Minister Van Schaik verdedigt de Pachtwet. Haarlem's Kunstbezit. WOENSDAG 28 OCTOBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 3 TWEEDE KAMER. De rechtereen chirurg, die een gezwel wegsnijdt". DEN HAAG Dinsdag. De Minister van Justtie constateerde allereerst, dat in de Kamer de wenschelijkheid v.an een wettelijke pachtregeling niet daar- Minister Van Schaik. buiten wel was betwist, op grond van de stel ling, dat in het algemeen ten onzent de ver houding tusschen pachter en verpachter goed is. Dit erkennende betoogde Mr. v. Schaik, dat niettemin wijs beleid een voorziening als nu voorgesteld aanbeveling doet verdienen, al is de ontworpen oplossing niet ideaal. Er moet ech ter iets bereikt worden en zoodoende zal men niet alle stroomingen ten volle kunnen bevre digen. Momenteel kan men waarnemen, dat soms de pachtprijzen te hoog zijn als gevolg van een te vrije werking van de wet van vraag en aanbod, die in dezen menigmaal verkeerd werkt, doordat de beschikbare pachtgrond te gering is. Verbetering van de economische, maatschap pelijke en juridische positie van den pachter zonder de rechtmatige belangen van den ver pachter aan te tasten is het doel van het aan hangige wetsontwerp. Er is geen sprake van dat de belangen van de verpachters door-de voorgestelde bepalingen in het gedrang zou den geraken. Er is in het debat bezwaar gemaakt tegen het feit, dat er te veel aan den rechter is op gedragen en overgelaten. Op 't oogenblik is volgens Minister v. Schaik geen andere me thode mogelijk. Onjuist noemt hij voorts de kritiek, volgens welke de voorgestelde artikelen al te vaag zouden zijn en van te onduidelijke, althans te onzekere, begrippen zouden uitgaan. Precies hetzelfde verschijnsel kan men ook elders in ons verbintenissenrecht aantreffen. Alles bij elkaar verdienen de ietwat soepele formules, die 't ontwerp bevat, de voorkeur. Tot zoover 's Ministers verweer tegen sommiger kritiek op de hiergenoemde punten, waarna hij het stelsel van pachtcontracten voor onbepaalden tijd verdedigde met er o.m. op te wijzen, dat zulks ook in het- belang is van den pachter, wiens ondernemingslust om den grond goed te bewerken grooter zal zijn, dan wanneer hij slechts gedurende 'n beperkte korte periode pachter zou zijn. In tal van gevallen, zoo toont de Minister aan, kan er aan de pacht een einde komen, zoodat het onjuist ware als men zou willen beweren, dat dank zij 't nu gekozer. stelsel de verpachter aan handen en voeten zou zijn gebonden. Dat de rechter tegen „bui tensporigheden" in pachtcontracten kan op treden, dus ook tegen buitensporige pachtprij zen, acht de Minister juist. Wat de bevoegdheid van den rechter betreft om wijzigingen in pachtcontracten aan te brengen, hier moest Mr. v. Schaik zich bovenal tegen Mr. de Geer verdedigen. Onjuist acht hij de stelling van den c. h. afgevaardigde dat aldus aan pachter en verpachter contractsbe palingen worden opgelegd. Er is immers reeds 'n overeenkomst. En de rechter doet feitelijk niets anders dan een geneesheer. Hij schaaft van de bestaande overeenkomst datgene af, wat er schadelijk in is. Onthoudt men den rechter deze „operatieve bevoegdheid", dan heeft men slechts de keuze tusschen geheel laten wegvallen van de pachtovereenkomst öf handhaving van de buitensporige bepalingen. De Minister maakt intusschen van het wijzigingsrecht, gelijk hij dat in zijn ont werp aan den rechter heeft toegekend, geen halszaak. Hij ziet in wat hij voorstelt een voordeel, doch als men deze bepaling wil schrappen, zal hij daar tegen geen absoluut veto laten hooren! Tenslotte ontkent de Minister, dat het voor schrift i. z. de noodza kelijke reparaties, die voor rekening van den verpachter komen, de uitspraak van den heer v. d. Heuvel rechtvaardigt, dat aldus de P. Bicmstra (S.D.A.P.) Clearing Nederland- Duitschland. Naar aanleiding van bij haar ingekomen brieven van talrijke belanghebbenden, welke ter zake van in marken luidende verplichtin gen moeten storten op de Nederlandsch- Duitsche clearing tegen een als gevolg van monetaire wijziging verhoogden koers, heeft de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Amsterdam stappen gedaan ten einde de schade voor importeurs zoo mogelijk te be perken. Als resultaat daarvan kan worden medege deeld, dat, zooals het Nederlandsch clearing- instituut reeds aan verschillende belangheb benden berichtte, verplichtingen, die op 26 dan wel op 29 September 1936 vervielen, tegen den koers van den 26sten kunnen worden afgewikkeld. Het is aan de kamer niet mogen gelukken verdere tegemoetkoming voor de be trokken importeurs te verkrijgen. In marker, luidende verplichtingen, die eerder dan 28 September vervielen, maar waarvan nog geen betaling had plaats gehad, zoowel als ver plichtingen vervallen na 29 September moeten dus overeenkomstig de bepalingen van het Nederlandsch-Duitsche clearings ver drag worden afgewikkeld, berekend naar d officieele Nederlandsche noteering op den beursdag, aan de betaling voorafgaande. pachter de beschikking krijgt over de beurs van den verpachter. Nadat alleen Mr. Ver voorn (plattel.) zich verzet had tegen het voorstel van den President om re- en dupliceeren achterwege te laten, kon de artikelsgewijze behandeling beginnen. Het voorstel van den Minister om bij wijze van proef pachtovereenkomsten voor den duur van één jaar mogelijk te ma ken, bleek bij de meerderheid geen weerklank te ontmoeten, vooral doordat men dien termijn te kort vond. Zoo behaalde de heer Hiem- stra (s. d.) succes met zijn amendement om de bepaling aangaande een proefjaar te doen vervallen, terwijl de heer Ebels (v. d.) be reikte. dat de termijn voor contracten, welke met toestemming van den kantonrechter op grond van bijzondere omstandigheden voor 1 jaar zouden kunnen worden aangegaan, van 1 op 3 jaar werd gebracht. Andere amendee- ringspogingen leidden tot niets, zoodat hier over verder gezwegen kan worden. Bevatte het wetsontwerp aanvankelijk een bepaling (art. 7), waardoor in geval van nie tigheid in verband met het niet schriftelijk aangaan van een pachtcontract, de ver pachter alles wat er reeds aan pacht betaald was, zou moeten terugbetalen, thans is dank zij een amendement Rutgers v. Rozen burg (c. hwaaraan echter ook de Minis ter het noodige gedokterd heeft, vastgesteld dat met medewerking van de.i kantonrech ter en in zeer bijzondere omstandigheden de verpachter eventueel slechts een deel van de door hem ontvangen pachtpenningen heeft terug te betalen. Tegelijkertijd kwa men vervolgens de arti kelen 8, 9 en 25 van het wetsontwerp in behan deling met de hierop ingediende amende menten. Tot goed be grip van deze laatste even een samenvatting der voorgestelde bepa lingen, waarin zoowel het vernietigings- als het sterk aangevochten wijzigingsrecht voor komt, dat de Regeering aan den rechter wenschte toe te kennen. Binnen 8 dagen na het aangaan van de pachtovereenkomst moet de verpachter den kantonrechter afschrift van het contract doen toekomen, waarop deze partijen voor zich roept, als hij zoo op Net eerste gezicht meent dat aan den pachter ..ouitensporige" verplich tingen zijn opgelegd (art. 8). Blijft hij bij die meening en gaan partijen accoord met de haar door hem aan de hand gedane wijzigin gen, dan worden deze in een proces-verbaal neergelegd en krijgen ze rechtskracht. Doch ais partijen het hierover niet eens kunnen worden, kan de rechter de overeenkomst het zij vernietigen, hetzij haar voorwaarden wijzi gen (art. 9). De verpachter moet een dergelijke wijziging en dan wel met name vermindering van-den pachtprijs voor de toekomst gedoogen. indien de rechter op vordering van den pachter uitmaakt, dat de goede trouw zulk een veran dering eischt in verband met „veranderde om standigheden". En zelfs moet hij zich zonder „veranderde omstandigheden" bij verlaging van den pachtprijs neerleggen als de pachter ,geen redelijk bestaan" meer zou vinden bij Jnr. Dr J. \V. 11. Rutgers van Rozen burg (C.H.) i I I' I" Floris Arntzenius. Scheveningsch Strandgenoegen. Teyler's aquarellencollectie. Floor Arntzenius. De naam roept ons den schilder weer voor den geest: een niet te groot, stevig gebouwd heer. met een gebruin- den kop, waarin tamelijk felle oogen; een af gebeten dikke donkere snor. boven een ietwat spottenden mond, spraakzaam zonder ver trouwelijkheid te wekken, een goed critisch beschouwer van andermans werk, zelf een handig aquarellist, als schilder knap, maar tusschen de zeker even knappe tijdgenooten niet zóó zeer opvallend, een gezellig causeur en een der gangmakers 's middags aan de gezelligheidstafeï in het oude Pulchri Studio... een typische Haagsche figuur in den tijd dat Pulchri en zijn leden zich zeker wisten van de publieke belangstelling bij het artistieke deel der Residentie-bevolking, in hun doen en la ten. Arntzenius heeft den glorietijd van het Schildersgenootschap onder Mesdag's roya le leiding gekend, nog wat later de periode beleefd, waarin Haagsche bankiers, advocaten en Indischgasten gaarne met de schilders leden in hun sociëteit vriendschappelijk ver keer onderhielden en zich lieten leiden bij hun aankoopen. Floor Arntzenius werd vaak om raad gevraagd en adviseerde even gaarne. Er zat iets in hem, waardoor bij de anderen gemakkelijk kon aanvoelen zoo dezen ter af wisseling hunner transacties in suiker, rub ber of petroleumpapieren eens in het kleurige linnen der Haagsche meesters ..gingen" waar aan. in ieder geval, meer moois te zien was. En Floris kon zekerlijk goed „qualiteit-zien" en had voor de groote levenden van zijn tijd een oprechte bewondering. Zoo zijn er in die jaren wel enkele collecties onder Arntzenius' mentorschap gevormd. Zelf had hij, zooals veel schilders van een halve eeuw geleden, een passie voor antiek en misschen hebben al die gezelligheidsbezigheden hem wel eens wat op pervlakkig ten opzichte van zijn eigen werk gemaakt. Toch lijkt het onjuist dat hij als schilder reeds nu naar den achtergrond ge bannen schijnt, hoewel ook G. H. Marius in haar boek over de Haagsche School zijn naam zelfs niet noemt.en dat waren nog wel tijd- en academiegenooten. In zijn beste en meest actieve jaren heeft Arntzenius veel Haagsch Stadsgezicht geschil derd en geaquarelleerd, op een vlotte en kun dige wijze, eer aangenaam illustratief dan diep op kleur en sfeer ingaand. Zeker Breït- ner, maar ook Willem de Zwart overtreft hem verre in dat opzicht. Maar juist dat losse, dat even aantippende van de dingen, dat uit veel van zijn werk te voorschijn komt, gaf er iets luchtigs en bevattelijks aan waardoor het grif gewaardeerd werd. Ons plaatje van deze week, zoo schetsmatig het zijn mag, karakteriseert Arntzenius uit muntend zoo'n zomervacantiedag op Scheve- ningen, in de buurt van de Pier gaf aanleiding te over tot een amusante, kleurige klets-nat gewasschen teekening, die zóó voor een tijd- WALL STREET ADVERTEERT. Voor het eerst in zijn historie gaat Wall Street adverteeren. De. beteekenis en de functies van deze beurs worden zoo vaak misverstaan, dat men het raadzaam achtte het groote publiek in te lichten over de werkzaam heden en de bedoeling van deze instel ling. In elke courant in alle plaatsen in Amerika boven de 50.000 inwoners, zullen de advertenties worden geplaatst. handhaving va nden pachtprijs, (art. 25). Mr. de Geer wil van het wijzigingsrecht niet weten, wel echter van een bevoegdheid tot vernietiging ingeval van „buitensporigheid", van gemis aan ..redelijk bestaan" en in geval van „veranderde omstandigheden". Aldus de bedoeling van de amendeeringspogingen van deze afgevaardigde, terwijl de heer v. d. Heuvel (a.r.) geen bezwaar heeft tegen wij ziging door den kantonrechter, wanneer de goede trouw dit in verband met gewijzigde omstandigheden zou vorderen, doch deze be voegdheid niet en dan alleen die van ver nietiging wenscht toe te kennen als er sprake is van „buitensporige" verplichtingen of van het niet vinden van een „redelijk" be staan". Kreeg de communist Schalker geen vol doenden steun voor zijn amendement om den termijn, waarna een toegewezen vordering tot verlaging van den pachtprijs pas resultaat zal opleveren op 3 maanden in plaats van op 2 jaar, te bepalen, een voorstel van den s.d.-af- gevaardigde II i e m s t r a om de 2 jaar in 1 jaar te veranderen, kwam wel aan de orde, doordat het door een tiental leden was inge diend. Na wat er omtrent het vraagstuk der wijzi- gings-bevoegdheid reeds bij de algemeene be schouwingen was opgemerkt, vernam men heden eigenlijk niets nieuws meer. Woensdag zal Minister v. S c h a i k nog pro- beeren de door hem ontworpen bepalingen te veerdedigen ttgen de aanvallen daarop, door de heeren de Geer, v. d. Heuvel, Louwes, Ebels en Truyen ondernomen. E. v. R. UIT DE STAATSCOURANT 's GRAVENHAGE, 27 October. Bij Kon besluit van 24 October is, met ingang van 1 November 1936 benoemd tot burgemeester der gemeenten Bunnik, Odijk en Werkhoven mr. E. A. M. J. van de Weijer. SOPHIE TUCKER NAAR ONS LAND. De bekende Amerikaansche jazz-zangeres Sophig Tucker zal van 9 November a.s. af een tournee door Nederland maken. AMSTERDAMSCH NOTARIS GEARRESTEERD Een bekend notaris te Amsterdam die het vorig jaar in financieele moeilijkheden is ge raakt, welke tot gevolg hebben gehad, dat hij in Juni 1.1., nadat aanvankelijk door de rechtbank een voorloopige surséance van beta ling was verleend, failliet werd verklaard, is thans, op grond van een onderzoek door de centrale recherche, hetwelk zeer ernstige ver denking van verduistering, ten nadeele van cliënten heeft opgeleverd, op last van de ju stitie gearresteerd, en in het huis van bewaring opgesloten. De overval op een geld transport te Amsterdam. Een der daders tot twee jaar veroordeeld. De arrondissementsrechtbank te Amster dam veroordeelde Dinsdag den arbeider J. F. N. wegens poging tot diefstal tot een ge vangenisstraf van 2 jaar. De man zou zich verleden jaar aan den overkant van het IJ met eenige andere personen hebben schuldig gemaakt aan den overval op een auto, waar mee een groote som geld werd vervoerd. De officier van justitie had 6 jaar ge- requireerd. De behandeling van deze straf zaak had plaats met gesloten deuren, met het oog op het onderzoek tegen de mede daders, dat nog niet is gesloten. De diefstallen bij de firma Stokvis te Arnhem. Eerste groep verdachten veroordeeld. Twaalf andere personen staan terecht. AARDSCHOKKEN IN INDIë WAARGENOMEN. BATAVIA, 27 October (Aneta). Het me teorologisch observatorium te Batavia re gistreerde vannacht om 3 uur 4 (Java-tijd) een krachtige aardbeving in de richting noord-west op een afstand van 1600 K.M. Uit Padang, 27 October. Vannacht om 2 uur localen tijd, werd een krachtige hori zontale aardbeving waargenomen in de rich ting noord-zuid. Het is nog niet bekend oi schade is aangericht. Uit Padangsidempoean. Vannacht om 2.30 uur zijn hier aardschokken gevoeld. De eer ste aardschok duurde ongeveer een halve mi nuut en was tamelijk hard. De tweede daaren tegen duurde slechts kort en was zacht. De Anrhemsche rechtbank heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de eerste reeks strafza ken, betreffende de malversaties, welke in de laatste maanden bij de firma Stokvis te Arnhem gepleegd zijn en in verband waar mede een groot aantal arrestaties is ver richt De rechtbank heeft de volgende straffen opgelegd: Den magazijn-bediende Th. P. M. L. negen maanden gevangenisstraf, met af trek van het voorarrest (eisch tien maan den). Den magazijnmeester G. J. N. een jaar ge vangenisstraf. met aftrek van het voorarrest (eisch een jaar). Den magazijnbediende W. J L. zes maan den gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest (eisch tien maanden). Den chauffeur M W. C.. acht maanden ge vangenisstraf, met aftrek (eisch tien maan den). Den metaalbewerker W B„ acht maanden gevangenisstraf, met aftrek ("tien maanden). Den magazijnbediende P J van der B drie maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest (eisch zes maanden). Den zinkbewerker L. M, H. M„ zes maan den gevangenisstraf, met aftrek (eisch zes maanden) Den loodgieter P. J. V.. twee maanden ge vangenisstraf. met aftrek (eisch vier maan den) en den magazijnbediende A. J.. drie maanden gevangenisstraf, met aftrek (eisch vier maanden gevangenisstraf). Tweede groep verdachten voor de rechtbank. Gistermiddag heeft voor de Arnhemsche rechtbank de tweede groep verdachten te recht gestaan Terecht stonden 12 personen, leden van het personeel der Fa. Stokvis en Arnhemsche installateurs, die de verduisterde goederen, meestal bestaande uit sanitaire artikelen als waschtafelcombinaties en loodgieters-mate rialen. hadden geheeld. Wegens diefstal van kranen en fittings werd tegen den magazijnknecht D. J. v. d. H., zes maanden gevangenisstraf geëischt. tegen den magazijnbediende J. C. K.. wegens diefstal, zes maanden; tegen den magazijn bediende C. K., vier maanden: tegen den magazijnbediende H. Th. de B., zes maan den; tegen den loodgieter L. uit Arnhem, die 44 kranen. 7 waschtafelcombinaties en 20 ornamenten, alles verduisterd, van het personeel had gekocht, een jaar; tegen R. J. V., loodgieter, tien maanden; tegen den loodgieter V. Tzes maanden gevangenis straf; tegen den loodgieter S. P. G., vier maanden gevangenisstraf; tegen den expedi teur A. G. R. uit Enkhuizen, twee maanden gevangenisstraf; tegen den expeditieknecht R. K. uit Baarn, twee maanden gevangenis straf; tegen den loodgieter J. J. B negen maanden: en tegen den loodgieter M. J. van V.. drie maanden. De uitspraak in al deze zaken volgt op 10 November a.s. EmPinfflWIPM Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886 28 October Gisterenavond had in het verkooplo kaal ..De Gouden Leeuw" in de Zijlstraat alhier, de openbare verkooping plaats^ van het landgoed „Duin en Daal", onder' Bloemendaal en van de Heerenhofstede „Duinhoeve", ten noorden van het eer ste. Het hoogste bod werd gedaan voor „Duin en Daal" door den heer W. de Lorme van Rossem. makelaar te Amster dam, voor f 64430 en voor „Duinhoeve" door den heer J. Willems te Velsen, voor f 16800. Het hoedje van Mevrouw. Een Brief. Mevrouw. U vraagt mij hoe lk de nieuwe hoedjesmode vind? Ten eerste: waarom juist mij? Ben ik mijner zuster hoeder? Moet ik. die gaarne onder het hoedje kijk, of dat daar gebleekt is of natu rel. met krulletjes of ..a l'ange", moet ik mij bezighouden met dingen die boven mijn pet gaan? Ik moge dan al erkennen dat het hoedje voor de hoedsters mijns levens in den letter lijksten zin des woords hoofdzaak is, voor mij, voor óns, voor mannen zijn het hart, de ziel, de beminnelijkheid, de deugd en de trouw de criteria voor de appreciatie van het ver schijnsel: dame. In theorie althans heb ik den drempel der bezinning reeds overschreden, waarachter het zonnige land van de ernst en de matigheid ligt., en waar de schoonheid slechts een, zij het belangwekkende, bijzakelijkheid is; van groo ter belang is het. in die contreien of ge bief stuk met aarpeltjes bereiden kunt naar dien geest die de mijne is. Doch dit neemt niet weg. dat ik uw vraag hoffelijkheidswij ze beantwoorden wil: ik vind die huidige hoedjes afschuwelijk. Onlangs wandelde ik langs den weg toen ik een dame ontmoette van mijn kennis. Hoffelijk en welwillend als steeds, behulpzaam bij pijn lijke momenten, ridderlijk en nobel, sprak ik haar aan en zeide: „Truus, d'r zit iets in je haar". Zij keek mij vernietigend aan en bitste terug: „Meneer (menéér, zei Truus, die mij al tijd vriend noemde) meneer, dat is mijn hoed!" Nu zijn Truus en ik gebrouilleerd. Ja me vrouw, ik vind die nieuwe hoedjes afschuwe lijk. Het moge dan al zijn, dat zij op mode prentjes zéér charmant een tenger, herte- beenig en frêle dametje bekronen; gij en de meeste uwer zusterkens vergeef mij. het is zoo! lijken niet op die plaatjes. En dan is zoo'n niks-en-niemandalletje. zoo'n puntje, zoo'n vlinderachtig-ding,veeleer dan een kroon, een clownsmutsje. Op de omvangrijke stoffelijkheid uwer ste- vig-beensche aanwezigheid hier op aarde wie gelt dat kleine prulletje allerzotst door de waereld. Boven uw kruivende. breede haardos, schoone afsluiting te bovenwaart van uw blo zende, melk-en-honing-wangige gelaat, doet uw nieuwe hoedje aan als een kermis-dwaas- heid; een rare uitgelatenheid: een gèk uit- wasje op een lang-niet-gekke dame. Een rijzige ranke toren moge zich uiteinde lijk een koddig haantje kunnen veroorloven... Een spitse hooge mast kan geaccentueerd worden door een smalle, speelsche wimpel Een ranke, lange, gestroomlijnde auto zij dan al aardig opgeluisterd door een geestige mas cotte vóórop Maar a bent, mevrouw, geen toren en geen mast en geen super-de-luxe en uw haantje, uw wimpeltje, uw geestigheid boven op uw hoofd, scheef en onlogisch, puntig en petiete rig is dwaas. U hebt mij mijn oordeel gevraagd en ik heb het u gegeven. Wanneer uw hupsche, tengere telgje Marietje mij over haar moderne hoedje geyraagd had, zoo ware ik, naar waarheid in lofzang en huidehymne uitgebarsten. Doch wat Marietje vrijstaat, is Marie niet veroorloofd. En van „het" moderne hoedje mag niet ge sproken worden. Wèl van u w moderne hoedje. En óók van Marietje haar moderne hoedje. Het is dit zij u tot een troost als bij ons, mannen. Den slanken, grijzen gezant van de Canarl- sche Eilanden staan witte slobkousen aller keurigst. Zijn patricische verschijning wordt er door geaccentueerd. Doch wanneer Jan-uw-man die draagt krijgt hij onmiskenbaar de sfeer van een sa- J Ion-humorist, een levensliederling of een stoomcaroussel-directeur. Zoo is het. En niet anders. Ik vind uw moderne hoedje om niet over te spreken zoo raar. Doch uw hart is goed en uw innerlijk is no bel en dus zijt gij mij sympathiek en dierbaar ondanks dat dingsigheidje in uw haai-. Geloof mij uw toegenegen E. ELIAS. schrift-iliustratie gebruikt had kunnen wor den. Scheveningen is voor de Haagsche schil ders geweest wat de Amsterdamsche Joden hoek voor Rembrandt was: voortdurende bron voor visueele inspiratie. Vlak naast de deur vonden zij hun stranden en zeeën met de wondermooie luchten er boven, met de bedrij vigheid der visscherslui eerst, en hun prach tige bomschuiten, met het mondaine gekriewel van badgasten en slenteraars later, met hun kleurige pakjes en frivole amusement. Jacob Maris' stranden waren Scheveningsche stranden, zijn broer Willem, èn Blommers èn Sadee hadden op het oude Scheveningen ge werkt en gezwoegd alleen Jozef Israels had tevoren op Zandvoort- zee en strand leeren kennen. Later komt er de veel heviger Willem de Zwart en schildert er zijn paarden in de bran ding, het optrekken van een bomschuit in stormweer enz. naast prachtig-sterke figuur stukjes die als zuivere schildering en niet als illustratie interessant zijn. Een zeer geraffi neerd schilder als Van der Maarel komt in zijn lateren tijd ook dingen aan het strandleven ontleenen en een gansche phalanx mindere goden exploiteert op meer of minder eigen, en artistieke wijze ae gegevens die de eersten weer hebben blootgelegd. Geheel op zich zelf staand en met gansch andere allure zijn dan de strandvisies van den genialen Isaac Israels gekomen, die weer een gansche reeks jonge ren beïnvloed hebben, en zelve een uitvloei sel waren van een moderner Europeeschen geest, die in feite al weer een heel eind van het impressionisme der Hagenaars afstond. Floris Arntzenius stond daar echter midden in. Hij was in 1864 in Soerabaja geboren en had de Amsterdamsche en Haagsche Akade- mies bezocht. Op de eerste had hij van Allebé les gehad en met Willem Witsen verkeerd; twee zonen uit koopmansgeslachten die zich op de kunst geworpen hadden. Kon men bij den één de koopmanschap als atavistisch restant misschien waarnemen, bij den ander manifesteerde zich in hoofdzaak het oude ge slacht. Doch in enkele zeer mooie portretten door Floris Arntzenius geschilderd komt hij ver boven zijn gemiddelde productie uit Ge heel onafhankelijk van hem staat Paul Arntzenius, een neef. die nog in Den Haag leeft en schildert. J. H. DE BOIS. Koninklijke familie op de „De Ruyter". Op 4 November zullen de vorstelijke personen te IJmuiden embarkeeren. DEN HELDER. 27 October. H.M. de Ko ningin. H. K. H. Prinses Juliana en Z. H. Prins Bernhard zullen op 4 November a.s. een tocht met Hr. Ms. .De Ruijter' maken, waartoe zij om ongeveer 11.20 uur te IJmuiden zullen embarkeeren. Hr. Ms. .De Ruyter'zal. na verschillende vaaroefeningen te hebben ge houden, te ongeveer 14.45 uur ter reede van Texel ten anker komen. Het debarkement van de hooge gasten zal te Den Helder plaats hebben om 15.15 uur per motorsloep van Hr. Ms „De Ruyter" of, bij ongunstig weer, met Hr. Ms. „Mercur", welk schip zoo noodig ter reede gereed zal liggen. ,Hr. Ms. De Ruyter brengt bij het verlaten van het schip door de Koningin de voorge schreven eerbewijzen, waartoe o.a. een saluut van 35 schoten behoort. Het hooge gezelschap zal ongeveer half vier des middags landen in de haven van Nieuwediep voor het directiege bouw, alwaar een eerewacht van het korps adelborsten eerbewijzen zal brengen. Na inspectie van genoemde eerewacht gaat de Koninklijke familie per auto rechtstreeks naar het station, teneinde met den trein van 15 uur 55 te vertrekken. Bij het stationsge bouw zal een eerewacht bestaande uit honderd mariniers en de stafmuziek der Koninklijke Marine eerbewijzen brengen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5