-Holland; P. Wielart, als opzichter-teekenaar bij Openbare Werken te Haarlem Afdeeling Werktuigbouwkunde: H. M. Bak ker bij de C. P. I. M. in Curacao; P. de la Sainte Croix Marquez bij de Bataafsche Pe troleum Maatschappij: J. Mulder, bij de Hol- landsche Comporubber Mij. te Haarlem Afdeeling Electrotechniek: M. W. Adams bij de Megatron Radio te Hilversum; N. Tj. de Bode, W K. Brederode, C. D. E. van Katwijk en H. Schaap als e. t. a. bij de P. T. T. te 's-Gravenhage; L, J. B. Giebels als vertegen woordiger bij de Ericsson Telefoon Mij.; W. G. Sips bij het Algemeene Nederlandsch Indische Film Syndikaat te Batavia. Ds. G. van Duyl spreekt over het „imperium". Openbare vergadering van de N. S. B. In een openbare vergadering van de N.S.B. in de Gem. Concertzaal heeft gister-avond Ds. G. van Duyl het woord gevoerd. De ver gadering werd geleid door Mir. van Leyen- horst. De spreker was van meening, dat in de toekomst geen politieke partijen meer zul len bestaan. De N.S.B. wil niets anders zien dan het volk van Nederland.in zijn eenheid en saamhoorigheid. Het begrip „imperium", dat de tegenhan ger vormt van het woord „Indonesië", is pas weer in eere hersteld door de N.S.B. en haar leider. De beweging wil hét imperium in stand houden, maar zij wil niet door roof dat imperium uitbreiden, aldus spr. Een imperium is iets grooters dan een staat als het Nederlandsche rijk in Europa. Ook zulk een rijk mèt zijn koloniën is geen im perium.- Men spreekt van het Moederland en zijn koloniën, waar men naar toe ging om spoedig rijk te worden. Men haalde er veel en men bracht er weinig. Wie in Indië komt, aldus ds. van Duyl, wordt behandeld alsof hij in een vreemd land kwam Hij moet invoerrechten betalen. Dat is wel vreemd, omdat Indië toch tot ons rijk behoort, De Nederlanders in Indië, zoo vervolgde spr.. zijn verstoken van alle rechten om in vloed uit te oefenen op het bestuur. Neder land heeft de landgenooten in Indië schan delijk verwaarloosd. Daar ginds zijn dan ook vrijwel allen N.S.B.'ers, aldus spr. Men kan thans begrijpen, wat ik met im perium bedoel, zoo vervolgde hij. Dat is een over de geheele linie een geheel vormend we reldrijk met dezelfde staatkundige en mili taire inrichting. De N.S.B. wil, dat de Ne derlanders niet bijziende blijven, maar ver zien naar ons land over zee. De strijd van de N.SJ3. tegen de politieke partijen is een voor waarde voor het bouwen aan een imperium. Wij leven in een geweldigen tijd. waarin din4 gen breken, die eeuwen bestaan hebben, zoo riep de spreker uit. Op het oogenblik vindt een groote verschuiving van ideeën en machtsverhoudingen in Europa plaats. Het Nederlandsche volk kan zich in deze branding slechts handhaven, wanneer het een eenheid vormt Wij hebben de aaneen geslotenheid van het volk noodig. Het gaat hier om het vervullen van de taak, die de Godheid ons heeft opgelegd, aldus ds. Van Duyl. Binnenlandsche politiek zal in de toe komst uit den booze zijn, Nederland zal dan alleen buitenlandsche politiek voeren. Het imperium zal dan éen en dezelfde leiding- moeten hebben in binnen- en buitenland sche zaken. Zoo alleen kan 't Nederlandsche volk begrijpen, dat het de taak heeft ook de belangen van de koloniën als de zijne te zien. Ook wij zullen dan ons „Derde Rijk" hebben, zoo riep spr. uit. De Republiek der Vereenig- de Nederlanden was het eerste rijk. Toen was Indië slechts een wingewest. Het tweede rijk was het Koninkrijk der Nederlanden na 1813. Dit kent de overze-esche gewesten. Wel iswaar erkende spr., dat in dien tijd een be langrijke kolonisatie-arbeid door onze land genooten is verricht. Deze tijd was ook die van het wassend kapitalisme. Veel geld is er uit Indië gehaald en weinig is er aan be steed. Maar thans daagt de opkomst van het derde rijk, dat een imperiaal rijk, een kei zerrijk zal zijn. (Applaus). Zonder Indië is Nederland niets, aldus spr. En wij zullen zonder Indië komen, als wij de beteekenis van dat land niet gaan be seffen. Wanneer het bolsjewisme Nederland in zijn macht zou krijgen, zou het imperium een schim worden. De Nederlanders in Indië zou den aan hun lot worden overgelaten. Onze strijd tegen het bolsjewisme is dan ook een strijd voor het imperium. In de Chineesche kwestie van Indië ver klaarde spr. zich tegen de steeds voortdu rende immigratie van Chineezen, waar Java van overbevolkt is. Als de N.S.B. aan de macht komt, zal zij dit dan ook tegengaan. De Oostersche volkeren zijn niet minder dan wij, aldus spr. En wij zullen ze alleen overheerschen voor zoover dat in hun eigen H.D.« IJ verzucht J. P. BALJé. In de knusse woonkamer van den heer en mevrouw Terborg heerschte diepe stilte, die slechts verbroken werd door het monotone ge tik van de oude pendule en door het ritselen van de krant in de woedende handen van den heer Terborg. Zijn vrouw blikte hem zoo nu en dan over haar borduurwerk aan, stil-beglu- rend zijn norsch gezicht. Zijn wenkbrauwen waren in diepe rimpels samengetrokken, zijn mond was een strakgespannen lijn. als met moeite een stroom van booze woorden inhou dend. Er was een woordenwisseling geweest en ditmaal heviger dan ooit te voren in het jaar, dat ze nu getrouwd waren. Dikwijls had mevrouw Terborg van de jalousie van haar man te lijden gehad, kleine kibbelarijtjes wa ren het gevolg ervan geweest. Thans echter was Henk bepaald grof geworden. Gekwetst in haar gevoelens, had ook zij zich niet in kunnen houden. Zij had niet anders gehan deld, dan ieder ander met. een beetje hart ge daan zou hebben. Om een uur of drie dien middag was er eep boodschap gekomen van Fred Linderman, of ze zoo goed wilde zijn, belang is. Dit kan alleen door een volk imet imperiale opvattingen. Tijdens zijn reis door Java en Sumatra heeft ds. van Duyl opgemerkt, dat de N.S.B. minstens op dezelfde hoogte staat als in Holland. Zij mist daar alleen onzen strijd, onzen heerlijken strijd. De N.S.B.'er daar ginds staat niet aan het front. Maar de taak van den N.S.B.'er in Indië is, een lichtend voorbeeld te zijn. Spr. eindigde met te verklaren, dat alles gaat om de onverbrekelijke eenheid van Ne derland en Indië. Het nationaal-socialisme zal het volk wakker schudden om dat te be reiken. Ds. van Duyl wekte vooral de jonge ren op te overwegen, of zij geen taak als bouwer daarginds hebben te vervullen. Na de pauze beantwoordde ds. van Duyl eenige schriftelijk gestelde vragen. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedesraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur). Terug te krijgen bij: handschoenen en ceinturen, kindermuts, hondenpenning, sleu-. tel. Politiebureau, Smedestraat. bankbiljet, Wieteringk, Korte Kleverlaan 1, klanten boekje, Boven, Kruisstr. 20, hond, v. Luin, Bronsteeweg 76, Heemstede, hond, Mol, Gen. Cronjéstraat 21, kousen, Vroom en Dreesman, Gr. Houtstraat, padvindersmes, Zeegers, Kampersingel 64rd., jongenspet, de Vries, Gen. Cronjéstr. 28, parapluies, Vroom en Dreesman, Gr. Houtstr., rozenkrans, de Vries, Orionweg 42, regenpijp, v. d. Putten, Ver- gierdeweg 23, rijwielplaatje, Lazones, Wester straat 51. rijwielplaatje, Radsma, 2e Zuid polderstraat 9, rozenkrans, Uitenhoom, Schoonoordlaan 8, heerenrijwiel, Heijselaar, Jansweg 19, tasch met inhoud, Kroon, Indi- schestraat 43. autovlag, Nans. Cremerpl 15. Handschoenen en ceinturen; autoped: Po litiebureau Smedestraat. Kinderboek: Kroon, Lambr. v. Dalenlaan 15. Schoolétui; Daniëls, Merovingenstr 22. Gewicht: Oudendijk, Reitz- straat 52. Damesarmbandhorloge: Hollink. Heussenstraat 84. Hond: Kaasenbrood, Smede straat 7. Jassen: Bon, Potgieterstraat 55. Da meslaars: v. Wort, Saenredamstraat 26. Alpi nomuts: Henskes, Gen. Joubertstraat 15. Por- temonnaie met inhoud; Zoon, Scheeperstr. 42 en Bilderbeek. Da Castastraat 46rd Heeren rijwiel: de Bie, Deliestraat 80. Rijwielplaatie: Kleiberg, Bantamstraat 30. Rozenkrans: Wijk huizen, Soutmanstraat 45. Jongensriem: Kamp, Marnixstraat 108 rd. Kraansleutel: Bonke, Coornhertstraat 24. Vulpen: Politiebureau Smedestraat. Dekzeiltje; Roodenburg, Da Costastraat 28. tot staen gebracht *onder"innemen." #5? z-x yicKs (Adv. Ingez, Med.) Bleek met ontzettend ontsmettend voor'VIJF wasschen 16 et •V.V^V.V«q Handeliond. „EmkaApeldooro- (Adv. Ingez. Med.) even bij hem te komen, want dat hij zoo naar was en niemand beter dan zij wist, hoe zijn kwaal behandeld werd. Een klein dienstmeisje had het bericht gebracht. Vroeger was ze ver pleegster geweest en Fred Linderman was één dergenen, die ze verpleegd had. Fred had toen een groote sympathie voor haar opge vat, evenals zij voor hem, maar liefde was er nooit tusschen hen geweest. Toen was Henk Terborg gekomen en Erna was met hem ge trouwd, zij had haar beroep van verpleegster er natuurlijk aan gegeven. Nu was er echter een dringend verzoek van den zieke gekomen, een oud vriend bovendien, dus kon ze het niet over haar hart verkrijgen, hulp te weigeren. Zwak en hulpeloos lag hij in een pension, en toen ze kwam, hadden zijn oogen geglansd van vreugde; dadelijk was hij wat levenslus tiger geworden. De koorts was iets afgenomen. Dien middag was ze bij hem gebleven, totdat de dokter er geweest was, die een beroepsver pleegster zond. Geheel impulsief had Erna ge handeld. niet vermoedend, dat Henk het haar zoo kwalijk zou nemen. Thuisgekomen vond ze Ileak reeds op haar wachten, toen al somber de het in hem, en toen zij vertelde, wat haar weggeroepen had, wat de oorzaak was. dat hij zijn eten niet op tijd had, toen was hij losge barsten, had haar grievende verwijten ge daan, die haar kwetsten, had gezegd, dat ze altijd een passie had gehad voor dien zieken melkmuil, dat ze hèm, Henk Terborg. slechts genomen had voor zijn geld en positie, dat ze zijn goeden naam door het slijk haalde met haar onbezonnen flirtations. Zij had zich ver weerd, óók heftig wordend! En nu was er die dreigende, onaangename stilte. Er wordt gescheld! Meisje brengt een bou quet bloemen binnen. Attentie van Linderman als dank voor haar hulp en gezelschap van dien middag, De aderen op Terborg's voor- GEMEENTELIJKE ONTWIKKELING S CURSUSSEN. De door het gemeentebestuur ingestelde „Commissie voor ontwikkeling en ontspan ning aan de Werklooze Jeugd", schrijft ons het volgende: Van de door het Gemeentebestuur geboden gelegenheid tot het volgen van ontwikkelings cursussen werd sinds 193,2 door ruim 2400 werklooze jongeren een gretig en dankbaar gebruik gemaakt. De deelnemers bestonden uit intellec- tueelen en handarbeiders, geschoolden en on geschoolden, beroepsloozen, geslaagden van voorbereidend hoogere, middelbare en lagere scholen. Zonder uitzondering werd door allen (uit welke overwegingen dan ook) de geboden ge legenheid, hun verkregen ontwikkeling bij te houden of uit te breiden, met beide handen aangegrepen. Zij kozen zich een vrijwillige arbeidstaak door zich als leerling voor ver schillende cursussen te laten inschrijven en de lessen trouw te bezoeken en met groote aandacht te volgen. Op verzoek der deelnemers werden inge steld cursussen in: lezen, handschriftverbete- ren, stenografie, machineschrijven, Ned. taal. briefstellen, letterkunde, moderne talen, Es peranto, rekenen, wiskunde, administratie, boekhouden, land- en volkenkunde, economie, staatsinrichting, plant- en dierkunde, schei kunde, lijn- en handteekenen, handenarbeid, muziektheorie, schaken, eerste hulp bij onge lukken, radiotechniek, motorkennis, turnen, enz. Iedere cursus werd twee maal per week gedurende twee of drie uren in clubverband bezocht. Elk club bestond uit pl.m. 25 deel nemers. Alle lessen werden overdag gehouden. Leermiddelen werden in bescheiden mate kosteloos verstrekt. Schoolgeld werd niet ge heven. De duur der cursussen variëerde van drie tot zes maanden. Dank zij aller toewijding, zoowel van leeraren als van cursisten, ontstond een vruchtdragende werkgemeenschap, waarin velen niet alleen met voldoening en groote ijver hun lessen volgden, of eigen studie ver richtten, doc-h velen zich bovendien geroe pen voelden, hun gaven van hoofd en hart, hun arbeidslust en tijd in dienst te stellen van het geheel. Met bescheiden middelen en dankbaar aan vaarde hulp van particulieren werd veel tot stand gebracht, waarop met voldoening en erkentelijkheid kan worden teruggezien. Er werden excursies gemaakt, lezingen en voor drachten gevolgd, filmavonden gehouden schaak- en dam wedstrijden georganiseerd, concerten beluisterd, ontspanningsavonden ingesteld en allerlei spelen beoefend. Een veertiendaagsch verschijnend cursusblad werd door de cursisten verzorgd en uitge geven. Van de keurcollectie uitleenboeken van de Stads-Bibliotheek werd een gretig ge bruik gemaakt. Deze opsomming van enkele feiten heeft u een beeld kunnen geven van het doel en het wezen van den arbeid en de behoeften der gemeentelijke ontwikkelingscursussen voor de werklooze jeugd. Dat deze arbeid op cultureel gebied In zoo verheugende mate mocht slagen, is mede te danken aan het feit, dat politieke en gods dienstige richtingen elkander op dit gebied de hand reiken. Thans is weer de gelegenheid opengesteld voor de jeugdige werkloozen van 14 tot 25 jaar, om zich voor deze kostelooze cursussen te laten inschrijven. VERKEERSREGELING ROMOLENSTRAAT. B. en W. van Haarlem hebben overwogen, dat in verband met den bouw van nieuwe perceelen aan den Heerensingel, bij de Ro- molenstraat, het uitzicht voor het verkeer ter plaatse zoodanig is verbeterd, dat het niet meer noodzakelijk is, voor de Romolen- straat de verkeersregeling, vastgesteld bij hun besluit dd. 7 Maart 1930, te handhaven. Zij hebben dus besloten, in te trekken de ge slotenverklaring van de Romolenstraat (tus- sche Zuidpolderstraat en Heerensingel) voor het verkeer met alle motorrijtuigen eh rij wielen en andere voertuigen in de richting van de Zuidpolderstraat naar den Heeren singel. tiTi'FTi"! ivr-ii hoofd zwollen. Erna ducht een nieuwe uit barsting, tracht die te voorkomen: „Toe Henk, wees toch niet zoo dwaas. Je wéét toch wel, dat ik alleen maar van jou houd, dat jij me alles bent, en dat ik met dien armen jongen niets dan medelijden heb". Cynisch lachend antwoordt Terborg: „Arme zieke jongen, zeker, fraaie voorwendsels zijn dat. Hij is toch nog goed genoeg om met de vrouw van een ander te flirten, haar mooie bloemetjes te sturen. Was de kerel maar goed gezond, dat ik hem de ribben kon breken!Maar hij profiteert van zijn toestand, de ellende ling." „Stil, Henk, je weet niet wat je zegt, je bent blind door je onredelijke jalousie. Vent, wees toch verstandig, de jongen is heel ziek, heusch men ziet het hem aan. Toe, waarom moet ons geluk toch telkens verstoord worden door die ruzietjes? Werkelijk, 't ontmoedigt me zoo, het zou mijn liefde langzaam ondermijnen." „Ik wil er niets meer van hooren. Kortom: je gaat er niet meer heen begrepen! En die bloemen zal ik terugbrengen. Daarme, uit." Bruusk stapt hij naar de kamerdeur, zijn stappen klinken driftig hi den gang, dan slaat met een harden bons de voordeur dicht. Moe staart Erna voor zich uit. Ongeduldig wacht Henk voor de deur van Linderman's pension. Woedend knijpt hij de bloemen in zijn vuist. Dan wordt langzaam de deur geopend, de pleegzuster verschijnt in de deuropening. Driftig wil Terborg binnenstappen, maar de verpleegster houdt hem zacht tegen. „Heel vriendelijk van u om bloemen te bren gen, mijnheer, maar 't is te laat. Mijnheer Linderman is vijf minuten geleden gestor ven." Even later vindt Terborg zichzelf terug op de stoep van het huis. Als verdwaasd staart hij naar de bloemen in zijn hand. Twee redevoeringen voor Kerk en Vrede. Donderdagavond hield de vereeniging „Kerk en Vrede" van Christen Anti-Militairis- ten een Jeugd-avond in haar wijkgebouw, Ged. Oude Gracht 104. Nadat ds. P. A. E. Sillevis Smitt een wel komstwoord had uitgesproken, ving hij aan met een rede die getiteld was: „Het ware hel dendom", welke ongeveer den volgenden in houd had. De jeugd houdt zich gauw een held voor oogen. Hier is op zichzelf niets tegen, maar er is een groot gevaar aan verbonden, namelijk er is te veel valsch heldendom. Alleen Jezus is de held, en aan Hem moeten we ons spie gelen. Waarom moeten wij heldendaden van veld- heeren, ontdekkingsreizigers, athleten enz. be titelen met valsch heldendom? Omdat bij de verrichtingen van deze laat- sten het niet gaat om de grootheid van God maar om de grootheid van iets niet godde lijks. Bij het valsché heldendom worden ook groote offers gebracht, die ons vaak doen huiveren, maar zij worden gebracht ten gunste van een idee, een land of een persoon. In het Duitschland van heden wordt een geweldig heldendom gekweekt, maar het is een valsch heldendom. Tegenover dit alles staat het ware. Hier gaat het om den grootheid van God en van Zijn Rijk. Jezus heeft ons dit nu geleerd. Het ging niet om Hem zelf en Zijn zaak, maar om God. Toen Jezus op de wereld kwam, vond Hij een wereld, waarin God slechts weinig werd vereerd. Hij is toen met Zijn heldendom de wereld gaan veroveren, niet voor zichzelf, maar voor God. Slechts met Zijn Offer, Zijn Liefde en Geest was dit mogelijk. En wij zijn ervan overtuigd, dat Jezus eenmaal zal slagen, dat er eenmaal eensgezindheid onder -de men schen zal heerschen. „Kerk en Vrede" handelt nu in den geest van Jezus. Onder geen enkele voorwaarde zal er meegedaan worden aan de bewapening, omdat Kerk en Vrede Jezus wil volgen. Wij willen liefde, en geen haat. Als de menschen, maar speciaal de jeugd, Jezus' heldendom gaan erkennen, zullen we van heel wat „helden" afstand moeten doen, maar de belooning, die we dan krijgen, is des te grooter. We zullen ons dan in Jezus ge zelschap voelen, dat is gelukkig en veilig. Jezus heeft het hoogste doel bereikt. Dit moeten we steeds voor oogen trachten te houden. Hiermede was Dr. Smitt aan het einde ge komen van zijn rede, waarna de tweede spre ker van dezen avond het woord kreeg, Dr. M. J. Heering. Als titel had deze gekozen; „Heeft vol houden zin?" Spreker begon met erop te wijzen, dat dit een dagelijksche vraag is. Wij willen ons wel inspannen voor iets, dat groote kans van slagen heeft, maar wij houden dadelijk op, als wij zeker weten, dat het toch niet lukt. Dit geldt ook voor het vredesvraagstuk. Heeft het, terwijl de wereld bezig is zich tot de tanden te wapen-en, nog zin, dat de Christen-nti-Militairen zich hiertegen ver zetten? Spreker moet deze vraag met de meeste klem bevestigend beantwoorden. De Evangelisten moeten niet alleen het idiëele van de kwestie bekijken, maar ook wel degelijk den zakelijken kant. En dan zullen ook zij zien, zoo als ook Viruly e.a. dat gezien hebben, dat van een rationeele verdediging van welk deel van de aarde ook, geen sprake kan zijn. En juist daarom moeten wij met onzen strijd blijven voortgaan. Spreker vraagt zich af, of hun idealen in dezen tijd succes gehad hebben. Over het algemeen gaat het slecht met Kerk en Vrede, alhoewel er lichtpunten en successen zijn aan te wijzen. Juist deze successen in den laatsten tijd moeten ons -de kracht geven de wereld van den ondergang te redden. Er moet volge houden worden tot het uiterste om de be wapening te bestrijden. Christendom en overleg zijn twee onver- eenigbare begrippen. Op bevel van Christus gaan wij door met den strijd. Na een korte pauze kregen de aanwezigen gelegenheid, van gedachten te wisselen. Hier van werd een dankbaar gebruik gemaakt. CONCERT FRANCIS ALPHEN. Onze landgenoot de zanger Francis Alphen, die onder de auspiciën van de Concertdirectie Dr. G. de Koos N.V. een liederenavond zal geven te Haarlem in de kleine zaal van het Gem. Concertgebouw op Maandag 20 October a.s., zal liederen van Durante, Scarlatti, Mo zart, Brahms, Schubert, Méhul, Duparc en Fauré ten gehoore brengen. Theo van der Pas zal zijn medewerking aan den vleugel ver- leenen. „KENNEMER FILMLIGA". De op 10 September j.l. opgerichte „Ken- nemer Filmliga" welke zich het vertoonen van cultureele films ten doel stelt, zal op Zondag 25 October a.s. de openingsvoorstelling geven in het Frans Hals Theater te Haarlem, 's morgens te 10 uur. KANTOOR DER REGISTRATIE EN SUCCESSIERECHTEN. Bij beschikking van den minister van Fi nanciën is de ontvanger der registratie en domeinen J. C. Versluijs verplaatst van het kantoor der successierechten te Rotterdam naar het kantoor der registratie en succes sierechten te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10