Iets n'eti Li remolda HJDU CREMOLDA VANILLE, ORANGE, CITROEN. MIYVML' 1 Een oud Kinderfeest. VERTELLING WOENSDAG 11 NOVEMBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Christelijke Besturenbond bijeen. Dinsdagavond hield de Haarlemsche Chris telijke Besturenbond een bijeenkomst ln het gebouw van den Protestantenbond. De heer L. Bras Jr. sprak daar over: „de nood van aezen tijd". Wij zijn thans gekomen op het oogenblik, dat de geheele wereld in nood is, aldus spr. Tot nu toe was er hier en daar groote nood, hier en daar, plaatselijk, individueel. Maar thans zijn wij daar gekomen, dat overal nood heerscht, en wel een uitsluitend geestelijke nood. In dezen tijd moeten wij volhouden, moeten wij werken en biddend opzien. Dat is steeds noodig geweest, maar het is thans nog meer dan ooit noodig. Wij, Christenen, zijn al te lichtvaardig bij de beoordeeling van den nood van anderen. Wij vragen ons niet meer of, hoe het gaat met anderen, die in materieelen nood zijn. En dat is juist onze eigen geestelijke nood. In dezen tijd zijn ve len bereid, grootsprekers te volgen. Mussert belooft binnen een jaar de werk loosheid uit te roeien. Maar als hij dan een plan heeft, waarom maakt hij het niet be kend? Doch, als hij geen plan heeft, is hij dan niet staatsvijand no. 1? Onze andere vijand is het N. V. V. Velen van ons willen, dat ook wij, Christelijken, eens wat .levender'worden. Doch weet men, wat het N. V. V. wil? Weet het N. V. V. dat zelf wel? Het is meer voorgekomen, dat men in hen heeft geloofd! Staat men thans niet met het plan met een mond vol tanden? Heeft De Man van zijn eigen plan niet gezegd: „Het plan is niets, de propaganda alles". In dezen tijd, nu de verkiezingen voor de deur staan, moeten wij ervoor waken, dat men niet in goed vertrouwen achter die leu zen aanloopt. Thans moeten wij onze Chris telijke gedachte uitdragen. ,Wij hebben geen plan, geen program. En toch moeten wij onze leer uitdragen, met vertrouwen in de toekomst die in Gods hand ligt' Vervolgens sprak de heer J. Schipper over ,de eisch van ons beginsel' In dezen tijd is het een vereischte, dat wij pal staan voor ons beginsel. Ons beginsel, dat is neergelegd in de woorden van Christus Jezus: God liefhebben boven al. Dat is een beginsel, dat komt van God zelf en is niet door menschen uitgedacht. De Christelijke vakbeweging en de socialis tische vakbeweging spreken beiden naar hun beginsel. Doch het beginsel van de Christelijke vakbeweging is van boven, is van God. De eisch van ons beginsel moet doorwerken in heel ons leven. Er zijn er, die meenen, dat zij dit beginsel moeten uitdragen door lid te worden van een andere vakorganisatie dan de onze. Doch zij maken van hun Christelijk be ginsel een caricatuur. Want wij sluiten ons niet op, doch versterken ons besef. Het beginsel is van grooten invloed. De liefde tot God beïnvloedt ons geweten, onze houding tegenover ons zelf en ons gezin. Wij mogen daarbij niet materialistisch zijn. Want niet de mensch mag in het midden staan, doch God. De tegenwoordige periode is die van afweer, het tegenhouden van afbraak. Meer dan ooit moeten wij onzen eerbied, onze liefde voor God handhaven. De voorzitter van den H. C. B. leidde de sprekers in. Na afloop sprak Dr. S. U. Zuidema, Gerefor meerd predikant te Haarlem, een slotwoord. De Christelijke Muziekvereeniging „Arti et Religioni" verleende aan den avond muzikale medewerking. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Handschoenen en ceinturen. Politiebureau, Smedestraat; armband, v. Wattingen, Archi pelstraat 1: bril met étui: Huis in 't Veld, Javastraat 33; bril, Visser, Frankenstraat 45; autodop, Jongman. Zuid Brouwerstraat 26; postduif, Garage Winter, Spoorwegstraat 3rd. hond, v. Langelaar. L. Heerenstraat 48; idem Sloop, Zand'voortschelaan 98, Heemstede; horloge, Karman, Groenendaalsteeg 10; mand, Polak. Twijnderslaan 53; portemon- naie met inhoud. Hoonakker, Molukkenstraat 41: idem, Barends, Harmenjansweg 77; pan toffels, Jorma, Anjelierstraat 27; honden penning, v. d. Horst, Pijlslaan 10; rijwiel plaatje, v. Heussens, Gen. Cronjéstraat 101; schortjes, Jorna, Anjelierstraat 27; autosleu teltje. Uiterwijk. Parklaan 66 rd., tasch met inhoud, Zack, Twijnderslaan 54. BAZAR „JONG HEEMSTEDE". Ten bate van de Jongensclubs „Jong Heem stede" zal in het Protestantsch Jeugdhuis aan de Heemsteedsche Dreef een bazar gehouden worden op 13 November des avonds van 8 tot 10 uur en op 14 November van 2.30 tot 5 uur en van 7 tut 11 uur. Behalve dat tal van prac- tische artikelen te koop aangeboden worden, is er ook ruimschoots gelegenheid voor amu sement. Zaterdagmiddag van 4 tot 4.30 uur optreden van een speciale „Jong-Heemstede-Band"; des avonds om 10.30 uur wordt de trekking der loterij bekend gemaakt. FAILLISSEMENTEN. Faillissementen uitgesproken door Arron- dissements-rechtbank te Haarlem op Dins dag 10 November 1936. 1 de N.V. L. Schoenmaker en Co., handel in ijzerwaren etc., gevestigd en kantoor hou dende te Haarlem. Zijlweg 43. Curator Mr. L. J. Venhuizen, wonende te Heemstede. 2 H. van Marselis Hartsinck, makelaar in koffie, wonende te Haarlem, Kleine Houtweg 53, Curator Mr. Dr F. A. Bijvoet, wonende te Haarlem. 3 J. F. Lindeman, timmerman en aanne mer, wonende te Bloemendaal, Schoolpad 4. Curator Mr. L. G. van Dam, wonende te Haarlem. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Mr. E. J. W. Top te Haarlem. Op heden i.c aan de N.V. Zaanlandsche Bank, gevestigd en kantoorhoudende te Krom menie, definitief surséance van betaling ver leend voor den tijd van IV2 jaar, ingaande 7 September 1936. Bewindvoerder Mr. A. Bruch te Haarlem. Opgeheven zijn de faillissementen wegens gebrek aan actief van: 1 D van Donselaar, logementhouder, wo nende te Haarlem. Oostvest 80. Curator Mr. A. M. van der Storm, wonen de te Haarlem. 2 A. G. Kruup, bloemist, wonende te Over- veen, Bloemendaalscheweg 267. Curator Mr. B. Slingenberg, wonende te Haarlem. 3 D. Schoone, stoker, wonende te Wormer- veer, Houtkade 16. Curator Mr. H. M. C. Dekhuyzen, wonende te Zaandam. Geëindigd zijn de faillissementen, wegens het verbindend worden der eenige uitdee- lingslijst, van: 1 C. Verduin. weduwe G. van Egmond, wo nende te Leimuiden zCurator Mr. K. van Giffen, wonende te Haarlem. 2 B. Blik. winkelier in bedden, wonende te Haarlem. Curatrice: Mevr. Mr. E. A. J. Scheltema- Conradi, wonende te Haarlem. „De Lichthoeve" te Santpoort. De bazar. Ten behoeve van den arbeid in het beken de Kindertehuis „De Lichthoeve" aan de Kweekerslaan te Santpoort zal een bazar wor den gehouden in het gebouw van den Haarl. Kegelbond aan de Tempeliersstraat te Haar lem, waarvan de data nader zijn vastgesteld op Woensdag 18, Donderdag 19 en Vrijdag 20 November a.s. Als bijzondere attractie is door zuster Kuyck, de directrice, een schim menspel samengesteld, dat door de kinderen op Woensdagmiddag en Donderdagavond ge speeld zal worden, waarin op aantrekkelijke wijze beelden uit het werk naar voren worden gebracht. Teneinde aan veler verlangen te voldoen, zal de Lichthoeve-film op Woensdag avond en Vrijdagavond vertoond worden. Door veler medewerking kunnen de talrijke stands met mooie en practische artikelen worden gevuld. Ook is een groot aantal prijzen en prijsjes beschikbaar voor vischtent, werpspel enz. en een groote glijbaan zal stellig mede werken, om een prettige sfeer in het gebouw van den Haarl. Kegelbond te brengen. op de boterham. Cremolda Is een crème van chocolade, zoo heerlijk als U ze nog nooit proelde. Cremolda is verkrijgbaar in drie smaken 1 Cremolda kan dun gesmeerd worden, waardoor het voordeelig komt. De groote pot kost 37'/2 cent (plus statie geld). Vraag vandaag Uw leverancier eens om een pot Cremolda vanille. ■I SS II IBIV H plus een crème van chocolade. (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 12 NOVEMBER. Progr. 1: Hilversum I (Huizen). Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.05 Parijs Radio, Gymnastiekles. 8.20 Diversen. 9.05 Keulen. Tijdsein. Nieuws berichten. Waterstandberichten. 9.20 Volks liederen. 11.20 Radio Danmark. Uurslag en klokkenspel van den Raadhuistoren. Jens Warny's ensemble uit hotel d'Angleterre. 12.05 Parijs Radio, Causerie voor Protestanten 12.35 Concert door het Omroeporkest olv. Paul Le- tombe. 1.05 Vlaamsch Brussel, Cabaretpro gramma. 1.15 Populair concert. 1.20 Gesproken dagblad v. h. NIR. 1.30 Het Omroeporkest olv. Paul Gason. 1.50 Vervolg Cabaretprogramma. 2.20 Parijs Radio: Lena Ghis: Souvenirs de Secile. 2.34 Raoul Stephan: L'ame révoluti- onnaire de la France atravers sa littérature. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.50 Londen Regional. Het orkest van Z.M. Kon. Marine olv. Capt. Rickets. 4.50 Parijs Radio. Gramofoonmuziek. 5.20 Fransch Brussel. Spaansche, Canadee- sche en Joodsche Volksmuziek, Zosia Heyman. 6.50 Londen Regional: BBC-dansorkest olv. Henry Hall. 7.20 Berlijn. Berichten. Wir teilen mit7.30 Berlijnsche Philharmonisch orkest olv. Heinrich Steiner. 8.20 Rome: L'oca de Cairo, opera-comique van Mozart mmv. om. Luigi Fort. 9.30 Orkestconcert olv Alberto Erede. 10.10 Berlijn. Dansmuziek door het Ludwig Riith Orkest. 11.00 Weenen. Dansmuziek door het Charley Gaudroitorkest mmv. Heinz Roland (zang) Progr. 4: 8.00 Vlaamsch. Gymnastiekles. 10 Tijdsein. Gramofoonmuziek 8.30 Kroniek van den dag en gram. plaat. 8.45 Gesproken dagblad v.h. NIR. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.20 Diversen. 10.35. Londen Regional. Korte Gods dienstoefening. 10.50 Tijdsein v. Greenwich. Weerbericht. 11.05 BBC Schotsch orkest olv. Guy Warrack. 12.10 Orgelconcert door Jack Helyer. 12.50 Trocadero Cinema orkest olv. Alf. van Dam. 1.35 Birmingham orkest olv. Les lie Howard. 2.20 Gramofoonmuziek. 2.50 BBC Empire orkest olv. Eric Fogg. 3.35 Droitwich. Het stedelijk orkest v. Bournemouth olv. Rich. Austin. 5.05 Gramofoonmuziek. 5.35 Sydney Kyte en zijn orkest met Jack Plant en Dinah Miller. 6.20 Diversen. 7.00 Droitwich. The Broadcasters. 7.20 Marg. Gield-Hyde, sopraan, Frederik Grinko, viool, Ambrose Gauntlett, viola da gamba en John Ticehurst. 7.50 Scrap- book for 1908. 8.50 Fransch Brussel. 9.20 Di versen. 9.40 Droitwich. Orgelconcert door H. Robinson Cleaver. 10.20 Korte Kerkdienst in St. Micheal's Chester Square olv. Rev. Elliott. 10.40 BBC Dansorkest olv. H. Foster Clark. 11.35 Jac. Jakson en zijn orkest in het Dor chester Hotel. 11.50 Dansmuziek gr. pl. Progr. 5: 8.00 v.m.7.00 n.m. Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplaten concert: Ver zoekpro gramma: Zang: Theevisite, Winterpret, Op de schaatsen, Het Dansende Boerinneke, AVRO's Kinderkoor; Schlafe mein Prinzchen, Es Wollte ein Jagerlein Jagen, Wiener Sanger- knaben: Ein deutscher Requiem. Emmv Bet- tendorf; Nur eine Stunde. Zwischen Heut und Morgen. Tatjana Birkigt: Potpourri: Eine lustige Schlagerfahrt, Oskar Joost; Das ist Johann Strauss, Wiener Bohème Orkest; Marschpotpourrie van Sousa, Jack Hylton. Van 8.00 tot 12.00 Diversen. „St. Maartenwordt in Spaarndam nog steeds gevierd. Heden, 11 November, viert men St. Maar ten. Wie dit historische feest-voor-de-kinde- ren wil zien en het is werkelijk de moeite van een bezoek waard, doet goed zich naar Spaarndam te begeven, waar St. Maartens- dag nog altijd hoog in eere is. Als het donker is geworden komen de klei ne en groote kinderen, alleen of bij groepjes, uit hunne huisjes met hun zelf vervaardigde lampions, uitgeholde voerbieten, waarop fi guren gesneden zijn: molens, schepen, namen van visschen enz., door een kaarsje van bin nen verlicht. Een zacht kloppen op de deur, een schuchter trekken aan de bel, gordijnen en deur gaan open en dan klinkt uit eenige kindermondjes (er zijn er bij die nog pas „een turf hoog" zijn, van drie jaar soms) een oud en overgeleverd liedje. Kinderoogen zien u aan, met heel hun hartje beleven de kleuters het Suntere Maar ten. De brutaalsten staan voorop, de schueh- teren achter, de allerkleinsten aan de hand van zus of broer. Vaders en moeders staan voor het raam, met de kleinen, die niet mee kunnen. Zij kijken naar de lichtjes en luisteren: Suntere Maarten was is het koud, Geef m' een turufie of een hout Of een hallef vaatje Dan ben je mijn beste maatje. Hier woont een rijk man Die veel geven kan Veel zal hij geven, Zalig zal hij leven Zalig zal hij sterven Den hemel zal hij erven God zal hem loonen Met honderdduizend kronen Met honderdduizend rokkies an Daar komt Suntere Maarten an. De koelen dragen horens De kerken dragen torens De meisjes dragen doeken De jongens dragen broeken Al in de donkere hoeken Daar bakt men pannekoeken Lekkere koeken in de pan Alle dagen weer an. Anderen zingen weer: Suntere Maarten had een koe Die moet naar den slager toe Was ie vet of was ie mager Even goed moet is naar den slager. En dan klinkt tot slot: Vandaag is 't Suntere Maarten Vandaag is 't Suntere Kruk Wij zijn gezond van harte En lusten graag een stuk Hier woont enz. Geef ons een appel of een peer Dan kom ik het heele jaar niet weer. Vol verlangen zien zij vragend naar u op en wachten op uw St. Maartengift. De handjes worden uitgestoken, een koekje, een pepernoot, een appel of peer aangepakt, gegraaid soms, maar steeds gaat de oogst met een eerlijk gibaar in een grooten zak, welke door de grootsten gedragen wordt. Verder gaat het weer naar een andere deur. Als hun tocht door het dorp is afgeloopen wordt thuis alles gedeeld en al de kleintjes krijgen hun eerlijk deel. Vast zit het in het geheugen der grooten, den kleinen wordt het geleerd, en zoo blijft het voortleven van ge slacht op geslacht, een stukje echte mooie Hollandsche folflóre. Bij dokter en dominee, kruidenier, slager, smid en schoenmaker, bij u en bij hem komen zij en zingen hun lied. GUNNING. Het bouwen van een café-restaurant, voor de wed. KrielenRoos, te Hoofddorp, is door den architect C. van Damme gegund aan J. F. Meegdees, aannemer te Haarlem, voor f 12090. VEREENIGING „ONZE VLOOT". Heden. Woensdagavond, om 8.15 uur, zal in café-restaurant Brinkmann. Groote Markt, voor de afd. Haarlem van „Onze Vloot" een bij eenkomst worden gehouden waarbij als spreker zal optreden de heer H. Th De Booy, oud-zee officier, met het onderwerp: „De marine- politiek der voornaamste mogendheden". Haarlemsche Speeltuin federatie. Oliebollenweek. Van 2328 November zal de Haarlemsche Speeltuinfederatie, waarin de verschillende speeltuin-buurtvereenigingen in Haarlem zijn vertegenwoordigd, een „Oliebollenweek" orga- niseeren. De opbrengst da ai-van is allereerst bestemd voor een „winterfeest" voor de kinde ren der leden. Doch verder is deze bestemd tot steun aan de verschillende speeltuinvereenigingen, die met allerlei moeilijkheden hebben te kampen. De meesten hebben geen gebouw, en enkele zelfs geen tuin, terwijl ook de outillage vaak te wenschen overlaat. Het publiek staat niet onsympatiek tegen over dit werk, doch zij weten er eigenlijk nog te weinig van. E11 vooral aan financieele steun is een dringende behoefte. Het ligt in de bedoeling de olie-bollen op drie wijzen te verkoopen. Ten eerste zal door de straten een auto rij den, vergezeld van verkoopers en verkoopsters, die langs de huizen gaan en alle Haarlem sche inwoners de lekkernij in zakjes van drie olie-bollen tegen den minimumprijs van 10 cents per zakje zullen aanbieden. Verder komt er een tent in de binnenstad, waai' men de olie bollen kan koopen en ten slotte kunnen deze besteld en thuis bezorgd worden. Aanvankelijk was het de bedoeling voor het bakken van deze olie-bollen een beroep te doen op de medewerking van de Huishoudscholen. De langere en moeilijker voorbereiding dwong dit voornemen los te laten. Thans heeft de bekende wafelbakker C. Brouwer zijn bakkerij en zijn tent voor dit doel beschikbaar gesteld. Moge in de week van 23 tot 28 November a.s. veel Haarlemmers veel oliebollen eten. Het zal hen wel bekomen en zeker dubbel smaken door de wetenschap, dat met koopen veel kin dervreugde geschonken wordt. „Jeugd wil vrede". Getuigenisavond. Het comité „Jeugd wil Vrede" schrijft ons o.m.: Zooals reeds vermeld houdt bovengenoemd comité op Donderdag, 12 November a.s. een vredesavond ter herdenking van den Wapen stilstand-in het gebouw van den Ned. Prot. Bond in de Jacobstraat. Het comité, samen gesteld uit de A.J.C., B V.J.L., D.J.B., J.VA., N.B.A.S.. V.C.J.B., V.C.J.G en V.D.J.O., tracht door het houden van getuigenisbijeenkom sten de vredesgedachte bij de Haarlemsche jongeren te sterken. Zooals uit de lijst van deelnemende vereenigingen blijkt, ligt in derdaad het streven naar verdraagzaamheid, solidariteit en samenwerking aan het vre- aesbegrip van „Jeugd wil Vrede" ten grond slag. Er zullen vier jongere sprekers van verschillende richting het woord voeren, nl. mej. Jannie Eriks uit Hoorn. drs. A. H. Kort hals uit Rotterdam. J. Peters en Ir. S. A. Posthumus uit Den Haag. De gang van zaken in de wereld toont aan. dat het vormen van een gemeenschap pelijk front tegenover de oorlogsvoorberei dingen in het bijzonder het kweeken van een geest, welke zijn kracht put uit ge- wereldtheorieënen het aanwakkeren der oerinstincten in den massamensch niet overbodig is wil men voorkomen, dat de hel op de geheele aarde losbarst. Helaas heer- schen er heden ten dage nog machten, wel ke kans zien „moderne" oorlogen over som mige landen te doen ontbranden. Hier ligt een taak voor de jongeren. Zij wenschen een geestelijken strijd tegen die machten. „Jeugd wil Vrede" eischt, dat de ordelooze toestand, welks voortbestaan naar den on dergang van Europa moet leiden, zoo spoe dig mogelijk verdwijnt. „Jeugd wil Vrede" stelt als eersten eisch voor een beschaafde maatschappij de strikte naleving van gesloten verdragen en zeer ze ker van vrijwillig aangegane tractaten. Zij roept de Haarlemsche jongeren, die den ernst der tijden beseffen op, den getui genisavond op Donderdag a.s. te bezoeken. KINDER-LÏCIITOPTOCHT. De commissie van moeders en opvoedsters uit de Vereeniging voor Volkenbond en Vre de deelt mede, dat de vredes-lichoptocht van de schoolkinderen tusschen 19.15 en 19.30 uur met de muziek aan het Griffiegebouw in den Hout zal aankomen. De commissie wekt allen op. te komen kijken. Van 18 uur af zijn kaartjes verkrijgbaar aan de scholen: Leid- scheplein 33. Parklaan 108 en Haarlemmer- liede 29. PERSONALIA. Voor het candidaatsexamen civiel-inge- nieur is aan de Technische Hoogeschool te Delft geslaagd de heer M. Boelhouwer, te Heemstede. Centrale Tandheelkundige Kliniek. KENAUPARK 26 A TELEFOON 12644 KUNSTTANDEN EN GEBITTEN ZIEKENFONDSTARIEF. SPREEKUREN 9—11 en 1—2, Dinsdags avonds 6.308.30. (Adv. Ingez. Med.) Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst 0/ niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Wapenstilstandsdag. Wapenstilstandsdag 11 Nov. 1918. Wapenstilstandsdag 11 Nov. 1936. Wat staat ons te wachten? Generaal Rouvillois, inspecteur van den geneesk. dienst bij het Fransche leger, voorz. van een te Parijs gehouden congres van chi rurgie, heeft een schets ontworpen van een toekomstigen oorlog, zooals hij als deskundige dien ziet. Hij zeide o.a.: het voornaamste ken merk zal het ontzettend aantal gewonden zijn. Rouvillois verwacht het verschijnen van nieuwe in het geheim gemaakte wapenen en zelfs vreest hij o.a. de aanwending van de nieuwste wetenschappelijke ontdekking op chemisch en bacteriologisch gebied. Het wordt een oorlog waarin niemand gespaard zal wor den; vermoedelijk zal men zich bedienen van granaten met sterk ontplofbare lading om het moreel der bevolking te verzwakken. Ziehier een klein deel van de verklaring van een bij uitstek deskundig man inzake een vol genden oorlog. Voor de zooveelste maal vragen wij ons af: Waarheen gaan wij? Waarom gaan er te weinig stemmen op tegen deze verstandelijk goed voorbereide mas sale menschenslachting? Waarom noemt men hen, die tegen dit alles hun stem verheffen, dwaze idealisten, die de werkelijkheid niet willen zien? Oorlog wordt toch gemaakt door menschen, kan dus door menschen worden uitgebannen! Nóg zien wij onze kinderen op dezen dag met vredeslichtjes door de straten gaan. Nóg is het tijd! Op dezen Hen November leggen wij U. Va ders en Moeders. Mannen en Vrouwen, weder om deze vragen voor. Helpt mede deze gruwelen voorkomen! Sluit U aan. opdat de cultuur van den ge- welddadigen dood door de cultuur van den geest overwonnen zal worden! Wij werken in 47 landen 1 Wij wachten op U! Afd. Haarlem Intern. Vrouwenb. v. Vrede en Vrijheid. Secr.: Rustenburgerw. 8, Bloemendaal. *e",e W4" b® v) en ^VxcjP0' (Adv. Ingez. Med.) Ontvoerd d o o r A. de L. Peinzend staarde Lousje in het vrooltjk knetterende haardvuur. Haar vriendelijke bruine oogen stonden ernstig. Ruim een jaar was, ze hier nu in huis en al dien tijd had ze haar moeder, broers en zusjes, met wie ze zoo'n gelukkige jeugd had gehad, niet meer gezien. Zou ze hen ooit weerzien? O, zeker, het was prettig bij mevrouw Van den Hoorn, maar een eigen moeder is an ders. Ze rekte zich. Een klein, tenger figuurtje, donker krullend haar, donkere oogen en een wipneusje, dat parmantig de wereld in stak. Ze leek op haar moeder werd er gezegd. Kom. ze zou eens naar buiten gaan, dan knapte je op. Lousje stond op. Met elegant veerende stapjes liep ze de kamer door, bij de radio even stilstaand: zachte Engelsche muziekneen, ze hield niet van muziek. Waar hield ze wel van? Het was den laatsten tijd saai en stil in huis. Nu ook. Er moest eens wat bijzonders gebeuren. Allen waren uit. Alleen Janneke, het dienstmeisje, hoorde ze In de keuken met potjes en pannetjes rommelen. Ze liep verder de kamers door, stapte de serre binnen en ging naar den tuin. Het was zonnig, maar koud herfstweer. Lousje schuifelde door de dorre blaren. Leuk ritselde datze liep nog eens terug rook aan een late bloem. Toen liep ze snel het tuinhekje uit en stak den rijweg over. den kant van het bosch op. Lekker kruidig rook hier alles. Dat was toch beter dan in die eenzame kamer. De natuur om haar heen kon echter niet verhinderen, dat ze weer aan haar ouderlijk huis begon te denken, aan haar broers Victor en Frans. Nooit hadden ze haar meer eenig teeken van leven gegeven. Enfin, zij had ook niets meer van zich laten hooren. Langzaam liep ze door niet bemerkend, dat een auto stilhield. Pas toen ze ruw werd aangesproken en tegelijkertijd stevig beet gepakt, zag ze een kleine, blauwe two-seater aan den rand van het trottoir staan. Er zat een groote, blonde man aan het stuur, die nieuwsgierig naar haar keek. Meteen werd de motor weer aangezet en snorden ze weg. Lom durfde geen geluid te geven. Eerst was ze te verbijsterd geweest om ook maar eenig verzet te toonen. maar nu bedacht ze, dat ze zoo snel mogelijk moest trachten weg te komen. Ze kende den man niet. die vermoedde zeker, dat hij een ander vóór zich had. Ze trachtte los te komen, maar als schroe ven klemden de twee armen zich om haar heen. Een donker gezicht boog zich over haar: „Je wilt weg. hè? Neen, kleintje, dat zal niet gebeuren. Je zult het goed bij ons hebben, als je je maar kalm houdt". Oh, het was vreeselijk. Lousje klemde de tanden opeen. Ze rukte en trok. wilde door het geopende raam naar buiten. Zachtjes begon ze te huilen. Even streelde een hand haar donkere kopje. Nogmaals trachtte Lousje zich los te ruk ken. Maar het baatte niet. Ze moest maar afwachten, wat er gebeuren zou. Uitgeput door haar verzet, leunde ze een oogenblik tegen de grijze revers van het jasje van den man, die haar nog steeds om vat hield. Ze keek in het donkere gezicht nu vlak boven haar. De oogen stonden niet meer zoo boos, vond Lousje. „Ze wordt al kalm", hoorde ze zeggen, „ze is mooi, kijk die haren eens en die oogen". Lousje was wanhopig. Nu Lousje zoo stil was durfde de man haar wat losser vast te houden. ..Dit is m'n laatste kans"ging het door haar hersentjes „nog even zoo Ah, ze moesten stoopen voor een groenten- wagen. nog een oogenblikjetoen een groote sprong. en Lousje kwam op een handkar terecht. Maar wat deed het er toe.ze was vrij. Weer een sprong en toen rende ze zonder op- of omkijken zoo snel ze kon in de richting van haar huis. Buiten adem stond ze eindelijk weer voor bet tuinhekje „Foei. waar ben jij zoo lang gebleven", mopperde Janneke. „overal heb ik naar je <?ezocht". Maar niets kon Lousje deren, ze was weer thuis en toen ze even later van een schotel hondenbrood zat te smullen, had haar geluk het hoogtepunt bereikt.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7