remolda Weekeinde met veel ongelukken. CREMOLDA MAANDAG 9 NOVEMBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Het verkeer. Enkele aan onvoorzichtigheid te wijten. De lijst, welke de verkeersongeluk ken van het voorbije weekeinde be vat, is deze keer weer heel lang. Helaas hebben verschillende menschen hun leven op den weg gelaten, ter wijl het aantal gewonden groot is. En ook nu zijn wederom enkele onge vallen gebeurd door onvoorzichtigheid welke zwaar werd gestraft. Zondagmorgen te ongeveer half twaalf is nabij de Duivendrechtsche brug te Duiven- drecht een auto. bestuurd door den heer A. S. uit Leiden komende, uit de richting Amster dam in botsing gekomen met een auto, be stuurd door den heer Huyten uit Heerlen, doordat eerstgenoemde wagen de auto van den heer H. niet tijdig genoeg opmerkte. De Limburgsche wagen werd ernstig bescha digd, terwijl de inzittenden, de schoonmoeder en schoonzuster van den heer H. zoo ernstig gewond werden dat zij per ziekenauto van den G.G.D. naar het O.L. Vrouwegasthuis te Am sterdam moesten worden vervoerd. De schoonmoeder van den heer H. heeft een bekkenfractuur en inwendige kneuzin gen opgeloopen, terwijl zijn schoonzuster een wervelfractuur heeft opgeloopen. De schoon moeder is later in het ziekenhuis te Amster dam overleden. Jongen slachtoffer van onvoorzichtigen automobilist. De 14-jarige jongen W. van Alphen, gewoond hebbende aan de Hillevliet te Rotterdam, is Zondagnamiddag op den Groene Hilledijk ter hoogte van het Sandelingplein te Rotterdam, aangereden door een personenauto, bestuurd door den 24-jarige W. K. G. van den B. te Rotterdam, waarbij de jongen zoo zwaar werd gewond, dat hij tijdens overbrenging naar het ziekenhuis, overleed aan de opgeloopen ver wondingen. De oorzaak van het ongeluk moet gezocht worden in de omstandigheid dat de automo- milist geen voorrang verleende, aan het van rechts komende verkeer en nog juist langs een auto. die de straat wilde oversteken, trachtte heen te glippen. Gevaarlijk spel met den dood bekocht. Zaterdagmiddag is de 13-jarige Sierd de Vries, wonende te Heerenveen, van een met basalt geladen vrachtauto gesprongen. De jongen kwam onder de wielen terecht en werd vrijwel op slag gedood. Van duozït gevallen, Zaterdagmiddag had de heer M. uit Lochem het ongeluk van een met groote snelheid rijdende motorfiets te vallen. Hij heeft ver moedelijk, terwijl hij op de duozit zat, zijn steunpunt voor de voeten verloren. Zwaar gewond, met een schedelbreuk en een wonde in de zijde, bleef hij na zijn val op den weg liggen. Zondagmorgen is het slachttoffer in het ziekenhuis te Deventer overleden. Auto over den kop Zaterdagmiddag te ongeveer vier uur is de autobestuurder J. S. uit Haarlem op den rijii.óweg tusschen Muiden en Naarden bij een poging om vóór een naderenden tegenligger een vrachtauto te passeeren, door een wind vlaag tegen deze vrachtauto gedrukt. De chauffeur van de vrachtauto, J. H. uit Hil versum, raakte daardoor de macht over zijn stuur kwijt en kwam met zijn voertuig in een sloot terecht. Zelf bleef hij ongedeerd, doch C. R. uit Hilversum, die naast hem had ge zeten, liep een ernstige hoofdwonde op. De auto van den heer S. sloeg over den kop en kwam met de wielen naar boven te liggen. De heer S., zijn vrouw en drie zoons werden door glasscherven gewond. Zij zijn in de Ma- jellastichting te Bussum verbonden, waar mevrouw S. en C. R. ter observatie zijn ach tergebleven. De auto van S. werd geheel ver nield, terwijl de vrachtauto zwaar werd be schadigd. Vrouw gedood. Zaterdagavond is te Doetinchem de we duwe Blumink, een vrouw van ongeveer zes tig jaren, door een personenauto in de Ham burgerstraat overreden. In bedenkelijken toestand werd de vrouw naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij kort na aankomst is over leden. Vijf gewonden. Zondagmiddag omstreeks drie uur is onder de gemeente Moergestel, op den Oirschot- scheweg in een der vele bochten ter hoogte van den heikant een auto, bestuurd door Ir Tromp uit Eindhoven, in botsing gekomen met een uit de richting Oirschot komende auto, welke bestuurd werd door den heer van Ierland, eveneens uit Eindhoven. Eerstgenoemde wagen werd in de flank aangereden en vloog vervolgens tegen een boom. Mevr. W. uit Breda, die naast den T bestuurder zat, werd op den weg geslingerd en met een ernstige hoofdwonde opgenomen, Mevr. Tromp kreeg eveneens ernstig letsel aan het hoofd. De drie inzittenden van den anderen wagen kregen alleen kleine snijwon- den. Mevr. W. die er het ergst aan toe was, is door een toevallig passeerenden dokter naar het ziekenhuis te Eindhoven vervoerd, terwijl mevr. Tromp door een anderen geneesheer naar het St. Elisabeth ziekenhuis te Eindho ven werd gebracht. Bij onderzoek bleek, dat zij een ernstige schedelbreuk had bekomen. De oorzaak van het ongeluk moet worden toegeschreven aan het feit, dat de auto van den heer van Ierland tengevolge van de he vige windvlagen aan het slingeren was ge raakt. Motorrijder leelijk terechtgekomen. Op den Baarsjesweg te Amsterdam is Za terdagmiddag een 34-jarige motorrijder ten gevolge van de gladheid van den weg ge slipt. De man kwam zoo ernstig te vallen, dat hij een schedelbasisfractuur opliep. Ernstige aanrijdingen in den Haag Zaterdagavond tegen 8 uur werd de 18-ja- rige M. Z. wonende in de Elspeetstraat, te 's Gravenhage, op de Dierenschelaan aldaar door een tram aangereden, waarbij hem een groote teen werd afgeklemd, terwijl hij ver schillende andere verwondingen opliep. Voorts werd om kwart voor negen op den Stationsweg de 21-jarige L. E. uit Rijswijk door een auto aangereden, tengevolge waar van hij een been brak en een hersenschudding kreeg. P. J. Schmidt door de R.S.A.P. geroyeerd. Hij legt zijn mandaten neer. De heeren Heymans en Sluyter te Batavia. BATAVIA 8 November (Aneta). Heden middag zijn de Nederlandsche sportvliegers Heymans en Sluyter te Batavia gearriveerd. FEDERATIE VAN DIACONIEëN IN DE NED. HERV. KERK. Onder leiding van jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford te Apeldoorn, vice-voorzitter van de federatie van diaconieën kwamen Zaterdag middag de diakenen van de Ned. Hervormde Kerk uit de zeven grootste steden van ons land te Utrecht bijeen in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. De heer W. J. Hemmes, alg. secr. van de fe deratie van diaconieën, hield een inleiding over de werkwijze van de colleges, speciaal van die van de groote steden. Zijn opmerkingen waren van zuiver practischen aard en bedoel den leiding te geven aan de na de pauze te houden onderlinge besprekingen. De heer D. G. P. Mullaard, voorzitter van het college van diakenen te Arnhem, sprak daarna over „de belangstellinge der gemeente" en over „kleerendepots", twee onderwerpen, welke voor bedoelde diaconieën van het grootste belang zijn. Na de pauze had een uitvoerige en geani meerde gedaohtenwisseling plaats. Zaterdag en Zondag heeft de Revolutionair- Socialistische Arbeiders Partij (R.S.A.P.) een congres gehouden in het Cornelis Broerehuis te Rotterdam. Na het openingswoord van den voorzitter, den heer H. Sneevliet, waarin hij de politieke situatie belichtte en de positie der partij, be sloot het congres het beroep van den heer P. J. Schmidt en mevr. mr. Chr. de Ruyterde Zeeuw tegen het door het partij-bestuur uit gesproken royement in behandeling te nemen. Nadat de genoemde personen hun standpunt ter kennis van het congres hadden gebracht, werd een orde-voorstel-Rotterdam met alge- meene stemmen aanvaard om zonder verdere discussie over het royement te beslissen. Het congres besloot daarna met ruim 1800 tegen 7 stemmen de uitgesproken royementen goed te keuren. De heer Schmidt verklaarde zijn mandaten in den gemeenteraad van Amsterdam en de provinciale staten van Noord-Holland te zul len neerleggen. De Zondag gehouden zitting keurde het be leid van het partijbestuur goed, dat daarna werd herkozen. Mededeelingen werden gedaan over de inter nationale verbindingen. Met de Spaansche P.O.U.M. worden nauwe betrekkingen onder houden. Aangenomen werd een resolutie, waarin het initiatief van de P O.U.M., om in een te Barcelona te houden conferentie de voorbereiding ter hand te nemen eener nieuwe internationale, werd toegejuicht. Het verkiezingsprogram en de candidaten- lijst voor de Kamerverkiezingen met als lijst aanvoerder het Tweede Kamerlid H. Sneevliet werden tenslotte nog vastgesteld. HARRY VAN OSS EN FELIX DE NOBEL NAAR LONDEN. Ter gelegenheid van de feestelijke viering van het zilveren jubileum van The English Folkdance and Song Society te Londen zijn Harry van Oss en Felix de Nobel uitgenoodigd een volksliederenrecital te geven. Het concert zal plaats vinden in het Cecil Sharp House. Uitgevoerd worden o.a. Neder landsche, Engelsche. Jiddische, Duitsche en enkele Kroatische en Servische volksliederen, alle in de bewerking van Felix de Nobel. HET NATIONAAL HUWELIJKSGESCHENK. Een onderdeel van het jacht zal worden geschonken door beoefe naren van de watersport. De Koninklijke verbonden Nederlandsche watersport vereenigingen, de Koninklijke Ne derlandsche Motorboot Club. de Nederland sche Roeibond, de Noord Nederlandsche Wa tersport Bond en de Nederlandsche Kano Bond hebben een oproep gericht tot alle wa tersportbeoefenaren om gelden bijeen te bren gen ten einde een onderdeel van het jacht, dat aan Prinses Juliana en Prins Bernhara za! worden geschonken, te kunnen geven. SHELL-TANKER TE WATER GELATEN. Zaterdagmiddag is van de helling van de Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam het voor de Koninklijke Shell gebouwde motortank schip „Marisa" te water gelaten. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. is met ingang van 1 Januari 1937, benoemd: tot lid van den Centrale Beleggingsraad mr. W. M. J. van Lutterveld, voorzitter van den Raad van Toezicht op de Rijksverzekerings bank te Bloemendaal, en tot plaatsvervangend lid van genoemden raad mr. L. F. A. M. van Ogtrop, directeur van de bijbank van de Java- sche Bank te Amsterdam. op de boterham. Cremolda is een crème van chocolade, zoo heerlijk als U ze nog nooit proefde. Cremolda is verkrijgbaar ln drie smaken i VANILLE, ORANGE, CITROEN. Cremolda kan dun gesmeerd worden, waardoor het voordeelig komt. De groote pot kost 37'/2 cent (plus statie geld). Vraag vandaag Uw leverancier eens om een pot Cremolda vanille. CBfUYViS' 1 een crème van chocolade. (Adv. Ingez. Med.) Poging tot brandstichting? Eigenaar van woning gearresteerd. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag om streeks drie uur brak brand uit op een vliering van een complex van drie woningen te Palemig. gemeente Schaesberg (L.) waar van er een bewoond wordt door den eigenaar O. De brandweer was spoedig ter plaatse. Daar reeds meermalen in een dezer per- ceelen brand was uitgebroken bestond het vermoeden dat brandstichting in het spel was. Kort nadat water was gegeven, gelastte de commandant het blusschingswerk zoo te matigen, dat een nauwkeurig onderzoek kon worden ingesteld. Dit onderzoek wees uit, dat op de vliering niet minder dan 20 a 30 brand haard jes waren, tevens werden in petroleum gedrenkte lappen en een kruik, waarin ben zine was geweest, gevonden. Een en ander was voor de politie aanleiding tot de arres tatie van O. over te gaan. Coed nieuws voor bezitters van kunstgebitten Geen borstelen meer Hier is een nieuwe en betere manier om Uw kunst gebit te reinigen en te zuiveren. Geen borstelen, waarmede Uw gebit afslijt. Geen bijtende zure ont smettingsmiddelen. die beschadigen. Geen bijtende zure ontsmettingsmiddelen, die Uw gebit aantasten en een naren smaak achterlaten. Volkomen onscha delijk voor iedere soort kunstgebit-materiaal. Leg Uw gebit eenvoudig in water en voeg hierbij een weinig Steradent. In enkele minuten is het onbe rispelijk schoon en gezuiverd door een krachtig steriliseerend middel. Elke aanslag en verkleuring is verdwenen. Het gebit ziet er uit als nieuw, vleezig-rose met schoone. glanzende tanden. Voel met Uw tong en gij bemerkt hoe glad zij zijn - vrij van iederen slijmvormenden aanslag, voedselresten en andere ongezonde, bacteriënverwekkende broed plaatsen. „Steradent Is absoluut de meest afdoende en hygië nische methode voor het werkelijk reinigen van gebitten, die ik tot nu toe ken", schrijft de Heer S„ een vooraanstaand tandarts. Prijs 0.50 en 0.90. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten, of franco toezending door G. Lindner Co., Singel 115, Amsterdam-C. (Adv. Ingez. Med.) II. D. PIERSON 80 JAAR. De uest-or der Haagse he bankiers, de heer H. D. Pierson, firmant van het bankiershuis Heldring en Pierson, neeft Zaterdag zijn tachtigsten verjaardag gevierd. Zaterdagochtend heeft de heer Pierson, die zich metterwoon buiten heeft gevestigd, in zijn vroeger woonhuis in Den Haag receptie gehouden Namens zijn mede-firmanten werd hem een plaquette van Wienecke, voorstel lende de buste van den heer Pierson. aange boden. Het personeel van het bankiershuis schonk een rooktafel met zilveren garni tuur. Ook de met de firma geaffileerde kan toren, Broekman's Effectenkantoor te Am sterdam. Brinkman en Co.. te Haarlem en Ruys, Ebeling en Glei-hman 'e Rotterdam boden den jarige een geschenk aan en wel een triptiek van hun kantoorgebouwen. Bedrijfsraden voor het tuin bouwbedrijf Dezer dagen werd in Den Haag een confe rentie gehouden tusschen de bedrijfsraden voor het tuinbouwbedrijf in Noord- en Zuid- Holland en de rijksinspectie voor de werkver schaffing, ter bespreking van de huidige werkloosheid in het bedrijf. In principe bleken alle aanwezigen van meening. dat de momenteele toestand het dringend gewenscht maakt het wederinvoeren van een loonbijslagregeling onder oogen te zien. Nadat de practische mogelijkheden breed voerig besproken waren, besloten de raden zich dienaangaande tot den minister van so ciale zaken te wenden en midderwijl te trach ten deze aangelegenheid nog nader met de ijksinspecties te bespreken, ten einde zoo mogelijk tot een eensluidende opvatting te komen. Na afloop van de conferentie hebben de raden de vergadering voortgezet en werden nog verscheidene onderwerpen besproken. Be sloten werd o.a. aan de organisaties in het tuinbouwbedrijf 't advies uit te brengen om in de loopende en nog af te sluiten collectieve contracten een artikel te doen opnemen waardoor: a. in geval zich belangrijke wijzi gingen in de kosten van het levensonderhoud zullen voordoen, ieder der partijen het recht zal hebben de wederpartij op te roepen, ten einde een wijziging van het loon voor te stel len, b. partijen, indien geen overeenstemming wordt bereikt, een scheidsgerecht zullen sa menstellen om een definitieve uitspraak te doen. Vooraf zij dan nog aan partijen be kend gemaakt, dat de bedrijfsraden zelf gaarne bereid zijn om een uitspraak te doen en daar waar gewenscht van advies te dienen In principe werd tenslotte nog besloten tot aansluiting bij het bureau van de Nederland sche bedrijfsraden. Prinses Juliana zal een gouden veder gebruiken. Bij de aanteekening en de voltrekking van het huwelijk. Het eerste contact tusschen de a.s. Konink lijke bruid en de gemeente '-Gravenhage is getroffen. Het heeft de Prinses n.l. behaagd de eerste uiting te aanvaarden der feestvreugde, die zich in een reeks van onderdeelen zal open baren in de dagen tusschen 19 December en 7 Januari. Het geschenk, dat zij aanvaardt, is is een gouden veder een ganzenveder in goud waarvan zij zich zoowel bij de aan teekening als bij het onderteekenen van de huwelijksakte zal bedienen. VRAGEN VAN DEN HEER DE MARCHANT ET D'ANSEMBOURG. 's-GRAVENHAGE, 7 November. De heer de Marchant et d'Ansembourg, lid der Eerste Kamer, heeft den minister van Sociale Zaken schriftelijk gevraagd, of het den minister be kend is, dat de heer Joseph Delmonte, aanne mer te Weert, van Italiaansche nationaliteit; op 10 October 1.1. den werkman J. M. Jans sen heeft ontslagen, omdat hij, ofschoon geen lid van de Nationaal Socialistische Be weging, den Limburgschen volksdag te Val kenburg had bezocht. Verder, dat toen genoemde Janssen zich tot de gemeente had gewend om steun, hem aldaar werd medegedeeld, dat hij daarvoor niet in aanmerking kwam. aangezien de werkgever hem wegens zijn lidmaatschap der N. S. B. had ontslagen en hij dus door eigen schuld werkloos was geworden. Verder vraagt de heer de Marchant et d'An sembourg, of de minister weet. dat B. en W. van Maastricht. Breda. Hoensbroek en andere plaatsen bezuiden den Moerdijk, aan de on dersteunde werkloozen en hun familieleden verbieden op bepaalde tijden in bepaalde gebiedsstrooken te vertoeven, o.a. met de motiveering. dat zij dit van groot belang achten voor de moraliteit van die ingezetenen die intusschen bepaalde minder gunstig be kend staande Belgische grensplaatsen regel matig des avonds kunnen bezoeken als mede voor het tegengaan van het smokkelen en dat in de gemeente Horst (L.) de onder steunde werkloozen een door den controleur van de steunverleening in die gemeente. J. H. Poels, of door een anderen ambtenaar de zer instelling onderteekende schriftelijke ver klaring moeten hebben om van huis of erf afwezig te mogen zijn? Tenslotte wordt gevraagd of de minister met den vragensteller van meening is. dat de heer Delmonte zich op zulk een wijze met de binnenlandsche politiek heeft ingelaten, dat zijn onmiddellijke uitwijzing uit ons land dient te geschieden; dat de genoemde gemeente besturen in Limburg en Noordbrabant op een zeer verregaande wijze hun macht mis bruiken jegens degenen, die het ongeluk heb ben werkloos te zijn en niet in staat zich rechtens te verdedigen, geheel afgezien van de vraag, waarom de niet gesteunde Maastrichtenaren wel de vorengenoemde Belgische grensplaatsen zonder gevaar voor hun moraliteit mogen bezoeken en of de minister bereid is, maatregelen te nemen om aan de hier geschetste toestanden in Limburg en Noord-Brabant een einde te maken? Dr. A. F. Philips schenkt een sterrekundig observatorium. Dr. A. F. Philips heeft, aan deafd. Eindhoven en omstreken van de Nederlandsche Vereeni- ging voor weer- en sterrenkunde een sterren kundig observatorium aangeboden. NIEUWE BURGEMEESTER VAN LEERDAM. Bij Kon. Besluit is met ingang van 15 Novem ber benoemd tot burgemeester der gemeente Leerdam de heer A. Hanemaaijer. De heer Hanemaaijer is oud-wethouder van financiën en van bedrijven der gemeente Rot terdam en lid van den raad dier gemeente. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad 1886 9 November: De begrooting der inkomsten en uit gaven dezer gemeente, dienstjaar 1887, werd door den gemeenteraad vastgesteld in ontvangst en uitgaaf ten bedrage van 924.140.40. De hoofdelijke omslag is be paald op 158.000. Volksonderwijs vergadert te Rotterdam. Afscheid van den heer De Vries. Zaterdag en Zondag heeft in de „Doelen" te Rotterdam de vereeniging „Volksonderwijs", onder voorzitterschap van den heer N. Krcp- veld te Assen haar algemeene vergadering ge houden. In zijn openingsrede heeft de heer Krop- velds de ontvangende afdeeling gecomplimen teerd met haar 60-jarig bestaan. Weer komt men bijeen in een crisisjaar, een jaar, dat voor het openbare onderwijs weinig goeds ge bracht heeft. De steeds verder doorgevoerd^ bezuinigingen bemoeilijken de taak van den onderwijzer ten zeerste. Een leerlingental van 50 of meer is geen zeldzaamheid. Spr. acht deze beziuiniging op onze volksklucht te duur gekocht. Verbeteroing is ernstig geboden. Het openbare onderwijs heeft ter wille van de be zuiniging groote offers moeten brengen, doch het bijzonder onderwijs, dat volgens een mi- nisterieele circulaire van 1933 had moeten vol gen, is nog steeds niet geconcentreerd. Bij de algemeene" beschouwingen in November 1934 ontstond zooveel verzet tegen de bekende pa ragraaf 12, waarin de concentratie van het bijzonder onderwijs werd geregeld, dat de re geering deze terugnam. De concentratie van het openbaar onderwijs werd tegelijkertijd stopgezet en de minister zegde toe een onder zoek te zullen instellen naar de reeds opgehe ven scholen en zoo noodig verschillende scho len weer te zullen openen. De betreffende com missie bestaat reeds negen maanden, doch, zoo zeide spr.. op heropening van gesloten scholen kan men wachten tot St. Juttemis. Ook de opheffing van kweekscholen heeft aan het volksonderwijs geen goed gedaan. Spr. is echter van meening. dat men het volkson derwijs niet kan vernietigen. De notulen van de commissies en het jaar verslag over 1935 werden ongewijzigd goedge keurd. Uit het jaarverslag blijkt, dat er in to taal 59.163 leden zijn. Tot lid in de commissie van beroep in de va cature Th. Thijssen werd benoemd prof. mr. dr. J. van den Bergh te Amsterdam. Tot lid in de commissie van beheer van het fonds tot steun aan volksonderwijs werd gekozen de heer K. Eriks, te Leeuwarden: tot lid in de film-commissie de heer H. H. M. van Beek. De voorgestelde wijzigingen in de statuten werden na eenige discussies aangenomen. Aan- vbaard werd een amendement op artikel 6, waarin wordt bepaald, dat ln plaatsen waar een afdeeling is, geen algemeene leden dit zijn leden, die niet tot een afdeeling behoo- ren kunnen zijn. Hét bestuur werd toestem ming verleend stappen te ondernemen om Ko ninklijke goedkeuring op de statuien te ver krijgen. Hierna werd een begin gemaakt met de ar- tikelsgewijze bespreking van het voorstel tot wijziging van het huishoudelijk reglement. Een voorstel van het hoofdbestuur om voortaan de algemeene vergadering te hou den op Tweeden Pinksterdag en den dag daarop volgend, werd verworpen, en aange nomen werd een amendement van de afdee ling Gorssel om den toestand te laten zooals hij is en de vergadering te houden in Novem ber. In de avondzitting heeft de heer Klaas de Vries een inleiding gehouden over de wijzi gingen van de Lager Onderwijswet 1920 ln verband met de op de buitengewone algemee ne vergadering van 16 Mei aangenomen con clusies van het bevredigingsrapport. Spr. De- handelde eerst de technische wijzigingen in de onderwijswet, die Vrijdag door de regee ring zijn voorgesteld; spr. uitte zijn teleur stelling over het feit, dat de verplichte 8-jarige leertijd dit jaar niet van kracht zal worden en dat de regeering niet soepeler is in haar maatregelen tot vervoer van de ver van school wonende leerlingen. De positie van het openbaar onderwijs be sprekende. merkte spr. op, dat in 310 ge meenten van ons land geen openbare school bestaat, en dat slechts in enkele van deze ge meenten gelegenheid wordt gegeven het open baar onderwijs elders te volgen. „Volksonder wijs" heeft steeds aangedrongen en zal er op blijven aandringen, dat het openbaar on Ier- wijs zich kan ontwikkelen en uitbreiden zon der daarin belemmerd te worden van regee- ringszijde. Het hoofdbestuur acht het nood zakelijk, dat slechts rijkssubsidie wordt ver strekt aan op te richten bijzondere scholen, wier aantal leerkrachten in gemeenten met 25000 inwoners de vier en in gemeenten met meer inwoners de zeven niet te boven gaat. Men verlangt voorts, dat alleen die vereeni- jingen te subsidieeren scholen kunnen op richten. die zich dit blijkens hun statuten ten doel hebben gesteld en dat de aanvragende ouders gedurende een bepaalden tijd lid zijn van deze vereeniging. Het bestuur uit voorts den wensch. dat geen te subsidieeren bijzon dere school zal worden opgericht, wanneer binnen een kring van 4 km. reeds een school van gelijke richting bestaat, en dat de datum van toelating tot de openbare en bijzondere scholen zoodanig wordt geregeld, dat. concur rentie op dit punt niet langer mogelijk is. Hierna werd de behandeling van do voor stellen tot wijziging van het huishoudelijk re glement, die aan het eind van de middagzit ting was onderbroken, voortgezet. De principieele wijzigingen in het huishou delijk reglement werden aangenomen, de rest werd aangehouden. De rekeningen en de be grooting wrden goedgekeurd. De verlies- en winstrekening sluit in ontvangsten en uitga ven met 745.575. De begrooting met f 36192. Tot hoofdbestuursleden werden gekozen dr. M. W. Marsman, dr. F. W. Bonnet en de heer F. van Dijk: herkozen werden de heer J. van Dijke en pastoor W. J. de Vrij Na afloop van de algemeene vergadering is de aftredende secretaris-penningmeester, de heer Klaas de Vris op hartelijke wijze gehul digd. De voorzitter van het huldigingscomité de heer R. van Gaesbeek roemde den respecta belen staat van dienst van den heer de Vries, die sinds 1898 dec! heeft uitgemaakt van do leiding van „Volksonderwijs", Zonder den heer de Vries zou. aldus spr., .Volksonderwijs" niet geworden zijn, wat het thans is. Nadat nog vele andere sprekers woorden van hulde en dank hadden gesproken, dankte de heer De Vries, die zeide, dat hij wel weg ging, doch dat zijn hart bij Volksonderwijs bleef.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5