undhein, H.D. ZATERDAG 24 OCTOEER 1936 HAARLE M'S DAGBLAD 3 De Vacantiebon in het bouwbedrijf. Regeling voor doelmatige controle. Van de Samenwerkende Patroonsvereeni- gingen in de Bouwbedrijven ontvingen wij het volgende communiqué: Het is een feit, dat ieder werkgever en ieder werknemer in de bouwbedrijven, er be- Jang bij heeft, dat door allen "zonder uit zondering de arbeidsvoorwaarden van d<_ „Landelijke Collectieve Arbeidsovereenkomst voor de Bouwbedrijven", op loyale wijze en gehéél worden nagekomen. Helaas geschiedt zulks in werkelijkheid nog maar al te veel niet en worden door minder bona-fide werkgevers en werknemers, de in voornoemde overeenkomst vastgelegde ver plichtingen, op allerlei wijze ontdoken. Dat daardoor de stipte naleving, voor de wèl bona fide patroons en arbeiders welhaast onmoge lijk wordt, in dezen tijd van felle concurrentie, is duidelijk. Vooral met de verstrekking van vacantie- bonnen, waarvan veelal het groote sociale nut niet eens wordt ingezien, neemt men het vaak minder nauw, waardoor het gevaar, dat de geheele vacantieregeling op den duur in het gedrang kome, lang niet denkbeeldig is. Dit heeft de diverse patroonsvereenigingen in het bouwbedrijf, in samenwerking met de diverse arbeidersorganisaties in het bouwbe drijf. ook hier in Haarlem doen besluiten, tot het invoeren van een scherpe en zoo doel matig mogelijke controle op de verstrek king van vacantiebonnen. Wilde deze controle effectief zijn, dan was echter ook noodig de medewerking van de gemeentebesturen van Haarlem, Heemstede en Bloemendaal, als mede van de bij de steun- verdeeling en arbeidsbemiddeling betrokken instanties. Uit de hieronder nader uiteengezette con trole-maatregelen zal blijken, dat op deze medewerking mag worden gerekend, waar voor een woord van groote erkentelijkheid h^r zeer zeker op zijn plaats is. De nieuwe regeling. Met ingang van 2 November a.s. dan, zullen alle werknemers in het bouwbedrijf, waaron der in dit geval moeten worden verstaan: tim merlieden. metselaars, voegers, betonwerkers, vlechters, opperlieden en grondwerkers, voor zien moeten zijn van een zoogenaamd „vacan- tiebonnenboekje". In dit boekje, moeten de werknemers wekelijks den door hen ontvangen vacantiebon plakken. Voor de weken, waarin men werkloos is, of buiten het bouwbedrijf werkt, wordt in het open vakje een stempel of aanteekening gezet. De vacantiebonnenboekjes zullen op ge regelde tijden worden gecontroleerd, waarbij dus wordt- nagegaan of in het betreffende vakje voorkomt, hetzij een bon indien de betrokken week namelijk gewerkt is het zij een stempel of aanteekening, waaruit blijkt, dat de arbeider in de bedoelde week ■werkloos is geweest, of wel buiten het bouw bedrijf heeft gearbeid. Ter verkrijging van dat stempel, of die aan teekening, kunnen de georganiseerde arbeiders zich wenden tot hun respectievelijke arbei dersorganisaties, terwijl de ongeorganiseerde werknemers zoch daartoe dagelijks tot de ge meentelijke diensten van steunverleening kunnen richten. Vervoegen werknemers, georganiseerd of ongeorganiseerd, zich om werk bij 'n georgani seerd patroon, dan wordt allereerst onder zocht, of hun vacantiebonnenboekje in orde is. Ontbreekt, in één of meer der daarvoor bestemde vakjes, de bon, het stempel of de aanteekening, als hiervoren bedoeld, dan komt de betrokkene niet voor tewerkstelling bij den georganiseerden patroon in aanmer king. Arbeiders, die bij ongeorganiseerde pa troons werkende, er niet voor zorgen dat ook die hun vacantiebonnen verstrekken, loopen derhalve het risico, indien zij vroeg of laat bij een georganiseerd patroon weer om werk komen, daar niet te worden aangeno men omdat hun vacantiebonnenboekje niet ih orde is. Op deze wijze hoopt men aan de onreeele concurrentie, door knoeierijen met de arbeids voorwaarden, op dit punt althans een einde te maken. DAMES-KAPSALONS B. PRIJS. Op 26 October a.s. zal het 12V2 jaar gele den zijn, dat de bekende kapsalons van den heer B. Prijs, Maison des Dames, Gen. Cron- jéstraat 54 geopend werden. Aanvankelijk op bescheiden voet opgericht, mocht het bedrijf zich in een steeds toene- menden groei verheugen. Reeds spoedig moest tot uitbreiding worden overgegaan. Kosten noch moeiten werden gespaard om het den klanten naar den zin te maken. Teneinde ook het zuidelijk gedeelte van Haarlem te bereiken werd in 1930 het filiaal aan de Tempeliersstraat opgericht, terwijl in 1934 die te Heemstede (Zandvoortschelaan) en te Alkmaar volgden. Bestond het personeel aanvankelijk uit enkele bedienden thans vindt in de bedrij ven van den heer B. Prijs een 20-tal bedien den arbeid, hetgeen in dezen tijd van werk loosheid zeker van belang is. Wij wenschen den heer Prijs geluk met zijn jubileum, ter gelegenheid waarvan aan de clientèle een aardige verrassing zal wor den aangeboden. DE WIENER SaNGERKNABEN TE HAARLEM Het programma voor de buitengewone voorstelling van de Wiener Sangrknaben op Vrijdag 30 October a.s. in het Gem. Con certgebouw zal een geheel nieuw en Weensch karakter dragen. Gegeven worden o.a. een groep geestelijke liederen, een reeks volks liederen en een opvoering van een zangspel van W. A. Mozart „Die Betrogene Nach- barin". De opera zal wederom gespeeld worden in oud-Weensche costumes van dien tijd. De leiding berust in handen van kapel meester Viktor Gombos. KLEERMAKERSDIPLOMA. Men schrijft ons: Het zal nog weinig bekend zijn. dat door samenwerking der Kleermakerspatroonsbon den een examen-commissie is opgericht, die onder Rijkstoezicht de examens afneemt voor het diploma Meester-Kleermaker. Dit offi- cieele diploma is een groote schrede vooruit, niet alleen voor den kleermaker, maar ook voor de cliënten, daar de verbruiker, als hij zijn opdracht geeft aan iemand die in het bezit van dit diploma is, zekerheid heeft bij een bekwaam vakman te zijn. Door den Alg. Ned. Kleermakerspatroons bond is een raad van leeraren in het leven geroepen en deze raad heeft de plannen uit gewerkt voor over het geheele land te geven voorbereidingscursussen. De cursus te Haarlem begint in de 2de week van November. BARTELJORISSTR. 14 HAARLEM FILIALEN TE AMSTERDAM - DEN BOSCH DEN HAAG - BREDA (Adv. Ingez. Med.) VOOR DEN- -POLITIERECHTER 1 Een kippenhistorie. Een landbouwer in Haarlemmermeer keek op een morgen in zijn kippenhok, waar hij een haan met negentien hennen dacht te vinden, doch tot zijn verbazing zat er slechts één kip, als of de heele familie uit kuieren was ge gaan en haar als huisbewaarster had achter gelaten. De landbouwer wist echter, dat zul'ks het geval niet kon zijn, aangezien hij den avond te voren het hok deugdelijk had afge sloten en daarom vermoedde hij, dat zijn kip pen waren gestolen, waarom hij naar de po litie ging. Deze ging op onderzoek uit en vond dertien kippen in het hok van een anderen Haarlemmermeerbewoner, welke kippen van dezelfde soort waren als de vermiste en de eigenaar van dit hok vertelde, dat de hennen daar 's nachts waren binnengekomen, als of er een soort kippen volksverhuizing had plaats gevonden, waarbij de haan met vijf kippen dan zoek waren geraakt. Maar dit is in de kip pen wereld ongebruikelijk en bij navraag kwam dan ook uit, dat een paar uur nadat de der tien kippen in het hok waren aangetroffen, zich een persoon bij den eigenaar van het hok had aangemeld met de mededeeling, dat hij de kippen 's nachts in het hok had gestopt en hij vroeg wat de ander hem voor de dieren wilde geven. Ieder ander zou voor zoo'n han delwijze eenigszins verbaasd zijn geweest, maar de eigenaar van het hok vond het dood gewoon en hij bood vijf gulden voor de der tien kippen, voor welk zacht prijsje hij ze mocht houden. Hij informeerde er niet naar, waai' de kippen vandaan kwamen en de bren ger vertelde het hem ook niet, tenminste dat beweerde hij thans voor den politierechter, maar de brenger had aan de politie verklaard, dat hij bij het verkoopen gezegd had, de kip pen gestolen te hebben. Nu wist die brenger niet meer, dat hij het aan de politie verklaard had en hij kon nu ook niet zeggen bij het ver koopen over de herkomst der kippen te heb ben gesproken, maar de offiicer had een rap port, waarin stond, dat de kooper den verkoo per zou hebben gezegd hem niet te bezwaren, ja hij zou zelfs eenigszins gedreigd hebben. De officier vond hierin aanleiding om te ver onderstellen, dat de verkooper, als getuige te genover den kooper gehoord, onder eede de waarheid niet sprak en toen draaide de ver kooper wat bij, zeggende, dat hij het misschien toch wel verklaard had, zooals de politie had gerapporteerd. De verkooper, die den diefstal van de der tien kippen erkende, maar zei, niet te weten waar de haan met de vijf andere kippen ge bleven waren, kreeg 2 maanden gevangenis straf; de zaak van den kooper werd 14 dagen aangehouden om de politie te hooren. Toen kwam een tweede zaak tegen den kip- penkooper, want hij bleek ook twee konijnen gekocht te hebben, die even geheimzinnig 's nachts bij hem waren gebracht. Die konijnen had een jonge man ergens uit een schuur ge haald, waar hij, zooals hij beweerde, nachtver blijf had gezocht en waar hij voor dit gratis logies zijn dankbaarheid niet beter wist te uiten dan door de konijnen te stelen. Deze jonge man, die zijn leven wil beteren en nu tracht met een aardappelhandel aan den kost te komen vertelde, dat hij tegen den man, bij wien hij de konijnen had gebracht, gezegd had, dat hij ze gestolen had en ook, dat die man later tegen hem gezegd had: „Denk er om, dat je niet zegt, dat ik het wist, want dan zal ik je wel krijgen", of iets dergelijks. Dat noemde de kooper een groote leugen en hij zou daarin niet berusten, maar de officier was van meening. dat de kooper een gevaar lijk persoon was, die er zijn werk van maakte gestolen kippen en konijnen op te koopen en dat hem de gelegenheid moest worden ont nomen met bedreigingen tegen de verkoopers te werken. Daarom vorderde de officier 6 maanden gevangenisstraf met bevel tot on middellijke gevangenneming. De politierechter gaf 4 maanden, en gelast te gevangenneming. Over den jongen, die de konijnen gestolen had, zal een reclasseeringsrapport worden i- i. WÊtÊRM'lWm Alleen in den nacht. Het regende De nacht was gekomen en had langzaam de rails en de lange rij wagens omhuld. In de verte verdween de kap van het station in de duisternis en den mist. Slechts de seinpalen brandden met roode en groene lichten.In een nevelig tot diep zwart wor dend verschiet verdwenen de rails. In het seinhuis, dicht bij den wissel, waakte een man: Jan Hoek. de wisselwachter. Het scherpe licht van een electrische lamp deed zijn athleten-figuur nog meer uitkomen. Hij sprak hardop, een gewoonte van in een zaamheid levenden. Een en twintig uur! Oh! Oh! Een lange dag vandaag! Een rukwind sloeg tegen de ramen. De fluit van een rangeerende locomotief weer klonk in de verte. Jan hoorde dit klagend ge luid. Met donderend lawaai reed een trein voor bij. Jan drukte zijn voorhoofd tegen het raam, toen keerde hij naar zijn wissel-hef boom terug, wachtte een oogenblik, drukte een handle neer. Nog een.zei hij, zijn monoloog voort zettend. Hij herhaalde den tijd: Twee en twintig uur, tien minuten, trein drie-en-tachtigdan nog twee posttreinen. Hij zweeg en dacht: Zal Marie mij vannacht komen halen? Hij herinnerde zich den avond, waarop hij haar voor het eerst had ontmoet. Hoe alleen was hij geweest! Nu waren zij samen. Soms gingen zij naar de bioscoop, maar als hij nachtdienst had, haalde zij hem af. Samen gingen zij dan den langen weg tot aan het huis. aangevraagd, om te zien of er termen zijn voor een voorwaardelijke veroordeeling. Als. Gelukkig was het voor den 28-jarigen schil der, dat de rechtbank er niet dezelfde rede neering op na houdt als hij, want dan had hij 'twintig jaar gevangenisstraf kunnen krijgen Deze schilder toch meende, dat hij iemand had moeten straffen, niet voor wat deze gedaan had, maar wat hij had kunnen doen. Als de rechter nu geredeneerd had: „Je hebt een jongen een klap gegeven, maar als je hem met een mes had doodgestoken, had je een moord gepleegd en dus moet je voor moord de gevangenis in", dan zou de rechter den dachtengang van den schilder hebben gevolgd. Hoe toch was de redeneering van den man? Hij zag. dat een jongmensch een paar jon gens nazat, die appels uit diens tuin hadden gestolen. Het jongemensch kon de jongens niet te pakken krijgen, maar de schilder, die de achtervolging zag, ging op den jongeman af en gaf hem een draai om de ooren, want. zei hij: „Als de achtervolger een jongen te pakken had gekregen, zou hij dezen misschien een breuk geschopt hebben, ja, hij had den jongen misschien dood gemaakt." Die veronderstelling berust nergens op, meende de rechter en het kwam heel niet te pas, den jongeman te slaan. De schilder kon dit maar niet begrijpen er- meende, dat hij eigenlijk goed had gedaan met den andeair een oorveeg te geven. De officier gaf het op hem van zijn onge lijk te overtuigen en eischte f 10 boete; de rechter verspilde er ook geen woorden meer aan en gaf f 8 boete. Conclusie van den verdachte was toen: Dus je mag een jongen doodslaan! Praat daar eens tegen. Nederlandsche Smalfilmliga. Een film over Artis. De Haarlemsche afdeeling van de Neder landsche Smalfilmliga hield gisteren in de sociëteit „Vereeniging" een clubavond, waarop eenige interessante films zijn vertoond. In de eerste plaats een rolprent van populair- wetenschappelijken aard, „Urwelt" genaamd, die een overzicht geeft van de verschillende prae-historische tijdperken. Den toeschouwer wordt hierin een duidelijk beeld gegeven van de wonderbaarlijke flora en fauna uit deze perioden, gelijk men die uit vele vondsten heeft kunnen reconstrueeren. Vooral de fan tastische dieren uit den oertijd zijn door de vervaardigers met veel raffinement opgebouwd en al hun bewegingen verfilmd. Vervolgens heeft de heer Bakels de smal film gedraaid, die hij dit jaar van de eerste jeugdreis van de Tarakan naar Noorwegen heeft opgenomen. Dit is een zeer interessant „dagboek" geworden, dat zoowel van het leven aan boord als van het verblijf in het land der fjorden menig geslaagd tafereel heeft vast gelegd. Een gedeelte is kleurenfilm en daarmede heeft de heer Bakels inderdaad fraaie effecten weten te bereiken. Zoo is bijvoorbeeld het resultaat bij de weergave van kleederdrachten zeer fraai te noemen. Dat eenige „open doek jes" den vervaardiger ten deel vielen was be grijpelijk. De heer H. C. Verkruysen heeft daarna een gedeelte vertoond van de film die hij in -sa menwerking met den heer A. F. J. Portielje in Artis heeft opgenomen. De bedoeling van deze film is, zooals de heer Verkruysen mede- Centrale Tandheelkundige Kliniek. KENAUPARK 26 A TELEFOON 12644 KUNSTTANDEN EN GEBITTEN ZIEKENFONDSTARIEF. SPREEKUREN 9—11 en 1—2, Dinsdags avonds 6.308.30. (Adv. Ingez. Med.) IIII1IIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIII1II11III1IIIIIIIIM Het rinkelen van een bel riep hem tot de wei'kelijkheid terug. Verbaasd keek hij naai de klok; het was 22 uur, 7 minuten. Nog drie minuten en de sneltrein 83 zou voorbij komen. Jan greep den hefboom, de staaldraden tril den met een geruisch, dat lang in zijn ooren nazong. Een verwijderd hijgen kondigde den trein aan, dan hoorde men hem voorbijrijden met een gedaver dat de muren en de ramen deed trillen. Daarna stilte. Slechts de regen stroomde langs de ruiten en verbrak de stilte. Jan begon te zingen en dacht: Morgen is het' Zondag, en als het mooi weer is, zullen wij een wandeling kunnen maken, ergens buiten eten. Hij zag hen samen, en allerlei beelden rezen voor hem op: een uitspanning, beschei den, midden in het groen verstopt, de rivier, het huren van een roeiboot, de zon, dan de avond die daalt en aan naar huis gaan doet denken. De posttreinen waren reeds voorbij ge gaan. Slechts de D-trein 74, van 23 uur 55 moest nog gesignaleerd worden. Jan opende het raam. Een koude lucht stroom sloeg hem in het gezicht. Beneden glansden de rails. Iets verder op vormde de wissel een donkere plek. Plotseling dacht hij een zwarte scha duw. die zich in de duisternis bewoog, gezien te hebben. Scherp spiedde hij in den nacht, turend naar de plaats, waar hij de schaduw meende gezien te hebben. - Wie zou er nog zoo laat in den nacht bij dit weer hier rondwandelen? dacht hij. Opnieuw ging de bel. Jan verliet het ven ster. De D-trein moest er dadelijk zijn. Hij hanteerde vlug den commando-hefboom, toen begaf hij zich weer naar het raam en keek naar buiten. Het regende nu nog erger. Er bestond geen twijfel meer, ieman naderde, langs de rails. Jan zag het nu duidelijk en meende zelfs de gestalte eener vrouw te herkennen. Zij kwam langs de grindbedekking, sprong over een rail, ontweek de dwarsliggers en de kruisin gen. Plotseling struikelde zij en viel. Van zijn post uit riep Jan: deelde, in de eerste piaats geveest het gedrag van de dieren op het witte doek weer ie geven; zooals bijvoorbeeld het bemachtigen van de prooi, de verhouding van ouderpaar tot jong. enz. In de tweede plaats is beoogd de vele misverstanden weg te nemen, die nog altijd onder het publiek heerschen omtrent het doen en laten der dieren. De heer Verkruysen. die drie maanden in Artis aan de film gewerkt heeft, beschreef hoeveel eindeloos geduld een dergelijk experiment eischt. Aan het opnemen van een bepaald dier in een karakteristieke houding of uiting gaan heele perioden van „gespannen rust" vooraf. Een ooievaar klep pert nu eenmaal niet op commando.... En bovendien moet de filmer op zoo'n oogenblik ook over de vereischte hoeveelheid licht be schikken. De heer Verkruysen was voorts van oordeel, dat bij het opnemen van een film als deze het biologische karakter op den voor grond moet staan en het ..filmische" element pas in de tweede plaats komt. Daarna werden enkele gedeelten van deze zeer onderhoudende film gedraaid. De aan wezigen hebben kunnen genieten van een reeks beelden uit het dierenleven zooals men ze niet dikwijls ziet. Hoe boeiend, hoe koste lijk zijn al die epüvden uit het dagelijksche leven van den Artisbewoner en hoe raak is dat alles door het oog van de camera opgevan gen. Deze film vormt zeer zeker een fraai stukje propaganda voor het onvolprezen dierenpark in de hoofdstad en bovendien een bijdrage tot betere kennis van het dier als „individu" en deel der gemeenschap. N.V. HAARLEMSCHE MACHINEFABRIEK. In de Vrijdagmiddag gehouden buitenge wone algemeene vergadering van aandeel houders der N.V. Haarl. Machinefabriek v.h. gebrs. Figée te Haarlem is het voorstel tot wijziging der statuten, verband houdende met de nieuwe wet op de Naaml. Vennootschap pen,, met algemeene stemmen aangenomen. Jubileum F. Keerwolf. Zooals we reeds eerder mededeelden hoopt de heer F. Keerwolf op Maandag 26 October den dag te herdenken dat hij 25 jaar geleden benoemd werd tot penningmeester der af deeling Haarlem van den Alg. Ned. Typogra fen Bond. Hij heeft al die jaren deze functie met veel animo en groote accuratesse ver vuld en dat wil heel wat zeggen bij zoo'n groote vereeniging. In het begin was zijn werk nog niet zoo veelomvattend. In 1912 be droeg het eindcijfer aan inkomsten en uit- <-•f Pc(V>.<».r'tv, kes was toen f 35.21' F. KEERWOLF. Zijn financieel verslag over het vorig jaar geeft heel wat andere cijfers te zien. De bondsontvangsten en -uitgaven hadden toen een eindcijfer van f 30.854.34 en die van de afdeeling f 2892.23. Het vermogen is sinds dien gegroeid tot f 10.05641. In 1911 bedroeg het aantal leden 174 thans ruim 650. Met den groei van het ledental is dus ook het werk van den heer Keerwolf ontzaglijk toegenomen Maar niets is hem voor den A.N.T.B. te veel. Het moet voor de leden een aangename ge dachte zijn. te weten dat de penningen bij hem veilig geborgen zijn. Zij zullen zich a.s. Maandag stellig niet onbetuigd laten. ■IHIlllllllllllllllllU Opgepast, daar komt de trein! Maar verstikt, als of hij door den nacht werd ingeslikt, antwoordde een angstkreet: JanJanhelp Dan begreep hij de afschuwelijke wei'kelijk heidMarie!Waarschijnlijk had zij, om een langen weg te vermijden, er de voor keur aan gegeven, langs de rails te loopen en nu was haar voet in dezen vervloekten wissel blijven steken Met heesche stem. tegelijkertijd wild en vertwijfelend, brulde hij: —.Marie!De D-trein! Een ijskoude huivering deed hem verstij ven. toen hij in de verte den trein hoorde na deren. Hij voelde een onmetelijke leegte om zich heen. Een oogenblik hamerde een af schuwelijke gedachte door zijn hoofd. Hij zou den trein op het wisselspoor doen .loopen, Maar bliksemsnelle visioenen verontrustten hem: de buffers en. iets verder, de brug, waai de trein te pletter zou vallen Wild. wanhopig snikte hij. Het visioen werd duidelijker.... de rochelingen der sterven den, het roepen om hulp der gewonden en voor zijn leven lang de afschuwelijke herinne ring aan al deze dooden. Dan, overwonnen, ilde hij: Help!.... Help!.... Waggelend keerd hij naar zijn hefboom terug. De enorme massa naderde. Drie keer hoorde hij de fluit van de locomotief door den nacht gieren. Razend van angst huilde hij. Met een helsch lawaai stormde de D-trein voorbijde ruimte, den nacht en het leven verslindend, en de wanhoopskreet van den man verstikkend. Voorover lag hij. radeloos, als neergesmeten over zijn hefboomen. Hij dacht niet meer, meende niet meer te leven. Opeens klonk een zachte stem in de gronde- looae stilte: - Jan. lieve Jan, hier ben ik. Wat een schrik! Maar gelukkig kon ik nog net mijn schoen uittrekkennu moet ik op mijn kous naar huis! Uit het Fransch vertaald door MARCELLE SCHLOMER. Aanpassen. Aanpassenzegt het woordenboek van Van Dale, beteekent hei wijzigen van gedrag en handelingen naar de omstandigheden. Als er één woord is, dat tegenwoordig vaak gebruikt en ook heel vaak misbruikt wordt, dan .s het wel aanpassen. Wij hebben er allemaal den mond vol van. Iedereen en alles moet zich aanpassen. En als het nu nog aléén bij praten blééf maar er wordt van ons verwacht dat wij het doen zullen ook! Zich aanpassen aan veranderde omstandig heden is bijna altijd synoniem met: een stapje omlaag. (Wij weten niet hoe het komt. maar over het zich aanpassen aan verbeterde omstan digheden wordt nagenoeg nooit gesproken). Vermoedelijk gaat dat gemakkelijker, omdat het zooveel prettiger is. Een stap terug een stap omlaag op de maatschappelijke ladder is alles behalve ple zierig voor wien het treft. Iedereen-moet-zich-verminderen en: je- bent-heusch-niet-alleen zijn dooddoeners, die het slachtoffer al bijster weinig troost ver schaffen. Als de omstandigheden dwingen dan moe ten wij ans allemaal aanpassen, daar helpt geen lieve vader en geen lieve moeder aan. Wij moeten en daar valt meestal niets aan te veranderen, en het heeft meestal weinig zin ons te verdiepen in het waarom, maar hoe. dat is een andere kwestie! Het hoe hebben wij voor een groot deel in eigen hand. De den mensch Ingeschapen innerlijke traagheid heeft in ons allen een innerlijken weerstand gekweekt tegen elke verandering, die dieper dan de oppervlakte grijpt in den gang van ons dagelij?t»ch leven. Niemand wordt zoo hard en meedoogenloos getroffen door een onvoorbereide plotselinge verande ring in zijn levensomstandigheden als de gene die vaak onbewust een hardnek kige afweer-houding aanneemt tegen alles wat buiten het platgetreden gebaande pad van zijn sleurbestaan valt. Door het vele machinale en routinewerk dat- in onzen gemechaniseerden tijd het leven zoo genaamd "lichter maakt, is langzamerhand de veelzijdigheid treurig in het gedrang geko men. Het gemis hieraan is duidelijk voelbaar, nu velen zich plots in gansch andere levenstoe standen zien geplaatst. Het zijn de veelzijdigen met de plooibare karakters en het snelle aanpassingsvermogen, die het in het eind zullen winnen. Want vóór zich zullen zij geen angst en achter zich geen geestdoodende eentonigheid hebben. Het zich moeten aanpassen aan veranderde, lees: verminderde levensomstandigheden zal voor hen geen ramp, doch slechts een veran dering zijn. Hun aanpassen zal geen theorie doch een werkelijkheid zijn. geen verbittering doch een blijmoedig aanvaarden.. En dat kunnen wij allemaal bereiken, wan neer wij slechts de worsteling aandurven te gen den innerlijken weerstand, die ons spoken doet zien waar slechts.... schaduwen zijn! AMY GROSKAMP—TEN HAVE. Christelijke Vereeniging tot Kraamhulp. Een bazar bij het 12'/=-Jarig jubilé. Bovengenoemde vereeniging. opgericht 15 Januari 1924, heeft gedurende 12'2 jaar hulp verleend aan on- en minvermogende kraam vrouwen en gezinnen. Ter herdenking van dit koperen feest en tot voortzetting van deze hulpverleening hoopt het bestuur een bazar te organiseeren op 2 en 3 Nov. a.s. in Hotel Lion d'Or. Kruisweg 36 te Haarlem. Aan den bazar zal een verloting van 1000 loten a 25 cent verbonden worden met vele fraaie prij zen. w.o. een sjoelbak, fraaie handwerken en schilderstukken. Eenige dames zijn bereid gevonden zitting te nemen in een eere-comité. w.o. de dames A. Röell-Barsse de Vos van Steemvijk en J. W. M. Maarschalk-van Coppenaal: andere dames vormden comité's van uitvoering en aanbeveling. Leden en belangstellenden voor dit werk worden vriendelijk verzocht geschenken en feestgaven in te zenden aan eén der onder staande adressen van het bestuur en comité van uitvoering. De dames: A. Anema-Gertzen, presidente. Florapark 10: A. J J. Groenendijk-Poeder- bach. Leidster van het Bureau en penning- meesteresse. Zonnebloemlaan 15. Aerdenhout Giro No. 156604 Chr. Ver. tot Kraamhulp: M. J. Lasschuit, secretaresse, Lanckhorstlaan 26, Heemstede: H. Jongejan-Vallentgoed, Leid ster bezoekcomité, Bakenessergracht 81; C. W. de Bruin-Jonkheid. Adr. Pauwlaan 6, Heemstede; G. Daudey-van den Berg. Raam- vest 59; J M. de Jong-van den Boom, Heu- velweg 1. Bloemendaal; H. W. Versluys-Te Winkel. Rembrandtlaan 17. Heemstede; A. A. Blauw-Vermey, Herv. Pastorie, Schoten: M. Boelens-Kuïtert, Brederodestraat 32, E. Bonnes-Alozery, Julianalaan 96, Ovcrveen; G. D. Breukelaar-Verburg, Kcnnemerplein 1; G. van Bruggen-Otte, Rembrandtlaan 24, Heemstede; A. de Clercq-Van Lennep, Dreef 32; G. H. Dalhuysen-Lasschuit, Julianastraat 9: W. J. Duytshoff-Duytshoff, Kruisweg 36; M. Engelgeer-Stam, Floraplein 10; M. Flo rijn-Groot, Zandvoorterallée, 13, Heemstede; A. Fockens-Groenewegen. Bronsteeweg 25, Heemstede; A Foeken-Veen. Santpoorter straat 40; L Hartman-Cramer. Leidsche Vaart 2: A. M. J. v. d. Hoorn-Kleijn. Toorop- kade 11. Heemstede: G. Kapteyn-Kretzener, Iepen rodestraat 9; A Kleyn-Ratering. Oos- terhoutlaan 6; H. Kraemer-v Gameren. Ju liana v. Stolberglaan 10, Aerdenhout: J. B. Lasschuit. Lanckhorstlaan 26. Heemstede; C. C. E. v. Lennep-v Tienhoven. Verbenalaan 5. Aerdenhout; E Norel-Huyskes. Lanckhorst laan 87. Heemstede; J. Nijenhuis-De Weerd, Velserstraat 72; R. v. Paassen-Kohlbruggc, Hazepaterslaan 6; C. Toulon v. d. Koog-v. Braam, Vijverweg 4, Bloemendaal; R. Pleiter, Groenendijk. Rijnegomlaan 27. Aerdenhout; J. Visser-Oskam, Joh. Vermeerstraat 5, Heemstede: W. Voors-Nierstrasz. H. de Key- serlaan 20. Heemstede; T, de Vries-v. d. Werf, Spruitenboschstraat 2; M. Waardenburg- Lindeijer. Wilheiminapark 26; E. C. J. Wer- ner-Craamer. Frans Halsplein 2; G. J. v. Wijk-Otten, Jan v. Miense Molenaersplein 10 Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9