.weerbericht" RADIO Noodseinen gaan door den aether. Radio Gramofoon Specialist WOENSDAG 28 OCTOBER 1936 H A A R L E M'S D A G B E A D LAAT U GEEN SPROOKJES VERTELLEN OVER HET STROOMVERBRUIK VAN EEN RADIO-TOESTEL, WIE REKENEN KAN KOMT TOT EEN UITERST KLEINEN KOSTPRIJS Wanneer men U zwart op wit geeft, dat de kosten der radiodistributie in de meeste gevallen kleiner zijn dan het stroomverbruik van een eigen toestel, is het verstandig eens bij het gemeentelijke electriciteitsbedrijf te informeeren. Déér zal men U wel wat anders vertellen. Een ERRES toestel kost, behoudens het minimale stroomverbruik, de eerste twee of drie jaar in 98 van de 100 gevallen TOTAAL NIETS. Vraagt demonstratie bij TAMMER, onafhankelijk radiohandelaar, Kleverlaan 176 Haarlem, Te'efoon 14753, en Bloemendaaischeweg 119, Telefoon 23937. Het speciaal adres voor WATERMAN'S VULPEN is bij den Vulpendokter 0.%j)oi(Gütta ZIJLSTRAAT 90 - HAARLEM - TEL. 11161 (Adv. Ingez. Med.) Eerste prijsopdrijvingsproces wordt vrijspraak. Er was wel prijsverhooging, doch geen opdrijving. Vanmorgen is het eerste prïjsopdrij- vingsproces voor den kantonrechter behandeld en uitgeloopen op vrij spraak. Een winkelier uit Bloemendaal had od 16 October den prijs van lunchkaasjes verhoogd van 27''2 tot 30 cent. De verbalisant had, na de facturen van verdachte te hebben beke ken. besloten dat dit prijsopdrijving was. Uit het verhoor bleek, dat verdachte van deze kaasjes geen voorraad hield Hij bestel de ze bij kleine hoeveelheden tegelijk. Nu bleek, dat de grossier in deze kaasjes den prijs die op 16 Juli 21 cent bedroeg, op 24 en 29 September en op 8 October met één cent had verhoogd. Naar aanleiding van de laatste verhooging had verwachte toen eindelijk den prijs verhoogd met twee en een halve De ambtenaar van het Openbaar Ministe rie, Mr A. Klein, meende dat dit wel degelijk een geval van prijsopdrijving is. Het is de be doeling van de wet. dat winkeliers in de de preciatie van den gulden geen grond vinden hun winstmarge te vergrooten. De eisch luid de f 20 of 10 dagen. De raadsman, Mr J. H. J. Simons, be streed deze meening. Er bestond volgens hem geen verband tusschen de wet op de prijs opdrijving en ^eze prijsverhooging. De devaluatie van den gulden had op het besluit van verdachte geen invloed gehad Het was hier eenvoudig de kwestie, dat deze verdachte steeds had gewacht met het ver- hoogen van den prijs tot het niet meer kon. Nadat de grossier den prijs met drie cent verhoogd had, verhoogde eindelijk ook deze winkelier den prijs, doch met minder dan drie cent. Het feit, dat deze verdachte niet dadelijk zijn prijs verhoogd had op 24 en 29 Septem ber verplichtte hem toch niet, dit ook na te laten, toen zijn winst van 6V2 cept tot 3V2 cent dreigde in te schrompelen. Verder wees pleiter erop, dat de prijsopdrijvingswet door onvoldoende publicatie geen algemeene be kendheid had. Pleiter vroeg vrijspraak. Na re- en dupliek wees de kantonrechter dadelijk vonnis. Volgens mr. Bijl de Vroe was wel bewezen prijsverhooging, doch geen prijsopdrijving, daar verdachte min der verhoogd had dan de grossier. Het vonnis was vrijspraak. LIEDERENAVOND FRANCIS ALPHEN. Maandagavond heeft in de bovenzaal van het Gem. Concertgebouw de heer Francis Alphen een liederenavond gegeven, De belang stelling voor dit debuut was vrij behoorlijk en de aanwezigen beloonden den zanger met een hartelijk applaus- De heer Alphen zong voor de pauze eerst drie aria's, n.l. van Durante, Scarlatti en W. A. Mozart, voorts eenige liederen van Schubert en van J. Brahms. Het programma na de pauze was gewijd aan Fransche componisten, n.l. E. N. Méhul, Du- parc en G. Fauré De bekende pianist Theo van der Pas bege leidde den heer Alphen aan den vleugel. NED. PROT. BOND HAARLEM-NOORD. Als voorzitter van den Ned. Prot. Bond Haarlem-Noord is aangewezen de heer H. Peschar en als vice-voorzitter de heer B. G. Wardenburg. KERSTFEEST-COLLECTE. B. en W. hebben aan de Stads-Evangelisa- tie weder toestemming verleend, ook in 1936 haar jaarlijksche collecte te houden ten bate van den Kinderbond Hosanna en ouden van dagen. De collectanten moeten een lijst toonen, in den bovenhoek waarvan naam en adres van den leider Stads-Evangelisatie in druk vermeld staan Andere lijsten zijn niet van de Stads-Evangelisatie. Vier regels zijn er niet voor noodig, Om ANTHRACIET van FRANS PERQUIN, Om hare duurzaamheid te prijzen; Slechts twéé woorden SUPER FINE (Adv. Ingez. Med.) AGENDA WOENSDAG 28 OCTOBER Gem. Concertgebouw: Schrijvers spreken tegen den oorlog, 8.15 uur. Stadsschouwburg: Het Hollandsch Strijk kwartet voor „Kunst aan het Volk", 815 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: „Rose Marie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De keizer van Cali- fornië", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: ..De Dorpsdokter", 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De onzichtbare macht". 2.30, 7 en 9 15 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 29 OCTOBER Stadsschouwburg: Esther de Boer-van Rijk in „Om de ronde tafel", 8.15 uur Doopsgezinde Kerk: Solistenconcert voor het Steunfonds tot huisvesting van ouden van dagen, 8.15 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Tal van schepen in nood voor de Nederlandsche kust. Het tragische lot van de SCH. 68. Een der geredden in het ziekenhuis overleden. IJMUIDEN Woensdag. SOS! SOS! Een hevige storm, loodrecht op de kust. Zware rollers beuken 't strand. Huizenhooge golven slaan over de pieren, spatten uiteen tegen de ijze ren opstanden van de havenlichten en tegen de torentjes op de binnen- kribben. Wie zijn radio-toestel heeft ingesteld op de 600 M. golf, heeft ze uit alle richtingen kunnen opvan gen, de SOS-berichten en wie de taal van strepen en punten verstaat, heeft ze kunnen hooren: de Schwa- ben, de Norburg, de Greta Glad, de Singoalla, de Kurt Hartwig Siemers, alle schepen die in den angstïgen nacht en in den niet minder angstï gen morgen, die volgde op dezen stormnacht zoo menig bang uur in de nabijheid van onze kust hebben beleefd. Radiodienst en peilstations, sleepbootdien sten en N Z. H. R. M., alles heeft gedurende vele uren onder hoogen druk gewerkt, de 600 M. golf is vele uren achter elkaar gereser veerd geweest voor het verkeer tusschen de stations aan land en de marconisten aan boord van deze schepen. Prachtig is dat alles georganiseerd aan onze kust. Nauwelijks heeft een SOS-bericht den sleutel van den marconist verlaten, of overal, in den Helder, IJmuiden, Scheve- ningen, Vlissingen, enz. concentreert men het geheele bedrijf op dit bericht. Sleepboo- ten varen uit, reddingbooten worden in ge reedheid gebracht De dag verstrijkt; de storm houdt aan. Windsterkte 10, orkaankracht, die doet herinneren aan de ramp van de Salento Eenige schepen komen behouden binnen, an dere zetten hun strijd tegen de woedende elementen voort. Thans, nu we dit schrijven, weten we nog niet hoe het staat met de Greta Glad, die bij IJmuiden in nood ver keerde en ook van de Norburg, die bij Ter schelling noodseinen gaf, is nog niets na ders bekend. De radio vertelt ons van een nieuwe ramp. Ze is ver van ons gebeurd, maar het bericht grijpt ons aan: het vuurschip Elbe voor den Elbemond is omgeslagen. Van de 15 opvaren den heeft men niets meer gehoord, zoodat men vreest, dat zij zijn omgekomen. Een sleepboot, die uitvoer om hulp te verleenen moest terugkeer en. Het scheepje kon het op zee niet. uithouden. Schip verongelukt ben gered. In ons blad van gisteren hebben wij reeds alle bijzonderheden omtrent de redding van tien van de elf man, die zich nog aan boord bevonden, medegedeeld. In het koffiehuis de Leeuw zaten de schipbreukelingen om de warme kachel. Het zijn allen jonge kerels, twee er van zijn nog kinderen En als kinde ren, als haar kinderen worden ze verzorgd door mevrouw de Leeuw en haar helpsters. Een der jongens staat met naakt bovenlijf Hij krijgt droog en warm ondergoed. Een der schipbreukelingen het is de ma troos de Ruiter komt op ons af. Hij wil een telegram naar huis zenden, om zijn huis- genooten er van in kennis te stellen, dat zijn schip verongelukt is en hijzelf gered is. „Schip verongelukt, ben gered". En even later weet een gelukkige familie in Scheveningen, dat Maarten den dans ontsprongen is. Maar is er angstige spanning in de gezinnen van de dertien andere opvarenden, waarvan vader of zoon niet zoo „bij de tijd" was als de Ruiter, of waarvan vader of zoon nooit meer zullen terugkeeren. Hier in dit eenvoudige, doch gastvrije koffiehuis staan we ineens temid den van de tragiek van het zeemansleven. Stil zitten de mannen om de kachel, drinken de heerlijke warme koffie, rooken een sigaret. Hun gelaat is onbewogen, maar ze zijn diep onder den indruk van het verlies van hun makkers, van hun schip. Ze zitten veilig, om ringd door hulpvaardige menschen. maar in hun ooren klinkt nog het geraas van de branding; hun kleeren zijn droog maar ze zien zichzelf nog, zooals zij, nauwelijks een uur geleden worstelden in het ijskoude water, zij voelen nog onder zich hun schip, ontred derd. bijna stuurloos, stampend en slinge rend en telkens dreigende ten onder te gaan. Wat moeten deze menschen, vooral deze kin deren hebben meegemaakt in die kort span ne tijds tusschen het oogenblik, dat de stuur hut van boord sloeg met hun schipper, hun stuurman en hun kameraad Piet, die allen voor hun oogen verdronken en het oogenblik, dat zij in de branding werden geslingerd. De laatste uren. Maarten de Ruiter is het, die ons toen de grootste schrik verdwenen was, nog wat ver telt- van de rampspoedige reis. Al vroeg in den nacht, nadat de storm was overgegaan in een orkaan zag men aan boord van de SCH 68 reeds in, dat men het zwaar te verduren zou krijgen. Angstwekkend gier de de storm door de touwen. Men krijgt het licht van Noordwijk dwars voor zich, maar men kan niet verder. Het schip is niet bij machte, tegen den orkaan op te tornen. Dan maar weer naar IJmuiden terug. Even gaat het, met den wind schuins ach ter, wat beter Maar dichter bij de kust, wordt het steeds erger. Zware zeeën rollen over het schip. Er zijn 22 last haring aan boord. Een heele vracht voor zulk een scheepje en als dan af en toe het dek onder water staat kan het zich slechts moeizaam opheffen. Elk oogenblik vreest men, dat het de laatste keer zal zijn Dan gebeurt, als men den nacht toch nog is doorgekomen, het groote onheil, De Ruiter stónd op het voorschip, toen plotseling met hevig gekraak de stuurhut werd weggeslagen met de drie man, die zich daarin bevonden. Men zag, toen de stuurhut reeds te water lag, nog even de ongelukkigèn. Maar lang heeft het niet geduurd. De staf van het schip was aan de bemanning ontvallen. Eenige man nen grijpen naar het stuurrad. De motor draait nog, er is nog een kleine kans, want IJmuiden Is niet ver meer. Maar in de bran ding, vlak voor de haven werd het lot van den logger bezegeld. Spoedig achter elkaar liggen alle elf man te water. Bij een der jongens worstelt Kui per. een dergenen die het eerst van boord sloegen. Hij kan zich niet langer boven hou den en verdwijnt in de diepte. De anderen werden allen gered, zooals men weet negen door de Nestor, een door de Neeltje Jacoba. Twee der schipbreukelingen, H. Toet en Wouter Pronk moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Een vijfde slachtoffer. Was de toestand van eerstgenoemde vrij gunstig, de 60-jarige Wouter Pronk was er zeer ernstig aan toe. Helaas is ook voor hem deze reis zijn laatste geweest, want nog gis teren is hij aan de gevolgen overleden. Deze ramp heeft dus aan vijf menschen het leven gekost. De depreciatie van den gulden. Egalisatiefondsen houden de wisselmarkt in evenwicht. Onze financieele medewerker telefoneerde ons hedenmiddeg: De wisselkoersen der laatste dagen wekken den indruk, dat de egalisatiefondsen, althans één of meer hunner, de markt in evenwicht houden, want de fluctuaties zijn uitermate ge ring. Wel blijkt, dat de Nederlandsche gulden een neiging heeft om aan te trekken. New- York kwam gisteravond voor den gulden hoo- ger af en heden voorbeurs zakte de noteering van den dollar te Amsterdam tot f 1,851/4 te gen f 1,85Vz gisteren. Ook het pond was weer iets lager, f 9.05JX tot f 9,06 tegen f 9,06 3/8 gisteren. De fondsenmarkt te Amsterdam staat blijk baar niet sterk meer onder den invloed der wisselkoersfluctuaties, want ondanks den vas- teren gulden waren heden voorbeurs de koersen belangrijk hooger, waartoe voorname lijk de betere New Yorksche markt en de prijs stijging van rubber te Londen tot boven 8 d. per pond bijdroeg. Vooral nu de rubberrestric tie met 5 pet. tot 30 pet. is verlaagd maakt de prijsstijging een zeer gunstigen indruk. Amsterdam Rubber zijn van 218 tot 227 op- geloopoen. Ook de overige leidende fondsen toonen een flinke avance. Vooral Philips, die van 234 tot 242 oplipen, Unilever van 154 tot 157, Koninklijke 393—399, H. V. A. 395—398 A. K. U. 40%—iVA, Steels 55 1/2—57 3/4. Deze laatste m verband met de hoogere winsten van het derde kwartaal en de aankondiging van 3.75 dollar op de Press (vorig kwartaal 1 dollar) Uit alles blijkt, dat de fondsenmarkt nog steeds a la hausse georiënteerd is. DE STORM. De Zuid-Wester storm heeft Dinsdag ook in Haarlem eenig ongerief veroorzaakt, maar gelukkig niet van ernstigen aard. Een 14- jarige wielrijdster werd op de Onze Lieve Vrouwegracht door een windvlaag tegen een vrachtauto geworpen. Zij bezeerde zich niet ernstig. Hetzelfde gebeurde met een 14-jari- gen slagersjongen op den Wagenweg bij den Koninginneweg. Zijn fiets werd vernield maar hij zelf kreeg alleen een blessure aan den linker enkel. Door leden van den Onge- vallendienst werd hij per ziekenauto naar zijn woning vervoerd. Een 20-jarige wielrijd ster kon Dinsdagavond wegens den hevigen regen en storm in het Kenaupark niet bij tijds een auto zien. Zij viel er tegen aan en bezeerde haar enkel; haar rijwiel werd be schadigd. Toevallig was een ziekenauto in de nabijheid, waarmee zij naar haar woning ver voerd werd. Op den hoek van den Zijlweg en de Duvenvoordestraat werd een 14-jarige loopjongen uit Santpoort door een windvlaag gegrepen en tegen een vrachtauto geworpen. Hij kreeg schaafwonden aan linkerbeen en hand, die door leden van den Ongevallen- dienst verbonden werden. In den afgeloopen nacht is op den hoek van den Spaarndamscheweg en de Reitzstraat :cn schutting omgewaaid, zonder ongelukken te veroorzaken. Verruwing van het voetbal. Van verschillende zijden ontvingen wij be wijzen van instemming met de beschouwing in ons blad betreffende het „spektakel in Breda" van Zondag j.l. En op denzelfden dag dat dit artikel geplaatst werd, verscheen in de Sportkroniek een waarschuwend woord van de Strafcommissie van den K.N.V.B., waarin zeer strenge bestraffing in uitzicht werd gesteld voor overtredingen in de toekomst. Wij kun nen alle stukken die ons hierover bereiken, niet plaatsen en onthouden ons dus op dit punt maar geheel, doch zij bewijzen, wan neer er nog eenig bewijs noodig ware, dat wij in onzen wensch, dat het voetbalspel van smetten vrij moge blijven, niet alleen staan. Wij zijn zelfs overtuigd van bet tegendeel.'De goed willenden zijn zeer in de meerderheid. Waaruit weer volgt, dat in dit opzicht volledig succes bereikt kan worden, met de, ongetwij feld gaarne gegeven medewerking van allen, die leidende functies in deze sport bekleeden. VOETBAL. NederlandNoorwegen. De Bock geblesseerd. Wij vernemen dat De Bock j.l. Zondag in den wedstrijd tegen A. F. C. een trap tegen zijn onderbeen heeft gekregen, die ernstiger is aangekomen, dan men aanvankelijk dacht Het is een bloeduitstorting geworden. De Bock is onder behandeling van den Bonds- oefenmeester Bob GÏendenning. Het is nog niet zeker, of de Bock a.s. Zondag tegen Noorwegen kan spelen. HEEMSTEDE Als de skapibai geheschen lis, dreigt geyaas yioor allen, dig pp zee zijn, De brandstoffenbijslag. Doordat de gemeente Heemstede niet is aangesloten bij de Rijkssteunregeling, kon voor Heemstede in afwijking van het be sluit van den Minister de brandstoffenbijslag eerder worden verstrekt. Voor de gemeenten welke wel zijn aangesloten bij de Rijksrege ling zal de eerste verstrekking niet eerde1 dan 7 November geschieden, terwijl Heem stede daarentegen den brandstoffenbijslag deze week Dinsdag reeds liet verstrekken, bij de uitkeering welke nog steeds op Dins- De Bilt voorspelt: Matigen tot krachtigen, tijdelijk afne- menden, Noordwestelijken tot Zuidwes telijken wind. Tijdelijk opklarend. Aan vankelijk nog regen- of hagelbuien. Kouden nacht. Later iets zachter. BAROMETERSTAND Hoogste 769.7 m.M. te Biarritz. Laagste 732-3 m.M. te Hernösand. Tijdelijke opklaring. De depressie trok in diepte afnemend Noord- oostwaarts. Over de Britsche eilanden vormde zich een rug van hooge drukking. Van den Oceaan nadert weer een diepe depressie. De bovenlucht is sterk afgekoeld. Op 4000 meter werd met minus 21,9 graden de laagste hier te lande vroeger op die hoogte waarge nomen temperatuur overtroffen. Over de Britsche eilanden waaien krachtige Noordwestelijke tot Westelijke winden. De lucht klaart er op met enkele buien. In Duitschland valt. bij matigen tot krachtigen Westelijken wind, nog veel regen en hagel. In de Oostzee stormt het nog uit Zuidwest, aan de Noorsche kust waaien krachtige Noordelijke winden, die regen en sneeuw brengen. Frank rijk en Zwitserland hebben opklarend weer. Het is veel kouder geworden behalve in Zuid- Frankrijk. Er volgt thans een tijdelijke opklaring met kouden nacht, maar de nieuwe de pressie kan weer spoedig krimpenden en toenemenden wind brengen. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur Stand van gister Neiging: Vooruitgang. 755 m-M. 750 m.M. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112. THERMOMETERSTAND Hoogste heden 52 gr. F. Laagste hedennacht 43 gr. F. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Woensdag v.m. C.48 uur; n.m. 13.11 uur. Strand berijdbaar van 5.4511.15 uur. Donderdag v.m. 1.31 uur; n.m. 13.51 uur. Strand berijdbaar van 6.3012.00 uur. ^cslo UTUo Groote Houtstr. 108-Tel. 13046 U kunt bij ons een keuze doen uit de BESTE MERKEN enGRAMOFOON Wil HEBBEN de GROOTSTE sorteeri ng i de BESTE SERVICES (Adv. Ingez. Med.) dag plaats vindt, inplaats van op Zaterdag. Bij de uitreiking bleek evenwel over den door B. en W. getroffen maatregel groote ontstemming bij de werkloozen. De wijziging welke enkele weken geleden in de steunrege ling werd ingevoerd en welke wijziging voor verschillende werkloozen een belangrijke ver slechtering in het uitkeeringsbedrag deed ontstaan (daar vroeger de eerste vijf gulden der verdienste van de vrouw buiten be schouwing bleef doch nu bij de verrekening hiermede, evenals met de verdiensten van de kinderen, rekening wordt gehouden) bracht bij de werkloozen de verwachting, dat de branstoffenbijslag in gelijken vorm verstrekt zou worden als in andere gemeenten, waar deze bijslag een gulden per week bedraagt aan hen, die over een bepaalde week uit- keerirr- -ntvangen. B. en W. hebben evenwel, na de betref fende commissie te hebben gehoord besloten, niet meer als vorige winters een bon voor een mud cokes te verstrekken, doch een be drag dat naar aanleiding van het steunbedrag varieert van minstens 30 cent per week tot een maximum van 60 cent. Zooals gezegd ontstond hierover bij de - "ste uitkeering groote ontstemming. Men besloot deze aangelegenheid in handen der organisaties te stellen opdat de vakbonden zich tot het gemeentebestuur gezamenlijk wenden, teneinde deze nieuwe verslechtering ongedaan te maken. Dat de verstrekking in één bidrag plaats vindt, daarover is men verheugd, doch men sprak de verwachting uit dat deze verstrekking dan minstens 60 cent zou bedragen, zoo mogelijk als in de ard°re plaatsen op één gulden. Wijziging Reglement Maatsch. Hulpbetoon. Ged. Staten hebben het gemeentebestuur van Heemstede erop gewezen, dat blijkens art. 1 van het Reglement op den Gem. Dienst van Maatsch. Hulpbetoon deze dienst een zelfstandige instelling van weldadigheid is in den zin van art. 2 onder la der Armenwet. In verband hiermede is naar het oordeel van Ged. Staten de in de laatste raadsvergade ring vastgestelde bepaling in het reglement in strijd met art. 30 der Armenwet, hetwelk bepaalt, dat het bestuur der instelling zonder beroep beslist op het verzoek om onder steuning. Verzocht wordt daarom bedoelde wijziging in te trekken. B. en W. stellen den raad voor, aan dit verzoek gevolg te geven. Men zal zich herinneren, dat in de Raads zitting van 24 September j.l. de Raad een wijziging van het reglement voor den Dienst van Maatsch. Hulpbetoon goedkeurde in dier voege, dat het bestuur van M. H. verplicht is, wanneer B. en W. of de Raad zich niet kun nen vereenigen met een door M. H. genomen beslissing, die beslissing zoo spoedig mogelijk n den door B en W. of den Raad gewensch- ten zin te wijzigen en bij een volgende be slissing de zienswijze van B. en W. of den Raad van overwegenden invloed te doen zijn.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2