Ernstige ontploffing op een schip Wereldspierkracht. verbouwings-opruiming Iets uaodty i'Mc de Bafy lat. van It/ee4 Het wrak bij Castricum. Het Betanpijltste 54e Jaargang No. 16368 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 31 October 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: i\ IV. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. CJ1TGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10132, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclame* 0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 1400.-, Duim ongeschiktheid f 2000.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400 Vei het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.-, lies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger f 30.-. orwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. Schenking van den heer Springer. Aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen, Leonard A. Springer. De heer L. A. Springer, tuinarchitect te Haarlem, heeft, ten behoeve van het onder wijs aan de landbouwhoogeschool te Wage- ningen, zijn in den loop der jaren bijeenge bracht, belangrijk en uitgebreid dendrolo- gisch herbarium aan het rijk ten geschenke aangeboden. Voor deze zeer gewaardeerde schenking is den heer Springer de bijzondere dank der re geering betuigd. De parkarchitect Leonard A. Springer werd den 24en Januari 1855 te Amsterdam geboren In 1871, nadat hij het Instituut van H. G. Roodhuizen te Amsterdam afgeloopen had, kwam hij op de Tuinbouwschool „Linnaeus'' te Watergraafsmeer. Daarna moest hij zich in de praktijk en door zelfstudie verder bekwamen, waarvoor hij o.a. eenigen tijd te Parijs doorbracht. In 1891 vestigde hij zich te Haarlem, waar hij sindsdien gewoond heeft, welk verblijf in onze stad alleen afgebroken werd van 1897 1900 door zijn leeraarschap aan de toen malige Hoogere Tuinbouwschool te Wage- ningen. In 1900 werd hij adviseur van den Hout en de Plantsoenen der gemeente Haarlem en hij behield deze functie tot hij den 65-jarigen leeftijd had bereikt. Onder burgemeester Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden heeft de heer Springer Den Hout en de plantsoenen onder zeer veel tegenstand gereorganiseerd en in den tegenwoordigen toestand gebracht. Bovendien heeft hij door het geheele land tal van particuliere buitenplaatsen en open bare parken aangelegd of herzien. Als tuin- en parkarchitect heeft hij zich van het begin af steeds geplaatst op het standpunt van een volkomen onafhankelijk architect, die geenerlei voordeelen genoot uit voor den aanleg benoodigde leveranties. De dendrologische nomenclatuur en de ge schiedenis der tuinkunst hebben zijn bijzon dere belangstelling, waarvan hij in tallooze tijdschriftenartikelen deed en nog doet blij ken. Op deze gebieden bracht hij uitgebreide verzamelingen bijeen. Tanks der Spaansche regee- ringstroepen in den strijd. Opstandelingen zouden bij Sesena een duizendtal manschappen verloren hebben. (Zie ook pag 4). MADRID, 31 October (Reuter-AH.P.) In de actie van de regeeringstroepen bij Sesena hebben gisteren de nieuwe tanks een groote rol gespeeld. Hun kanonnen en mitrailleurs dooden of wondden een duizendtal opstande- linge.n. Volgens een ooggetuige drongen de tanks Sesena binnen en vernielden hier een bat terij artillerie van de opstandelingen, ver volgens vertrokken de tanks naar Esquivias waar eveneens vijf stukken geschut werden vernield, daarna werden twee escadrons ca- calerie der Morokkanen gedecimeerd, waarna de oorlogsmachines naar Sesena terugkeer den en de barakken van de opstandelingen vernielden, steeds dood en verderf zaaiend. De berichten uit Oviedo en Huesca ver oorzaken een optimisme in de hoofdstad, niet tegenstaande de bombardementen van de luchtmacht der opstandelingen. De regeerings-luchtmacht heeft wederom het vliegveld van Sevilla gebombardeerd. Vier hangars en het verblijf der officieren ge raakten in brand. Uit Bilbao wordt gemeld dat de luchtmacht van de regeering de stel lingen van de opstandelingen bij Elgeta heeft gebombardeerd. (De Haagsche Post vraagt mij en anderen: Wist u dat de totale activiteit van de menschelijke spierkracht over de geheele wereld per jaar ongeveer overeenkomt met 110 duizend millioen paarde- kracht?) Ik wist het niet, hoe zou ik het ook weten, Zelfs heb 'k er niet het flauwste denkbeeld van, Hoe zoo'n massale spierkracht wordt gemeten, Maar 'k heb respect voor hem, die zooiets kan. Zou het de Haagsche Post persoonlijk wezen, Die deze knappe krachtproef heeft gedaan, Of heeft zij het weer ergens zelf gelezen? Enfin, daar komt het niet zoozeer op aan. Ik wou er liever eens speciaal op wijzen, (In onzen tijd van twijfel heeft dat nut) Hoezeer wij 't menschdom vaak hooren misprijzen, Het heeft toch, zou ik zeggen, nog wel fut. Geest-, wils- en zielskracht vallen hier nog buiten, Het gaat om spieren, louter dus physiek, Als men de kracht van 't woord niet uit zou sluiten, Dan kreeg men nog veel hooger statistiek. En dit is ook een prettige gedachte, Elk draagt hierin naar eigen kracht wat bij, U hebt uw aandeel in dien berg van krachten, En er is ook een pieseltje van mij. Ik wil mij daarbij maar niet af gaan vragen, Of onze kracht naar waarde is geschat, Wat mij betreft is, na mijn jonge dagen, Mijn spierkracht, zacht gezegd, niet meer je dat. Maar één ding zal men stellig niet weer spreken, Werd al die kracht ten goede aangewend Waaraan helaas nogal wat blijft ontbreken) Dan was des levens schoonheid permanent. Helaas, wij moeten wel met spiit ervaren, Dat niemand nog dit ideaal verwacht, Bij al die kracht behoort weer telken jare Een groot teveel aan louter dommekracht. P. GASUS Dames, Denkt U vooral om onze Spotprijzen. Spotprijzen. Stoffenmagazijn „Favoriet" Barteljorisstraat 27 (Adv. Ingez. Med.) Ernstig jachtongeluk te Heemstede. Op het landgoed Meerenberg. Op de buitenplaats Meerenberg te Heemstede zou een jachtpartij gehou den worden. Terwijl de jagers en drij vers bezig waren zich gereed te ma ken voor de jacht, ging plotseling bij het laden van één der geweren een schot af, waardoor een der jagers, de 36-jarige H. M., uit Soestdijk, in de zij getroffen werd. Het slachtoffer werd op last van dr. J. Laeijendecker in zorgwekkenden toestand naar de Maria stichting in Haarlem vervoerd. Nader vernemen wij nog, dat de toestand van het slachtoffer hoogst zorgwekkend is. Brandstoftoeslag gaat 1 November in. Uitbetaling op 7 November. Door den Dienst van Maatschappelijk Hulp betoon en den Dienst der Werkloosheidsbe strijding is thans medegedeeld dat overeen komstig een van den Minister van Sociale Za ken ontvangen circulaire, te beginnen met de week van 1 tot 7 November a-s. en eindigende 3 April 1937, aan gehuwde en ongehuwde kost winners, alsmede aan hen die den steun voor alleenwonenden ontvangen, een toeslag op den steun, voor het aanschaffen van brandstoffen kan worden verstrekt. Kostgangers, kamerhuurders en zij, die tij dens werkloosheid zijn gehuwd en thans nog den kostgangerssteun ontvangen, komen voor dezen toeslag niet in aanmerking. De toeslag bedraagt ten hoogste f 1 per week. Voor de toekenning komen in aanmerking de werkloozen, die op 31 October 1936 twee maanden onafgebroken gesteund worden. Aan deze categorie van gesteunden wordt de toe slag op Zaterdag 7 November a.s. uitbetaald. Voorts kunnen zij, die op 31 October nog geen twee maanden onafgebroken gesteund worden en voor brandstoffen toeslag in aanmerking wensclien te komen, daartoe een aanvrage indienen. Wanneer deze aanvragen uiterlijk Woensdag 4 November a.s. behoorlijk ingevuld en onderteekend bij de Diensten worden inge zonden, zullen de toeslagen, voorzoo ver deze worden toegewezen, nog dezelfde week worden uitgekeerd. Ten einde onnoodige administratie te voor komen wordt er de aandacht op gevestigd dat degeenen die twee maanden onafgebroken in steun zijn, geen aanvraag behoeven in te die nen. daar deze, als zij overigens aan de ge stelde eischen voldoen, automatisch voor den in aanmerking komen. Tevens brand uitgebroken. Groot aantal slachtoffers? Heel Schiedam door den knal opgesch rikt. Hedenmorgen omstreeks tien mi nuten voor tien heeft op het Griek- sche stoomschip „Petrarkis Nomi- kos", dat voor het vierjaarlijksch survey bij de werf Feijenoord lag, een zeer ernstige ontploffing plaats gehad. De ontploffing had plaats in het ketelruïm. Onmiddellijk na de ontploffing brak aan boord van het schip brand uit. De brandweer van Schiedam en van Rotterdam rukten direct na het eer ste alarm met groot materiaal uit. Ook de drijvende stoomschuit van de Rotterdamsche brandweer werd on middellijk naar de werf van Wilton- Feijenoord gedirigeerd. Intusschen werden ook de genees kundige diensten van de gemeenten Schiedam en Rotterdam gealarmeerd en werd veel materiaal naar de werf gezonden. Van den Rotterdamschen genees kundigen dienst zijn vier wagens naar Schiedam gegaan. Onmiddellijk is men op de werf begonnen met hulp te verleenen aan de arbeiders, die op het brandende stoomschip in gevaar verkeeren. Het stoomschip „Petrarkis Nomikos" is een tankschip, metende 7.020 ton. Het is in 1914 gebouwd en is eigendom van de reederij Petros M. Nomicos Ltd. te Piraeus. Het schip was 21 October van Le Havre naar Rotterdam gekomen voor bovenge noemd vierjaarlijksch survey. Groote consternatie in Schiedam. De ontploffing heeft in Schiedam groote consternatie verwekt. Tot ver in den omtrek werd de ontploffing gehoord en van alle kanten stroom den de inwoners van Schiedam en vooral zij, die bloedverwanten heb ben die in het bedrijf van Wilton- Feijenoord werkzaam zijn, naar den ingang van de werf. Voor de hekken van de werf stonden spoedia- na het bekend worden van de ontploffing duizenden menschen. Men vreesde, dat er één groot aantal slachtoffers zou zijn. Onder hen waren velen, die zich angstig afvroegen, wat er met vaders, zoon of broe ders zou zijn gebeurd. Ook op de werf zelf ontstond direct na de ontploffing een groote consternatie. Onmiddellijk toen bekend werd, wat er gebeurd was, werd het geheele personeel der werf gerequireerd om zooveel mogelijk hulp te verleenen. Aan boord van het Grieksche tank schip bevonden zich op het oogenblik der ontploffing waarschijnlijk alle leden der bemanning en vermoedelijk tusschen de twintig en dertig arbei ders van de werf. Tegen elf uur konden wij nog niet verne men op welke wijze de ontploffing heeft plaats gehad. Dat deze echter zeer ernstig geweest moet zijn blijkt wel uit het feit, dat direct na de ontploffing aan alle kanten op het schip de vlammen uitslaegen. Reeds is een aantal slachtoffers van boord gehaald, vermoedelijk een vijftiental, onder wie twee of drie dooden. Het grootste deel der slacht offers was bewusteloos. Zij worden naar de ziekenhuizen overgebracht. Voorzoover kon worden nagegaan hebben twee ontploffingen plaats gehad. Twee ontploffingen na elkaar. Voor zoover op het oogenblik kan worden nagegaan, hebben aan boord van het Griek sche tankschip „Petrarkis Nomikos" twee ont ploffingen vlak na elkaar plaats gehad. De eerste ontploffing geschiedde in een olie- bunker. Tengevolge hiervan is de boven dezen bunkei' gelegen ketel door het dek van het schip geslagen. Tijdens de ontploffing waren ongeveer der tig personen aan boord, van wie, zooals ge meld, tegen elf uur vijftien, allen overdekt met ernstige brandwonden, van het schip wa ren afgebracht. De hulpcolonne van de Werf Wilton en de Roode Kruis Transportcolonne verleenden de eerste hulp. De brandweren van Schiedam en Rotterdam, die korten tijd na de eerste ont ploffing ter plaatse verscheen, stonden te genover de vuurzee aan boord vrijwel mach teloos. Omstreeks tien uur volgde een twee de ontploffing, welke, naar het schijnt, nog ernstiger is dan de eerste en ten gevolge waarvan, voor zoover op het oogenblik bekend is. vele personen het leven hebben gelaten. Van het brandweerpersoneel van Schiedam zijn eenige leden gewond, onder wie de commandant van de Schiedamsche brandweer, de heer J. van der Plas. Deze kreeg bij het blus- schingswerk een ernstige wonde aan 't achterhoofd. Omstreeks elf uur vreesde men, dat aan boord van het als een fakkel brandende schip een derde ontploffing zou volgen en in ver band hiermede kon 1e brandweer niet aan boord blijven. Dikke zwarte rookwolken stijgen uit het schip op en verspreiden boven de werf en om geving een verstikkenden rook. Men vreest uitbreiding: naar den wal. Zooals gemeld, vreest men nog meer ontploffingen aan boord van de „Pe trarkis Nomikos" en in verband hier mede is te kwart voor elf heden ochtend bevel gegeven de machine fabriek van Wilton-Feyenoord, welke dicht bij het water staat, te ontrui men. Het is niet bekend hoeveel personen zich nog precies aan boord van het brandende stoom schip bevonden. Onmiddellijk na de eerste ontploffing snelde van alle kanten hulp toe, en daardoor bevinden zich aan boord van het schip niet alleen nog leden van de bemanning en arbeiders van WiltonFeyenoord. die bij het plaats hebben van de ontploffing aan boord waren, doch ook waarschijnlijk nog brandweerlieden en ander personeel van Wilton, die te hulp waren gesneld. Wat het lot van al deze personen is, kan nog niet worden nagegaan. Na elf uur werd aan boord van de „Petrar kis Nomikos" geen mensch meer toegelaten, in verband met het gevaar van verdere ont ploffingen. Reeds drie dooden geborgen. Er bestaat geen enkele zekerheid omtrent het aantal dooden, dat bij deze ramp zal zijn te betreuren. Tot dusver zijn drie dooden geborgen: de donkeyman, een vierde machinist van de bemanning en een man van het personeel van Wilton-Feijenoord Eenige tientallen gewonden zijn in tusschen reeds naar het ziekenhuis overgebracht. Een groot aantal autoriteiten uit Schie dam en Rotterdam heeft zich naar de werf Wilton-Feijenoord begeven. Onder hen merkten wij op den burgemeester van Schie dam, mr. dr. F. L. J. van Haaren, de subst.- officier van justitie, mr. Reumer. en leden van het parket uit Rotterdam. Twee schepen van den Rotterdamschen Lloyd, die in de buurt van het brandende schip lagen, zijn verhaald. Intusschen duurt het vervoer van gewon den met brancards, ziekenauto's en tot zie kenauto's geïmproviseerde vrachtauto's naar het ziekenhuis voort. „Petrarkis Nomikos" dateert van 1906. Het s.s. „Petrarkis Nomikos" is het oude Duitsche, in 1906 te Flensburg gebouwde s.s. „Hagen", hetwelk een laadvermogen heeft van ruim 7000 ton. Het schip een z.g. olie stoker behoort, zooals gemeld, aan de reederij P. M. Nomikos Ltd. te Pii'aeus. Reeds zes dooden geborgen. Om half één werd ons geseind, dat er op dat oogenblik ZES DOODEN waren geborgen. De werf werd ontruimd. De toestand op de werf ontwikkelde zich voortdurend ernstiger. In verband met het groote gevaar voor nieuwe ontploffingen en ook genoodzaakt door de grtooe hitte, die het brandende schip verspreidde, mest de werf worden ontruimd. De brandweer en de hulpcolonnes moesten zich tot op ongeveer 150 meter van het bran dende schip terugtrekken, zoodat het schip op 't oogenblik aan zijn lot is overgelaten. Behalve de reeds genoemde drie dooden, zijn bij de ramp ook nog om het leven gekomen: de heer Hoek. hoofdagent van politie te Schie dam en de heer Nieuwenhuis, die deel uit maakte van één der hulpcolonnes. De identiteit van het zesde slachtoffer is nog niet vastgesteld. Vraag» z i c h t ze n d i n g. Gierstraat 20 - Tel. f4651 (Adv. Ingez. Med.) AFSCHEID W. F. TEMPELMAN. De heer W. F. Tempelman, bedrijfsleider bij de Amsterdamsche Rijtuig Mij gaat, na 32 jaren als bedrijfschef bij genoemde Mij. werkzaam te zijn geweest, wegens gezond heidsredenen het bedrijf verlaten. Het woord is aan.... Anonymus: Wie geheel radeloos toil zijn moet zich door allen laten raden. De pogingen om zekerheid te krij gen over het wrak, dat vier mijl uit de kust bewesten Castricum in zee is gesignaleerd, met de kiel naar bo ven en dat derhalve gevaarlijk voor de scheepvaart zou zijn, zijn nog niet opgegeven. Nadat de „Neeltje Jacoba" Vrijdag den geheelen dag tusschen IJmui- den en Camperduin de zee had afge zocht, en onverrichterzake huistoe moest gaan, is besloten, dat deze red dingboot ook heden zee zou kiezen om hetzelfde gebied af te zoeken, terwijl de motorreddingboot „Dorus Rijkers" van den Helder tot Camperduin naar het wrak zal speuren. Men heeft me dewerking gekregen van den Marine- vliegdienst, waarvan eenige water vliegtuigen uit het kamp „De Mok" assistentie zulen verleenen bij het afzoeken van de zee, om, wanneer zij iets ontdekt hebben, daarvan aan de reddingbooten kennis te geven. De bemanning van de SCH 179. Absolute zekerheid omtrent het vergaan van de SCH 179 bestaat er nog niet, doch hoop. dat het schip nog behouden binnen zal vallen, durft men niet te koesteren. Op verzoek van de reederij publiceerden wij tot heden nog niet de namen van hen, die bij deze ramp een graf in de golven heb ben gevonden Nu echter het verloren gaan van het schip als vrijwel zeker wordt aan genomen, volgen hier de namen van de moe dige visschers, die vermist worden: W. de Niet, schipper; B. de Niet, stuurman, C. Blok. monteur; A. Mos. Z. Taal, B. Fran ken. D. Bal. L. Spaans, matrozen; J. Klein, licht matroos; L. de Jager en C. Mos, oud sten. C. Overduin. jongste, J. Overduin, reep schieter, W. Harteveld, afhouder. ZONNIGE KAMERS KROON- BEHANGSELS. Alléén GR. HOUTSTRAAT 179, Telef. 14269. (Adv. Ingez. Med.) OP EEN GRIEKSCH SCHIP HEEFT TE SCHIEDAM EEN ERNSTIGE ONTPOF- FING PLAATS GEHAD; MEN VREEST, DAT EEN GROOT AANTAL SLACHTOF FERS ZIJN GEVALLEN. pag. 1 Hoe de presidentsverkiezingen in Amerika geschieden. pag. 4 Luchtbombardement van Madrid heeft een ontzettende uitwerking. Dag. 4 De „Van der Wijck" zou reeds in Soerabaya slagzij hebben vertoond. pag 3 De Koninklijke familie heeft haar waardee ring uitgesproken voor het reddingswerk der N. Z. II. R. M. en van de „Nestor". oag 3 Vele leden der Tweede Kamer verzetten zich tegen het initiatief-voorstel Ter Laan. pag. 3 Bioscopen. pag 14 ARTIKELEN. ENZ. Een hondenleven: De schoonheid van Carmen Dag 3 Van onzen Berlijnschen correspondent: Duitschland's streven naar economische onafhankelijkheid. pag. 4 Van onzen correspondent te Londen: Mag naat contra Minister. pag 4 Financieele Kroniek: De stijgende gulden. Dag. 17 J. H. de Bois: Litteraire kantteekeningen. pag 14 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft O*" '7 J. B. Schuil over: Leopold de onweerstaan bare. pag. 12 K. de Jong: Wiener Sangerknaben. pag. 12 Van onzen Weenschen correspondent: Een Weensche Shirley Temple. Dag 13 Joh. Chr. Wijnand: Uit Urk's grijze historie. pag. 13 Jules Kammeijer: Blijft fit! pag 13 P. A. Lammerts van Bueren: Het puntenstel- sel in de Nederlandsche Cricket competitie. pag. 12 P. v. d. Hem: De afdeelingen der Tweede Ka mer en de Justitiebegrooting. oa2 3 H. D. Vertelling: De panne. pag 17 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 5.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1