Fine imponeert Aljechin. wereldkampioen ZATERDAG 7 NOVEMBER 1936 HAAELE M'S dagblad 6 VOETBAL. De wedstrijden voor Zondag. De wedstrijd NederlandNoorwegen, die aan velen geen onvermengd voetbalgenot heeft geschonken, is weer achter den m°' en Zondag 15 November wordt, op het Sparta - terrein tusschen het Nederlandsch Bonds- e.ftal en de elf uitverkoren Rotterdamsche spelers om den gouden onafhankelijkheids- be.-cer gestreden, waarvoor vele clubs spelers moeten afstaan, zoodat dan veel wedstrijden met kunnen doorgaan. Het is dus te begrij pen. dat men veel belangstelling heeft voor de competitiewedstrijden, die morgen ge speeld worden. Eén competitie-Zonda» in drie weken is niet te veel. Haarlem is dus niet ongeslagen kunnen blijven; juist toen ze een derde gedeelte van haar programma had afgewerkt, kwam de eerste nederlaag. Als de andere twee derde gedeelten echter een zelfde resultaat opleve ren als het eerste (negen punten), dan zou den de roodbroeken en hun vrienden wel heel groote reden tot tevredenheid hebben. Zoo ver zijn we echter nog niet. Om te beginnen moet morgenmiddag aan den Sohoterweg ge tracht worden, aan het in sterke W-forma tie spelende K.F.C. twee punten afhandig te maken. De mogelijkheid daartoe is zeer groot, ook al kan Haarlem wederom niet met het sterkste elftal spelen. De Stormvogels staan nog steeds op de tiende plaats, met cijfers, die weinig hoon voor de toekomst bieden: 6 gespeeld. 5 verlo ren en slechts één gewonnen wedstrijd en dat voor de weleer zoo krachtige club, die al een paar maal ernstig voor het kampioenschap in aanmerking kwam! Daar moet spoedig verandering in komen, anders vreezen we het ergste, Morgen spelen de Stormvogels in I-Jmuiden tegen D.H.C., de club die zich de laatste weken al aardig naar boven heeft gewerkt en met wie geducht rekening moet worden gehouden. Komaan, mogen we weer eens een overwinning voor Karei Haak en z'n mannen noteeren? Dezelfde moeilijkheden, die de Stormvogels te overwinnen hebben, ondervindt ook R.C.H,. die met slechts drie punten op de negende plaats staat. De Racing heeft wedstrijden verloren (oa. thuis tegen Xerxes en uit te gen D.F.C.). die zij in normale omstandig heden stellig gewonnen zou hebben. Het juiste geneesmiddel, om weer wat op ver haal te komen, schijnt nog niet gevonden te zijn. Ook morgen kunnen w< aan R. C, H.. die in het Amster- damsche Stadion tegen Blauw Wit moet spe len, weinig hoop geven. Hoewel de Zebra's op 25 October in Delft van D.H.C. hebben verloren, waardoor ze opeens tot de vijfde plaats afgezakt zijn. achten we hen toch op het oogenblik sterker, dan de Racing. V.S.V. speelt in dit seizoen niet ongeluk kig. Ze staat nu nog op de vierde plaats van de ranglijst, maar met cijfers, die doen vermoeden dat ze nog wel hoogerop zal ko men. Het gaat misschien morgen reeds om het bezetten van de tweede plaats, die op het oogenblik door D.WS. wordt ingeno men. waarmee deze o.i. een weinig boven haar stand leeft. Voor morgen is namelijk de wedstrijd D.W.S—V.S.V. vastgesteld, waarvoor wel heel groote belangstelling zal blijken te bestaan. Beide clubs hebben spe lers. die vaak in vertegenwoordigende elf tallen worden opgenomen. Het zal er dus ge ducht spannen. En misschien wordt het een verdeeling der punten. De uitwedstrijd van Ajax tegen Xerxes zal aan de Amsterdammers meer dan waar schijnlijk zooveel moeilijkheden opleveren, dat het wel eens hun eerste nederlaag zou kunnen worden. Excelsior—D.F.C. wordt een strijd voor een plaats in de middenmoot, die waar schijnlijk in het voordeel van de thuisclub zal eindigen. De wedstrijd C.V.V.A.D.O. kan haast niet anders dan twee punten voor de Charlois-che club opleveren, waardoor ze Ajax heel ern stig blijft bedreigen. Hermes-D.V.S.Sparta is een strijd met een eenigszins plaatselijk karakter, waarbij de voorspelling van den uitslag altijd een ondankbaar werk is. Toch houden we het ditmaal op de Schiedammers, omdat Sparta haar goed'en vorm verloren heeft. Ook in Den Haag is er een plaatselijke strijd, namelijk tusschen V.U.C. en H.B.S., de clubs die al eenigen tijd bezig zijn, elkaar op de laatste plaats te deponeeren. Dit wordt vermoedelijk de tweede overwinning voor H.B.S. Tenslotte nog voor de eerste klas de ont moeting Z.F.C.Feijenoord Als het normaal verloopt wordt het een overwinning voor de Rotterdammers, maar onze lezers weten, dat op het Zaandamsche veld soms de sterk ste clubs struikelen. Dat is intusschen in dit seizoen nog niet gebeurd. Aan de Spanjaardslaan kan het morgen, vooral wanneer het mooi weer is. bijzonder druk worden, want daar krijgen we de plaatselijke ontmoeting tusschen H.F.C. en E.D.O. Hoewel deze twee partijen slechts drie seizoenen in competitieverband tegen elkaar gespeeld hebben, zijn het toch oude bekenden. In 1921—"22 'dus vijftien jaar ge leden) ontmoetten ze elkander voor het eerst in de tweede klas. H.F.C. behaalde toen drie van de vier punten. Ditzelfde re sultaat werd verkregen in 1926'27, toen ze beide in de eerste klas speelden. In 1929 1930, eveneens in de eerste klas, werden de punten broederlijk gedeeld. De uitslagen van deze zes wedstrijden waren als volgt: 1921 /'22: E.DO.—H.F.C. 0—2 H.F.C.—E.D.O. 1—1 1926/'27 H.F.C.—E.D.O. E.D.O.—H.F.C. E.D.O.—H.F.C. H.F.C.—E.D.O. 2—0 1—1 1—1 0—0 H.F.C, heeft dus tot nu toe een voorsprong van vier punten. Nu staat E.D.O. er heel wat beter voor, nl. op de tweede plaats en H.F.C. op de tiende. Toch wil dit natuurlijk niet zeggen, dat E.DO. nu een gemakkelijke overwinning zal behalen. Het zal hier aan spanning stellig niet ontbreken. H.F.C. zal het voortaan zonder de zoozeer gewaar deerde hulp van Dorsman moeten doen. Hij vertrekt morgen, zooals onze lezers weten, naar Roemenië. Voor hem en voor H.F.C. hopen we, dat hem menige overwinning van zijn club gemeld kan worden. Hoeveel goede elftallen zouden wel niet geformeerdkun nen worden van H.F.C.-spelers, die in den loop der jaren naar Indië en andere landen zijn vertrokken? Het zullen er heel wat zijn. De elftallen stellen zich morgen als volgt °PH F C Van der Togt, Drijver, Langendam. Van Olphen. Kruyer, Hagenaar. Höck. Twiss, Koper, Kermer, Chapon. E. D O.: C. v. Schalie, Perukel, v. d. Putten. Schljvenaar. Kohier, Oomen. Koppen. Van der Schalie Sr., Zairdstra. Van den Born, 1' Van Roon. Scheidsrechter is de heer J. J. Schlüter. Bloemendaal zal wel met gemengde ge voelens terug denken aan den wedstrijd, dien zij 25 October te Amsterdam tegen A.F.C. heeft gespeeld en dien zij met 73 verloor. Naar aanleiding van dezen uitslag zullen vele Amsterdammers van oordeel zijn geweest, dat de Keuzecommissie van den K.N.V.B veel beter Lungen dan De Bock voor de rechtsbinnenplaats van het Neder landsch elftal had kunnen kiezen, want van die zeven doelpunten nam Lungen er niet minder dan zes voor zijn rekening. Het kan zijn dat deze A.F.C.'er een plaats in het eere team waardig is. maar het doet ons toch een genoegen, dat De Bock de verwachtin gen. die we van hem gekoesterd hadden, verwezenlijkt heeft en die zelfs heeft over troffen. Als hij morgen in Alkmaar in den zelfden vorm tegen Alcmaria Victrix speelt en daarmee aan zijn medespelers een goed voorbeeld geeft, dan durven we we] een klein succesje voor Bloemendaal te voor spellen. ook al hebben de Alkmaarders op het oogenblik de leiding Van de Kennemers hadden we werkelijk heel wat meer verwacht, dan ze tot dusver hebben laten zien: vier punten uit vijf wed strijden is heusch te weinig en kan alleen verwacht worden van clubs, die ernstig voor degradatie in aanmerking komen. Zóó erg zal het echter met de Wij kers, die immers een goalgetter als Groot in hun voorhoede hebben, niet loopen. De vreugde, om in de tweede klas te mogen spelen, zou anders wel wat heel kort zijn. Morgen kunnen ze too- nen, dat ze dezen kant niet uit willen, want dan ontvangen ze A.F.C., die het in deze competitie al 'n heel eind gebracht heeft. Als de verdediging van de Kennemers aan Lun gen een extra bewaking waardig keurt, dan is het grootste gevaar geweken en dan kun nen de kostbare punten in Beverwijk blijven. Beverwijk en Kinheim hebben beide een uitwedstrijd, resp, tegen Helder en Zaandijk. Dat gaat om de vier bovenste plaatsen, want de volgorde is nu aldus: 1. Kinheim, 2 Hel der, 3 Zaandijk, 4 Beverwijk. Kinheim is niet alleen nog ongeslagen, maar heeft zelfs nog geen enkel punt verloren. We hopen dat dit ook morgenavond nog- het geval zal zijn. Be verwijk heeft het veel moeilijker. We kunnen haar alleen een goed succes toewenschen. Halfweg zal op eigen veld wel de meerder heid van het sterke Schinkelhaven moeten erkennen en de Zeemeeuwen zullen vermoe delijk beide punten aan D.E.C. moeten la ten. Zandvoort, heeft op eigen terrein stellig niet veel moeite met Allen Weerbaar. Dat is voor Zandvoort wel noodig. want anders kan ze de Volewijckers niet meer inhalen. In de bloemboilengemeente krijgen we de plaatse lijke ontmoeting HillinenHillegom. Beide clubs kunnen de punten uitstekend gebrui ken. want ze staan nog lang niet veilig. Het zal hier dus ook niet aan spanning ontbre ken. Voor de vierde klasse D is ook een plaat selijke strijd vastgesteld, namelijk T.H.B. D.I.O. Deze heeft plaats op het terrein aan den Boekenrodeweg te Aerdenhout. Het gaat hier tusschen No. 5 (D.I.O.) en No. 7 (T.HB.) De krachten zullen elkaar dus niet veel ont- loopen. Ditzelfde geldt ook voor de ontmoe ting SpaarnevogelsA.V.O.G.. die in het Heemsteedsche Soortpark gespeeld wordt. Tenslotte nog RipperdaAvanti aan den Vergierdeweg. Dit moet door de thuisclub ge wonnen kunnen worden. HAARLEM—K. F. C. Haarlem verschijnt in de volgende opstel ling tegen K.F.C. Vijgeboom, Verhappen. Huijsmans, De la Mar, Van Gooi. Vreeken, De Winter, Effern, Van der Hulst, Smit, Van Polanen. HILVERSUM 2—HAARLEM 2. Haarlem 2 heeft de volgende opstelling: Mulder, Van den Berg, Stammes, Cornet, Goedhart, Urban, Hartog, Van Daalen, Kornmann, Snoek. De Vries. BLAUWWIT—R.C.H. Zondag a.s. verschijnt R.C H. tegen Blauw wit in de volgende gewijzigde opstelling: Metten, Kors, Prevost Sr.. Siegerist, Slot, Prevost Jr., Hanse, Van Balen, v. d. Horst, Hoogendoom, v. d. Meulen. HAARLEM—AJAX. De lichtwedstrijd HaarlemAjax, die de vo rige week Donderdagavond moest worden uitgesteld, zal nu a.s. Dinsdagavond 10 November op het terrein aan den Schoter- weg gespeeld worden. De reeds gekochte toe gangsbewijzen zijn voor dezen wedstrijd gel dig. 3D 3E HAARL. VOETBALBOND. Overzicht. Na een week rust heeft de competitieleider voor Zondag a.s. weer een volledig programma vastgesteld. In I A ontvangt Droste bezoek van R. C. H. V. Hoewel de teams niet veel in kracht verschil len, achten we de thuisclub toch wel in staat, hier de zege te behalen. Ook bij Haarlem m A—E. D. O. III geven wij aan de gastheeren de beste kansen. Met groote belangstelling wordt de wed strijd tusschen Zandvoort II en V. V. B. tege moet gezien. Hier komen twee elftallen tus schen de krijtlijnen, die beide tot nu toe uit stekende resultaten behaald hebben. De kunst van scoren hebben zij goed onder de knie, doch de verdediging van V. V. B. schijnt iets meer safe te zijn. We zijn dan ook geneigd, een zege voor de bezoekers te voorspellen. SDaarnestad heeft thuis spelend de kans om twee punten op Kinheim II te veroveren, maar gemakkelijk zal dit niet gaan. De vijfde wedstrijd in deze afdeeling gaat tusschen Vliegende Vogels en Stormvogels 3. Waarschijnlijk zullen de IJmuïdenaren de sterkste vogels in deze volière blijken. In 1 B gaat Schoten II tegen R. C. H. III een moeilijken uitwedstrijd tegemoet; het zou ons niet verwonderen, wanneer de geelzwarten hier verloren. Haarlem III zal het tegen E. D. O. V ook niet ;emakkelijk hebben. De kampioenen treden dit jaar niet bijzonder op den voorgrond; een ne derlaag tegen de E. D. O. ploeg is dan ook lang niet denkbeeldig. Stormvogels IV moet, op eigen grond spe lend, sterker geacht worden dan R. C. H. IV. Ook bij Zeemeeuwen II—E. D. O. IV slaan wij de kansen van de thuisclub het hoogste aan. Tenslotte nog Kinheim IIID. W. O. Dit wordt een kamp tusschen de zwakkere broe ders. Het terreinvoordeel brengt hier wellicht de beslissing. Voor de overige wedstrijden verwijzen wij naar het volledige programma, dat als volgt luidt: IA DrosteRCH 5 10 u. F. J. Wallekers. Zandvoort 2WB 10 u. C. J. Roodt. Haarlem 3a—EDO 3 10 u. A. J. Grootegoed SpaarnestadKinhelm 2 10 u. J. G. C. Scheftei VI. Vogels—St.vogels 3 10 u. J. N. Spierdijk 1B RCH 3—Schoten 2 10 u. Th. v. Kampen EDO 5-Haarlem 3,10 u., J. A. v. Gemerden Stormvogels 4—RCH 4 12 u. J. Fortgens Kinheim 3DWO 10 u. A. G. Lindhout Z.meeuwen 2EDO 4 10 u. J. D. Rigbers Jr 2A Kinheim 5Haarlem 5 10 u. H. Scholts. Beverwijk 3VOG, 2 u„ H. D. Kist de Ruyter Jr. Kennem. 3-H'stede, 10 uur, G. F. Bom. VSV 3—IVO 12 u. W. Th. Maas. RCH 6Spaarndam 2 u. I-I. H. Kraneveld 2B Brederode—Kinheim 4 10 u. J. F. Ploeg ROH 7Kennemers 5 10 u. G. J. Tillemans. DIO 2Bloemendaal 2 11.30 u. J. Weber Schoten 3: —VSV 4 10 u. H. Sondorp Jr. Swastika-Spaarnev. 2, 10 u„ M. J. van Toorenburg. 2C Hilleg. 2—RCH 8, 10 u., H. Hurkmans. THB 2Kenau 10 u. E. Kerkman DeCeOKennemers 4 10 u. J. Sondorp. Ripperda 2Zandv. 3 10 u. H. Scholts H: D. S. K.—H. F. C. 4, 10 uur, C. Bonkerk. 2D N. VennepWH 2 u. A. H. Dietz. Zandvoort 4EDO 6 10 u. W. H. Korevaar Bl'daal 3HFC 3 10 u. J. H. v. Mechelen Haarlem 4Halfweg 2 10 u. J. Joosten E. T. O.Vlieg. Vogels 2, 2 u. T. C. Besse, 3A V.S.V. 5Bloemendaal vet. 12 u. O. J. M. v. Waveren. HFC 7—EHS 3 10 u. H. C. de Wid. Haarlem 8Kennemers 7 10 u. F Hendriks 3B RCH 9—WB 2 12 u. J. C. V. Tol. Brederode 2Swastika 2 2 u. L. Menist THB 4Damiaten 10 u. C. de Waard. 3C RCH 11—DSK 2 2 u. H. P. Klein. Zeemeeuwen 4Z.voort 6 10 u. J. C. Luiten VijfhuizenDroste 2 2 u. W. F. Kruyff Sp.vogels 3Haarlem 7 10 u. J. Otten DOA-DeCeO 2, 10 u., M. Bloemink. Kennemers 8Schoten 4 10 u. J. P. J. den Nieuwenboer. Kenau 2-Stormvog. 5, 10 u„ G. Kerkman, Spaarnestad 2Beverwijk 4 2 u. J. W. J. Nlissen. RCH 12-Kenau 3, 12 u., C. A. de Feber. Zeemeeuwen 3—Spaarndam 2 12 u. J. Hafkenscheidt. 3F Kennemers 6Schoten 5 12 u. J. J. Rosier Ripperda 3DIO 4 10 u. T. Post. HFC 6-Stormvog. 6, 10 u., A. C. Slobbe. Heemstede 2EHS 4 10 u. E. v. Milligen 3G Hillegom 4—IVO 2 12 u. W. Kaestner. HFC 5Bloemendaal 4 12 u. H. J. Jore. DKT—Zandvoort 5 10 u. J. West Heemstede 3D.W.O. 3 10 u. A. G. Peperkoorn. 3H EHS 2Kinheim 6 10 u. N. Pannevis HSV—WB 3 2 u. T. Kranenburg EDO 7-VSV 6, 12 uur, W. Walgien. 4A Kemphaan-^Sp.stad 3 10 u. Th. Verhoef EHS 6Sp.vogels 4 10 u. G. Smit. EDO 10-Kennem. 9, 10 u., L. de Boer. DeCeO 3-SV 34, 12 u., W. Goulooze. WB érHeemst. 4. 10 uur, J. P. Bierman. 4B WH 3-RCH 13, 10 U., A. Bras. Haarlem 9DSK 3 10 u. Chr. Okx (Gem. Sportpark Van Nesstraat). Ripperda 4Vijfhuizen 2 12 u. A.C.J. Lorjé Bloemendaal 5Z.voort 7 10 u. A. Kuyper 4C Damiaten 2Kemphaan 2 10 uur H. W. G. Snijders. Swastika 3Brederode 3 12 uur. G. A. H. v. Royen. EHS 5—SV 34 2. 12 uur. Th. Portegies. Schoten 6DeCeO 4 uitgesteld. 4D EDO 9—HSV 2, 12 uur, J. Keur. Zeemeeuwen 5VOG 2, 2 u. I, Notenboom Zandvoort 8DIO 5, 12 uur. G. Winkelaar. Spaarnev. 5-DKT 2, 12 u., Th. J. de Wilde. VI. Vog. 3-Ripperda 5, 12 u.. H. Bakker. JUNIOREN COMPETITIE. VSV aBloemendaal a 12 uur W Kelder. HFC aKinheim a 12 uur A. v. Kampen. RCH aZandvoort a 12 uur Joh. Hendriks ZeemeeuwenRCH c 2 u. G. C. Th. Heering Schoten-Haarlem b, 10 u., W. Bouwens. HFC bRCH b 10 uur uitgesteld C WBStormvogels b 10 uur J. P. Beentjes. Kinheim bVSV c 12 u. G. v. Slooten. Beverwijk aRCH d 12 u. A. Schoenmaker Jr. Bl'daal bKennemers b 12 u. P. Rol, HillinenHFC c 10 uur S. Koning. VI. Vogels—WH a 2 uur M. Kruyff. RCH fHillegom 10 u. H. C. Hartman. WH bBloemendaal c 10 u, F. H, Seljee Kennemers cHaarlem e 10 u. J. Pronk. DIO-RCH h, 11.30 uur, A. Loos. RCH g-HFC d, 10 uur, W. de Groot Jr. HFC e-Brederode, 10 u., S, J. de Vries. Dr. Euwe: De Amerikaan geeft een bijzonder karakter aan zijn combinaties. Uit een partij van een toekomstig aarne heb ik de'uitnoodiging van uw blad aanvaard om elke week iets over schaken mede te deelen. Ik zal mij daarbij niet uitsluitend op tech nisch standpunt stellen, maar ook kwesties van meer algemeenen aard bespreken, zooals b.v. „Regeling wereldkampioenschap", „Amateurisme en professionalisme" enz. Daarnaast zullen echter ook wel degelijk vragen van technischen aard ter sprake komen. Ik heb het voornemen steeds de meest actueele feiten op schaak gebied in het centrum van onze be langstelling te plaatsen en het zal dan ook van den aard van deze feiten af hangen of onze besprekingen een meer of minder technisch karakter zullen dragen. Om nu maar meteen met de situatie van heden te beginnen, Wat is op het oogenblik het meest markante feit voor de schaak wereld in zijn geheel en voor Nederland in het bijzonder? Centrale Tandheelkundige Kliniek. KENAUPARK 26 A TELEFOON 12644 KUNSTTANDEN EN GEBITTEN ZIEKENFONDSTARIEF. SPREEKUREN 9—11 en 1—2, Dinsdags avonds 6.308.30. (Adv. Ingez. Med.) WANDELSPORT. H. A. V. „De KAMPIOEN". Bovengenoemde vereeniging organiseert op 22 November a.s. een prestatie-marsch over 20 K.M. ter gelegenheid van haar éénjarig be staan. Het parcours loopt door de mooie om geving van Haarlem. Inschrijving bij den se cretaris, den heer G. A. Ramaker, Pres. Steijn- straat 84. Deze vereeniging houdt 12 December een feestavond. Na afloop is er bal tot 3 uur. DAMES-HOCKEY. DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. Als de regen Zondag geen spelbreker wordt, ontvangt B.D.H.C. bezoek van H.D.M., op het oogenblik haar gevaarlijkste concurrente voor de bovenste plaats. Een overwinning op deze tegenstandster zou aan de thuisclub dus bijzonder welkom zijn; wij achten haar daartoe wel in staat; omdat H.D.M. de vo rige week zwak speelde en slechts door uit stekend keepen van mej. L. Molhuyzen op eigen terrein met 21 van Rood Wit kon winnen. Maar B.D.H.C. zal er goed aan doen, de Haagsche club niet te onderschatten. Rood Wit trekt weer naar Den Haag, dit maal naar H.O.C. Ondanks het goede spel van de vorige week vreezen wij toch voor een derde achtereenvolgende nederlaag voor de Heemsteedsche dames, vooral nu H.O.C. door een 61 zege op 't Gooi het noodige zelfver trouwen heeft gekregen. Het kan een span nende partij worden, maar de corners van H.O.C. vormen een doorioopend gevaar voor elke tegenstandster. (Tegen 't Gooi ontston den er niet minder dan 4 doelpunten uit). Amsterdam V wel één punt mee naar huis B.D.H.C. III., dat in Rijswijk tegen Te Werve speelt ,moet kunnen winnen; maar de te genstand der thuisclub kan wel eens onver wacht groot zijn. Victoria, door een neder laag gewaarschuwd, kan te Rotterdam van Strawberries winnen. In 3B staan twee plaatselijke wedstrijden op het programma. H B.S. ontvangt B.D.H.C. V en zal dus wel een overwinning behalen, B.DHC, IV—Rood Wit III geeft o.i. niet veel krachtsverschil te zien. maar wij houden het toeh op de gasten. H.B.S. nH.D.M. II wordt l de vierde Haagsche zege. In 4D ontvangt Rood Wit m bezoek van I Strawberries n. De thuisclub zal daarbij ver- moedelijk de sterkste zijn. B.D.H.C. VIIB. D.H.C. VI wordt een grli.ik opgaande strijd. Een overwinning voor het zevende elftal is I niet onmogelijk. De Kraaien kunnen van I nemen. Fine. Gaan wij eerst het internationale schaak leven na, dan zien wij dat er na de vele op windende gebeurtenissen van dit jaar einde lijk een periode van weldadige rust is inge treden. Niet minder dan 8 belangrijke inter nationale tournooien hebben in 1936 plaats gevonden, t.w. Margate, Moskou, Bad-Nau- heim, Dresden, Podebrad, Zandvoort, Notting ham en ten slotte de 8-kamp te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, Nieuwe namen zijn naar voren gekomen, nieuwe reputaties ge vestigd, maar daartegenover zijn oude repu taties verminderd en is de glans van vroe gere grootheden verbleekt. De meest op den voorgrond tredende speler van de nieuwe generatie is Fine. En daar mede zijn wij meteen gekomen tot het belang rijkste actueele feit voor het Nederlandsche Schaakleven: Fine's aanwezigheid in ons land. Successen. Het Is bekend, dat F1 n e in het laatste jaar 'n groot aantal successen geoogst heeft, te be ginnen met den eersten prijs in het Kerst- tournooi te Hastings, vervolgens den eersten prijs in Zandvoort, den gedeelden 3en prijs in Nottingham en ten slotte den gedeelden eer sten prijs in den achtkamp. Fine is nog zeer jong, hij heeft zoo juist zijn 22sten verjaardag gevierd, en er kan dus nog alles van hem verwacht worden. Wie echter meent, dat Fine plotseling uit de lucht gevallen is, of poëtisch gezegd „als een meteoor aan het schaakfirmament ver schenen is", heeft het niet bij het rechte eind. Reeds drie jaar geleden heeft de toen malige wereldkampioen Aljechin in een voordracht te Amsterdam verklaard, dat de jonge Amerikaansche speler Fine eens de hoogste), eeretitel op schaakgebied zou ver werven. Aljechin bewees ook. dat dit geen losse bewering was, maar een voorspelling, die wel degelijk op goede gronden berustte. Hij demonstreerde n.l. een zeer diepe combi natie van Fine uit het destijds gehouden tournooi te Detroit 1933 en werkte Fin e's gedachtengang in alle richtingen uit. Maar, zal men zich afvragen, is iedereen, die één keer in zijn leven eens een diepe com binatie heeft kunnen maken, dan voorbe stemd voor het wereldkampioenschap? Neen, stellig niet, maar het was ook niet alleen de diepte van de combinatie welke Aljechin imponeerde, maar vooral het karakter. Wat hiermede bedoeld wordt, zullen wij aan de hand van de combinatie zelf uiteenzetten. Wit: R. Fine Zwart: A. W. Dake. Stelling na 29Tc6a6. Zwart. i Als we deze stelling positioneel beschouwen, komen we tot de volgende conclusies: 1. De lichte stukken paarden en loo- pers) Wit heeft twee paarden tegenover zwart twee loopers; in het algemeen zijn de twee loopers het sterkst door hun groote beweeg lijkheid. Hier echter werkt het looperpaar op halve kracht, doordat Lf8 geen enkelen zet kan doen en daarom zijn momenteel niet de loopers maar de goed gestelde witte paarden het sterkst. 2. De Pionnenstelling. Wit heeft twee pionnen a5 en d3, die hulp behoevend zijn (in het bijzonder a5) maar aan den anderen kant voorloopig uitstekende diensten bewijzen, omdat zij de samenwerking der zwarte stukken verbreken. De zwarte koningsvleugelformatie is door het opspelen van den g-pion naar g5 verzwakt. 3. De zware stukken dames en torens). Noch de zware stukken van wit, noch die van zwart vertoonen een bijzondere mate van samenwerking, maar op grond van zijn pion nenstelling heeft wit op het oogenblik de grootste vrijheid van beweging. Resumeerende komen we tot de volgende conclusie: terwijl zwart strategisch de beste kansen heeft (pion a5 moet spoedig vallen) staat wit er tactisch het best voor. Wit moet den tijd, welke zwart voor de verovering van a5 besteedt, nuttig gebruiken voor de reali seering van zijn aanvalskansen op den ko ningsvleugel. Dit laatste vereischt de volgende voorbereidende maatregelen a. De witte dame beter te posteeren; deze presteert op het oogenblik zeer weinig t.o.v. den vijandelijken koningsvleugel. b. Pe4 te vrijwaren tegen de verdrijving door f6f5. Dit gevaar wordt pas actueel, zoo dra zwart h7h6 gespeeld heeft (voordien zou op f6f5 natuurlijk Pe4 x g5 volgen). Reeds met zijn eerste zet 30. Da3—al! laat wit zien. dat hij de geheimen van deze positie volkomen doorgrond heeft. De witte dame begeeft zich naar cl, terwijl dit stuk ook op al reeds een aanvullende rol kan spelen. In verband n.l. met een eventueel b2b3, welken pion zwart wegens Pc5 niet kan slaan. 30b7b6 Zwart zet zijn plan voort. Misschien was 30. h6 hier sterker, om 31f5 te la ten volgen. Fine had dan wel 31. g"4 en later h4 zijn aanval voortgezet. Vermoedelijk heeft Dake den zet h7h6 verworpen, omdat hij na 31. b3, Db4 32. Pd5, Ld5: 33. Td5: verwik kelingen langs de diagonaal ele5 vreesde. Wit dreigt n.l. reeds Pf6: gevolgd door De5:t. Een nieuw bewijs voor de groote kracht van wit's laatsten zet. 31. Dalcl Ta6xa5 Als zwart dit niet speelt, lost wit door ruil op b6 zijn zwakken pion op. Beide partijen hebben thans hun eerste doelstelling bereikt: wit heeft zijn dame in meer actieve positie gebracht, zwart heeft een pion gewonnen. Het vervolg moet leeren, wie de stelling het best beoordeeld heeft. Nu begint de eigenlijke combinatie: 32. Pe4xf6! Kg7xf6 Als zwart het offer weigert, strijdt hij voor een verloren zaak: een verzwakten konings vleugel zonder materieele compensatie. In deze gevallen heeft men niet anders dan den tegenstander de correctheid der combinatie te laten bewijzen. 33. Pc3e4f Kf6g7 Vanzelfsprekend het eenige: op 33 Kg6 beslist 34. Tc2 en 35. Dg5: mat, terwijl na 33Ke6 de zwarte dame ongedekt zou staan. 34. Td2c2 Het schijnt alles zeer eenvoudig: de zwarte dame moet nu wijken en daarna wint wit met Dg5:t en Dd8:: een toren. 34Dc4a4! Op dezen zet had de zwartspeler zijn be rekeningen gebaseerd. De witte dame kan nu haar strooptochten niet straffeloos uitvoe ren. omdat Tc2 dekking behoeft. 35. Dclxg5f Lf7g6 Niet 35Kh8 wegens 36. Dd8:, Dc2: 37. Df8:t en mat. 36. Tc2—c7t Kg7—g8 De witte toren heeft zich met schaak aan de bedreiging van Da4 onttrokken, maar nu staat Tdl aangevallen. Het schijnt alsof zwart geliik krijgt. Merken we nog op, dat 36Td7 zoowel op 37. Pc3 als op 37 b3 faalt en dat 36Kh8 37. Df6t, Kg8 hetzelfde slot mogelijy maakt, dat ook in de partij plaats vindt. 37. Dg5xg6tïIï7xg6 38. Pe4f6t Kg8h8 39. Tc7h7 mat. Aljechin heeft in deze combinatie het meest gewaardeerd, dat de eigenlijke pointe (37. Dg5xg6t) pas op het slot kwam. Deze soort van combinaties zijn zeer moeilijk te berekenen, omdat het de juiste beoordeeling van een stelling, vereischt, die nog in een ver verschiet ligt. Verder is van beteekenis, dat ook de posïtioneele zijde van deze combinatie goed verzorgd is, waardoor een harmonisch geheel ontstond, een toekomstig wereldkam pioen waardig! BILJARTEN. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND GROOT-BILJART. De uitgestelde, beslissende partij om den kampioenstitel in klasse A groot-biljart cadre 45 c.M. van de vorige competitie is thans ge speeld tusschen de 1ste klasse spelers L. Gehrels uit Rotterdam en C. van Vliet uit Den Haag. Dit werd gewonnen door den Rotter dammer. De cijfers waren als volgt: T Pnt. brt. h.s. gem. L. Gehrels 400 23 118 17.39 C. van Vliet 372 23 111 16.1$

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10