0.%4)cufturitiB De Raaks nu en vroeger ^WEERBERICHT Demonstratieavond R.K. Kappersvakschool. IV R IJ DAG 23 OCTOBER 1936 H A A R E E M'S DAGBE'AD 2 De Vulpendokter. Vakkundige reparatiën aan alle merken. Vlue eoed en billijk. ZIJLSTRAAT 90 - HAARLEM - TEL. 11161 (Adv. Ingez. Med.) Tentoonstelling Nederl. Fabrikaat 1936. Door minister Slingenberg geopend. De tentoonstelling Nederlandsche Fabrikaat 1936 te 's Gravenhage is Donderdagmiddag on der groote belangstelling geopend. De voorzitter van de vereeniging Neder- landsch Fabrikaat ia*. M. H. Damme, sprak woorden van welkom en verheugde zich over de veelzijdige belangstelling. Minister Slingenberg sprak daarop de ope ningsrede uit. Toen ik aldus de minister werd uitge nood igd om deze tentoonstelling „Nederlandsch Fabrikaat 1936" te willen openen, heb ik geen oogenblik geaarzeld, om deze uitnoodiging te aanvaarden. Immers het doel, dat deze ver eeniging nastreeft en hetwelk ook deze ten toonstelling beoogt, is mij als minister van. Sociale Zaken in hooge mate sympathiek. Belangstelling te wekken voor waren van Nederlandschen oorsprong, het koppen en het gebruiken van deze waren te bevorderen, is het streven van uw vereeniging, is het motief voor deze expositie, Slaagt gij hierin en welk rechtgeaard Ne derlander zou u niet van harte welslagen toe-1 wenschen dan bevordert gij de werkgele- genheid in ons land en tevens de industrieele welvaart. ifoor millioenen van de meest uiteenloopen- de koopwaren wordt in ons land gekocht en nu is het merkwaardig, maar ook teleurstel lend, dat, ondanks de gezonde nationale reveil, die wij in deze tijden overal in ons land waar nemen, toch dikwerf uit sleur en gewoonte, waren van buitenlandschen oorsprong worden gekocht, die zonder bezwaar van Nederland sche ondernemingen kunnen worden betrok ken. Het kan niet genoeg worden herhaald, dat elke aankoop van een artikel, gemaakt in een Nederlandsche onderneming, er toe bijdraagt, de werkgelegenheid te verruimen of in stand te houden. Moge ook deze tentoonstelling er toe bijdra gen, dat het Nederlandsche publiek beter nog dan tot nu toe zal kunnen waarnemen, waar toe de Nederlandsche nijverheid in staat is en welke producten zij den koopers kan bieden. Met dezen wensch verklaarde de minister de tentoonstelling' voor geopend. HET JUBILEUM VAN DE KWEEKSCHOOL. Onze lezers zullen begrepen hebben, dat in het artikel van de Rijkskweekschool een on juistheid is geslopen. De heer Nijk is tevo ren directeur van de kweekschool te Middel burg geweest. Zooa's ieder weet is de heer Nijk, die een zeer bekende en geziene figuur in de on derwijzerswereld is geweest, ongeveer vier maanden na zijn aftreden te Haarlem over leden. Waar in het bewuste artikel gesproken wordt over het verschijnsel, dat men geen wachtgelders kan-krijgen, heeft het niet in de bedoeling van den heer Lancee gelegen, te zeggen, dat deze toestand permanent was. Het verschijnsel doet zich nu en dan voor, gelijk blijkt uit de woorden „meermalen". Niet alle wachtgelders zijn overigens weer In vasten dienst, onder de 95 pet. bevindt zich een groot aantal, dat in -tijdelijken dienst is. ONDEUGDELIJK VLEESCH ONTDEKT. Te Ouder- en Nieuwerkerk aan den IJsel hebben eenige controleurs van de Landbouw- crisiswet bij twee worstfabrikanten een groo te partij vleesch in beslag genomen, dat niet gekeurd was en volkomen ondeugdelijk bleek te zijn VOORKOM GRIEP. Voorkomen is beter dan genezen. Sprenkelt daarom bij de eerste teekënen van verkoud heid enkele druppels Karsote het weten schappelijke inhalatie middel op een zakdoek en snuift de damp flink op. Hierdoor worden Uw ademhalingsorganen ge vuld met een atmosfeer, waarin de bacteriën van verkoudheid, griep etc. onmiddellijk gedood wor den. Uw verkoudheid is gestopt en een ernstiger aandoening voorkomen. Hoewel Karsote-damp zulk een sterk-foacterie- doodende kracht heeft, is het prettig en ver- frisschend om in te ademen. Door 's nachts wat Karsote op Uw hoofdkussen te sprenke len .bestrijdt ge Uw verkoudheid, terwijl ge slaapt. Karsote is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.90 per flacon (zakformaat) en 1.35 per flacon (2 x de kleine maat), omzetbelasting inbegrepen. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: VRIJDAG 23 OCTOBER Gem. Concertgebouw: Ledenconcert H.O.V. 8.15 uur. Remonstrantsche Kerk: Evangelische Maat schappij. 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: „De keizer van Cali- fornië", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De Dorpsdokter", 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De onzichtbare macht". 2'.30, 7 en 9.15 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van li3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. BI o emend aal: Ned. Prot. Bond: Ds. S. H. Spanjaard over „Een Hollandsch Drama" Kerkgebouw Potgieterweg, 8 uur. ZATERDAG 24 OCTOBER Stadsschouwburg: „Onschuldige meisje6." 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Aan de noordzijde van de Raaks is in de laatste 32 jaar geen verandering in de rooi lijn gekomen, maar thans is dat wel aan de zuidzijde het geval. De breedte is aan de zijde van de Oude Gracht, waar een paar huizen zijn afgebroken, nji even breed als aan die van de Raaksbrug. Tusschen Oude Gracht en Jacobstraat staan er nu nog vijf huizen, die 'op den duur ook zullen verdwij nen. Op dit gedeelte zijn ook de tramrails verdwenen. Bij de Handelsschool liggen ze nog. Die waren zooals men weet van de tram Overveen-Verwulft. Die verbreeding was noodig voor verbetering van het verkeer. Dat begon al met den bouw der Raaksbrug, een kwarteeuw geleden om het verkeer op de Zijlbrug en Zijlstraat te ontlasten. Wat een verschil met vroeger! Toen had de Raaks nog niet eens de breedte ter plaat se waar nu nog de vijf huizen aan de zuid zijde staan. Het grachtje met den rijweg ter weerszijden moet dus wel heel smal geweest zijn. Dat kunnen we nog zien op de platen van de Raaks op het Gemeente-archief. Zeer zeker behoort de Raaks tot de oudste straten van Haarlem. In het Rechterlijk Ar chief van Bloemendaal lezen we van 1581: Claes Pietersz.. poorter van Haarlem, heeft verkocht en is schuldig Chris Jansz. van Paenderen, oud 38 jaar, een jaarlijksche lijf rente van 37 karoliesguldens. Hoofdsom 200 gld. Onderpand: de gerechte helft van een huys en erve, daervan de wederhelfte Hille- gont Pietersar, zijn huisvrouw, mede toebe hoort, gelegen op de Oude Graft op den hoek van de Raex, belent aan een sijde Heyndrick Jansz van Wor, aan d' ander ach- terstreckende aan Arent, Segers. Dit is zeer waarschijnlijk geheel of ge deeltelijk ter plaatse waar o.a. het gebouw van den Burgerlijken Stand was gevestigd en vele jaren geleden Dr. Proot woonde. Een der verdwenen gebouwen heette in dertijd „Het Blauwe Schaap". Daarvan le zen we uit den jare 1539: Wij, Adriaen van Berckenroede ende Willem Dircksz. Deyman, Schepenen te Haerlem, oirconden dat voor ons compareerde Machtelt Henricxsen, we duwe van wijlen Meerman Arents. backer, ten overstaan van Cornells Henricxs, riet- decker, haeren broeder ende gecoren voocht te deser saecke opgaeff tot eenen vrijen eigen. Dirck van Dooren een huis metten er ven, staende en leggende op den Raecxe.Tus- schen Neele Jacobsen, weduwe van Jan Rayck aen d'een sijde, Jacob Rombouts aan d' ander sijde, streckende voor van de Raecx tot achter aan Suyenwelandt mette erve daer eertijds aengecocht. Op dit huis staet 10 schellingen 3 pennin gen goet geit. De Maanbrief van 25 Mei 1539 wijst op een hypotheek van 275 gulden. Uit een overdrachtacte van 20 Juni 1624 zien we dat daartoe voor Heeren Schepenen van Haerlem compareerde Tanneken Blocq, te voren weduwe van Jacob Jorisz. Bey, verwer en nu huisvrouw van Loureys Alingh. Zij staat dan na verkoop in eigendom af aan Jan Coloribus, getrouwd met Margareta Ja cobs, haar dochter een huis metten erve ende verwerije staende en leggende op de Raecxe, genoempt „Het Blaeuwe Sc-haep", tusschen Claes Reyers met een bruikwaar van een poort, dewelke de voorzegde Jan Coloribus zal hebben in allen schijne 't Convent van de "Vrouwen Broerisse t Zijlklooster) die ge had heeft en de erfgenamen van Sr. Maer- ten Schoolm tsamen aan d' eene zijde „Het Blauwe Schaap" had met een pakhuis uit gaande aan de St. Jacobstraat. Een andere actevan 1 Juni 1790 vertelt hoe Johannes Kleyn, gewezen houtkooper in ,,'t Blauwe Schaap" in financieele moeilijk heden zat. Hij moest ten behoeve van zijn gezamenlijke crediteuren afstand doen van alle sijne goederen. Door Notaris J. P. Kue- nen, Hendrik Huskus „deeser Stads Fabricq" (Directeur O.W.) werd curator. ..Zoo word een ieder bij deesen verzogt gemelde Johan nes Kleyn niet verder te crediteeren en allen diegenen, die nog ietwes te pretendeeren hebben van of verschuldigt zijn aan gemel de Johannes Kleyn, daarvan ten spoedigsten, immers voor ultima Juny deezes jaars, op gave of betalinge te doen ten comptoire van voornoemde Notaris en Procureur J. P. Kuenen, aan het Spaarne te Haarlem. Het slot was dat Hendrik Huskus voor de stad 't Blauwe Schaap „vanouds geweest een lakenverwerij en voorts igeapproprieert tot een lijnwaadpakkerij en nu "laatst tot een houtkooperi.j. achterstrekkende tot het Hofje van Gratie en 't Nieuwlandje, waarop mede een uitgang." M.i. moeten we 't Blauwe Schaap zoeken op het terrein, waar de ge meente al jaren een bergplaats heeft. VRIJWILLIGE BURGERWACHT. De uitreiking van de prijzen, behaald bij de Provinciale Schietwedstrijden, zal in Hotel „Lion d'Or" plaats hebben op Zaterdagmiddag 24 October om 3 uur. De afdeelingen Haarlem van den Ned. R.K. Bond van Kapperspatroons „St.-Franciscus van Assisië" en van den Ned. R. K. Bond van Kappersbedienden „St. Cosmas" hebben ter opening van de dit jaar te houden cursussen der Eerste R. K. Kappers- en kapstersvak school alhier, Donderdagavond in café-res taurant Brinkmann een demonstratieavond gegeven Deze demonstratie werd gegeven door eenige leeraren, in tegenwoordigheid van vele belangstellenden. De Bilt voorspeltt Zwakken tot matigen Zuidelijken tot Zuidwestelijken wind. Nevelig tot zwaar of half bewolkt. Weinig of geen regen. Weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 768.8 m.M. te München. Laagste 736.3 m.M. te Isafjord. Zacht iceer. De depressie bij IJsland beweegt zich hoofd zakelijk in Noordoostelijke richting en wordt door een rug van hooge drukking gevolgd, terwijl de vorige hooge drukking zich over de Oostzee uitbreidde. In Schotland valt regen bij matigen Zuid- westelijken wind, Ierland heeft na regen op klarend weer. In Engeland is de lucht be trokken en zal vermoedelijk eenige regen vallen. In Scandinavië is de vorst vrij sterk afge nomen, in Noorwegen werd het zeer zacht en valt regen. Duitschland heeft veel mist in het Noorden en regen in het midden en Zuiden, bij zeer zwakke luchtbeweging. Frankrijk heeft windstil weer met bedekte lucht in het Noordwesten en zonnig weer in het Zuiden. In onze omgeving is zacht weer met ochtendnevel en weinig of geen regen te wachten. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 765 m.M. Stand van gister 763 m.M. Neiging: Vooruitgang. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112. THERMOMETERSTAND Hoogste heden 62 gr. F. Laagste hedennacht 46 gr. F. HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 7.24 uur; n.m. 19.54 uur. Strand berijdbaar van 12.30—18.00 uur. Zaterdag v.m. 8.34 uur; n.m 21.13 uur. Strand berijdbaar van 13.30^19-15 uur. HUWELIJKSGESHENK VOOR DE PRINSES. Van vrouwen uit de hoofdstad. Onder den naam comité „Vrouwen van Amsterdam" voor de aanbieding van een hu welijksgeschenk aan Prinses Juliana heeft zich te Amsterdam een groot aantal vrou wen van vrijwel alle richtingen en uit alle kringen vereenigd tot een comité, welks taak het zal zijn, op zoo ruim mogelijke schaal het denkbeeld te propageeren om Prinses Juliana bij haar huwelijk een geschenk aan te bieden namens de vrouwen van Amster dam en om voor dit doel de benoodigde gel den te verzamelen. ZONDERLINGE HULPVERLEENING. Een zoon en een knecht van den stucadoor Speekmante Steenwijk gleden Donderdag middag in de werkplaats op den betonnen vloer uit. Beiden vielen in een kelder met ongebluschte kalk. 'Eén der omwonenden die hen daar zag -liggen, gooide' een emmer water over hen uit, wat natuurlijk, een geheel ver keerde uitwerking had. Nadat een genees heer hen had behandeld met olie, leek de toestand iets beter, ofschoon beiden overdekt waren met brandwonden en de zoon tot nu toe mét geen zijner oogen iets kan zien. PERSONALIA. Heden slaagde onze stadgenoote mej, M. Klijn te Amsterdam, voor het diploma Fransche Stenografie. Te Groningen slaagde voor het eerste ge deelte van het artsexamen onze oud-stad genoot de heer G. H. Steenhuis. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit van 20 October is, met ingang van 1 November 1936, benoemd tot burgemeester der gemeente Westdorpe: C. J. van Hootegem. AANTAL LUISTERAARS IN NEDERLAND. Op 1 October 1936 bedroeg het aantal aan gegeven radio-ontvangtoestellen in Neder land 613.200, terwijl het aantal aangeslotenen aan radiodistributie-centrales 337.620 bedroeg. In totaal bedraagt het aantal luisteraars derhalve ongeveer 112 per 1000 inwoners. Het ligt in de bedoeling, afzonderlijke cur sussen te houden voor heerenkappers en voor dameskappers. Elke cursus zal uit 4 klassen bestaan. De leerstof is zeer uitgebreid; er wordt o.a. gedoceerd de houding in den salon, het ontvangen van <en het'omgaan met klan ten, antiseptiek, kennis van het haar, doel einden der verschillende toiletartikelen en verder alles, wat, met het kappersvak in ver band staat, zoowel wat de theorie als de prac- tijk betreft. Het cursusjaar loopt van October tot Mei. Plannen voor de Veiligheids- week. Men denke aan de „wellevendheid op den weg." Voor de zesde maal wordt hier te lande een veiligheidsweek te houden van 2631 Oc tober a.s. door de K. N. A. C. voorbereid. In een persconferentie heeft mr. B. Ph. B'a- ron van I-Iarinxma thoe Slooten, secretaris van het K. N. A. C.-bestuur, het doel van deze actie ingeleid. Het is, zoo zeide hij, noo dig het groote publiek te bereiken, om in derdaad 'n iqder bewust te doen worden, dat hij of zij is verkeersdeelnemer. Dit houdt in, dat hij zich subjectief verhoudt tot de om standigheden, welke hem omringen, m.a.w. dat hij zich bewust en verantwoordelijk ge draagt in het verkeer. Daar ligt z.i. op het oogenblik het zwaartepunt van het vraag stuk. Door voorlichting en opvoeding, uiter aard gesteund door goede wetgeving en des kundig toezicht, kan alleen worden bereikt, dat niet langer de voetganger als een schich tige kip zich in het verkeer stort, juist op het moment, dat een auto nadert. Dan kan worden voorkomen, dat een fietser zonder op of om te zien, plotseling afslaat, dat tenslotte kan worden verwacht, dat de automobilist zich voldoende indenkt in de moeilijkheden van andere weggebruikers, die zich minder snel voortbewegen. Indien men op een weg rijdt, waar kinde ren spelen op zoodanige wijze, dat zij zich zelf ieder oogenblik in gevaar kunnen bren gen, dan kan men waarnemen, dat tientallen volwassenen aldaar passeer en, ja sterker nog staan te kijken, zonder zich in eenig opzicht te bekommeren om hetgeen zich voor hun oogen afspeelt, laat staan in te grijpen of de kinderen op het gevaar te wijzen. Zoo lang ons verkeersbeeld deze figuur blijft ver- toonen deze voorbeelden zijn met tallooze te vermeerderen valt nog een lange weg voor het veiligheidsdoel af te leggen. Daarnaast is er echter'een andere factor, nl. „de wegbeleefdheid". Het schijnt zoo gemakkelijk, doch het blijkt zoo moeilijk op den weg dezelfde wellevend heid in acht te nemen, welke men anders bijna automatisch zich heeft eigen gemaakt en toepast. Ik geloof, aldus besloot de heer Harinxma, dat wij hier in de eerste plaats te maken hebben met een gebrek aan beschaving, in zooverre wellicht een verschijnsel op ver keersgebied, dat zich ook op ander terrein manifesteert. De gevolgen zijn hier echter zooveel ernstiger en dikwijls onherroepelijk. Gaarne steunen wij daarom zijn. beroep om in het bijzonder niet alleen in deze week, maar bij voortduring, aandacht te wijden aan de bevordering van de „wellevendheid op den weg". Wat het programma dezer veiligheidsweek aangaat, daarvan zij het volgende medege deeld aan de hand van de ons door den chef der afdeeling pers en propaganda den beer H. Levy verstrekte gegevens. Voor alles stemt het tot verheugenis, dat de minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C A. van Lidth de Jeude op verzoek van de K. N. A. C. er in heeft toegestemd voor het film journaal van Polygoon te Haarlem een korte maar ernstige opwekking tot alle weggebrui kers te richten, waarin ieders medewerking wordt gevraagd om te komen tot een veili ger verkeer. Dit journaal' zal inde veilig heidsweek in de bioscooptheaters worden ver toond. Van een nieuw geschriftje, dat de K. N. A. C. heeft vervaardigd en waarin allen wegge bruikers op eenvoudige, maar suggestieve wijze op hun rechten en plichten wordt ge wezen, zijn meer dan honderdduizend exem plaren door groote bedrijven en winkelzaken in alle steden des lands aangevraagd, ten einde het bij de af te leveren pakjes, corres pondentie e.a. in te sluiten. Op die wijze komt het dus in vele tienduizenden gezinnen over het geheele land. Voor de eerste maal zullen ook de poste rijen haar medewerking verleenen, door een tot nu toe hier te lande voor de verkeersvei ligheid nog niet gebruikt middel om zeer velen te bereiken, ter hulp te roepen. Met den dienst der P. T. T. was namelijk het vraag stuk der speciale poststempels met wenken voor de veiligheid op den weg besproken. Deze voelde daarvoor en het gevolg is, ,dat daar mede tijdens de veiligheidsweek zal worden begonnen op de drie grootste kantoren, n.l te Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage. Ofschoon de daarvoor gebruikte tekst vol komen neutraal is gehouden, heeft de K. N. A. C„ welke het belang van deze veiligheids- propaganda ten volle inziet, een bijdrage toegezegd in de kosten van eersten aanmaak der stempels. Het succes dat de K. N. A. C. het vorig jaar met haar eersten wegverkeersdag mocht oogsten, heeft er toe gele»id, dat ook ditmaal een dag van de veiligheidsweek aan dit con gres zal worden gewijd, nl. Dinsdag 27 Oc tober. Ook nu weer zullen deskundigen van naam over weg- -en verkeersvraagstukken spreken. Tevens zal de winnaar van den eer sten prijs in de veiligheidsprïjsvraag der K. N. A. C. gelegenheid krijgen zijn be kroond artikel voor te lezen. KAASMARKT ALKMAAR. Aangevoerd 66 stapels, zijnde 162.000 K.G. Fabriekskaas kleine f 19 per 59 kilo. Boerenkaas kleine f 19 per 50 kilo. Boerenkaas commissie f 22.50 per 50 kilo. Handel matig. AERDENHOUT Ernstige botsing. Ladderwagen geheel vernield. Heden-(Vrijdag-)morgen, ongeveer kwart over 7 heeft 'n ernstige aanrijding plaats ge had tusschen de Amsterdamsche tram en een ladderwagen van de gemeente Bloemendaal op den overweg aan de Sparrenlaan te Aer- denhout. De tram, die drie wagens telde, kwam van de richting Haarlem. Op de Spar renlaan reed gaande naar de richting Zandvoorterweg een vrachtauto van de ge meente Bloemendaal, waarachter de ladder wagen was gekoppeld. De bestuurder van de auto, V., verklaarde naderhand, dat het waarschuwing-slicht boven den overweg niet brandde. Na de aanrijding brandde het echter wél. De auto was al op de trambaan, toen de bestuurder, elkaar op- I merkten. De tram remde, doch dit baatte niet. De vrachtauto was intusschen net over de 1 baan heen, doch de ladderwagen werd in de volle linkerflank gegrepen. De wagen werd volkomen vernield. Van den voorsten tram wagen werden alle ruiten vernield; van den tweeden wagen ook een paar ruiten. Ook overigens ernstige schade. De conducteur kreeg enkele lichte wonden aan de handen. Gelukkig waren er op dit vroege uur geen passagiers. De politie maakte proces-verbaal op. Ook de Burgemeester en de Commissaris van Politie van Bloemendaal verschenen na eenigen tijd ter plaatse om den toestand in oogenschouw te nemen. HET AERDENHOUTSCII TOONEEL- ENSEMBLE. Het Aerdenhoutsch Tooneel-ensemble heeftin studie genomen het historisch tooneelspel „De spion van den Prins", van v. Randwijk. De regie is in handen van den heer W. van Dongen. De eerste opvoering van dit stuk zal plaats hebben voor de leden van de vereeniging „Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld". OVERVEEN OUDERAVOND „JULIANASCHOOL". Op Maandagavond 26 October wordt in de Julianaschool een ouderavond gehouden, de eerste onder het nieuwe hoofd, den heer W. R. Jansen. Aan de orde komen: Verkiezing van 2 leden der oudercommis sie, (per. aftr. de heeren J. A A. Hock en A. Jager, beiden herkiesbaar)benoeming van 2 leden der kascommissie, voordracht met lichtbeelden door het hoofd der school over: „Drooglegging en exploitatie der Zuiderzee- gronden uit sociaal oogpunt bezien." PERSONALIA Onze plaatsgenoot, de heer Th. Lasthuis, slaagde te Utrecht voor het examen van de Ver. voor Chr. Volksonderwijs. ZANDVOORT DIERENBESCHERMING. Donderdag organiseerde de afd. Zandvoort van de Nederl. Vereeniging tot Bescherming van Dieren een propaganda-tooneelavond in gebouw Monopole. De voorzitter der vereeniging, de heer Harpmann wekt in zijn openingswoord de aanwezigen op, het werk der vereeniging te steunen. Velen staan- nog te onverschillig tegenover dit werk een realiseeren zich niet hoezeer het dier de. bescherming van ons allen noodig heeft. De tooneelvereeniging „Opwaarts" voerde hierna op: „De nalatenschap", blijspel in drie bedrijven. In de eerste plaats noemen we mejuffrouw Kraayenoord, die in de rol van Elsabeth uitstekend spel te zien gaf. Ook de heer Hagen als oom Fan kweet zich zeer goed van zijn taak. Nog dient vermelding het goede spel van mej. Swartwold, als tante Elisa en van mej. v. d. Zee, in dè rol van een actrice. De heer Scherff, de' regisseur van het gezel schap, had in zijn komische rol de lachers op zijn hand. 'De jMeiiiere'''.rollenv>zooals Oom Alexander, vertolkt door- deri.hëëï\D. J. Leen en de huis knecht door' den héèbKeur, werden naar be- hooreiï gespeeld-Dè'spelers werden beloond met een dankbaar applaus. De dames ontvin gen bovendien bloemen. Dezegoed geslaagde propaganda-avond werd gesloten met een opwekking om lid te worden van Dierenbescherming, door den heer z. J. Leen. JAARVERGADERING „ZANDVOORT" Donderdagavond hield de voetbal vereeni ging „Zandvoort" in haar clubgebouw aan de Vondelstraat een drukbezochte jaarverga dering. De voorzitter, de heer P. Schaap, opende de vergadering met een woord van bij zonderen lof tot het medebestuurslid wethouder C. Sie gers, die het ontwerp voor het mooie clubge bouw, waarin thans voor de eerste maal ver gaderd wordt, heeft gemaakt en ook verder zooveel voor de vereeniging deed. Ook bracht de voorzitter dank aan verschil lende personen, die hun clubliefde toonden, door hun welwillende medewerking te verlee nen bij den bouw van het clubgebouw. Tevens werd dank gebracht aan de personen, die hun werkkracht gaven voor het opknappen van het terrein. Tenslotte verzocht hij eenige oogen- blikken stilte om de nagedachtenis van wijlen den heer Holtheyer, die als bestuurslid zooveel voor de vereeniging deed, te eeren. Uit het verslag' van den penningmeester bleek, dat de inkomsten bedroegen f 5228,76, de uitgaven f 4906,86, zoodat het batig saldo f321,90 bedroeg. Bij monde van den heer Vallo, verklaarde de kascommissie, dat zij de boeken en beschei den van den penningmeester in de beste orde had bevonden. Wegens aftreden van de heeren J. C. Roukens en P. H. Terol, die zich niet herkiesbaar stel len, moest worden overgegaan tot verkiezing van een len en 2en secretaris. Bij enkele can- didaatstelling werden de heeren J. Weber en J. N. Huyer gekozen. Wegens uitbreiding van het bestuur werd de heer E. Koning tot 2en penningmeester gekozen. In de plaats van den heer G, Paap, die be dankte als lid van de elftalcommissie, werd gekozen de heer E, Koning Ezn. De heer Siegers dankte voor de vriendelijke woorden, aan zijn adres gericht. Hij deed een beroep op de leden om ook hun medewerking te verleenen bij het afmaken, van het bui tenwerk. Bij de rondvraag stelde de heer H. Keesman voor om bijvoorbeeld op 2en Kerstdag het oude elftal uit den glorietijd van Zandvoort te laten spelen tegen het eerste elftal van thans en dan ten bate van Onderling Hulp betoon. Het bestuur zegde toe, dit in overweging te zullen nemen. HELDEN DER ZEE-FONDS. Woensdag, 28 October, treedt het cabaret „Timrn" op in Monopole ten bate van het I-lelden der Zee-fonds „Dorus Rijkers". Opge voerd wordt o.a. een éénbedrijfsspel, getiteld: „De Luitenant in de knel". V.A.R.A.-BOUWCURSUS. Op verzoek van vele oud-cursisten heeft het V.A.R.A.-bestuur besloten, ook dit jaar weel een bouw-cursus te houden. Deze cursus be gint Donderdag 29 October in „Ons Gebouw", Stationsstraat 11. Op dezen cursus wordt op eenvoudige wijze, theoretisch en practïsch, de werking van het ontvangtoestel en die der onderdeelen ge leerd. Het zal den leider van dezen cursus, den heer D, van Dijk, zeker ook thans weer gelukken, de moeilijkheden zoodanig aan te bieden, dat zij door alle cursisten gemakkelijk overwonnen kunnen worden. ue laatste haiiu worat aan de kapsels gelegd.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2