^WEERBERICHT Pachtwet maakt de tongen los. ZATERDAG 24 OCTOBER 1936 H A A R E E M'S D'AGBESB Vulpen DANTUMA, altijd prima Het speciaal adres voor prima merken. Q.^&arituiïlfe ZIJLSTRAAT 90 - HAARLEM - TEL. 11161 (Adv. Ingez Medj Galaconcerten der H. O. V. Zooals reeds eerder ais plan bekend is ge maakt, wordt dit paar in samenwerking met het bestuur der H. O. V. door het Comité van Actie tot Steun aan de H. O. V., een serie gala-concerten georganiseerd. Deze plan nen zuilen thans definitief doorgang vinden en door verschillende dames en heeren, die met het streven van het comité sympafhisee- ren is reeds medewerkwing toegezegd voor het verkoopen van kaarten en diploma's. Het doel der gala-concerten is niet alleen steun te verleenen aan de kas van de H.O.V., doch tevens door het organiseeren van goede concerten met een meer feestelijk karakter, propaganda te maken voor het voortreffelijke werk van het orkest en den dirigent. Door de samenwerking van bestuur en co mité is het mogelijk geworden, eenige van de belangrijkste solisten en dirigenten van dezen tijd met het orkest van de 1-1. O. V. te doen optreden. Zoo zal de pianist Edwin Fischer, hier reeds bekend door zijn gramofoonpla- ten, op Dinsdag 1 Februari het derde piano concert van Beethoven spelen. De Parijsche opera-zangeres Lotte Leonard, door haar op treden met de Wagner-vereeniging, hier wel bekend, zal op het concert van Dinsdag 5 Januari optreden. Verder zal als gastdirigent optreden Hans von Benda, o.a. bekend als dirigent van de Kammermusikspiele te Bayreuth. Als solist van éien avond zal de jonge Italiaansche vio list Vittorio Brero het vioolconcert van Brahms spelen. Tenslotte zal op het eerste gala-concert op Dinsdag 3 November, het orkest on der leiding staan van den dirigent van het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest, Edüard Flipse. Onder de jon gere Hollandsche dirigenten geldt hij als een der belangrijkste figuren en zeker zal zijn optreden in Haarlem iets bijzonders wor den. Op dien avond zal namelijk worden uit gevoerd een zeer belangrijke compositie van Roussel ,.Les evocations", waarbij het geheele Rotterdamsch Philharmonisch Koor f200 per sonen) naar Haarlem komt en Bas de Groot de solo-partij zal zingen. Bovendien zal dien avond de IJslandsche pianist Hans Bork het 4e pianoconcert van Beethoven vertolken. Zoodoende zal zeker deze serie gala-concerten de meest verwende muziekliefhebbers bevre digen, terwijl door een feestelijke aankleeding der zaal gezorgd zal worden voor een prettige stemming, die ook de gala-concerten het vo rige seizoen kenmerkten. ONDEUGDELIJKE STUURINRICHTING. Vrijdagmorgen heeft de politie te Bloemen - daal een zwaren truck met opligger in beslag genomen, waarop een stoommachine van Amsterdam naar Haarlem werd vervoerd. Om de viaducten te omzeilen reed men over Bloe men daal en Santpoort, doch op de Harten- lus'tlaan werd de wagen aangehouden, waarna bleek dat de stuurinrichting zeer ondeugdelijk werkte. Weest diplomaat in eigen woning, Laat anderen Uw wijsheid zien, Door ANTHRACIET alléén te koopen Bij 'n goed adres bij FRANS PERQUIN. (Adv Inqez Med.) AGENDA ZATERDAG 24 OCTOBER Stadsschouwburg: „Onschuldige meisjes." 8.15 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: „Rose Marie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De keizer van Cali- fornië", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De Dorpsdokter", 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De onzichtbare macht". 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZONDAG 25 OCTOBER Stadsschouwburg, Wilsonsplein„Oud Hei delberg" door de R.-K. Gem. Tooneelver „Thalia", 8.15 uur. Gebouw Protestantenbond: Zondagmor genvoordracht Psycho-Synthese, 10.30 uur. Palace Filmac: 115 uur:- Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Rembrandt Theater: „De aarde zingt", 11.30 uur. MAANDAG 26 OCTOBER Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Het Hart" door de Tooneelgroep „Het Masker", 3.15 u. Gemeentelijk Concertgebouw (kleine zaal): Liederavond Francis Alphen. 8 uur. Wagenweg 122: Demonstratie Kellogg-pro- ducten, 1.30 uur. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Lange Veerstraat; Lezing Prof. Dr. L. H. Grondijs over „Spaansche toestanden". Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Heemstede: Janine Weill voor Kunst kring „Heemstede" in het gebouw van den Ned. Protestantenbond, 8.15 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN. (Samengesteld door den Inspecteur der V olksgezon d heid. Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten, ls door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt Van Zaterdag 24 Oct. des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 36 Oct zijn de volgende apotheken op Zondag, 's avonds na acht uur en des nachts geopend: J. M. A. Hegland. firma Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, Tel. 11596, C. J. Fischer, firma Grijseels en van Hees Lange Veerstraat 14. Tel. 11000. L. Schoorl, Frans Hals Apotheek. Frans Halsplein 1. Tel. 11180. Het Haarlemsch Ziekenfonds. Het nieuwe gebouw officieel in gebruik genomen. Zooals wij gemeld hebben zal heden middag het nieuwe gebouw van hét Haarlemsch Ziekenfonds officieel in gebruik worden genomen. De voorzitter, van. het Fonds,arts. J. W. Lindenbergh, zal daarbij een rede uitspreken, waarvan wij den in houd, eenigszins yerkort, hier laten volgen. Een feestdag voor het Haarlemsch Ziekenfonds. Het is hédëh eén feestdag voor het Haar lemsch Ziekenfonds. Vandaag toch wordt zijn nieuwe kantoor officieel in gebruik ge nomen. Welkom allen, die door Uw tegen woordigheid dit feest meer luister verleent. Wellicht dat sommigen onder U zeggen „Waarom opent het H. Z. dit op zoo'n groot- sche wijze"? Het gebouw zelf, hoe doelmatig en fraai het ook voor het H. Z. moge zijn, in vergelijking met de monumentale en grootsche gebouwen die Haarlem bezit, is het toch zeer besehei den. Het is dan ook de belangrijke plaats die het Zieken fonds wezen in onze samenleving inneemt, die de grondgedachte van het Be stuur van H. Z. is geweest tot het uitnoodi- gen van allen, die tot het Ziekenfondswezen in 't algemeen in betrekking staan, met de groepeeringen van het H. Z. zelf. De opening van ons nieuwe kantoorgebouw leek het H. Z. daartoe een geschikte gelegen heid. De belangrijke plaats van het Ziekenfonds wezen wil ik U even met cijfers toelichten- Haarlem en Heemstede tellen samen 145.000 inwoners. De 5 Ziekenfondsen in Haarlem tellen 65.800 leden of 98.000 zielen Daar naast nog het Spoorfonds met ruim 5.000 zielen. In totaal ontvangen dus 103.000 zielen geneeskundige verzorging door de Ziekenfond sen, dus 71%. Welke zijn' de redenen van dien grooten bloei van het Ziekenfondswezen? In de eerste plaats de omstandigheid, dat in het Ziekenfondswezen door de samenwer king van velen het mogelijk is geworden dat de verzekerden het allerbeste kunnen ont vangen wat de wetenschap geven kan. Het zou me te ver voeren de geheele histo rische ontwikkeling van het Ziekenfondswezen op te halen. In 't kort is de ontwikkelingsgang deze: steeds uitbreiding van de hulp en verstrek kingen aan de verzekerden, zoodat op heden de geneeskundige hulp door huisarts en spe cialist aan huis en poliklinisch volledig is te noemen. Hetzelfde geldt voor de medicamen tenvoorziening. In de verstrekkingen van brillen, breukbanden, hulpapparaten enz. wordt steeds gestreefd naar verbetering. De 2e reden van den toenemenden bloei is het oprichten door de Gemeente Haarlem in samenwerking met de Ziekenfondsen van de verzekering tegen verhaalkosten bij opneming in ziekenhuizen, z.g. ziekenhuisverplegings- fonds, waardoor de verzekerden ook klinische hulp krijgen en aan een opneming in een ziekenhuis, ongeacht den verpleegduur, geen financieele zorgen zijn verbonden. Een mooi voorbeeld wat samenwerking van de Ziekenfondsen met de overheid tot stand kan brengen. De Gemeente Haarlem is hier officieel ver tegenwoordigd door den Directeur van den Ge meentelijken Geneeskundigen Dienst. Dr. Smit. Wij heeten U hier hartelijk welkom. Gij hebt, voordat ge deze eervolle positie bekleeddet altijd veel belangstelling getoond voor het Ziekenfondswezen en er Uw beste krachten aan gegeven. Gij zijt derhalve volkomen op de hoogte van den stand van zaken. Dat geeft ons goede hoop op aangename samenwerking. Een Maatschappij Ziekenfonds. Welke is nu de plaats van het Haarlemsch Ziekenfonds in het Ziekenfondswezen? Het Haarlemsch Ziekenfonds is een Maat schappij Ziekenfonds. De bedoeling van de Nederlandsche Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst, was, modelfondsen te stichten, op de grond gedachte samenwerking tusschen verzeker den en deelnemers, in samenwerking met de Ned. Mij. ter Bevordering der Pharmacie. Spr. zal verder verwelkomen de afgevaar digden van het Hoofdbestuur van de Nederl. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst, en het Hoofdbestuur van de Nederl. Mij. ter bevorde ring der Pharmacie. De samenwerking met de apothekers is onontbeerlijk. Het Haarlemsch Ziekenfonds heeft een be stuur. bestaande uit 5 verzekerden, 3 artsen en 2 apothekers, dus 3 groepen. Bovendien mag geen voorstel worden aangenomen door voor standers van 2 groepen met 1 groep tegen. Allerlei waarborgen dus tegen overhee-r- sching of willekeur. Bestaat in het H. Z. in engeren zin samenwerking tusschen verzeker den en deelnemers, ook met de Haarlemsche fondsen werkt het H. Z. samen. Als resultaat van de samenwerking komen we tot een contract, waarin al onze overeen komsten zijn geformuleerd en voor welker na leving een Commissie van Toezicht, samenge steld uit vertegenwoordigers van alle par tijen, waakt. Ook de afgevaardigden van de Haarlemsche Ziekenfondsen, het Amsterd-amsch Zieken fonds, het Nederlandsch Algemeen Zieken fonds, het Rotterdamsch Ziekenfonds en het Ziekenfonds „Ziekenzorg" zal spreker welkom heeten, „Moge er iets zijn wat ons scheidt, er is veel meer wat ons bindt. Laten we den nadruk leggen op hetgeen ons bindt en laten we sa menwerken tot heil van de mensehheid." Door de samenwerking van de fondsen on derling is tot stand gekomen de tandheel kundige kliniek, een enorme verbetering ten opzichte van de toestanden voorheen, toen één tandarts halve dagen voor de fondsen werkzaam was. Welkom tandartsen en administrateur van de tandheelkundige kliniek. Haarlem mede aan de spits van het ziekenfondswezen. En nu 't geheele resultaat van het Zieken fondswezen in Haarlem en Heemstede: welnu, in vergelijking met anadere plaatsen van ons land kunnen we zeggen dat Haarlem zoo niet alleen dan toch zeker mede aam de spits staat. De menschlievende geest moet alles be- heersehen. Spr. zal dan herinneren aan de aan den architect, den heer J. J. van Noppen, gegeven opdracht. Afbraak en opbouw zijn voorspoedig ge- jaan, geen wanklank is gehoord. Van archi tect tot grondwerker, van aannemer tot stof feerder, allen die meegewerkt hebben, onzen welgemeenden dank. Architect en aannemer, welkom in dit, door U ontworpen en uitge voerde gebouw. Vele fraaie en doelmatige geschenken maak ten de aankleeding gemakkelijker. Allen ge vers daarvoor oprechten dank. Spr. zal verder begroeten: Vertegenwoordi gers van het Maatschappij Ziekenfonds „Vecht en Omstreken" en Bloemendaalsch Ziekenfonds, oud-bestuursleden, de vertegen woordigers der leden, afgevaardigden van Haarlemsche huisartsen, specialisten en apo- 7® 't koud af nat lialcn van ,,L)t Sp.aacne.stad" Fr. VARKENMARKT 6—10 Telefoon 14'64 (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt t Zwakken- tot matigen Westelijken tot Zuidelijken 'wind, nevelig tot zwaar be wolkt, aanvankelijk weinig of geen regen, weinig verandering in tempe ratuur. De depressie bij IJsland kreeg weer ver sterking en te Ierland daalt de barometer. Maar de hooge drukking op den Oceaan nam nog toe en ook in het Oosten is de hooge drukking toegenomen. Op de Britsche eilanden waaien matige tot krachtige Zuid-Westelijke winden zonder veel regen, ook Scandinavië heeft matigen totkrachtigen Zuid-Westelijken wind met vrij veel regen, de vorst is er bijna verdwe nen. In Duitschland is de lucht nog gedeel telijk bewolkt met lichten regen in het Wes ten, het Oosten heeft fraai zonnig weer. Ook in Frankrijk en Zwitserland is de lucht groo-- tendeels bedekt of nevelig, bij het Kanaal komt tijdelijk opklaring. Na tijdelijke opklaring is hier te lande toe nemende bewolking met wat meer wind te verwachten, de kans op regen lijkt nog ge ring. BAROMETERSTAND Hoogste 771.3 m.M. te Warschau. Laagste 729.4 m.M. te Isafjord. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 762 m.M. Stand van gister 765 m.M- Neiging; Achteruitgang. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KL Houtstraat 13 -r- Tel. 14112. HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. 8.34 uur; n.m 21.13 uur. Strand berijdbaar van 13.30—19.15 uur. Zondag v.m. 10.03 uur; n.m. 22.47 uur. Strand berijdbaar van 15.0020.45 uur. Maandag v.m. 11.26 uur; n.m. 23.56 uur. Strand berijdbaar van 16.8022.00 uur. thekers, den administrateur van de Commissie van Toezicht, afgevaardigden van het perso neel van den buitendienst, het kantoorperso neel, de afgevaardigde van het Accountants bureau en het bestuur van de Jansstraat-ver- eeniging. De opdracht aan den architect was: sober, eenvoudig, degelijk werk en daarbij een op gave van de te scheppen lokaliteiten en een woonhuis voor den adjunct-administrateur, Spreker zeide nog: Verder hebben we hem de gelegenheid ge laten zijn architectonisch kunnen te toonen. We zijn over, het resultaat buitengewoon te vreden. Hartelijk digjak, mijnheer van Noppen. Hierna zal dokter Lmi^enbergh het gebouw officieel voor geppencr verklaren. Duitschland erkent Abessynië Itaiiaansch bezit. als Mededeeling vandaag door Hitier aan Graaf Ciano gedaan. BERCHTESGADEN, 24 October (Stefani/A. N. P.) De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, is vanmorgen door den Duitsohen rijkskanselier, Hitler, ont vangen in tegenwoordigheid van den minister van buitenlandsche zaken, Von Neurath. Bij deze gelegenheid deelde Hitier graaf Ciano, als vertegenwoordiger van de Italiaansche rfegeering mede, dat het Duitsche rijk is overgegaan tot forineele erkenning van het Italiaan sche keizerrijk in Ethiopië. De Italiaansche minister van buiten landsche zaken nam van deze mede deeling" kennis en, gaf uiting aan de voldoening en waardeering der fascis tische regeerirtfi. AANRIJDING OP DE BEKSLAAN. Vrijdagmiddag even over 12 uur had een aanrijding plaats op de Bekslaan te Vogelen zang. Van de richting Vogelenzangscheweg kwam een vrachtauto, bestuurd door C. K„ uit Noord wijk. Van den anderen kant kwam een wielrijder, de 21-jarige F. van A. uit Voge lenzang. Aan den zuidkant van den weg speel den eenige kinderen. Hierdoor haalde K. iets naar links uit. Vermoedelijk heeft van A. op de spelende kinderen gelet, althans niet op de auto. In ieder geval kwam hij in botsing met den linkerzijkant van den vrachtwagen. Hij viel op den weg en bleef daar vrij ernstig ge wond liggen. Dr. P. van Aalst uit Bermebroek die toevallig langs reed, constateerde een boven-armbreuk, een open vleeschwond aan den arm en verschillende wonden in het ge laat. Per Mathot-ziekenauto is van A. naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd. De po litie maakte proces-verbaal op. Kon. Ned. Landbouw Comité, Hoe blijvend hooger levenspeil voor boerenstand te bereiken? Inleiding van prof. Minderhoud. HEEMSTEDE Bewusteloos gevonden. Vrijdagmiddag werd op de Prinsenlaan alhier een meisje aangetroffen, in bewuste- oozen toestand. Naast haar stond tegen een boom haar rijwiel. Na eerst bii een der bewoners van de Prin senlaan binnengebracht te zijn, oordeelde Dr. v, A. van Bennebroek, overbrenging naar hel Diaconessenhuis te Haarlem, noodzakelijk. Uit op haar bevonden papieren bleek het te zijn de 23-jarige mej. W wier ouders wonen Groningen en haar familie wonende te T oosduinen. Hedenmorgen was haar toestand redelijk wel. Vrijdag is de 26ste algemeene vergadering begonnen van het Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Comité in het gebouw van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te den Haag. De voorzitter, de heer J. L. Nijsingh, sprak zijn vreugde erover uit, dat er thans met be trekking tot den economischen toestand van ons land wat meer licht is gekomen. Hierbij wilde hij voorloopig de monetaire gebeurte nissen van 27 September uitschakelen, om dat deze nog te kort zijn geleden, dat daar omtrent thans reeds een oordeel kan wor den geveld. Te voren waren er echter reeds teekenen van economisch herstel aan te wijzen. Met grooten aandrang is den Minister van Landbouw en Visscherij verzocht tot een ver hooging van den richtprijs voor tarwe tot het oorspronkelijk peil over te gaan, hetgeen gemakkelijk kon daar de tarwesteunregeling in verband met de gestegen tarweprijzen een grooter batig saldo voor het landbouwcrisis fonds liet, dan viel te verwachten. Daartoe bleek de bewindsman aanvankelijk niet be reid. Tenslotte heeft hij er echter in toege stemd den richtprijs van f 9 per 100 K.G. niet te doen gelden voor 1 Februari 1937 doch reeds per 1 September 1936, wat neerkomt op een richtprijsverhooging van ongeveer f 0.50 per 100 K.G. Door de waardedaling van onzen gulden is de toestand van de veehouderij veel ongun stiger geworden. Terwijl melk, zuivelproduc ten, varkensvleesch, spek en eieren niet duur der mochten worden, moesten de veehouders en de gemengde bedrijven dadelijk voor de voederstoffen een hoogeren prijs betalen. Spr. kan zich voorstellen, dat in verband met den onzekeren toestand thans reeds be zwaarlijk tot een definitieve verlaging van de monopolieheffingen kan worden besloten. Maar dan dienen de prijzen van de producten van veeteelt en zuivelbereiding te worden verhoogd, zoodat de prijzen van melk, var kensvleesch en eieren bij de verhoogde pro ductiekosten worden aangepast. Het moet worden betreurd, dat zoodra de veehouders zich iets ruimer kunnen bewe gen, de toeslag verminderd wordt. Voor den tuinbouw was het een slecht jaar De bedragen, welke via de clearing voor den export van tuinbouwproducten, evenals ove rigens voor den zuivel en den eierexport kon den worden beschikbaar gesteld, waren zoo klein, dat er weder geregeld groote partijen tuinbouwproducten doordraaiden en moesten worden vernietigd of voor regeeringsrekening worden geconserveerd. Als geheel heeft de landbouw te klagen over de toewijzing van de betalingscontin genten voor den export naar Duitschland. Inleiding prof. Minderhoud. 's Middags heeft prof. dr. G. Minderhoud een inleiding gehouden over „de voorwaarden voor een blijvende grootere welvaart van den boerenstand". Spreker brengt in herinnering, dat- hij na 1930 veie malgn een kunstmatige 'verhooging van de.jprijzenVsffi 'land- en'tuinbouwproduc ten heeft verdedigd. Regeeringshulp -was de eenige mogelijkheid daartoe en dezè was vol komen, rechtvaardig, zonder deze zou het ge heele platteland economisch vernietigd zijn geworden. De vraag blijft echter bestaan of kunstma tig verhoogde en daarna constant blijvende prijzen van land- en tuinbouwproducten in staat zijn, degenen, die van de opbrengst van den bodem moeten leven, blijvend een hooger welvaartspeil te verzekeren. Klaarheid op dit stuk ls dringend noodig, vooral ook om te voorkomen, dat bij jeug dige personen overdreven verwachtingen aangaande de bestaansmogelijkheden iri den landbouw worden gewekt. Spr. betoogde, dat een hooger levenspeil voor boeren, tuinders en landarbeiders, zooal bereikbaar, toch ze ker niet op eenvoudige wijze kan worden ver kregen. Het zal, wil men het beoogde doel bereiken., derhalve noodzakelijk zijn den eigenaren van den grond, te dwingen, de huidige koop- en pachtprijzen niet te verhoogen, terwijl ook bij boedelscheidingen de grond aan de toekomstige gebruikers niet boven den een maal vastgestelden prijs in rekening gebracht zal mogen worden. De thans bij de Tweede Kamer in behandeling zijnde pacht is voor de zaak, welke spr. thans behandelt van weinig be teekenis. Maatregelen tegen een te ver gaande bezwaring van den grond met schulden, zullen dan niet achterwege kunnen blijven, terwijl daarenboven de zittende ge bruikers na een periode van 25 a 30 jaar hun plaats aan jongeren zullen moeten afstaan, als men al te grooten aandrang tot verkrij ging van boerderijen wil weren. Het aanwijzen van degenen, die in aan merking komen om een bedrijf te verkrijgen, zal moeten geschieden overeenkomstig re gels, welke door de wet zullen moeten worden gesteld. Voor de verkri^ing van een bedrijf zal in het algemeen uit elk gezin van boer, tuin der of landarbeider maar één zoon in aan merking moeten kunnen komen, terwijl een beperkt aantal plaatsen voor zoons van bui ten den landbouw staanden beschikbaar ge steld zal moeten worden. Is er in een boeren gezin meer dan één zoon, dan zullen de an deren op jeugdigen leeftijd een ander beroep moeten kiezen. Wenscht men deze diep ingrijpende maat regelen niet, of slaagt men er niet in deze te verkrijgen, dan is een blijvende verhooging van het levenspeil niet mogelijk. „OOST EN WEST". Op Woensdag 28 October 1936 zal de heer J. C. Lamster, directeur van de afdeeling Volkenkunde van het Koloniaal Instituut, in Restaurant Brinkmann een lezing met licht beelden houden voor de Koninklijke Vereeni- ging „Oost en West" over: „Bali, land en volk". Militair vliegtuig bij nood landing vernield. Twee inzittenden niet gewond. Even buiten het vliegkamp Soesterberg heeft Vrijdagmiddag de luitenant-vlieger- instructeur H. Leegstra met een Cl-vliegtuig een noodlanding moeten maken. Bij deze landing kwam het toestel In aanraking met eenig kreupelhout, waardoor het den neus in den grond boorde en bijna geheel werd vernield. De luitenant-vlieger en een leer ling-vlieger kwamen, op enkele schrammen na, met den schrik vrij. TWEEDE KAMER Vele bezwaren geopperd. DEN HAAG Vrijdag. Nog steeds algemeene beschouwingen over de pachtwet. Eerst de heer v. Poll (R.K.), die o.m. betoogde, dat de pachten veel te hoog zijn en bovendien terstond stijgen, zoodra de bedrijfsuitkomsten weer wat gunstiger wor den. Vandaar o.a. de zeer sterke „grondver schuiving", d. w. z. de verschuiving in de rich ting .van de kleine dikwerf te kleine be drijven. Het blijkt nu wel, dat het in een dicht bevolkt land a'.s het onze zeer H j moeilijk is tcgelijker- f fyf tijd den pachter te be- I l:s- - m schermen en de wezen- lij ke bestanddeel en van hei. eigendomsrecht te ontzien. In tegenstel ling met de heeren de Geer en v. d. Heuvel meent spr. echter, dat het ontwerp in dit laatste opzicht toch niet te ver gaat. Alleen maakt hij nog eenig voorbehoud t.o.v. de bevoegdheid van den rechter om een contract eventueel (bij veran derde omstandigheden zelfs achteraf) te wij zigen. In sommige opzichten had hij het ontwerp gaarne nog verder zien gaan. Nu laat de Mi nister dit aan een volgenden wetgever over. In dit verband noemt de heer v. Poll het een gevaar als het Parlement een beletsel vormt voor noodzakelijke sociale en economische her vormingen. Alles wat zou leiden tot verzwak king van het gebruiksrecht van den pachter binnen het kader van dit wetsontwerp zal spr. verwerpen. Natuurlijk vond de communist Schal- k e r het wetsontwerp nog lang niet voordee- lig genoeg voor de pachters, die z.i. al te zeer overgeleverd blijven aan de macht van het groot-kapitaal. Intusschen zal hij de verbete ringen, die het brengt toch maar incasseer en. Mr. Westerman (nat. berst.) achtte de ontworpen bepalingen veel te vaag. Hij zag in dergelijke voorschriften een eerste slap op der. weg, die zou leiden tot afschaffing van ons heele Burgerlijk wet boek, om dit dan te vervangen door één artikel," luidende: „Ieder Nederlander is verplicht te doen en te laten, wat behoorlijk en redelijk is om te doen en te laten". Ook Mr. Vervoorn (plat tel.) moest vaar de ter tafel liggende regeling niets hebben, aange zien zij volgens hem neerkwam op een to taal uitkleedden vaarden verpachter, oordeel allerminst door den R.K, afgevaardigde v. Koever den' en evenmin door dienst partijgenoot Mr. Truyen onder-' schreven. Al had deze laatste op twee punten ernstige bezwaren, te weten de aan den rech ter toe te kennen bevoegdheid tot wijziging van pachtcontracten waartegen ook de heer Rutgers v. Rozenburg (c.h.) zich keer de en voorts voelt hij bitter weinig voor de mogelijkheid van vermindering van den pacht som wegens andere dan buitengewone om standigheden. Deze twee punten zou de heer Truyen liefst gewijzigd zien in dien trant, dat de door hem gewraakte feiten daardoor uit het ont werp zullen verdwijnen. Tenslotte ging Mr. Donker (s.d.) tegen de redeneeringen van Mr. de Geer en den heer v. d. Heuvel in, waar na als hekkensluiter v. Dis (H.Ger.) ver klaarde van het heele ontwerp niets te willen weten. Thans is het woord aan de Regeering. G. v. R. De werkloosheid te Haarlem. Teekenen die op een gunstige wending wijzen? De vorige week Zaterdag wezen wij er op, dat de gegevens van den Haarlemschen Werkloos- heidsdienst eenige aanwijzing gaven voor een gunstige wending wat de werkloosheid te Haarlem betreft. Dit is ook van de afgeloopen week te zeggen. Wel is deze week het aantal werkloozen nog met 32 gestegen, maar daartegenover staat, dat het- aantal in dezelfde week van 1935 met 111 naar boven ging. Er zijn te Haarlem thans 6591 werkloozen, tegenover 6137 in eind October 1935. Bij ver leden jaar vergeleken dus een stijging van 454, maar men moet bedenken, dat wij in eind Februari 1100 boven het aantal van het vorige jaar waren. Hieruit blijkt dus dat de toeneming thans in een verlaagd tempo gaat. Weer een inbraak! Geld gestolen in een huis aan de Drieheerenlaan. HEEMSTEDE. Zaterdag, In den nacht van Vrijdag op Zater dag hebben dieven weer eens een ongewenscht bezoek gebracht, ditmaal aan een perceel aan de Drieheerenlaan. Om circa half 12 waren de bewoners naar bed gegaan, toen zij hedenmorgen beneden kwamen vonden zij alles overhoop gehaald. Een linnenkast was geheel leeggehaald, en het goed lag over den grond verspreid. Een bedrag aan geld van circa f 25 wordt vermist. Dat het den dief of dieven enkel om geld te doen geweest is blijkt uti het feit dat men een gouden ring heeft laten liggen en een zilveren horloge met ketting. Dit laatste zat i neen vest dat over een stoel hing. Men heeft dit niet meegenomen, hoewel de vestzakjes doorzocht waren. De dief of dieven hebben zich toegang ver schaft door de keukendeur, die, hoewel niet gesloten bewaakt werd door een nog al goede waakhond, die anders bij het minste gerucht vreeselijk te keer gaat. De politie stelde hedenmorgen een uitge* [breid onderzoek in.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2