Een 1 HOUTENS CACAO heelt iets dat goed smaakt. Onze cacao smaakt góed, hij smaakt zelfs heel goed. goed, dat wij U slechts ZATE R D A G 7 NOVEMBER 1936 HAARLE M'S DAGBLAD 5 De aanvraag voor een bioscoop aan de Parklaan. Door de commissie uit den Bioscoopbond afgewezen. Wij deelden de vorige week mede. dat de heer G. Canis, exploitant van het Spaarne- theater in de Kleine Houtstraat, door den architect P. L. Bloemsma te Amsterdam plan nen heeft laten uitwerken voor den bouw van een bioscoop-theater aan de Parklaan. (Tus- schen den Kruisweg en den Jansweg, op de plaats waar nu de garage van den heer Slot is). De heer Canis had daartoe de medewer king van den Nederlandschen Bioscoopbond ingeroepen, want ook voor de verplaatsing van een bioscoop moet toestemming verkre gen worden, Deze aanvraag werd door den Bond ter be slissing gegeven aan de tweede commissie voor nieuwe zaken onder voorzitterschap van Jhr. Dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Haar lem Reeds de vorige week Donderdag deelden wij mede, dat wij reden hadden aan te ne men, dat deze commissie afwijzend op de aan vraag zou beslissen. Dat wij dit niet zonder goeden grond schreven, blijkt wel uit het feit, dat wij nu kunnen mededeelen, dat deze commissie voor nieuwe zaken uit den Ned. Bioscoopbond de aan vraag van den heer Canis heeft af gewezen. Deze beslissing is zeer breed gemotiveerd. Naast de motieven die tot dit besluit geleid hebben, heeft de commissie zich gerefereerd aan de argumenten waarop eenige maanden geleden een aanvraag om een nieuwe bios coop te Haarlem te vestigen, werd afgewezen. Deze argumenten kwamen hierop neer, dat sedert de opening van de Frans Hals bioscoop in 1935 het aantal bezoekers der 4 andere Haarlemsche bioscopen sterk gedaald is, waaruit blijkt, dat de exploitatie dezer bios copen door de vestiging van de Frans Hals bioscoop ongunstig beinvloed is. Wel is na de opening van de Frans Halsbioscoop het bezoek in totaal iets toegenomen (hetgeen blijkt uit de opbrengst der vermakelijkheids belasting), maar dat is zoo weinig, dat vast staat, dat in de avondvoorstellingen geregeld minder dan 13 van het aantal plaatsen in de Haarlemsche bioscopen bezet is. Niet aange nomen kan worden dat bij de opening van een nieuwe bioscoop de toeneming van het aantal bezoekers zóó sterk zal zijn, dat de rentabiliteit van de bestaande theaters niet ln gevaar zou worden gebracht, terwijl de exploitatiemogelijkheden van de nieuwe bios coop op zijn minst genomen twijfelachtig moet worden geacht. De heer Canis kan van deze beslissing van de commissie voor nieuwe zaken nog in be roep komen bij het hoofdbestuur van den Ned. Bioscoopbond. Tenslotte kunnen wij mededeelen, dat de commissie voor nieuwe zaken bij haar beslis sing het hangende bioscoop-conflict te Haar lem (in verband met de verhooging van de vermakelijkheidsbelasting) geheel buiten be schouwing gelaten heeft. BRANDSTOFFENBIJSLAG VERSTREKT Aan de ondersteunden bij den Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon en die van den Dienst der Werkloosheidsbestrijding, werd heden boven het uitkeeringsbedrag, de brand- stoffenbijslag van een gulden verstrekt. Deze verstrekking werd vanzelfsprekend alleen ge geven aan hen die hiervoor volgens de gel dende voorschriften in aanmerking kwamen. Jaarverslag Coöperatie „Vooruitgang". Dividend bakkerij 5 en kruidenierswaren 3 Verschenen is het jaarverslag van de Coöperatieve broodbakkerij en verbruiksver- eeniging „Vooruitgang" in welk verslag dui delijk tot uiting komt dat de economische inzinking nog niet tot stilstand is gebracht. Deze inzinking heeft ook zijn stempel gedrukt op de exploitatie der coöperatie. Herinnerd wordt aan het genomen besluit om inplaats van een verhoogd dividend op het einde van het jaar een verlaagden broodprijs tot stand te brengen en om het inleggeld van f 15 terug te brengen op f 6, waardoor de leden in de gelegenheid zullen worden gesteld het meer dere inleggeld dan f 6 terug te ontvangen. Tezamen met „De Eendracht" werd beslo ten een belangenovereenkomst met „De Nieuwe Melkweg" aan te gaan, teneinde over te gaan tot het leveren van melk en melkpro ducten aan de leden, waarbij evenwel van verschillende zijden tegenwerking werd on dervonden en voorts door den Minister van Landbouw en Visscherij een beslissing werd genomen, waardoor het onmogelijk werd de melk goedkooper te leveren dan tegen den gangbaren prijs Het bestuur heeft evenwel hoop dat deze beslissing gewijzigd zal wor den. Te Santpoort werd de 13e winkel geopend, waarom reeds lang verzocht was door de in die omgeving wonende leden. Het aantal le den is in het afgeloopèn boekjaar met 210 achteruitgegaan, waardoor de coöperatie op 31 Augustus 1936 6305 leden telde, Bij het het einde van dit boekjaar was het bestuur als volgt samengesteld: P. van Gessel, voor zitter; S. H. Evelfjn, secretaris; D. J. A. Wes- terveld, penningmeester en verder de dames Mej. W. G. van Vliet en mevr. H Weber- Groeneveld en de heeren J. A. Scholl en D. Klay. Het college van commissarissen bestond uit de heeren A. Spierdijk, D. Leguit en C Maarschall. Ten gevolge van een uitspraak van het scheidsgerecht werd aan het bestuur toe stemming verleend om het loon voor het bak kerij-personeel in het jaar 1936 tweemaal met f 1 te verlagen, echter met dien verstande, dat het loon van den bezorger in volledigen dienst op hetzelfde bedrag werd geplaatst als dat van een bankman dus op f 31 per week. In totaal is er 150 man personeel in dienst bij de Vooruitgang Voor de broodbakkerij werden er 54 baal tjes meel meer verwerkt dan het vorig jaar n.l. 24.573, waarvan de omzet was f 364.413.04. Voor de koek- en banketbakkerij werden er 260 baaltjes minder verwerkt dan het vorig jaar, met een omzet van f 69.648.25. De omzet van de kruideniersafdeeling was ongeveer f 50.000 minder dan het vorig jaar en bedroeg nu f 823.710.95, terwijl het gemiddelde gebruik per lid van f 131 95 het vorig Jaar nu terug liep, tot f 128.50. Aan de leden werden 24 393 H.L. brandstoffen geleverd met als re sultaat dat van de winst aan de leden 35 cent per H.L. geleverde anthraciet bij de a.s. di- vidend-uitkeering zal worden uitbetaald. Verder werden nog aardappelen, dekens en diverse andere waren geleverd waarvan het totaal der omzetten f 1.318.177 26 bedroeg met als netto overschot f 77.374.73 welk overschot evenwel f 26.239.29 minder is als over het vo rig boekjaar Ondanks de achteruitgang in cijfers geeft het jaarverslag een overzicht van groote activiteit. VOOR DEN- -POLITIERECHTER Nog eens de Kippenkoopman Dezer dagen maakten we melding van een geval, waarbij iemand terecht stond wegens het stelen van kippen en een ander voor het koopen van den buit. Het stelen kwam voldoende tot klaarheid, zoodat dit werd berecht, maar het helen ver borg zich in een waas van onzekerheid, want niet alleen, dat de kippenkoopman volhield, dat hij bij het koopen totaal onkundig was weest omtrent de herkomst der vogels, ook de steler, die onder eede als getuige werd hoord, legde een verklaring af, die de rechter niet grif voor waarheid accepteerde, zoodat de officier al liet doorschemeren, dat hij een vervolging voor meineed niet tot de onmo gelijkheden rekende. De rechter schorste daarom de zaak, om ze heden voort te zetten met het verhooren van twee veldwachters uit Haarlemmermeer, die indertijd de kippen had den opgespoord en de verdachten een verhoor hadden afgenomen. Dezen verklaarden thans, dat de koopman aanvankelijk had gezegd, de kippen op een Maandag van een onbekende te hebben ge kocht, wat niet kon, omdat de dieren eerst 's Woensdags daarop waren gestolen. Toen hij later begreep, dat hij er zich met dat verhaal inpraatte, vertelde hij ze van den man te hebben gekocht, die voor diefstal terecht heeft gestaan, maar hij zou dan toch niet geweten of vermoed hebben, dat de kippen gestolen waren. Deze man had vroeger aan de veldwachters gezegd, den kooper te hebben meegedeeld, waar hij de dieren gestolen had en dat was het, wat hij op de vorige terechtzitting niet meer wist en welke onwetendheid hem nood lottig had kunnen worden. Nu was zijn geest tot zijn geluk opgehel derd en hij wist nu zelfs te vertellen, dat de koopman gezegd had: „Ik geef je vast 5 gul den, maar als het goed afloopt, krijg je meer" De officier liet daarom de gedachte aan een strafvervolging voor meineed los en was van oordeel, dat de opzettelijke heling thans was bewezen, waarom hij drie maanden gevange nisstraf eischte. De verdachte deed een greep naar een voor waardelijke straf en wou zelfs wel 5 jaar voor waardelijk hebben, want hij had met zich zelf uitgemaakt, dat hij nooit meer iets verkeerds zou doen. De rechter ging op het royale aanbod niet in, maar wilde in aanmerking nemen, dat verdachte niet zoo heel slecht bekend stond, waarom hij twee maanden gevangenisstraf op legde, maar onvoorwaardelijk. De crisis-muzikant. Dat is geen muzikant die van de crisis te lijden heeft, hoewel die er genoeg zijn, maar een, die in en door de crisis er toe gekomen is, zijn muzikale talenten te ontwikkelen en te exploiteeren. De man toch, die zich als crisis muzikant voorstelde, was vroeger electricien, zoo hij zei, doch op de arbeidsmarkt was er geen vraag naar hem en de steuncommissies accepteerden hem ook al niet en daarom ging hij langs de Zaan en blies op een mondhar monica, in de hoop, dat de bewoners daardoor opgewekt zouden worden, in hun zak naar een paar centen te tasten en hem die te geven. Maar blazen op een mondharmonica wordt in de politieverordening van Krommenie op één lijn gesteld met een uitvoering van een symphonieorkest, als het op den openbaren weg geschiedt, in zooverre dan, dat men er vergunning voor moet hebben en dat had de crisismuzikant niet, omdat de burgemeester een mondharmonica en een orkest niet op één lijn stelt, wat begrijpelijk is. Een veldwachter zei dan ook tegen den cri sismuzikant, dat deze zijn muzikale uitingen moest staken en toen zei de man, dat hij dit niet van plan was, wat heel eerlijk gezegd was, maar wat voor den veldwachter een aan leiding was, de mondharmonica in beslag te nemen. Dat ging niet zoo gemakkelijk want de muzikant stopte het instrument in zijn zak en drukte den zak met twee handen dicht, Toen kreeg hij een tik met den gummistok, maar dat beantwoordde hij met slaan en schoppen, zoodat de veldwachter, die in bur- gerkleeding was, zijn vrouw naar huis stuur de om de sabel te halen, waarmee de strijd werd voortgezet, doch de muzikant wist weg te komen met zijn mondharmonica. Nu moest hij wegens verzet tegen de poli tie terecht staan en hoewel hij beweerde slechts klappen ontvangen te hebben en niet te hebben geslagen of geschopt, de veldwach ter was te pertinent in zijn verklaringen en de officier eischte 14 dagen gevangenisstraf, welke de rechter tot een week verminderde. Om een poes. Een bakker in Beverwijk ging op zoek naar zijn poes, welke zich. naar hij meende te we ten, bij een buurman bevond. Dies stapte hij naar de woning van den buurman en vroeg hem of de poes er was. Dat lijkt een dood gewone vraag en is het eigenlijk ook: het schijnt bespottelijk, dat hierop een vechtpartij moet volgen, anders toch zou het vechten niet van de lucht zijn; wie vraagt wel eens niet bij buurman naar een weggeloopen hondje, poesje of ander huisdier? Dat buurman, toen hem naar de poes ge vraagd werd. den vrager meteen over den drempel terugduwde, toen dreigend een vuil nisbak ophief, daarna een fiets en toen ten slotte opnieuw den vuilbak, moet ons dan ook ten zeerste verbazen en doet veronderstellen, dat de verstandhouding tusschen de buren niet van de beste was en het vragen naar poes op een niet te vriendschappelijke wijs ge schied is. De bakker beantwoordde de bedrei ging met vuilnisbak en fiets met een stomp en daarvoor moest hij terecht staan. Hij gaf het stompen niet toe, sprak van een afweren de beweging, maar de officier was van oor deel, dat er wel gestompt was en de rechter dacht er ook zoo over. Het optreden van buur man beïnvloedde echter de strafmaat, door den officier op f 3 gesteld, door den rechter nog twee kwartjes minder. WERELD VROUWEN COMITé TEGEN OORLOG EN FASCISME. De afdeeling Haarlem van deze organisatie houdt een openbare vergadering op Maan dag 9 November in het gebouw „De Nijver heid", Jansstraat. Spreeksters zijn Mevr. B. Bulsing-van Besouw, Onderwerp: „Verstand en gevoel tegenover den Oorlog" en Mej. B. Otten, onderwerp: „Opvoeden tot Vrede". Lida Polak zal declameeren. „HYACINTHENBRUG". Burgemeester en Wethouders hebben aan de brug over de Brouwersvaart, tegenover de Hyaclnthenlaan (thans in uitvoering) den naam „Hyacinthenbrug" gegeven. DS. F. CH. KRAFFT BEROEPEN. Ds. Krafft van de Waalsche Hervormde ge meente alhier ontving, naar het Predikbeur tenblad meldt, een beroep naar de dubbele Zwitsersche gemeente l'lsle et Montricher de lEglise Evangélique Reformée Nationale du Canton de Vaud. (Adv. Ingez. Med.) BENOEMING DOOR DEN BISSCHOP VAN HAARLEM. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot Moderator van de Katholieke Jonge Mid- denstandsvereeniging te Haarlem: J. F. M. Desa in; tot geestelijk adviseur van: groep IV der Soc. Vereen, te Beverwijk P. de Jong; de R.K. Sportvereeniging „TZ.B", te Zandvoort N. Commandeur; dc R.K. Sportvereeniging „T.Y.B.B.". te Haarlem J. F. M. Desain; het district Noord-Holland van den Diocesaan Haarl. Voetbalbond J. H. M. S. van der Marck, te Zaandam. JUBILEA DIACONESSENHUIS. In November zullen drie zusters van het Diaconessenhuis te Haarlem: Zuster N. Tnn Uffelen, Zuster B. Ouwerkerk en Zuster P. Kosten den dag herdenken, dat zij voor 25 jaar haar werk in het Huis zijn begonnen. Op 12 November zal er tusschen 3 en 5 uur gelegenheid zijn deze zusters geluk te wen- schen. NED. HERVORMDE KERK. Maandagavond 9 November zal in de Bake- nesserkerk ds. K. H Miskotte voor de afdeeling Haarlem van het Ned. Herv. Verbond tot Kerkeherstel spreken over 't onderwerp „Hoop gevende teekenen". Deze teekenen hebben betrekking op de gezamenlijke pogingen van de vereenigingen „Kerkherstel" en „Kerkop bouw" om te komen tot een bevredigende reorganisatie van de Ned. Herv. Kerk. Bazar van het Comité „Winterhulp". Deken H. C. J. Sondaal spreekt de openingsrede uit. Het comité „Winterhulp", uitgaande van den R.-K. Volksbond houdt in het gebouw St. Bavo in de Smedestraat een bazar ten bate van het werk van dit comité. De Deken van Haarlem H C. J. Sondaal. heeft gisteravond dezen bazar geopend Tal van genoodigden hadden zich in een der zalen van het gebouw vereenigd. toen de voorzitter van het comité, de heer J. B Velt- man, een welkomstwoord sprak, in het bij zonder tot de aanwezige geestelijken, deken Sondaal. kapelaan Poppe. geestelijk adviseur en kapelaan Heynink, alsmede tot de ver tegenwoordigers van verschillende R.-K. Middenstandsorganisaties en het bestuur van den R.-K. Volksbond. Voor de derde maal wordt thans een ba zar gehouden ten bate van ..Winterhulp" en steeds is de belangstelling bij de opening grooter. aldus spr. Hij leidde hieruit af. dat de sympathie voor het werk van het comité steeds toeneemt. Veel is ook te danken aan den steun van de geestelijke autoriteiten van Haarlem, in het bijzonder aan dien van de ken Sondaal. welke laatste vervolgens het woord kreeg. De spreker verklaarde, dat hij met vreugde deze taak op zich genomen heeft, omdat het er om gaat in de eerste plaats de trouwe ge zinnen van den Volksbond te helpen, die on danks alle ellende en tijden van beroering trouw zijn gebleven aan hun geloof, hun kerk en hun priesters. De katholieken van Haarlem hebben dan ook den duren plicht in de eerste plaats deze menschen te hel pen. Ei- heerschen toestanden van den erg- sten nood en wij allen, aldus spr., moeten naar ons vermogen er toe bijdragen dien nood te lenigen. Daartoe moeten we zelf onze gaven schenken, maar wij moeten ook overal in de stad propaganda maken voor dezen bazar en voor het werk van het co mité „Winterhulp" in het algemeen. Met het uitspreken van den wensch. dat de bazar een volledig succes mocht worden, verklaarde deken Sondaal dezen voor ge opend. De voorzitter van den R.-K. Volksbond, de heer J. P. H. Castricum. lid van den Haar- lemschen Gemeenteraad, voegde nog eenige woorden aan de openingsrede van deken Sondaal toe. Hij bracht den dank van het bestuur over aan het ijverige comité, dat een geweldige activiteit ontplooit en hij sprak den wensch uit, dat de toestanden in de naaste toekomst zoo zullen verbeteren, dat ..Winterhulp" van de grootste zorg verlost is. Tenslotte sprak nogmaals de heer Velt- man. die lof toezwaaide aan allen, die aan den bazar medewerken en die hem voorbe reid hebben, speciaal ook aan de verschil lende muziekgezelschappen, die hun mede werking hebben toegezegd. Ook bracht hij nog een woord van dank aan de burgerlijke autoriteiten van Haarlem voor hun tege moetkomende houding. De genoodigden maakten hierna een rond gang over den bazar, die een zeer feestelijken indruk maakte. Alle stands waren ingericht tot vermaak, Er waren schiettenten, werp- tenten, vischtenten en andere van dergelijke kermisachtige vermakelijkheden, die onge twijfeld een groote aantrekkingskracht zul len uitoefenen en zoodoende het succes van den bazar zullen waarborgen. Zelfs liepen er zonderling uitgedoste heeren rond, die den vroolijken toon brachten. Een muzieken- semble zorgde voor vlotte en opgewekte mu ziek. Kortom, er heerschte een stemming, zoo gezellig en bijna feestelijk, dat de bezoekers zeer zeker gaarne bereid zullen zijn in hun portemonnaie te tasten terwille van het goede doel. En dat is tenslotte de eenige be doeling van dezen buitengewoon verzorgden bazar. BENOEMING ONDERWIJZEND PERSONEEL Ter benoeming van een hoofd der Dr. Huetschool (Prinsen Bolwerk) hebben B. en W. de volgende voordracht opgemaakt: le de heer T. van der Beek te Hengelo; 2 de heer Sj. Bosma te Haarlem: 3e de heer H. Paul te Haarlem. De volgende voordracht is opgemaakt ter benoeming van een hoofd aan de Openbare lagere School no. 33 (Karolingenstraat)le. de heer N. J. Coevoet te Brunsum; 2e de heer K. May te Hoogwoud en 3e de heer A. N. J. van 't Hof te Hippolvtushoef. En van een hoofd aan de Jan Pietersz. Coenschool (O. L. School no. 44). aan het Weltevreden- plein (tijdelijk gehuisvest in het schoolge bouw Overtonstraat 42 en het houten hulp gebouw aan den Rijksstraatweg)le de heer K. May te Hoogwoud; 2e de heer A. N. J. van 't Hof te Hippolytushoef, en 3e de heer G. van Beek te Bennebroek. B. en W. stellen voor. aan de Gemeentelijke avondschool voor Handelsonderwijs alhier te benoemen tot tijdelijk leeraar voor het tijd vak van 1 September 1936 tot wederopzeg- gens. doch uiterlijk tot en met 31 Augustus 1937: den heer Th. A. van Westerhoven te Haarlem Tenslotte stellen B. en W. voor. aan het Gymnasium alhier te benoemen tot tijdelijk leeraar in het Hebreeuwsch voor den cursus 19361937: den heer A. de Vries, te Haar lem. Ingevolge het bepaalde in artikel 208 der Gemeentewet moet de Raad tenminste een maal in de vijf jaren verklaren welke ver ordeningen. tegen wier overtreding straf is bedreigd, nog gelden. Voor het laatst is deze verklaring bij raadsbesluit van 7 October 1931 afgelegd. In verband hiermede heeft de Commissie voor het ontwerpen en herzien der strafverordeningen nagegaan, welke de zer verordeningen inmiddels zijn vervallen en welke zijn aangevuld of gewijzigd. Naar aanleiding van dit onderzoek stelt zij den Raad voor. een desbetreffend ontwerpbesluit te bekrachtigen. Voorgesteld wordt te verklaren, dat o.a, de volgende verordeningen, tegen welker overtreding straf ls bedreigd, zullen gelden: de Algemeene Politieverordening voor Haar lem met de verschillende daarna vastgestel de wijzigingen; de Bouwverordening; de ver ordening op de keuring van waren; de ver ordening op den Keuringsdienst van vee en vleesch der gemeente Haarlem: de verorde ning op de markten te Haarlem: de verorde ning regelende het veemarkt.-toezicht in de gemeente Haarlem; de verordening tot het toestaan van de verstrekking vansterken drank of zwak-alcoholischen drank in het klein op den openbaren weg door of van wege een vergunninghouder of een houder van een verlof A; de verordening ter uit voering der artikelen 6 en 9 der Winkelslui tingswet 1930; de verordening op de Geld- schietbanken; de verordening betreffende het leggen, plaatsen en houden van buizen en andere geleidingen ten behoeve van wer ken en inrichtingen in het belang der open bare orde en gezondheid opgericht: de ver ordeningen houdende regels betreffende den aard der bebouwing en het gebruik der gron den. gelegen in verschillende deelen der ge meente. BAZAR CHR. VER, TOT KRAAMHULP Ter herinnering aan het 12'2 jarig bestaan van de Christelijke Vereeniging tot Kraam hulp Haarlem en Omstreken is op 2 en 3 No vember een welgeslaagde bazar in Hotel Lion d'Or gehouden. Het resultaat van dezen ba zar sfemt tot groote dankbaarheid. Aan al len die de prachtige inzendingen schonken, wordt dank gebracht. Er waren zoowei hand werken van 85-jarigen als van 9-jarigen en fraaie schilderstukken ingekomen. Vele le veranciers zonden geschenken van allerlei aard, die mede bijgedragen hebben om de op brengst te verhoogen. In „de Soete Suiker- bol" waren heerlijke oliebollen verkrijgbaar, gebakken en aangeboden door dames comité leden. Ook was er een wandelende hoepelrok; de draagster bood pakjes te knippen aan De attracties als tafelbiljart en vn^thalspel zijn zeer in den smaak gevallen, ook het rad van avontuur, enthousiast gedraaid door den heer Duytshoff. hield er de stemming in, zoowel bij bezoekers als bij verkoopsters. Ook de verloting is goed geslaagd. Het schilderstuk, vaas met violen is gevallen op no. 32, de sprei op no. 19, schilderstuk „Duinlandschap" op no. 92. Voor het maken van een foto. aangeboden door Mevr. Truus Knopper. J. v. Goyenstr. 26. Heemstede, is no. 70 de gelukkige winna res. De naam van de pop was Maximiliaan, die is door niemand geraden, zoodat de pop bij opbod verkocht kon worden. Dank zij veler medewerking is de bruto opbrengst van den bazar f 1111.36 geworden. NIEUWE WINKELIERS VEREENIGING Alhier is opgericht de Winkeliers Vereeni ging „Stuyvesantplein". Het bestuur is als volgt samengesteld: A. J. Borst, voorzitter: H. A. Leeman, secretaris; P. B. Bijman, penning meester. VIJF-EN-TWINTIG JAAR DIENSTBODE. Vrijdag was mejuffrouw Maartje de Graaf 25 jaar werkzaam als dienstbode bij de heeren B. F. Enschedé en Mr. Joh. Enschedé op ..Iepenrode". Zij werd 's morgens door beide heeren namens de familie hartelijk gecompli menteerd. wat met het overhandigen van ge schenken en bloemen gepaard ging. Ook vele vrienden lieten zich niet onbetuigd. Het aan tal bloemen en felioitaties was heel groot. Paviljoen Brederode, bij de RUÏNE VAN BREDERODE en het TINHOLTHUIS. DEN GEHEELEN WINTER GEOPEND. CENTRAAL VERWARMD. PRIMA CONSUMPTIE. BILLIJKE PRIJZEN. (Adv. Ingez. Med.) Praat niemand ziek. Gunst Ans, kind wat zie je er nöar uit ben je niet goed? vroeg tante Betje mee warig. zie ik er zoo naar uit? schrok het jonge vrouwtje. Ik heb toch niets nee mij mankeert niets, hoor tante. Nou maar je ziet er effectief slecht uit hoorzoo witik dacht dat je ziek was hield tante Betje vol. De vrouw des huizes ging er niet op in en er werd niet verder over gepraat. Toen tante Betje vertrokken was, ging Ans voor den spiegel staan. Ik zie wel erg bleek.peinsde zij en moe ben ik óókeigenlijk ben ik al een heele poos zoo moehet kan best zijn dat ik stilte. iets onder de leden heb wat ik niet weet Ans begon naar symptomen te zoeken. Zij wist niet dat naar symptomen zoeken veel al gelijk staat met symptomen vinden. Zij werd stil en afgetrokken cn tobde in Drie dagen later kwam tante Betje weer. Heb je hoofdpijn kind? Je hebt zoo'n echt hoofdpijngezicht.... zulke kringen onder je oogen Ans had geen hoofdpijntenminste tot op dat oogenblik was ze alleen een beetje zwaar in het hoofd, misschien.... ja een beetje zwaar in het hoofd was zij wel Toen haar man dien middag thuis kwam lag zij in een donker gemaakte kamer op de sofa met een natten doek op het voorhoofd. Als ik jou waszou ik toch eens een dokter.begon tante Betje de volgen de maal dat zij weer eens aankwam. Halt Lezer.zijt gij soms ook een tante Betje? Zijt gij misschien ook behept met een akelige, voor uw omgeving funeste zucht naar sensatie, die u alles doet zien cn bele ven in een sombere sfeer? Kenmerkt uw wezen zich door een onlesch- baren dorst naar ergheden? Lees dan moordromans naar hartelust ga spannende films zien maarbehandel uw huisgenooten met zachtheid spaar uw naasten! Er bestaat een zeker soort belangstelling een hartelijk medeleven een welgemeend beklag dat hoe goed ook bedoeld nim mer zal nalaten een noodlottige uitwerking te hebben op daarvoor gevoelige personen. Dat is het soort belangstelling dat zich met voorliefde verdiept in de vreeselijkheden, die in de naaste toekomst meestalniet ge beuren! Dat is het soort medeleven dat in opdrin gerige bemoeizucht zich tracht schadeloos te stellen voor het tekort aan emotie in het eigen bestaan Dat is het verkeerde soort. Ook de flinksten en moedigsten onder ons zijn op den duur niet bestand tegen het stelselmatig ondergraven van onze moreele weerbaarheid. Immers het uitstrooien van angst want hierop komt tenslotte het meewarlgheidsbe- klag neer ondermijnt Op den duur het sterkste zelfvertrouwen. En in een tijd als de onze nu flinkheid en paraatheid ook voor de vrouw vooral voor de vrouw eerste vereischten zijn, ls dit een snood bedrijf. En daaromöp tegen tante Betje en haar geestverwanten! Weert haar uit uw huis weert haar uit uw familiekring en verzet u met hand en tand tegen den sloc- penden geest die uitgaat van diegenen die er zich zoo verschrikkelijk graag in verdie pen hoe-erg-het-wel-is! AMY GROSKAMP-TEN HAVE,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9