li [goj pEB_Wg£ jem/rn H.D.* 1 uónROëN SITTERS a KAR fal/tGuwscütijft. DINSDAG 27 OCTOBER 1936 HAAREEM'S DAGBEAD Prof. dr. L. H. Grondijs over den toestand in Spanje. Lezing voor het „Nut". Voor het departement Haarlem van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft gisteravond Prof. dr. L. H. Grondijs gespro ken over „Spaansche toestanden". De voorzitter van het departement, mr. Ju Iius Hoog, leidde den spreker in. Het is voor ons Nederlanders moeilijk een oordeel t-e vormen over wat er in Spanje ge beurt, aldus ving prof. Grondijs zijn lezing aan. In ons land zijn politieke partijen en geestelijke stroomingen, die ook in het buiten land voorkomen. Maar aan onze linksche stroo mingen heeft steeds de dynamiek ontbroken, in tegenstelling met die bewegingen in het buitenland. Men zegt wel eens, dat de domi nees Nederland gered hebben, aldus spr. Ook in dit opzicht kan dit gezegde toegepast wor den, want zij hebben ons volk met preeken opgevoed, zoodat ook de „revolutionnairen" in hun redevoeringen „preeken". In Spanje staat het geheel anders. Hier gaat het hard tegen hard. Op zijn archeologische studiereis naar het Iberische schiereiland heeft prof. Grondijs gesproken met de link sche leiders in Madrid en Barcelona. Het is moeilijk te realiseeren, aldus spr., dat die chefs, fijngevoelige, beschaafde menschen, verantwoordelijk zijn voor de gruwelen, die door hun menschen bedreven worden. Zij kunnen deze dan ook niet verhinderen krach tens de anarchistische leer, die geen dwang van boven duldt. Kleine gemeenschappen, dor pen of stadswijken, vormen één op zich zelf staand geheel. Al deze deelen zoeken dan on derling tot samenwerking te komen, zonder leiding van boven af. De anarchisten in Span je volgen het program van Bakoenin van 1368. niet dat van Marx. Deze anarchisten beschikken over een enor me energie, zoo vervolgde spr.. die zich ech ter niet aan de massa meedeelt. Veel kracht ontleent deze beweging aan het gebruik ma ken van de autonome bewegingen, als in Ca- talonië en Baskenland. Toch vormen de link- schen de minderheid in Spanje, aldus spr. En dat deze minderheid toch de macht heeft ge kregen, is het gevolg van de houding der bur gers. Prof. Grondijs noemde het de misdaad der intellectueelen, dat zij zich niet verzet hebben tegen het verwoesten van kerken en het vernielen van cultuurschatten. Het anar chisme immers keert zich tegen alle cultuur om den weg vrij te maken voor een nieuwe maatschappij. Prof. Grondijs vergeleek de Russische revo lutie met die in Spanje. Hij noemde de Sovjet revolutie logisch. Er zat een vaste lijn, een lo gische gedachtengang in. In Spanje is de anarchistische beweging a-logisch. Dat maakt de zaak daar hopeloos. Ook in de wijze van strijdvoering komt die regelloosheid tot uiting. De energie en de dapperheid zijn groot, maai de strijd is geheel ongeordend en onverstan dig. De gevoelens van den Spaanschen revolu- tionnair zijn ook gecompliceerder dan die van den Rus. Ook door de nationalistische streken heeft prof. Grondijs gereisd. Hier kreeg hij den in druk. dat het nationalisme een volksbeweging was. Alle „rooden" zijn er doodgeschoten of gevangen genomen, maar de groote meer derheid in die streken, ook van de arbeiders en de boeren, is nationalistisch. Spr. had hier geconstateerd, dat de anarchistische bewe ging, voorzoover- zij georganiseerd was, onder invloed stond van Moskou. De methode van oorlogvoering is buitenge woon wreed in Spanje, zoo vervolgde spr. Aan beide zijden ontbreekt alle edelmoedigheid. De wederzijdsche haat is ontstellend groot. Bij de rechtsche partijen onder generaal Franco is de samenwerking groot, aldus prof. Grondijs, hoewel er belangrijke onderlinge verschillen bestaan. De veldslagen worden voor de nationalisten steeds gewonnen door speciale troepen, be staande uit Mooren en Marokkanen. Zij vor men de groote kracht van Franco's leger. Tenslotte verklaarde de spreker, dat men geen partij kan en behoort te kiezen in den Spaanschen burgeroorlog. Om één reden slechts zou spr. de overwinning van Franco wenschen en die is; bij de zege van deze par tij is het behoud van de cultuurschatten ge waarborgd. De beweging-Franco zal Spanje terugbren gen naar de 15de eeuw, maar de linkschen zullen het naar de 4de eeuw voor Christus terugvoeren. Spr. geeft aan het eerste de voorkeur. Aan het eind van zijn lezing vertoonde prof. Grondijs eenige lantaarnplaatjes. DE SIGARENWINKELIERS GAAN PROTES TEEREN. Woensdag 4 Nov. heeft, onder auspiciën van den Ned. Bond van Sigarenwinkeliers- Vereenigingen. in den Dierentuin te Den Haag een groote protestvergadering plaats naar aanleiding van den noodtoestand in het be drijf. de ingediende Automaten wet, de wet op de vestigingseischen en de ingediende wijziging Tabakswet. Sprekers zijn de heeren T. L. v. d. Leeuw, directeur Kon. Ned. Middenstandsbond. Joh. Waterman, hoofdbestuurslid Ned. Bond van Sigarenwinkeliers en L. v. Berkel eveneens hoofdbestuurslid en voorzitter Haarl. Vereeni- ging van Sigarenwinkeliers. DE HUREN VAN GEMEENTEWONINGEN. Men schrijft ons: Dezer dagen vergaderden de huurders van de gemeente-woningen tusschen Weltevre denplein en Bantamstraat. De commissie bracht verslag uit van de verrichte werk zaamheden en van het onderhoud dat een der comitéleden had met den Wethouder voor Openbare Werken. Hoewel de vergadering teleurgesteld was door de mededeeling van den wethouder dat een veiiaging met 25 pet. niet mogeijlk is. verheugde men zich over de erkenning dat de verhouding tusschen inkomen en huur verbetering behoeft. Onder verwijzing naar voorbeelden uit het particulier woningver huurbedrijf, waar huurverlagingen van 28 tot 35 pet. aan te wijzen zijn, besloot de ver gadering ten volie den eisch van 25 pet. ver laging te handhaven. Daar ook Rijk en Ge meente loonsverlagingen tot meer dar. 30 pet. toepasten meende men dat het hier taak van Rijk en Gemeente is een voorbeeld te geven van aanpassing der huren aan het verlaagde inkomen. Besloten werd nog, zich tot den Minister van Sociale Zaken te wenden met een adres waarin er op aangedrongen wordt die maat regelen te nemen, waardoor het gemeente bestuur in staat, gesteld wordt de dringend noodig geachte verlaging spoedig in te voe ren. Met sympathie werd kennis genomen van de betuigingen van instemming met de in gezette actie uit andere gemeentewoningen ontvangen en besloten werd. contact te zoe ken met hen die deze betuiging van instem ming gaven. VOOR DEN- -POLITIERECHTER Twist en tweedracht. Twee jonge vrouwtjes uit IJmuiden kwa men naar den politierechter, de een als be klaagde. de ander als getuige. Ze wonen naast elkaar en die omstandigheid alleen was oorzaak, dat ze slaags waren geraakt, zooals zoo dikwijls het geval is. Een goede buur is beter dan een verre vriend, zei de officier, die daarmee wilde aan- toonen. hoe verkieslijk het is, dat buren in goede harmonie leven en er dan bij de dames op aandrong de strijdbijl te begraven. Dat strijdbijl is natuurlijk bij wijze van spreken, want een bijl was hier niet gehanteerd; er waren meer vrouwelijke wapens gebruikt, te weten een hak van een schoen eenerzijds en een schaar anderzijds. De juffrouw in het beklaagdenbankje trok den mantel uit en toonde haar blooten rechterarm, waarop eenige strepen zichtbaar waren, welke door cie spijkers van den hak veroorzaakt zouden zijn; ae andere juffrouw kon dergelijke tro peeën niet toonen. deed 't althans niet, mis schien, omdat ze dan haar hoed had moeten afzetten en haar kapsel in wanorde brengen, want zij zou een schaarwonde aan het hoofd gehad hebben. Het werd haar niet gevraagd, want de eerste juffrouw gaf toe haar buur vrouw met een schaar te lijf te zijn gegaan. Men begrijpt, dat dit alles was voorafgegaan door tal van hatelijkheden, die een gistings proces vormden, waarop te een of anderen tijd een explosie moest volgen en de laatste hatelijkheid, die de explosie veroorzaakt had. zou dan geweest zijn, dat de juffrouw van de schaar een toffee had willen geven aan het kind van de juffrouw van de schoen, welke toffee was geweigerd, tenminste dat maak ten we uit het verwarde verhaal op; mis schien was 't niet precies zoo, maar in allen gevalle ging het om een toffee. Men ziet hier uit wat allergewichtigste gebeurtenissen zich tusschen buurvrouwen kunnen voordoen. De echtgenooten der vrouwen bleven ge lukkig buiten spel; klaarblijkelijk zijn dat verstandige lieden, wat afgeleid kan worden uit een mededeeling van de juffrouw met de armstrepen, jflat een der mannen zich voor den strijd had verwijderd omdat hij, zooals hij later zei, voorvoelde, dat er iets ging ge beuren, wat de juffrouw niet aannam, want zei ze, niemand kan toch in de toekomst zien. Ze betrad hiermee een filisophisch terrein, waarop de rechter haar niet volgde, want deze zei, dat de geleerden het daaromtrent niet eens waren en dat dit buiten beschouwing moest blijven Daarop deed de juffrouw aller lei intieme mededeelingen betrekking hebben de op een recente gezinsvermeerdering, zulks om de snoodheid der andere juffrouw goed te doen uitkomen en voorts ter verklaring van haar zenuwachtigheid, die haar naar de schaar had doen grijpen. Nadat dat alles was medegedeeld eischte de officier f 10 boete, om duidelijk te maken, dat een schaar gehanteerd moet worden om een lap te knippen en niet als wapen. De po litierechter hield rekening met de intieme mededeelmgen, en de zenuwachtigheid, waar om de straf werd bepaald op f 6. De arm strepen konden anderzijds niet bestraft wor den wegens gebrek aan getuigen. Toen kwamen twee mannen voor de rech- terstafel, die er al eerder geweest waren maar toen in andere verhouding, want hij, die vroeger klager was geweest, was nu beklaag de, en omgekeerd. De klager van nu dan beweerde, dat de be klaagde, ook al weer een buur, hem eenigen tijd geleden per fiets in hun straat was ge passeerd en hem toen eenige leelijke scheld woorden had toegeroepen, waarvan rasploert nog het minst onfatsoenlijke was. SCHOTERWEG 1, TELEFOON 16659 (Adv. Ingez. Med.) Memento Mori. Ze stond op een plank in de hangkast, d. w. z. de doos stond. Zelf hing ze omgekeerd in haar satijnen torentje, en dacht droomerig over haar verleden. Zij mijmerde en doezelde, en voelde zich lekker op haar gemak in haar eigen omgeving. Over de toekomst dacht ze niet veel na, voorspellen kon ze niet en ze wist dat ze afhankelijk was van 't lot, dat de men schen aan wie ze behoorde, zouden ondergaan. Dus wachtte ze rustig en gerust den komen den tijd af. Met geweldig gekraak werd de kastdeur ge opend. Weer kraakte er iets, maar nu was het een vloek, en toen grepen twee magere hake rige armen in de donkere ingewanden van de zware kast. Ze zochten, ze stootten zich, ze jrepen verkeerd en woelden alles op de plank door elkaar. Ze trokken zich terug bij hun vloekende centrale, grepen daarna opnieuw in de donkere stilte. Plots hadden ze haar te pakken, een ruk en ze voelde zich al neerzet ten op een tafel. De smak deed haar duizelen. Even later werd ze in 't licht getild. Haar be zitter pakte haar ruw beet, en bekeek haar critisch van alle kanten. „Idioot. Kan ik weer een paar uur voor gek loopen. Verdraaide nonsens", en met zijn mouw gaf hij haar hier en daar een streek. Haar rust was wreed verbroken. Zijn vrouw zei: ,,'t Model is niet erg modern. En hij is vaal geworden ook". Ze kromp ineen. Ze was pas drie, en ze voel de zich jong en mooi. Van woede ging haar haar recht overeind staan. .Hij ziet eruit als een beest", zei kwaad de vrouw, en toen begon ze te borstelen. Arme hooge hoed. Ze werd als een tol in de rondte gedraaid, ze werd met- borstels en doeken be werkt, toen greep de man haai- en zette haar op. Kwaad keek hij zijn verlengde spiegelbeeld in de oogen. ..Bespottelijk", zei hij en had gelijk. Ze stond dezen man niet, haai- kalme zwart stak hin derlijk af bij zijn roode, grove gelaat, zijn fletse varkensoogjes en zijn groezelige hang snor. Toen gingen ze de deur uit. Ze zag een zwart rijtuig op straat wachten en begreep waartoe ze geroepen was. Haar le ven was als een voetbalveld: ze diende voor het eene doel of het andere, twee doelen die lijnrecht tegenover elkaar stonden. Nu ging ze naar het droeve doel. Toen de man uit het rijtuig stapte, bonkte ze tegen de bovenlat. Maar ze kreeg geen deuk. Zij werd aan een kapstok gehangen. Aan de andere knoppen hingen vijf soortgenooten. „Hoera", zei een modern kwiek hooghoedje. rondom glimmend van pleizer, „nu zijn we een zes-cylinder. Maar je model is overjarig, zusje; je hebt geen stroomlijn. Alle hoeden keken ja- loorsch naar de moderne gebogen lijn van 't jonge hoedje. Ze werden er stil van. Een vijf jarige, die al leelïjk begon te verkleuren, werd zwart van, jaloezie. Verdachte vertelde dat getuige eigenlijk het slechtst denkbare mensch was, dat er bestond en hij wou nog eens gaan vertellen van ge bakken vischjes, een hond en een honden zweep, alles behoorende bij het vorig proces, waarin hij den rol van aanklager had vervuld, maar de rechter wimpelde dat af en was van meening, dat verdachte een lastig oud heertje was. De officier dacht er ook zoo over en eischte in het belang van de goede orde op straat f15 boete; de rechter reduceerde tot f 10. De volgende scheldpartij was nu eens niet tusschen buren, maar tusschen familieleden, aangetrouwde dan, want de twee mannen, tus schen wie het ging, waren met twee zusters getrouwd. De moeder van deze vrouwen woon de boven de eene zuster, had een paar aparte- menten van deze in gebruik en hieruit volgt, dat, wanneer de andere zuster bij haar moe der op visite wilde gaan. zij door de woning van haar zwager moest, die beneden een winkel had. Nu kon men door den winkel, maar men kon ook door den tuin en zoo door de keuken, wat soms liever gedaan werd met het oog op event-ueele klanten. Dat met al die omstandig heden rekening moest worden gehouden, wijst al eenigszins op een niet- te beste verstandhou ding. De zwagers konden elkaar niet goed zetten en dan is er niet veel noodig om ruzie te krijgen. Op een avond stond de winkelier in zijn keuken, toen zijn zwager, die, zooals hij be weerde, als een dief in den tuin had gestaan, iets wat de offiicer niet goed begreep, de keu ken binnen kwam en hem zonder spreken pas seerde. „Ik zeg goeienavond", zei de winkelier, waar op de ander niet reageerde. „Ik zeg goeien avond" herhaalde de eerste en toen zei de ander: „Daag!" om naar boven te gaan naar zijn schoonmoeder. Maar dat „daag!" had 't hem gedaan, want dat vatte de winkelier niet op als een behoor lijken groet, maar als: „loop naar de maan" of iets dergelijks. Hij werd daarop zoo boos, dat hij zijn zwager uitschold voor schoft, schooier en ploert en de zwager klaagde hem daarvoor aan bij de politie. De officier vroeg f 15 boete, de rechter gaf f 12. VEREENIGING „DE HAARLEMSCHE MANèGE". Open cross op Woestduin. Een 20-tal amazones en ruiters, waaronder twee uit Amsterdam bleken Zaterdagmiddag bereid te zijn, dezen cross tot een succes te maken. Te kwart over twee werd de cross, die pl.m. 2500 meter lang was, geloopen; soms werd hier en daar stil gestaan bij een hin dernis en besproken hoe die het best geno men kon worden. Na het loopen werden de ruiters om de vier minuten gestart. De win naar, de veelbelovende jonge ruiter Van Rhee uit Amsterdam op Perhaps, ging als een wer velwind over het parcours in den korten tijd van 4 min. 22 sec. No. 2 werd de heer H. van Gilse met Isolde in 5.43; een uitstekende prestatie, daar hij op een moeilijk paard reed. No. 3 de heer v. Klep op Adela in 5.52, vlot gereden. Dr. Eysvogel deed er slechts één seconde langer over en werd No. vier. In de afdeeling voor landelijke rijvereenigingen, was de heer Nieuwenhuys op Akbar No. één, zeer snel gereden in den tijd van 4.53. No. 2 werd de heer Saarloos met Gerhard in 5.39, een best parcours, en No. 3 de heer Griffioen met Tommy in 5.59. Mooie prijzen werden de winnaars uitgereikt met een toepasselijk woord door den voorzitter. Voldaan gingen de ruiters huiswaarts. Wandelrit. Zondagmorgen hadden vele ruiters uit Amsterdam en Rotterdam gehoor gegeven aan de uitnoodiging om deel te nemen aan bovengenoemden rit in de omgeving van Haarlem. Vijf groepen werden gevormd; en het was een lust voor de oogen om die ca valcade te zien voorbijtrekken in galop in de duinen en langs het strand. Het was een prachtige propaganda voor de ruitersport. De deelnemers waren opgetogen over de mooie herfsttinten in de Elswoutslaan. de schilderachtige Zanderijvaart en het schitte rende duin-panorama. Na afloop van den rit gingen alle deelne mers lunchen in „Het Ronde Huis", waar het gezelschap lang gezellig bijeen bleef, niette genstaande Pluvius hun den geheelen mor gen wat al te welgezind was geweest. EXAMENS Bij het examen der Federatie voor Steno- grafie .Groote'slaagden te Amsterdam de dames: Y Appelboom, B. Edam, M. Noach, T. Broersma, H. Timmerman en de heeren F. T. van Riezen, L. Staal, E. C. Smoor, allen leer lingen van Instituut .Baltussen'Jansweg 6, Haarlem y Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en 5^ drogisten a f 0.75 per flacon, (Adv. Ingez. Med.) Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll „Ik vind een begrafenis dol", begon ze weer. „Eindelijk zijn we eens in de meerderheid. Waar je kijkt, je ziet lui van onze soort. We zijn de „hoofdzaak", liet zij er komiek op volgen. „Je glimt tenminste van plezier", zei een oude stoffige. Net als de man van de begra fenisondememing. De een zijn dood is de ander zijn brood, hè?" Coquet bekeek zij zich zelf in den kapstok-spiegel. „Je hebt wel veel praats voor zoo'n jong ding. Je bent nog maar een baby-hoed", zei de oude vermanend. Toen kwamen er twee mannen fluisterend bij den kapstok staan. „Zie je", begon de een, „volgende week trouwt mijn neef. En nou heeft mi?n zoon Frans geen hooge zïjje; en nou dacht ik, mis schien kan hij de jouwe leenen dien dag". „Als ie 'm opkan, ga je gang, hoor. Zoo'n ding ligt toch maar te slijten in de kast", en de man met de hangsnor pakte de driejarige en reikte hem zijn kameraad toe. „We hebben denzelfde 11 kop. Hij zit me ge goten. 't Is geen gezicht, maar 't model gaat nog best. Dus als je der niet op tegen hebt ,,'t Is best hoor. Laat je jongen maar naar die bruiloft gaan. Als Oom der nou straks on der ligt, en we gaan naar huis, dan kun je hem meteen meenemen". Op dat oogenblik ging de kamerdeur open en kwamen er twee roodbehuilde vrouwen de gang in, elk met een broodje in de hand. De twee mannen zwegen tactvol en keken met- droeven blik in 't niets. „Gerrit", zei de eerste, snikkend en slikkend, „over vijf minuten". „Ja Moeder", zei de oom van den trouwlus tigen neef gedempt, en légde zijn hand op den arm van zijn vrouw. Toen keken ze elkaar alle vier meewarig aan en gingen de kamer binnen. De hooge hoeden haalden verlicht adem. „Als ik een hoofd had, zou ik het schud den", zei de oude stoffige. „Oom was 83, en ze erven allemaal een flink sommetje van hem. En je zult zien, dat ze mij afdanken en er ook zoo'n jong verwaand nest voor in de plaats nemen." „Dank je, oude jongen", zei het moderne ding. „Wat doen ze eigenlijk met ons als we oud zijn?" Er heerschte een pijnlijke stilte. Eindelijk zei de oude: „Dat is een van de groote raad selen. Wat doen ze met oude hooge hoeden? We luisteren begrafenissen op, we geven aan trouwpartijen glans en kleur, we hooren bij alle belangrijke étappes in 't leven van den mensch, we vervullen trouw onzen plicht en danWe verdwijnen, en niemand weet waarheen. Ze kunnen niet buiten ons, al schelden ze ons allemaal uit. En toch zijn wij het, die hen bij buitengewone gelegenheden behoeden, de ondankbaren". Een peinzend liet ze haar deksel een keer knappen. Plotseling was de gang overvol en vervuld van rumoer. Een sombere man las met een griezelige stem namen af, iedereen deed jas sen aan en toen werden de hoeden gegrepen. Een ingewikkeld moment volgde. De hoeden pasten niet, men griste ze elkaar uit de hand, men zocht, trok, paste, duwde: 't was of deze mannen en deze hoeden elkaar totaal vreemd waren. „We zijn niet onder één hoedje te vangen", vond het model 1936. TEYLER'S STICHTING TE HAARLEM. De Zaterdagmiddagvoordrachten zullen in November plaats vinden op 14, 21 en 28 No vember, tegen 15 uur in de Aula der Stichting Spaarne 16, Haarlem. Prof. Dr. A. D. Fokker zal handelen over „De structuren van Weefselstoffen. Aanvragen 0111 uitnoodiging moeten schrif telijk gericht worden aan Teyler's Laborato rium. Damstraat 21 NED. BOND TOT HET REDDEN YAN DRENKELINGEN. De heer A. J. Meijerink heeft dezer dagen een reeks van voordrachten gehouden over de onderwerpen zwemmen, het redden van dren kelingen- uit het binnenwater, uit het ijs, uit de zee, uit te water gereden auto's. De belang stelling was overal zeer groot. In Bolsward werd ook de Bondsfilm vertoond en uitmun tend toegelicht door den heer Joh. Schmidt; verder werd gesproken te Epe, Middelburg, Amsterdam, Meerssen en Maastricht. In de laatste plaats werd wederom de Bondsfilm ge draaid. Door de Poolschen Zwem- en Red dingshond is naar Holland afgevaardigd de officier Kazimierz Laskowski om hier de Ne- Nederlandsche methoden van het redden vaii drenkelingen te leeren. De heer Laskowski woonde onder geleide van den Bondsvoor zitter, den heer A. A. Bierlee te Maastricht, de voordracht' en de film van den Bond bij. Voor de komende week staan weer lezingen te Amsterdam en Urk op .de agenda. „Stil", zei de oude „en je staat verkeerd om „Achterstevoren zal je bedoelen", zei het jonge ding brutaal en ze zette zich schrap op den volgenden schedel. Maar plotseling was er weer de gewijde stilte, ieder had zijn eigen hoofddeksel be machtigd, de zes-cylinder toog op weg. Voor op liep de oudste neef, met den hoogen hoed van den overledene. Ze waren schaarsoh in deze familie, 't was nog een heel goede, waarom zou niet een van de neven.en aldus was geschied De driejarige mijmerde over de bruiloft. Het hoofd, waarop hij ruste, dacht aan geld, het geld van oom. De begrafenis ging intusschen den gewonen gang. De hoeden werden eenige malen opgelicht; toen was 't voorbij. Hij verheugde zich op de trouwpartij. Feeste lijke kleuren en geuren, bloemen, muziek, rij tuigen, stemmengezwatel, allen met vroolijke en gelukkige hoofden. De hoeden werden dan een tikje zwieriger opgezet, de stemming was meestal uitmuntend. Na de begrafenis werd ze door neef meege nomen. Toen ze binnentraden ging er een ge juich op. de kamer was vol kinderen. Vele handen grepen naar hem. „Frans", zei de vader plechtig, „hier is je hooge hoed. Wees er netjes op, hij is van oom Jan. Pas hem maar eens." Hij werd op een kuif a la brosse gedrukt, hij veerde omhoog; toen lag hij losjes op het jolige jongenshoofd. Een schaterend gelach steeg op. Frans be keek zichzelf in den spiegel, hij kwam zich wat wonderlijk voor. De kinderen vielen over elkaar van uit bundige pret. „Je kan zoo in een kermistent", riep er een. „Je lijkt Sim sala bim wel", een ander. „Laat je kijken voor een duppie", joelde een derde. Toen zongen ze met elkaar: En de hoed van Oome Hein kost een daalderze vormden een kring om Frans heen. De hooge hoed voel de zich benauwd worden. Hij werd er plekkerig van, en hij kreeg heimwee naar zijn stille donkere kast. Hij stond ook niet stevig, hij wankelde zelfs af en toe. „Jö, je bent precies een kraai", gierde toen een jongensstem. „Ja, een kraai is-ie, een kraai! Hu, hu" en ze stapten met lange, langzame doodgraverspas- sen om den jongen-met-den-hoed heen. Even stond hij roerloos, toen vermande hij zich. Hij greep den hoed en zette hem met een plof op het hoofd van zijn broertje. Toen begon er een gestoei en gevecht zonder weerga. Allen trachtten den hoed te grijpen, hij werd gedrukt, gestompt, getrokken, be landde soms een seconde op een hoofd; 't volgende oogenblik tuimelden twee jongens bovenop hem. De arme hoed kon zich niet ver weren. Hij voelde zich breken, hij kraakte aan alle kanten, hij ging uit zijn model, hij werd in elkaar gedrukt en onder den voet geloopen. Toen maande een daverende stem om stilte. De kinderen dropen beschaamd af. In 't midden van de kamer lag oud en ge deukt: de driejarige. Een vrouw pakte hem op. Woedende stemmen schalden door de kamer. Het was het einde. Vóór de bruiloft kwam verdween hij stil, en niemand wist waarheen. Bij 't huwelijk van zijn neef droeg Frans zijn Zondagsche petje. MIEP SCHRöDER.j Een zakje blauwsel. Een zakje blauwsel zoo'n doodgewoon zakje blauwsel U weet wel zooals de huis vrouwen gebruiken als zij de wasch doen. Eerst wordt het goed geweekt en daarna gekookt en vervolgens wordt het opgespoeld. In het tweede of derde spoelwater wordt blauwsel gedaan, omdat anders het goed geel zou worden op den duursneeuwwitte wasch is het ideaal der huisvrouw en omdat sneeuw wit altijd een beetje blauwig is doet men er wat blauwsel bij. (Probeert het nu alstublieft niet met wol len goed of gekleurd goed want het boven staande geldt alléén voor witte katoenen, gras linnen of linnen goedefen en ik zou de ruïne van uw linnenkast niet graag op mijn geweten hebben!) Zoo'n zakje blauwsel, wat kan iemand daar nu over vertellen? vraagt gij allicht en ik hoor u in gedachten al iets mompelen van: met-de-har en-erbij-gesleept. Met- de haren erbij gesleeptheelemaal niet hoor! Luistert maar: De ervaren huisvrouw weet. dat zoo'n nietig klein zakje gemakkelijk in staat is een heele groote tobbe met water te kleuren en ook dat zij er spaarzaam mee moet omgaan, want dat het water al heel spoedig veel te blauw wordt. En als het goed eenmaal te blauw is gaat het er niet zoo gemakkelijk weer uit. Nauwelijks komt het water in aanraking met het zakje of het kleurt zich snel blauw. En zoo'n zakje ziet er zoo onschuldig uit en het is maar zoo heel klein en zoo'n teil met water is zoo groot zoo groot.... Onlangs waren wij te gast in een gezin waarvan de vrouw des huizes, een lieve har telijke zorgende moeder, ons onthaalde op het relaas van een gansche serie kleine tekort komingen harer huisgenooten. Naars tiglijk spon zij ieder geval op zichzelf uit en ernstig verdiepte zij zich in de verschillende moge lijkheden (en on-mogelijkheden) die de toe komst zeker nog zou brengen. Wij waren er nog niet zoo heel lang of wij bemerkten dat de zwaartillendheid van de vrouw des huizes als een domper werkte op het gansche gezin. Zij bedoelde het zoo goed. Haar kleine heb belijkheid was niet anders dan overmatige bezorgdheid voor haar dierbaren. Het was geen kwaal. Het was geen ziekte. Het was geen ramp. Het was alleen maar een vervelende ge woonte. Maar het was genoeg om de gezinsleden in een voortdurenden staat van prikkelbaarheid te houden. En dat zakje blauwdat heeft u natuur lijk allang begrepen nietwaar? Een kleine hebbelijkheid, een vervelende ge woonte, een sombere stemming, een mismoe dige kijk op het levener is maar zoo wei nig van noodig om aan de gansche sfeer van een huisgezin een verkeerde kleur te geven. En dat gaat. er niet zoo gemakkelijk weer uit, Ook daar moeten wij verschillende „bewer kingen" van toép'assen om het kwaad weer ongedaan te maken. Xs U misschien óókzoo'n zakje blauw? Er zijn naturen, die door hun aanwezig-» heid-zonder-meer reeds prikkelend, irritee rend en rustverstorend inwerken op den goe den geest van de kleine gemeenschap, welko gezin heet. De neerdrukkende invloed, die er van hen uitgaat, kleurt alles somber en grouw. En de gezinsleden dragen de onrust en de prikkelbaarheid uit in de maatschappij ver buiten de enge grenzen van het huisgezin. Maar het kan ook anders. Het kan gelukkig ook anders. Er zijn ook menschen wier sterkende op beurende krachtgevende persoonlijkheid ons alles door een rose bril doet zien. Zij komen bij ons. Zij praten met ons. Zij schenken ons iets van hun persoonlijkheid en als zij weg zijn zeggen wij: geker is eigenlijk niets veranderd maar het is net of alles niet zoo erg meer is. Dat zijn de menschen van wie een sfeer van moed en kracht uitgaat, welke door diegenen, die met hen in aanraking komen in de wereld, wordt verder gedragen. Dat zijn de menschen waaraan in onzen moeilijken tijd behoefte bestaat en daarom moeten wij zien dat wij zoo gauw mogelijk ook zoo worden. Want dat is juist het heerlijke: wie het ernstig wil die kan het. AMY GROSKAMP—TEN HAVE. VEREEN. VOOR INTERNATIONALE VRIENDSCHAP EN WERELDVREDE. ;rDe vereeniging voor Internationale Vriend schap en Wereldvrede, de V.I.V.W., deelt ons mede, dat na het aftreden van den heer J. W. Niemann Jr., het hoofdbestuur thans als volgt is samengesteld: Voorzitter, A. v. d. Geer, Wormerveer; vice- voorzitter H. Hos, Overveen; le secr. Binnen land mej. B. Fakker, Engelszstraat- 48. Haar lem, 2e secr. Binnenland P. Falk, Laplace- straat 50, Amsterdam: secr. Buitenland J. A. de Klerk, Bloemendaalscheweg 203, Overveen; le penningmeesteresse mej. W. de Haas. Am sterdam en 2e penningmeester P. van Wijn gaarden, Wormerveer. V.P.E.O. EN V.A.R.A. RUILEN ZENDTIJD. De VP.R.O. en de V.A.R.A. hebben zendtijd geruild. De wijziging, welke met ingang van 14 No vember a.s. in werking treedt, komt hierop neer. dat de V.P.R.O. des Vrijdagsavonds van 9 u. tot 10.40 zendtijd afstaat aan de V.A.R.A. Deze afgestane zendtijd krijgt de V.P.R.O. van de V.A.R.A. terug op Woensdagavond van 7.30 tot 8 uur, op Vrijdagavond van half acht tot acht uur en op Zaterdagavond van half 8 tot 8 uur .terwijl de beide morgnwijdingen van de V.P.R.O. elk met 5. minuten worden uitgebreid. „ES WAR EINMAL EIN MUSIKUS". Maandag 2 November a.s. zal in het Ge meentelijk Concertgebouw de Haarlem- sche Middenstands Operette, directeur Joh. van 't Vüe een uitvoering geven voor het Centraal Comité voor Werkloozen. Opgevoerd wordt de operette „Es war einmal ein Musi- kus". met. muziek van Leo Fall. Mejuffrouw Dora Schrama. zal in deze operette als gast meespelen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10