Bouwen. Het Koloniale Vraagstuk. Hei tfofauuuiikstc 54e Jaargang No. 16372 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 5 November 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS CUSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENS DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid 600.-, Overlijden 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.-, ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 5 November. V ergaderingen. Wij zitten weer midden in het vergadersei zoen. Openbare bestuurscolleges, federaties, bonden en vereenigingen op alle denkbare ge bieden beleven hun spitsmaanden des jaars. De politek van velerlei richting en streven komt erbij met haar meetings en zal in het voorjaar van 1937 tot topprestaties rij zen vanwege de verkiezingen. Er zijn vele menschen, en niet de minst-ont wikkelden, die een geweldig aandeel in de ver gaderwoede nemen. Zij zitten elk in een reeks commissies en besturen, sommigen treden als inleider en rapporteur op, anderen spreken met min of meer bezielde overtuiging politie ke vergaderingen toe. Inderdaad is een groot deel des volks, waaronder een zeer groot aan tal van de knapste menschen die het bezit, in hevigen mate aan het vergaderen overgele verd. Er zijn menschen die iedere week vier of vijf vergaderingen, soms nog meer, te ver werken krijgen. Niettemin heeft de moderne wetenschap klaarder dan ooit tevoren vastgesteld, dat naarmate de menigte menschen die bijeen is meer leden telt het intellectueele niveau waar op haar begrip van het behandelde onder werp staat lager wordt. Het vraagstuk der massa-psychologie doet zich hier gelden. Hoe het komt dat het individu, eenmaal opgeno men in een kleiner of grooter vergadering van individuen, in zoo belangrijken mate ver standelijk afstomptdaarover zijn vele be schouwingen gehouden en is menige studie ge publiceerd, maar het feit kan niet worden ontkend. Natuurlijk kan men de nadeelen van het vergaderen in zekeren mate opheffen door zijn betoog voor te lezen of zich te houden aan een zorgvuldig- voorbereide reeks aanteekeningen. Maar de luisteraars zullen er toch al veel min der van opnemen dan een hunner zou doen, als men hem alleen het stuk voorlas of voor droeg. En als er daarna debat ontstaat, waar in verscheidene menschen „voor den vuist" spreken, vervalt de rem der voorbereiding ge heel. Oreert de inleider of spreker of debater zonder aanteekeningen, is hij een persoonlijk heid die zijn auditorium weet te boeien en zelf den wensch heeft het mee te slepen, dan ontstaat een wisselwerking tusscben hem en zijn hoorders, die er hem vaak toe brengt zich .uit te laten op een wijze, die hij zelfs niet eens voorzien had en waarover hij zich soms latei- verbaast. In rustiger bijeenkomsten, ledenvergade ringen bijvoorbeeld van vereenigingen, zakt het peil der discussie vaak tot kinderachtige argumenten, eindelooze herhalingen, verwar ringen over amendementen en moties waar over de deelnemers aan deze bijeenkomsten zich later, er in hun eentje over napeinzend, veelal ergeren en verbazen. Niet zelden ver wijten zij zichzelf dat zij in de vergadering de zaak niet beter aangepakt en niet klaarder beoordeeld hebben. Met commissies (ad hoe en permanent) die rapporten uitbrengen aan de grootere colle ges waarvan zij deel uitmaken, met schrifte lijke en gedrukte toelichtingen op voorstellen, met bijeenkomsten waarin pro- en contra na zorgvuldige voorbereiding tegenover elkaar ge steld worden tracht men sinds vele jaren deze nadeelen te ondervangen. Het lukt maar voor een klein deel. Verreweg de meeste vergade ringen en bovenal die, waarin besluiten moe ten worden genomen, bevredigen achteraf de deelnemers, die er objectief over nadenken, allerminst. Het feit blijft bestaan dat de in- dividueele mensch zoodra hij in een collec tiviteit wordt opgenomen zijn intellectueel waarnemingsvermogen ziet verzwakken ter wijl zijn emotioneele belevingen buiten ver houding worden versterkt. Zullen wij in de toekomst altijd op deze wijze blijven voorttobben? Het is de vraag. De moderne techniek schijnt uitwegen te gaan bieden. Ik behoor tot een commissie, be staande uit leden die in verschillende steden van ons land wonen. Wij vergaderen nooit anders dan per telefonisch verzamelgesprek... een Instelling die nog maar kort bestaat. De beraadslaging is altijd buitengewoon zakelijk en kort hetgeen, na het voorgaan de, heusch niet aan de telefoontarieven moet worden toegeschreven en wij komen altijd tot een spoedig besluit. Zou in deze richting- een veel verder gaande ontwikkeling te wach- j ten zijn? Zouden wellicht in de toekomst de meeste vergaderingen per „verzamelgesprek" kunnen worden gehouden? Een extra voordeel schuilt in de besparing van tijd en reiskosten. Maar bovenal leert de psychologie der massa dat men op deze wijze, zich onttrekkend aan de vervlakkende sfeer der collectiviteit en de vaak funeste emotio neele invloeden, die daarbij optreden, een be ter resultaat moet kunnen bereiken. Het is een interessant onderwerp en een dat zeker meer op den voorgrond zal gaan treden naar mate er meer beraadslagingen-per-verzamel- gesprek zullen worden gehouden. R. P, (De „Koninklijke" heeft opdracht aan verschillende Nederlandsche werven gegeven tot den houw van 8 tankschepen, gezamenlijk 84000 ton.) Daar gaan weer handen uit de mouwen, Er kan weer mannenwerk gedaan, Men mag weer sterke schepen bouwen, Die over wereldzeeën gaan. Er komt weer vreugd in veel gezinnen, Waar vader, na een leegen tijd, Om brood voor vrouw en kroost te winnen, Weer 's ochtends naar den arbeid rijdt. Na zooveel slechte scheepvaarttij ding, Als storm op zee zijn onheil sticht, Is dit, tot dubbele verblijding, Weer eens een prachtig scheepsbericht. Het werk, dat hier is opgedragen, Is wel van „koninklijk" formaat, De scheepsbouw ziet in deze dagen, Niet meer, dat het zoo grootscheeps gaat. Het ratelt straks weer op de helling, Van hamerslagen op het staal, En schepen groeien in de stelling, Tot stoere rompen van metaal, Met dezen groei groeit het vertrouwen Van zege over crisiswee, Er zijn weer schepen om te bouwen In 't kleine landje aan de zee. Al is de zorg niet overwonnen In winkel, handel en fabriek, Hier 's vierentachtigduizend tonnen, En elke tonfait la musique. P. GASUS. Bemiddelings- en Advies bureau voor klein crediet. Heeft reeds mooi sociaal werk verricht. Het bemiddelings- en adviesbureau voor klein crediet alhier, heeft de ervaring opge daan dat het wenschelijk is, ook zitting te houden in de avonduren en heeft derhalve de zittingen gewijzigd en thans vastgesteld op Dinsdagmiddag van 2Vz—4 uur en Vrijdag avond van 71/29 uur in het gebouw Jans- weg 39. Het bureau werkt thans ongeveer een maand en heeft reeds belangrijk werk kunnen verrichten. Een 50-tal personen riep de hulp van het bureau in. Daarvan konden dadelijk 10 ge vallen door een advies worden afgedaan. Twaalf verzoeken om steun werden na be spreking ingetrokken, acht werden verwezen naar andere instellingen. Een zestal personen kon rechtstreeks aan een crediet worden ge holpen. Voor eenige personen kon een regeling van hun ernstigen schuldenlast worden be reikt. Van enkelen loopt het onderzoek nog voort. Het bureau is zeer voldaan over de alge- meene medewerking van overheidsinstanties, werkgevers en arbeidersorganisaties, wier voorlichting en hulp noodig is. Ongetwijfeld zal. naarmate het bureau nog meer algemeene bekendheid krijgt, het mooie sociale werk tot grooten zegen voor de ge meente zijn. De instelling van het avondspreekuur zal daartoe weder medewerken. KENNEMER FOTOKRING. Woensdagavond hield de heer J. J. Hens, voorzitter Amsterd. Am. Fotogr. Vereen., te vens Bondsvoorzitter, voor deze vereeniging een beschouwing over het rétoucheeren. De heer Hens bleek, in zijn betoog kwam dat duidelijk uit, geen vriend te zijn van de retouche zooals die vroeger door de beroeps fotografen werd toegepast en die tot gevolg had dat alle geportretteerden even glad en regelmatig in hun gezicht werden afgebeeld. Vroeger was er evenwel reden tot retouche, omdat de kleurgevoeligheid der platen slecht was en de snelheid der emulsie zoodanig dat andere fouten ook hersteld moesten worden. Thans is dat geheel anders en behooren wij ons. aldus spreker, in hoofdzaak te bepalen tot kleine correcties, en ook deze behooren. b.v. bij de kleinbeeldfotografie, vaak nog tot de onmogelijkheden. Beter is het daarom pre ventieve retouche toe te passen, d.w.z. te zor gen dat hinderlijke voorwerpen etc. niet mee- gefotografeerd worden. Wat daarna nog wij ziging behoeft kan door verbetering op het positief, het afgedrukte beeld, worden ver kregen. De heer Hens toonde daarna met eenige ne gatieven aan hoe retouche met potlood, mat- tolin en neu-cocin bereikt wordt en vond daar bij gelegenheid practische wenken te geven over kleinigheden, die eigenlijk het geheele vraagstuk beheerschen. Geduld, accuratesse en goed inzicht zijn de grondslagen voor de vaardigheid welke een re- toucheur noodig heeft wil hij deze afdeeling van de fotografie verstaan. De aanwezigen toonden veel ingenomenheid met het gesprokene en gedemonstreerde. De vergadering werd beften na projectie van een serie proef plaatjes. HOLLAND—AMERIKA LIJN. ROTTERDAM, 5 November. Wij verne men dat de heer J. Rypperda Wierdsma, pre sident-directeur van de Holland-Amerika lijn bij de commissie van toezicht uit commissa rissen het verzoek heeft ingediend hem ont slag te verleenen als directeur aan welk verzoek gevolg is gegeven. In de buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders, die tegen 16 dezer is bij eengeroepen. zullen commissarissen hiervan mededeeling doen en zal tevens worden voor gesteld den heer J. Rypperda Wierdsma tot commissaris der vennootschap te benoe men, Vier artikelen van Prof. Dr. B. Schrieke In dit nummer vangen wij aan met de publicatie van een reeks van vier artikelen van de hand van Prof. Dr. B. Schrieke over het Koloniale Vraag stuk. De volgende zullen op a.s. Za terdag, Dinsdag en Donderdag ver schijnen. Wij vestigen de bijzondere aan dacht van onze lezers op deze glas heldere, voortreffelijke uiteenzet ting van een uitermate belangrijk en actueel onderwerp. In de interna tionale gebeurtenissen der laatste jaren is het koloniale vraagstuk tel kens weer op den voorgrond getre denen geen wonder. Wij behoeven maar enkele hoofdpunten aan te dui den: het imperialistische streven en de expansiezucht van Japan, de Ita- liaansche verovering van Abessinië en het streven van Duitschland om zijn verloren koloniaal bezit terug te krijgen. Daarbij is veel te berde ge bracht over de financiëele voordee- len die koloniaal bezit voor een land kan opleveren (hetgeen lang niet voor ieder land het geval is)over de waar de van koloniën voor het z.g. „weg werken van bevolkingsoverschotten" en niet het minst over de wereld- grondstoffenverdeeling. Dit laatste onderwerp is met name door "■■Enge land te Genève naar voren gebracht als een probleem van urgente betee- kenis. Prof. Schrieke, die verscheidene hooge functies in Nederlandsch- Indië heeft bekleed, het laatst die van Directeur van Onderwijs, die een groot deel der wereld heeft bereisd en thans juist door B. en W. van Amsterdam is voorgedragen aan den gemeente raad ter benoeming tot buitengewoon hoogleeraar aan de Amsterdamsche Universiteit, is exceptioneel bevoegd om deze groote problemen uiteen te zetten. Hij begint met een korte his torische inleiding, die onmisbaar is tot goed begrip van de zaak en zal extra aandacht schenken aan de bij zondere positie van Nederland's ko loniën. Wij zijn temeer ingenomen met de publicatie van deze artikelen omdat bij velen misverstand bestaat omtrent deze zaken, zoodat wij met de objec tieve voorlichting van een bij uitstek deskundig man onzen lezers een zaak van groote waarde aanbieden. Men vindt Prof. Schrieke's eerste artikel op pag. 3 in dit nummer. Hier volge een beknopt levensbericht over den schrijver: Prof. Dr. B. Schrieke werd op 18 Septem ber 1890 te Zandvoort geboren. Daarna woon de hij in de Lemmer en vervolgens in En schedé, waar hij de openbare lagere school afliep. Hij bezocht het Stedelijk Gymnasium en studeerde in de taal- en letterkunde van den Indischen Archipel aan de Rijksuniversi teit te Leiden. Na zijn promotie vertrok hij naar Nederlandsch Indië, waar hij eerst als taaiambtenaar, later als adjunct-adviseur bij het Kantoor voor Inlandsche en Arabische Zaken werkzaam was (1917-1923). In 1923 vertoefde hij met buitenlandsch verlof in Europa, welken tijd hij zich ten nutte maakte met het bestudeeren van de inrichting van volkenkundige musea hier te lande en in het buitenland. De aldus vergaderde kennis kwam ten goede, toen hij, na terugkomst van zijn verlof, met de leiding van het volkenkundig museum van het Koninklijk Bataviaasch Ge nootschap voor Kunsten en Wetenschappen werd belast. In die kwaliteit en daarna, toen hij tot Hoogleeraar van de Rechtshoogesehool te Batavia werd benoemd en als directielid van genoemd Genootschap en als honorair- conservator de belangen van de volkenkundi ge verzameling kon blijven behartigen, leidde hij de reorganisatie van bedoeld museum. Van 1924 tot 1929 was hij hoogleeraar in de vol kenkunde en de sociologie aan de Rechts hoogesehool te Batavia. Daarna werd hij be noemd tot directeur van het departement van Onderwijs en Eeredienst in Nederlandsch In dië (1929-1934). In 1934 verliet hij Nederlandsch Indië voor de "tweede maal met buitenlandsch verlof. Van dit verlof maakte hij gebruik door gevolg te geven aan een uitnoodiging van het Julius Rosenwald Fund te Chicago (een philantropi- sche stichting, die zich voornamelijk met het negeronderwijs bezighoudt) om een studie te maken van de negermaatschappij in de Ver- eenigde Staten en naar aanleiding daarvan de genoemde stichting omtrent de door deze te volgen werkwijze van advies te dienen. Met het oog hierop verbleef hij van September 1934 tot September 1935 in de Vereenigde Staten. Hoewel hij intusschen door" den Gouverneur- Generaal was aangezocht om naar Indië te rug te keeren en het ambt van Directeur van Financiën op zich te nemen, kon hij, in ver band met de door hem tegenover het Rosen wald Fund aangegane verplichtingen, aan die uitnoodiging geen gevolg geven en nam hij, na terugkeer uit Amerika, pensioen. Gedu rende zijn Indischen tijd bereisde Prof. Schrieke in de verschillende door hem be- kleede functies de voornaamste deelen van den Archipel. Daarbuiten bezocht hij Portu- geesch Timor. Siam, het schiereiland Malak- ka, Indochina, Japan en de Chineesche kust. Prof. Schrieke is 0 m. ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en commandeur in de Orde van het Legioen van Eer. Hij is onlangs door B. en W. van Amsterdam bij den gemeenteraad voorgedragen voor een benoe ming tot buitengewoon hoogleeraar in de Ko loniale Volkenkunde aan de gemeente-univer siteit Gereformeerde Kerk te Haarlem. 20 jaar geleden werden de drie kerken vereenigd. Vroeger waren in Haarlem drie Gerefor meerde Kerken, A. op de Gedempte Oude Gracht, B. op het Klein Heiligland en C. in de Ridderstraat. 12 December 1916 heeft de Classis Haarlem het besluit bekrachtigd tot ineensmelting, die daarop 1 Januari 1917 van kracht werd. Predikanten waren toen Ds. Mulder, Ds. Tibben en Ds. Ringnalda, die allen nu overleden zijn. Het zal dus binnenkort 20 jaar geleden zijn, dat dit voor deze kerk zoo belangrijke besluit genomen werd. Kort na de vereeniging kreeg Ds. Tibben emeritaat en toen de nieuwe, grootere kerk aan de Ged. Oude Gracht gebouwd werd, be sloot 4e Kerkeraad tot sluiting van de kerk aan hét Klein Heiligland. Na eenige jaren werd ook de nieuwe kerk aan den Kloppersingel gebouwd, ter vervan ging van de kerk in de Ridderstraat. In de laatste jaren werden nog twee nieuwe kerken gebouwd, namelijk in Haarlem-Noord en in het Slachthuiskwartier. Nu heeft de Haar- lemsche kerk dus vier nieuwe kerken en vier predikanten. Vroeger waren ook de Gereformeerden in Santpoort, Heemstede, Bloemendaal en Zand voort bij de Haarlemsche kerken ingedeeld. In den loop der jaren zijn in al die plaatsen zelfiVandige kerken geïnstitueerd met eigen predikanten. Onlangs besloot de Kerkeraad te Haarlem tot verbouwing en vergrooting van de bij gebouwen en kosterswoning naast de kerk aan de Ged. Oude Gracht. In verband met de wij ziging op monetair gebied werd de uitvoering van dit werk voorloopig uitgesteld. Dezer da gen is evenwel opdracht gegeven aan den heer W. Hoek Jr.. aannemer, om dit werk alsnog uit te voeren. BOTSING TUSSCHEN WIELRIJDERS. Woensdagmiddag twee uur had op den hoek van de Kleverlaan en den Kleverpark weg een aanrijding plaats tusschen een 59- jarige wielrijder en een onbekend gebleven wielrijdster, doordat eerstgenoemde zonder een teeken te geven onverwacht naar links afsloeg, waardoor hij tegen de wielrijdsters, die In dezelfde richting reed, botste. Beide vie len. De man brak zijn linkerbeen. Door leden van den Ongevallendienst werd hij voorloopig verbonden, waarna hij per ziekenauto naar het Diaconessenhuis vervoerd werd. De politie stelt een onderzoek in. Daarvoor is het ge- wenscht, dat de wielrijdster en omstanders, die de aanrijding gezien hebben, zich voor het verstrekken van inlichtingen aan het Politie bureau Smedestraat aanmelden. Verdere behandeling der Nijenrodezaak. AMSTERDAM. 4 Nov. Vanmorgen zette het Gerechtshof, gepresideerd door mr. Joh M. Jolles, de behandeling voort van de straf zaak tegen M. O. Gisteren heeft het Hof een aantal getuigen a charge gehoord, doch het verhoor van den kroongetuige K„ die O. be schuldigt de gefingeerde inbraak op touw te hebben gezet, werd vastgesteld op hedenoch tend. De belangstelling is nog grooter dan gister. Eén van de verhuizers, van B.. verklaarde in het kasteel bij vergissing een" trap te zijn opgeloopen. Hij had echter geen geklop ge hoord. Daarna werd het duel O—K. weer voort gezet. K. als getuige gehoord, verklaarde, dat het chantage was. O. had volgens K. hem (ge tuige) beloofd 6 a 8000 gulden te zullen be talen voor eenige schilderijen van laatstge noemde, zoodra de verzekeringspenningen waren uibetaald. Pres. tot verd.: „Hoe verklaart u het. dat u bleef correspondeeren met een dief, inbre ker, afperser en bedrieger zooals u hem noemt en zelfs schrijft: „zeer geachte heer K." en „hoogachtend". Verdachte: „ik hoopte hem op die wijze on schadelijk te maken een klein bedrag vriendelijkheid en kalmte! Dat leek mij tegenover dezen gevaarlijken chantagepleger het verstandigste". De president zet het verhoor voort. „Dus toen O. de, assurantiepenningen bin nen had aldus verklaarde u stond hij zeer afwijzend tegenover u. Hij wilde niet betalen". Getuige: „Ik heb O. gewaarschuwd, dat W. gevaarlijk was. O. antwoordde toen: „dat laat me koud. Laat W. z'n gang maar gaan. Ik heb er twee jaar voor over". „Is dat uw laatste woord", vroeg ik toen. „Ja, luidde O.'s antwoord". President: „Dus dat.was een breuk en niet tegenstaande die breuk verscheurt u die mooie verklaring, waarbij O. u 6 a f 8000 be looft. Getuige krabbelt terug: „Ja, maar ik weet niet precies meer wanneer ik die verklaring verscheurde. De president leest de desbetreffende ver klaring van getuigev voor de rechtbank voor: „Na ons laatste gesprek verscheurde ik de verklaring Getuige: „dat zal verkeerd zijn opgeno men". President: ,.U gaf uw sterkste wapen tegen den man, die u misleidde en nu van chantage j beschuldigt, uit handen". President (tot getuige)„Wat hebt u aan de beele zaak verdiend?" Getuige- „Verdiend? Ik heb er geld bijge legd. In totaal heb ik f 400 gekregen en f 700 aan kosten uitgegeven". Nadatt aan K. nog eenige vragen zijn ge steld is het verhoor van deze getuige ten einde. De zitting werd geschorst tot heden. Het woord is aan. Sydney Smith: Veel talent gaat in de we reld verloren door gebrek aan een beetje moed. Het kantoor van Maatschappe lijk Hulpbetoon te Haarlem. Verplaatsing naar liet schoolgebouw in de Wilhelminastraat? Eenige maanden geleden deelden wij mede, dat door het gemeentebestuur van Haarlem overwogen werd de kantoren van Maatschap pelijk Hulpbetoon, nu onvoldoende onderge bracht in net Proveniershuis in de Groote Houtstraat, over te brengen naar het school gebouw in de Wilhelminastraat. Wij hebben geïnformeerd hoe het met deze kwestie staat. Ons werd medegedeeld dat Openbare Werken opdracht heeft een onder zoek in te stellen naar bedoelde mogelijk heid. In verband met de bezetting van de bouwkundige afdeeling van Openbare Wer ken is dit onderzoek nog niet voltooid. Het is nu evenwel aan te nemen, dat het binnen kort zoover zal zijn, dat een beslissing geno men zal kunnen worden. COÖP. WONINGBOUWVERÈENIGING VOOR GEMEENTEPERSONEEL. B. en W. stellen den Raad voor. de balan sen per 31 December 1935 en de verlies- en winstrekeningen over 1935, betreffende de 77, 29 en 33 arbeiderswoningen, voor den bouw waarvan aan de alhier gevestigde Coöpera tieve Woningvereeniging voor Gemeenteper- soneel G.A. door de gemeente financieele steun werd verleend, goed te keuren. GEZONDHEIDS- EN VOEDINGSTOESTAND DER WERKLOOZEN. Het lid van den Raad, de heer F. S. Noord- hoff. heeft verlof gevraagd, in de eerstvol gende vergadering van den gemeenteraad de navolgende vragen te mogen richten tot B. en W.: Hebben B. en W. kennis genomen van het interview, hetwelk Dr. R. N. M. Eykel, hoofd inspecteur van de Volksgezondheid en voor zitter van de ministerieele commissie inzake den gezondheids- en voedingsstand van de werkloozen, heeft verleend aan den Par- lementsverslaggever van „Het Volk" bij wel ke gelegenheid bedoelde voorzitter heeft medegedeeld, dat het door deze commissie in te stellen onderzoek zich voornamelijk tot het platteland zal uitstrekken? Zijn B. en W. bereid er zich bij bedoelde commissie van te overtuigen, dat zij in haar werkzaamheid inderdaad voornamelijk het platteland zal betrekken? Achten B. en W. het in dat geval niet ge- gewenscht zelf een onderzoek in de gemeente Haarlem te doen instellen, waarop in de ver gadering van den Gemeenteraad van 27 Mei 1.1. reeds is aangedrongen? Het blijkt, dat bij de Amerikaansche verkie zingen Landon slechts in twee staten zege vierde: de verhouding in het kiescollege is 523 tegen 8. pag. 4 De troepen van Franco hebben Getafe, dat 13 K.M. van Madrid ligt bezet. pag. 4 Te Boedapest meent men te weten, dat Mus solini en de Italiaansche koning binnenkort een bezoek aan Hongarije zullen brengen. pag- 4 De Fransche minister van oorlog vraagt 500 millioen voor versterking der verdedigings werken. pag. 4 In de Eerste Kamer is veel tegenstand tegen het rijtijdenontwerp. pag 3 Ir. G. Friedhoff is benoemd tot hoofdinge nieur van Openbare Werken te Haarlem. pag. 7 Vermoedelijk zal de distributie van zeevisch voor werkloozen op 16 November geschieden. pag. 9 Minister Oud over „Nationale Staatkunde". pag. 9 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Vergaderingen. pag. 1 Een Hondenleven: Hoe hoog alles is. pag, 3 Prof. dr. B. Schrieke: Het koloniale vraagstuk pag. 3 Uit den Spaanschen Broederkrijg. pag. 9 Van onzen Londenschen correspondent: Te levisie in Engeland. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: Ier land krijgt een nieuwe grondwet. pag. 4 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft Pagl 5 Femma. pag. 10 K. de Jong: K. R. O.-tournee. pag. 12 H. D. Vertelingen: De diamanten hanger. pag. 5 P. A. Lammerts van Bueren: Nederlandsch Cricket. pag. 12 Damrubriek. - pag. 12 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag 11, j

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1