ELIXER .WEERBERICHT H.D. VERTELLING GELD EN LIEFDE MAANDAG 2 NOVEMBER 1936 HAARDE M'S D A G B E 'A D 1 Het spec, adres voor alle 1e kl. merken VULPENNEN en VULPOTLOODEN is Qffo-daittunSa ZIJLSTRAAT 90 - HAARLEM - TEL. 11161 (Adv. Ingez. Med.) De depreciatie van den gulden. De werking van het egalisatiefonds. Onze financieele medewerker telefoneer de ons hedenmiddag: De nieuwe week is op de wisselmarkt met vrijwel de noteeringen van Zaterdag ingezet. Het Nederlandsche egalisatiefonds schijnt thans te functionneeren, echter niet om den gulden te steunen, doch een stijging tegen over dollar en pond te voorkomen. Er schijnt op grond van de Nederlandsche betalings balans geen reden te zijn vooreerst een ver dere depreciatie van den gulden te verwach ten. Eer het tegendeel. Blijkbaar wenscht de regeering de depreciatie op het tegenwoor dig niveau voorloopig te handhaven. Nu het pond tegenover den dollar den laatsten tijd iets is geadald wordt de aan drang tot verdere waardevermindering in Engeland ook zwakker, maar onzekerheid blijft thans de wisselmarkt beheerschen. Op de voorbeurs van heden waren lokale fondsen weer vast gestemd. Koninklijken liepen van 393 V? tot 403 op, Philips van 251 tot 253 1/2, Unilevers van 169 tot 161, Am sterdam Rubber van 247 tot 253, H.V.A. van 408 tot 413. enz, Van Amerika waren vooral koperwaarden als Kevincott en Huaconda gevraagd, die boven Amerikaansche pariteit werden ver handeld. DE DEPRECIATIE VAN DEN GULDEN deprec. deprec Dollar te A'dam Pond te A'dam in proc. In proc 3f Oct. v.beurs f 1.84 11/16 20.5 9.03 f 17.4 2 Nov. V.beurs „1.84 3,'4 20.5 9.03 „17.4 AFSCHEIDSDINER OVERSTE P. S. HARTOGH HEYS VAN ZOUTE VEEN. De officieren van het Landstormkoros Ken- nemerland en de leden der gewestelijke com missie van het verband Kennemerland hebben den aftredenden Korpscommandant, overste P S. Hartogh Heijs van Zouteveen Zaterdag avond j.l. in hotel Lion d'Or een afscheids diner aangeboden. Namens de Nationale landstormcommissie waren aanwezig: de voorzitter, luitenant-gene raal L F. Duymaer van Twist en de secretaris, res.-kapitein G F. Boulogne; namens de ge- westeliike commissie: de voorzitter, de heer D. O. Norel en vele leden. Namens de officieren bood de res.-kapitein C. Schuttevaer. den aftredenden commandant in een zeer waardeerenden toespraak een mooien staanden lamp aan. Generaal Duy maer van Twist, de heer Norel en vele officie ren voerden daarna het woord. De aftreden de commandant nam met een hartelijke toe spraak afscheid van het korps officieren onder dankzegging voor het mooie hem aangeboden geschenk en voor de groote samenwerking, die hij steeds heeft mogen ondervinden. PRINS BFRNHARD BEZOEKT HET HOOGOVENBEDRIJF. Prins Bernhard heeft hedenmiddag een bezoek gebracht aan het Hoogovenbedrijf, Buizenfabriek en Mekog In het Casino van het Hoogovenbedrijf heeft Z.D.H. de lunch gebruikt. De prins werd op zijn bezoek aan de bedrijven door de directie rondgeleid. ACENDA Heden: MAANDAG 2 NOVEMBER Stadsschouwburg, WilsonspleinRotter- damsch-Hofstad tooneel; Een lentedag van 's morgens acht tot middernacht. 8.15 uur Remonstrantenhuis, Wilhelminastraat 22: Allerzielen-herdenking voor „Harmonia", 815 uur. Hotel „Lion d'Or": Bazar Christ. Vereeni- ging tot Kraamhulp Haarlem, en Omstre ken. 2.30—5 en 7.30—10 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: Drie harten op een Ijsschots, met Robert Montgomery, 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Onder twee vlaggen, met Claudette Colbert. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Verzwegen zonde, met Kay Francis, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De geliefde Vagebond, met Maurice Chevalier, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. behalve 's Maan dags. toegang vrij. DINSDAG 3 NOVEMBER Gemeentelijke Concertzaal: Galaconcert H O. V.. 8 15 uur, Hotel „Lion d'Or": Bazar Christ. Vereeni- ging tot Kraamhulp Haarlem en Omstre- gen. 2.30—5 en 7.30 -10 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Bazar van de Christ. Ver. tot Kraamhulp. De Christelijke Vereeniging tot Kraamhulp herdenkt dezer dagen haar 12;/-jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan wordt heden en mor gen in hotel Lion d'Or een bazar gehouden, die vanmiddag om 2.30 uur door Ds. C. J. van Paassen geopend zal worden. Vele rappe dameshanden hebben één der achterzalen van het hotel omgetooverd in een gezelligen bazar. De fraai ingerichte stands bieden een keur van artikelen. Een groote plaats is ingeruimd voor de handwerkstand, waarvoor alle kleeden, kussens en wat dies meer zij. door de dames van de vereeniging zijn vervaardigd. Bloemen en planten en zelfs pakjes met bloembollen zijn door verschillen de Haarlemschc firma's gratis voor dezen bazar beschikbaar gesteld en geven de zaal een vroo- lijk aanzien. Verder is er een groote stand, waai- levensmiddelen en versnaperingen ver kocht worden, een afdeeling kunstartikelen, een theeschenkerij en niet te vergeten de win kel „In de Soete Suikerbol", waar ouderwet se he eigengebakken oliebollen te koop zijn. Wij twijfelen er niet aan, of deze stand zal het bijzonder druk hebben vandaag morgen. Ook het vermaak en het kansspel zijn niet vergeten. Een voetbalspel zal de enthousiasten in de gelegenheid stellen een match Holland Noorwegen in miniatuur te organiseeren. Een kamerbiljart zal de liefhebbers van deze sport wel tot een partijtje verleiden. Er is een rad van avontuur en een groote loterij met vele fraaie prijzen. De trekking van deze ver loting vindt reeds vanavond om 10 uur plaats, zoodat de bezoekers van vanmiddag en van avond nog hun kans kunnen grijpen. De bazar is geopende heden van 2.305 uur en van 7.3010 uu.r en Dinsdag van 1012 uur, van 2.305 uur en van 7.3010 uur. SUBSIDIES KAMER VAN KOOPHANDEL. Het Bureau der Kamer van Koophandel stelt, voor, niet te voldoen aan het verzoek om subsidie van: het Nationaal Fonds voor bij zonder nooden te 's-Gravenhage, de Wereld Jamboree 1937 te Vogelenzang en de Ned. Vereeniging van Zeglieden te Amsterdam en: f 100 subsidie te verleenen aan de Centrale Aalsmeersche Veiling te Aalsmeer. Voorts stelt het Bureau voor, het subsidie voor de Schippersvereniging Schuttevaer te Santpoort van f 10 te brengen op nihil en aan oe Vereeniging Santpoort's Bloei te Santpoort een subsidie te verleenen van f 25 (vorig jaar geen subsidie). NED. KORFBALBOND De Uitdagen. WESTELIJKE AFDEELING. Eerste klasse. KattenburgD V D 4—2 D T V—Sportief 2—7 Koog ZaandijkBlauw Wit 4—6 Het ZuidenH K V 6—1 RozenburgOns Eibernest 0—4 Fluks—H S V 4—4 Tweede klasse. SpartaOlympia 4—2 SamosExcelsior 3—1 BilthovenAvanti 7—0*) Vesta—Koog Zaandijk II 5—1 Blauw Wit IIIRohda 1—3 VolhardingOosterkwartier 5—2 D D V-Allen Weerbaar 5—7 Westerkwartier II—Blauw Wit II 5—8 Oosterpark—Z K V 5—2 Derde klasse. AmstelodamumHaarlem 1—1 T H B—D TVD 2—4 Luto II—D V D II 3—2 Soprt VereentSwift II 1—0 District Vij fK V D II 9—2 Blauw Wit V—Rohda II 3—2 Reglementair. Sport VereentSwift II (10) Met het kleinste verschil heeft S. V. zich kun nen handhaven tegen de Swift-reserves, die een vrij zwakken indruk maakten. De beide aanvallen waren niet opgewassen tegen de resp. verdedigingen en hoewel de thuisclub in het veld veel sterker was, kon haar aanval maar niet op dreef komen, waar door doelpunten uitbleven. C. de Goederen maakte na een half uur een goal, die tenslotte de overwinning beteekende. De heer Baay leidde dezen wedstrijd correct. VolhardingOosterkwartier (52) Al spoedig weet Abels voor Volharding te doelen (10>. Wel wordt door Oosterkwart-ier hard gewerkt, maar lukken wil het niet. De aanvallen van Volharding zijn gevaar lijker. Na een half uur weet Th. Poelgeest met een mooi schot den gelijkmaker te scoren (11). Als ieder denkt, dat de rust met on gewijzigde stand komt is het mej. Elsinga die aan Volharding de leiding hergeeft (21). Na rust aanvankelijk hetzelfde spelbeeld. Na 10 minuten is het Pavoort, die er 31 van maakt. In de derde opstelling maakt W. v. d. Linden er van dichtbij 32 van. Volharding wist door A. Flichte haar voor sprong te vergrooten (42). Vijf minuten voor het einde scoorde Volharding het laatste doelpunt (52). T. H. B.—D. T. V. 2 (2—4) De eerste aanval van D. T. V., levert een goal op; een minuut later maakt Van der Waals gelijk (11). jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten t0./5 per flacon (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen Zuidwestelijken tot Noordwestelijken of Noordelijken, later weer krimpenden wind, tijdelijk opklarend, daarna weer toenemende be wolking, aanvankelijk weinig of geen, later weer toenemende regenkans, koude nacht, later weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 766.7 rn.M. te Biarritz. Laagste 745.6 rn.M. te Andaenes. De diepe depressies, die hoog in het Noor den voorbijtrekken, vertoonen langgerekte V-vormige uitloopers, die tot den 50sten breedtegraad reiken. In deze uitloopers is het weer nevelig en somber met in onze omgeving lichte, in het buitenland van Europa en vooral in de berg streken plaatselijk zware regens. In de gebieden met lage luchtdrukken en betrokken lucht, bleef de nacht warm, in de opklaringsgebieden met hoogere luchtdruk ken was de ochtend koud en daalde de tempe ratuur zelfs tot onder het vriespunt. Op IJsland waren de barometers gister morgen sterk stijgende en waren de winden overal zwak. In den nacht daalde de luchtdruk weer 15 mJVf. en stak opnieuw een storm uit het Oos ten op. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Zuidwesten houdt stand. Op de Azoren blijft de luchtdruk ben voortduring zeer hoog. Aan de Rivièra is het weer mooi. Het is te verwachten, dat het weer in onze omgeving een sterk wisselend karakter zal hebben met perioden van betrokken en som ber weer en opklarend en zonnig, met over het algemeen weinig regen. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 760 rn.M. Stand van gister 762 m.M. Neiging; Achteruitgang. Opgave van: CAREL V. HUIZEN, Opticien Kl. Houtstraat 13 Tel. 14112. HOOG WATER TE ZANDVOORT Maandag v.m. 4.29 uur; n.m. 16.53 uur. Strand berijdbaar van 9-3015.00 uur. Dinsdag v.m. 5.16 uur; n.m. 17.34 uur. Strand berijdbaar van 10.1515.30 uur. De T.H.B.-verdediging is den D. T. V.-aan- val volkomen meester. Vlak na rust krijgt D.T.V. twee straf wor pen, waarvan de laatste werd benut. Maar vlak daarop maakte Booms toch weer gelijk, na vele kansen gehad te hebben. Ondertusschen was Hermus door den wel streng op tredenden scheidsrechter van het veld gezonden. Dit is voor T.H.B. de oorzaak geworden van de nederlaag; zijn tegenspe ler bleet ongehinderd schieten en maakte twee goals. Toen het publiek te rumoerig werd, ge lastte scheidsrechter Baak, dat het veld ont ruimd meest worden. Aldus eindigde deze wedstrijd met een ne derlaag voor T. H. B. AmstelodamumHaarlem (11) Het veld der Amsterdammers blijkt voor de Haarlemmers een groote handicap te zijn. Dezen zijn immers een groot veld gewend; nu moest gespeeld worden op een terrein van minimum-afmetingen. Het spel werd daar door weli primitief. Amstelodamum is dan ook iets sterker. Slecht schieten is echter oorzaak, dat de score blank blijft. In de tweede helft komt Haarlem iets meeT opzetten. De partijen zijn nu aan elkaar ge waagd. Een kwartier voor het einde scoort F. Licht met een mooien verren bal (01). Na vijf minuten weer ook Amstelodamum te doel punten, waarbij het verder bleef. Kö ^7 IN UW BORREL n COCKTAIL LIKEUR Ö'X VERMOUTH SHERRY CAJZ&Zn.VAN KKELA-GRONINGEN (Adv. Ingez. Med.) Doktershanden. Vermoeid draaide Wil het hoofd heen en weer- Als dat mensch nu toch alsjeblieft eens stil wilde zijn. Gek werd je van dat gekakel. Wat konden haar de operaties van al die fa milieleden schelen De woorden stootten in haar ooren, bezeer den haar, vermoeiden haar en er was geen uitweg, ze moest het dragen, ze moest het ondergaan. Even schoot het door haar ge dachten, dat ze zou kunnen bellen, dat zuster dan kwam en het praten zou verbieden, maar ze had er geen energie voor, was ook bang de kamergenoot» te beleedigen, die dan. wie weet, den heelen tijd stug en boos zou blijven. Als je haar hoorde, zou je denken, dat er geen enkele operatie gunstig verliep, behalve dan de blindedarmoperatie, die ze net zelf had gehad. Maar dat was dan ook maar op het kantje volgens haar zeggen het had niets gescheeld of er waren complicaties ge weest. net als bij die nicht van haar; nou die kreeg krampen na den tweeden dag en niet zoo'n beetje ook. De dokter zei dat het niets was, maar toen ze maar koorts bleef houden en schreeuwde van de pijn, toen maakten ze haar weer open en wat bleek het geval? Een schaar zat erin, alsjeblieft! Je bent toch maar aan de beulen overgeleverd! En haar oom, die hadden ze op maagzweer behandeld, maar het was de lever en toen ze' opereerden was het al te laat en dan die geschiedenis met de moeder van haar vriendin, dat was ge woon verschrikkelijk geweest.daar hadden ze een tampon laten zitten. En een koorts! En een pijn! Veertien dagen later maar weer openmaken, maar toen was het vergif al door het bloed en het goede mensch was gestorven. Nou enfin, 't liep ook wel eens goed af, dat sprak vanzelf, die menschen konden veel en als je de keus had tusschen sterven en dat, dan nam je je kans, dat was een ding dat zeker is. De angst snoerde Wil de keel dicht, ze voel de zich kil en klam worden en ze huiverde onder de dekens. Had dat menschen dan geen meegevoel? Herinnerde die zich dan de laatste uren voor de operatie niet meer? Had zij dan niet in angst gezeten? Nou ja, ze had blinde darm gehad, dat was niet gevaarlijk, maar ze zou toch ook wel met een kloppend hard de laatste minuten hebben afgeteld. „Was U niet bang?" vroeg ze. „Bang? Oh mevrouw, ik heb hem geknepen als een dief. zooals m'n jongen zegt. Ze kun nen gemakkelijk wat vertellen van blindedarm is een kleinigheid, maar je moet er maar vóór staan!" „Mijn operatie is zooveel zwaarder, ik ben bangals er „Och kom, mevrouw" vroolijkte mevrouw van Buren haar op, „die dokters zijn zoo knap, U moet die staaltjes soms hooren! Wat ze niet allemaal kunnen doen met een mensch. dat is een wonder!" „En zooeven zei U. „Nou ja, er gebeurt wel eens een ongelukje ook natuurlijk. Maar dat is maar uitzonde ring. Daar heeft laatst m'n nichtje nog van mee kunnen praten, die was bijna het slacht offer geworden van een doktorale vergissing zooals ze dat noemen. Die had De zuster kwam op zachte voeten binnen en er was maar een enkele blik op de twee pa tiënten noodig om haar te vertellen wat er gebeurd was. „Die operatie-patiënten odk" mopperde ze in zichzelf, „als die zich weer een beetje mensch gaan voelen, vieren ze hun doorstane angsten uit op de slachtoffers, die nog aan de beurt komen." Dat was nu ook altijd en eeuwig hetzelfde en als je zoo'n pa tient er op wees, schrokken ze er zelf van, want ze hadden er eigenlijk geen erg in, dat ze het deden. Gruwelverhalen van je welste, flink aagedikt natuurlijk nu ze zelf een blik op de instrumenten hadden geslagen en er meer „in" waren en de ander kreeg verhoo ging van angst. Zeker een soort reactie op de angst, die ze hadden gehad voor alle com plicaties, die zich zouden, kunnen hebben voorgedaan. Wat was dat kleine Vrouwtje koortsig en dan die arme angstige oogen. Stakker, die zou straks haar plezier op kunnen als ze weer bij kwam, 't werd een groote operatie. Als het nu maar lukte, dan was het leed gauw genoeg geleden. Dat vrouwtje had eigenlijk alleen moeten liggen, die opwinding was funest voor haar en zuster keek verwijtend naar mevrouw van Buren, die den blik verkeerd begreep en er bezorgdheid in las om de patiënte. Begrij pend knikte ze haar toe met meewarige oogen en zuster schoot haast in den lach- Zoo wa ren ze nu. die patiënten. In hun hart mede lijden met het slachtoffer, maar hun drang om over allerlei al of niet gefantaseerde mis lukte operaties te spreken was nog grooter. En je zou eens moeten hooren. hoe die goeie aikkert uit haar slof zou schieten, als je haar zei, dat ze dat kleine vrouwtje had opgewon den en ongerust gemaakt. Dokter had nog al gedacht, dat gezelschap beter voor haar zou zijn, omdat ze zou gaan piekeren als ze alleen lag, maar daar zag je het resultaat alweer. Met zachte stem begon ze een vriendelijk gesprekje met Wil, terwijl ze de voorbereidin gen tot de operatie trof. Ze kalmeerde haar. toen ze de verdoovende injectie gaf, praatte luchtig bij het aantrekken der witte kousen, maakte grapjes om het geluid van het rijden van den brancard op de gang te overstemmen en bleef toen een beetje in de kamer redderen om controle op het gesprek te houden. Wil lag met steenkoude handen langgestrekt in het bed. De pijn, die haar soms tot on dragelijkheid toe schroeide, voelde ze niet meer, ze wist alleen nog maar dat ze het koud had, vreeselijk koud en haar tanden sloegen op ekaar. Fel beluisterde ze alle geluiden op de gang, bijtend op den binnenkant van haar wang, iederen keer als voetstappen naderden. Nu, nu ging het gebeuren. De deur draaide open. Hoe kónden ze lachen, o, hoe kónden ze! Wie praatte daar? Was dat dokter nog? Maar dan was het nog niet zoo ver, die moest nu toch allang beneden zijn? „Wel? En hoe gaat het met de patiënte? Vol goeden moed?" Met trillende lippen keek Wil den dokter aan, die voorzichtig op den rand van het bed ging zitten. „Een klein beetje bang? Een heel klein beetje?" „Erg bang" fluisterde Wil met een zware zucht. „Dat kan ik me best begrijpen hoor. Ik zou ook bang zijn. Je moet je tenslotte zoo heele- maal aan een ander overleveren hè? Maar ik zal m'n best doen hoor, dat wilde ik U nog even komen vertellen." Zijn hand lag op de hare, terwijl hij onge merkt de jagende pols opnam. Haar blik bleef aan die hand hangen. Een lange lenige hand, blank, met glanzende huid van veel wasschen en goede verzorging. Mooi van vorm waren die vingers, zacht en toch getuigend van kunnen en krachtige .vaardigheid. Bijna de hand van een moeder, dacht Wil. een manlijke moeder hand. en niet heelemaal helder meer, door de uitwerking van de injectie, vond ze die com binatie niet gek,, in tegendeel, zij gaf haar rust. „Zoo mevrouwtje, nu ga ik naar beneden en U volgt me als „une grande dame" per wagen. En niet bang zijn, hoor!" „Nee dokter. Dank U dat U nog even bent gekomen," En Wil drukte zijn hand, voor hij zich losmaakte en, haastig nu opeens, de kamer uitging. Ze hoorde hoe hij kort en za kelijk op de gang nog een paar orders gaf en toen kwam, met ratelende schokjes over den drempel, de brancard binnen. „Zoo mevrouw, de auto staat voor. Nu zul len we U eens keurig installeer en." Zuster draaide nog wat rond, verzette on- noodig een paar dingen hier en daar, terwijl ze vroolijk vertelde over de vacantie, die ze gauw kreeg en waarin ze naar Beieren wilde gaan. Lekker in de sneeuw, fijne frissche berg lucht na die carbolgeuren. Wil begreep het wel, ze kortte haar den tijd, terwijl dokter zich klaarmaakte. Wel was ze nog koud, wel moest ze de tanden op elkaar klemmen, maar ze kon nu rustig naar dien brancard kijken; zuster behoefde niet zoo vroolijk en luchtig te doen, want er was vertrouwen in haar hart. Ze sloot haar oogen en zag die blanke dokters hand weer voor zich. Ja. dacht ze. ik geef me over, die hand zal me helpen en toen ze haar voorzichtig naar de lift reden, glimlachte ze. HELEN. TEGEN EEN TRAM OPGELOOPEN. Op den hoek van de Leidschevaart en de Sehouwtjesbrug is Zaterdagmiddag om streeks 5 uur'een 67-jarige dame, die slecht- hoorend was. tegen een tram van de N. Z. H., die van Zand voort kwam, opgeloopen. De dame werd ernstig aan het hoofd ge wond en kreeg een hersenschudding. Leden van den Ongevallendienst en een dokter be handelden haar voorloopig waarna zij per ziekenauto naar het Diaconessenhuis werd vervoerd. Haar toestand is ernstig, doch niet levensgevaarlijk. Den trambestuurder treft geen schuld. HEEMSTEDE JUBILEUM BROEDER JAC. KORTENHOEVEN Zondag 1 Novem ber, op den dag van zijn zilveren feest, was aan Broeder Korten hoeven de leiding der Gods dienstoefening in de Kapel van Meer- èn-Bosch opgedra gen. Vele belang stellenden waren saamgekomen om deze plechtigheid bij te wonen. De spreker, die bijzonder waardee- rende woorden van dank en groote ver eering richtte tot zijn geestelijken leidsman Ds. Kijne en tot Dr. B. Ch. Ledeboer, Direc teur-Geneesheer der Stichtingen voor Toe vallijders te Haarlem en Heemstede, naar aanleiding van het Bijbelwoord I Thimoteus 1:12: En ik dank Hem, die mij bekrachtigd heeft, namelijk Christus Jezus onzen Heere, dat Hij mij getrouw geacht heeft mij in de bediening gesteld hebbende. Na het zingen van twee verzen van Gezang 49 en het uitspreken van den zegen werd door alle aanwezigen den jubilaris een feest lied toegezongen. Na afloop van den dienst kregen alle pa tiënten in de consistoriekamer de gelegen heid den jubilaris te complimenteeren, terwijl voor de genoodigden en bekenden in het Boschhuis gelegenheid was hun gelukwen- schen aan te bieden. Des middag was er thee in de Broederkamer, waar Br. Kortenhoeven ook nog vele gelukwenschen in ontvangst had te nemen. Des middags had er ten zijnen huize Post- laan 11 een zeer druk bezochte receptie plaats Behalve vele hartelijke gelukwenschen ont ving hij zeer vele bloemen en cadeaux o.a. een fraaie lamp van de gehuwde broeders, fraaie bloemstukken en vruchtenmanden o.a. van het bestuur der Chr. Vereeniging, van het Chr. Schoolbestuur en van de bewoon sters van Huize Sarepta te Haarlem. Op 11 Nov. a.s. zal het jubileum meer of ficieel in de inrichting gevierd worden. FEUILLETON Roman van HUGO BETTAUER. (Nadruk verboden.} 16) En plotseling laaide een nog onbekend vuur in haar op en werd het kind een vrouw die wil bewonderd worden; die het leven ten volle en in schoonheid genieten wil; die niet langer arm en behoeftig wil zijn. En met de laatste haar overgebleven kracht, reikte zij den Amerikaan haar ijskoude kleine hand en zei: „Wilt u mij drie uur bedenktijd geven? Vanavond nog zult u mijn beslissing ont vangen". Door een waas zag Franzi dat Fred heen ging; dan ging zij aan het venster staan, ademde diep en strekte haar geopende ar men naar het leven uit. Rolf zelf was het. die 's avonds Franzis jawoord aan Fred Holme in zijn hotel over bracht. Eerst was rij verpletterd geweest door hetgeen het meisje over het onderhoud had medegedeeld, maar dadelijk daarna had zijn vriendschap over zijn liefde gezegevierd. „Dat kun je niet afslaan", zei hij met be vende lippen. „Het zou waanzinnig zijn als je weigerde. Overigens, wanneer hij je niet bevalt, kun je je op het laatste oogenblik toch altijd nog terugtrekken. Neem het met beide handen aan en wordt de koningin in hermelijn, die je nu in bedelkleeren bent". Henry Garrick kan niet komen. Fred seinde zijn vriend en patroon alles wat gebeurd was en gaf een korte maar over tuigende beschrijving van haar schoonheid, deugdzaamheid en lieftalligheid en besloot met de woorden: „Kom onmiddellijk hierheen en haal je lieve bruid af. Een schoonere en betere zul je nooit kunnen vinden!" Na enkele uren kwam het antwoord, dat Fred een paar stevige verwenschingen ont lokte. „Dank voor je moeite en verheug mij over het welslagen. Het organiseeren van een nieuwe kwiktrust neemt mij echter geheel in beslag, zoodat het mij onmogelijk is New York ook maar gedurende een week te ver laten. Koop voor Franzi Lehner een vorste lijke uitzet en engageer een dame van gezel schap. Het Amerikaansche consulaat in Weenen ontvangt uit Washington opdracht, ••oor de passen te zorgen. Ik verwacht je op i'n laatst na tien dagen Henry". Fred raasde voortdurend en plukte woedend in zijn borstelige haren en hoewel hij alleen was, riep hij hardop: „Wat heeft deze dollarfabrikant weinig begrip van zulke dingen! Moet ik hem soms het meisje in zijde inpakken en haar als een pakje naar New York over brengen? In tien dagen verwacht hij ons; maar hij kent Weenen niet. Hier gaat alles netjes geleidelijk en prettig gemoedelijk toe en niet zoo maar één, twee. drie op commando, zooals in ons gezegende Amerika! Je zult iets langer moeten wachten vriend!" Franzi werd bleek, toen zij Henry's tele gram las. Deze eerste teleurstelling wondde haar hart. De man wiens levensgezellin zij ging worden, nam zelfs niet den tijd om naar haar toe te'komen. Zij moest dus naar hem toegaan als iemand met een verzoekschrift, zich laten bekijken om dan misschien te worden afgewezen? Dikke tranen kwamen in haar oogen en zij wilde Fred haar weigering mededeelen. Maar deze begreep en liet haar niet aan het woord komen. Met rappe, korte woorden vertelde hij haar, wat ze nog allemaal te doen had, alvorens reisvaardig te zijn. Vlugge bezoeken aan de beste modezaken, schoen makers, juweliers en modisten voor groote spoedbestellingen. Verder luxe-hutten op de boot bestellen, een dame van gezelschap en- gageeren passen in orde maken op het con sulaat, enz.!! Opnieuw duizelde het Franzi en werd zij aangelokt door het onbegrijpelijke en sprook jesachtige van het gebeuren, haakten al haar zenuwen naar schittering en rijkdom en zij sloeg haar armoedige manteltje om en zette haar eigengemaakte hoedje op, om van een a?m meisje, een groote, rijke dame te gaan maken! De eerste twee dagen werden met'koorts achtige haastig verrichte boodschappen zoek- gebracht. Fatty ontpopte zich als een weer galoos „Manusje van alles". Hij arrangeerde adviseerde en organiseerde alles met een vlugheid, behendigheid en kundigheid die be wondering afdwongen. Binnen een uur tijds waren in een modesalon tien toiletten besteld die binnen vier en twintig uur afgeleverd moesten zijn. Bij de modiste kocht hij in min der dan geen tijd, twaalf van de allerduur ste hoeden. Hij maakte den consul een op merking, omdat hij langer dan een kwar tier op de pasvisa moest wachten. In tien minuten tijds besprak hij de noodige luxe hutten op de „Leviathan". De meeste moeilijkheden ondervond hij bij het zoeken en engageeren van een dame van gezelschap. In de plaatsingbuieaux vond hij niets passends, want hij stelde voor Franzi zeer hooge eischen. Hij verlangde een knappe onberispelijke, Engelsch sprekende, ontwik kelde, sympathieke en opgewekte dame, als gezelschap voor de bruid van zijn patroon. Tenslotten kwam het tegen middernacht bij hem op, een advertentie te plaatsen. Daar Franzi meer dan genoeg in beslag werd ge nomen door allerlei naaisters, modisten, schoenmakers, leveranciers van lingerie en andere dingen, moest hij den anderen dag geheel alleen de bezoeken ontvangen, van meer dan honderd dames, die gaarne mee naar Amerika wilden gaan. De keus bleek moeilijgk te zijn. De eene vond hij te jong, de andere te oud; deze te zwaarmoedig, gene te lichtzinnig en zoo ging het maar door. Het durude twee uren voor hij zijn keuze bepaald had. Dora Horak was een knappe jonge dame, twee en twintig jaar oud, zeer ontwikkeld met diploma Engelsch. Zij was de dochter van een gepensionneerd hoofdambtenaar, die veel kinderen tot zijn last had, in de beste kringen geboren en getogen, maar die nu totaal verarmd was. En zij had, zooals zij openhartig vertelde, een ontgoocheling onder vonden door een haar onwaardigen en ge- wetenloozen man, waardoor zij Weenen haatte en haar vaderland liefst zoo spoedig mogelijk wilde verlaten. Fred voelde zich dadelijk aangetrokken tot dit vriendelijke, bruinlokkige meisje, met haar verstandige, bruine oogen en nadat Gaston vliegensvlug inlichtingen had inge wonnen. die volkomen bevredigend uitvielen, nam Fred Dora Horak in dienst als dame van gezelschap voor de jonge bruid^die haar bruidegom in het geheel niet kende. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2