LS DE WINTER KOMT RADIO luUeudsawave Radio Gramofoon Specialist Wereldnieuws. Verbetering van den Leidschevaartweg. Een man schrijft... 54e Jaargang No. 16362 Verschijnt 3ageliilcs, KeKalve öp Zoh- èn Feestdagen Zaterdag 24 October 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: I*. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM, UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGA VEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week j 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer i 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 -. Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHTENTWINTIG BLADZIJDEN HAARLEM, 24 October. H uiswerk. Het ls wel belangwekkend in een artikel van J. F. Rogers in het Amerikansche tijd schrift „Hygeia" (Chicago) te ontdekken dat het huiswerk-vraagstuk daar evenzeer aan de middelbare scholen verbonden is als hier in Nederland. De opsomming van het Ame- rikaansche pro en contra huiswerk, door Rogers gegeven, zou ook evengoed van een Hollander (of een Duitscher, Engelschman, Fransehman of Nieuw-Zeelander) afkomstig kunnen zijn. Rogers komt tot de slotsom, dat men huiswerk niet ongewenscht kan achten op voorwaarde dat: 1. De huiselijke omge ving gezond en redelijk rustig is; 2. Dat niet overdreven veel huiswerk wordt opgegeven; 3. Dat het niet al te inspannend van aard is; 4. Dat het kind begrip heeft voor hetgeen het doet en weet hoe het dat moet doen. Ik heb dit artikel voorgelegd aan den rector van ons Gymnasium, Dr. C. Spoelder, die het met de conclusies van den Ameri kaan volkomen eens bleek te zijn. Dr. Spoel der betitelt huiswerk als „een noodzakelijk kwaad met goede zijden". Hij ziet in de toe passing er van vele gevaren voor uitwassen, maar geeft ook de middelen ter bestrijding van die uitwassen aan en verklaart dat die op zijn school en op vele andere wor den tegengegaan. Van het hoogste belang acht hij dat het zwaartepunt niet van de lessen-op-school naar het huiswerk wordt verplaatst. De bekwame leeraar zal een on derwerp in de klas zóo behandelen dat de leerling het voor driekwart beheerscht en er dus weinig huiswerk meer voor te doen heeft. In het algemeen is bovendien waar dat een goede leeraar weinig huiswerk opgeeft; een slechte veel. Het komt voor dat het als tucht middel gebruikt wordt, als gezagsmiddel om herrie in de klas te voorkomen. Dat is ver keerd. Oordeelkundige opgave van huiswerk moet worden nagestreefd en bovendien is noodzake- lij'k dat voor weinig vakken tegelijk huiswerk wordt opgegeven Daartoe is centrale regeling op school noodig. Dr. Spoelder liet mij zien, hoe die op het Gymnasium en naar hij meent op alle scholen voor" Voorbereidend Hooger Onderwijs en M. O. te Haarlem wordt toegepast. Afschaffing van huiswerk op het week-end, zooals onlangs in de Haagsche Post in een artikel is bepleit, acht hij onuitvoerbaar om dat die het werk op school op Maandag totaal belemmeren zou. Algeheele afschaffing van huiswerk heeft aantrekkelijke zijden maar zou alleen uitvoerbaar zijn bij een totale her ziening van het huidige stelsel van onderwijs, n.l. door verlaging van de gestelde eischen over de geheele linie door de instelling van hoofd- en keuze-vakken. Van deze verlaging van eischen is de rector van het Gymnasium zelf al sinds jaren een warm voorstander. Maar zoolang het stelsel niet ingrijpend herzien is, acht hij geregelde toepassing van huiswerk onvermijdelijk, en is alleen van meening dat tegen uitwassen en te hooge opvoering voortdurend gewaakt moet worden. Omtrent den toestand die zou ontstaan bij een totale afschaffing van huiswerk, is dr. Spoelder overigens voorshands niet geheel zonder bezorgdheid, want hij vreest dat een aantal kinderen onder leiding der ouders zich in den vrijgekomen tijd zou gaan bezig houden met te veel andere dingen, hetgeen tot versnippering van aandacht en bederf van het totale resultaat zou kunnen leiden. An dere, ambitieuze kinderen zouden toch thuis blijven werken om een voorsprong op hun klasgenooten te halen. Hetgeen tot de con clusie leidt dat wedijver niet alleen bestaat tusschen leeraren, die hun eigen vak de opperste belangrijkheid willen toekennen, maar ook tusschen een aantal leerlingen En bovendien hadden we het nog even over het gecommitteerden stelsel en de con currentie van scholen onderling bij de resul taten van het eindexamen, die beide ertoe leiden dat de eindexamen-eischen als het ware automatisch omhoog schijnen te gaan. Ook vele gecommitteerden dragen daartoe bij, door met mededeelingen te komen als; Verleder, jaar heb ik op een andere school, daar en daar, bijgewoond dat ze meer regels (Uit Homerus ter vertaling opgaven De gevolgen van zoo'n opmerking blijven jye-^al niet uit. Eft de eindindruk van mijn gesprek met den rector was, dat het frappeert hoe de leiding van de kleine menschen-maatschappij op de scholen met eigenlijk dezelfde soort tegenstrijdige invloeden en persoonlijke be weegredenen heeft te kampen als de leiding van de groote menschenmaatschappij daar buiten, waarin de jeugd straks haar plaats ,sal moeten innemen. Zoo'n huiswerk-vraag- (In Japan bestaat een vereeniging waarvan alleen die mannen lid kunnen zijn, die een goedverzorg- den langen baard hebben. Cou- rantbericht.) Men zond de groote tijding uit rondom de heele aard', Uit Tokyo, aan gene zijde van de wereldkaart, En kranten aller landen vonden het de moeite waard, Als geestesspijs voor lezers aan den huiselijken haard. Japan heeft een vereeniging van zeer bijzondren aard, Waarvan slechts mannen lid zijn met een extra mooien baard, Wat die vereeniging beoogt wordt er niet bij verklaard, Dat wordt misschien als latere verrassing nog bewaard. Je vraagt je af, waarom is dit gezelschap zoo vermaard, Ook hier zijn vele mannenkinnen weelderig behaard, In zwart of bruin bij jonge en in grijs bij meer bejaard, Maar zelfs al mag die schoon zijn en door niets geëvenaard, De eigenaar gedraagt zich in zijn glorie zeer bedaard, Hij wordt hier niet als wonder door een ander aangestaard: En klimt ook niet in hoovaardij zoo extra hoog te paard. Dat hij het rond moet seinen over de bewoonde aard', Maar ons wordt door de kranten tegenwoordig niets bespaard. Zelfs niet als 't uit Japan komt als een mopjemet een baard. P. GASUS. Bso cped uaactie&tity Zm- txcud als fycaniet Stookt kolen van Bouma Stookt „Donetz" Anikeacki. Saenredamstraaf 48, Tel. 13028 (Adv. Ingez. Med.) KROON - BEHANGSELS MOOIER NIET DUURDER. Alléén GR. HOUTSTRAAT 179 - Telef. 14269 (Adv. Ingez Med.) stuk, op het eerste oog eenvoudig, blijkt in de practijk ook al netelig te zijn, vol compli caties, vol gevaar voor uitwassen En even als zoovele andere toestanden van veel groo- ter omvang verdraagt het geen ruwen in greep, geen plotselinge totale verandering, is ontwikkeld in zijn tijd met en door de heerschende opvattingen en vergt de rustige hand en de objectieve beschouwing van den bekwamen vakman om naar zijn beste, meest practische oplossing, te worden geleid. R. P. De prijsstijging van bouw materialen. Wat een aanbesteding leerde. Onmiddellijk na de waardevermindering van den gulden werd voorspeld, dat deze mo netaire maatregel van grooten invloed zou Zijn op den prijs der bouwmaterialen. Bij een te Weesp gehouden aanbesteding van een vrij groot bouwwerk, is dit al heel duidelijk aan het licht gekomen. Architect E. W. Raads heer aldaar besteedde den bouw aan van een tweede fabrieksgebouw ten behoeve van de zeepfabriek te Weesp. De begrooting welke deze architect in de maand Juni jJ. had op gemaakt, beliep f 43.426. Na de devaluatie zag de architect zich genoodzaakt zijn begrooting met f 6000 te verhoogen, zoodat. de begrooting thans luidde f 49.420. Er waren 31 biljetten men, waarvan het hoogste een som vermeldde van f 77.250 en de laagste was Th. S. Albers, Abcoude, voor f 49.836. lo UTUO I Groote Houtstr. 108 Tel. 13046 U kunt bij ons een keuze doen uit de BESTE MERKEN enGRAMOFOON Wil HEBBEN de GROOTSTE sorteering _en de bes Ie Service (Adv. Ingez. Med.) Rijweg bij het viaduct wordt breeder. Reeds eenigen tijd geleden heeft de raad van Haarlem op voorstel van B. en W. be sloten den weg langs de Leiclsche vaart bij het viaduct der N.Z.H. te verbeteren. Dit werk is thans in uitvoering. Er zal daardoor een belangrijke verbete. ring verkregen worden. De weg was op dit punt zeer smal, zoodat daar bij het tamelijk drukke rijverkeer dat er is, meermalen ge vaarlijke situaties ontstonden, die enkele keeren zelf uitliepen op een ernstig ongeluk. Het was al een verbetering dat deze weg met natrium verlicht was, maar alleen met vol doende licht voorkomt men geen ongelukken. Voor verkeer moet eenmaal ruimte zijn en die ontbrak op het punt waar de electrische tram de verhoogde aarden baan oprijdt om het viaduct over de spoorlijn te bereiken. Als een flinke breede weg (en dat is de Leidsche vaartweg over het algemeen) uitmondt in een trechter van nog geen 5 Meter, waarvan voetgangers, fietsers en auto's gebruik moe ten maken, dan wordt het een hopeloos ge val. Vooral ook waar hier autobussen rijden. De tramdirectie heeft nu de rails op de aarden baan wat verlegd, waardoor de baan aan den kant van den weg wat versmald kan worden. Dit werk is door trampersoneel voor rekening der gemeente uitgevoerd. De aarden baan krijgt nu aan den kant van den weg een betonnen perronstuk, dat de helling gedeeltelijk kan vervangen. Op die wijze komt ongeveer 2 Meter grond meer voor het verkeer beschikbaar. Aan den kant van het water wordt de berm die geheel vertrapt was. verbeterd, waardoor op een enkel punt de vaart iets versmald wordt. Daardoor wordt ook een verbi'eeding van den weg van ongeveer 1 Meter verkre gen. In totaal wordt de breedte van den weg dus van 5 op 9 Meter gebracht. Aan den kant van de aarden baan komt een tegeltrottoir van bijna 2 Meter. Daar zullen de voetgangers dus veilig zijn. De rij weg uitsluitend voor auto's en fietsers bestemd wordt 6 Meter breed. Aan den kant van het water blijft dan nog ongeveer bijna 1 Meter over, waar een fietser veilig kan vluchten als hij een auto liever niet laat passeeren ter wijl hij op de fiets zit. Het zal vermoedelijk V/2 maand duren voor het werk geheel is uitgevoerd. Het hek langs de gebouwen en terreinen van de N.Z.H. is afgebroken en eenige me ters achtersuitgezet om ook op dit punt den weg te verbreeden. Dit werk wordt ook op kosten der gemeente uitgevoerd. Als alles klaar is zal de Leidsche vaartweg dus weer belangrijk verbeterd zijn. In de toekomst moet er evenwel nog meer gebeuren. De bedoeling is dan de tramrails in het midden van den weg te leggen en bo vendien nog het profiel van den weg te ver beteren. Voorloopig zal daartoe evenwel nog niet overgegaan worden. VRIJW. BURGERWACHT. De avondoefening van de Vrijwillige Bur gerwacht die 19 October j.l. wegens de slechte weersomstandigheden niet doorging, zal ge houden worden op Maandag 2 November a.s. PERSONALIA. ej. S. A. Kleefstvr te Haarlem staat ils op de voordracht voor onderwijzeres aan -chool voor bijzonder lager onderwijs te erdam. Mevrouw Groskampten Have schrijft hier maai- altijd over wat een vrouw denkt....: maar wat de man over de huiselijke en fami- lie-achtige dingen denktkomt het daar misschien niet op aan? Mag ik eens een tipje oplichten van de stille overpeinzingen van den man, wanneer hij de dingen des huiselijken en huishoudelijken le vens gadeslaat en overdenkt, zonder aan- die overdenkingen vormt te geven pour le besoin de la cause? Hij denkt: Lieve Annie, wat doe jij toch eigenlijk den heelen dag mèt dat dienstmeisje, dat dure dienstmeisje van ons? Je bent voortdurend in de weer, je bent al-maar bezig.... maar hoe lang is het al geleden dat mijn boeken één voor één zijn afgestoft? En wanneer is dat ééne aschbakje het laatst leeggegooid? Je hebt niet eens gemerkt dat de manchetten van dat grijs-met-'n-zwart-sti-eepje overhemd doorge sleten zijn. Heb je gezien dat mijn bolhoed ónder de grijsheid zit? De brievenbus van de buren is veel beter gepoetst dan de onze. Nu heb je gezien dat ik gisteravond, de laatste cigaret uit de doos nam. had jij nu niet eens voor ienuwen voorraad kunnen zorgen? Giste ren heb ik gevraagd om een nieuw stukje zeep. Waar is dat nieuwe stukje zeep? Heb je aan postzegels gedacht? Wanneer ik de vrouw was van den man waar ik van hield zou ik hem zoo nu en dan óók eens een cadeautje geven. Breng ik niet iederen Zaterdagmiddag bloemen mee en chocolade? Als ik jou was bracht ik voor mij eens een nieuwe Dunhill mee, of een aardige das (maar dan niet zoo'n flodderig goedkoop ding.) Wanneer ik de vrouw was van den man waar ik van hield, maakte ik eens wat anders dan altijd andijvie, spercieboontjes en bieten-sla. Dan verzon ik eens de een of andere gékke biefstuk. Hoe zou biefstuk met roereieren smaken? Of met gebakken wingerdblaren? Dat zou ik als vrouw zijnde nou willen weten. Daar zou ik nou plezier in hebben om m'n man eens te verrassen met allerlei culi naire gekkigheidjes. En waarom zit je altijd zoo geanimeerd te luisteren naar de flauwe verhalen van luitenant Doormolen? Mijn ver halen zijn véél geestiger en daar luister je nooit naar. En alleen wanneer er visite is lach je om mijn woordspelingen. Als we alléén zijn zeg je dat je die al ként. Waarom aai je me in mijn gezicht wanneer de Ver- duyns bij ons op de thee zijn. Anders aai je me nooit in mijn gezicht en bovendien weet je dat ik aaien in mijn gezicht niet verdra gen kan. Je vindt dien journalist Bouman een interessanten man en wanneer ik iets ae- schreven heb vindt je 't ..heel aardig". En toch ben ik overtuigd dat 't 'm niet in die flapdas van Bouman zit en wanneer ik een avond in Freud gelezen heb kan ik je óók griezelverhalen uit het rijk der dx-oomen vertellen: bovendien ben ik ervan overtuigd dat mevrouw Bouman mij een veel interes santer man vindi dan mijnheer Bouman Weet je eigenlijk wel dat de meisjes nog wel eens naar mij kijken, terwijl jij vanmorgen tegen me gezegd hebt: „je mag wel #ens iets aan je haar laten doen, je kruin wordt al aardig kaal?" Waarom moet ik de hond eigenlijk altijd borstelen? Is dat man nenwerk? Ik vind dat je de telefoon best van je huishoudgeld kunt betalen. Mevrouw van Slooten heeft een hééle dienstbode en ze heeft tóch vijf en twintig gulden in de maand minder noodig. Zij geeft haar man altijd een ai-m wanneer ze wandelen gaan en ze kijkt hem de woorden uit den mond. Mijn prulle- mand is al in zeker twee dagen niet leeg gemaakt, en er zijn drie vreemde boorden uit de wasch gekomen. Boorden met punten. Draag ik boorden met punten? Heb je niet ééns gemerkt? Kan er nu niet eens een stukje jonge kaas in de kelderkast staan? Ik houd van jonge kaas. Ik kan geen oude kaas zien. Toen we verloofd waren heb je mij iederen Zondag gekiekt. Nu heb je me in geen jaren meer gekiekt Zóó denkt een man over Maar daar wordt niet opgelet. Dat is niet interessant genoeg, nietwaar? Dat de menschen hiernaast lachen om die ongepoetste brievenbus vaix ons. Dat die Bouman zich verbeeldt dat-ie in teressant is. Dat anderen met vijf en twintig gulden min der twee maal in de week naar de bioscoop kunnen gaan. Is dat soms niet om over te schrijven? Nóu dan Mr. E. ELI AS. OCHTENDCONCERT H. O. V. Zondagmorgen a.s. te 11.30 uur zal in de Gem. Concertzaal de H.O.V. een ochtendcon- ■ert geven onder leiding van Frits Schuur man. Uitgevoerd worden werken van Beet hoven. Mozart, Grieg, Berlioz, Rabaud en Borodin. (Adv. Ingez. Med.) Het woord is aart.. Börne: Humor is geen gave van den geest, doch van het hart. BLIJFT FIT. Anderhalf jaar geleden begonnen wij met het plaatsen van een serie artikelen van den lieer Jules Kam* incijer, leeraar lichamelijke opvoeding M. O., over geregelde lichaamsoefe ningen om fit te blijven. Nu deze serie geëindigd is. plaatsen wij op verzoek van verscheidene lezers, deze reeks nog eens, omdat zij hun waarde behouden hebben. Hel eerste artikel vindt men heden op pag. 23. JUBILEUMWEDSTRIJDEN N. D. B. Voor de jubileumwedstrijden van den Ne- derlandschen Dambond worden in het club lokaal van de Damclub Haarlem de volgende partijen gespeeld: J. van Sti-aten remise met J. J. Aling; Y. de Jong wint van J. H. Meure; J. J. van Kesteren wint van C. La ros; I. Riseeuw verliest van P. Brand. R. P.: Huiswerk. pag. 1 De Leidschevaartioeg wordt ver beterd. pag. 1 Mr. E. Elias: Een man schrijft, pag. 1 Duitschland erkent Abessynië als Italiaansch bezit. pag. 2 Sir Henry Deter ding treedt af als directeur-generaal van de Koninklijke. pag. 3 Een Hondenleven: De baby. pag. 3 Jean Matou: Open brief. pag. 3 Rusland acht het non-interven- tie-accoord practisch vervallen, pag. 4 Franco's troepen hebben een plaats op 18 K.M. van Madrid bezet. pag. 4 Madrid door de rechtsche troe pen gebombardeerd. pag. 4 Dr. E. van RaaltePolitieke in drukken uit Tsjecho-Slowakije. pag. 4 H.D. Vertelling: Alleen in den nacht. pag. 5 Amy Groskamp—ten Have: Een vrouw schrijft. pag. 5 J. H. de Bois: Litteraire Kant- teekeningen. pag. 6 Bioscopen. pag. 6 J. B. Schuil over: Het voorste legioen. pag. g K. de Jong: Concert der H.O.V. pag. 9 Financieele Kroniek: De Neder- landsche gulden handhaaft zich. pag. 7 P. v. d. Hem: De uitwijzing der vier Nederlanders opgeheven, pag. 9 Van onzen Berlijnschen corres pondent Duitsch-Italiaansch contact. pag. 13 W. S.: Jacht, een vermaak van eeuwen. pag. 15 PGasusAls de ivinter komtpag. 15 v. O.: Hoe men dieren kiekt. pag. 16 Jaargetijden. pag 16 E. E. J.—PWintermode. pag. 17 Bloemen van Marian. pag. 17 S. B.: Als de stormwind blaast, pag. 18 L. S.: Wij gaan bollen planten, pag. 19 Met Bartholomeus op jacht. pag. 19 Zw.: Als gouden sneeuiovlok- ken vallen, nadert de herfst. pag. 20 en pag. 21 Buiten kil en koud, binnen warm. pagi 21 Blijft Fit. pag. 23 Op het jachtslot Lopshorn. pag. 23 Ineke Veenhoven: Gevaren van de witte xuereld. pag. 24 Ko Zweeres: Herfst in Kenne- merland. pag. 25 Ls. Herfststorm. pag. 26 L. S.De tuinman ontdekt al het voorjaar. pag 26 ielenHerfst. pag. 26 Is een strenge winter op komst? pag. 26 J. H. de Bois Het schot in den ivinternacht. pag 27 De stille avond. pag. 27

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1