Haarlem's Middenstand heeft grootsche plannen. Heftige strijd om Madrid. Amerikaansch huwelijk Hit B$£êMtséAk$t& 54e Jaargang No. 16375 Verschijnt dagelijks, behalve öp Zon- en Feestdagen Maandag 9 November 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS CUSÏ'EK MAATSCHAPPIJ VOOE en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEEN'E DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT rttK Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTEK MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij<10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 11.75, elke regel meer 10.35. Reclame* ƒ0.60 per regel Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog S 400.-, Duim ongeschiktheid f 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400 - Vei het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.-* lies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger 30.-. orwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 9 November. Madrid. De hoofdstad van Spanje, die op een hoog vlakte (6 a 700 M.) vrijwel in 't midden des lands ligt, is nu het centrum van den burgeroorlog geworden. De troepen van de generaals Mola en Varela zijn de Madrileensche buitenwijken binnengedrongen maar stuiten blijkbaar op verwoeden tegenstand. De binnenkomende be richten zijn natuurlijk ook nu weer uitermate verward en vol tegenspraak, maar de ver wachting van enkele dagen geleden, dat de opstandelingen zich nu wel ten snelste van de hoofdstad meester zouden maken, wordt ken nelijk niet bewaarheid. Als men leest van on dermijnde oude bruggen, van gebetonneerde loopgraven-stellingen langs de Manzanares (de rivier waaraan Madrid ligt), van grana ten „die in de hoofdstraten vallen en aanzien lijke schade aanrichten" en van huizen die in brand staan, dan huivert men voor het lot van deze mooie, groote stad, die groote kunst schatten herbergt het Museo del Prado be vat o.a. een der rijkste schilderijen-verzame lingen ter wereld en nog meer voor de zeer talrijke bevolking. Volgens de volkstelling van 1930 telde zij zes jaar geleden reeds 883.274 inwoners, dus ongeveer honderduizend meer dan Amsterdam. In den laatsten tijd is herhaaldelijk de term „de opstandelingen staan voor de poorten van Madrid" gebruikt een merkwaardige nieuw bewijs van Briand's bekende woord: „Het is zoo jammer dat de meeste menschen alleen maar historisch kunnen denken". Want de stad Madrid is evenmin een vesting, beheerscht door zulke antieke verdedigingswerken als wallen met poorten erin, als eenige andere Europeesche hoofdstad. Foto's van Madrid toonen een typisch mo dern groot bevolkingscentrum; luchtfoto's bie den een beeld dat precies denzelfden indruk geeft als Amsterdam, Parijs, Brussel, Rotter dam, Weenen enz. maken. Het is een groote open stad met uitgestrekte nieuwe buitenwij ken zich voornamelijk kenmerkend door het groote aantal pleinen (80). Van de oude stads poorten zijn er nog 3 (als antiquiteiten) over gebleven en die liggen nu natuurlijk in het centrum. Het plein waarop in oude tijden de Oostelijke stadspoort Puerta del Sol stond, is nu het middenpunt van het Madrileensche verkeer. De stad telt een honderdtal kerken en ka pellen. Tot de grootste gebouwen b,ehooren de paleizen van den Senaat en van de Cor tes, de nieuwe Nationale Bank, de Staatsbi bliotheek, de eertijds Koninklijke Schouw burg, de Beurs, de Munt, paleizen van Spaan- sche grandes, de Nationale Bibliotheek, het Prado. Verder zijn er de Universiteitsgebou wen, het Natuurwetenschappelijk Museum, het Historisch Archief, het Archaeologisch Museum, de Sterrewacht, de Hoogescholen voor Architectuur en Diplomatie, de Hoogere Muziekschool, een Technische Hoogeschool enz. Deze opsomming geef ik slechts om den in druk te versterken, hoe ontzaglijk veel in een dergelijk centrum aan kunstwaarde en aan wetenschappelijk bezit te vernietigen is. Spanje is bij de moderne ontwikkeling van West-Europa achtergebleven, maar gedurende de laatste tientallen jaren heeft zich te midden van een arm, achterlijk, 40»/o analpha- beten tellend volk van 22 millioen zielen wel een cultureele kem weten te ontwikkelen, die zooals men weet helaas geen politieken invloed kon verwerven. Deze kern vond haar verre weg voornaamste centrum in Madrid. De gunstigste omstandigheid voor de hoofd stad van Spanje is nog wel, dat steeds duide lijker blijkt, dat de beide strijdende partijen maar over weinig oorlogsvliegtuigen beschik ken. Dat Spanje déze ontwikkeling der mo derne Westersche beschaving maar in geringen mate heeft kunnen volgen zal tienduizenden menschenlevens sparen en hopelijk ook veel kostbaar bezit. De Spaansche burgeroorlog geeft zelfs geen flauwe afspiegeling van den hel, die een Euro peesche oorlog in centra als Parijs, Berlijn, Rome, Londen (Amsterdam? Brussel?) zou ontketenen. Hoe lang de strijd in Madrid zal voortduren is een open vraag. Blijkbaar verdedigen de regeeringstroepen zich met den moed der wanhoop, zich geen illusies makend over het lot dat hen wacht als zij in gevangenschap raken. Wederkeerig bezielt natuurlijk dezelfde geest, door dezelfde overwegingen beïnvloed, de aanvallers. De historie der burgeroorlogen kenmerkt zich door wreedheden. Er wordt weinig pardon in gegeven. Aan den kant der verdedigers heerscht daarbij bijzondere angst voor de Moorsche troepende Mooren zijn bij over levering een waar schrikbeeld voor den Span jaard. Vanmiddag is het bericht gekomen dat de troepen van generaal Franco morgen de stad zullen binnentrekken. Dit typeert de verwar ring want volgens berichten uit hetzelfde kamp (In de Amerikaansche stad Seattle is een huwelijk ingezegend diep onder water in duikers-pakken.) Daar is nu weer iets om je te verbazen, Natuurlijk komt het uit Amerika, In zulke grillen doen wij deze dwazen, Gelukkig in ons werelddeel niet na. Er is wei reden om je af te vragen, Is dit alleen maar als iets geks bedoeld, Of heeft men soms (een mode dezer dagen) Een soort van symboliek erin gevoeld? Was 't om de nattigheid te demonstreeren, Die ieder leven wel bij tijden kent, Of wilde men het huwlijk presenteeren, Als duik in 't ongewisse element? Verklaarde 't bruidspaar door dit ongewone, Dat het in koelen bloede trouwen ging. Of wilde het de heele wereld toonen: Het huwlijk is geen „oppervlakkig" ding. In symboliek schuilen ook wel gevaren Want hier is de conclusie ook van pas, Dat dit zoo vreemde huwelijk als 't ware, Vooruit in 't water al gevallen was En voorts is er natuurlijk van te zeggen, Ook alweer in de symbolieke lijn, Dat, voor men dezen huwlijksband ging leggen, De bruid en bruigom diep gezonken zijn. Maar 't is genoeg, we zuilen nu maar wenschen, Dat ze niet weder naar de diepte gaan. Die op zoo dwaze wijs getrouwde menschen, Maar 't huwlijk op een hooger plan doen staan. Zij moeten zeker niet gaan overdrijven. Dat geldt gelijk voor eiken echtgenoot, In het toekomstig onder water blijven. Want de verkoeling wordt zoo gauw te groot. P. GASUS. is dat al veel eerder gebeurd al heeft men dan ook nog niet het centrum bereikt. Bedoelen Franco's generaals dat zij morgen de stad ver overen zullen? Dat lijkt niet waarschijnlijk. Eerder kan men verwachten dat de onderlinge moord partij in Madrid nog dagenlang zal duren. Wie zich dit voorstelt, in een dichtbevolkte moder ne stad, moet wel huiveren van ontzetting. R. P. Een spoorwegtunnel bij Velsen? In studie bij de Spoorwegen. Naar wij uit Utrecht vernemen is op het oogenblik bij de Nederlandsche Spoorwegen het ontwerp voor het maken van een spoor- wegtunnel onder het Noordzeekanaal in stu die. Dit ontwerp houdt verband met de bezwa ren, die voor de scheepvaart nu eenmaal al tijd voortvloeien uit het feit, dat zich over een kanaal een brug bevindt, welke niet ge passeerd kan worden voor zij geopend is. De spoorwegen zullen in dit verband voor enkele nieuwe problemen komen te staan. Men bedenke slechts, dat wanneer de tun nel tot stand komt, de treinen niet minder dan 22 meter den grond inmoeten. In de practijk heeft dit tengevolge, dat op het tra ject, waarin de tunnel komt te liggen, het energieverbruik ymet het oog op de helling veel grooter zal zijn. Wanneer een spoorlijn een hoogteverschil van 22 meter moet overwinnen, beteeken dit, dat de sporen, die naar 't dieptepunt voeren, een lengte moeten hebben van ongeveer 5 kilometer. De werkloosheid te Haarlem. Hoop-gevende cijfers. Het blijkt dat na den val van den gulden de Haarlemsche arbeidsmarkt een iets gun stiger verloop toont. Sinds midden September is het aantal werkloozcn tc Haarlem slechts met 200 vermeerderd, tegenover niet minder dan 700 in hetzelfde tijdvak van 1935. Een gunstig verschil dus van 500. De laatste week liep het aantal slechts 16 omhoog, tegenover 112 verleden jaar. Het totaal aantal werkloozen is te Haar lem thans 6629, Er is in eind Februari van dit jaar een mo ment geweest dat wij 1000 meer werkloozen hadden dan een jaar te voren. Nu zijn wij nog slechts 285 boven het aantal van ver leden jaar. Wij merken op. dat het een normaal ver schijnsel is, dat in het najaar en het begin van den winter het aantal werkloozen steeds oploopt. Nu gaat de toeneming evenwel veel langzamer en daarin zit het gunstige ver schil. Als de gunstige verschijnselen op de Haarlemsche arbeidsmarkt blij ven aanhouden, is te verwachten, dat wij in begin December onder het aantal van verleden jaar komen. Dat zou inderdaad een belangrijk keer punt zijn. Een middenstandsweek in 1937. Tentoonstellingen in verschillende stadsgedeelten. Tal van attracties. Er bestaan hier ter stede plannen voor het voeren van een groote mid denstandsactie in de lente van 1937. Het is de bedoeling, een middenstands week te organiseeren in Mei van dat jaar, ten einde op grootsche wijze de belangstelling van het publiek te wek ken voor den Haarlemschen handel- drijvenden middenstand. De plannen zijn gemaakt onder goedkeuring van het Comité „Haarlem's Bloei" en wanneer dit Comité in zijn vollen omvang den arbeid zal kunnen be ginnen, zal genoemde middenstands actie worden voortgezet onder de opperste leiding van „Haarlem's Bloei". De Middenstands-Centrale voor Haarlem en omstreken heeft een Hoofdcommissie van uit voering benoemd voor het organiseeren der middenstandsweek. Deze Hoofdcommissie be staat uit de heeren: Th. S. J. Hooy, voorzitter; B. W. Lasschult, vice-voorzitter; H. C. Spren- ger, secretaris; C. ten Boom, L. Lam, H. van Beek, G. Alders, G. J. Veldwijk, J. J. A. van der Linden en A. Fibbe. De voorzitter en de secretaris dier Com missie hebben de welwillendheid gehad ons over de voorloopige plannen (waartoe de secretaris der Haarlemsche Handelsvereeni- ging, de heer H. C. Sprenger, het initiatief heeft genomen) in te lichten en het is ons aangenaam, thans daarover het een en ander te kunnen mededeelen. Géén „Hamit". Voorop zij gesteld, dat het niet de bedoeling is, een tweede „Hamit" te organiseeren. Niet omdat die grootsche middenstands-demon stratie, indertijd op initiatief van den heer P. J. M. van Tetering gehouden, niet uitmun tend geslaagd of niet voldoende georganiseerd zou geweest zijn. Integendeel! Maar wij leven nu in een geheel anderen tijd en wanneer er nu van den middenstand groote sommen voor huren van stands zouden gevraagd worden zou die middenstand daaraan eenvoudig niet kunnen voldoen en dus niet aan deelneming aan de middenstandsweek kunnen denken. Men wil de zaak nu eens op een andere manier aanpakken en decentralisatie toe passen. Er zullen verschillende vak-tentoon stellingen en shows worden georganiseerd in verschillende stadsgedeelten, op het gebied b.v. van: radio, electriciteit, meubileering, mode, huisinrichting e.d. De menschen moeten in de winkelstraten en in de winkels worden ge lokt, niet alleen in het centrum van de stad, maar ook aan den „buitenkant". In verband hiermede zullen ook de étalages aanlokkelijk en suggestief moeten worden ingericht. Verder hoorden wij van een bloemententoonstelling, een ..smuldag", en filmdag, een reclame-op tocht en een dag der provincie, welke laatste met een der andere gevormde „dagen" zou kunnen samenvallen. Tenslotte zal in de middenstandsweek een speciale verkoopactie met kansen voor het publiek voor het winnen van belangrijke prij zen (ook een publieksprijs) worden georga niseerd. Attracties. Gehoopt wordt en onderhandelingen hierover zijn gaande met den dienst van den Hout en Plantsoenen en de afd. Haarlem der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde dat men Haarlem in de middenstandsweek zal kunnen doen uitkomen als de bloemen stad bij uitnemendheid en als het centrum van de bloembollenstreek. Meede- werking van de autoriteiten is hiervoor na tuurlijk noodig, alsook voor een attractie, die voor de avonden bestemd is, n.l. de ver lichting, waarmede meer sueciaal bedoeld wordt feeërieke verlichting van singels en plantsoenen, verlichte spuitende fonteinen, enz. En dit alles zou een schoone apothéose kun nen vinden in de uitvoering op de Groote Markt van een „Lente Cantate", wanneer het mogelijk zou blijken tot een uitvoering van een zoodanige cantate te geraken op de wijze als waarop eenigen tijd geleden de „Rubens- Cantate" werd uitgevoerd, waartoe de mede werking van de desbetreffende instanties zou moeten worden gevraagd en verkregen. Verder zal de medewerking van de Straat- en Buurtvereenigingen ingeroepen moeten worden om de straten zoo artistiek mogelijk aan te kleeden, terwijl de gemeente meer speciaal aandacht aan de pleinen en vooral aan de Groote markt zou moeten schenken. Organisatie en voorbereiding. Zooals gemeld, heeft de Middenstands-Cen trale een Hoofdcommissie van Uitvoering be noemd. Deze commissie zal a.s. Donderdagavond, 12 November, in café-restaurant Brinkmann, Groote Markt, een „kadervergadering" houden met daartoe uitgenoodigde middenstands- en vakorganisaties, buurt- en straatvereenigin- gen, voor zoover zij ook middenstandsvereeni- gingen zijn. De voorbereidingen en wat daar aan annex is, zullen op die vergadering be sproken worden. Vervolgens wordt tegen 25 of 26 November a.s. een niobilisatievergadering georganiseerd, waar een zeer vooraanstaand middenstander het woord zal voeren. Vol goeden moed. De Hoofdcommissie is vol goeden moed; zij hoopt met medewerking der te benoemen sub commissie; o.a. de financiën, voor de verkoop actie, voor het vervoer en voor een op te zet ten loterij, veel voor den Haarlemschen mid denstand te kunnen bereiken, in Mei 1937. De taak van de vervoerscommissie zal in het bijzonder zijn, te onderhandelen met de direc ties van de Spoorwegen, tram- en autobus maatschappij, ten einde op bijzondere dagen gedurende de middenstandsweek vervoer van het publiek uit de provincie naar Haarlem te verkrijgen tegen goedkoop tarief. Van een en ander is natuurlijk de mede werking noodig van autoriteiten, vereenigin- gen en organisaties. Dat deze medewerking zoo ruim mogelijk zal zijn wenschen wij de Hoofd commissie in het bijzonder en den Haarlem schen middenstand in 't algemeen van harte toe! Universiteitswijk van de stad door de rechfschen bezet. (Men zie eerst pag. 4) Hoofdkwartier van generaal Varela 9 No vember (Havas-A.N.P.) Zondagavond 11 uur deelde de correspondent van Havas bij het hoofdkwartier van generaal Varela me de, hoe na een dag van bloedige gevechten de toestand te Madrid was. Vier colonnes van de opstandelingen gingen tot den aan val over, het front van den aanval strekte zich uit van het noordwesten tot het zuid oosten, van het Casa del Campo tot de To- ledo-brug. De opstandelingen zetten drie of vier divisies in met de hierbij behoorende ar tillerie, de regeeringstroepen boden weer stand met ongeveer 100.000 man, doch zij schenen over weinig artillerie te beschikken. Laat in den avond nestelden de opstande lingen zich op den linkeroever van de Man zanares, rechts van de Toledo-brug. Zij trok ken evenwel niet de Toledo-brug en de Se- govia-brug over, aangezien deze ondermijnd waren. Als voorhoede trok een sectie tanks de rivier over. De artillerie van de opstandelingen is op gesteld midden tusschen deze beide bruggen in en beschiet krachtig de omgeving van de Toledo-poort. Verscheidene huizen staan in brand, vooral in de wijk vóór en rechts van het Museum van schoone kunsten. Rechts van de Toledo-brug bestaat de ver dediging van de regeeringstroepen uit. een driedubbele rij loopgraven met beton ver sterkt en beschermd door prikkeldraad ver sperringen ter breedte van 40 Meter. In het noord-westen van de stad. vóór de universiteitswijk. is de verdedigingsmogelijk heid niet zoo groot, hierom doen de regee ringstroepen in dezen sector met een maxi mum van troepen tegenaanvallen Laat in den nacht was de toestand hier nog onbe slist en het is niet mogelijk te bevestigen, dat de opstandelingen in het noordwesten de stad binnendrongen. In ieder geval ver traagt de verdedigingsorganisatie van de re geeringstroepen over driekwart van het front van Madrid met de diepe loopgraven en prikkeldraadversperringen den opmarsch van de opstandelingen naar de doelen, welke zij zich gesteld hebben. Volgens berichten uit Talavera zijn de Mooren en de manschappen van het vreem delingenlegioen Madrid van noord-westelijke richting uit binnengedrongen. Na een hevig gevecht, waaraan verscheidene tanks deel namen, bezetten zij de universiteitswijk en het hospitaal. Vrouwen in den strijd. Volgens de correspondent van Reuter aan de zijde der opstandelingen heeft een vrou wen-bataljon van de regeeringstroepen ver wed gestreden op het Casa del Campo. Het bataljon leed groote verliezen. MADRID. 9 Nov. (Havas) De bevol king van Madrid bewaart haar koelbloedig heid, niettegenstaande de bommen en grana ten. de gewonden die in de ziekenhuizen zuchten en de duisternis, in de straten, want de regeeringstroepen zijn er in geslaagd in een bijna bovenmenschelijke poging hun stellingen bij Carabanchel Alto en voor Villaverde te handhaven. In den avond gingen de regeeringstroepen. gesteund door de meest moderne hulpmidde len. over tot den aanval, op de stellingen van de opstandelingen onder het zingen van de .Internationale". De opstandelingen deden een tegenaanval met behulp van zes tanks doch een jeugdig militieman slaagde er in met opoffering yan eigen leven, vier van deze oorlogsmachines met handgranaten buiten gevecht te stellen. De regeeringstroepen zet ten den opmarsch naar Carabanchel Alto voort. Opstand van de Guardia civil te Madrid? TENERIFFE, 9 Nov. (Havas-A.N.P.) He den ochtend half een deelde de radioclub me de, van het radiostation „Spaansche Pha lanx" te Valladolid te hebben vernomen, dat de Guardia civil te Madrid in opstand was ge komen tegen de regeering en het koninklijk paleis had bezet. Een bevestiging van dit bericht ls evenwel niet ontvangen. Volgens het laatste door ons ont vangen Reuter-telegram, wordt de hoofdstad sedert hedenochtend 8 uur hevig gebombardeerd. De granaten vallen in de hoofdstraten en richten een aanzienlijke schade aan. Het aantal slachtoffers ls nog niet bekend. De vliegtuigen der opstandelingen hebben pamfletten omlaag geworpen, waarin generaal Franco aankondigt, dat zijn troepen morgen de stad zullen binnenrukken. Hieruit zou men dus moeten concludeeren, dat de opstan delingen Madrid nog niet binnenge trokken zijn. Voor het Nationaal Huwelijksgeschenk. Derde verantwoording van bij ons blad ingekomen giften. B„ te Aerdenhout, 10.—: W. v. d. G. 1. J. C. K. 0.25; H. C. M. 2,50; Mej. E. W. 1.—; fam. v. d. H. ƒ2.50; Mevr. J. H. v. d. V. R. ƒ2.50; C. H. A.-E. ƒ2.50; L. 1.—; Mevr. J. L.— A. M. 10.—; J. J. O. 0.50; O. L. 1.—; K. v. M. ƒ1.—; M. de G. ƒ1.—; fam. C. ƒ0.50; X. B. 1.—; J. Th. v. d. L. V. S. 1.—; J. M. 2.50. Extra uitvoerrecht Indische producten. Suiker, koffie, Java-tabak en witte peper uitgezonderd. BATAVIA, 7 November (Aneta) Bij den. Volksraad is heden ingediend het ontwerp voor een ordonnantie tot de heffing van een extra uitvoerrecht van 2% op verschillende exportproducten. Van de heffing zullen o.m. worden uitge zonderd: suiker, koffie, Java-tabak en witte peper. De Oudejaarsavond. Sluiting van cafq's gevraagd. Aan den raad van Haarlem wordt voorge steld te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders om prae-advies een verzoek schrift van de Afdeelingen Haarlem van den Nederlandschen R.K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurantgeëmployeerden, van den Ne derlandschen Geneefschen Bond en van den Bond van Hotelpersoneel in Nederland om maatregelen te nemen, welke leiden tot het sluiten van de koffiehuizen e.d. op 31 De cember des avonds om 9.30 uur. Franco's troepen zijn Zaterdag Madrid bin nengerukt; in de buitenwijken wordt hevig gevochten. pag. 4 Een vliegramp in de Sovjet Unie eischte ne gen dooden. pag. 4 Koning Leopold doet een beroep op de eens gezindheid van zijn volk. pag. 4 Ontspanning in de verhouding Engeland Italië? pag. 4 De heeren Heymans en Sluyter zijn te Batavia gearriveerd. pag. 3 De heer P. J. Schmidt is door de R. S. A. P. geroyeerd. pag. 3 In 1937 zal te Haarlem een middenstandsweek worden georganiseerd. pag. 1 De werkloosheid tc Haarlem neemt bijna niet toe. pag. 1 De „Eenhoorn" is geheel gerestaureerd. pag. 10 In het algeloopen weekeinde zijn veel ver keersongelukken gebeurd. pag. 10 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Madrid. pag. 1 Van onzen Berlijnschen correspondent: Dant- zig, Polen en Duitschland. pag. 4 K. de Jong: Intieme Kunstavond. J. B. Schuil: Midzomernachtsdroom. pag. 13 Pa? 13 Criticus over den wedstrijd Stormvogels— D. H. C. II. D. Vertelling, net Geluk. pag. 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem i/opgc- nomen op pag 11.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1