Het Haarlemsch Schaakgezelschap 40 jaar. Wiener Sangerknaben H. o. v. ZAT EJ1 DAG 31 OCTOBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD T2 SCHAKEN. Grepen uit haar geschiedenis. F. F. GROOS, Secretaris. H. D. v. d. OUW, Voorzitter. JOH.v.TEUNENBROEK Penningmeester. Op 3 November 1896 was het de gedenk waardige dag, waarop de heeren D. J. Tork, J. Karstens, J. v. d. Manakker en P. J. Hos te Haarlem een schaakclub oprichtten onder den naam Haarlemsch Schaak Gezelschap. Begonnen werd in een klein zaaltje van het gebouw van „Weten en Werken", dat toen op de Ged. Oude Gracht stond, maar omdat de club al vrij spoedig een twintigtal leden telde, moest men gaan verhuizen; na veel om zwervingen werd toen in het gebouw Jans straat 49 gespeeld, waar de ruimte thans we derom te klein werd. Aanvankelijk deed de heer Tork vrijwel alle bestuurswerkzaamheden alleen; eerst na on geveer vier maanden, toen de heer D. van Boekhoven zich als lid had laten inschrijven werd deze als penningmeester aangesteld. De contributie bedroeg toen slechts vijf cent per week. Het is te begrijpen, dat dit inkomen de club niet in staat stelde tot het aankoopen van borden en stukken, die dan ook steeds door de leden werden meegebracht. Dank zij de hulp van meer gefortuneerden, die zich voor deze schaakclub interesseerden, is men echter de moeilijke jaren te boven gekomen. Het ledental bleef echter vele jaren gelijk; het heeft wel tot ongeveer 1925 geduurd eer het aantal boven de 25 kwam. Na een teruggang tot 22 leden steeg in 1932 het aantal tot 68, waarna het echter weer terugliep tot pl.m. 50. Wie echter nu op Dinsdagavond de zaal bin nen komt kan in een dikke rookwolk niet min der dan 70 lange-afstand-denkers en denk- sters ontwaren, die onder de deskundige lei ding van den heer H. D. van der Ouw een onderlinge wintercompetitie spelen. Ook in de competitie van den Noord-Hol- landschen Schaakbond laat het Haarlemsch Schaak Gezelschap zich niet onbetuigd. Reeds zoolang een competitie gespeeld wordt, dat is sinds 1924, heeft het H. S. G. hierin meege speeld. Oorspronkelijk werd met één tiental gespeeld in het district Noord-Holland. Na eeirige jaren is dit echter geëindigd, waarna in 1930 het District Noord-Holland (afd. Noord en Zuid) van den Ned. Schaakbond werd opgericht. Het Haarlemsch Schaak Ge zelschap speelde in de afdeeling Zuid met drie tientallen. In 1932 werden bij de reorganisatie van den Ned. Schaakbond kleine bonden opgericht, waaronder behoorde de Noord-Hollandsche DAMMEN. DAMVEREENIGINÖ D.O.S. In het clublokaal der Damvereeniging „D. O. S." werden de wedstrijden om de club kampioenschappen 1936/1937, de medaillewed- strijden en de zomerwedstrijd voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen: Clubkamnloenschappen 1936/1937: Tweede klasse: E. F. W. Borger wint van H. Kol: T. B Dinkla remise met E. F. W. Borger. Medaillewedstriid: J. Spijker wint van S. Vermeer; C. Vrolijk wint van G. A. Ottolini. Zomerwedstrijd: Afd. 1. Herkamp 2de prijs: H. Cassé wint van W. Dijkhof. De eindstand van den Zomerwedstrijd Afd. 1 luidt als volgt: gesp. gew. rem. verl. pnt. Schaak Bond. Onder leiding van den heer Th. M. Liket werd een competitie gespeeld met 17 tientallen. Thans is dit aantal opgeloopen tot niet minder dan 57, waarbij de heer W. J. Saeijs de leiding heeft. Het resultaat in de competitiewedstrijden is zeer bevredigend geweest. Reeds in 1928 ge lukte het, kampioen van Noord-Holland te worden. Thans werd reeds twee jaar achter een niet alleen dit kampioenschap ongeslagen behaald, doch tevens het kampioenschap van Nederland 2 klasse. Het laatste jaar werden alle hiervoor te spe len wedstrijden door de leden van het H. S. G. gewonnen. Bij de promotiewedstrijden mocht het echter niet gelukken, in de eerste klas van den Kon. Ned. Schaakbond te komen. Wel gelukte het eenmaal de Bussummers te ver slaan, dóch de beslissingswedstrijd eindigde met een nederlaag voor de Haarlemmers. In zijn afdeeling is ook het vierde tiental tweemaal achtereen kampioen geworden. In de thans begonnen competitie werden tot heden alle drie gespeelde wedstrijden (n.l. van het eerste, derde en vijfde tiental) gewonnen. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of het Haar lemsch Schaak Gezelschap zal nog eens een plaats weten te veroveren in de eerste klas. Onder voorzitterschap van den heer H. D. van der Ouw zal Dinsdag a.s. de jaarvergade ring plaats hebben. De vroegere penning meester, de heer D. van Boekhoven, heeft tot 1933 deze functie waargenomen. Bij zijn af treden is hem het eerelidmaatschap van de club aangeboden. Thans vervult de heer Joh. van Teunenbroek deze taak; de heer F. F. Groos verricht de omvangrijke werkzaamhe den van eersten secretaris. Op Zaterdag 7 November wordt dit bijzon dere jubileum met een feestavond gevierd. Het welverzorgde programma waarborgt succes. TAFELTENNIS. NED. TAFELTENNISBOND Afd. Haarlem. Competitieprogramma tot en met 7 Nov.: HEEREN. Eerste klasse: 2 NOV. T. O. G. 2—H. T. T. C. 4 4 Nov. Shot 1B'arna 1 5 Nov. H. T. T. C. 3—T. O. G. (uitgesteld) 7 Nov. Victoria 1Zand voort 1 Tweede klasse: 2. Nov. Barna 2T. O. G. 2 2 Nov. T. O. G. 3Victoria 2 4 Nov. Shot 2Zandvoort 2 7 Nov. Victoria 2Hillegom 1 Derde klasse: 2 Nov.: Barna 4T, O. G. 5 2 Nov. T. O. G. 6—Barna 3 De clubs spelen in de volgende gebouwen: H. T. T. V. „Barna" Willem de Zwijger- school, Hertogstraat H.-N. Hillegom, Café Zomerzorg, Meerstraat Hil legom. H. T. T. C., Zanderinstituut, Badhuisstraat H. T. T. C. „Shot" Schoolgebouw, Haarlem- merüedestraat 29. Tot'ons Genoegen, gebouw „Olympla", Kin derhuissingel. H. T. T. C. „Victoria", gebouw „Olympia" Kinderhuissingel. Z. T. T. V. „Zandvoort", gebouw „Ons Huis" te Zandvoort. WANDELSPORT. JUBILEUMMARSCH „DE KENNEMER JAGERS". Het bestuur van de Wandelsportvereeniging „De Kennemer Jagers" verzoekt ons er aan te herinneren, dat op 1 November a.s. de in schrijving voor deelneming aan den Jubi- leummarsch op 8 November te houden, sluit, Na 1 November wordt het inschrijfgeld met 15 ets. verhoogd. Het startbureau is gevestigd in het. bebouw van IJmuidens Bloei op het Willemsplein, terwijl er kleedgelegenheid is in de Willem Barendsz, waar ook de prijsuitreiking plaats vindt. Aan dezen marsch zijn herinneringsme dailles en groepsprijzen verbonden. Nadere inlichtingen verstrekt het secreta riaat Groeneweg 45, IJmuiden-Oost. OVERHEID HELPT FRUITKWEEKERS MET COURANTENRECLAME. De appels uit den staat Washington worden dit najaar in de voornaamste plaatsen van Amerika geadverteerd. Als reclame-middel koos men adver tenties in dagbladen. (IN/TINllTTIFIN^j HET TOONEEL. Nederlandsch Cricket. Het puntenstelsel in de competitie. F. Mollema (le prijs) 10 6 3 1 15 H. Cassé 10 4 2 4 10 W. Dijkhof 10 3 4 3 10 C. Vrolijk 10 3 3 4 9 G. A. Ottolini 10 4 1 5 9 J. Spijker 10 2 3 5 7 H. Cassé en W. Dijkhof spelei een match van 3 partijen om den tweeden prijs. SCHAKEN. SCHAAKVEREEENIGING „HET OOSTEN". De Haarlemsche schaakvereeniging „Het Oosten" zal met een feestavond op Zaterdag 7 dezer in het gebouw „De Korenbeurs" aan het Spaarne haar één-jarig bestaan vieren. „Het Oosten" heeft in dit jaar haar le dental flink zien toenemen; zij is het tweede speelseizoen met meer dan drie tientallen begonnen. ZWEMMEN. Het Zwemfeest van H. P. C. Konden wij de vorige maal slechts heel vaag mededeelen dat de Duitsche kampioene Gisele Ahrendt eveneens op het zwemfeest van de H. P, C. a.s. Zondagavond half acht in het Sportfondsenbad starten zou, thans is dit zeker. Na veel moeite is het bestuur van H. P. C. er in geslaagd, haar ook nog in Haar lem te laten komen. Het nummer 100 M. vrije slag heeft hierdoor veel aan aantrekke lijkheid gewonnen; mocht Willy den Ouden in goeden vorm zijn, dan belooft dit nummer een herhaling van Berlijn te worden alleen met dit verschil, dat thans Willy wel eens kon winnen. De samenstelling van de West Duitsche polo-ploeg is; Klingenburg Lütkemeier. Hentsch, Braun, Thelen, Hilker n, Lenkitch De Nederlandsche ploeg zal als volgt uit komen Veenstra. den Hamer, Regter, Moolenaar. Franken, Stam, Maier. Voor de pololiefhebbers wordt dit een mooie gelegenheid om onze ploeg, die in Ber lijn zoo'n fraai resultaat behaalde, ook eens hier aan het werk te zien. De belangstelling voor dit feest is groot; nu reeds is het groot ste deel der plaatsen verkocht. Ons puntenstelsel. is foutief! Sterk, zult u zeggen; sedert véle jaren wordt het heden in gebruik zijnde puntensysteem in de com petitie gebezigd en nu zou het ineens niet meer deugen? Inderdaad! Met betrekking tot den zeer rechtvaardigen grief van vele cricketliefhebbers tegen de spelmethode, die met cricket niet meer gemeen heeft, waar door getracht wordt en dikwijls reeds in het begin van den wedstrijd, dezen onbeslist te doen eindigen, is ons puntenstelsel fout. Van verschillende kanten heb ik hierover opmerkingen gehoord, waarbij men het niet met mij eens was: door een gewijzigd stel sel, zooals b.v. in voorgaand artikel aangege ven, zou het niet mogelijk zijn, tot een beter spelpeil te geraken; dit kon hierop niet van invloed zijn. Best, we zullen samen eens kij ken, ik heb een voorbeeld voor u, dat voor zichzelf spreekt Genomen is een eindstand van de eerste klasse competitie met een willekeurig aantal gewonnen, verloren en gelijke wedstrijden. (Als u er zin in heeft, kunt u de proef nog eens herhalen met den werkelijken eind- Stand van het afgeloopen seizoen voor u.) A Oud puntenstelsel: gewonnen 2 pnt. ge lijk 1 pnt. innings overw. 3 pnt. B Gewijzigd puntenstelsel: gewonnen 4 pnt., gelijk 1 punt., innings overw. 5 pnt. Verliezer: nul punten. Innings nederlaag beide' gevallen 1. Onderstaande eindstand geeft het verschil tusschen beide puntenstellingen duidelijk aan. (Inningsoverwinn. is gemakshalve weg gelaten, De populaire Schiedamsche club Hermes- D.V.S. heb ik als volkomen willekeurig slacht offer met een speld en de oogen dient ge prikt. punten gew. gel. verl A B 1 H.C.C. I 10 3 1 23 43 2 H.C.C. n 8 4 2 20 36 3 V.R.A. 6 4 4 16 28 4 V.O.C. 6 3 5 15 27 5 Hermes-D.V.S. 2 8 4 (_12jQ6] 6 Rood en Wit 5 2 7 12 22 7 Haarlem 4 3 7 11 19 8 V.V.V. 3 5 6 11 17 Bij de gewijzigde telling is Hermes (zie B) gezakt van de 5e naar de laatste plaats! In geval C nemen wij aan, dat bij gewijzig de telling. Hermes twee van haar acht gelijke spelen in een overwinning heeft weten om te zetten (b.v. tegen R. en W. en Haarlem) na noodgedwongen het oude systeem te heb ben laten varen en voor de runs te zijn ge gaan! Onder D heeft Hermes (om eens een an der voorbeeld te nemen en dan het eindre sultaat te bekijken)' van haar oorspronke lijke acht onbesliste wedstrijden weer bo vengenoemde twee gewonnen doch drie (te gen de 3 hoogstgeplaatste elftallen), verloren zien gaan. Toch is het eindresultaat dan nog gunstig; 1H.C.C. I 2 H.C.C. II 3 VR.A. 4 V.Ó.C. 5 Hermes-D.V.S._ 6 Rood en Wit 7 Haarlem 8 V.V-V. (Niettegenstaande Hermes onder D 3 wed strijden meer verloren heeft dan onder C zakt het elftal nu slechts één plaats!) En nu komt de fout yap.het tegenwoordige puntensysteem duidelijk naar voren, want in dit geval (A) bezet in den eindstand een elftal, door het forceeren van acht ge lijke spelen van de totaal 14 gespeelde wed strijden (en hier gaat het nu juist om!) de vijfde plaats met een gelijk aantal punten (12) als no. 6. In geval B echter, bij de gewijzigde pun tentelling bezet dit elftal na een onveranderd aantal gewonnen, verloren of onbesliste wed strijden uit 'n zuiver cricketstandpunt bezien volkomen verdiend de laatste plaats, waar door de onmacht van het betreffende elftal ten duidelijkste wordt gedemonstreerd! De bewering van enkele cricketspelers, die de opmerking maakten, dat een elftal, dat er op uit was, door het forceeren, ten koste van alles, van draws, dit zeker bij het door mij genoemde, gewijzigde puntenstelsel ook zou doen, teneinde dan haar tegenstanders een overwinning te beletten, waarbij echter niet het feit over het hoofd moet worden gezien, dat die andere elftallen uit hun overige wedstrijden wél overwinningen kun nen boeken die dan de noodige punten ople veren, hetgeen tevens blijkt uit bovenaange- geven normale voorbeeld, verliest zijn kracht, na beschouwing van bovengenoemde geval len A en B. Want ik geef u de stellige verze kering, dat een elftal, dat er op uit is „het veege lijf te redden", het wel laten zal bij een dusdanig gewijzigde puntentelling haar kans tot een vrijwel hopelooze te maken, door dan nog te blijven volharden bij haar allerminst prijzenswaardig systeem wedstrij den tot een „draw" te forceeren! Immers, het verschil tusschen een gelijk spel en een verloren wedstrijd is in geval B ten opzichte van dat tusschen een gelijk spel en een overwinning zeer gering, wat bij geval A in verhouding veel grooter is met betrekking tot het eindresultaat. Nogmaals, zie de aan gehaalde staatjes als voorbeeld hiervoor. De fout van het oude puntenstelsel wordt hier in m.i. ten duidelijkste bewezen. Het resultaat van een gewijzigd stelsel zal ongetwijfeld zijn, dat de betreffende elftal len zooveel mogelijk op winst zullen gaan spelen en dit is precies de bedoeling! Ook de elftallen aan den kop zullen er niet meer aan denken, zich eventueel te handhaven door een gelijk spel. Er zal veel meer gezond cricket worden gespeeld dan tot dusverre het geval was, wat het spel aantrekkelijk maakt en de eenige manier is om propagandistisch succes te kunnen opleveren. Het resultaat voor de vereeniging, die haar oude systeem langzamerhand opgeeft met het gevaar thans hieraan verbonden, blijkt duidelijk bij gevallen C en D, In C heeft Hermes nu kans gezien twee wedstrijden, die in A een gelijk spel oplever den met als gevolg no. laatst in B, te win nen. In den eindstand wordt nu door het be haalde succes weer de vijfde plaats ingeno men! In D heb ik het geval genomen dat nog slechts 3 gelijke spelen worden geno teerd, van de oorspronkelijke 8 worden er weer 2 gewonnen doch de re stee rende 3 wed strijden worden verloren, (het risico hiervoor wordt inderdaad grooter) doch niettemin be zet het elftal tenslotte toch nog de zesde plaats! Ik hoop de „pessimisten" thans door dit normale practische voorbeeld te hebben over tuigd en vertrouw dat het Bondsbestuur er niet tegenop zal zien om op deze wijze vrij zeker mede te werken tot het beoogde doel: verbetering van het spelpeil en een moge lijke aangenamer onderlinge verstandhou ding op het veld! P. A. LAMMERTS VANBUEREN. NIEUW SCHOUWTOONEEL. LEOPOLD DE ONWEERSTAANBARE. Van Jean Sarment herinneren wij ons nog steeds met genoegen zijn fijne „Pêcheur d' Ombres", dat wij hier zoowel van het be roeps- als het dilettanten tooneel o.a. met Gysbert Tersteeg in de hoofdrol en later ook van een Fransehe. troep onder leidinj. van den schrijver zelf hebben gezien. „Leopold le Biën Aimé", waarmee Het Nieuwe Schouw- tooneel thans te Amsterdam in den Stads schouwburg de première heeft gegeven onder den titel van Leopold de Onweerstaanbare, werd oorspronkelijk door de Comedie Francaise aangenomen onder voorwaarde, dat de schrij ver er eenige veranderingen in zou aanbren gen. Jean Sarment weigerde dat en ging met zijn stuk naar Louis Jouvet, die het in de Comédie des Champs Elysées opvoerde en met succes. Het moest nog al lang duren 10 jaar voordat dit blijspel op onze planken kwam. Het begin is .een origineele vondst en ook alleraardigst tooneel. Aan den oever van een snelle vliet zitten Leopold en zijn broer, de pastoor, te visschen. Leopold blijkt een soort nurks te zijn, een man, die altijd in contramine is. Als de pastoor zegt, dat hij op deze zelfde plek de vorige week brasem heeft gevangen, houdt Leopold bij hoog en bij laag vol, dat dit onmogelijk is, omdat ér nooit één brasem in dit water gezwommen heeft. Leopold is een vrouwenhater, die in de vrouwen enkel harte- looze en trouwelooze wezens ziet. Al spoedig blijkt het, dat een deceptie in zijn jonge jaren hem zoo bitter heeft gemaakt. Marie Therèse, een meisje van 20 jaar had zijn lief desbrieven onbeantwoord gelaten en in arren moede was hij naar de Kongo getrokken, toen hij overtuigd was, dat zij niets van hem wilde weten. Na dien tijd was Leopold een zure kerel geworden, die nooit meer naar de vrouwen had gekeken; of het moest zijn met een zekere minachting. Maar laat nu meneer Ponce, een groot liefhebber van hengelen en tegelijk een wat ouwe zeur, hem komen vertellen, dat hij als ambtenaar van de posterijen, die belast was met de afdeeling „onbestelbare stukken" al 22 jaar geleden een brief van een zekere Maria Therèse heeft gelezen, waar in dit meisje 'n mijnheer Leopold had ge vraagd hem te ontmoeten voor het Pantheon te Parijs. Leopold wordt op eens wakker! Wanneer dat waar is, dan heeft hij Maria Therèse verkeerd beschuldigd, dan is zijn heele leven feitelijk door een enkel misverstand één groote vergissing geworden. Als die brief zijn bestemming had bereikt, dan was hij nu mis schien een getrouwd en gelukkig man en vader geweest! Maar dan is hij ook niet de minderwaardige Leopold, waarvoor hij zich zelf altijd heeft gehouden! En als een geheel ander mensch, een man, die nog „kans" heeft bij de vrouwen, keert hij met zijn hengel onder zijn arm zingend naar huis terug. Men moge zeggen, dat het toeval hier wel een zeer groote rol speelt, dit bedrijf is toch charmant door zijn dialoog en de landelijke omgeving, waarin het speelt. Leopold, die van zijn mindewaardigheidscóm- plex verlost is, slaat al spoedig tot een ander uiterste over. Hij ziet de vrouwen van dat oogenblik met heel andere oogen aan en hij meent ook, dat de vrouwen in hem ondanks zijn 50 jaar een soort adonis zien. Hij gaat zelfs gelooven, dat hij voor de vrouwen onweerstaanbaar is en wanneer hij Maria Therèse, zijn jeugdliefde die intus- schen weduwe géworden is weer ontmoet, meent hij, dat het 'n heel kleine moeite is haar opnieuw te veroveren. Maar als hij zin speelt op de brieven, die hem nooit bereik ten, blijkt al gauw, dat er hier opnieuw een misverstand in het spel is. Na de hoog-conjunctuur in de liefde, volgt er een crisis, als Leopold moet hooren, dat die brief een vergissing is geweest en mijnheer Ponce, dat schrijven met een ander heeft ver wisseld. Die brief van het rendez-vous voor het Panthéon was voor een heel ander be stemd en de brief voor meneer Leopold was niet meer of minder dan een botte afwijzing. Leopold komt tot de ontdekking,dat hij vol strekt niet de onweerstaanbare is, waarvoor hij zich was gaan houden en hij zou waarschijn lijk weer als de vrouwenhater naar de Kongo zijn teruggekeerd, als de schrijver zich niet over hem ontfermd had en hem in de armen van Marie Therèse, die tenslotte tóch niet ongevoelig is gebleven voor zijn liefde, had gevoerd. Met de waarschijnlijkheid neemt Jean Sar ment het in dit blijspel niet al te nauw. Het is natuurlijk denkbaar, dat het minderwaar digheidscomplex van een man door een onge lukkige liefde een geduchte duw krijgt, maar minder goed is het aan te nemen, dat Leopold tot het andere uiterste over zal gaan, als hij 20 jaar later verneemt, dat alles op een misver stand heeft berust. Daarom bracht het twee de bedrijf na de charmante, en geestige eerste acte dan ook een teleurstelling, vooral ook, omdat de schrijver, ondanks enkele aardige details, de grens van 't caricaturale nu en dan overschrijdt en te lang van stof is. Toch meen ik, dat bij een andere rolbezet ting deze comedie een geheel anderen indruk zou hebben gemaakt. Ondanks de zwakheden van het stuk, is de rol van Leopold er een, waarmee een karakterspeler met sterk ont wikkeld komisch talent eer kan inleggen. Eigenlijk valt of staat'dit stuk geheel met deze rol en ik kan mij voorstellen, dat met Cees Laseur bijvoorbeeld in de titelrol, het effect heel anders zou zijn geweest. Frits Bouwmeester heeft in Hollandsche stukken o.a- in die van Cooler, herhaaldelijk bewe zen in het realistische genre een karakter speler van formaat te zijn, maar zoodra hij komisch wil zijn, wordt zijn spel heel spoedig te nadrukkelijk en te zwaar. Frits Bouwmees ter spande zich zeer in te veel zelfs om ons van de onweerstaanbaarheid van Leopold te overtuigen, met het gevolg, dat hij eigenlijk een erg opdringerig, vervelend en burgerlijk manneke werd. Dit was de oorzaak, dat II en III lang vielen en feitelijk op Leopold strand den. Dit was wel heel jammer, omdat de verdere rolbezetting over het algemeen zeer goed was. Ko van Dijk voegde bij zijn vele door hem reeds gespeelde geestelijken een allervrien- delijksten, beminnelijken pastoor, die al de charme had van een Franschen dorpsabbé. En een kortweg prachtig, volkomen Fransch gespeeld ambtenaartje zagen wij van Sam de •Vries. Dit bijrolletje was zoo ln alle opzich ten „af", dat het een genot was er naar te kijken. Mevrouw van Dijk—Riecker was zeer sympathiek als Marie Therèse, Leopold's vlam, die met het toenemen der jaren ook in levens wijsheid was gegroeid. Een werkelijk komische caricatuur van een oude vrijster, die door Leopold ontvankelijk voor de liefde wordt, zagen wij van Sophie Stein. En Lena Kley was de blozende, gezonde huishoudster, die niet alleen de sfeer van de pastorie maar ook van het land op het tooneel bracht. De goed bezette zaal heeft het stuk van Jean Sarment in de opvoering van Het Nieuw Schouwtooneel dankbaar ontvangen. Laten wij dus hopen, dat het ondanks de minder ge lukkige bezetting van de hoofdrol toch nog een succes voor dit hard werkende gezelschap zal worden. J. B. SCHUIL. MUZIEK. De groote gemeentelijke concertzaal was Vrijdagavond vol. Propval, eivol, tjokvol, wat men maar wil: zóó vol dat nog zeker een goe de honderd of meer belangstellenden op het podium plaats moesten zoeken en dan ook vonden. Dat het zoo vol was kwam doordat de Wie ner Sangerknaben" zeer beroemd zijn. Men heeft hen gehoord door de radio, door de grammofoon of ook wel direct, in levenden lijve. Zij hebben namelijk al meermalen tour- nee's door verschillende landen gemaakt. „Zij", dat wil zeggen: een keurbende uit de jonge pupillen van het Weener Convict. De samenstelling daarvan moet aan voortduren de wisseling onderhevig zijn, omdat de knapen er slechts deel van kunnen uitmaken, zoolang de stemwisseling bij hen nog niet ingetreden is. Ditmaal vertoonde ook de muzikale leiding een mutatie: de plaats van Leopold Emmer was nu door Victor Gomboz ingenomen. Vergeleken met vroeger viel hun zang dit maal aanvankelijk eenigszins tegen. In „Cani- te tuba" was de sopraansolo verre van zuiver en maakten eigenlijk alleen de diepe altstem men en het slot met de lang gehouden hooge f een mooien indruk. In „Tenebrae factae sunt" was het solotrio uitstekend. Maar de klankkwaliteit van het koortje als geheel kwam hier en in de beide volgende nummers niet boven het middelmatige uit. Wel vielen de zekerheid en het aplomb in Schubert's „Gott in der Natur" te prijzen. Na een pauze van 10 minuten volgde eelt zangspel in één bedrijf, „Die betrogene Nach- barin" getiteld, met muziek van Mozart. Ik heb geen werk van dien naam in de lijst van Mozart's dramatische composities kunnen vin den; het vermoeden ligt dus voor de hand, dat men de muziek aan verschillende werken van Mozart ontleend heeft. Omtrent de Me nuet die er in gedanst werd behoefde in dat opzicht geen twijfel te bestaan: dat was de beroemde Menuet uit opera „Don Giovanni". De hoofdpartijen van het zangspelletje wer den aardig gezongen en meer dan één der knapen deed ook als acteur of pseudo-actrice aardige dingen. Maar de mise-en-scène was geheel achterwege gelaten: de vertooners lie pen af en aan op het aan de zijkanten dicht- bezette podium en slechts de costumeerlng kon ons beduiden dat we hier met een zang spel en wel een uit den roccocotijd te doen hadden. Een vorige maal bij de opvoering van „Bastien und Bastienne' was er tenminste nog een soort van tooneel geweest. Het beste van alles bevielen me de „Volks liederen", die na de pauze uitgevoerd werden. Uitstekend, ook wat betreft de sopraansolo, werden Schubert's „Standchen" niet het bekende lied! en diens „Deutsche Tanze" vertolkt. De tekst bij deze laatste was niet in het tekstboek opgenomen en dus niet te vol gen. Minder goed ging het 4-stemmig a ca- pella gezongen „Abendgang im Lenz" hier was de intonatie nogal eens twijfelachtig en zakte het koortje dan ook ongeveer een halven toon. „Madle ruck, ruck, ruck" kan ik me nog pre- dezer en puntiger denken dan de knapen het zongen. Maar de „Deutsche Tanze" maakten de hoorders warm, zoodat twee toegiften, n.l. „An der schonen blauen Donau" en een frag ment uit de tweede acte van „Die Fledermaus" volgden. In het eerste daarvan deed een der solosopranen goeden coloratuurzang hooren. De vertolkingen van deze laatste nummers waren ook in absoluten zin alleraardigst. Overigens was er heel wat, dat men slechts relatief kon waardeeren, n.l. in zooverre men rekening hield met de jeugd der vertolkers. Alles bijeengenomen zou ik tot de meening overhellen, dat een concert van de H. O. V. aanmerkelijk meer kunstwaarde bezit en openbaart dan een van de Wiener Sanger knaben. Laat dat dus ook eens zoo vol zijn! K. DE JONG MARGUERITE COUPERUS IN ENGELAND. Onze stadgenoote mevr. Marguerite Coupe rus, die tien programma's, waarvan zes onder patronage van Prinses Louise van Engeland, te Brighton en te Londen geeft, welke op 6 November persoonlijk door H.K.H. geopend zullen worden, zal zich tevens 8 November wederom in The Holy Trinity" Kerk te Brighton laten hooren. Onze stadgenoote zal deze weken weer haar intrek nemen ten huize van een der hofdames van Prinses Louise van Engeland. Verder zal Marguerite Couperus zich op 11 November bij de opening van het „British Physical College" laten hooren en 12 en 13 November in Victoria Hall. Wegens te groote drukte zal mevr. Couperus zich tot haar spijt niet, evenals vorige jaren in de St. Peters Kerk kunnen laten hooren. Naar wij vernemen wordt te Londen een eere-comité voor onze stadgenoote gevormd, waarin o.a. the Countess of Oxford and Asquith (de weduwe van den staatsman, als schrijfster bekend als Margot Asquith), Vis- countesse Snowden en miss Megan Lloyd George reeds zitting hebben genomen. Het Zondagochtendconcert. De Haarlemsche Orkest-Vereeniging; geeft weer een ochtend-concert, onder leiding van Marinus Adam, op Zondag 1 November, 11.30 uur, in de Gemeentelijke Concertzaal. Het programma vermeldt: Ouverture en Adagio uit het Ballet „Die Geschöpfe des Prometheus", L. v. Beethoven Zwischen act musik „Rosamunde" Fr. Schubert Huldigingsmarsch Ed. Grieg Ouverture „Guillaume Tell" G. Rossini Wals uit „Der Rosenkavalier" Rich Strauss Suite uit het Ballet „Sylvia" L. Delibes Zondag 22 November wordt het 3de Ochtend concert gegeven onder directie van den heer Fr. Schuurman. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. 10 EVANGELISCHE GEMEENTE. Berkenstr. ingang 2de deur. V.m. 9.15 uur: Ds, P. D. v. d. Togt. Nam. 7 uur: Ds. P. D. v. d. Togt. Medewerking Ewng Zangkoor Saturnusstraat 18: Maandag nam. 78, 89 uur; Catechisatie Woensdag nam. 7 uur: Meisjeskrans. Woensdag nam. 7.30 uur: Jongelingsvereen. Vrijdag nam. 8 uur: Zangrepetitie.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 12