rf Heerlijk bij een kop chocolade SITTERS S r»KAR Instantfne GELD EN LIEFDE MAANDAG 9 NOVEMBER 1936 H A A R L E M'S DAGBLAD 10 „De Eenhoorn" geheel gerestaureerd. En als eenige ..Haarlemsche" molen behouden. Aan het Zuider Buiten Spaarne tegenover het gebouw van de Roei en Zeilvereeniging Het Spaarne staat, zeer tot verfraaiing van het land schap, de eeuwenoude houtzaag molen „De Eenhoorn". Het is geen gewone molen, want met slechts vier andere vertegenwoordigt hij in ons land het type „paltrokmoien', welk woord afge leid is van „Paltz-rok", een wijd uitstaand kleeaingstuk, dat in den Paltz gedragen werd en waaraan de vorm van den molen doet denken Reeds geruimen tijd geleden bestond er gevaar dat „De Eenhoorn" uit het landschap zou verdwijnen. De toenmalige eigenaar had namelijk het plan hem te sloopen. Gelukki; echter bestaat er in ons land de vereeniging „De Hollandsche Molen", die het zeldzame en fraaie bouwwerk aankocht De toestand, waarin de molen verkeerde, was evenwel van dien aard, dat restauratie hoogst noodzakelijk was. „De Hollandsche Molen" kon hiervoor niet genoeg geld uit' trekken, maar eenige Haarlemsche instellin gen sprongen bij, De Vereeniging Haerlem, de Roei- en Zeilver. Het Spaarne, de Ver. voor Vreemdelingenverkeer van Haarlem en die van Heemstede en de Forensenbond zorg den ervoor, dat het benoodigde be drag bijeen kwam en zoo kwam, onder lei ding van den heer J B. Sluiter de restauratie van ..De Eenhoorn" tot stand. Zaterdagmiddag kwam een groepje be stuursleden van de betrokken vereenigingen de herboren „Eenhoorn" bezichtigen. De voorzitter van ..De Hollandsche Molen", Mr P. G. van Tienhoven, voerde aan den voet van den nieuw geschilderden en geteerden molen het woord In het kort ging sdi\ de historie van de restauratie en de voorberei ding daarvan na. De molen Is geheel opge knapt. verrotte balken zijn vervangen door nieuwe, het geheele gebouw is opnieuw ge teerd. Wij leven nu nog in afwachting van het oogenblik. dat er een houtzagerij komt, die den molen weer in gebruik neemt, aldus spr. Want dat is steeds het doel van de ver eeniging „De Hollandsche Molen": niet al leen de molens te behouden, maar hun ook weer terug te geven aan de oorspronkelijke bestemming Mr. van Tienhoven sprak den wensch uit. dat deze molen, die hier aan het Spaarne niet gemist kan worden, nog langen tijd mag bestaan. Namens zijn vereeniging bracht spr. dank aan allen, die hulp hebben genoden in deze aangelegenheid. De heer J. L. Tadema, voorzitter van de Ver Haerlem. deed uitkomen, dat zonder de ver eeniging ..De Holiandsrhe Molen" niets tof stand gekomen zou zijn. De bewoners van Haarlem en omstreken zijn deze vereeniging dan ook. grooten dank verschuldigd. Reeds zooveel molens zijn uit Haarlem ver dwenen: de Eenhoorn is de eenige. die nog over is. Spr. herinnerde aan de andere 5 mo'ens, die aan het Z B. Spaarne gestaan hebben, aan de 4 mo'ens aan den Zij!weg. a?" den korenmolen „De H"oo". die bij het Wilsoiisplein stond, aan „De Fortuin" 'Hi he* NB Soaarne: al deze molens zijn afgebro ken. Het is of een noodlot den molens be- dreigt: worden zij niet afgebroken, dan wor den zij een prooi der vlammen Spr. herin nerde aan den droevigen ondergang van „De Adriaan". Zoo is „De Eenhoorn" dp laatste molen, die Haarlem nog rijk is Weliswaar staat hij in de gemeente HaarlemmerVde en Snaarn- woude, maar zoo dicht bij de grens, dat hij als „Haarlemsch" beschouwd kan worden. En wie weet, of er niet nog eens een nieuwe annexatie komt, zoo zeide de heer Tadema. Moge „De Eenhoorn" nog lang gespaard blij ven, aldus besloot spr. De heer Van Tienhoven wilde nog even den wensch van ,.De Holland sche Molen" uiten, dat eerlang „De Adriaan" op de oude plaats herbouwd zal kunnen worden. Het is te hopen dat de inzameling van geld voor dezen wederopbouw (reeds is f 4000 bij eengebracht) spoedig met gunstig gevolg hervat zal worden, aldus spr. Na deze korte plechtigheid gingen de aan wezigen huiswaarts De verjongde ..Eenhoorn" bleef eenzaam achter met zijn hoog-oprijzen- de wieken scherp afstekend tegen de woeste herfstlucht, waarin de dag langzaam stierf... GEEN INSLUITING VAN GELDWAARDE IN GEWONE BRIEVEN Blijkbaar heeft nog steeds rondzending van zoogenaamde kettingbrieven plaats, waarbij men uitgenoodigd wordt aan eenige adressen afschriften van een bepaalden brief te zenden en aan een opgegeven adres een dubbeltje in een envelop te zenden. De aandacht wordt erop gevestigd, dat brieven, welke geldwaarde bevatten, moeten worden aangeteekend. Is aanteekening achterwege gebleven, dan vindt vanwege de posterijen ambtshalve aanteeke ning plaats en wordt van den geadresseerde een bedrag gelijk aan tweemaal het aantee- kenrecht. d. i. 0.30 ingevorderd. Bedreiging van Europa? Een publicatie van Ir. B. Wigcrsma. Als publicatie van de Vereeniging tot stu die van den Staat is een boekje van 27 pa gina's verschenen bij de N V Uitgeversmaat schappij C. A. J. van Dishoeck te Bussum van Ir. B. Wigersma te Haarlem getiteld .,De politieke beweging in Nederland en Europa" Hij schetst daarin de gevaren die Europa, naar hij meent, bedreigen van den kant van Rusland en Japan. Aan zijn betoog ontleenen wij: „Wanneer wij nu bedenken, dat ook Rus land een autarkische oeconomische politiek volgt, dat ook de Russische bevolking aan groeit en. zij het dan ook op geheel andere wijze dan in Japan, slechts instrument is in de handen eener Europa hatende regeering, dan hebben wij niet al te veel voorstellings vermogen noodig om in te zien. dat, vooral nadat wij nog eenmaal een periode van hoog- conjunnctuur hebben beleefd, twee zwaar bewapende en over millioenen gehoorzame onderdanen beschikkende naties gereed staan om Europa, dat zij onbegrepen als hun meerdere moeten erkennen en dat zij daar om verafschuwen neer te slaan Als nog een maal de cultuurstaten (en dat zal dan in verergerde mate zijn) bedreigd zullen wor den door een massa'e werkloosheid gepaard gaande met een goudovervloed, die door Rusland willekeurig kan worden vermeerderd zonder dat zij tijdig tegen dit gevaar en te gen de macht der buitenlandsche vijanden gemeenschappelijke afweer-maatregelen heb ben genomen, als nog eenmaal over 10 of 15 jaar een innerlijk verdeeld, door slechte de mocratie bedorven en door opstanden ver zwakt Europa zal staan naast beide geeste lijk zwakkere, maar materieel sterkere vijan den: Rusland en Japan, dan zou het wel eens kunnen gebeuren, dat 'het laatste uur voor onze cultuur geslagen is en dat Russische en Japansche horden Europa en de koloniën overstroomen. Te beklagen valt Europa dan evenmin als de vele in Azië. Egypte. Ame rika en elders reeds ondergegane culturen. Het heeft verdiend, wat het zelf heeft voor bereid, maar waartegen het zich niet heeft willen verzetten". De conclusie van Ir. Wigersma is: ..De voortzetting onzer cultuur is mogelijk. De eenige mogelijkheid om onze cultuur te redden van een ondergang, die zij zou ver dienen. is dat een klein aantal krachtige mannen, vertrouwde leiders van hunne vol keren en doordrongen van de ontzettend zware verantwoording, die zij moeten dragen samenkomen en. zonder dat hunne bespre kingen in alle couranten verschijnen of door persmannen gecommenteerd en gecritiseerd worden, in onderlinge overeenstemming de maatregelen nemen om de samenwerking der Westersche staten tegen de. gemeenschappe lijke vijanden te organiseeren. zonder dat langdradige en kortzichtige par'ementariërs hunnen daden wc-er ongedaan kunnen ma ken. Dat dit offers, zelfs zware offers van a'len zal vergen, wie zou daaraan nog twij felen. Maar indien wij deze offers uit kort zichtigheid of begoocheld door kwaadaardig, keurig beargumenteerd wanbegrip niet zou den willen aanvaarden, indien wij niet willen na'aten onze energie te versnillen aan wat ons binnen- en buitenlands verdeelt, indien wij dwaze wenschen blijven pref ere eren'boven de concrete, daarom nooit eenzijdig zijnde waarheid, dan inderdaad zouden wij met recht het lot verdienen, dat tenslotte iedere cultuur beschoren is. maar dat wij ons zelf, en de na ons komende geslachten toch zou-'" den willen besparen: een ondergang vol ver schrikkingen en beestachtige ellende, waar van de Spaansche revolutie nog maar een voorspelletje is. Geestelijk dus qxialitatief zijn wij krachtiger dan onze vijanden teza men. naar het aantal of ouantitatief zijn wij aanmerkelijk zwakker. Maar de georga niseerde massa's van Rusland en Azië zullen een niet meer verdeeld Westen nooit kunnen knechten. Indien wij onze geeste'iike macht op redelijke wil ze weten te gebruiken, in dien wij den Westerschen chaos organisee- ren en slechts een deel der offervaardigheid toonen, die den Jaoanner kenmerkt, dan zul len wij onze vijanden kunnen weerstaan en het evenwicht'in de wereld weer voor lange- ren tijd kunnen herstellen. Zal Europa, met Amerika verbonden, daar toe in staat zijn? Niemand, die het weet. maar dat is zeker: het moet geprobeerd worden. Zoo ooit. dan kan hier gesproken worden van een heilige plicht, die op ons al len rust". Haarlem, October 1936. HERDENKING WAPENSTILSTAND. Opvoering „Chanson Triste". De herdenking van den wapenstilstand zal ditmaal plaats hebben op Zondagavond 15 November a.s.. in de groote zaal van het Gem. Concertgebouw.. Lange Begijnestraat alhier. Gesproken zal worden door mevr. H. van Geuns—Godfried uit Sappemeer en door dr. Garmt Stuiveling uit Hilversum. Daarna zullen de Utrechtsche Vredesspelers onder leiding van Karei Pekelharing het spel .Chanson Triste" naar verzen van August Wiebenich opvoeren. De muziek is het „Chan son Triste" van Tsjaikowski. Naast het stellen van zeer lage toegangs prijzen. waardoor het voor een ieder mogelijk is de bijeenkomst te bezoeken, heeft het be stuur van den Vredesraad Haarlem gemeend _oed te doen, een aantal plaatsen gratis be schikbaar te stellen voor werkloozen. waar voor het zich in verbinding heeft gesteld met den heer H. H. Luyken, voorzitter van het Comité voor Werkloozen. (Adv. lngez. Med.) GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN (Inlichtingen overgevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat uitslui tend tusschen 11 en 13 uur). Terug te krijgen: Handschoenen en cein turen: Politiebureau Smedestraat. Speelgoed- beer, Jutte Slingelandlaan 4. Roeiboot. Fl:p- sen, Zomervaart 12 A. Bril. Blei, Breestraat 12 Gewicht: v. Looy, Kampervest 15 zw. Hond, Kennel Haarlem, Amsterdamschevaart 320. Hond, Keilener, Beukenstraat 5; Hond: Ken nel Fauna, Fr. Varkensmarkt. Armbandhor loge, Vix. Corn. v. Noordestraat 26. Kaplaars, Stui, Javastraat 44. Muts, Politiebureau Sme destraat. Oorbel, Honing, Voorzorgstraat 30. Pet, Politiebureau Smedestraat. Parapluie, Vroom en Dreesman, Groote Houtstraat. Rij wielplaatje: Boekwijt. Laan van Rozenburg no. 26, Heemstede, rijwielplaatje: Ouwerkerk. Van "t Hoffstraat 126. Rijwileplaatje: Silvis, Laurierstraat 45; Rijwileplaatje: Alting, El zenplein 19. Rijwielplaatje: Schaap, Adriaan Loosjesstraat 64. Regenpijpen, Niessiau, Wichertstraat 2. Sjaal, spel, gordijnstokken: Vroom en Dreesman, Gr. Houtstr. Actentasch met inhoud: v. Delden, Trompstraat 19 Handschoenen en ceinturen. Postwissel, Spaarbankboekje, Politiebureau Smedestraat: Damesbeurs. Stolwijk, Gierstraat 58: Hond. Schravendijk, Reijer Anslostraat 13; idem. v. d. Drift. Bisschop Ottostraat 16; idem Smit Reigerstraat 134; idem, Nijssen, Zocherstraat 75; Kerkboek. Witteman. Nagtzaamstraat 79, Stormlantaarn Kooien Middenweg 97; Zakmes Hartog, Beikheijaestraat 24 rood; Portemon- naie met inhoud, Impijn, Reigerstraat 52; idem Polderman, Potgieterstraat 2A, Pet Jonker, Vooruitgangstraat 78; Tasch met in houd, Verhoef, Jan Si eenstraat 2; idem fa. Kluitenburg, Ged, Oude Gracht 106; idem de Droog. Tulpenstraat 2: Vulpotlood, Bouman Sparrenstraat 13. Terug te krijgen: Handschoenen en ceintu ren en Geschiedenisboek: Politiebureau Sme destraat. Hockeystick: Janszen, Sperwerstraat Honden: Lobbe, Timorstraat 122, Vos, Scheepmakersdijk 24, Zijlstra, Wilgenstraat 73 Portemonnaie met inhoud: Verbeek. Rijks straatweg 150. Rijwielplaatjes: Politiebureau Smedestraat: de Goede, Clovisstraat 26. Com binatietang: Duinker, KI. Houtweg 18. Vulpot lood: Koelman, Slamatstraat 17. UIT HET PADVINDERSKAMP. De Pers- en Propagandadienst der Wereld Jamboree schrijft ons: De opzet voor het „winkel-dorp" neemt vas tere lijnen aan; het zal ongeveer een ruimte beslaan van 400 meter in het vierkant met in het midden een plantsoenaanleg met bloem bedden, waaromheen de winkels, ongeveer 60- 70 in getal, komen. Ook komt hier het groote restaurant voor 3000 bezoekers! De verpach ting der winkelruimte schiet ook al aardig op. Op dit terrein zullen waarschijnlijk ook het post-, telegraaf- en telefoonkantoor en bankgebouw verrijzen. Sinds onze laatste berichten werden weder om door de afdeelingen Jamboree-avonden gehouden en wel te Zaandam. Alkmaar. Schie dam en Zeist. Maar ook andere vereenigingen, buiten de beweging staande, maken zich op om ons te steunen. Begrijpelijkerwijs te beginnen in Kennemer- land. 0.a. Bloemendaaï's Bloei zegde ons krachtige steun toe. In Hillegom nam men het initiatief tot het houden van een feest- week tijdens de jamboree, terwijl wij hoor den. dat er plannen bestaan, eiken deelnemer een pakket bloembollen mede te geven. Ook de onderhandelingen voor de uitgave van een Kamp-krant schieten op. Een dage- lijksche oplaag van minstens 30.000 exem- paren ligt in dé bedoeling. De krant verschijnt niet alleen in het Nederlandsch, maar som mige rubrieken ook in de vreemde talen. Alles wordt rijk geïllustreerd. Met een kort woord vestigden wij reeds de aandacht op den grooten taak van den Voe- dingsdienst. Aan het hoofd zal staan een staf van 3 personen. Daaronder de afdeelin gen: administratie (5 man), distributie (5), hofmeesters (5) wederom verdeeld in onder afdelingen als magazijnen (hoofd-, ruil- en sub-magazijnen) voedingsmiddelen, transport, keukens etc. voor de bezetting waarvan circa 150 man noodig is. Ook de Geneeskundige Dienst heeft een groote organisatie onder zich. Er komt een kamp-ziekenhuis met 100 bedden, waarin een hoofdverpleegster met 10 zusters zullen wer ken. Ook zal een tiental hulpposten over het terrein verdeeld worden. De inventaris voor ziekenhuis en posten wordt kosteloos beschik baar gesteld door het Roode Kruis. Het aan tal doktoren dat te werk zal worden gesteld is nog niet bepaald, daar buitenlandsche con tingenten soms hun eigen doktoren mede nemen. Maar in elk geval zullen toch een chirurg-internist en tropenarts aanwezig zijn Verder zullen er 70 getrainde Voortrekkers dienst doen op de hulpposten, tevens als brancardiers en voor het verrichten van het grovere werk in het hospitaal. Zwaardere zieken worden naar de ziekenhuizen in Haar lem vervoerd, waarvoor een Haarlemsche fir ma gratis een ziekenauto op het terrein zal stationneeren. De apotheek zal kosteloos ver zorgd worden door een aantal apothekers der Mij. Pharmacia, terwiji onderhandelingen wor den gevoerd over de levering van medicijnen, verbandstoffen etc. Met den hoofdinspecteur der Volksgezond heid worden maatregelen beraamd om ratten, mesthoopen en stilstaand water tegen te gaan. Wij hopen, dat men door een en ander een idee krijgt dat een zorgvuldige voorbereiding, goede organisatie en groote toewijding ver- eischt zijn. Het geheele Nederlandsche Volk moet ons steunen, want Nederland moet goed voor den dag komen! STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek). Nieuwe aanwinsten. Godsdienst. Franses. Sint Abrisius van Milaan, kerk vorst en kerkleeraar. Gurian. De strijd om de kerk in het Derde Rijk. Hoogenhuyze, van. De Protestanten in Oos tenrijk in onze dagen vervolgd. Rozendal. Kan Christus' kruis logisch door ons verklaard en aanvaard worden? Sanders. De H. Elisabeth van Thüringen. Technische wetenschappen. Bahler. Theorie van het electro-magnetische telefoon-relais. Gerritsen. Leer lasschen. Maree en Prinsen Geerligs. Wij vliegen. Misset. Onderzoekingen omtrent het gedrag van autobanden op een effen weg, Nayler and Ower. Flight tö-day. Bedrijfsorganisatie; Handelswetenschappen. Gross. Reclame in de kleinhandel. Fehmers. Kerngedachten uit de interne bedrijfs-efficiëntie. Beeldende kunsten. Brillant. Maurice Denis. Hannema en van Schendel Jr. Noord- en Zuid-Nederlandsche schilderkunst der XVIIe eeuw. Juraschek, von. Albrecht Dürer Engelsche romans. Bowen. The glen o' weeping. Forster. A passage to India. Holme. The lonely plough. Horier. The omnibus of excitement. Huxley. Brave new world. SCHOTERWEG 1, TELEFOON 16659. (Adv. lngez. Med.) ARBEIDSONGEVAL OP DE KUNSTIJSBAAN. Zaterdagmiddag te kwart over drie is voor de in een afzonderlijk gebouwtje gelegen ma chinekamer van de kunstijsbaan te Amster dam. welke van het Sportfondsenbad in de Linnaeusstraat deel uitmaakt bij het manoeu vreeren met en z.g. verdamper, een ongeluk gebeurd, omdat het gevaarte kantelde. Een arbeider van 36 jaar kreeg een hevigen klap van een uitstekend gedeelte, waardoor hij ernstig aan het hoofd werd gewond. Met een zware hersenschudding is hij opgenomen in het O.L. Vrouwe gasthuis. dsn tegen df) hoofd- kïes-' Prijs 50 ets. sfilf en voorkomt (Adv. lngez. Med.) H.D. VERTELLING Het Geluk. Honderden malen had Peter het al tegen zich zelf gezegd, nu van avond, zal ik haar vragen, maar iederen keer was hem op het laatste moment den moed ontschoten. Maar neen, nu zou het er toch werkelijk van komen, als ze samen naar het feestje bij de Van Gel- der's gingen, zou hij de stoute schoenen aan trekken. Gezellig waren toch die laatste weken ge weest! Weer zag hij haar voor zich, zooals ze er uitgezien had bij hun eerste kennisma king, haar teere figuurtje gehuld in een don ker satijnen japonnetje waartegen haar blauwe oogen en blonde haren zoo leuk con trasteerden. Meteen had er tusschen hen dat vreemde magnetiseerende contact bestaan, dat twee menschen, die elkaar voor het eerst zien wel méér gevoelen. Als vanzelf had hij haar een paar keer mee uitgenomen maar ondanks al haar vriendelijkheid had ze toch iets afwijzends over zich gehad, wat hem belette om hun verhouding op een andere dan kameraadschappelijke manier voort te zetten. Een keer, toen ze samen genoten hadden van een prachtige tooneelvoorstelling had hij zich bij het naar huis brengen niet in kunnen houden en begon hij haar te spreken van zijn gevoelens, doch onmiddellijk had ze hem met een weemoedig glimlachje onderbroken en hij had de moed niet gehad om nog eens te beginnen. Maar vanavond wilde hij dan toch zeker heid hebben. Zou ze zijn gevoelens beant woorden? Een vreemd gevoel van angst over meesterde hem; als ze eens neen zei! Het scheen hem of 'n leven zonder haar niet te dragen zou zijn, vreemd toch dat die kalme en evenwichtige man, die hij toch altijd ge weest was. zoo snel veranderen kon in een verliefden H. B. S.'ers. Zou het leeftijdsver schil hij was meer dan tien jaar ouder, voor haar geen bezwaar zijn? Met deze en andere gedachten in het hoofd, kleedde hij zich vlug in zijn smoking en na nog een laatste tevreden blik op zijn gedis tingeerd spiegelbeeld geworpen te hebben, begaf hij zich op weg. Het feestje bij de Van Gelder's was als altijd geanimeerd en al spoedig gingen Annie en hij geheel op in de feestvreugde. Ze dan sten en praatten samen en het scheen, of An nie voor dezen éénen avond alle reserve opzij gezet had. Zou ze misschien begrijpen dat hij van avond.en hem op deze manier vast blijk willen geven van haar genegenheid? Zijn hart bonsde met luide slagen en hoe meer het einde van het feestje in zicht kwam, des te opgewondener voelde hij zich. Eindelijk dan toch kwam het moment dat ze, na den gastheer en gastvrouw uitbundig bedankt te hebben, in zijn two-seater stapten. Hij voelde zich zoo opgewonden als een schooljongen en hoe wanhopig hij ook zocht, hij kon de juiste woorden om de stilte te verbreken niet vinden en daar waren ze al bijna bij haar huis! ,.Eh.heb je bezwaar om nog wat om te rijden?" „Heel even dan nog". En alsof deze toe stemming hem moed gaf begon hij plotseling te praten, eerst nog wat stotterend, maar al lengs vloeiden de woorden over zijn lippen, woorden van liefde en onzekerheid, woorden van een gelukkige toekomst. Toen hij weer naar haar opkeek, zag hij op nieuw die droevige glimlach op haar gezicht, maar bij alle droefheid lag over haar gelaat toch zoo'n serene kalmte en wilskracht, dat hij slechts doodstil dorst af te wachten. En dan vertelde zij haar geschiedenis, de geschiedenis van een jonge liefde, van jong geluk, de geschiedenis van een jongen man, die ziek wordt en slechts uit zijn liefde de kracht kan putten om zijn lijden te dragen en het meisje dat trouw wil en moet blij ven, de geschiedenis van een heroïschen strijd tusschen een naar avonturen hunke renden geest en een liefde, die niet versagen mocht, tot tenslotte de overtuiging en de be rusting kwamen, dat het geluk alleen kon ko men door zich zelf geheel te geven en nooit door iets te nemen. Beschaamd boog Peter het hoofd, Hoe nie tig en onbelangrijk leken hem nu zijn eigen wenschen en verlangens bij dezen strijd! „En zou jij nu die rust en kalmte weer wil len verstoren?" „Nee, nooit" fluisterde Peter en hij voelde zich haast gelukkig dat ook hij een offer mocht brengen om dat verheven geluk niet te verstoren. BEN KORSTEN. FEUILLETON Roman van HUGO BETTAUER. (Nadruk verboden.) 22) Lord Cecil had met ontzetting gezien dat haar paard schichtig geworden en op hol ge slagen wc Mij wist dat de weg naar den afgn en dat zij onvermijdelijk in de Hudson moest storten. Haar nagalop- peeren zou vergeefs geweest zijn, daar hij haar niet kon inhalen. Een oogenblik slechts had j overlegd, toen had hij zich de auto b-'-innerd en na deze te hebben aangezet, was hij haar nagereden. On het laatste oogen blik was hij haar voorgekomen en had den weg gekruist en op deze wijze de botsing veroorzaakt die haar het leven had gered. Lord Cecil trok zijn revolver en verloste met één schot het paard, dat zijn beide voorpoten had gebroken, uit zijn lijden. Ook de onbekende auto was ernstig be schadigd, mar toch nog te gebruiken en terwijl Franzi zachtjes schreide reden zij naar de hoogte van het plateau term- ^e paard wachtte James daar reeds. Hij had de angst kreten van zijn meesteres gehoord en een ongeluk vreezend, was hij hen nagereden. Franzi wilde in geen geval meer verder rijden met de auto. waarvan de eigenaar oog altijd niet was k"*"pn opdagen. „Wij gaan naar beneden, naar de uitspan ning en zullen daar wel een wagen vinder, om naar huis te rijden en den eigenaar van de auto zoeken, om hem onze verontschul diging en een behoorlijke schadevergoeding e bieden". Zoo geschiedde het «n weldra werd de uit spanning berei'-f De kastelein stelde hun zijn Ford ter be schikking, maar van de onbeheerde auto en haar eigenaar wist hij niets af. „Twee heeren, die hier vreemd schenen te zijn, zijn een uur voordat u kwam aanrijden naar boven gereden. Zij zullen waarschijnlijk zijn gaan jagen op de wilde konijnen, waar van het bosch wemelt. Ik zal alles in orde maken en zoodra zij terugkomen hun uw adres opgeven". In den kleinen Fordwagen, die door den kastelein bestuurd werd James reed op zijn paard en leidde het andere bij den teugo1 stiet Franzi plotseling een kreet uit. „Mijn parels!" Het postbare parelsnoer hing niet meer om haar hals en was dus zeker bij den woesten rit. gebroken en verloren gegaan Lord Cecil schrok zichtbaar. ,Wij moeten dadelijk teruggaan en d< weg afzoeken. Deze parels hebben een fabel achtige waarde, geen enkele daarvan mag verioren gaan!" Franzi. ofschoon de waarde der pareh ken nende, protesteerde en verklaarde dat zij te moe en te uitgeput was. Zij wenschte maar één ding, n.l. zoo spoedig mogelijk weer thuis te zijn! Ten slotte werd James opgedragen terug te rijden en den weg nauwkeurig af te zoeken. Het leek Franzi dat de oogen van James zonderling schitterden en dat er een lachje op zijn hard, strak en weinig innemend gelaat kwam. Het was bijna middag, toen de Lord het pa leis aan Riverside Drive bereikte. De herber gier werd betaald en nogmaals werd hem verzocht navraag te doen naar de eigenaars van de beschadigde auto. Lord Cecil nam af scheid met een hartelijken handdiuk. Franzi vertelde Dora opgewonden en in één adem het zeldzame avontuur, het red^p" van haar leven door Lord Cecil en het verlies van de kostbare parels en ging volkomen uitgeput naar bed. om tot aan tp «lanen. Toen zij aan tafel kwam, was Garrick reeds op de hoogte van al het gebeurde, maar merkwaardigerwijze was James niet thuis. Hij was 's middags met de paarden teruggekomen, had Dora medegedeeld dat hij de parels niet gevonden had en was toen weer weggegaan. Garrick hoorde met een stalen gezichi de verhalen van zijn vrouw en Dora aan en ze» daarna op bewogen toon; „De hoofdzaak is dat jou, mijn liefste geen ongeluk is overkomen. Parels kunnen vervangen worden, maar verbrijzelde lede maten niet". „Henry, je mag Lord Cecil wel dankbaar zijn. Hij heeft zijn leven gewaagd, om het mijne te redden". Henry zag zijn vrouw met een onderzoe kenden blik aan, knikte en antwoordde kort af: „Natuurlijk! Hij heeft in alle opzichten blijk gegeven tegenwoordigheid van geest te bezitten. Ik zal hem bedanken. Maar dat heeft nog even tijd, je moet eerst geheel hersteld zijn". Een eigenaardige ongerustheid overvie: Franzi. Wat beteekende die koele bedaard heid van haar echtgenoot? Er hing iets in de lucht, onzekerheid, spanning. Dadelijk na het souper werd James aan gediend. Franzi schrok. „Misschien heeft hij de parels toch nog ge vonden". Garrick maakte een afwijzend gebaar; „Ik wil hem eerst alleen spreken". Franzi ging met Dora in den rooksalor om daar Henry te wachten. „Dora ik ben bang als een schoolkind dat vrees heeft voor straf. Wat wil Henn van James? Waarom mag ik er niet bi) zijn?" „Je bent opgewonden liefste, doordat je zenuwen geschokt zijn. Een schoolkind heeft 1 alleen vrees wanneer het iets verkeerds heeft gedaan, jij hebt echter niets verkeerds ge daan!" Henry kwam binnen. Hij was een beetje bleek en er lag een eigenaardige glimlach op zijn gelaat. Tactvol ging Dora den salon uit, om het echtpaar alleen te laten. „Wel, heeft James het parelsnoer gevon den?" „Ja Frances, hij heeft het gevonden. Het was onbeschadigd in het bezit van Lord Cecil Douglas". Franzi staarde hei met haar groote ver baasde oogen aan. „Ik moet je iets bekennen, Frances. Ik heb dezen pas aangekomen Engelschman van stonde af aan gewantrouwd en het maakte mij ongerust, dat je zoo dikwijls met hem al leen was. Toen jullie begonnen wandelritten te maken, heb ik James aangenomen, die eeen rijknecht van beroep is maar een detec tive van Pinkerton. Hoe doeltreffend deze voorzorg geweest is. blijkt uit de gebeurtenis sen van vandaag. De wandelrit langs de Hudson, het ach*rr1a,on van James, de zon derling onbeheerde auto, 't schichtig worden van je paard, veroorzaakt dnnr een tusschen den zadelriem gestoken naald, het redden van je leven, het v van je parels dat alles is niets anders da" pen ?eniaa! be dachte en nauwkeurig voorbereide aanslag geweest. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14