Koninklijke deelneming GELD EN LIEFDE Prins Bernhard heeft Donderdagmiddag op het Departement van Koloniën te den Haag een onderhoud gehad met den minister-president dr. H. Colijn. De Prins bij het verlaten van het Departement Het nieuwe boothuis van de Noord-Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij te IJmuiden Zuid is Donderdag in gebruik ge nomen, bij welke gelegenheid een demonstratie werd gehou den. De reddingboot verlaat het nieuwe boothuis De beiaardier, de heer J. Vincent, keurt de klokken en het uurwerk, dat te Amsterdam vervaardigd is voor den toren .Willem III" van fort .Zoutman" te Oranjestad op Aruba Het materiaal voor de collecte van a s. Zaterdag door het Amsterdamsch Centraal Comité voor Jongere Werk- loozen wordt gereed gemaakt Prof dr. Willem Mengelberg vloog Donderdag van Londen, waar In het Teyler Museum te Haarlem is Donderdag een kanttentoonstelling ge- hij het B C.C.-orkest dirigeerde, naar Berlijn om daar met d« opend door de Nederlandsche Vereeniging .Het Kantsalet Tijdens een Philharmonie te concerteeren. De dirigent verlaat het vliegtuig bij demonstratie in het kantklossen de tusschenlanding op Schiphol Bij zijn bezoek aan de motor- en rijwieltentoon stelling te Londen bewonderde de Hertog van Kent het door de .Cycle and Motor Cycle Manufactorers' Union* aangeboden geschenk voor den kleinen Prins Edward H. M de Koningin verlaat de Julianakerk te Scheveningen, waar Zij Donderdag met H. K. H. Prinses Juliana de families van de in den jongsten storm omge komen v'sschers ontving De begrafenis met corpseer van den heer J. v. d. Plas, plaatsvervangend brandweer commandant te Schiedam, een der slachtoffers van de ont ploffingsramp FEUILLETON Roman van HUGO BETTAUER. .(Nadruk verboden.) 20) Fred raasde binnensmonds, omdat hij da delijk de intrige van mevrouw Lilian die hij nooit had kunnen uitstaan, doorzag. „Beste mevrouw Frances, u heeft nog tijd j om u vlug te verkleeden. Ga naar uw eigen smaak te werk en niet naar dien van me vrouw Lilian. Zoo eenvoudig mogelijk en weinig sieraden, dan zult u weer de schoon heidskoningin zijn'. Franzi snelde met Dora naar boven en na een kwartier verscheen zij in een japon, die zij kort geleden naar eigen smaak had laten maken. Witte zijde, sober met goud gebor duurd, met als tooi niets anders dan het mooie parelsnoer. Zoo zag zij er weer als een sprookjesprinses uit en was zij zóó schoon dat Fred vol bewondering zijn handen vouwde. Mevrouw Lilian verbleekte van woede, toen zij haar zag en zei droogjes: „Misschien heb je we] gelijk, kleintje, niet iedereen verstaat de kunst, groote en kost bare toiletten te dragen". De gasten kwamen allen, niemand man keerde. De Astor's en Vanderbilt's. de Gould's en Frick's, de Swab's. Armstrong's de meest in trek zijnde schrijvers en schilders, be roemde zangers en tooneelspelers, heel de crème der New Yorker plutocratie was vol tallig verschenen, om de vrouw te leeren kennen, die nog niemand kende en waarover de malste verhalen de ronde deden; de vrouw van den grooten geweldigen Henry Gar- rick! De schoonheid van Franzi overwon allen en alles en overweldigde al die verwende menschen; zij maakte op dit feest het on derwerp van aller gesprekken uit. De oudere dames omhelsden het allerliefste blonde kind. de jonge vrouwen verbleekten van afgunst en de heeren huldigden en vereerden haar een parig als een koningin. Lilian begreep, dat zij dezen eersten strijd verloren had, schikte zich in het onvermij delijke en deed zich voor als de beste en meest toegewijde vriendin van de vrouw des huizes. Later op den avond verdrongen eenige re porters zich in de geïllumineerde tuinen, waar een Italiaansch orkest van tachtig man concerteerde. Lilian klampte hen aan en ver telde hun de zonderlinge geschiedenis van Franzi, het Weensche poppennaaisterje. Den anderen dag hadden alle kranten het uitvoerig over Frances' levensloop. Frances Garrick, de poppennaaister uit Weenen. werd het onderwerp van de dagelijksche gesprek ken in Amerika, met het gevolg, dat er zulke groote stapels bedelbrieven binnenkwamen dat drie secretarissen en de noodige typistes moesten worden aangenomen, om al die brie ven te behandelen. Franzi begon zich in het Amerikaansche leven te schikken. Theaters, concerten, feesten visites en het winkelen namen haar geheel in beslag. Haar huishouden was op groot- schen voet, gelijk een hofhouding, ingericht De society vedrong zich op haar theepar tijen, op haar soupers gaven de jonge en oude milliardairs van New York acte de présence; uit hel Westen en uit Wash ington kwamen op Donderdag, haar ontvang dag. de gezanten en de gezanschapsatachés met de comfortabele vliegtuigen die deze verre reis in een klein uur volbrachten. De werkdijke vrouw des huizes in hei paleis van den mllliardaii Garrick was echtei niet Franzi, maar Lilian Mervil. Zij arran geerde, ontving, zond de uitnoodigingen rond en overheerschte en bedisselde alles. Frances was en bleef het voorwerp van aller bewon dering en vereering. Lilian had het klaarge speeld zich voor Franzi onmisbaar te maken en zich voor te doen als haar onafscheidelijke vriendin. Zoo scheen het ten minste, want Lilian was steeds en overal aan de zijde van de jonge vrouw; zoowel in het theater, op de bals, in de auto, bij de sportfeesten. als aan zee. Lilian bepaalde werke kleer makers voor Franzi moesten werken, welke hoeden zij dragen zou. bij welke schilders zij haar portretten moest laten schilderen enz Frances vond dat allemaal goed; aanvanke lijk tegenstribbelend, maar tenslotte berus tend. Zij voelde, dat zij aan de vele en zware eischen van het societyleven zelf niet kon voldoen. Hoe onzeker van zichzelf was ze, wanneer ze alleen tegenover haar honderd gasten stond! Weliswaar had ze hulp aan Dora Horak, die haar als een zuster liefhad, maar ook Dora was voor dit bonte en schit terende gezelschap te eenvoudig, kende niet alle bijzonderheden daarvan en was te weinig op de hoogte van hetgeen deze „opperste vierhonderd" samenbond. En ook nog om een andere reden vond Franzi het goed, dat haar den last der maatschap pelijke verplichtingen van de schouders werd genomen. Ze bedwelmde zich met al deze praal en schittering, die haar echter innerlijk vreemd bleven en die haar zelfs tegenston den. Zoo kwam het, dat zij, in de weinige uren van rustig overleg, van alleen zijn met zichzelf, een ongelukkige vrouw was, die bit tere tranen vergoot! Henry Garrick werd reeds lang weer door zijn razende, warrelende en opzweepende zaken in beslag genomen en had voor zijn vrouw hoegenaamd geen tijd. Hij beminde haar, verheugde zich haar te bezitten en verheugde zich ook erover, dat zij zoo ver eerd en verafgood werd - maar tijd, neen Jien had hij niet vooi haar. Hij beminde haar als een kostbaar kleinood, dat men aangekocht heeft en in een pronkkastje zet; als een fraai schilderij, waarnaar men in het voorbijgean telkens weer met bewondering kijkt en dat men voor geen geld zou willen missen. Maar zijn tijd kon hij aan haar niet besteden, die behoorde aan hem en aan zijn eerzucht en zonder dat hij het bemerkte, ver dween zij ook uit zijn gemoedsleven. Want ook zijn gemoed werd door zijn wilde Jacht naar nieuwe millioenen in beslag genomen en af gestompt. In den herfst had Garrick op verlangen van zijn vrouw, vroeg in den morgen ritten met haar gemaakt door het Centraal- of Branxpark. Hij had daarvoor kostbare paar den gekocht en zich een week lang kostelijk geamuseerd als Frances, frisch en bevallig als een blond prinsje, naast hem galoppeerde. Maar op zekeren dag deelde hij mede, liever reeds om zeven uur naar zijn kantoor te willen gaan, omdat er zooveel te doen was. Den volgenden dag zeide hij te vermoeid te zijn, daar hij tot na middernacht gewerkt had, terwijl hij op den derden dag Frances verzocht, deze ritten toch liever met Lilian te maken, daar zij teveel van zijn tijd in beslag namen. Met Lilian wilde Frances niet rijden. Dora kon niet paardrijden en zoo gewende zij zich er aan naar het voorbeeld van andere Ameri kaansche dames, tot laat in den voormiddag te bed te blijven. Schaljapin zou voor de eerste maal in de Metropolitan Opera optreden en de loges wer den aan de meestbiedenden toegewezen. Gar rick liet door Fred Holme een loge nemen voor een prijs, die, in Oostenrijksch geld om gerekend, tweehonderdmillioen kronen be droeg Toen Frances dat hoorde, schrok zij werkelijk. Pas had zij een heel zwaarmoedi- gen brief van haar jeugdvriend Olf ontvan gen, die van verlangen naar haar en van neerslachtigheid en armoede getuigde. Hij schreef o.a.: ..Hier in Weenen gaat alles onderste boven stakingen en ontslag zijn aan de orde van den dag. De prijzen van de noodzakelijkste levensmiddelen stijgen nog dagelijks en er heerscht dan ook algemeen gebrek. Met mij gaat het ook slecht Niemand heeft geld over om zijn portret te later schilderen en dus moet ik voor armzangv geïllustreerde blaad jes werken om mijr. ouders niet tot last te zijn. Ik zou zoo graag nog veel willen leeren en eindelijk naar Italië reizen, naar Florence en Rome. Maar dat zal nog wel lang duren en voorloopig zeker nog een droom blijven". Tweehonderd millioen voor een loge; daar mee zouden niet alleen Rolf, maar nog veel andere ongelukkige menschen in Weenen ge holpen kunnen worden! Rolf zou wellicht geen geld van haar aan nemen, maar met een paar duizend dollars zou zij heel wat ongelukkige menschen kunnen redden Met de grootste moeite gelukte het haar op dienzelfden dag nog haar echtgenoot onder vier o.ogen te spreken. Bedeesd vertel de zij hem wat zij verlangde; waarop hij, de rijkste man ter wereld, geërgerd antwoord de: „Je bent nu Amerikaansche, lieveling en als je weldadig wilt zijn, wees dat dan in de eerste plaats voor je landgenooten. Hier is waarlijk ook armoede en ellende genoeg. Bovendien heb ik juist uit eigen fondsen een nieuw ziekenhuis op Long Island gesticht, zodat mijn budget voor liefdadigheid voor eerst uitgeput is". Frances boog haar hoofdje en bracht het gesprek op een ander onderwerp. Evenwel verheugde zij zich op het be zoek aan de Opera, omdat haar echtgenoot voor de eerste maal weer eens tijd vond om met haar uit te gaan. En zij verheugde zich nog meer, toen zij bemerkte, hoe duizend binocles op haar gericht werden en hoe men in het reusachtige gebouw praatte en fluis terde: „Daar is Henry Garrick met zijn mooie rouw!" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9