Hoeden Specialisten Fa.Gebrs.Vermeulen Rubriek voor Vragen VRIJDAG 23 OCTOBER 1936 HAARLEM'S DAGBEAD 7 ARROND. RECHTBANK De teleurgestelde jongeling en het mes. Een jonge liefde, die bijna in een drama geëindigd was. werd ter terechtzitting van de Haarlemsche Rechtbank aan de openbaar heid prijsgegeven. Een 23-jarige bakker zag zijn meer dan vriendschappelijke omgang met een jonge schoone ontijdig beëindigd, doordat het meisje hem, wat men noemt, de „bons" gaf. Zij was echter nog in het bezit van eenige cadeaux, haar door haar aanbidder geschon ken en deze wilde die voorwerpen gaarne te rug hebben. Daartoe begaf hij zich op den avond van den 8-sten Juni per auto, in het gezelschap van eenige vrienden en nadat hij eenige bor reltjes had gedronken, naar de woning van het meisje. Hier werd hij te woord gestaan door den vader, die weigerde de voorwerpen af te geven, omdat dit een kwestie was, die alleen zijn dochter betrof. Er ontspon zich een woordewisseling tusschen den man en den jongen, die bijna schoonvader en schoon zoon geweest zouden zijn. Od een gegeven oogenblik tastte de jongeman in zijn binnen zak en haalde een vervaarlijk mes te voor schijn, dat hij dreigende en vloekende boven zijn hoofd zwaaide. De vader had daar niet van terug en vluchtte naar de keuken om daar een ijzeren lepel als verdedigingswapen te halen. Bij zijn terugkomst was de jongeling echter reeds weer bij zijn auto, waarmee hij wegreed. De verdachte, wien bedreiging ten laste ge legd was, erkende deze feiten. Het mes, dat hij bij zich had en dat later onder de toon bank in een café gevonden werd, gebruikte hij gemeenlijk niet als' bedreigingsmiddel, maar als een zeer vreedzaam werktuig, waar mee hij de brooden doorsneed, wanneer de klanten een „half witje" begeerden. De president, jhr. mr Strick van Linscho— ten, vond de handelingen van den verdachte al zeer vreemd en hij gaf hem den raad 'in 't vervolg beter op te passen, daar er anders ongelukken zouden gebeuren. „Het lijkt wel, of je iets ergers in je schild voerde," zei hij. De officier van justitie noemde in zijn re quisitoir deze zaak al zeer wonderlijk. Hij was echter niet van meening, dat verd. moordplannen koesterde. Dat blijkt wel uit de geheele theatrale opzet van het geval. De bewezen bedreiging is evenwel zeer ernstig. De houding van den verdachte kwalificeerde de officier als uitermate ongepast. Hij ver moedde, dat de verscholen oorzaak hier ge kwetste ij delheid is. Ook uit het reclasseeringsrapport blijkt, dat verd. een rancuneus karakter heeft. Daarom wilde spr., naast een onvoorwaarde lijke boete van f 100 (subs. 30 dagen), een voorwaardelijke straf opgelegd zien van 1 maand (met een proeftijd van drie jaar), zulks om de lastig gevallen familie voor een herhaling van dergelijke drama's te be hoeden. Nadat de president den jongeman nog eens ernstig vermaand had, de menschen verder met rust te laten, bepaalde hij de uitspraak op 5 November. Aan wien de schuld van deze aanrijding. Op 5 April 1936 had te Heemstede bij het bosch Groenendaal een ernstige aanrijding plaats, waarbij een motorrijder zoo ernstig werd gewond, dat hij 15 weken in een Haagsch Ziekenhuis verpleegd moest worden. Nog is hij niet geheel hersteld. In deze zaak had zich voor de Haarlemsche rechtbank te verantwoorden een 63-jarige inwoner van Bloemendaal. Deze reed op den dag van het ongeluk op den Heeren- weg te Heemstede in de richting Den Haag en wilde linksaf Groenendaal inrijden. Daartoe stak hij ongeveer 50 meter van te voren den richtingaanwijzer uit. Bij het nemen van zijn draai naderde uit de tegenovergestelde rich ting met behoorlijke snelheid de motorrijder T. Het gevolg was een aam-ij ding, waarbij de motorrijder een gecompliceerde beenbreuk opliep. Volgens het slachtoffer reed de verdachte in een lange file van motorrijtuigen; volgens den verdachte waren er echter geen voertui gen voor zijn auto, toen hij wilde zwenken. Verd. had T. zien naderen, maar had ge meend, dat deze er rekening mee zou houden, dat hij linksaf ging. Een getuige had nog gezien, dat de motor na de botsing op de scheiding tusschen het asfalt en de klinkers lag. De officier, requisitoir nemend, achtte de schuld van verd. bewezen. Hij weet het on geluk aan de weinige routine van den ver dachte (die pas ongeveer 2 jaar chauffeurt), waardoor hij onoordeelkundig overstak. Hij had óf moeten wachten óf gedecideerder en sneller moeten oversteken. Spr. eischte een geldboete van 25, te vervangen door 25 da gen. Mr J. J. Fokma. die den verdachte verdedig de, zocht de schuld bij den motorrijder, die niet voldoende heeft opgelet. Verdachte's auto was reeds van den weg af, toen de bot sing gebeurde. T. had achter de auto om kun nen en moeten rijden Pleiter vroeg daarom vrijspraak. De uitspraak volgt over 14 dagen. Een noodlottige aardappel machine. Een koopman te Amsterdam, die daar een groentenzaak dreef, kocht op een goeden dag, om zijn klanten beter te kunnen bedienen, een electrische aardappelschilmachïne. Hij kon nu desgewenscht de „petattert^es" ge schild leveren. Het instrument was echter nogal duur 445.20, waarom de man het op afbetaling kocht. Aanvankelijk ging alles goed en er was reeds ongeveer 225 afbetaald, toen de groen tehandelaar van een anderen koopman een bod kreeg op zijn zaak. Hij ging hierop in en de zaak ging met den heelen inventaris, aard appelschilmachine incluis, in andere handen over. De eerste koopman verzuimde echter bij dien verkoop te vertellen, dat zijn schilapp^,- raat nog niet geheel was afbetaald. De ma kelaars, die de transactie tot stand brach ten, wisten eveneens van niets. Dit had tengevolge, dat de koopman terecht stond voor de Haarlemsche rechtbank. De officier van juistitie achtte de ten laste gelegde verduistering bewezen en eischte een gevangenisstraf van drie maanden. Verdachte's raadsman, mr. B. Vrijdag, trachtte de verklaring van de getuigende ma kelaars en van den nieuwen bezitter van den groentenwinkel te ontzenuwen en verzocht voor zijn cliënt vrijspraak subs, uiterste cle mentie. De rechtbank bepaalde de uitspraak od 5 November. Kunnen wij het volmaakte bereiken? „Neen," zegt dr. Sicher. Gisteravond hield Frl. Dr. Lydia Sicher uitWeenen. doctor in de medicijnen en philolo- sophie, ten huize van den heer en mevrouw Land, en petit comité, een causerie over In- dividual-psycnologie. Het onderwerp van deze causerie was, op verzoek van enkele der aan wezigen „Die Volkommenheit", het vol maakte. Dat wat de menschen zich als het volmaak te voorstellen, aldus dr. Sicher, is eigenlijk slechts hun eigen volmaaktheid, een concreet ideaal.Een wensch om ,aan God gelijk" te zijn. Ieder maakt voor zichzelf tot ideaal, wat hij voor volmaakt houdt. Uit de onmogelijkheid, dit zelf gestelde ideaal te bereiken, ontstaat de nervositeit. Sommige menschen trachten, door een be paalde eigenschap, welke zij zelf voor voor treffelijk houden, uit te buiten, dit ideaal te bereiken. De opofferingsgezindheid is in den grond niets anders, dan een zich beter willen voelen dan dengeen, voor wien men zich op offert. Men vergelijkt zichzelf steeds met anderen. Wij meten iets niet aan een absolute waarde,- doch aan een subjectieve waarde, welke wij zelf kiezen. We kunnen nl. twee waarden onderschei den: de persoonlijke waarde en de absolute waarde. Het ideaal der volmaaktheid is een abstract begrip. Op het oogenblik, waarop men dit ideaal zou bereiken, zou het ophouden ideaal te zijn. Wanneer wij het volmaakte zou den bereiken, zouden wij ophouden menschen te zijn. Dit ideaal móet steeds onbereikbaar zijn, want zoodra men het bereikt zou hebben, zou men zich een nieuw ideaal stellen, en dit na jagen. Minderwaardigheidsgevoel ontstaat door dat men zich vergelijkt met anderen. We zien dit reeds bij kinderen. En weer is dit een ver gelijking met het betrekkelijke, inplaats van met het absolute. Ouders en leeraren stellen den kinderen te hooge eischn, waardoor zij naar te hooge su- perlativen worden gedreven, en vroeger of later schipbreuk moeten lijden. De mensch streeft ernaar, in alles volmaakt en beter te zijn dan een ander. Hij wil niet volmaakt zijn, doch volmaakter. Zelfs de misdadiger poogt een beter misdadiger te zijn dan een ander. Spreekster illustreert dit met een voorbeeld uit de practijk. Een ander foutief begrip is „prestatie". Wat beteekent dit? Onze taal is eigenlijk veel te arm, om alle begrippen te kunnen dekken. Daardoor wordt dit woord prestatie vaak ver keerd gebruikt. Het mag echter slechts de ma te uitdrukken, waarmede men zich in de richting van het volmaakte beweegt. Men draait in een kringetje rond. „Men moet zich vervolmaken". Doch dit is ook weer een begripsverwarring. Men verwart het dynamische begrip volmaaktheid met het statische. Want zoodra die statische toestand bereikt zou zijn, zou alles ophouden te be staan, omdat op dat oogenblik het leven zou uitdooven. Zich vervolmaken wil zeggen: problemen overwinnen. Dit is, wat men in de psychologie even noemt, wat men niet moet verwarren met het biologische begrip leven. Zonder water kan men niet zwemmen. Doch evenzeer kan men zonder moeilijkheden niet leven. De statische toestand zou het eind van het leven beteekenen. Op het oogenblik, dat de absolute waarde bereikt werd, zou deze op houden absoluut te zijn. Het leven is een weg zonder einde. Steeds blijft men beginner op dien weg, men moet blijven wandelen, zonder hoop ooit het doel te zullen bereiken. Dit is iets. wat veel men schen beangstigt. Er treedt dan een verschui ving op en men beweegt zich niet meer naar zijn ideaal toe, doch tracht dit ideaal naar zich toe te halen. Hierdoor ontsta-at een ver- valsching der waarden. Er is geen ideaal, dat aan dit eevaar ontsnapt. Wat de Individual-Psychologie wil leeren, is, dat men in de onvolmaaktheid moet be rusten. Ondanks het feit. dat men het vol maakte nooit bereiken zal, moet men trach ten het ideaal te benaderen. Wij moeten er ons mee verzoenen, tot onvolmaaktheid ge doemd te zijn. Op het oogenblik, waarop men meent een belangrijk doel te bereiken en dit doel als einddoel beschouwt, is alle voortgang uitgeslo ten. Wanneer men iets bereikt heeft, dan is dit slechts een étappe op den weg. die naar het volmaakte leidt. Men moet niet trachten beter te zijn dan anderen, doch heden beter te zijn dan gisteren, en morgen beter dan he den. Zoodra we slechts trachten de niet te reali- seeren begrippen te realiseeren, zijn we reeds verloren. De Individual-Psychologie wil den mensch bevrijden zoodat hij geen ideaal meer noodig heeft, doch bewust voortschrijdt od den weg naar het volmaakte, ondanks de wetenschap, dat dit nooit te bereiken is. Het* gaat er niet om, het doel te bereiken. Als men zich slechts op den weg daarheen bevindt, is het- voldoende. Men ziet vaak in de practijk dat de men schen hun idealen in uitersten zoeken. „Als men geen God kan zijn. wil men een Duivel wezen, liever Caesar in een dorp, dan de tweede in Rome". Waarom zou men een ideaal najagen? Als het werkelijk een ideaal is. kan men het im mers toch niet bereiken? Het komt er op aan de mogelijkheden, welke men in zich weet, uit te buiten. De Individual-Psychologen hebben een dure plicht deze begrippen ingang te doen vinden. Zij moeten den menschen den weg wiizcn. Zoolang de subjectieve waarde van het eigen Ik op den voorgrond wordt ge schoven, zal men niet vooruit komen. Zoolang zal slechts neurose het gevolg zijn. Als men dit den menschen kan opdringen, zouden zij veel gelukkiger worden. Tenslotte had naar aanleiding van het ge sprokene een aangename en geanimeerde gedachtenwisseling plaats, waarbij dr. Sicher verschillende voorbeelden uit haar practijk naar voren bracht. V.P.R.O.-AVOND IN HAARLEM-NOORD. Op 4 November a.s.. des avonds 8 uur, zal er een propaganda-avond worden gehouden voor den V.P.R.O.. in het gebouw van den Ned. Protestantenbond, Berkenstraat Haar lem-Noord. Ds. C. H. Brandt, Ev. Luth. predi kant. zal een inleidend woord spreken, waar na mej. Klomp zal vertellen van de geschie denis. het werk en het doel van V. P. R. O. aan de hand van lichtbeelden. Het koor van den Ned. Protestantenbond van Haarlem- Noord zal eenige liede*en ten gehoore bren gen. „Kindervoeding" vraagt hulp. Voor de uitdeeling van het voedsel. INDIGESTIE in 5 minuten verdwenen. Lees dezen brief, geschreven door een oud-lijder aan indigestie: „De laatste twee jaar heb ik vreeselijk geleden aan indigestie. Ik heb in dien tijd verschillende middelen geprobeerd: enkele ervan waren tamelijk goed, andere geheel nutteloos. Het was echter Uw Digestif Rennie, dat mij werkelijk goede diensten bewees. Ongeveer een week geleden kocht ik een klein pakje en daar ik op dat oogenblik branderige pijn had, nam ik een pastille. In precies 5 minuten was dat onaangename gevoel absoluut verdwenen. Ik was verbaasd over de snelle werking van deze pastille! Ik had mij zelf tot nu toe gelukkig geacht, wanneer ik na gebruik van een of ander middel, eenige verlichting kreeg na een paar uur A. Mc. M. Digestif Rennie Pastilles bevatten o.a. zuur-neutra- liseerende en absorbeerende bestanddeeicn. Daar juist het te veel aan maagzuur in bijna alle gevallen de oorzaak is van indigestie, zult U na gebruik van deze pastilles geen klachten meer kennen, Be halve de reeds genoemde, bevatten Digestif Rennie Pastilles ook nog bcstanddeclen die de overmatige qasvorming in de maag tegengaan, alsmede fermenten,, die de spijsvertering krachtig bevorderen. Zij zijn zeer prettig en gemakkelijk te - nemen - Geen poeder, geen glas water, terwijl iedere pastille apart is verpakt. Digestif Rennie Pastilles zijn ver krijgbaar bij alle apothekers en er kende drogisten 35 cent per pakje en 1.05 per groot pak, omzetbelasting inbegrepen. Imp. Rowntree Handels Mij., Heerengr. 209, A'dam. (Adv. Ingez. Med.) Borgstellingsfonds voor Kennemerland. Bestuur en dagelijksche leiding. In het bestuur der stichting Borgstellings fonds voor Kennemerland hebben voor Haar lem zitting: de heeren W. J. B. van Liemt (voorzitter), prof. dr. A. A. van Schelven (vicè-voorzitter), H. J. L. Klein Schiphorst (penningmeester), J. F. Lamp (2e penning meester), jhr. dr. J. C. Mollerus, mr. B. Ta conis en P. A. van 't Wout. Uit Bloemendaal de heer H. Hogenbirk, uit Hillegom de heer P. Klaver, uit Velsen de heer W. F. Visser, uit Zandvoort de heer C. Siegers en uit Heem stede een nog nader door het gemeentebestuur aan te wijzen persoon. De dagelijksche leiding en uitvoering van zaken zal berusten bij ae Gedelegeerden prof. dr. A. A. van Schelven, H. J. L. Klein Schip horst, J. F. Lamp, mr. B. Taconis, P. Klaver, W. F. Visser en den nader te noemen verte genwoordiger der gemeente Heemstede. Met het secretariaat is belast mr. J. Verheus, Nas- sauplein 6, Haarlem. VRIJZ. CIIR. JEUGDGEMEENSCHAP. De afdeeling Haarlem van den Vrijz. Chr. Jeugdgemeenschappenbond hield dezer da gen hare jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat de jonge af deeling reeds 80 leden telt. He: dagelijksch bestuur werd als volgt sa mengesteld: Rein Messchaert, voorzitter; Gootje Gerbrands, secretaresse, Kopstraat 26; Lida Lürsen, penningmeesteresse. Dit jaar zullen de aandacht vragen een too- neel-, muziek- debating- en binnensportclub. Hoofdleider is dr. Heering, die samen met mej. Dra. Zijlstra de debatingclub leidt. De muziekclub staat onder leiding van den heer Hans Bijvanck, orkestmeester van de H.O.V. Op 28 October a.s. zal in het wijkgebouw Molenaerstraat 18, des avonds 3 uur, een propaganda-avond worden gehouden. „KERSTFEEST OP ZEE". Men verzoekt ons te vermelden dat mevr. C. HarderHakvoort, aan wie men blijkens een ingezonden stuk in dit blad gaven kan zenden, ter bereiding van een „Kerstfeest op Zee" aan de op schepen vertoevende Zeelieden, niet meer woont Schotersingel 131. maar W. Daniëlslaan 19, Santpoort. PREDIKBEURTEN. ZEVENDE DAGS BAPTISTE GEMEENTE, lo kaal Parklaan 21. Sabbat (Zaterdag) V.m. 10 uur; Prediking. Nam. 12 uur: Bijbelbespreking. Voorgangers in beide diensten de heeren C. Westerdaal en G. Veldhuyzen Jr., uit Am sterdam. (Beurtelings). BUURTVEREENIGING „RAVOWISO". Bovengenoemde vereeniging hield Woens dagavond jl. haar jaarvergadering in het ge bouw van den H. K. B. Tempeliersstraat, onder leiding van den voorzitter, den heer A. H. de Bruijn Sr., Bij de bestuursverkiezing werden de perio diek aftredende leden, de heeren J. Lenter- man en F. Weijers herkozen. In de vacature van den heer H. van Putten, werd voorzien door de verkiezing van den heer H. N. van Putten. De voorzitter bracht voor de sluiting der vergadering dank aan allen voor datgene wat weder in het afgeloopen vereenigings- jaar in het belang.van Ravowiso is verricht. HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans abonneeren ont vangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnementen f 1.90 per maand en f5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WENSING'S Alg. Adv.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209. 't Bestuur van Kindervoeding doet een be roep op dames, die haar bij de uitdeeling van warm voedsel aan schoolkinderen belange loos behulpzaam willen zijn. De uitdeeling begint Maandag 2 November en vindt plaats in vier lokalen: voor de mid- denstad in de Zoetestraat. voor 't Slachthuis kwartier in de Byzantiumstraat, verder in de Overfconstraat en de Eemstraat voor Haarlem- Noord. Vooral voor beide laatste afdeelingen is nog dringend hulp gewenscht. Zijn er in 't Noorden der stad dames, die één of meer dagen zouden willen helpen van half twaalf tot ongeveer kwart voor één? Zij kunnen zich aanmelden a.s. Maandagmiddag half vier in 't gebouw Protestantenbond, Vestestraat 1 bij de Wilhelminastraat of bij mej. Duinker, Parklaan 6, mej. Druijvesteijn. Berkenrodestraat 10 en mej. Loosjes, Wagen weg 246. RESTAURATIE WAALSCHE KERK. Het werkbegonnen. Begonnen is met de restauratie van de Waalsche kerk, Begijnhof, Haarlem, onder architectuur van den bouwmeester Kok. Het werk is opgedragen aan den heer Dekker te Edam. STADSSCHOUWBURG. Zaterdag 24 October a.s. geeft het Ver. Rotterdamsch Hofstad Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert, wegens het succes bij de vorige opvoering behaald, een herha ling van het tooneelwerk: „Onschuldige Meisjes", in den Stadsschouwburg alhier. GROENTEMARKT HAARLEM. 21 October. Tomaten 1018 ct per K.G. Snijboonen 2030 ct. per K.G. Heereboonen 1635 ct. per K.G. Spinazie 3060 ct. per kist. Postelein 2565 ct. per kist. Andijvie 1520 ct. per kist. Boerekool 1230 ct. per K.G. Gelekool 4055 ct. per kist. Groenekool 1525 ct per kist. Sla 2050 ct. per K.G. Roode kool 36 per stuk. Bloemkool 712 ct. per stuk. Knolselderie 37 ct. per stuk. Prei 210 ct. per bos. Wortelen per bos 25 ct. Peterselie 28 ct. per bos. Selderie 25 ct. per bos. Spruiten per zak 1.752.50 Uitsluitend merken van wereldreputatie BOSTONIA. STETSON. PENN-CRAFT. BORSALINO. HABIG etc. PRIJZEN VAN 650TOT1950 Groote Houtstr. (hoek GrMarkt) (Adv. Ingez. Med.) (Adv. ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 24 OCTOBER 1936. Progr. I. Hilversum II. Progr. n. Hilversum I. Progr. III. 8.05 Parijs Radio, Gymnastiekles. 8.20 Parijs Radio, Gramofoonmuziek. 9.05 Keulen, Tijdsein. Nieuwsberichten. Water stan dberich ten. 9.20 Keulen, Programma van de Deutschl.sender. 9.50 Keulen, Voor de klein tjes. 10.20 Keulen, Richard Heinemeyer: Was ist lost im Sport? 11.20 Keulen, Buntes Wo- chende. 1.20 Brussel Vlaamsch, Gesproken dag blad v. d. N. I. R. 1.35 Keulen, Gramofoonmu ziek. 2.35 Brussel Fransch. Concert d. h. Max Alexys' orkest. 3.20 Keulen, Populair concert d. h. kleine omroeporkest o.l.v. Leo Eysodt. 5.20 Keulen, Was gibt es im Funkplan der Nachste Woche. 5.25 Keulen, Vroolijk concert. 6.00 Brussel Fransch, Dansmuziek. 6.20 Londen Re gional, B.B.C. orkest o.l.v. Constant Lambert. 7.20 Berlijn, Nieuwsberichten. Wh Teilen mit. 7.30 Berlijn, Lachen im Weinmond. gevarieerd programma. 8.35 Beromünster. Dansmuziek voor de oudjes, die vroeg naar bed gaan. 9.35 Beromünster, Idem voor de jongeren die nog niet naar bed gaan. 10.05 Berlijn, Programma van Leipzig. 11.20 Berlijn, Dansmuziek. Programma IV. 8.00 Brussel Vlaamsch, Gymnastiekles. 8.20 Brussel Vlaamsch, Tijd sein. Gramofoonmuziek. 8.30 Brussel Vlaamsch. Kroniek van de dag. 8 40 Brussel Vlaamsch Gramofoonplaat. 8.45 Brussel Vlaamsch, Gesproken dagblad v. h. N. I. R. 9.20 Diversen. 10.35 Londen Regional, Korte Godsdienstoefening. 10.50 Londen Regional, Tijdsein v. Greenwich. 11.05 Londen Regional, B.B.C. Nothern orkest o.l.v. Alfred Barker. 11.20 Droitwich, Orgelconcert door Henry Croudson. 11.50 Droitwich, Het Chelsea strijk kwartet. 12.50 Droitwich. Gramofoonmuziek. 1.20 Droitwich, Het Commodore Grand orkest o.l.v. Harry Davidson. 2.20 Droitwich, Vissche- rijberichten. 3.20 Droitwich, B. B. C. Schotsch orkest o.l.v. Ian Whyte. 2.25 Droitwich, Gramo foonmuziek. 4.05 Londen Regional. Eugene Pini met zijn Tango orkest. 4.35 Droitwich, Norman Williams, bas en George Chavcha- vadze, piano. 5.35 Droitwich. Jack Harris en zijn orkest. 6.20 Diversen. 7.05 Droitwich, Het Leslie Bridgewater Kwintet. 7.50 Droitwich, A. W. Hanson: In Town to-night. 8.20 Droit wich, The Palaver is Finished, 8.35 Droitwich, All Collins en zijn dansorkest. 9.20 Droitwich, Weer- en nieuwsberichten. 9.40 Droitwich, Music-Hall. 10.45 Londen Regional, Henry Hall's Hour. Progr. 5. Van 8.00 v.m. tot 7.00 n.m. Diversen. 7.00 n.m. Eigen gramofoonplatenconcert: Be roemde zang ensembles. 1. Wir Ziehen durch die Heimat, Humoresik Melodios. 2. Avondklok ken. Oeral Kozakken. 3. Uns geht's immer fa belhaft, Humoresk Melodios. 4. De Legende van 12 Roovers, Kozakkenkoor. 5. Standchen, Wiener Sangerknaben. 6. The lonesome Road, Bosswell Sisters. 7. Russische Potpourri. Oeral Kozakken. 8. Solveigs Lied, Wiener Sanger knaben. 9. Going Home, Bosswell Sisters. 10. Kinderliedjes, Willem Hespe's Kinderkoor. 11. Wenn ich das grosse Los gewinn, Humoresk Melodios. 12. So meschugge, Die Fidelios. 13. So wie Du, Comedian Harmonists. 14. Bei dei- blonden Katrin, Die Fidelios. Van 8.00 tot 12.00 Diversen. KERKCONCEKT TEN BATE DER BROEDERGEMEENTE. Zondagavond 25 October as. wordt ten bate der Evangelische Broedergemeente al hier in het kerkgebouw Parklaan 34 een con cert gegeven, met welwillende medewerking van mej. Cor Igesz. sopraan; mej. Rie Tuyl Schuitemaker, alt; mevr. Suze Roelofsen- Tak. viool en mej. Bets Nederkoorn. orgel. Aan den uitgang zal worden gecollecteerd voor het Orgelfonds. FAILLISSEMENT N.V. HOEIïNGS STOO- MF.RIJ EN VERVERIJ. Het weekblad Handelsbelangen neemt op de crediteurenlijst in bovengenoemd faillisse ment. Deze lijst telt 40 crediteuren waarvan één met een betwiste vordering. Het to taal passief bedraagt f 55.650.12 1/2, waar van preferent f 28.229,76'en betwist f 14.349,30. De baten zijn nog niet volledig bekend. De voornaamste crediteuren zijn W. C. v. d. Wal, salaris gedeeltelijk preferent f 13,650; idem geldleening f 15.420: mevr. wed. E. van ParadijsObdam. schadeloosstelling, loon en rente preferent f 14.849,30. MODERNE VOEDSELBEREIDING. Evenals het vorige jaar houdt de afdeeling Haarlem en Omstreken van den Nederland- schen Vegetariërsbond een practische cursus in moderne voedselbereiding, onder leiding van mevr. de JongKersbergen. Belangstellende hebben toegang tot de ope ningsavond van den cursus op Maandagavond 2 November a.s. in het gebouw van de Theo- sofia-Stichting-, Nassauplein. waar dan ge legenheid is tot aangifte als deelneemster aan de cursus BLOEMENDAL P. MAKKELIK Ongeveer vijf jaar geleden begon de heer P. Makkelie met zijn grossierderij in bloemen en tuinplanten aan den Burgwal 36. Toen hij echter ook als kleinhandelaar ging optreden, nam zijn zaak dusdanige afmetingen aan. dat een ingrijpende verbouwing noodzakelijk bleek. Deze is thans gereed gekomen en wij gelooven wel dat zij aan de gestelde eischen zal voldoen. In de groote ruimte welke is verkregen ko men de bloemen en planten goed tot hun recht, terwijl een overzicht over het geheel gemakkelijk wordt, vooral ook door de goede verlichting door de bovenramen. Het voorste deel van de hal bood in het stralende herfstzonnetje een fraaien aanblik door de kleurige pracht der herfstbloemen. Wij wenschen den heer Makkelie succes met dit bereikte resultaat, waar hij ongetwijfeld ple zier aan zal beleven. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Grooje Houtstraat 93. met duidelijke vermelding van naam en xcoon- plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN VRAAG: 1. Hoe maakt ik huzarensla? 2. En hoe aardappelcroquetten? ANTWOORD: 1. Huzarensla. Benoodlgdherlon 250 gr. vleeschresten, 2 kropjes sla, krulandijvle of wat veldsla, 10 koude aardappelen. 1 kleine biet, 2 hardgekookte eieren, 2 zure appelen, 3 eetlepels olie, 4 eetlepels azijn, 2 theelepeltjes Maggi-aroma, wat ingemaakte uitjes en augur ken. Hak of maal het vlcesch fijn; maak do aard appelen fijn, hak of snijd de gekookte, schoon gemaakte biet in stukjes, snipper do appelen en maak de sla of andijvie schoon. Roer dan alles met de olie en azijn door elkaar, maar houd van de aardappelen, de biet en do sla een klein ge deelte over om voor garneering to dienen. Leg het mengsel op een vleeschschotel. zóó, dat het in 't midden iets hooger is dan aan de kanten. Garneer den bovenkant mot dunne plakjes biet, aardappelen en sla: leg ook de hardgekookte eieren in vïerdepartjes er tusschen, evenals ook de ingemaakte uitjes en augurken. Presenteer bij den schotel nog afzonderlijk olio, azijn en pe per, daar de smaak van verschillende personen op dit punt zeer uiteen loopt. Aardappelcroquetten. 500 gr. gekookte aard appelen, y2 dL. melk, wat peper, zout, nootmus kaat. desverkiezend wat gehakte peterselie, 20 gr. boter, 1 ei, paneermeel, een ijzeren potje met frituurvet. Maak op de bovenomschreven wijze een stevige puree van de aardappelen, de melk, de peper, de nootmuskaat, de gehakte peterselie: oeg er de boter bij. Vorm van dit deeg ronde of langwerpige croquettcn, paneer ze en bak ze Sn een diep pannetje met hot dampend hecte vet. Laat de croquetjes even op grauw papier uitlek ken en presenteer ze dan b.v. bij biefstuk, ossen haas enz. VRAAGHoe kunnen geel geworden pianotoet- sen weer wit gemaakt worden? ANTWOORD: Afwrijven met waterstofsuper- oxyde. Deze bewerking moet enkele malen her haald worden. VRAAGHoe kan ik voorkomen, dat in eon gesloten boekenbast de boeken vochtig worden en wit uitslaan? ANTWOORD: Plaats onder In do kast een trommeltje met geperforeerd deksel, of wel zon- er deksel, waarin ongebluschte kalk gedaan wordt. De kalk trekt dan het vocht aan. VRAAG: Een teddy-becr-manteltjo ls geel ge worden door het liggen, Hoe kan ik dit weer wit krijgen? ANTWOORD: Wasschen in zuivere, neutrale zeep, daarna twee maal In schoon water spoelen, vervolgens bleeken. In een oplossing van 2 gram overmangaanzure kali op 1 liter heet water, door een doekje slaan en bijvullen tot 8 liter. Dompel het manteltje in dat bad en behandel het daar in 10 minuten. Hang het tien minuten glad op. Vervolgens dompelt u het In eon bad van zwa velig zuur, behandel het daarin oen paar minuten laat het daarin staan totdat de mantel wit ls. spoel 2 x in warm water goed na en druk tus schen doeken zoo droog mogelijk en laat het bul ten drogen. VRAAG. Hoe kan men een vlek van water, uit een blauwe (kunst)zljden deken verwijderen? ANTWOORD: Met schoon lauw water en eon vochtige spons afsponsen. Met een zachton doek zoo droog mogelijk wrijven en tenslotte de Dlok bedekken met magnesia, wat na "en uurtje wel verwijderd kan worden RECHTZAKEN VRAAG: Na hoeveel tijd kan een wettelijk ge scheiden vrouw hertrouwen? ANTWOORD: Na 300 dagen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 13