Nieuwe gedachten over de pacht ontwikkeld. VRIJDAG 23 OCTOBER 1936 HAARDE M'S D A G B E A D 3 TWEEDE KAMER. Wetsontwerp door Kamer in behandeling genomen. Jkr. (Ckr-fl Een goede, zoo algemeen mogelijk bevredi ging schenkende regeling van het pachtvraag- stuk is nog altijd niet uitgevonden. Zoodra dit probleem ter tafel komt, blijken de opvattin gen van deskundigen en belanghebbenden ge weldig uiteen te loopen. Toen in 1932 eindelijk de Tweede Kamer het door Minister Donner verdedigde ontwerp pachtwet na veel dokteren had aangenomen, haalde de Eerste Kamer met 2521 een streep door de rekening. Bovenal vormde het conti- nuatierecht, d.i. het recht van den pachter om na afloop van den pachttermijn de overeen komst, tot twee maal toe, voor 10 jaar in to taal verlengd te krijgen (zonder dat de pacht som in het geding hoefde te komen), den steen des aanstoots. Het amendement der Tweede Kamer, waardoor de kantonrechter dan de pachtprijzen zou kunnen vaststellen, mishaag de echter onzen senatoren ook. Dank zij de crisis kwam er onderwijl sedert '32, wel een tijdelijke crisis-regeling tot stand, waarbij o.m. de crisis-pachtcommissies in hot leven werden geroepen. Het verlangen naar een algemeene defeni- tieve pachtwet bleef bestaan en /oo kwam Minister v. Schalk in 1933 met een hiertoe dienend voorstel voor den dag, dat thans in discussie is. Hierin neemt het continuatierecht een zeer belangrijke plaats in. Thans bevat het ontwerp bepalingen, waardoor vrijwel alle pachtcontracten voor onbepaalden tijd zullen worden aangegaan. Wanneer nu de pachter minstens 18 maanden te voren schriftelijk de pacht opzegt, komt er 18 maanden later inderdaad aan de overeen komst een einde. Als daarentegen de verpachter opzegt, dan kan de pachter binnen een maand daarna nietigverklaring van de opzegging vorderen bij den kantonrechter. In dat geval maakt een belangrijk verschil uit. of de pachter zijn ver plichtingen niet of wel behoorlijk heeft nageko men. In 't eerste geval blijkt de opzegging van kracht, doch als hij wel een behoorlijk pach ter was, dan gaat het schade-vraagstuk voor den verpachter een rol spelen, waarbij een ver schil uitmaakt of de verpachter van voortdu ren van de overeenkomst geen of geen ernsti ge: ernstige maar nog niet zeer ernstige; of zeer ernstige schade zou ondervinden. Van een en ander hangt af, of de kantonrechter met fijn deskundigen op 't gebied van pachtzaken samen vormende de pachtkamer de op zegging zal nietig verklaren dan wel hand havend Zelfs in het tweede geval ernstige schade der continuatie van den verpachter zal deze hierin toch moeten berusten, wan neer anderzijds de pachter er in slaagt te bewijzen, dat voor hem het schade-gevolg van niet-voortzetting „zeer ernstig" is, en schade vergoeding voor hem geen redelijke compen satie zou opleveren. Ten einde te waken tegen buitensporige pachtovereenkomsten, wordt de tusschen- konist van den kanton rechter ingeschakeld, die om excessen tegen te gaan, het contract kan vernietigen, maar ook bevoegd is er wijzigingen in aan te bren gen. Het wetsontwerp, dat o.m. nog een rege ling bevat aangaande vergoeding van door den pachter aangebrachte verbeteringen, draagt tenslotte de berechting van alle pachtkwesties gian de reeds vermelde pachtkamer op, waar van men bij het Gerechtshof in Arnhem in hoogor beroep kan gaan. Een groot aantal sprekers was bij den aan vang der beraadslagingen reeds ingeschreven en ongeveer 25 amendementen en sub-amen dementen lagen ter tafel, waarvan ook nu weer het gros op het teere vraagstuk der continuatie betrekking hebben. De eerste spreker, de chr. dem. v. H o u t e n was wel niet geheel en al voldaan, maar toch tevreden genoeg om van amendeeringspo- gingen af te zien, ten einde aan het w. o. niet al te veel moei lijkheden in den weg te leggen. Zoover ging de heer v. d. SI uis (s. d.) niet al is hij tenslotte wel bereid het wetsvoorstel ook zonder de door hem gewenschte wijzi gingen te aanvaarden. De c. h. plattelander Weitkamp daaren tegen vond dat de nu ingediende regeling te veel van bovenaf laat opleggen en te weinig overlaat aan het goed vertrouwen tusschen verpachter en pachter, en aan hun onder ling overleg. Jhr. Mr. de Geer (c. h.) benijdde den kantonrechter niet, die alles wat de wet niet kan oplossen in orde moet brengen en dus wel 'n soort „Uebermensch" zou moeten zijn. t d. Heuvel (A R H. D. Louwes (V.B VLIEGTUIGCONSTRUCTEUR KOOLHOVEN WEER NEDERLANDER. De Tweede Kamer heeft Woensdagmiddag verschillende naturalisatie-ontwerpen goed gekeurd, waardoor o.a. verscheidene als Ne derlander geboren personen, die voor een of andere oorzaak hun Nederlanderschap had den verloren, de Nederlandsche nationaliteit terug krijgen. Tot hen behoort o.a. de bekende Neder landsche vliegtuigbouwer Frits Koolhoven die, zooals waarschijnlijk slechts weinigen weten, van Britsche nationaliteit is. Kool hoven, die in 1886 te Bloemendaal werd ge boren en in 1906 in Nederland zijn militairen dienstplicht vervulde vestigde zich daarna in Engeland, waar hij de Britsche nationaliteit aannam. Sedert 1920 woont hij echter weer in vrouw huwde en directeur werd van de be kende Koolhoven-fabrieken. VIJF HAAGSCHE RIJWIELDIE VEN ACHTER SLOT EN GRENDEL. Te Voorburg is dezer dagen een fietsen dief en gros. .Toon de fietsenman". aange houden. Thans zijn ook -in Den Haag vijf mannen aangehouden die uit de residentie rijwielen stalen. De gestolen fietsen werden in het Westland verkocht. Bovenal was hij slecht te spreken over het feit. dat de kantonrechter in geval van „buitensporige" overeenkomsten andere be palingen zal kunnen opleggen. Van een der gelijke contracts-dwang wil deze afgevaar digde niets weten. De liberale woordvoerder L o u w e s stond al heel wpinig toeschietelijk tegenover het ontwerp. Het geeft z.i. blijk van een over schatting van de macht van den wetgever t.a.v. de verdeeling van de bodemopbrengst. De anti-revolutionnaire afgevaardigde v. d. Heuvel had ook een aantal, sommige zelfs vrij ernstige bezwaren tegen het voor stel, dat het pachtinstituut door drastische bepalingen dreigt te vermoorden tot groote schade van den boerenstand, die geen eigen kapitaal heeft. Intusschen is deze spr. nog wel bereid het ontwerp te aanvaarden, als geschrapt wordt de mogelijkheid tot het brengen van wijziging bij den aanvang of de verlenging van de pachtovereenkomst. De heer Eb els (v. d.) spreekt o.m. de hoop uit, dat bij toetsing van de bepalingen de pachtbureaux een groot deel van het werk kunnen doen, zoodat de rechter er dan niet aan te pas zal hoeven te komen. Alles wat se- schiedt ter verbetering van de positie van den pachter heeft zijn sympathie op voorwaarde, dat een en ander niet tot maatregelen leidt, waardoor de pachtgelegenheid zelf in gevaar zou komen. E. v. R. Slagers wenschen crisis heffingen af te schaffen. Anders moeten de prijzen stijgen. Woensdag heeft de Nederlandsche Slagers- bond in Tivoli te Utrecht een buitengewone vergadering gehouden ter bespreking van den moeilijken toestand, waarin het slagers- bedrijf momenteel verkeert. Velen betoogden de noodzakelijkheid van een prijsverhooging van rundvleesch voor het geval de regeering niet mocht kunnen be sluiten tot opschorting der crisisheffing. De wenschen der vergadering werden ten slotte neergelegd in de volgende motie. ..De Nederlandsche Slagershond, op 21 October in grooten getale in buitengewone ledenvergadering te'Utrecht bijeen, ter be spreking van den noodtoestand in het sla- gersbedrijf, aanvaardende het urgentie-pro gramma van het bondsbestuur om tot betere bedrijfstoestanden te komen, spreekt zijn diepe teleurstelling uit over de houding der regeering, wijl deze het volksvoedsel. vleesch en vet, zwaar blijft belasten met crisisheffing en omzetbelasting, ondanks de stijging der rundveeprijzen gedurende het geheele jaar 1936, doet alsnog een ernstig beroep op de regeering om de heffing op rund- en kalfs- vleesch en vet af te schaffen en zoo de re geering aan dit verzoek geen gevolg mocht geven, zij alsdan den slager toestaan om de vleesch- en vetprijzen te herzien naar de thans geldende veeprijzen. welke herziening hoogst noodzakelijk is". Het urgentieprogram van de slagersbonden, dat behalve afschaffing van heffingen, stop zetting van overheidsdistributie van vleesch- producten in geconserveerden vorm, nog vraagt het tegengaan van overmatige vesti ging in het bedrijf en van sloopende concur rentie, alsmede het verzoek om spoedige in diening van het wetsontwerp tot wijziging- der vleeschkeuringswet werd aangenomen. Dit laatste punt werd toegelicht door het hoofdbestuurslid, den heer Pruiksma. Nu er een wijziging van de accijnswet op het ge slacht in voorbereiding is, heeft de vergade ring zich beraden over het door den bond van den minister van Financiën uit te bren gen advies, speciaal wat aangaat wijziging- van de accijnsheffing. Tot dusverre heeft de aangifte voor den accijns plaats volgens getaxeerde waarde van het stuk rundvee. Achten de belastingambte naren de aangegeven waarde te gering, dan hebben zij het recht tot benadering van het vee over te gaan. Dit benaderingssysteem vormt een ernstige grief van den slager. Het kan hem in groote ongelegenheid brengen. In de plaats van het huidige systeem werd door het hoofdbestuur voorgesteld aan den minister te verzoeken een vaste norm als accijnsbedrag voor de verschillende diersoor ten aan te nemen welk voorstel bij acclamatie werd aangenomen. DANSZAAL TE VENLO UITGEBRAND. Gisternacht heeft een felle uitslaande brand de danszaal van den heer H. Vervoort te Venlo in de asch gelegd. Het gelukte nog het grootste gedeelte van het café en het woonhuis te behouden, of schoon de inboedel op deze plaats veel wa terschade leed De schade is zeer aanzienlijk en wordt niet ten volle door de verzekering gedekt. MEVR. THEO MANN—BOUWMEESTER HERSTELD Mevr, Theo Mann—Bouwmeester, die eenige weken geleden in de ziekeninrichting aan de Prinsengracht te Amsterdam een operatie aan het rechteroog heeft ondergaan, heeft het ziekenhuis geheel hersteld verlaten. Zij heeft haar rechteroog en het gezichtsvermogen kunnen behouden. MEISJE TENGEVOLGE VAN AANRIJDING OVERLEDEN. In het R.K. ziekenhuis te Almelo is Woens dag overleden mej. M. ter Bekke, wonende te Albergen bij Almelo, die Zondagavond te Zen deren. gemeente Borne, door een auto. be stuurd door den heer Ten B. uit Almelo, werd aangereden. Volgens den automobilist moest hij plotseling remmen voor twee wielrijders, .die aan zijn linkerkant uit een café kwamen. Nederland, waar hij met een Nederlandsche.» ^ijn wagen is toeon op den spiegelgladden weg komen te slippen, tengevolge waarvan hij in reed op enkele meisjes, die met de fietsen aan de hand voor een café stonden, waai- zij had den gedanst. Mej. Ter Bekke werd, oogen- schijnlijk niet ernstig gewond, naar het zieken huis vervoerd. Haar toestand verergerde ech ter steeds en thans is zij aan de bekomen ver wondingen overleden. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Een tweede meisje, dat naast het slachtoffer heeft gestaan, toen de aanrijding geschiedde, had geen noemenswaardig letsel gekregen. Gepoogd gelden uit Duitsch- land te verkrijgen? Vragen over uitlating voor de Haarlemsche rechtbank. De heer Donker heeft aan den minister van Justitie de volgende schriftelijke vragen ge steld 1. Heeft de minister kennis genomen van een op 8 October 1936 voor de Arrondisse- ments Rechtbank te Haarlem behandelde strafzaak, bij welker behandeling een getuige zou hebben erkend, dat leden eener partij van nationaal-socialistische richting naar Berlijn en München zouden zijn geweest om geldelij- ken steun van de Duitsche regeering, althans van officieele Duitsche instanties of perso nen, voor hun partij te verkrijgen? 2. Is de minister bereid en in staat om te doen nagaan of het feit, waarover hier spra ke is, inderdaad heeft plaats gevonden en onder welke omstandigheden en met welk ge volg? 3. Zoo ja, is de minister bereid om het re sultaat van dit onderzoek aan de Kamer mede te deelen? Dreigende staking in Amster dam's bakkersbedrijf. De algemeene broodbakkers patroons ver- eeniging „De Voorzorg" en de afdeeling Am sterdam van den Bond van Chr. Bakkers patroons hebben in hun vergadering besloten a.s. November de zaken te sluiten, indien niet uiterlijk 31 October a.s. een redelijke mini mum broodprijs tot stand is gekomen, met medewerking van de regeering. (Adv. Ingez. Med.) Fritz Hirsch jubileert. Tien jaar met zijn operettegezelschap in ons land. Tien jaar geleden heeft het wakkere troepje van Fritz Hirsch zijn intrede in ons land ge daan met een voortreffelijk specimen van het echt-Weensche operettegenre. En dit bleek hier zoozeer gewild, dat het voor een buiten- landsch gezelschap zoowaar in deze ook voor de „kleinkunst" benarde tijden mogelijk is ge worden een jubileum te beleven. Donderdagavond heeft zich „Sissy" als eer ste van een reeks jubileumfeestvoorstellingen, in den hoofdstedelijken Stadsschouwburg ge presenteerd. „Sissy" is het charmante hoofd persoontje in een door niemand minder dan Fritz Kreisler getoonzette liefdes-idylle aan het Weensche hof ten tijde van keizer Franz Jozef. Ofschoon als steeds allen in het succes deelden, waren het toch Friedl Dotza in de titelrol en Fritz Hirsch als haar vader, den gemoedelijken, wereldwijzen „hertog Max in Bayern'die het stuk „maakten". Er waren tallooze open doekjes voor de vele kostelijke tafereelen. die In bonte rij elkaar opvolgden, een langdurig hartelijk applaus en bloemen. UIT HET RAAM GEVALLEN Door onbekende oorzaak ls een 48-jarige vrouw uit het raam gevallen van de derde ver- iieping van perceel Admiralengracht 174 te Amsterdam. Zeer ernstig gewond is zij naar het Wilhelmina gasthuis vervoerd. Snellere afhandeling van rechtzaken. Waarneming rolzittingen door één rechter. De vaste commissie voor privaat- en stijf recht uit de Tweede Kamer vertrouwt, dat de waarneming van rolzittingen door één rechter niet alleen voor de leden van de rechterlijke macht, maar ook voor de pro cureurs tot een niet onaanzienlijke tijds besparing zal leiden. Men mag immers wel aannemen, dat het voortaan mogelijk zal zijn. de geheele rol op één dag per week af te doen. Ten einde verwarring te voorkomen, ver dient het. naar de commissie meent, aanbe veling. de enkelvoudige kamer, welke met de rolzittingen belast zal worden, door een af zonderlijke benaming te onderscheiden van de enkelvoudige kamer voor de berechting van burgerlijke zaken. Men zou de vraag kunnen stellen, of niet ook bij de gerechts hoven een enkelvoudige kamer voor de waar neming van de rolzittingen dient te worden ingesteld. Het wil de commissie voorkomen, dat daartoe niet voldoende aanleiding be staat. Tenslotte zou in de wet ook nog de moge lijkheid opengelaten kunnen worden, de rol desgewenscht door de verschillende kamers in haar geheel te laten behandelen. De com missie geeft evenwel, met het oog op de tijds besparing, welke van waarneming der rol zittingen door één rechter te verwachten is. aan een stelsel, dat deze waarneming door één rechter imperatief voorschrijft, de voor keur. Men zou den rolrechter kunnen opdragen de zaken, zoo noodig na voorlichting door de procureurs, met wie hij immers in geregeld contact staat, al naar gelang zij hem ge schikt of ongeschikt lijken voor behandeling door één rechter, te verwijzen naar de en kelvoudige dan wel naar de meervoudige ka mer. Tweemaal brand in dubbel woonhuis. Gezin redt zich met veel moeite. DUIVENDRECHT, 22 Oct- In den afgeloo- pen nacht te omstreeks een uur ontstond door onbekende oorzaak brand in een dubbel woon huis, eigendom van de Nederlandsche spoor wegen. gelegen aan den weg Duivendrecht Ouderkerk. De brand, die niet van grooten omvang was, werd door de bewoners gebluscht Ook de brandweer van Weesperkarspel heeft hierbij nog hulp verleend. Beide families hebben zich daarna weer ter ruste begeven Ongeveer drie kwartier later is, vermoede lijk doordat nog ergens vuur was achtergeble ven, opnieuw brand uitgebroken. De vlammen grepen zoo snel om zich heen. dat het gezin Van den Brink niet meer langs den gewonen weg het huis kon verlaten. Slechts met de grootste moeite en door een gat te maken in de houten afscheiding tus schen beide woningen, konden man. vrouw en drie kinderen, via het naastgelegen huis. een veilig heenkomen vinden. De brandweer van Ouder-Amstel verrichtte de blussching. Zij kon niet voorkomen, dat de beide woonhuizen ge heel uitbrandden. Het roode achterlicht. Het standpunt van den A. N. W. B. Het roode achterlicht voor fietsen is bij de jongste wijzigingen van het motor- en rij wielreglement dus een voldongen feit gewor den, ook al wordt het eerst met 1 Januari 1938 verplichtend gesteld, aldus schrijft ons de A.N.W.B. In een bij uitstek door wielrijders bevolkt land als het onze beteekent het nieuwe voor schrift bepaald een gebeuren van belang, waarbij wel even stilgestaan mag worden. Ofschoon het witte spatbord zeker een ver betering gaf vergeleken bij den ouden toe stand, gaven toch de resultaten in de practijk den technischen dienst van den A. N. W. B. aanleiding vergelijkende proeven te nemen ten aanzien van de waarneembaarheid bij avond van rijwielen voorzien van een wit spatbord met goeden reflector en van fietsen voorzien van een rood achterlicht. Tevens werd speciaal met het oog op deze kwestie een inspectiereis naar België gemaakt, waar zooals men weet het roode achterlicht is voor geschreven, evenals in Frankrijk, Italië en Portugal. Al deze in de practijk genomen proeven wezen uit dat het roode achterlicht een zeer aanmerkelijk grootere waarneembaarheid dan het witte spatbord met reflector levert, hetgeen vooral ook sterk spreekt bij slechte weersgesteldheden en bij ongunstige belich tingstoestanden, zooals deze zich zoortdurena op den weg voordoen. Ofschoon de A.N.W.B. tenvolle beseft dat de wielrijder niet zwaarder belast moet wor den dan hij thans reeds is, is aan den an deren kant de invoering van het achterlicht met deugdelijken reflector zoodanig in het be lang van de verkeersveiligheid en wel in de eerste plaats van de veiligheid van den wiel rijder zelf. dat de betrekkelijk geringe kos ten welke daaraan bij het huidige stadium van de rijwielverlichting verbonden zijn, ten volle verantwoord zijn te achten. De plaats van het achterlichtje, n.l. op het witte spatbordgedeelte laat nog wel eenige stof tot critiek open. In het algemeen zal het lichtje daar gemakkelijk aan beschadiging onderhevig zijn en ook de montage is niet zoo eenvoudig als bijv. aan de achtervork. Nationaal geschenk voor onze Prinses. Een jacht zou gaarne aanvaard worden. Het „U. D." zegt van welingelichte zijde te vernemen, dat Prinses Juliana er in toegestemd heeft, als algemeen huwelijksgeschenk van het geheele Nederlandsche volk een jacht, be stemd voor de vaart in de West-Europeesche wateren, te aanvaarden. „DE ZEVEN PROVINCIëN" HEET VOORTAAN SOERABAJA". 's-GRAVENHAGE, 22 October. Naar wij vernemen, is bij K B. bepaald, dat de naam van Hr. Ms. pantserschip „De Zeven Provinciën" wordt veranderd in „Soerabaja" Deze naamsverandering Ls het gevolg van het feit. dat het schip bestemd wordt tot op leidingsschip voor inlandsche schepelingen. Het wordt verbouwd en °estationr°er* te Soerabaja. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886 23 October: Het aantal gevallen van cholera in Italië sedert 15 Juni waargenomen, be draagt ongeveer 22.000, waarvan 9000 lij ders zijn overleden. Op een zeer eigenaardige manier werd Zondag 1.1. voor de choleralijders te Rome geld opgehaald. De conducteurs der trams waren na melijk gemachtigd bij het in ontvangst nemen van de tramkosten aan de be talende passagiers mede te deelen, dat zij gerechtigd waren tot het in ont vangst nemen van een stuiver extra voor de slachtoffers der cholera. Bij die mededeeling moesten zij het echter la ten, daar niet de minste druk op de rei zigers tot betalen der stuivers mocht uitgeoefend worden. Branden te Hedel opgehelderd? Twee personen in arrest. Dinsdagavond hebben te Hedel resp. in een hooiberg van den landbouwer Aart van Driel en in een geheel met graan gevulde schuur van den landbouwer H. van den Heuvel, bran den gewoed. In verband met het feit, dat de boerderijen van beide landbouwers op IV2 K.M. afstand van elkaar liggen, is het ver moeden gerezen, dat brandstichting niet ge heel uitgesloten moest worden geacht. Dit vermoeden werd nog bevestigd door het feit, dat zich in de onmiddellijke nabijheid van de branden een man bevond, die zich bij den vorigen brand te Hedel, ongeveer twee weken geleden op verdachte wijze had opgehouden. De politie is toen in deze richting haar onderzoek begonnen en dit leidde Donderdag tot de arrestatie van den recidivist M. van S. en de 36-jarige vrouw P. v. d. B„ beiden uit den Bosch. De mogelijkheid, dat nog een arrestatie zal volgen, is niet uitgesloten. Prof. Hondelink over het transportvraagstuk. Inaugurale rede te Delft. Bij de aanvaarding van het ambt van hoog leeraar in wegen aan de Technische Hooge- school te Delft heeft ir. E. R. Hondelink een rede uitgesproken over „Transportvraagstuk ken". Wij bevinden ons thans in een depressie, die een intensieve concurrentie van nieuwe vervoermiddelen over den straatweg en in de lucht bracht, zoo zeide spreker. De Spoor wegen hebben, door de omstandigheden ge leid, het karakter aangenomen van handels ondernemingen. De spoorwegingenieur vindt daardoor zijn taak aanmerkelijk gewijzigd en belangwekkender gemaakt. Vervolgens behandelde spr. de ontstane concurrentie tusschen spoorweg- en straat verkeer, ieder op zijn eigen gebied, en elkaar aanvullend in het belang van de gemeen schap, in de naaste toekomst normale ont wikkeling zullen toonen. Gewijzigde exploi tatie-methodes zullen in vele gevallen noodig zijn. Gezien de ervaring in landen waar het verkeersvraagstuk zijn oplossing nadert, moet men tot de conclusie komen, dat spoorwegen als voornaamste verkeersmiddel zullen blijven voorzien in het vervoer van reizigers en goe deren over groote afstanden, en in het massa vervoer van reizigers in het voorstedenverkeer der bevolkingscentra. De straatwegen zullen vooral bedienen het locale vervoer van reizi gers en goederen over korte afstanden en in het verkeer in dunbevolkte en moeilijk toe gankelijke gebieden. Verdeeling van het ver voer zal dus tot samenwerking moeten leiden. NOORSCH SCHIP IN BESLAG GENOMEN- VLISSINGEN. 22 Oct. Hedenmorgen heeft het bestuur van den polder Walcheren beslag gelegd op het Noorsche stoomschip „Beth" dat nabij Rammekens aan den grond heeft ge zeten en daarbij den dijk beschadigde. Indien een borgstelling van 6.600 gulden wordt gestort, zal het schip worden vrijge geven. Cijfers over ziekenfondsen. Bijna 3.2 millioen personen aangesloten. Het Centraal Bureau voor de Statistiek pu bliceert in de negende aflevering van het maandschrift als eerste gedeelte van de zie kenfondsstatistiek. welke door het bureau wordt bewerkt, een voorloopig overzicht van het aantal personen, dat bij ziekenfondsen is aangesloten, naar den toestand op 1 Jan. 1936. Deze cijfers zijn van te meer betee- kenis. daar het laatste onderzoek reeds meer dan 10 jaar geleden werd ingesteld. Onder ziekenfonds wordt verstaan eene instelling, welke geneeskundige hulp ver strekt, waaronder echter niet begrepen zijn de ziekenhuisverplegingsvereenigingen. On der de statistiek vallen dus ook niet de ziek teverzekeringsinstellingen. die de doktersre kening geheel of gedeeltelijk betalen of een bepaald bedrag uitkeeren in geval van ziekte. Met uitzondering van doktersfondsen, waaromtrent nog geen gegevens konden wor den gepubliceerd, vindt men in het volgende overzicht het aantal fondsen, benevens het aantal bij deze fondsen aangesloten perso nen, gesplitst naar de verschillende catego rieën van fondsen, In het maandschrift zijn deze categorieën nader gepreciseerd. Aantal Aantal fondsen aangeslo ten pers. Maatschappijfonds 1 1,075,840 Onderling beheerde fondsen 199 903.954 Directierondsen 21 580,359 Ondernemingsfondsen 59 359.639 Overige fondsen 13 273.872 Totaal (excl. doktersfonds.) 293 3.193.664 Uit het onderzoek is gebleken, dat 81 van de 293 fondsen nog geen 500 aangesloten personen telden, terwijl deze groep slechts 0.6 pet. van het totale aantal aangesloten personen omvat. Daarentegen is niet minder dan bijna 87 pet. der personen aangesloten bij ziekenfondsen met meer dan 10.000 per sonen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5