Het vorstelijk bezoek aan den Helder.. De „Sch. 68" gelicht. GELD EN LIEFDE Met behulp van een drijvenden bok is men Woensdag aangevangen met het lichten van den tusschen de pieren van IJmuiden gezonken logger Sch. 68 Per admiraalssloep begaf de Koninklijke Familie zich naar de reede van den Helder, na aankomst van den kruiser „De Ruyter", aan boord waarvan Zij Woensdag een vaartocht op de Noordzee maakte De groote najaarsveemarkt te Alkmaar werd Woensdag gehouden. Menschen en koeien, gezien vanaf de hoogsten omloop van den Waagtoren FEUILLETON Roman van HUGO BETTAUER. (Nadruk verboden.) 19) Garrick kwam aan de telefoon: „Frances, wat is dat nou? Waarom slaap je niet? Dat zijn buitensporigheden, waarvan ik niet houd. Ga nu gauw weer naar bed". Garrick belde af en Franzi wachtte zuch tend de ochtendschemering af, totdat zij eindelijk insliep. Garrick kwam eerst tegen den middag naar huis, bleek en afgemat. Maar hij omhelsde zijn vrouw innig en legde haar een wonder mooi parelsnoer om den hals. „Hier lieveling, een kleine vergoeding voor mijn voortdurende afwezigheid. Het ging niet anders; er stond teveel op het spel. Maar nu is het voorbij; ik heb het pleit gewonnen!" De couranten publiceerden lange artike len met sensationeel nieuws. In de nieuw geopende kwikmijn in Colorado had een ont zettende ontploffing plaats gehad, die het ge- heele bedrijf vernield had. Dertig dooden waren te betreuren. Tengevolge van deze catastrofe gaf de nieuwe kwikonderneming toe en verkocht de mijnen in Colorado aan de Garrick-Trust, die tevens de Staatsmijnen van Sovjet-Rusland in pacht verkreeg. Henry Garrick was zoodoende in het bezit gekomen van alle productieve kwikmijnen van de wereld. Een oppositie blad schreef daarover hoonend: ..De moeder van het in koortsen ijlende kind. die een thermometer behoeft en ieder die zich kwik in de aderen moet laten spui ten, om de verschrikkelijke ziekte, die hem den dood kan brengen, te bestrijden, zullen voortaan moeten bijdragen tot den reus achtige rijkdom van Henry Garrick. Het kwik zal geweldig duur worden, aangezien Garrick thans het wereldmonopolie van dit kostbare metaal in handen heeft". Franzi las het artikel, begreep het ver band, zag dertig afschuwelijk verminkte lijken voor haar oogen en huiverde. Zij ge voelde angst en afschuw voor de geeweldige rijkdommen van haar man! 't Was September. De New Yorksche society keerde uit Europa en uit de Amerikaansche badplaatsen terug en de theaters openden met een geweldige reclamecampagne het seizoen. Ook Lilian Mei-vil de jonge weduwe van Garrick's, op zoo tragische wijze om het leven gekomen vriend, kwam uit Newport terug. Toen zij voor eenige weken, uit de couran ten de plotselinge verloving en het kort daarop gevolgde huwelijk van Henry, met een jong Weensch meisje, zoogenaamd uit het Huis Habsburg, vernomen had, was deze vrouw plots tot een furie geworden. Een droom, haar levensdroom was geëindigd een doelwit, dat zij altijd als bereikbaar had aangezien, was nu verloren. Zij kende Henry Garrick beter dan wie ook. Zij kende zijn gevoeligheid, maar ook zijn brutaliteit; zij kende zijn fijnbesnaard geweten, maar ook zijn barbaarsche gewetenloosheid. Zij wist, dat zij slechts het juiste oogenblik behoefde af te wachten, om deze tegenstrijdige eigen schappen met elkaar te vereenigen en tegen elkander uit te spelen. Lilian Mervil zond Garrick geen geluk- wenschen en liet overigens ook niets van zich hooren. Nu zij echter weer in New York was, besloot zij de relatie weer aan te knoopen. Garrick verheugde zich werkelijk, toen jilian hem opbelde, en hij verzocht haar, nog dienzelfden dag zijn vrouw te willen bezoe- i ken. Trots en een weinig boosheid mene- den zich in haar vreugde. Lilian bracht het gevraagde bezoek en werd door de buitengewoone schoonheid der jonge, blonde vrouw van Garrick getroffen; zij kon zelfs een gevoel van ontroering en genegen heid nauwelijks onderdrukken. Maar deze op welling van goede gevoelens overwon zij dadelijk, om haar bittere gekrenkte ijdel- heid en afgunst de overhand te laten krij gen. Uiterlijk toonde zij een overdreven vrien delijkheid en liet zij niet na Franzi te om helzen en haar nadrukkelijk te verzekeren dat zij in de society geweldig opzien zou verwekken. Franzi stond deze specifiek Amerikaansche uit de society dadelijk tegen, alsof een stem in haar binnenste waarschuwde; ook de ver trouwelijke manier waarop zij over Henry sprak, kwetste haar. Maar tegelijk voelde zij tegenover deze volmaakte .salondame eeni ge onzekerheid en linkschheid. en de wensch, haar aan zwier en vormelijkheid te evenaren of zoo mogelijk te overtreffen, overwon haar opkomenden afkeer van deze vrouw. Voor het eerst in haar gesprek met. Lilian bemerkte zij, hoeveel zij nog te kort kwam om op waardige wijze naar buiten de rol van Garrick's echtgenoote te vervullen. En voortdurend sloeg mevrouw Mervil haar han den in elkaar, als teeken van verbazing over Franzis onwetendheid en onbeholpenheid. „Wat hebt u daarginds in Europa Schal ja- pin nog niet gehoord? Kent u onzen grooten expressionistischen dichter Stanford Mill niet? En hebt u van de geschiedenis tus schen Claire Vanderbilt en Frank Williams onzen beroemden baseballspeler nog niet ge hoord? Hé, wat gek! U draagt een aardige japon, maar zij is al een beetje uit de mode. Wat zegt u, hebt u die bij Wannamaker gekocht? Maar kindje, vrouwen uit onzen stand koopen niets in warenhuizen! U moet bij Madame Lorraine gaan, anders blameert u zich zelf!" Op dezelfde, liefelijke wijze ging het aan een stuk door; het werd Franzi draaierig in het hoofd en zij zag in, dat zij er nog ver vanaf was, een werkelijke, voorname Amerikaansche dame te zijn. Lilian bleef soupeeren en toen Garrick thuis kwam, vroeg hij haar, hoe Frances haar beviel. „Uitstekend! De prachtigste kleine pop van heel New York! En zoo naïef! Heusch. zij zal opzien verwekken. Zij heeft nog geen be grip van de groote wereld, die kleine Euro- peesche nieuwelinge!" Garrick proefde heel goed den spot uit deze complimenteuze woorden; hij trok zijn voorhoofd in rimpels en was een beetje ge- ergerd. „Waar heb je dat natuurkind opgeduikeld, Henry? Die bewering omtrent de Habsburg- sche prinses is natuurlijk een zwendeltje, nietwaar?" Garrick overlegde even en besloot de waar heid te zeggen. Het is immers beter de pot sierlijke waarheid bekend te maken, dan de fantasie der menschen haar vrijen loop te laten, waardoor de onmogelijkste en waan zinnigste kletspraatjes ontstaan. Luid zeide hij, zoodat ook Franzi en Fred Holme, die mede aanzaten, het konden hooren: „Mijn vrouw was een arm meisje in Weenen dat voor zichzelf moest zorgen. Zij maakte poppen om haar brood te verdienen. Fred heeft over haar geschreven en haar ten slotte meegebracht. Dat is het allerbeste wat hij ooit heeft klaargespeeld en ik zal hem eeuwig dankbaar daarvoor zijn". Franzi bloosde en wierp haar echtgenoot een vriendelijken blik toe. Lilian echtere die inwendig kookte, riep verrukt: „Hoe romantisch! Als dat publiek wordt, komt de heele New Yorksche society op haar kop te staan". „U zult er zeker wel voor zorgen, dat de society dit alles te weten komt, nietwaar me vrouw Lilian?, zei Fred schamper. Lilian voelde den steek onder water en zij besloot wraak te nemen. Franzi voelt zioh verlaten. Garrick wilde zijn vrouw in de groote wereld brengen en verzocht Lilian hem te willen helpen bij het aanrichten van een avond feest in zijn huis. Op een mooien October- avond straalden het paleis en zijn tuinen in het licht van duizenden booglampen en de heele New Yorksche society was nieuwsgierig komen opdagen voor dit eerste feest van de jonge mevrouw Garrick. Kort voor de aankomst der andere gasten, was Fred Holme binnengekomen en doordat Lilian, die zich als de eigenlijke vrouw des huizes aanstelde, aan de telefoon was ge roepen, kon hij Franzi alleen begroeten. Houterig en wanhopend stond zij voor hem. „Zeg Fred, hoe vind je dat ik er uit zie? Mooi? of afschuwelijk? Fatty zette groote oogen op. Hoe had het mooie meisje zich in 's hemelsnaam zoo kun nen toetakelen? Haar hardroode, met bonte borduursels overladen japon maakte een schreeuwenden wansmakelljken indruk, be- jeugdige lieftalligheid van Franzi en deed haar plomp en minder jong schijnen. Daarbij droeg zij alle sieraden en kleinoodiën welke zij van Garrick gekregen had, waarvan het meest opviel een diadeem van briljanten, die een groote, imposante vrouw misschien zou hebben gesierd, maar bij Franzi's postuur be lachelijk stond. Franzi zag, dat zij Fred zóó niet behaagde; zij wierp Dora, die naast haar stond, een wanhopigen blik toe en klaagde: „Mevrouw Mervil heeft mij dat alles aan geraden, neen eigenlijk heeft zij het bevolen. Wat zal ik er aan doen? Zij is zoo beslist, zoo bezig en zoo vasthoudend, dat ik niet tegen haar op kan". (Wordt vervolgd). De Hubertus-jaarmarkt te Gulpen mocht zich ook dit jaar weer in Een aantal Nederlandsche brouwers bracht deze week een bezoek groote belangstelling verheugen. Ook de biggenafdeeling was ver- aan de brouwerij-tentoonstelling in Royal Agricultural Hall te Londen, tegenwoordigd waar zij zich het gerstenat goed lieten smaken De Hertogin van York woonde deze week de receptie in Hyde Park Hotel te Londen bij, welke daar door de Hertogin van Devonshire werd ge geven Bij de aankomst te den Helder na afloop van den vaartocht op de Noordzee aan boord van den kruiser „De Ruyter", inspecteerde de Koninklijke Familie Woensdag het corps adelborsten

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9