H.D.* VERTELLING WOENSDAG 28 OCTOBER 1936 HAA'SIKM'S DAGBLAD 5 Jaarverslag Voogdijraad. Verschenen is het jaarverslag over 1935 van den Voogdijraad in het arrondissement Haar lem. We ontleendn er het volgende aan: In 20 vergaderingen werden behandeld 681 gevallen, o.a. 129, die tot ontzetting of ontheffing van de ouderlijke macht of van voogdij konden leiden; besloten werd in 20 gevallen ontzet ting of ontheffing bij de Rechtbank aan te vragen. Drie gevallen zijn nog bij de Recht bank in behandeling. In den loop van het jaar kwamen 16 verzoeken binnen om in de ouderlijke macht of in de voogdij te worden hersteld. Na informaties te hebben ingewon nen bij de voogden en de pleegouders of di recties der inrichtingen, waar de kinderen worden verpleegd, kon de Voogdijraad slechts m 8 gevallen zijn medewerking verleenen. De Rechtbank heeft de betrokken ouders in de ouderlijke macht of voogdij hersteld of hun deze opgedragen. In totaal werden ln 1935 14 minderjarigen gedurende eenigen tijd door den Voogdijraad verzorgd. Deze minderjarigen werden geregeld bezocht. Deze bezoeken werden nimmer te voren aangekondigd; de indruk was over het algemeen zeer goed. Ernstige aanmerkingen zijn niet gemaakt. Bij één bezoek bleek, dat in het gezin, waar een pupil van een vereeni- ging was ondergebracht, de huisvrouw de echtelijke woning had verlaten, zoodat elke vrouwelijke verzorging ontbrak. Deze vereeni- ging werd van de noodzakelijkheid overtuigd het kind in een andere omgeving te plaatsen. Het aantal minderjarigen, binnen het res sort van den Voogdijkraad verpleegd, bedroeg op ultimo December 1934- 684. In 1935 zijn er 69 bijgekomen, totaal 753. Hiervan gaan er 56 af door meerderjarig worden of vernlaat- sing. Het totaal op ultimo December 1935 be- doeg 697. Van de 74 ln 1935 geboren natuurlijke kin deren waren aan het eind des jaars 25 nog niet door de moeders erkend. In samenwer- kina met het Consultatiebureau voor het on derzoek naar het vaderschap wordt nogmaals moeite gedaan de moeders tot erkenning te bewegen. Betreurd wo^dt. dat de Rijkssubsidie voor de Voogdijve -enigingen weer aanzienlijk moect worden verminderd, speciaal voor de kaderen, voor wie na 1 Januari 1936 een op lossing gevonden moet worden. Hierdoor wnrdt het steeds moeilijker, een vereeniging te vinden, die de voogdij wil aanvaarden. Wegens slecht levensgedrag zou een moeder voogdes voorgedragen worden voor ontzetting uit. de voogdij over haar kind uit haar door echtscheiding ontbonden huwelijk, doch door met haar kind per vliegtuig naar het buiten land te verdwijnen, wist zij dit onmogelijk te maken. Voor een Duitsche vrouw, waarvan de kin deren in een inrichting verpleegd werden, werd de ontzetting uit de ouderlijke macht, over haar kinderen overwogen omdat zij voor hen niet betaalde. Het bleek echter, dat dit verzuim zijn oorzaak meer in armoede dan in onwil had. want nu sinds kort tot betaling in staaf. zijnde, stuurt zij geregeld geld over. Aan de minister van Justitie, die over deze zaak inlichtingen vroeg, werd dan ook mede gedeeld. dat er naar de meening van den Voogdijraad geen reden was, de moeder te ontzetten. Men mocht wederom veel medewerking on dervinden van rechterlijke en politioneele autoriteiten, van ambtenaren van den Bur gerlijken Stand en van het Bevolkingsbureau, van den Armenraad, van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst. Tevens wordt melding gemaakt van de goede samenwerking met ver schillende vereenigingen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG. 29 OCTOBER. Progr. l: Hilversum II. Progr. 2: Hilversum I. Progr, 3: 8.05 Parijs Radio, Gymnastiek. 8.20 Diversen. 9.05 Keulen. Tijdsein. Nieuwsberich ten. Waterstandberichten: 920 Volksliederen. 11.20 Radio Danmark. Uurslag en klokken spel van de Raadhuistoren. Aage Juhl Thom- sen's orkest van „Kilden" 12.05 Parijs Radio. Causerie voor Protestanten. 12.35 Populair concert. 1.05 Brussel Vlaamsch. Cabaret pro gramma. 1.15 Salonorkest. 1.20 Gesproken dag blad van het NIR. 130 Het omroeporkest olv. Paul Gason. 1.35 Cabaretprogramma. 2.20 Pa rijs Radio. Mevr. Lenauchis: Souvenirs de Sicile. 2.35 Paul Dumont: Les ecrivains de l'Afrique. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.50 Keulen Herbert Anrath, viool en Robert Rehan, piano spelen de vioolsonate van Robert Rehan. 4.20 Programma van de Deutschlandsender. Popu lair concert. 5.20 Brussel Vlaamsch. Het om roeporkest olv. Paul Gason. 6.05 Kinderuur. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.00 Droitwich, Solis tenconcert. 7.35 Berlijn. Dansmuziek d. h. Walter Raatske-orkest. 9.20 Parijs P. Parisien. Concert d. h. zigeunerorkest Zarou. 9.35 Lon den Regional. Voortzetting van het concert in de Queen's Hall. London. 10.45. Weenen. Dans muziek olv. Ch. Gaudriot, Heinz Roland, zang Progr. IV.: Brussel Vlaamsch. Gymnastiek. 8.209.00 Tijdsein Gramofoonmuziek. Kroniek van den dag. Gramofoonplaat. Gesproken dag blad van het N.I.R. Gramofoonmuziek.. 9.20 Diversen. 10.35 London Regional. Korte Gods dienstoefening. 10.50 Tijdsein van Greenwich. 11.05 BBC Schots orkest olv. Guy Warreek; 11.40 Van Kincardine: George Blake geeft een ooggetuigeverslag van de opening van The New Forth Bridge. 12.20 Orgelconcert door Jack Heyler. 12.50 Het Trocadero Cinema or kest olc. Alfred van Dam. 1.40 Thelma Reiss, cello en Edward Allan, piano. 2.20 Gramofoon muziek. 2.50 BBC Empire orkest olv. Eric Fogg. 3.35 Droitwich. Stedelijk orkest van Bournemouth olv. Rich. Austin. 5.05 Gramo foonmuziek. 5.35 Roy Fox en zijn orkest. 6.20 London Regional: B.B.C. dansorkest ol.v. Henry Holl.. 7.20 Diversen. 7.50 London Regio nal BBC koor olv. Trevor Harvey. 8.20 Inlei dende causerie tot het volgende concert door Ernest Newman. 8.35 Concert in de Queen's Hall. London door het Philharm. orkest olv. Sir Hamilton Harty. 9.20 Droitwich Weer- en nieuwsberichten. 9.40 Televisie. Laurence Gi- liam en Felixa Felton: The past, the present, the future. 10.20 Korte Kerkdienst in St. Mi chael's Chester Square. 10.40 Johny Rosen en zijn orkest met Helen Rayland. 11.50 Dans muziek gr. pl. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert: Over Land en Zee: 1 U'oer Land und Meer. Wiener Bohème orkest; 2.Um das blaue Band, Paul Goldwin: 3. Ma- trosenstreiche. Intern. Novelty Orchestre; 4. Traume auf dem Ozean, Wiener Boh. orkest; 5 Follow the Fleet. Casani club orchestre; 6. Wie Welle, Wiener Bhème orkest: 7. Marine- lieder Potpourri, orkest: 8. The onesome Road, Boswel] Sisters; 9. Eine lustige Eisenbahnfahrt, orkest met zang: 10. Wit Ziehen durch die Heimat. Humoreske Melodies; 11. On a local trainjourney, Intern. Novelty Orchestre; 12. Goin' Home, Boswell Sisters. Haarlemsche Kegelbond. M. H. Sliggers bedankt als secretaris. De heer M. H. Sliggers te Heemstede, die bijna 10 jaar secretaris van den Haarlem- schen Kegelbond was heeft met ingang van 31 December a.s. voor die functie bedankt. Pogingen om hem van dit besluit terug te brengen hebben gefaald. PERSONALIA. De heeren M. F. Serné en M. J. Stals, te Haarlem, behaalden het diploma van den Ned. R.-K. Politiebond St Michaël. „ACCORDIA". Een avond van .Acocrdia" een gezellige avond. De zaal van den H.KJB. was dan ook ditmaal weer geheel gevuld met hen. die verwachtten, dat deze Accordia-avond gezel lig zou zijn en in hun verwachting niet be drogen werden. Accordia is een muziekgezelschap van accordeonisten onder leiding van Herman Teunissen. Deze directeur blijkt een goeden Invloed op zijn menschen te hebben en het verheugende gevolg is dan ook. dat ..Accor dia" goed musiceert, tot eigen genoegen, tot genoeeen van de velen, die komen luisteren en niet het minst met een gunstig resultaat voor Haarlem's amusementsmuziek. ..Rosen aus dem Suden" golfde vol en mu zikaal uit het orkest op. de feestmarsch had gana'en pit. Dat is reeds een mooi resultaat. Behalve als leider van het ensemble trad de heer Teunissen ook op als accordeon-vir tuoos. Ook op dit terrein vielen zijn presta ties zeer in den smaak. Misschien mogen wij bij deze lof voor en semble en voor den leider één bedenking uiten, en wel deze dat de arrangementen nu en dan (wij denken aan Zigeunerweisen) wat beter hadden gekund. Wanneer wij het vele goede en vroolijke van dezen avond opnoemen mag daarbij ze ker het tweetal Vossen niet vergeten wor den Gerard en Piet de Vos twee humoristen, die de zaal heel wat deden lachen. Zoo is deze tweede amusementsavond van ..Accordia" een succes geworden voor uit voerenden zoowel als voor de belangstellen den. die in drommen waren opgekomen. Het was reeds namiddagnacht, toen allen vroniijk en voldaan het H.K.B -gebouw ver lieten. Bij het begin van de pauze was de heer Herman Teunissen als de ziel van .J^ccordia" gehuldigd De .voorzitter der vereeniging bood hem daarbij een mand fruit aan. De drie wenschen. Naar het Engelsch door HELEN DE BALBIAN VERSTER Van het oogenblik af, dat Henk vijftien jaar geleden een grooten jongen, die mij op den grond had gegooid en die met slechte bedoe lingen boven op m'n maag zat, probeerend m'n oogen blauw te kleuren, een flinken trap tegen zijn zitvlak had gegeven, dateerde onze onverbrekelijke vriendschap. Toen ik dus een telegram kreeg: ,Kom morgen lunchen, be langrijk, Henk", belde ik m'n andere afspraak af, stapte den volgenden morgen op den trein naar Haarlem, wandelde het kleine stukje Kruisweg tot de Gracht en belde aan bij het groote huis, waarvan Henk de bovenverdie ping bewoonde. Mevrouw Van der Putten deed me persoon lijk open en opnieuw benijdde ik m'n vriend, die in zoo'n rustige omgeving zijn home had gevonden. Het echtpaar van der Putten be stond uit een wat ouder, zeer vriendelijk en behulpzaam paar menschen, dat het Henk op alle manieren naar den zin maakte. Mijnheer van der Putten, die vroeger veel aan sport, vooral boksen, had gedaan, rentenierde van het geld, dat hij in zijn slagerij verdiend had en vulde zijn tijd met het lezen van alle sport- verslagen en het bezoeken van zooveel wed strijden als mogelijk was. Mevrouw van der Putten's liefhebberij was de keuken, zeer tot gerief van m'n vriend. Henk had me al hooren aankomen en hing over de leuning om me tot meer spoed aan te manen. ..Schiet op zeg! Ik dacht al dat je niet meer kwam! Wat ben je laat! Kon je niet eer der?' Van Henk was ik zoo'n woordenvloed niet gewend en ik vroeg hem naar den toestand van zijn hart. daar ongemakken aan dit lichaamsdeel in den regel dergelijke storingen teweeg brengen. Maar hij trok ongeduldig m'n overjas van m'n arm. gooide hem nonchalant over een stoel en sleepte me mee naar binnen, waar hij meteen losbarstte. ,M'n oom is dood' Ik wou condoleeren, maar hy wenkte die poging af. .Doe geen moeite zeg, ik heb den man nooit jezien. Hij heeft altijd in allerlei rare oorden rondgezworven. China, Afrika, Voor-Indië waar je maar plezier in hebt! Maar het gekke van het geval is, dat ik wat van hem heb ge- erfd! Z'n geld heeft hij nagelaten aan een paar van die soort vereenigingen voor ontdek kingen en dat gedoe meer, maar hij heeft mij een steen nagelaten, die in de familie moet blijven. Er is een heel boekdeel bij, over de macht van dien steen. Hij ziet er niet heel erg fraai uit, 't is net glinsterend groen glas, maar hij vervult drie wenschen' Ik sloeg hem schaterend op den schouder. ,Nee maar, ouwe jongen, die oom van jou is me ook een rare schutter! Na z'n dood maakt hij nog grapjes met z'n onbekenden neef! Hoeveel neven en nichten heb je? Die zulJen wel allemaal zoo'n stuiversprul hebben ge kregen!" Maar Henk lachte heelemaal niet mee. Hij keek peinzend voor zich uit en toen mevrouw van der Putten binnen kwam om de tafel te dekken, gaf hij me een dik schrift, waar met een flinke hand een bladzij of dertig in be schreven waren. Er werd in verteld hoe die steen tijdens een expeditie was gevonden in een oude groeve, 's Avonds had de oom van Henk het erbij behoorende manuscript ontcij ferd. tenminste voor het grootste gedeelte en voldoende om de strekking ervan te begrij pen. Hij was nog maar net gaan slapen, toen hij van zijn bed werd gelicht en ontvoerd door een stel inboorlingen, die niet veel goeds met hem voor hadden. Ze kleedden hem uit en bonden hem aan een paal, waar ze zich voorstelden hem levend aan te laten veroran- I den. Toen dacht hij opeens aan den steen en vroeg, of hij dien even mocht hebben, dan (Adv. ingez. Med.) NATIONAAL JONGEREN VERBOND. Op Donderdag 29 October zal in Hotel „De Leeuwerik", Kruisstraat, een ledenvergadering belegd worden, waarin als sprekers optreden de heeren Jhr. W. M. de Brauw, algemeen secretaris van het N.J.V.. over „De ontwikke ling, het heden en de toekomst van het N.J.V." en A. F. H. Haccou, oud-voorzitter der afdee- ling Haarlem en oud-lid van het Hoofdbe stuur, over: Het N.J.V. en de landsverdediging. KERKELIJKE KIESVEREENTGING „SCHRIFT EN BELIJDENIS". Bovengenoemde vereeniging zal op Donder dagavond 29 October een propaganda-verga- dering houden in het gebouw Nijverheid, Jans straat. Als spreker zal optreden de heer J. J. A. Sandee, bestuurslid dezer vereeniging, over het onderwerp „Onze taak, hoe wij haar zien en hoe wij haar trachten te volbrengen". Er zal gelegenheid zijn tot. het stellen van vragen. OUDERAVOND OPLEIDINGSSCHOOL WILHELMINASTRAAT. De Oudercommissie van de opleidingsschool aan de Wilhelminastraat houdt een ouder avond op Dindagavond 3 November in het ge bouw der school. Op de agenda staat o.a. een voordracht met film door den heer H. C. Verkruïjsen te Haar lem over: „Schoonheid-Actie. Artisfilm". Het is de bedoeling der Oudercommissie, aan deze voordracht tevens het karakter te geven van een openbare les voor de leerlingen der 6e klasse. Centrale Tandheelkundige Kliniek. KENAUPARK 26 A TELEFOON 12644 KUNSTTANDEN EN GEBITTEN ZIEKENFONDSTARIEF. SPREEKUREN 911 en 12, Dinsdags avonds 6.308.30. (Adv. Ingez. Med.) "'l'llllllllllllllllllllllllllllllllillllW zou hij hun leeren tooveren. Daar schenen die wilden dol op te zijn, en al hadden ze geen plan hem vrij te laten, z'n handen maakten ze tenminste even los, zoodat hij den steen kon vasthouden. Hij hield hem in beide han den omhoog, wenschte zich in Parijs en stond op datzelfde oogenblik voor het hotel aan de Champs Elysées waar hij steeds placht te lo- geeren. Hiér schoot ik in zoo'n geweldige lachbui, dat ik er van begon te hoesten en ik kuchte .stel je dat voor, zeg! Je oom op het trottoir, uitgekleed en wel, midden in Parijs! Om te brullen ,,Och jij ook altijd". Henk was echt uit z'n humeur. ,Als zoo'n wensch uitkomt, zullen die bijkomstigheden ook wel ih orde zijn. Hoofdzaak is of het waar if en ik vraag me af, wat m'n oom er aanheeft om een schrift vol te klodderen met leugens. Tenslotte hoor je zooveel rare dingen over die opgedolven schatten. Laatst hoorde ik ook nog iets over een ding, dat onheil aanbracht, dat hadden ze uit een of ander graf.' Hij meende het serieus en verbluft keek ik hem aan. .Geloof je werkelijk aan dien onzin? In allen ernst?" Hij schokte met z'n schouders. ,Och waar om niet? Ik kan het toch allicht probeeren' en peinzend liet hij erop volgen, ,drie wen schen mag ik doen. Iedereen, die den steen bezit, mag drie wenschen doen. Meer niet' .Wees dan maar voorzichtig zeg, dat je niets voorbarigs zegt. Wat denk je van wat jaeger, zoo tegen den winter?" ,Als je zoo blijft, had je beter thuis kun nen blijven. Wat heb ik eraan, als je den b'oel voor den gek zit te houden?' ,,Ik? Je zult je oom bedoelen! Maar zeg eens op, wat ben je van plan?' Resoluut haalde Henk den steen te voor schijn," hield hem in zijn handen en zei luid en duidelijk: :ik wensch onweerstaanbaar te zijn voor alle vrouwen' .Groote goedheid'schaterde ik, ,pas op, man, wat begin je?" Een beetje verlegen vertelde hij: ,Ja, zie je, ik doe moeite voor Miep, maar ik geloof niet dat ik zoo heel veel succes heb' ,Was het dan niet voldoende om voor Miep alleen te vragen?" Nog meer verlegen zei hij ,nou ja, als het goed gaat, natuurlijk wel. Maar tegenwoordig mislukken zooveel huwelijken, en dan dacht ik ,Nee maar, dat moet je meemaken, zoo iets! Die liefde van jou zit diep hoor! Enfin, ik ben benieuwd wat die steen doet, of Miep je nu om den hals vliegt". Op dat oogenblik ging de deur open en me vrouw Van der Putten kwam binnen om de tafel af te nemen. Ze keek Henk aan, ver starde, liet het blad vallen, vloog op hem af. sloeg haar armen om hem heen en legde haar hoofd tegen z'n jas. Stom van verbazing keek ik naar het zotte tafereel, terwijl Henk hulpe loos over haar hoofd heen om bijstand seinde. Beneden sloeg de huisdeur dicht en stappen klonken op de trap. Als de kort aangebonden, nog steeds krachtige echtvriend hier boven kwam, zou er wat zwaaien en ik trachtte me- vrouw's handen te ontstrengelen, wat ten eenenmale mislukte, terwijl ze gevoelig tegen m'n scheen schopte. Toch kregen Henk en ik haar zoover, dat ze hem los moest laten en toen schoven we haar met vereende krach ten buiten en draaiden den sleutel om. Misprijzend keek ik Henk aan, maar die steunde „de steen! Daar heb je het nu! De steen!" ,Je bent gek'vond ik kort maar krachtig, maar toen mevrouw op de deur begon te beu ken werd het me toch een beetje huiverig. „Hoe komen we hier weg?" „Over het balcon! Gauw!" riep Henk koorts achtig en hij stond al buiten. De tocht lokte me niet aan, voor het beroep van gevelartist voel ik niets en het balcon was niet laag bij den grond. Maar gelet op het getimmer op de deur, gemengd met woedende klanken van een mannenstem, was de keus niet groot en met den wanhoop in het hart volgde ik Henk's voorbeeld, klauterde over de leuning, ging daar vervolgens aan hangen en liet me neer ploffen in den tuin. Behalve een schrijnende schaafwond kwam ik er goed af. Henk was zelfs heelemaal onbeschadigd. De keukendeur was gelukkig open en we slopen door de ganp naar de voordeur en zuchtten verlicht, toen I deze achter ons dicht sloeg. Snel liepen we naar de Kruisstraat. Een 1 FAILLISSEMENTEN Uitgesproken faillissementen door de Ar- rondissements-Rechtbank te Haarlem op Dinsdag 27 October 1936. 1. C. Veenboer, caféhouder, wonende te Haarlem, Wolstraat 20; Curator: Mr. T. A. M A. van Löben Seis te Haarlem. 2. J. Huisman, koopman, venter met huis houdelijke artikelen, wonende te Zaandam, Zuiddijk 171: Curator: Mr. H. M. O. Dekhuy- zen te Zaandam. 3. A. C. Beentjes, bloembollenkweeker, wo nende te Heemskerk. Tolweg 21. Curator Mr Julius Hoog te Haarlem. 4. A. Groeneveld. schilder, wonende te Haar lem, Riouwstraat 32; Curator: Mr. F. J. Ger ritsen te Haarlem. 5. Jan Huybregts, handelende onder den naam of firma Huybregts Papierhandel, ge vestigd te Purmerend, Kanaalkade 20; Cura tor: Mr. H. H. Riepma te Edam. 6. Gerardus Jan Kreulen, coupeur, wonende te Haarlem-Noord, Zaanenlaan 171. Curator Mr. W. G. J. Veen hoven te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten: Mr. S. J. Pit te Haarlem. Opgeheven zijn de navolgende faillissemen ten wegens gebrek aan actief van: 1. J. Medenblik, metselaar, wonende te Haarlem. Lange Heeren vest 26; Curator: Mr Silvain Groen te Haarlem. 2. J. P. van der Horst, schilder, wonende te Haarlem. Eerste Hoogerwoerddwarsstraat 22: Curator: Mr. H. J. Hoppe te Haarlem. 3. J. W. H. de Roov. handelaar in radio- artikelen, wonende te Haarlem. Zaanenlaan 9 Curator: Mr. G. J. Paré te Haarlem. 4. T. van Brienen, consumptie-ijsbereider. wonende te IJmuiden. gemeente Velsen, Zee weg 99: Curator: Mr. J. E. Goudsmit te Hoofd dorp. 5. D. J. Hartel. vleeschhouwer, wonende te Haarlem; Van Nesstraat 99; Curator: Mr. L. Ali Cohen te Haarlem. Geëindigd zijn de navolgende faillissemen ten wegens het verbindend worden der eenigp uitdeelingslijst van: 1. I. Boerma, zadelfabrikant, wonende te Haarlem; Curator: Mr. Dr. A. F. H. Schreurs te Haarlem. 2. N. Kranenburg, reiziger in meubelfourni- turen, wonende te Zaandam; Curator: Mr. H M. C. Dekhuyzcn te Zaandam. 3. W. Tolman, wonende te Koog aan de Zaan; Curator: Mr. H. M. C. Dekhuyzen te Zaan dam. 4. N.V. Meubelfabriek „Our Home", geves tigd te Haarlem; Curator: Mr. J. Deenik te Haarlem. 5. A. P. H. Schouten, kweeker, wonende te Haarlem: Curator: Mr. A. M. van der Storm te Haarlem. aardig meisje kwam ons voorbij, keek, kleurde en groette. „Wie is dat leuke kind?" infor meerde ik, maar Henk zei: ,Is dat dan geen kennis van jou? Ik ken haar niet' Ik keek om en fluisterde opgewonden: „Ze komt achter ons aan zeg!" Maar Henk luis terde niet én begon plotseling harder te loo- pen, met een hoogroode kleur. ,Een taxi. Zie je geen taxi?' ,Neen, waarom? Hebben we haast?" ,Maar kerel, zie je dan niets? Er loopen er wel al vijf achter ons". Schichtig keek ik om en jawel, daar liepen een stuk of zes vrouwen achter ons, oud en jong, knap en leelijk, zusterlijk door elkaar. Een taxi reed langs en ik wenkte den chauf feur, duwde Henk erin, sprong zelf naar binnen en klapte het portier net dicht, toen een van de vrouwen op de treeplank wilde springen. .Vooruit!" schreeuwde Henk en voort vlo gen we, terwijl Henk bleek in een hoekje kroop. Maar al gauw zat hij weer overeind met schitterende oogen. ,,Nou? Wat zeg je nu? Ik wensch meteen nog wat, zeg! Wat heb ik aan Miep, wanneer ik niet zwem in het geld? Bont moet ze heb ben, juweelen, mooie japonnen, reisjes naar het Zuiden. Geld moet er zijn! Gèld!" „Wensch dan dat je zoo rijk bent als Van- derroth, dan heb je voor je leven genoeg". Enthousiast hield Henk z'n steen in beide handen en wenschte: ,Ik wil zoo rijk zijn als Vanderroth' ,,Hoe weet je nu, of dat uitkomt?" vroeg ik, ,heb je je zakken nu vol?" Hij greep naar z'n portefeuille, maar die was er niet. .Gek, heb ik zeker vergeten, maar dat komt er nu niets meer op aan. Dat geld is er. net als de onweerstaanbaarheid. Zeg, heb jij een spiegel? Is er wat aan me veranderd?' Ik keek hem lang aan, maar zag niets dat in zijn voordeel was veranderd, hij was de zelfde goeie, wat dikke kerel van altijd. .Nou ja, dat zegt niets',daar heb jij als man geen kijk op'en met een ijdel lachje strikte hij z'n das extra netjes. De chauffeur bracht ons bij Miep's huis en we werden opengedaan door een of andere Kathe, die ons aankeek en zwijgend door de gang voerde. Ze hield een deur open, liet Henk voorgaan, volgde snel als de gedachte en sloeg de deur voor m'n neus dicht. Nog voor dat ik bekomen was van de verbazing, hoorde ik Henk roepen en ik trachtte de deur te openen, maar Kathe duwde er met al haar kracht tegen. Op het lawaai kwam Miep's moe der aanloopen. en samen hadden we kracht genoeg om Kathe opzij te schuiven. Henk worstelde om uit haar omarming vrij te ko men en het lukte me, om Kathe weg te trek ken, maar alleen maar om hem over te leve ren aan de waardige mevrouw Hoogelaer, die met een snik haar hoofd op z'n vest legde. Boven sloeg een deur dicht en lichte stap pen kwamen naar beneden. Henk keek verwil derd. rukte zich los. stormde naar buiten met mij op z'n hielen, en rende regelrecht naar de taxistandplaats aan den overkant. We wa ren maar net op tijd, want er waren alweer een paar vrouwen, die aan kwamen loopen en die neiging toonden om op de treeplank te springen. Een krantenjongen schreeuwde iets en wilde ons een krant verkoopen, maar ik schudde van neen en we reden weg. Het verkeer bij het Verwulft werd opgehou den door het roode licht en zoo reden we heel langzaam voorbij Haarlem's Dagblad. M'n oog viel op het bord en ik stootte Henk onzacht aan. ..Kijk! Lees! Daar op dat bord! Gauw dan!' En hij las. .Groote bankkrach in Amerika. Vanderroth totaal geruïneerd". Met een pijnlijke zucht leunde Henk achter over. .Het leven is geen lolletje kerel'beurde ik hem op. .Geen lolletje? Man. het is een hel!'kreun de hij. .Als m'n oom nog eens wat voor me heeft! Den heelen dag die ellendige vrouwen achter je aan en nu nog zoo arm als een rat!' Angstig zat hij rechtop, ,stel je voor, dat die man een paar ton schulden heeft! Heb ik die dan ook?' Even keek hij voor zich uit, terwijl ik pro beerde om ernstig te blijven, toen nam hij den steen uit z'n zak. hield hem plechtig in de opgeheven handen en zei langzaam, met na druk op iederen lettergreep: ,Ik wensch, dat ik heelemaal niets gewenscht heb". Alle Dag Kerk. In den winter ook in de Groote Kerk. In afwijking van de gewoonte in vorige jaren verhuist de Alle Dag kerk dezen winter niet naar de Waalsche Kerk, maar blijft in de Groote Kerk. Kerkvoogden hebben tijdens het koude jaar getijde daarvoor beschikbaar gesteld de ver warmde Ministerie-kamer, die er uitmuntend voor geschikt is. De ingang is op de Oude Groenmarkt. LEZING OVER SPANJE. Op Donderdag 29 October zal de heer B. W. Schaper voor het Instituut voor arbeidersont wikkeling een lezing houden over „De geschie denis van Spanje". De bijeenkomst wordt gehouden in het ge bouw „Het Blauwe Kruis", Oude Groenmarkt 20, achter de Trote Markt. FILIAAL STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL „HUIS TE ZAANEN". Nieuwe aanwinsten. Sociale wetenschappen: Roland Holstvan der Schaik, Henriette Grondslagen en problemen der nieuwe cultuur in Sovjet-Rusland. Simons Problemen van het strafrecht. Veen, Van Opvoeding tot persoonlijkheid Geneeskunde Jackson en Salisbury Hoe beheerschen wij onze zenuwen? Voorhoede Homoeöpathie in de practijk. Kunst; muziek. Bouwkunst, Nederlandsche burgerlijke, uit vroeger tijd. Knackfuss Dürer. Laurent en Van der Pluym De meester werken der beeldhouwkunst en der bouwkunst. Blaauw Beknopt leerboek der harmonie leer. Riemann Hoe hooren wij muziek? Nederlandsche en in het Ned. vert, romans. Conrad De typhoon. Elsschot Kaas. Hasek De avonturen van den braven soldaat Schwejk gedurende den wereldoorlog. Nieboer Boerentypen en humor uit de Betuwe. Pos, Mary, Lichtzoekers )Chr.) Raedtde Canter, Eva Internaat. Undset, Sigrid Ida Elisabeth. Fransche romans. Duhamel Confession de minuit. Rolland Au-dessus de la mélée. K ANTONRE CHTER-PLA ATS VERVAN GER. Bij koninklijk besluit is benoemd tot kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kanton Haarlem mr. J. H. J. Hoog, advocaat en pro cureur te Haarlem. OORLOGSPSYCHOSE EN HAAR PERSPECTIEVEN. Het bestuur van de Alg. Vereeniging „Nooit meer Oorlog", afd. Haarlem der Alg. Ned. Vredes Actie, deelt ons mede, dat de cursus van Dr. A. Groeneveld over het onderwerp: „Oorlogspsychose en hare perspectieven", wel ke gehouden zal worden in 'samenwerking met andere vredesvereenigingen en Volksuniversi teit te Haarlem, wordt voortgezet Donderdag avond 8 uur in het gebouw „De Nijverheid" aan de Jansstraat 85. Deze lezing zal worden verduidelijkt met lichtbeelden. GOUDEN ECHTPAREN. Het echtpaar C. BakkerDirkse, wonende Romolenstraat, hoopt op 3 November a.s. den dag te herdenken, dat het 50 jaar geleden in den echt werd verbonden. Op 17 November a.s. hoopt het echtpaar J. SchuurmanAandekerk, Oranjestraat 146, de gouden bruiloft te vieren. Dit bruidspaar woont al 48 jaar in de Oranjeboomstraat en daar ze als goede buren bekend staan, zal het hun zeker niet aan belangstelling ontbreken. NEDERL. BLINDENBOND. Het batig saldo van den kunst- en filmavond ten bate van den Ned. Blindenbond op 20 dezer bedroeg ruim f 150. LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN- TOT 1 NOVEMBER 1936. Ned. Indië, mail via Genua m.s. Chr. Huij- gens 29 Oct. gew. st. 11.40; vliegdienst Amster damBandoeng 31 Oct. gew. st. 3.25. Suriname, zeepost en mail via Amsterdam 30 Oct. gew. st. 3.25; vliegdienst New York Paramaribo 30 Oct. gew. st. 19.10. Aruba-BonaireCuracao, zeepost: mail via Amsterdam 30 Oct. gew. st. 3.25: vliegdienst vanaf New York 30 Oct. gew. st. 19.10 Vereenigde Staten van Amerika, via Cher bourg 30 Oct. gew. st. 19.10. Canada, via Southampton 30 Oct. gew. st. 8.50 Mexico, Cuba en Ecuador, via Cherbourg 30 Oct. bew. st. 16.45 Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, via Southampton 30 Oct. gew.st. 6.via Boulogne 31 Oct. gew. st. 16.45; vliegdienst Frankrijk -Zuid Amerika 31 Oct. gew. st. 8.50. China, Hongkong, Japan, via Siberië 29 China, Hongkong, Japan, via Siberië 26, 29 Oct. gew. st. 18.vliegdienst Amsterdam Bandoeng 31 Oct. gew. st. 3.25. Irak (Mesopotamië), via Istanbul AdanaDamascus 30 Oct. gew. st. 3.25. Vliegdienst als Nederl. Indië. Palestina, via Genua'Port Said 29 Oct. gew. st. 11.40; via Piraeus/Alexandrië 30 Oct. gew. st .22.30. Vliegdienst als Nederl. Indië. Brit-sch Indië, via Brindisi 31 Oct. gew. st. 10.—. Vliegdienst als Nederl. Indië. Ceijlon, via Genua, 29 Oct. gew. st. 11.40; via Napels 30 Oct. gew. st. 10. Vliegdienst als Nederl. Indië. Penang en Siam, via Genua 29 Oct. gew. st. 10.—. Vliegdienst als Nederl. Indië. Singapore, via Genua 29 Oct. gew. st. 11.40. Vliegdienst als Nederl. Indië. Egypte, via Genua 29 Oct. gew. st. 11.40: via Piraeus 30 Oct. gew. st, 22.30; via Piraeus 31 Oct. gew. st. 22.30. Vliegdienst als Nederl. Indië. Vliegdienst LondenCairoKaapstad 29 Oct. gew. st. 17.30. Oost Afrika, via Marseille/Aden 29 Oct. gew. st. 10.; vliegdienst LondenCairoKaapstad 29 Oct. gew. st. 17.30. Zuid Afrikaansche Unie, via Southampton Oct. gew. st. 16.45. Vliegdienst als Oost Afrika. Australië, via Napels 30 Oct. gew. st. 10. Vliegdienst als Nederl. Indië. Nieuw Zeeland, via CherbourgSan Francis co 30 Oct. gew. st. 19.10. Vliegdienst als Ned. Indië.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10