AMSTERDAMSCHE BEURS WOENSDAG 4 NOVEMBER 1936 H A A R E E M'S D A G B E A D IAAT/IE BERICHTEN De Amerikaansche verkiezingen. New-York leverde groote meerderheid voor Roosevelt op. In de stad New-York zijn in totaal 2.016.204 stemmen uitgebracht voor Roosevelt en 659.746 voor Landon. Verdere behandeling der Nyenrodezaak. Bij de voortgezette behandeling van de Nijenrode-zaak kwam verd. K. gisteren met een novum: „Van den verhuizer M. heb ik lang na de rechtbankzitting gehoord, dat een van de „verhuizers" in den bewusten nacht de trap is opgeloopen naar de kamers van Onnes. Uit die kamers klonk toen een geklop. Dat beteekende natuurlijk aldus verd. „pas op, je bent op den verkeerden weg". Pres.: dat nieuwtje zullen we nog nader met getuige M. bespreken. Tenslotte laat K. nog eens een fel protest hooren tegen de beschuldiging van O. van Nijenrode, dat hij, verdachte, chan tage had willen plegen. Verd. O. bleef bij zijn verklaring onschul dig te zijn. Toen getuige M. (één der verhuizers) werd gehoord, kon deze op de vraag van den pre sident hoe de verhuizers toch zoo precies wisten wat ze mee moesten nemen, geen dui delijk antwoord geven. Getuige praatte er wat omheen en beriep zich op het sterke geheugen en het groote bevattingsvermogen van het trio. Pres.: en waarom hadden jullie bij je „werk" handschoenen aan? Verhuizers hoeven toch geen handschoenen te dragen". ij Getuige: „Voor de kou". Pres:. „Kom nu. was 't niet om geen vin gerafdrukken achter te laten". Getuige (met zelfkennis): „misschien macht der gewoonte, edelachtbare". Keeper Voogd geblesseerd. VOOGD. Zondag 25 October werd in Zaandam voor de reserve eerste klasse de wed strijd Z. F. C. II— Haarlem II gespeeld. In het verslag van dezen wedstrijd stond o.a.: „Voogd raakt geblesseerd; hij wordt vervangen door Mulder". Het is in- tusschen gebleken, dat het een zeer ernstige kwetsuur was. In genoemden wedstrijd liep een Zaandamsche speler met zulk een groote vaart met zijn elleboog tegen Voogd op, dat een nier van den keeper ge scheurd werd. Voogd werd naar Haarlem vervoerd, waar hij in de ouderlijke woning verpleegd wordt. Hoewel de vorige week zijn toestand hoogst bedenkelijk was, zoodat hij zelfs geen bezoek mocht ontvangen, is hij nu gelukkig weer aan het opknappen. Maar voorloopig mag hij niet voetballen. We wen- schen hem een spoedig herstel toe. De depreciatie van den gulden. Weinig verandering in de wisselkoersen. Onze financieele medewerker telefoneer de ons hedenmiddag. In de wisselkoers is gisteren en heaen voorbeurs weinig verandering gekomen. Wel blijkt telkens weer, dat de' gulden in den grond meer neiging heeft tot stijgen dan tot dalen. Heden voorbeurs liep de dollar weer tot f 1.84 terug, tegen gisteren f 1.851/4 bij zeer geringe omzetten. Het Nederlandsche egalisatiefonds heeft blijkens den jongsten weekstaat de Neder landsche Bank door den aankoop van pon den en een dienovereenkomstige uitbreiding der biljettencirculatie intusschen krachtig tot de verruiming van de geldmarkt bijgedragen, zooals uit de noteeringen voor call-money en prolongatie blijkt. Dit valt te meer op, om- datt anders begin November doorgaans eenige verstijving aan de geldmarkt intreedt. Men was gisteren te Amsterdam voor Ame rikanen brandwillig, zoodat het begrijpelijk is, dat heden de hoogste koersen niet behou den bleven. Men zal nu moeten afwachten hoe de herkiezing van Roosevelt door Wall- street wordt opgenomen. De locale markt, die gisteren voor rubber- aandeelen belangrijk hooger was. lag ook heden voorbeurs weer zeer vast. Vooral Philips trekken de aandacht met een nieuw avance van bijna 20 pet. (263—283 ex-dividend) in verband met de stimuleerende mededeelingen ter jaarvergadering. Voorts zijn H. V. A. weer enkele procenten hooger verhandeld, evenals Amsterdam Rubber en Scheepvaart Unie (92 pet.) De Erasmus-tentoonstelling. Zooals men weet, zal de Erasmus-tentoon stelling, welke in de Statenzaal van het „Prinsenhof" zal worden gehouden heden avond geopend worden. Wij waren in de ge legenheid, hedenmorgen een kijkje achter de schermen te nemen, waarbij reeds een aar dig beeld van de tentoonstelling werd ver kregen. De directeur van de Stads-Bibliotheek en Leeszaal, de heer P. V. de Wit was zoo vrien delijk ons rond te leiden, en ons het ten toongestelde nader toe te lichten. Uit den aard der zaak staat men natuurlijk voor de moeilijkheid, het tentoongestelde, voor het groote publiek aantrekkelijk te maken. Wij gelooven echter, dat men hierin wel is ge slaagd. De fraaie Statenzetel, doet de ten toongestelde werken ten volle tot hun recht komen, terwijl de tailooze portretten van Erasmus en zijn tljdgenooten een aangena me afwisseling vormen van de vaak ietwat droge stof. Men Is er in geslaagd, voor deze tentoon stelling vrijwel alles, wat in Nederland aan wezig is aan werken van en over Erasmus, bijeen te brengen. Het zou ons te ver voeren, het tentoongestelde hier uitvoerig te bespre ken. Wij verwijzen daarvoor naar het ar tikel van den heer P. V. de Wit, in ons num mer van 30 Oct. jl. Dat de tentoonstelling up to date is, be wijst o.a. een verzameling toespraken van de Erasmusherdenking in Bazel, welke vorige week plaats vond. Behalve oude werken, zijn ook verschillende, eerst onlangs verschenen boeken en tijdschriften over Eras mus tentoongesteld. De medewerking, welke men bij het sa menstellen van de tentoonstelling van alle zijden ontving, was zeer groot. Vooral de Rot- terdamsche gemeente-bibliotheek en de on langs gehouden Erasmus-tentoonstelling te Gouda leverden veel materiaal. Doch ook verschillende gemeente-instellin gen, zooals het Frans Halsmuseum en de afd. Hout en Plantsoenen droegen het hunne bij tot de totstandkoming van de tentoonstel ling. De heer de Wit sprak dan ook de hoop uit, dat vele Haarlemmers van deze gele genheid, om iets meer van het leven en de werken van Erasmus te leeren kennen, gebruik zullen maken. Hedenavond zal dr. J. D. Bierens de Haan uit Aerdenhout in de aula van 't Gymnasium een inleiding houden over Erasmus. Na af loop daarvan, waarschijnlijk om pl.m. half tien, zal de tentoonstelling geopend worden. AANRIJDINGEN. Dinsdagmorgen kwart voor elf had op den hoek Kieverlaan—Marnixstraat een aanrij ding plaats. Daar reed de 32-jarige loodgie ter L. uit Haarlem met een handwagen. Ach ter hem naderde een vrachtauto, waarvan de bestuurder moest stoppen voor een van rechts komende auto. Door de gladheid van den weg slipte de vrachtauo; hij maakte een slag naar links en reed den loodgieter aan. Deze kreeg een lichte hersenschudding, een kneuzing in den rug en een paar hoofdwondjes. Door le den van den Ongevallendienst werd hem de eerste hulp verleend, waarna hij per auto naar het Ziekenhuis St. Johannes de Deo werd vervoerd, waar hij ter verpleging-is op genomen. Er bestaat geen levensgevaar. De bestuurder van de vrachtauto heeft geen schuld aan het ongeluk. Op den hoek van de Reitzstraat en de Spionkopstraat had Dinsdagmiddag half vier een aanrijding plaats tusschen twee be stelauto's doordat één der bestuurders aan het verkeer van rechts geen voorrang verleen de. Een der wagens sloeg om en werd ernstig beschadigd. Ook de andere bestelauto kreeg eenige schade. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. De politie stelt naar de schuldvraag een onderzoek in. Zij verzoekt aan hen, die deze aanrijding gezien hebben, zich voor het verstrekken van inlichtingen aan het Politiebureau Smedestraat te willen aanmelden. De 3 Staatsleening 1936. Van de 3 pet. Staatsleening, groot f 100.000.000 waarvoor de inschrijving op 10 November geschiedt, is reeds f 58.000.000 ge plaatst. De looptijd bedraagt ten hoogste 20 jaar. Te beginnen met het jaar 1937 wordt telken jare op 1 December een aantal schuldbewijzen bij loting aangewezen en a pari afgelost. Jaar lijks wordt, voor deze aflossing besteed een bedrag van ten minste 5 pet. van het nominaal bedrag der leening. Versterkte en algeheele aflossing kan ten allen tijde plaats hebben. De schuldbewijzen met de daarbij behooren- de coupons zullen zijn vrijgesteld van alle Nederlandsche belastingen, welke van schuld bewijzen ten laste van Nederland en van de daarbij behoorende coupons mochten worden geheven. De rente loopt niet verder dan tot den dag. waarop de schulbewijzen aflosbaar zijn. Het recht tot opvordering van het kapitaal der aflosbaar gestelde schuldbewijzen verjaart tien jaar na den dag, waarop zij aflosbaar zijn gesteld. De rente verjaart vijf jaren na den dag van betaalbaarstelling. De toewijzing geschiedt door den minister van Financiën zoo spoedig mogelijk na de sluiting der inschrijving en wordt in de Staatscourant bekend gemaakt. De storting van het verschuldigde wegens toegewezen schuldbewijzen moet geschieden ten kantore alwaar is ingeschreven op 1 De cember 1936. De Prinses en de Prins aan boord van de „De Ruyter" in Umuiden. mét 2 dikkehe. stui&en fi/i Son iKxrt (Adv. IngezMed.) Gemeenteraadsverkiezingen in Engeland. Tegenslag voor Labour. Onze Londensche correspondent schrijft ons d.d. 3 Nov.: Labour heeft veeren gelaten in de gemeen teraadsverkiezingen voor Engeland en Wales, die Maandag zijn gehouden. Er zijn drie soor ten gemeenten in Engeland en Wales, graaf schapsgemeenten, stadsgemeenten en metro- politaansche gemeenten. De graafschapsge meenten zijn die van groote steden, die ge heel onafhankelijk zijn van graafschapsbe- stuur. Stadsgemeenten zijn kleine steden, wier bestuur voor sommige zaken door de graaf- schapsbesturen wordt geregeld (zooals voor middelbaar onderwijs en armenzorg). De me- tropolitaansche gemeenten zijn de onderaf- deelingen van het graafschap van Londen. Elk jaar moet een derde deel van de raden van graafschaps- en stadsgemeenten worden herkozen. Zij dus, die zich bij de verkiezingen van Maandag voor herkiezing beschikbaar stelden, waren raadsleden die in 1933 waren gekozen. De gemeenten van Londen en de graafschappen kiezen hun vertegenwoordigers in hun geheel elk drie jaren. Zij waren in de afgeloopen verkiezingen niet begrepen. Labour heeft bij deze gemeentelijke verkie zingen vooral zetels verloren in de plaatsen, waar het een meerderheid heeft of tot vóór Maandag had en wat gewonnen in die plaat sen, waar het nimmer aan het bestuur is ge weest. Alle uitslagen waren, toen dit werd ge schreven. nog niet bekend. Maar wel was be kend, dat in 250 gemeenten Labour 93 zetels had gewonnen, maar 212 verloren. De Conser vatieven hadden er daarentegen 129 gewon nen en 52 verloren. Ook de Onafhankelijken, die veelal rechts zijn georiënteerd, maar niet van partijbanden houden, voeren wel en wonnen 70 nieuwe zetels. Alles bijeen geno men is het zeer slecht voor de Labour-partij gegaan. Het is een nieuw bewijs voor het toe nemend verlies aan aanzien van de partij in het land als gevolg van gebrek aan krachtig leiderschap en doelbewuste politiek. INGEZONDEN /TUKKIN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantiooordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Een wet en een „uitvoering". Geachte redactie, Zooals velen lezers waarschijnlijk bekend is. werd' niet zoo heel lang geleden besloten tot ontslagverleening ingaande 1 Januari 1937 aan de gehuwde onderwijzeres bij het buiten gewoon onderwijs. Ik wensch geen debat over deze kwestie te onketenen, maar wil vol staan met de opmerking dat zelfs wie prin cipieel dergelijke dingen betreurt, in de tegenwoordige maatschappelijke toestanden helaas meer dan voldoende practise he over wegingen vindt om dergelijke besluiten als verreweg de minsten van vele kwadere te accepteeren. Wat is nu het geval? Te Haarlem waren voor zoover mij bekend vier gehuwde vrouwe lijke leerkrachten bij dit buitengewoon on- dei-wijs, die krachtens de hiervoor bedoelde wet aan het einde van dit jaar de school zouden verlaten. Dit was voor de betrokke nen natuurlijk niet aangenaam; de betrok kenen ondernamen volkomen begrijpelijk stappen om hun particuliere belangen te verdedigen. Zij zijn daarin geslaagd. Alle vier betrokkenen die onder dit wets besluit vielen hebben dispensatie gekregen. Alle vier blijven. Een wegens de beroemde „onmisbaarheid". Een ander omdat zij toch nog maar een jaar zal blijven alvorens met pensioen te gaan. De nummers drie en vier naar ik meen wegens particuliere omstandigheden; het kan ook zijn dat er nóg een onmisbare bij is. Ik wensch de particuliere omstandigheden van de betrokkenen niet in bespreking te brengen, doch kan wel met beslistheid de verzekering geven, dat die zéker niet zóó zijn. dat het gemis van het inkomen der vrouw de inkomsten zou brengen beneden een zeer behoorlijk bestaanspeil. Als er zoo met dis pensatie gestroiod wordt is er niemand in Nederland, die krachtens die wet ontslagen zal worden. Ik laat de betiteling van een dergelijke wetsuitvoering over aan den lezer. Beseft men in die kringen wel eens dat er in Nederland tegen de 400.000 werkloozen zijn? Dat er tailooze jonge onderwijzers wachten toti zij eens een beurt krijgen; dat er zoo velen al jaren vol werk doen met kweeke- lingen-toelage? Beseft men wel eens, dat het, net als met tewerkstelling van gepensionneerden (In dische dikwijls, heusch zonder minimum pensioenen) niet gaat om de aantallen plaat sen die er voor anderen beschikbaar zouden komen, maar om het feit, dat zoo grievend is? Individueele rechten, particuliere belangen, prachtig, maar laat men ook eens om een medemensch denken. Vier gehuwde onderwijzeressen te Haarlem. Het ontslag zou werk beteekend hebben voor vier nieuwe krachten. En vier moge niet veel zijn, maar elkeen die werk krijgt is mij een dankwoord waard. Abonné-niet onderwijzer. Verstoren van geoorloofde openbare vergaderingen. De regeeringspersdienst meldt: In verband met het feit. dat de laatste weken eenige ma len geoorloofde openbare vergaderingen met voorbedachten rade zijn gestoord, wordt het volgende ter algemeene kennis gebracht. Het opzettelijk storen van een geoorloofde openbare vergadering door het verwekken van wanorde of het maken van gedruisch is een misdrijf Het wordt ingevolge art. 144 van het wet boek van strafrecht gestraft met een gevan genisstraf van ten hoogste twee weken of een geldboete van ten hoogste f 60. In aan verwante gevallen kunnen bovendien nog aanzienlijk zwaardere straffen worden op gelegd. De regeering acht storingen, als hebben plaats gehad, ontoelaatbaar. Zij heeft de be trokken organen van justitie en politie op dracht verleend in eventueel nog volgende gevallen met de grootste gestrengheid op te treden en zich daarbij van alle in aanmer king komende middelen te bedienen. UMUIDEN VERWACÜTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt: Alma, IJM. 44. Vangst: 40 m. schelviseh, 85 m. braadschelvisch, 30 m. kabeljauw en gul, 10 m. platvisch, 20 m. radio, 25 m. varia. To taal 210 m. en 590 st. stijve kabeujauw. Cath. Duyvis, IJM. 60. Vangst: 40 m. schel viseh, 50 m. braadschelvisch, 25 m. gul, 60 m. wijting, 180 m. gestripte radio, 50 m. dikke radio. 450 m. totaal en 100 st. stijve kabel jauw. Beatrice, IJM. 118. Vangst: 16 m. tong. 15 m. tarbot, 25 m. kl. schol, 8 m. gul m. wijting. Totaal 64 m. MARKTPRIJZEN Tarbot per K.G. 1.701.35. Griet per 50 K.G. 34—15. Tongen per K.G. 1.400.95. Groote schol per 50 K.G. 2521.50. Middelschol per 50 K.G. 2618. Zetschol per 50 K.G. 2518. Kleine schol per 50 K.G. 214.10. Schar per 50 K.G. 11—2.60. Tongschar per 50 K.G. 2820. Rog per 20 stuks 2616. Vleet per stuk 42.10. Kleine poon per 50 K.G. 62. Middelschelvisch per 50 K.G. 39. Kleine schelviseh per 50 K.G. 176.40. Kabeljauw per 125 K.G. 81—59. Groote gullen per 50 K.G. 2825. Kleine gullen per 50 K.G. 22.507.50. Wijting pr 50 K.G. 9.501. Makreel per 50 K.G. 102.30. Heilbot per K.G. f 0.64. Leng per stuk 20.55. Koolvisch per stuk 1.500.30. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 4 November. Ondertrouwd 4 November: M. C. van Vuuren en J. W. Veldhuis; P. G. Kiekens en A. IJkel; P. Mollema en E. J. Maarsen; P. J. Kloos en W. S. de Boer; G. J. G. Moorer en M. M. A. Mersmann; Chr. Meur en W. van den Berg; J. A. van der Horst en J. Jaspersen; G. J. van der Peet en C. van Eerden: K. Helmigh en M. Smits; J. van Erven en S. M. Kort: J. van der Wiel en,S. J. van Dijk; H. H. Meure en C. J. Imanse; N. G. J. Kooien en Th. Klement; A. H. Goes en C. P. van Straten; P. G. E. Koppen en J. M. Oosterbaan. Getrouwd. 4 November: W. H. van den Eijkhof en J. E. H. Ruijzenaars. G. Mienis en C. B. G. Kuipers. J. M. van Kempen en B. M. Scholten. N. van der Leen en J. Krijgsman. P. A. Maalcke en A. H. Hentenaar. E. C. Smit en D, Haak. J. C. Vreeswijk en D. Wollschla- ger. A. Knol en J. Haanstra. J. II. Kortekaas en G. A. Bijster. H. E. van der Steur en G. D. Grin. A. Fielmich en C. M. Schindeler. Bevallen. 2 Nov.: H. G. M. M. Roozen—v. d. Eijken, d. S. C. G. Homan—Stolte, z. 3 Nov.: A. H. JaspersRoijakkers, z. 4 Nov.: A. H. Hofkes—Flügel. d. Overleden. 31 October: A. J. H. v. d. Weerdt, 15 jaar, Lootsstraat. 3 Nov.: C. Meijerv. d. Raad, 50 jaar, Schreveliusstraat. VORIGE KOERS KOERS VAN HEDEN pl.m. 1.30 pl.m 1.45 pl.m. 2.00 pl.m. 2.15 STAATSLEENINGEN BIN NENLAND. 4 pCt. id. 1933 n ICO?/, 1 4 pCt. Nederl. Indië 100*4 100»/* 100*$ - - STAATSLEENINGEN BUI TENLAND. 5V2 pet. Duitschlandl930 21*4 (Youngleening) 22*4 21*4 Youngleening (met ver- 23*4 23*$ BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank I49H Handel Mpij. Cert van 165*4 f 250 Koloniale Bank 75 Ned. Ind. Handelsbank 135*$ Rotterd. Bank 134*4 INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie.. 43*4 44 437/, v. Berkels Patent 52 - Calvé Delft Cert 83*$ 87*4 87*$ 88 Ned. Ford ex 40 afst. 247 - Philips Gloeil.Gem.Bezit 265 - 288 289*$ 170*4 173*4 173*4 TABAKKEN. Deli Batavia 250 253 257 252 Deli Maatschappij 314 328 329 335 Senembah 273 277 277 - 276 SCHEEPV AARTEN. Kon. Ned. Stoomboot 356 Scheepvaart Unie 91*$ 95 95 92*$ £5*4 Koninkl. Paketvaart - - - Rotterdamsche Lloyd - E— Maatschappij Nederland 7PI4 - 86 85 HollandAmerika lijn 1C5 108 110 PETROLEUM. 405 405*4 40c 306 306*4 Perlak Petr S?«4 89 - Shell Union 20*$ 20*$ -036 Continental Oil 27*$ 27*$ Tidewater 15jft 15*$ i53r* 15 157/, CULTUUR M.AATSCH. H. V. A 422 429 430 428*$ 428 Java Cultuur 151 152 153 Ned. Ind. Suiker Unie 125*$ 124 126*$ 125 Vorstenlanden 32*$ - INDUSTR. OND. BUITENL. Intern. Tel and Tel 95f, 9 V# 9lA Anaconda 38%. 38?,; Bethleh Steel 547/,. 53^ 53*. 53*4 Cities Service s/8 32|, Gew. Steel 57 U. S. Steel 58*$ Kennec Copper 47 46*$ 46*4 Radio Corp 8*4 S*a - RUBBERS. Amsterd. Rubber 268*4 275 274*, 27'.*$ Deli Bat. Rubber 145*$ 146 145 Indische Rubber if5V$ - 168*4 Kendeng Lemboe 20- - Serbadjadi 1 6*$ - - - 125 Rotterdam Tapanoeli 65 - 6 *4 65 Bandar Rubber 192 197*$ 197*$ Preanger Rubber 85 Java Caoutch '3(*$ 137*$ Sumatra Rubber 217*-$ - - AMER. SPOORWEGEN. Southern Pacific - Wabash Railroad 2 V 2 2% Union Pacific 106 - - Chic Milwaukee 6»/* Missouri Kansas Texas 5*, - 6 MIJNBOUW. Alg. Explor Mij. 178 Redjang Lebong ^66 - Billiton II - - - PROLONGATIE. - - - l H

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9