Prachtige order voor onzen scheepsbouw. Een nieuw nummer. 54e Jaargang No. 1637Ö Verschijnt Hagelijlcs, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 3 November 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOUKENS COSTEK AIAATSCHAPPIJ VOOR pffrFBOOM. en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredactcnr. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72y3. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.-, ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 3 November. School voor Luchtbescherming. Het blijkt nu dat Haarlem meer ten deel zal vallen dan het normale gemeentelijke aan deel in de te organiseeren luchtbescherming. Het is uitgekozen voor de vestiging van de Eerste School voor Luchtbescherming in ons land, die voorloopig de eenige zal zijn, en als eerste taak een cursus voor de leiders der ge meentelijke diensten in het geheele land moet houden. In een vorig artikel heb ik al betoogd dat de toepassing van luchtbescherming mij voor komt als onvermijdelijk. Er zal wat aan ge daan moeten worden. Ik heb toen mijn ver wondering te kennen gegeven dat deze zaak zoo traag opschiet, terwijl er nu toch al jaren lang over gepraat en geschreven wordt. Dit heeft een lezer, die tot de principiëele tegen standers van luchtbescherming behoort, tot het schrijven van een langen brief bewogen, waarin hij zich teleurgesteld toont. Deze inzender stelt maatregelen van luchtbescher ming gelijk met het steeds maar opvoeren van bewapening. Ik kan dezen gedachtengang niet goed volgen, want gasmaskers, evacuatie maatregelen, verduistering van steden bij nachtaanvallen enz. zijn geen bewapening. Evenmin als verbandmiddelen, brancards, lazaretten dat zijn. Als men door maatregelen inzake luchtbe scherming na te laten den oorlog elimineeren kon zou ik er natuurlijk vóór zijn ze na te laten. Maar ik zie daar geen enkele kans op. De inzender meent dat men „bij het publiek de gedachte zal voeden dat oorlog een onaf wendbaarheid is". Die gedachte schijnt inder daad bij de meeste menschen te heerschen. Zij beschouwen oorlog als een noodlot, waar tegen geen verzet baat. Daarom doen zij niets om de vredesactie te helpen. Maar dat men hun fatalisme voedt door luchtbeschermings maatregelen geloof ik niet. Veeleer ben ik van meening dat velen door deze maatrege len eindelijk eens tot het besef zullen ko men, dat het oorlogsgevaar thans niet meer alleen „aan de grenzen" dreigt, en een aan gelegenheid is die alleen door militairen wordt behandeld, maar een ontzettehde ramp betee- kent die juist in eerste instantie de burger bevolking zou treffen. Alle vroegere oorlogen zijn verouderd. Zeer weinigen zien dat in. Het wordt tijd dat zij de werkelijkheid gaan begrij pen om daardoor wellicht uit hun fatalisme te ontwaken. Niet alleen in Nederland, maar ook, tegelijkertijd, in andere landen - want alleen algemeene actie tegen dezen gruwel baat. Voorts meent c> inzender dat men de illu sie wekt, dat een luchtbeschermingsdienst de burgers zal vrijwaren voor gevaar. Daartegen is al van vele zijden het noodige gezegd en het zal er zeker niet bij blijven. Ik heb die illusie ook niet gewekt. Eerder het tegendeel. Ik heb al gezegd, en herhaal dat, dat naar mijn over tuiging door een luchtbeschermingsdienst slechts een gering percentage der bedreigde burgers gered zal kunnen worden. Maar al zou het maar één procent zijn, dan nog moeten m.i. de maatregelen daarvoor ge nomen worden. De inzender kan zich den bouw van vluchtkelders '(op groote schaal) niet voorstellen. Ik ook niet. Hij kan zich niet voorstellen dat iedereen van een duur gas masker voorzien zal worden en dat zooiets in alle gevallen baten zou. Ik evenmin. Hij spreekt over vergiftiging van drinkwater enz. Heel juist. Maar alle bezwaren van dien aard nemen niet weg dat de mogelijkheid bestaat, dat men door gasmaskers, evacuatie van een deel der bevolking, verduistering enz. een aantal menschen zou kunnen redden. Er zal evenwel zeer weinig tijd voor zijn, zooals de deskundige K. L. M.-vliegers Van Dijk, Veenendaal en Viruly onlangs in een ma nifest hebben aangetoond, omdat ons land zoo klein is, nog geen veertig minuten vlie- gens breed, en onze groote steden zelfs met een verkeersvliegtuig binnen twintig minuten te bereiken zijn van IJsel, Hollandsch Diep of Noordzeekust. Zonde-r eenigen twijfel zouden de gevolgen dan ook ontzettend zijn. Maar er zou een aantal menschen gered kunnen worden. De inzender schrijft mij dat, als de oorlog niet vermeden zou kunnen worden, hijzelf zijn masker ten spijt „liever buiten zou gaan staan als de vliegtuigen kwamen en diep het vergif inademen dat zij laten regenen, als een bevrijding." Dat is zijn standpunt. Hij vergeet dat de meeste medemenschen er anders over den ken. Hij kan ook niet zeker zijn van hetgeen hij zelf zou doen: de menschelijke voorne mens en zelfs de menschelijke wil zijn zwak ker dan het instinct tot zelfbehoud. Theo- retiseeren bij voorbaat heeft weinig waarde. Ik kan het met geen mogelijkheid anders zien; wij zullen deze zaak als een ellendige, (Eerlang, doch loaarschijnlijk niet voor eind 1937 zal een aanvang worden gemaakt met wijziging der nummers van alle auto's, noodig door een nieuw systeem van nummering, als onderdeel van de nieuwe wegenverkeerswet.) Nu luistert, automobilist, Gij motorrijder, hoort, Wanneer gij het soms nog niet wist, Verneem 't en zeg het voort: Koop thans geen nieuwe nummerplaat, Want straks komt er een wet. Waardoor op andre wijs de Staat U op uw nummer zet. Wanneer gij ook den diepren zin Van dit bericht beseft, Dan zit er, dunkt mij zoo, iets in, Dat u wel pijnlijk treft. Het dametje dat teer en fijn Haar wagentje bestuurt, De sportsman die om 't snelst te zijn, Zijn leven avontuurt; De douairière-met-chauffeur, Die kalm het land door wiegt, De jongling die met fel gesleur Te hard door bochten vliegt; De reiziger, die door het land Zijn waar per auto slijt, De dokter, die met eigen hand Naar zijn patiënten rijdt; De brandweer, die een huis in vlam Gaat redden uit den brand, De groenboer, die een auto nam En snelt van klant tot klant. Ja, alles wat in auto's rijdt, Wanneer men 't zoo beziet, Wat zijn ze voor de Overheid? Een nummer anders niet. P. GASUS. BETER ZIEN? EEN BRIL VAN KEIP! Groote Houtstraat naast Luxor (Adv, Ingez. Med.) droeve, noodzaak beschamend teeken van de veiwording der cultuur en den droevigen ach teruitgang van het eenmaal naar beschaving strevende Europa, moeten aanvaarden. Is het niet terwille van onszelf, dan terwille van an deren. R. P. Tijdelijk personeel. In dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon en Werkloosheidsdienst. In het algemeen heeft de gemeente in den laatsten tijd weinig personeel meer in tijde- lijken dienst. Alleen een uitzondering daarop maken Maatschappelijk Hulpbetoon en de dienst der Werkloosheidbestrijding. Dit komt omdat door de crisis de arbeid aan die dien sten zeer sterk moest worden uitgebreid. Er wordt evenwel gemeend, dat er toch iets ge daan moet worden om tijdelijke ambtenaren die daarvoor inu aanmerking kunnen komen, een vaste aanstelling te geven. Deze quaestie is dezer dagen in de kleine commissie van het Overleg ter sprake gekomen. Ook de betrok ken directeuren hebben daarover advies uit gebracht. Nu zal deze aangelegenheid bin nenkort in het college van B. en W. besproken worden. VAN EEN WISSEN DOOD GERED. HEEMSTEDE Dinsdag. Maandagavond zou de heer J. N., stoker der centrale-verwarming, als gebruikelijk de kachel in den kelder onder de R.K. kerk aan het Valkenburgerplein verzorgen. Toevallig zou een van zijn vrienden hem even een bezoek brengen. In de kelder komend zag hij N. voor het vuur op den grond lig gen, terwijl de kelder sterk naar kolendamp rook. Direct werd alarm gemaakt, doch het bleek moeilijk een dokter te bereiken. De hopman der R.K. Verkenners, de heer Massmix verleende de eerste hulp. Tenslotte kwam dr. Roozen ter assistentie, doch het mocht niet gelukken het slachtoffer ter plaatse bij kennis te krijgen. Na bediend te zijn werd het slachtoffer naai de Mariastichting overgebracht, waar hij latei- weer bij kennis kwam. Nader vernemen wij dat gevaar geweken is. Aanrijding op de Dreef. Hedenmorgen had wederom een aanrij ding plaats op de Heemsteedsche Dreef. Uit de richting Bennebroek kwam een auto be stuurd door C. W. L. uit Soestdijk. Nabij de Bachlaan stak een groentekoop man met paard en wagen de Dreef over met de bedoeling de Bachlaan in te rijden. Toen de groentewagen juist de Bachlaan in was, kwam uit die laan een wielrijder (J. G. K. uit Haarlem). Doordat de groentewa gen zoowel voor autobestuurder als wielrij der het uitzicht belemmerde, ontstond een botsing tusschen wielrijder en auto. De wiel rijder werd tegen den grond gesmakt en be kwam een zeer ernstige hoofdwonde, terwijl het rijwiel totaal vernield was. Dr. v. Walsum. die de eerste hulp ver leende. oordeele overbrenging naar het St. Elisabeths Gasthuis noodzakelijk, wat ge- schidde per luxe auto. De politie stelde een uitgebreid onderzoek in, Shell bestelt acht tankschepen ter waarde van 11 a 12 millioen gulden. Naar ons ter oore komt heeft de Koninklijke Shell dezer dagen bij verschillende Nederlandsche scheepswerven wederom een groote order geplaatst voor den aanbouw van tankschepen. Deze order zou opdracht bevatten tot den bouw van acht schepen. In verband met dit bericht hebben wij ons tot de directie van de Koninklijke gewend, die ons bevestigde, dat de Bataafsche Petro leum Maatschappij een order van acht tankschepen bij Nederland sche werven heeft geplaatst. Besteld zijn bij; WiltonFeijenoord een tankschip van 12000 ton en een tankschip van 9000 ton de Nederlandsche Scheepvaart Maatsch. een tankschip van 12000 ton en een tankschip van 9000 ton de Maatschappij „De Schelde" een tankschip van 12000 ton de Rotterdamsche Droogdok-Maatsch. een tankschip van 12000 ton; de Nederlandsche Dok-Maatschappij een tankschip van 9000 ton de firma Van der Giesen een tankschip van 9000 ton Deze order is een van de grootste en een van de belangrijkste, welke de Nederlandsche Scheepswerven ooit hebben ontvangen. Naar ons werd verzekerd is met deze opdracht gemoeid een bedrag van circa elf a twaalf millioen gulden. Het spreekt wel vanzelf, dat deze order aan duizenden handen geruimen tijd werk zal geven en daarom in de kringen van de scheeps bouwers met groote vreugde is begroet en als een prachtig werk- object voor de Nederlandsche werven en industrie wordt beschouwd. Naar wij vernemen zullen de motoren van de tankschepen, welke de Bataafsche Petroleum Maatschappij bij zes Nederlandsche scheepswerven heeft besteld, worden gebouwd door „Werkspoor" te Amsterdam, behalve die van de beide schepen, welke bij Wilton— Feijenoord op stapel zullen worden gezet. Deze zullen n.l. op deze werf zelf worden vervaardigd. Haarlem's rioolwater verontreinigt de grachten. Tot groote schade van den vischstand. Het vuile water gaat geheel Rijnland door. Zooals onze lezers weten ls het vraagstuk der rioleering reeds langen tijd bij net ge meentebestuur van Haarlem en bij Openbare Werken in studie. Er worden plannen bestu deerd om Haarlem een uitgebreid noleenngs- stelsel te bezorgen. Zooals wij onlangs nog me dedeelden is de studie van dit vraagstuk ïiog niet in een zoodanig stadium gekomen, dat er een keuze gedaan is tusschen de verschil lende systemen: afvoer naar zee of biologi sche reiniging, of een gecombineerd stelsel. De uitvoering van dit groote plan zal even wel eenige millioenen kosten. Indertijd is al hef denkbeeld geopperd om voor de uitvoe ring, indien het daartoe mocht komen, den steun van het Werkfonds te vragen. Inmiddels schijnt de verontreiniging van de grachten en singels van onze stad door het afvalwater uit de riolen onrustbarende afmetingen aan te ne men. In verband daarmede hebben de waterpachtcommissie, de Hengelaars- vereeniging „Tusschen het Riet" en de Haarlemsche Hengelbond zich schriftelijk gericht tot B. en W. van Haarlem, de leden van den Gemeente raad, de vier leden der Tweede Ka mer, die te Haarlem woonachtig zijn, Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land en het Hoogheemraadschap Rijnland, teneinde deze personen en colleges in te lichten over de verre gaande vervuiling van het water in de grachten van Haarlem en de vaar ten om die stad, waardoor groote schade wordt toegebracht aan den vischstand Begin September hebben de samenwerken de vereenigingen eenige watermonsters uit de stadsgrachten laten onderzoeken in het laboratorium van dr. W. G. N. van der Sleen. De conclusie van dezen deskundige was, dat het „water vrij sterk verontreinigd is, zooals vooral blijkt uit het hooge gehalte aan orga nische stoffen. Dit wijst er op. dat veel afval stoffen. o.a. rioolstoffen in het water voorko men, die bij warm weer in rotting overgaan, de in het water aanwezige zuurstof verbrui ken en dus de visschen het leven onmogelijk maken". De redactie van het tijdschrift „Piscator" heeft naar aanleiding van deze analyse een onderzoek naar den toestand van de Haar lemsche grachten ingesteld. Zij kwam hierbij tot bedroevende conclusies. Met uitzondering van enkele buitenwijken .wordt alle afvalwater in de stadsgrachten ge loosd. Daarbij komt nog dat een aantal was- scherijen ongelimiteerde hoeveelheden afval water in de stadsgrachten brengen. Het vuile water uit de wasscherij van het St. Elisa beth's gasthuis b.v. wordt in de gracht ge loosd, zoodat het water daar ter plaatse melk wit tot goorbruin ziet en zeer troebel is. Zelfs kan men de desinfectiemiddelen ruiken. Vérstrekkende gevolgen De gevolgen zijn vérstrekkend. Het vuile water dringt in den geheelen boezem van Rijnland door en is thans reeds in de Leidsche vaart tot bij Vo gelenzang doorgewoekerd. Wanneer de gemalen te Spaarndam en Halfweg of te Gouda aan het werk gesteld worden, wordt dat water overal verder heengezogen. En dat gaat maar van dag tot dag door. Steeds weer wor den enorme hoeveelheden sterk ver ontreinigd afvalwater in de Haar lemsche grachten en singels geloosd, zonder dat daaraan iets gedaan wordt. De schadelijke stoffen vergif tigen het water, bovendien onttrekt de verrotting zuurstof aan het water en brengt er zwavelstof in, drie fu neste dingen voor de visschen, die in dat water moeten leven. Ongeveer 25 jaar geleden is een ontwerp in gediend tot wijziging van de Hinderwet, een paar jaar later een ontwer-p-riolenwet. Beide ontwerpen zijn thans ingetrokken en ver vangen door een nieuw ontwerp „Hinderwet" Het is te hopen, zoo schrijft de redactie van Piscator, dat dit ontwerp nu eens eindelijk in behandeling komt en dat daarin afdoende maatregelen worden getroffen tegen veront reiniging van het water. Want het Haarlem sche geval, hoewel zeer ernstig, staat helaas niet alleen. Ons water wordt nu eenmaal als de groote vuilnisbak beschouwd, waarin al les kan worden weggewerkt, wat men met goed fatsoen kwijt wil. Maar datzelfde water wordt door de plattelandsbevolking als waschwater voor de etenswaren gebruikt of soms zelfs als drinkwater. Geen middel is te kras om dit euvel tegen te gaan, zoo besluit deze redactie haar artikel. In een eeuw van hygiëne, waarin wij leven, mogen dergelijke wantoestanden van watervervuiling niet meer voorkomen. Het Huwelijk van de Prinses. Wetsontwerpen ingediend. Onze Haagsche correspondent seint: De wetsontwerpen tot goedkeuring van het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bemhard en tot naturalisatie van Prins Bernhard zijn bij de Staten-Generaal inge diend. Naar ik verneem is men van plan deze ontwerpen reeds in den aanvang dei- volgende week in de afdeelïngen te onder zoeken. Terstond daarop, vermoedelijk op Woensdag of Donderdag, zullen zij in open bare zitting aan de orde worden gesteld. Het woord is aan.... André Maurois: Een raadgeving is altijd een bekentenis. Collectief contract Zeevisscherijbedrijf verlengd. Aan enkele bezwaren der organisaties tegemoet gekomen. Het tusschen de reedersvereeniging voor de Nederlandsche haringvissche- rij en de samenwerkende organisaties in het zeevisscherijbedrijf afgesloten collectief contract is voor het jaar 1937 verlengd. Met dien verstande, dat ten aanzien van het Zaterdagavondschot aan de bezwaren van de organisaties tegemoet zal worden gekomen. Collecte voor „Simavi". Opbrengst 1700. Naar wij vernemen heeft de collecte voor de vereeniging „Simavi" (Steun in medische aan gelegenheden voor Inlanders) Zaterdag alhier gehouden, f 1700,20 Vz opgebracht. Een zeer bevredigend resultaat, f 300 meer dan verleden jaar. De belangstelling voor het mooie doel dezer vereeniging is groeiende. De opbrengst is elk jaar 20 pet-, hooger ge weest dan het vorige. Werkloosheidsbestrijding. Met medweerking van particulieren? Onder voorzitterschap van den heer W. van Liemt. wethouder voor de Werkloosheids- zorg, heeft Maandagavond ter Stadhuize een vergadering plaats gehad van de Commissie, ingesteld voor de Provinciale Commissie die zich wijdt aan de bestrijding der werkloos heid. Op dezen bijeenkomst werd de vraag besproken, wat gedaan kan worden om de particulieren op te wekken, deel te nemen aan de werkverruiming. Hei BdmmUtsU De burgeroorlog in Spanje. Opnieuw reorga nisatie van het Madrileensche kabinet? pag. 4 Engeland wensch krachtiger maatregelen inzake de non-interventie. pag. 4 Ook Oostenrijk zou tot erkenning van Abes- synië als Italïaansch bezit overgaan. pag 4 De regeering liceft een staatsleening van 3 procent uitgeschreven. pag. 3 De crisisheffing op koffie is met ingang van heden vervallen. pag. 3 Plannen bestaan om in 1940 op de Indië-route nachtvluchten uit tc voeren. pag. 3 De K. L. M. wil haar luchtnet in West-Indië uitbreiden. pag 3 Wetsontwerp tot naturalisatie van Prins Bernhard en tot goedkeuring van het hu welijk van Prinses Juliana zijn in de Staten Generaal ingediend. pag. 1 De Shell heeft acht tankschepen besteld ter waarde van 11 a 12 millioen gulden. pag. I ARTIKELEN, ENZ. R P. School voor luchtbescherming. pag. 1 Een Hondenleven: James als gast. pag. 3 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Na de Zwitsersche devaluatie. pag. 4 Van onzen Weenschen correspondent: Weer kabinetswijziging in Oostenrijk op komst. pag. 2 Jhr. dr. J. C. Mollerus: De plannen voor Haar lem's Bloei. pag 13 K. de Jong: Haarlemsche Middenstands Ope rette. pag. 10 J. B. Schuil over „Een Lentedag". pag. 10 J. B. Schuil: Ensemble Bouber. pag. 10 J. H. de Bois: De onafhankelijken te Am sterdam. pag 10 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft pag. 6 Schaakrubriek pag. 9 n. D. Vertelling: De geschiedenis van een edelsteen. pag. 8 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 11 4

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1