Bij-geloof. Hei JkkutQti{ltsU 54e Jaargang No. 16361 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 23 October 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. VV. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM, ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22. p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.12V, UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENB DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTlèN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.-, idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 23 October. Haagsche Zuinigheid. In den loop der jaren is meermalen gecon stateerd, ook in dit blad, dat de traditioneele verhoudingen tusschen de colleges van Bur gemeester en Wethouders en de gemeentera den zich wel heel sterk gewijzigd hadden op het financiëele chapiter. Was oorspronkelijk de toestand, ongetwijfeld ook volgens de be doeling van de gemeentewet, dat de Raad het College, speciaal den wethouder voor de Fi nanciën, op de vingers keek om te zorgen dat hij niet teveel uitgaf een Financiëele Com missie werkte daar extra aan later werd het anders. Vooral in den tijd van de hoog conjunctuur was de situatie dusdanig gewor den, dat schier alle wethouders van Financiën voortdurend bij de schatkist op wacht stonden om deze te beveiligen tegen al te royale be vliegingen van den Raad. Vaak lukte dat niet, en de Waakhond-bij-de-Schatkist blafte het eene waarschuwings-gebas na het andere. Maar ziet, de tijden kenteren telkens weer. Na die schoone dagen van Aranjuez, later pas als zoodanig erkend en met het woord hoog conjunctuur betiteld, is noodgedwongen een evolutie gaan werken, die het thans al zoover gebracht heeft, dat in het Voorloopig Verslag over de Haagsche gemeentebegrooting „vele leden" het gansche college van B. en W. een te groot financieel optimisme verwijten. Die vele leden meenen, dat weloverwogen maat regelen noodzakelijk zijn omdat Den Haag, dat later den crisis-toestand begon te voelen dan andere gemeenten, ook later het herstel zal ondervinden. Het plan een nieuw vliegveld, gezamenlijk met Rotterdam, aan te leggen, willen zij maar liever heelemaal opgeven. Er is bepaald aanleiding tot bezorgdheid over de naaste financiëele toekomst van Den Haag. Ik kan me zoo voorstellen hoe verbaasd vele wethouders en ex-wethouders van Financiën, die in de jaren 1925—1932 of daaromtrent hun v.oortdurenden stijd tot beveiliging van hun rekening hebben moeten voeren, bij het lezen van dit bericht zullen zijn. Sommigen zullen zich de oogen hebben uitgewreven in twijfel of zij wel goed lazen. Niet alleen aan hun tegenwoordigen Haag- ischen lotgenoot, maar ook aan zijn mede- wethouders en aan den burgemeester wordt door den gemeenteraad te groote royaliteit verweten! „Had ik dezen tijd nog maar eens mogen meemaken", zal menig oud strijdros, dat zich moe voelt alleen bij de herinnering aan zijn vroegere bezuinigings-redevoerin- gen in den Raad en in de commissie voor de Financiën, ongetwijfeld denken. Maar oud en wijs als hij is zal hij er wellicht dadelijk de overweging bij voegen: „Dit verwijt is ook niet al te plezierigje zit er om gecritiseerd te wordenwanneer zal ooit de balans net in evenwicht hangen en de wethouder voor de Financiën niet te zuinig en evenmin te royaal naar den smaak van „vele leden" zijn. Toch is het Haagsche geval wel belangwek kend. Het geeft den toestand aan, zooals die oorspronkelijk in de wet bedoeld en vroeger ook toegepast is. Ook in financieelen zin staat aan het hoofd der gemeente de Raad, niet de wet houder, met de taak dezen zelf-gekozen uit voerenden functionaris op zijn vingers te kij ken en hem zeker niet in zijn werk te bemoei lijken door meer uit te geven dan de stads- bruin trekken kan. Nog een woord van de vele leden in den Haagschen Raad, dat uit aller hart gegrepen moet zijn: „Er dient.allereerst te worden ge zocht naar een weg om belastingverhooging te ontgaan" R. P. GOERING BENOEMT KRUPP TOT MEDEWERKER. PARIJS, 23 October (Reuter-A.NP.) In het blad ..Oeuvre" meldt mevrouw Tabouis, Goe- ring heeft gisteravond Krupp aangewezen hem bij te staan in het bekende economi sche vierjarenplan. In werkelijkheid is het Krupp, die door den kleinen landen hun ge- heele bewapeningen te leveren met Schacht de groote overwinning in de Balkanlanden heeft behaald, waarvan thans de financieele en economische accoorden en de wapenleve ringen aan Ankara een voornaam deel zul len uitmaken, in afwachting er van, dat deze propaganda resulteert in een werkelijke om wenteling in de Centrale en Balkan-politiek ten gunst van Duitschland. ILLEGAAL BUIKSPREKER VEROORDEELD WARSCHAU. 23 October (A.N.P.) Het ge recht te Poznan heeft een niet alledaagsch geval van illegale communistische propagan da te behandelen gehad. De beklaagde was een buikspreker die de kermissen en jaar markten in Polen afreisde en daar het pu bliek met zijn .sprekende poppen" bezig hield. Zoolang er politie in de nabijheid was viel er op zijn vertooningen niets aan te merken. Nauwelijks echter was het terrein vrij of ode artist deed illegale propaganda voor het communisme hoor en. Tenslotte is de man tegen de lamp geloopen. Het gerecht heeft hem veroordeeld tot 8 maanden ge vangenisstraf. (Imkers berichten, dat de bijen hun korven reeds met was afslui ten, hetgeen zou wijzen op een vroegen en strengen winter.) De menschen hebben sinds de vroegste tijden, Het weervoorspellen naarstig bestudeerd, En zij die daaraan thans hun leven wijden, Zijn ongetwijfeld hierin zeer geleerd. Hun wetenschap berust op vele boeken, Die door de eeuwen heen geschreven zijn Zij kunnen in de statistieken zoeken En putten uit hun scherp geoefend brein. Maar als men zoo'n geleerde nu gaat vragen, Wordt deze winter streng hoe zit dat nou? Is vast het antwoord: ik zal me niet wagen Aan een voorspelling over dooi of kou. Dat vraagstuk hangt aan al te veel factoren. Die 'k op 't moment nog niet kan overzien, Ik durf het niet te zeggen van tevoren. Het kan wel zijn, maar ook weer niet misschien, Dat zegt de mensch, die superieur mag heeten In denkvermogen boven 't slimste dier, Hoe kan één wezen het nu beter weten, Al is 't een bij, want daarom gaat het hier. 't Is een genot, die diertjes te aanschouwen, Als men ze nijver werkend bezig ziet. Maar moet men vast op hun instinct vertrouwen? Hun „bijgeloof" aanvaard ik zoo maar niet. Wil onze bijenstand voorzichtig wezen. Voor het geval de koude hem verrast, Steeds is voorkomen beter dan genezen. Het is dus wijs, dat hij vroegtijdig wast. Maar verder zullen wij maar kalmpjes wachten, Wat ervan komt en blijven daarbij vrij Van elke soort bijziende bijgedachten, Al is de bij nog zoo in alles bij. P. GASUS. Verduistering op het post kantoor te Beverwijk. Ambtenaar gearresteerd. BEVERWIJK Vrijdag. Gedurende geruimen tijd bestond bij de directie van het post- en telegraafkantoor alhier het vermoeden, dat een van de ambte naren zich aan verduistering zou schuldig- maken. Bij de verscherpte controle, die werd ingesteld, bleek dit vermoeden wel zeer gerechtvaardigd te zijn. Een ambtenaar had over een tijdvak van eenige maanden een bedrag van on geveer f 1000 verduisterd. Toen de vermoedens zekerheid waren ge worden, werd de politie in de zaak gemoeid, die tot arrestatie van den betrokkene over ging. De man, die nog slechts enkele dienst jaren bij de P.T.T. had, werd gearresteerd en aan een verhoor onderworpen. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd en is daar na naar het Huis van Bewaring te Haarlem overgebracht. Prins Bernhard naar 's-Hertogenbosch. Naar wij vernemen heeft prins Bernhard den wensch te kennen gegeven een bezoek te brengen aan het escadron pantserwagens in Den Bosch, gelegen in de Isabella-kazerne al- daar. Het bezoek zal plaats hebben op Donderdag 29 October a.s. De ramp van de „Van der Wijck". 49 vermisten. Rapport de volgende week gereed. BATAVIA, 23 Oct. (Aneta) De Koninklijke Paketvaart-Mij. deelde hedenmiddag mede, dat volgens een uit Soerabaja ontvangen lijst het totaal aantal vermisten van de ramp met de „Van der Wijck" 49 bedraagt en wel: 8 Europeesche passagiers, 3 Europeesche kinde ren, de marconist. 15 leden van de inheemsche bemanning, 19 inheemsche dekpassagiers en 3 koelies, afkomstig uit Makassar. Behalve de ze 49 vermisten zijn in totaal 4 slachtoffers overleden, n.l. de twee Europeesche dames Wisse en Brandes en twee inlanders. Omtrent het technisch onderzoek naar de ramp van de „Van der Wijck", hetwelk is in gesteld door den havenmeester, valt te mel den, dat verwacht wordt dat het rapport in de eerste helft van de volgende week gereed zal zijn voor verzending naar het hoofdkantoor van den dienst voor de scheepvaart. Deelneming van H. M. de Koningin BUITENZORG, 23 Oct. (Aneta). Ingevol ge van een door den minister van koloniën overgebrachte opdracht van H.M. de Koningin verzocht de gouverneur-generaal aan de di rectie van de K. P. M„ de gouverneurs van Oost- en West-Java en den consul-generaal te Singapore Harer Majesteits deelneming te doen blijken aan de nabestaanden van de om gekomenen bij ramp van de „Van der Wijck". Mijdrechtsche millioenen zweven nog. Zaak voor onbepaalden tijd geschorst. Onderzoek naar verdachtes geestvermogens gelast. De behandeling van de bekende Mijdrechtsche millioenenzaak voor het Amsterdamsche Gerechtshof is gisteren geschorst, doordat een on derzoek naar de geestvermogens van verdachte is gelast. Aan het zeer uitvoerige getuigenverhoor, dat aan deze beslissing vooraf ging, ontleenen we nog het volgende: Een gedetineerde, die geruimen tijd geleden met verd. gedetineerd was in het huis van bewaring te Amsterdam vertelde, dat verd. hem verteld had dat hij prachtig de hand- teekening van mevr. van W. kon namaken. Hij had een staaltje van zijn kunde gegeven en er bij gezegd: ..Daar zit m'n toekomst in. ik wil die erfenis van mevr. van W. inpikken". Verdachte noemde het heele verhaal gelo gen. Wel .hebben zij samen 14 dagen in de zie kenzaal doorgebracht, doch verd. ontkent ook maar iets over zijn particuliere leven te heb ben meegedeeld. Mr. ten Bokkel betreurde het, dat deze ge tuige, die in Haarlem zeer slecht bekend staat en herhaaldelijk is veroordeeld, in deze zaak wordt verhoord. Een commies bij de registratie vertelde, dat verd. in gezelschap van nog een man in 1920 op zijn kantoor was geweest. De contracten waren niet in orde geweest en ze waren weggegaan. Het was getuige op gevallen, dat in het arbeidscontract zoo'n hoog salaris aan verd. was toegekend. Ook was hij zenuwachtig geweest. Getuige wist niet. wie de tweede man was. Verd. ontkende, dat hij in gezelschap van iemand anders op het registratiekantoor was geweest. Een college bevestigde de verklaringen van den commies. Hij had den indruk gekregen, dat verd. in gezelschap was van een advocaat althans van een intellectueel. Een vroegere pachter van mevr. van W. ver klaarde op zekeren dag in 1933 nadat hij van tevoren een gesprek met mr. Venhuizen had gehad door mr. V. op diens kantoor ontboden te zijn. De advocaat had hem ge vraagd verklaringen af te leggen over uitin gen van mevr. van W. Getuige had er niet veel zin in, omdat hij vreesde ongenoegen te krijgen. Hij liet zich echter bepraten om voor notaris Wildschut verklaringen af te leggen, waarna een acte werd opgemaakt. Aan ge tuige was gezegd, dat slechts de procureur- generaal van den inhoud kennis zou nemen. Hij verklaarde in die acte o.a. dat mevrouw van W. hem gezegd had, dat later, na haar dood, verd. B. haar bezittingen zou erven. Voorts had hij verklaard, dat mevr. van W. niet veel van notaris v. d. Heiden moest heb ben. Ter zitting geeft deze pachter een heel an dere lezing van het geval. Mevrouw van W. had wel over verd. B. als erfgenaam gesproken, maar dat was duidelijk een grapje. Een Haarlemsch advocaat verklaarde van een familielid van mevr. van W. te hebben vernomen, dat de familie vreesde, dat de er fenis deels naar de diaconie, deels naar „een verren neef" (verd. B.) zou gaan. De candidaat van notaris Wildschut, die bij de totstandkoming van de verklaring van den pachter aanwezig is geweest, legde daar over verklaringen af. De" notaris stelde de vragen. President: Dat kan niet. De notaris wist toch niet waar het om ging, dat wist mr. Venhuizen. Getuige: Er was eerst een ..voorbereidend" verhoor van den pachter waarbij de notaris nog niet aanwezig was. Ik heb toen die ver klaring opgeteekend. Mr. Ten Bokkel: „Heeft de pachter niet uit eigen beweging verklaard? Pres.: Er zullen wel vragen zijn gesteld. De pachter bevestigde dit: mr. Venhuizen heeft de vragen gesteld. De cand. notaris zegt. dat de verklaringen door den pachter zelfstandig zijn afgelegd. Onderzoek geest vermogens. De president stelde voor het verhoor hier te schorsen, doch de procureur-generaal Dr. D. Reilingh, verzocht een onderzoek naar de geestvermogens van verd. te doen instellen. Ook verzocht het O.M. een bevel tot ge vangenneming tegen verd. voor deze zaak. Het Hof ging in raadkamer, na heropening deelde de president mede. dat het Hof ter men vond, om een onderzoek naar de geest vermogens van verd. te doen instellen. Het onderzoek werd voor onbepaalden tijd geschorst en de stukken werden in handen van den rechter-commissaris gesteld. Voorts gelastte het Hof de gevangenne ming van verd. met het oog op mogelijke sa menspraak met getuigen. Waarschuwing der Spaansche opstandelingen. Russische schepen met torpedcering bedreigd. PARIJS, 22 October. De opstandelingen hebben, volgens een bericht van de Liberté" uit Salamanca. één van hun kruisers aan gewezen om elk Sovjet-Russisch schip, dat zich in de Spaansche wateren bevindt, aan te houden en op wapenen en munitie te door zoeken. Indien zulk een schip oorlogstuig aan boord blijkt te hebben, moet het in den grond worden geboord. Deze order zal ter kennis van de mogendheden worden gebracht. De aanleiding van deze instructie is het vermoeden, dat een Sovjet-Russisch schip te Santander getracht heeft wapenen en munitie voor de regeeringstroepen aan land te zetten. Italië antwoordt de non-interventiecommissie. Beschuldigingen afgewezen. LONDEN. 22 October (Reuter-AN.P.) Het Italiaansche antwoord op de nota van de non- interventiecommissie. dat hedenavond over handigd is, is in groote trekken gelijk aan het antwoord van Duitschland. Het verwerpt alle beweringen, die door den Spaansehen minister van buitenlandsche zaken, Del Vayo, tegen Italië zijn ingebracht. Italië zal nog een andere nota overhandigen, inhoudende klachten omtrent schendingen van de non-interventieovereenkomst door de Sovjet-Unie. Geschenk der Nederlandsche schooljeugd bij het vorstelijk huwelijk. Comitc gevormd. Thans is definitief gevormd het comité uit de vertegenwoordigers van het onderwijs en de Nederlandsche schooljeugd dat zich ten doel stelt geld in te zamelen voor een ge schenk aan Prinses Juliana en Prins Bern hard bij de gelegenheid van hun huwelijk. Het dagelijksch bestuur wordt gevormd door de heeren: Dr. Joh. H. van Burkom. voor zitter. A. P. Jungcurt, secretaris. Dr. W. van der Wijk. penningmeester enJoh. H. M. Derksen. vertegenwoordiger van het Katho lieke Onderwijzers. Verbond. Het comité heeft zich in verbinding ge steld met den voorzitter van het nationale comité, Mr L. J. A. Trip en hem de plannen medegedeeld, waarbij het zich de volle sym pathie van Mr. Trip mocht verzekeren. Binnen enkele dagen zal een oproep aan de scholen worden gezonden, vergezeld van een lijst van autoriteiten, voorzitters van organisaties, enz., die hun instemming met het plan betuigen. Op deze wijze hoopt het comité ongeveer 1 1/2 millioen leerlingen van lagere, middel bare. voorbereidend hoogere en nijverheids scholen te bereiken en hun medewerking te verkrijgen MADRID BEREIDT ZICH VOOR TER VERDEDIGING. Leden der Volks militie aan Eet werk bij het opwerpen van barricaden. Het woord is aan.... Otto Weiss, Om bondig te schrijven moet men over veel woorden beschikketi. Weer straatroof in Haarlem. Donderdagavond te 10.10 uur liep in de Aelbertsbergstraat een dame, die een hand- tasch onder haar arm droeg. Een ongeveer 22-jarige wielrijder, die in gezelschap was van een jongen van denzelfden leeftijd, ont rukte haar plotseling de tasch, waarop ze zich ijlings in de richting van den Kleverparkweg verwijderden. De dame gilde hard om hulp, maar er was niemand in de omgeving. Wel werd het gehoord door eenige menschen, die op een flinken afstand stonden en die ook de twee wielrijders zagen wegrijden. Zij schonken er echter geen aandacht aan, om dat ze het gegil niet begrepen. In de tasch zat een bedrag van f 74.50, de huissleutel en enkele brieven. Een politieagent verschafte zich toegang door een raam van haar woning, om haar in de gelegenheid te stellen in huis te komen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. ZILVEREN JUBILEUM MGR. MöLLMANN. Zooals gemeld viert de oud-Vicaris-Gene raal van het Bisdom Haarlem, mgr. M. P. J. Möllmann 28 October a.s. zijn zilveren feest als Kanunnik van het Kathedraal Kapittel van Haarlem. Dien dag zal de jubilaris om 10 uur in de Kathedrale Kerk een Pontificale H. Mis op dragen. Na die Mis is er voor de priesters, die de plechtigheid bijwonen, gelegenheid, den jubilaris te feliciteeren in de plebanie. Vervol gens zal op dien dag voor geestelijken en leeken nog receptie gehouden worden ten huize van den jubilaris, Zijlweg 170 van half 2 tot half 4 AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door den Rijkswater staat alhier aanbesteed: het afsluiten van de drie maalgangen van het voormalige stoom- gebouw te Schellingwoude en het uitvoeren van daarmee verband houdende werken. Het laagst werd ingeschreven door J. de Boer te Bussum voor 4220. BOTSING TUSSCHEN BAKFIETS EN WIELRIJDER. Heden, Vrijdagmorgen, had op den hoek van de Gasthuisvest en het Kleine Heiligland een aanrijding plaats tusschen een bakfiets en een wielrijder. De wielrijder viel en werd met een gebroken been naar het St. Elisa beths Gasthuis vervoerd. BETERE ZIJN ER NIET DAN BRILLEN VAN KEIP GROOTE HOUTS T RAAT NAAST LUXOR (Adv. Ingez. Med.) De Belgische minister-president Van Zee land motiveert 't verbod van den opmarsch der Rexisten. pag. 4 Ciano's besprekingen te Berlijn. Dag. 4 Bij een ontploffing in een steengroeve in Noord-Frankrijk werden 21 personen ge dood. pag. 4 De behandeling van de Mijdrechtsche millioe nenzaak is voor onbepaalden tijd geschorst pag. 1 Het aantal vermisten bij dc ramp van de „Van der Wijck" bedraagt 49. pag. 1 Te Haarlem is weer straatroof gepleegd. pag. 1 De Tweede Kamer heeft het pachtvraagstuk in behandeling genomen. pag. 3 Dc Prinses zou als huwelijksgeschenk een jacht willen aanvaarden. pag. 3 Slagers wenschen afschaffing der crisishef fingen. pag. 3 ARTIKELEN ENZ. R. P.: Haagsche zuinigheid. pag. 1 Van onzen Londensclien correspondent: Meer belangstelling voor de wintersport in En geland. pag 4 J. B. ^chuil: Het feest der Huisvrouwen. Dag 15 Het Kerkconcert van Haarlem's Dagblad. pag. 15 H. D. Vertelling: Ijverzucht. Sport in 't Kort Voof de Jeugd. pag. 9 en 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 13. pag 6 pag. 8

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1