De uitwijzing der vier Nederlanders opgeheven. yfi Concert der H. O. V. NU BESTELD BESPAART citwy Voor Kleeding n. Maat ZATERDAG 24 OCTOBER 1936 H A A REE M'S D A G B E A D UN/T IN UITEREN i HET TOONEEL. GELOOF EN WETENSCHAP. CENTRAAL TOONEEL. „HET VOORSTE LEGIOEN". Het was te verwachten, dat Het Voorste Legioen in Katholieke kringen groote belang stelling zou wekken. In de hoofdstad van Oostenrijk was niemand minder dan de Kar dinaal Th. Innitzer, aartsbisschop van Wee- nen op een der voorstellingen aanwezig en te Amsterdam heeft Laseur een extra opvoe ring van Het Voorste Legioen in het Centraal Theater gegeven voor enkel R.K. Geestelijken en Religieuses. Toch heeft Het Voorste Legioen, waarin priesters in een Jezuieten-Klooster in de kracht van hun sterk geloof maar ook in hun strijd en menschelijke zwakheid ten tooneele worden gebracht wat aan dit stuk juist zijn groote innerlijke waarde geeft in het be gin wel eenige stof opgejaagd. Daarom lijkt het mij van belang hier de korte inleiding over te nemen, welke Pater Van Heugten S. J., die op verzoek van Laseur de eerste re petities van dit stuk te Amsterdam bijwoon de en aan de regie eenige aanwijzingen ver strekte, voor de „Loopmare" van Geloof en Wetenschap in welken kring dit stuk gister avond voor het eerst te Haarlem werd ge speeld, heeft geschreven. „Het voorste Legioen," dat in verschillende steden van Amerika en Europa met groot succes werd opgevoerd, behandelt merkwaar dige conflicten. „Het Geloof is de grootste kracht en het grootste wonder op aarde", dit is ongeveer de these, die de schrijver in le vende gestalten heeft uitgewerkt. Men moet dit stuk niet gaan zien met de bedoeling om eens te vernemen, hoe hét er in een Jezuïe tencollege toegaat. Zooals hier gaat het na tuurlijk in geen enkel klooster toe. De schrij ver idealiseert of verkleint zijn figuren naai den eisch van het stuk en spitst alles toe, personen en verhoudingen, voor de drama tische spanning. In een kort bestek moet hij de innerlijke conflicten van vele menschen samendringen, wat natuurlijk een eenigszins kunstmatige constructie meebrengt. Ondanks allerlei menschelijkheden ademt het stuk een hooge geestesgezindheid, een geloof en een liefde van niet alledaagsche draagkracht. Het geloof is voor deze menschen inderdaad een bezieling, een bron van geestdrift en toe wijding. Wie zich stooten zou aan details of bepaalde verhoudingen, vergeet,"dat een too- neelstuk geen fotografie, maar een hoogere samenvatting van de werkelijkheid is." In deze korte inleiding belicht Pater van Heugten op voortreffelijke en heldere wijze niet alleen de groote waarde van Het Voor ste Legioen als tooneelstuk, maar geeft hij tevens de synthese voor elk tooneelspel, dat meer wil zijn dan een realistische weergave van het gewone leven. „Een tooneelstuk is geen fotografie, maar een hoogere samen vatting van de werkelijkheidde schrij vers van de realistische periode hebben dat soms al te zeer vergeten en dit was de oor zaak. dat het publiek zich al spoedig van hen heeft afgewend. Waarachtig groot en sterk tooneel is er daarom nooit uit kunnen groeien. Het Voorste Legioen zou niet een zoo die pen indruk ook op niet-Katholieken hebben gemaakt, wanneer het niet in zijn geest zoo nobel was en deze priesters niet in de eerste plaats m e n s c h en waren. Ook in hun zwakheden en strijd. Zonder innerlijk con flict is geen goed tooneel denkbaar. Juist door hun strijd zien wij Ihen stijgen tot de hoogste toppen van het geloof. Ik meen zelfs, dat de 'schrijver daarvoor niet eens het „wonder" aan het slot noodig had gehad, want in allen -behalve in dokter Morell leeft immers diep in hun binnenste het wonder van het Geloof. Een prachtig stuk, dit Voorste Legioen, dat hoewel het enkel onder mannen speelt van het begin tot het eind sterk boeit, ook als men het voor de tweede maal ziet. Na de première .heeft Dr. P. H. Schroder, die mij als criticus verving, toen ik op reis was, reeds uitvoerig over dit tooneelspel en de opvoering geschreven, zoodat ik nu kort kan zijn. Over het zeer hoog niveau, waarop de voor stelling van Het Centraal Tooneel staat, is heel de pers het ditmaal unaniem eens ge weest. Het is een opvoering, die ons nationaal tooneel eer aandoet, vooral ook, omdat het Laseur is gelukt alle personen naar hun inner lijke beteekenis in dit stuk telkens in het juiste licht te plaatsen. Misschien zou de figuur van den cynischen, ongeloovigen dokter nog meer tot zijn recht zijn gekomen, als de rol door een wat ouder acteur iemand met meer gezag ware gespeeld geworden, al wil ik met deze opmerking niets zeggen ten na- deele van Jan van Ees, die aan de rol alle relief geeft. Welk een onovertroffen geheel vormen al deze priesters, zoo verscheiden in karakter, maar zoo één in hun Geloof. Boven allen staat Cor Hermus, die in den rector de groote rol van zijn leven gevonden heeft. De sterfscene maakte ook gisteren een zeer ont róerenden indruk. En wat al prachtige figuren staan er om dezen rector! Laseur, groot in zijn ruimheid van geest als de visitator, het tooneel be- heerschend ook als hij zweeg, Schwab vol fijnen humor als de Bisschop, Joan Remmelts pas weer terug uit Indië van een diepen ernst in zijn zoo volkomen doorleefde rol van den door den twijfel gemartelden pater Ahern, Gysbert Tersteeg, jong en bezield als Pater Thomas Raleigh - hoe mooi was dat verklaar de gezicht, toen hij zijn strijd volstreden had - Gerard Schild, extatisch als de genezen Pater Strelsky, Lucas Wensing, verbeten als Pater Stuart. En welk een ontroerend, teer en fijn figuurtje was in dat strenge milieu Jimmy Magee, het verlamde jongetje, dat zoo vast aan het wonder geloofde, zoo fragiel gespeeld door Mary Dresselhuys. Nieuw in de bezetting waren gisteren Coen Hissink en Johan Schmitz. Hissink speelde sterk en expressief den strengen, somberen Pater Keene, Johan Schmitz gaf nu en dan zoowel in de momenten van zijn verzet als zijn bekeering nog wat te veel als de muzi kale Pater, wat bij meer inspelen wel ver beteren zal. Ook hier had Het Voorste Legioen bij de stampvolle zaal een triomfaal succes. Het applaus nam den vorm van een ovatie aan, toen aan het slot aan Laseur een krans werd aangeboden. Voor Geloof en Wetenschap een zeer mooie avond! Wij hopen, dat het na dit overweldigend succes met bij deze eene voorstelling van Het Voorste Legioen te Haarlem zal blijven. J, Bi SCHUIL. De H. O. V. heeft de reeks harer winter- oOncerten onder de gunstigste auspiciën be gonnen. Geheel onverwacht kwamen die niet. De geweldige, tevoren ongekende belangstel ling die dezen zomer voor de tegen lagen toe gangsprijs gegeven concerten bleek te bestaan scheen voor ons orkest een hoopvol verschiet te ontsluiten, een nieuwe aera in te luiden, en de daardoor gewekte verwachtingen zijn door het eerste Vrijdagavondconcert niet be schaamd. Een nagenoeg volle zaal bracht de onmisbare sfeer. Voeg daarbij een geestdrifti- gen dirigent, een voortreffelijk musiceerend orkest, twee prachtige solisten was het wonder, dat het een mooie avond werd? Reeds de korte rede, waarmee de voorzitter van het H. O. V.-Bestuur, Mr A. Beets, de aan wezigen begroette, klonk anders dan anders, er sprak blijdschap en vertrouwen uit. Een luttele schare slechts zat toen op het podium: alleen de uitgelezenen der strijkers, die even later Mozart's „Kleine Nachtmuziek" voor ons deden klinken, zóó delicaat en afgewerkt als slechts een eerste-rangsensemble vermag. Hoe juist gezien blijkt het te zijn die muziek door zoo'n kleine bezetting te laten uitvoeren! Maar daarna zagen we het orkestensemble gaandeweg groeien: eerst tot het volledige strijkorkest: later kwamen ook de blazers op hun post. De orkestwerken van dezen avond waren alle goede bekenden: behalve Mozart's Sere nade gaf he,, orkest Berlioz' Ouverture „Le Carnaval ror ain", Rabaud's „La Procession nocturne" er. de Polowezkische Dansen uit Borodin's „Vorst Igor". Het zijn vijf nummers, die hun wer king op de hoorders zelden missen, en zeker niet, wanneer ze zóó schitterend, suggestief en meeslepend vertolkt worden als Vrijdag avond het geval was. De solo voor althobo in de Ouverture en de soli voor hobo en viool in Rabaud's toongedicht mogen wegens de mooie uitvoering in 't bijzonder vermeld wor den. De eigenlijke solistische werken van den avond waren „eerste uitvoeringen", al is de eene daarvan reeds meer dan 200 jaar gele den geschreven. Het is een reconstructie van het in originali verloren gegane Concert voor viool en hobo van Bach, dat door den auteur zeiven omgewerkt werd tot een Concert voor 2 klavieren, maar in die omwerking zijn oor- spronkelïjken aard nauwelijks verloochenen kan. Vooral het middelste hoofddeel, het Ada gio, een nauwe verwante van het Adagio uit het bekende Concert voor 2 violen, klinkt zoo onklavieristisch als men maar zou kunnen denken. Vermoedelijk hebben eerder praeti- schen dan aesthetische overwegingen Bach tot de transscriptie bewogen. Hoe dit ook zij: de reconstructie van Max Seiffert klink voortref felijk, althans als een violist als Hans Byvanck en een hoboïst als Jaap Stotijn de solopartijen vertolken. De rijkdom van uitdrukkingsver mogen, die Stotijn aan zijn instrument weet te geven, doet voor dien eener viool niet on der: zijn toon bezit een schoonheid die ver rukt en ontroert. De andere noviteit, die de meester-hoboïst ons bracht, was werkelijk nieuw: een Concert voor hobo van den te Bergen wonenden com ponist Jac. Jansen. Er was een korte beschrij ving in het programma, die ons leerde wat we uit dit werk hooren moesten. Ik geloof echter niet, dat velen daardoor nader tot het begrij pen ervan gebracht zullen zijn. Mij althans gelukte het niet er datgene uit te hooren, wat blijkbaar den auteur tot zijn werk geïnspi reerd heeft. Ik heb het dus maar als een stuk muziek zonder meer genomen. En zoo kreeg ik den indruk, dat het een dualistisch karakter heeft: eensdeels bouwt het, met name wat de solopartij betreft, op de romantici en ook een weinig op Debussy voort, andersdeels heeft het moderne allures en zwelgt het in disso nantenzaligheid. De romantische gedeelten spraken het meest onmiddellijk tot me; voor het overige was de geslotenheid van den bouw, zich kenmerkend door een terugkeer van het beginthema aan het slot, duidelijk te bemerken, maar de détails der constructie wa ren bij een eerste hooren niet gemakkelijk le volgen. Misschien was het daardoor, dat af en toe de indruk van gerektheid ontstond. Een nadere kennismaking zal daarover uitsluitsel moeten geven. Stotijn speelde de moeilijke solopartij uit het hoofd en was wel de beste peetvader, dien de componist zou kunnen wenschen. U GELD Ieder Costuum en Winterjas n. Maat wordt door ons geleverd leder Costuum en Winterjas r MET VOLLE CARANTIE Voor Pasvorm en Soliditeit Ieder Kleedingstuk n. Maat een reclame voor onze Maatafdeeüng vertro^ensnaam (Adv. Ingez. Med.) Ook de hobosoli in de orkestwerken na de pauze klonken, zooals ik reeds vermeldde, buitengewoon mooi, zelfs verdacht mooi. Maar wie een goede detective is, zal gezien hebben dat achteraan in het orkest, onder een lesse naar door, een stukje van een wit vest zicht baar was, en vlak daarvóór het ondereind van een hobo. Jaap Stotijn had een wit vest en een hobo De meester heeft het niet beneden zich ge acht om, als een gewoon orkestlid, verdekt op gesteld, mee te spelen. Hij heeft er ons orkest en zijn dirigent Frits Schuurman, door geëerd, maar hij zal ook bemerkt hebben hoe goed dat orkest, hoe kundig en temperamentvol die dirigent is. En dat heeft het auditorium zeker ook ge merkt, voor zoover het dat nog niet wist. En het heeft het den uitvoerenden en den com ponist Jac. Jansen zijn waardeering onverho len getoond. K. DE JONG NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. GEREF. KERK EN HERSTELD VERBAND Gebouw Bethel, Wüstelaan. V.m. 10 uur: Ds. J. ter Schegget. rr\ Het spelletje met de draaideur... Zóó eruit zóó erin! PAARD SPRINGT BOVEN OP EEN RIJDENDE AUTO. Vrijdagmiddag omstreeks kwart over twee heeft te Rouveen, gemeente Staphorst, een niet alledaagsch ongeluk plaats gehad. Toen de handelsreiziger S. Teeboom uit Amster dam in zijn auto door Rouveen reed. is een paard boven op den wagen gesprongen. De auto werd totaal vernield. De heer Teeboom, die alleen in den wagen zat, werd zoodanig gewond, dat hij per ziekenauto naar het zie kenhuis te Zwolle moest worden overgebracht Het paard werd gedood PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 25 OCT. Progr. I. Hilversum II. Progr. n. Hilversum I. Progr. III. 8.30 Parijs Radio Gramofoon- muziek. 9.00 Brussel Fransch. Gramofoon muziek. 9.20 Keulen. Gramofoonmuziek. 10.05 Diversen. 11.50 Keulen. Concert olv. Hermann MüllerJohn. 12.20 Brussel Vlaamsch Pop. concert door het Omroeporkest. 1.20 ld. Ge sproken dagblad van het NIR. 1.30 ld. Orgel concert door J. Delporte 2.20 Keulen Piano recital door Hans Haass. 2 50 Brussel Vlaamsch Gramofoonmuziek. 3.20 Keulen. Nette Sachen aus Köln. 5.20 Brussel Fransch. Dansmuziek olv. Robert de Kers. 6 20 Parijs P. Parisien Populair concert. 7.20 Keulen Wenn es in den Winter geht, vroolijk programma. 9.20 Parijs P, Parisien Halfuurtje cabaret. 9.50 Berlijn. Dansmuziek olv. Carl Michelski mmv. Ma- rianna Schmitt, coloratuur sopraan. 11.20 ld. Dansmuziek alv. Walter Raatzke. Progr. IV. 8.30 Brussel Vlaamsch. Kroniek van den dag. 8 40 ld. Gramofoonmuziek. 8.45 ld. Gesproken dagblad van het N.I.R. 9.00 ld. Gramofoonmuziek. 10.20 ld. José Schnijders en zijn orkest. 11.05 Pianorecital door Anny Rutsky 11.20 Parijs Radio. Populair concert door het Kamerorkest van het Concert Pas- deioupS. 12.50 Droitwich. Concert door het BBC Theaterorkest olv. H. Lowe mmv. Piero Zennaro. bariton. 150 ld. Studentenliederen door het BBC mannenkoor. 2.20 ld. Tuin- praatje door C. H. Middleton. 2.40 ld. Het Wingates Temperance orkest olv. H. Moss. 3 20 ld. Gramofoonplaten Weensche Operettemu ziek. 4.00 Brussel Fransch. Pianorecital door J. Alpaerts. 4-20 Droitwich. Werken van Eric Coates door het BBC Orkest olv. den compo nist. 5.20 London Regional Concert d. h. BBC Harmonie orkest olv. B. Walton O'Donnell. 6.20 Id. Chopin recital door F. Mannheimer. 6.50 Droitwich. Uit Lausanne concert door het koor „Chanson Romande" olv. Hans Haug. 7.20 ld. Het Commodore Grand orkest olv. Harry Davidson. 8.15 ld. Kerkdienst uit de Norwich Kathedraal. 9.05 Diversen. 9.25 Lon den Regional Concert door het Stedelijk orkest van Hastings olv. J. Harrison. 10.20 ld. Gewijde muziek olv. Sir Walford Davies. 1035 Droit wich. Pianorecital door Berkley Mason. 10.50 ld. Epiloog. 11.00 Weenen. Dansmuziek door het Emil Thiel-Jazzorkest. Progr. V. 8.30—24.00 uur Diversen. op Maandag 26 October 1936. Progr. I Hilversum II Progr. H Hilversum I Progr. III 8.05 Parijs Radio. Gymnastiek; 8.20 idem Gramofoonmuziek; 9.05 Keulen, Tijdsein Nieuwsberichten. Waterstandberich- ten; 9.20 idem. Der Landenhüter. schets van A. Schiersch; 9.50 idem Richard Heinemeyer: Was brachte der Sportsonntag; 11.20 Parijs Radio, Populair concert d. h. kamerorkest van de Pouletconcerten o.l.v. Marcel Labey; 12.20 Brussel Vlaamsch. Gramofoonmuziek; 12.50 idem Omroeporkest o.l.v. Paul Douüez; 1.20 idem Gesproken dagblad v.h. N.I.R.1.30 idem Salonorkest o.l.v. Walter Feron; 1.50 id. Gramofoonmuziek; 2.25 Diversen; 2.55 Parijs Radio. Gramofoonmuziek: 3.20 Deutschl. sen der. Populair concert door het omroeporkest o.l.v. Otto Dobrindt; 4 10 Parijs Radio, Mu- ziekkroniek: 4.20 idem, Concert o.l.v. Maurice de Villers; 5 20 Keulen. Herdenking van de geboorte voor 50 jaar van Hermann Unger en de geboortedag voor 70 jaar van George Schumann: «.SO idem. Gramofoonmuziek; 7.05 Brussel Fransch, Dansmuziek o.l.v. Stan Brenders; 7.30 Leipzig, Het Leipziger sym- phonie-orkest o.l.v. Hilmar Weber; 9.20 Di versen; 9.50 Berlijn. Concert d.h Groote om roeporkest m.m. v. Alfred Hoehn, piano; 11.20 Parijs Radio, Dansmuziek; 11.35 id. Populair concert d. h. Atkins-orkest. Progr. IV: 8.00 Brussel Vlaamsch, Gym nastiekles: 8.20 idem. Tüdsein; Gramofoon muziek; 8.30 idem Kroniek van den dag; 8.40 idem Gramofoonplaat; 8.45 idem Gesproken dagblad v. h. NI.R.; 9.00 idem Gramofoon- mziek; 9.20 Diversen; 10.35 Droitwich, Korte godsdienstoefening; 10.50 idem Tijdsein van Greenwich. Weerbericht; 11.05 idem Orgel concert door Horace Finch; 11.35 idem. Gra mofoonmuziek; 11.50 London Regional, B.B.C. Schotsch-orkest o.l.v. Guy Warrack; 12.05 id. Haydn Heard en zijn orkest; 1.05 idem C, Hamilton Ellis: Steam coaches before rail ways: 1.20 idem Nieuwe Gramofoonmuziek; 2.05 idem Arthur Salisbury en zijn orkest; 2 55 idem B.B.C. Midland orkest o.l.v. Reg. Burston; 3.55 idem Doris Cowen, alt en For- ster Richardson, bas; 4,20 idem, orgelconcert door Harry Farmer: 4.50 idem Ilet Victoria Hotel-orkest o.l.v. Emilio Colombo; 5,35 Droit wich, Het Broadhurst Septet; 6.20 Diversen, 700 Droitwich, B.B.C. Midland-orkest o.l.v. Reg. Burston; 7.40 idem, The Music Shop met het Geraldo Orkest; 8.20 London Regional. B.B.C orkest o.l.v Warwick Braithway: 9.20 idem. The Rocky Mountainerrs; 9.45 idem, B.B.C Harmonie orkest o.l.v. Walton O'Don nell; 10.20 idem Weer-, nieuws- en sportbe richten; 10.45 idem Billy Gerhardi en zijn orkest. Progr. V; 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplaten concert: veel gevraagde platen. 1 Alte Kameraden. Grand Massed Brass Bands: 2 Rhapsody in blue. Ambrose met z'n orkest; 3 Bagatelle Ouverture. Hja Livscha- koff: 4 It's my Mo'^-'- trvinv. Joe Peterson: 5 La petite Tonkinoise. Josephine Baker; 6 A portrait of a Lady, Joe Peterson; 7 How I'm doing, Mills Brothers; 8 J'ai deux amours, Josephine Baker; 9. Ein Stern fallt von Himmel, Joseph Schmidt: 10 Parle moi d'Autre chose. Luclenne Boyer: 11 -I heard, Mills Brothers: 12 Mnndullnata di Naooli, Tosenh Schmidt: 13 .T'ai laisse mon coeur, Lucienne Boyer; 14 In een klokken win kei, Black Diamond: 15 The Whistler and his dog, Black Diamond; 16 The Great little Army March. Grand Massed Bands.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 13