D fat l/teuu/scktiift. DONDERDAG 12 NOVEMBER 1936 H A A R E E M'S DAGBLAD 7 Provinciale Staten. Verslag over de begrootingen der Prov. Bedrijven. Verschenen is het Algemeen Verslag der Afdeelingen van de Provinciale Staten van Noord-Holland, betreffende de balansen en verlies- en winstrekeningen over 1935 en de begrootingen voor 1937 der Provinciale Be drijven. Algemeen werd met veel lof gesproken over de wijze, waarop de provinciale bedrijven him taak vervullen; men noemde het een verheu gend feit, dat het P.W.N. onlangs de 100.000ste aansluiting tot stand kon brengen. Gaarne zou men vernemen hoe Gedeputeer de Staten dachten over de klacht van den Directeur van het P.W.N. ten aanzien van de gedwongen salarisverlagingen Men zou het op prijs stellen te vernemen, hoeveel de kortingen in 1936 en 1937 beloopen. of ook naar hun op vatting de billijkheid daarbij in het gedrang is gekomen, en zoo ja, wat de kosten zouden zijn van een meer billijke regeling. Geïnformeerd werd of het praeadvies op de moties-Van Engelen inzake een tariefsrege ling voor levering van electriciteit en water, waarbij met koopkracht en gezinsbehoeften rekening wordt gehouden, spoedig kan wor den toegemoet gezien. Gevraagd werd of ook niet bij de bedrijven gelegenheid zou zijn te vinden om een aantal jeugdige werkloozen te werk te stellen. Ook werd gevraagd of de levering van ^rink- water en electrischen stroom niet kon worden uitgebreid tot het geheele gebied der provin cle, dus met inbegrip van Amsterdam en Haarlem. Het Waterleidingbedrijf. Verschillende leden herinnerden aan de aangename en nuttige excursie naar de wa- terleidingwerken, Toch was bij sommige leden de vrees nog niet verdreven, dat de sterke wateronttrekking uit de duinen nadeelig was voor de belendende tuinbouwgronden. Van andere zijde werd er op gewezen, dat gronden, over welke geklaagd werd dat zij uitdroogden, na de laatste regenperiode, thans overlast van water hadden. Ter sprake kwam de post van f 360.000 voor uitbreiding van het net. Is, zoo vroeg men, deze uitbreiding urgent in verband met de directe behoeften, of zal zij in hoofdzaak die nen voor later, als het water uit het IJselmeer wordt betrokken? Mocht dit laatste het ge val zijn, dan zou beter kunnen worden gewacht totdat een vast oordeel is gevestigd omtrent de bruikbaarheid en de gewenschte capaciteit van de nieuwe waterwinning. Een lid vroeg of het brengen van water leiding naar niet-rendabele gebieden niet als object voor werkverschaffing kon worden be schouwd. De post, uitgetrokken voor den bouw van Jysimeters nabij Castricum geeft één der leden aanleiding nader te informeeren naar het doel dier lysimeters. Hetzelfde lid geeft zijn spijt te kennen, dat gegevens omtrent de uit te keeren loonen aan de jeugdige werkloozen, bij dien bouw be trokken, geheel ontbreken. Enkele leden waren van meening, dat het Provinciaal duingebied ruimer opengesteld behoorde te worden voor recreatieoord. Of schoon zij erkenden, dat de duinen als voor naamste functies hadden te dienen voor be scherming tegen de zee en ter voorziening van drinkwater, en dat het gebruik voor re creatie daaraan ondergeschikt moet zijn, wa ren zij toch van oordeel, dat de duinen, als vrijwel eenig ontspanningsoord in deze pro vincie, gemakkelijker en vooral goedkooper toegankelijk gemaakt konden worden. Deze leden doen een ernstig beroep op de medewerking van Ged. Staten om te komen tot een regeling van het duinbezoek, die meer be vrediging wekt. Naar hun opvatting zou de regeling als volgt kunnen luiden: Eén toegangskaart voor alle terreinen; des noods twee, omdat het terrein onder Bergen zoo ver van de andere af ligt; de prijs van de kaart, geldende gedurende het geheele jaar, ten hoogste 10 cents; schoolkinderen en jeugd groepen onder geleide gratis toegang tot alle terreinen (niet slechts tot die van Bergen en Bakkum)eveneens gratis toegang voor leden der Ver. tot behoud van Natuurmonumenten, Ver. van Natuurvrienden en soortgelijke ver- eenigingen; aanleg van wandelpaden, ook boven over duintoppen, zooals dat onder meer gedaan is in de S taatsduinen onder Schoorl. openstelling van de terreinen te Castricum en Heemskerk gedurende het geheele jaar (en niet slechts van 1 Mei1 October); enkele duinen openstellen als speelduin, zooals bij de uitspanning Duin-vermaak te Bergen en een tweetal duinen te Schoorl. Andere leden, hoewel voorstanders van een zoo ruim mogelijke openstelling van het pro vinciaal duinbezit, waren van oordeel, dat de huidinge regeling weinig te wenschen over liet; zelfs was er een enkel lid, dat den toegang tot het Geversduin meer wilde beperken en voorloopig, totdat dit verwaarloosde en zeei gehavende duinterrein hersteld zal zijn, geen toegang diende verleend te worden. De provinciale duinen hebben oen groote uitgestrektheid en vormen een niet-aaneen- gesloten geheel, zoodat het verleenen van één dagkaart voor het geheele complex weinig zin heeft. Ook deze leden zouden prijs stellen op matige prijzen voor maand- en jaarkaarten over een zoo uitgestrekt mogelijk terrein. Deze leden hadden met instemming opge merkt, dat in werkverschaffing verschillende wandelpaden door de provinciale duinen wer den aangelegd; ook zij zouden er prijs op stel len, als deze paden meermalen over duin toppen konden worden geleid. Dat men niet zonder rneer het beklimmen van duintoppen kon toelaten in de vaak spaarzaam begroeide, zwakke terreinen, werd juist geacht; wel drongen deze leden aan op uitbreiding van het aantal landwegen en eveneens op uitbrei ding van het aantal fietspaden door de duinen Bezwaar werd gemaakt tegen het toelaten van ruiters. De vraag werd gesteld of het wel gewenscht is door te gaan met uitbreiding van het kam peerterrein. Men komt nu reeds op een ge middelde van 650 kampeerders, ongerekend de kinderen. In de vacantieperiode waren er pl.m. 7000. Bij dezen omvang voelde men veel voor decentralisatie, ook in het belang van het terrein. Mocht het kampeerterrein worden uitge breid, dan zou naar het oordeel van verschil leden leden zeer zeker het Geversduin daar voor niet in aanmerking moeten komen. De bedoeling van Gedeputeerde Staten was, dit terrein voor ouderen te reserveeren. Teneinde een onjuist gebruik van 't terrein tegen te gaan lijkt het voldoende, indien een verbod wordt uitgevaardigd om huisjes te verhuren of aan derden in gebruik te geven, tenzij met vergunning van het toezicht. Gevraagd werd of de borden „Verboden toegang" niet vervangen konden worden door andere met als opschrift: „Zonder kaart ver boden toegang, kaarten verkrijgbaar (hier het dichtstbij gelegen adres te vermel den'1 Het Electriciteitsbedrijf. De vraag werd gesteld of de werken tot opwekking van electriciteit in de Provincie I niet te vee) gecentraliseerd zijn en daardoor kwetsbaar in oorlogstijd. Diende niet te wor den overwogen de electriciteitsvoorziening te koppelen met die van Amsterdam, Haarlem en met andere provincies. Dat de electriciteitstarieven bij de jongste herziening der vastrechttarieven in het alge meen een verlaging hadden ondergaan, werd dankbaar gememoreerd. Intusschen werd de aandacht gevestigd op kleine tuinders, houders van kassen. In deze slechte tijden, waarin minder stroom kan worden afgenomen, gaat de aparte meterhuur onevenredig zwaar druk ken op de electriciteitsrekening. Gevraagd werd of de stroomlevering voor de kassen en die voor het woonhuis niet over denzelfden meter zou kunnen loopen waardoor besparing in meterhuur zou kunnen worden bereikt. Een der leden had klachten vernomen over te lage stroomspanning in de avonduren in de buurt van Haarlem. In het leveringsgebied van Haarlem kwamen die klachten niet voor. De levering van buitengewoon goedkoopen nachtstroom aan Amsterdam gaf een der leden aanleiding de vraag te stellen, opmer kende dat voor de gewone afnemers het nacht tarief veel hooger is, of ook aan dezen tegen dat lagere tarief kan geleverd worden. Een lid sprak er zijn verwondering over uit, dat Ged. Staten, blijkbaar ongevoelig voor den noodtoestand, waarin vele gemeenten zijn ge raakt en niettegenstaande de noodzaak om verdere maatregelen achterwege te laten, die op den duur de gemeente-financiën nog meer ontredderen, ook thans weer 2 millioen vragen voor overname van gemeentelijke distributie bedrijven. De eenige hoop is z.i. thans, dat de Regeering hieraan paal en perk zal stellen. Hiertegenover werd van andere zijde be, toogd dat Ged. Staten met de overneming van die bedrijven op den goeden weg zijn en dezen weg' ook verder moeten blijven vol gen. In herinnering werd gebracht, dat 2 jaar geleden een voorstel werd ingediend, vooral ook in het belang der werkloozen, om tot in voering van muntmeters te geraken. Men vond een andere oplossing n.l. door de invoering van z.g.n kassiermeters. Doch het beschikbare aantal is veel te gering en bovendien is de huur te hoog. Daarom werd in overweging gegeven de meters op ruime schaal gratis ter beschikking te stellen of in ieder geval den huurprijs lager dan 20 ct. per maand te stellen. NED. HERV. JEUGDWERK. De Vereeniging voor Nea. Herv. Jeugdwerk te Haarlem-Noord houdt Maandagavond 16 November in de Julianakerk in de Klooster straat haar tweede winterlezing. Als spre ker treedt op ds. J. J. Stam te Rotterdam met'het onderwerp: ..Wat heb ik aan de Kerk voor mijn persoonlijk leven?" Er is gelegen heid voor het stellen van vragen. Het Provinciaal Wegenfonds. Algemeen verslag. Verschenen is het algemeen verslag der af deelingen van de Provinciale Staten van Noord-Holland betreffende de rekening van het Wegenfonds over 1935 en de begrootïng voor 1937 van het fonds. Van verschillende zijden wordt aan Ged. Staten hulde gebracht voor de voortvarend heid waarmede het wegen- en kanalenplan ten uitvoer wórdt gebracht. Men wenscht ook den Provincialen Waterstaat en met name den scheidenden hoofdingenieur-directeur in dezen lof te doen deelen en den heer Reigers man de verzekering te geven, dat aan de vele groote werken, onder zijn aanvoering begon nen en ten deele reeds voltooid, zijn naam onverbrekelijk verbonden zal zijn. Nu het wegenplan binnen afzienbarén tijd zal zijn voltooid, meende een lid, dat het aan beveling verdient uit te zien of niet nieuwe behoeften zijn ontstaan. De loop der omstandigheden heeft gemaakt, dat de beteekenls van kanalen sterk is afge nomen ten opzichte van andere verkeerswe gen. In het bijzonder werd de aandacht ge vestigd op den voorgenomen aanleg van het kanaal Hoorn-Medemblik. Dit kanaal is nog steeds opgenomen in het provinciale plan. De leden, hier aan het woord, zouden het denk baar achten, dat deze aanleg alleen op het plan blijft, omdat men hierin een belangrijk object van werkverschaffing ziet. Indien dit zoo is, zou men het graven van dit kanaal willen vervangen door andere werfcobjeetev>. met name het aanleggen van goede wegen, waaraan de behoefte voortdurend groot er wordt. Door de afkondiging van het nieuwe Motor en Rijwielreglement, waarbij de waarschu wingen aan voetgangers in sterke mate zijn verminderd, is de behoefte aan voetpaden en vrij liggende fietspaden toegenomen. Men drong er op aan. deze algemeen aan te leg gen. Daar vooral bij mistig weer de wegbermen door automobilisten moeilijk te onderschei den zijn, wordt door een lid geïnformeerd naar de mogelijkheid, zooals reeds hier en daar is geschied, langs de primaire wegen op bepaalde afstanden witte paaltjes te plaatsen. Hij meent voorts, dat zulks een object voor werkverschaffing zou kunnen zijn. Vele leden wilden er nog eens met klem bij Gedeputeerde Staten op aandringen om den strijd tegen tollen op wegen en bruggen met alle kracht te blijven voeren. Speciaal werd de aandacht gevestigd op den tol op de Zaan- brug te Wormerveer. waar de tolheffing in het bijzonder voor arbeiders en neringdoen den schadelijk en lastig is. Gevraagd werd of Gedeputeerde Staten ook over de middelen beschikken om pontveren, waarvoor betaling wordt geëischt, kosteloos te maken. De begrooting van den kapitaaldienst over 1937 geeft onder art. I als vermoedelijk batig saldo op dien dienst over 1936 een bedrag aan van 1.105.0OD. Dit is alleen verklaarbaar, doordat in 1936 belangrijk meer geleend is dan noodig was. Was dit niet te voorkomen ge weest en is het Fonds hierdoor nier met een belangrijk bedrag aan rente belast, dat ge voeglijk bespaard had kunnen worden?, vroeg een der leden. Gevraagd werd hoeveel de uitvoering van- het wegenplan tot nu toe heeft gekost en welk gedeelte van dit bedrag uit leeninggeld is verkregen. Van verschillende zijden werd de aandacht van Gedeputeerde Staten gevraagd voor den weg Heemstede-Haarlemmermeer-Hilversum,1 die op het grondgebied van Noordholland zijn voltooiing nadert. Zouden Ged. Staten niet bij het Provinciaal Bestuur van Utrecht eeni- i gen aandrang kunnen uitoefenen om met de uitvoering van het Utrechtsche gedeelte te beginnen? Kan die totstandkoming spoedig verwacht worden en zoo niet. zijn dan Ged. Staten niet van oordeel, dat de gelden, aan die wegen op Noord-Hollandsche gebied be steed, voorloopig grootendeels onvruchtbaar zijn en de aanleg tot later had behooren te worden uitgesteld? Een der leden acht de haven van Huizen, waar steeds minder botters binnenloopen, van weinig belang en vraagt of Ged. Staten het subsidie nog noodig achten. (Adv. ingez. Med.) TWEE FILMS OVER DE UNIE VAN ZUID-AFRIKA. As. Zondagmorgen half twaalf zullen in het Rembrandt Theater aan de Gr. Markt twee rolprenten vertoond worden over de Unie van Zuid-Afrika, het land dat ons immers zoo na verwant is door de eerste voortrekkers en thans weer zoo actueel, daar de Unie aan vele land- genooten een bestaan verzekert. De eene film, „Lewe in die Sonskyn", is een „Nuusbeeld picture" met de bijzondere bekoring, dat hier de echte boeren-Afrikaansche taal gesproken wordt, zeer goed verstaanbaar. De tweede film betreft een cinematografische reis van 5000 K.M. met de „spoorwèe" over Durban, Johan nesburg, Rhodesia, Kaapstad enz. Deze dub- belfilm wordt toegelicht door den heer De Josselin de Jong. Chr. Nationale Werkmansbond PADVINDERSFEESTAVONDa Naar wij vernemen zal groep 4 van de af- deeling Haarlem van de Nederlandsche, Pad vinders Vereeniging ter gelegenheid van haar 12Vè-jarig bestaan op 19 December a.s. in de tuinzaal van het Concertgebouw een feest avond organiseeren. Als conférencier zal op treden cifc padvinderskomiek Aheela Rijks. Het programma waarborgt een mooien feest avond. VOOR DEN- -KANTONRECHTER Op den eersten October botsten bij de Am- sterdamsche brug een tramtrein van de N. Z.H. en een tienwielige vrachtauto van Van Gelders papierfabrieken tegen elkaar. Hedenmorgen diende deze zaak voor den kantonrechter. Mr. Bijl de Vroe. De bestuur der van de tram stond terecht. Hem werd ten laste gelegd, dat hij niet op tijd snelheid had geminderd, toen hij voor zich de auto op de rails zag. De auto kwam van de Oostvest Toen hij op de tramrails was. moest hij stoppen voor verkeer van rechts. Op dat oogenblik was de tram nog vóór de Amsterdamsche brug en dus nog ongeveer veertig meter verwijderd. De verdachte zeide. dat hij reeds veel dichterbij was. Voordat de auto de rails pas seerde had hij gezien, dat de autobestuurder even stopte, waaruit hij den indruk gekre gen had. dat de auto voor de rails zou stop pen. De voornaamste getuige was echter niet de bestuurder van de vrachtauto, doch een officier van het motorcorps, die achter de auto had gereden en het heele ongeval had gezien. Volgens zijn mededeelingen was de tram inderdaad nog voor de brug, toen de auto op de rails kwam. De tram had veel te laat snelheid geminderd. Getuige had een zand spoor van de tram gezien, dat slechts een meter lang was. De ambtenaar van het Openbaar Ministe rie achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen, vooral door de onbe vooroordeelde verklaringen van den tweeden getuige. De eisch luidde f 25 of 10 dagen. Mr. Waslander zeide, dat hij niet hetzelf de vertrouwen in den tweeden getuige had als de ambtenaar. Toen het ongeluk pas was geschied, had deze getuige toch maar zélf gezegd: „Ik had het nooit gedaan", wat moet beteekenen, dat hij de handelingen van den autobestuurder afkeurde. Toch moet erkend worden, dat het totaal van getuigenverklaringen bezwarend genoeg is. Wat dat betreft wilde de verdedi ger zich refereeren aan het ooi-deel van den kantonrechter. De uitlating van den tweeden getuige was echter in zooverre van gewicht, dat er uit bleek, dat de situatie minder overzichtelijk was. als zij nu is voorgesteld Daarom vroeg pleiter clementie. De kantonrechter deed onmiddellijk uit spraak en veroordeelde tot f 8 of 4 dagen. Problemen ten opzichte der volkshuisvesting. Woensdagavond vergaderde ir. een der lo kalen van het gebouw van den H. J. M. V. in de Lange Margarethastraat. de afdeeling Haarlem van den Chr. Nationalen Werk- mans bond. Nadat de eere-voorzitter der afdeeling, ds. C. J. van Pa ass en, een inleiding had gehouden naar aanleiding van het. 9e vers uit het 7e hoofdstuk van het 2e boek dei- Koningen: „Wij doen niet recht. Deze dag is een dag van goede boodschap en wij zwijgen stil", was het woord aan den heer J. van Daale. voor het houden van een causerie met lichtbeelden over het onderwerp: ,,De steeds wederkeerende problemen ten opzich te van de volkshuisvesting". Het woningvraagstuk, aldus spr. is altijd een urgent vraagstuk geweest. Een dertig jaar ge leden moesten de arbeiders al te gemoet ko men aan datgene, waarin de particuliere bouwnijverheid te kort schoot. Men richtte de coöperatieve woningbouwvereenigingen op. Het geheeel Leidsche kwartier in onze stad is op deze wijze tot stand gekomen. Menigeen heeft daardoor nu een eigen vrij huisje. Maar op den duur kon geen voldoende hypotheek verkregen worden, de particuliere bouwnij verheid schoot nog altijd te kort. Er kwam woningnood, die nog nijpender werd door den oorlog. Velen woonden in krotten. Toen ont stonden de arbeiderswoningbouwvereenigin- gen volgens de bepalingen der Woningwet, zooals wij die thans kennen en zooaJs er nu een 18 a 20 in Haarlem zijn. Krachtig heeft het gemeentebestuur mede gewerkt. om een einde te maken aan de zeer ongewenschte woningtoestanden. Hierna vertoonde spr. een uitgebreide serie lichtbeelden. Eerst de oude toestanden: ar melijke, bekrompen, sombere, vochtige ..wo ningen" hi steegjes en sloppen, daarna de mooie arbeiderswoningen, mooi zoowel van binnen als van buiten, die er voor in de plaats zijn gekomen. En thans, zoo besloot spr.. nu de woning toestanden zoo oneindig veel beter zijn. nu is er weer een ander probleem: de woningen zijn goedmaar de arbeiders, tenminste vele. kunnen ze niet betalen, de werkloozen na tuurlijk in het geheel niet. Hoe nu dit vraagstuk weer op te lossen? Hieraan wordt op het oogenblik volle aandacht geschonken. Er is gevraagd om verlaging van woning- huren; er is geschreven aan het gemeente bestuur. Er is een enquête betreffende de in komens gehouden; de minister vroeg gege vens. Het is te betreuren, dat van de belang hebbenden in dezen lang niet de medewerking is verkregen, die verwacht mocht worden. Zeer velen hebben de vragen niet willen be antwoorden. Intusschen: de minister krijgt de door hem gewenschte gegevens toch wel. Er moet in ieder geval iets gedaan worden. Het zou toch te erg zijn. als de oude toestan den zouden terugkeeren en de arbeiders hun goede woningen moesten verlaten om in veel slechtere huisvesting te vinden. Wèl hebben de woningbouwvereenigingen in deze dagen een moeilijke taak! De heer Van Daale dankte tenslotte ds. Van Paassen voor zijn tegenwoordigheid en voor het opbouwend woord, door hem bij het begin der bijeenkomst gesproken, waarna ds. Van Paassen de bijeenkomst met dankgebed sloot. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 13 NOV. Progr. 1: Hilversum I (Huizen). Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.05 Parijs Radio. Gymnastiek. 8.20 Diversen, 9.05 Keulen. Tijdsein, Nieuwsberich ten. Waterstandsberichten 9.20 Die Mütter im Kindergarten 10.10 DeutschUender. Spiel- turnen im Kindergarten 11.20 Parijs Radio. Gramofoonmuziek. 11.50 Causerie voor boe ren 12.05 Causerie voor Israëlieten 12.35 Gra mofoonmuziek. 1.05 Vlaamsch Brussel. Dans muziek olv Stan Brenders. 1.20 Gesproken dagblad v. h. NIR. 1.35 Keulen Gramofoon muziek. 2 20 Diversen. 2.55 Parijs Radio. Gra mofoonmuziek. 3.50 Causerie 4.20 Kamermu ziek mmv. het Reitlinger-kwartet 5 20 Keulen Programma van Leipzig (Opera- en Operette muziek. 6.20 Dansmuziek d. h. kleine omroep orkest olv. L. Eysoldt 7.05 London Regional BBC Theater orkest olv. Harold Lowe 7.20 Berlijn. Concert olv. Sir Thomas Beecham 9 20 Diversen 9.40 Weenen. Gramofoonmuziek 10.40 Nieuwsberichten 10.50 Weensche muziek door het Adolf Sieberth-orkest. Progr. 4: 8Brussel Vlaamsch. Gymnas tiekles. 8.20 Tijdsein. Gramofoonmuziek. 8.30 Kroniek van den dag 8.40 Gramofoonplaat 8.45 Gesproken dagblad van het NIR 9.00 Gramofoonmuziek 9.20 Diversen. 10.35 Lon don Regional. Korte Godsdienstoefening. 10.50 Tijdsein van Greenwich. Weerbericht 11.05 Orgelconcert door Cecil Chadwich 11.50 Het Rutland Square en New Victoria Orkest olv Norman Austin 12.50 Troise en zijn Mando- liers Orkest mmv. Don Carlos 1.35Gramofoon- muziek. 2.05 BBC Northern orkest olv. T. H Morrison 3.05 Piano Recital door Joyce Mac Gown 3 35 Gramofoonmuziek. 4.20 Droitwich Mozart Concert door het BBC Midland or kest olv. Leslie Howard 5.35 Het Arthur Du- lay Kwintet 6.20 Diversen 6.45 Droitwich. BBC Orkest olv. Frank Bridge 7 40 Ernest Newman: Music and the ordinary listener 8. London Regional. Van Philips met zijn twee orkesten. 8.2-0 Diversen. 10.— Droitwich. In leiding tot de volgende uitzending. 10.05 Tweede bedrijf van Mozart's opera: Don Gio vanni olv. Karl BÖhm 11.15 Sydney Kyte en zijn orkest met Jack Plant en Dinah Miller 11.50 Dansmuziek. Progr. 5: van 8.— v.m. tot 7.— n.m. Diver sen. 7.— Eigen Gramofoonplatenconcert: Dansmuz. 1. Let yourself go, Johnny Johnson 2. Robins and Roses, Casani Club Orchester. 3. Harlem Hokus Blues, Nat. Gonella 4. Broad way Melody of 1936, Jack Payne. 5. I'd ra ther lead a Band, Nat Brandwyne 6. Dill Pickles, Harry Rol. Tusschenspel van Orgel muziek: 1. Dixonland No. 8. Reginald Dixon 2. Fifty years of Song, Reginald Dixon. 3. Die Mühle im Schwartzwald, Paul Mania. 4. Pe tersburger Schlittenfahrt, Paul Mania. Ver volg Dansmuziek: 7. Way down yonder in New Orleans, Nat Gonella 8. A. Melody from the Sky. Casani Club 9. Ride, Red. Ride. Nat Gonella 10. Goombay Rumba Drums Harrv Roy 11. The Man from the South, Nat. Go nella. Van 8.— tot 12/— Diversen. Gevaarlijke symptomen. Svmptomen zijn verschijnselen, waaruit zij. die'het weten kunnen ziekten en andere toe standen kunnen voorspellen. Van het spoedig herkennen van symptomen hangt het levensgeluk van menigeen af; het behoeft heusch niet altijd een gevaarlijk ziek tesymptoom te zijn, dat gij meent waar te nemen. In het gewone dagelyksche leven van de huisvrouw komen ettelijke symptomen voor, waarop bijtijds acht dient te worden geslagen, daar het zonder bepaald ziekteverschijnselen te zijn, toch duidelijke teekenen zijn dat er iets niet in orde is. Bijvoorbeeld: hoe dikwijls gebeurt het niet dat moeder de vrouw met een zucht verklaart, dat zij o-veel-te-moe-is-om-vanavond-uit-te- gaan. Dit is op zichzelf niets bijzonders en zeer begrijpelijk na een drukken dag. Maar wanneer iemand herhaaldelijk en voortdurend verklaart te moe te zijn voor ontspanning na de dagtaak, dan kan dat een begin zijn van een gevaarlijke lusteloosheid, die, wanneer men er niet krachtig tegen op treedt, al spoedig tot een gewoonte wordt. Och neewat heb je er aan? Dat is één van de symptomen. Pas op. zoodra ge uzelf dit meer dan eens hoort zeggen. Een ander symptoom Is een snibbige ge- irriteerde wijze van antwoorden, wanneer men u iets vraagt. Niemand onzer is volmaakt en we bezondigen ons allemaal wel eens aan een onvriendelijk of boos antwoord, zonder dat hier reden toe bestaat. Dat is dus geen buitengewoon verschijnsel. Maar zoodra ge op een kribbigen toon uit roept: Schei uit alsjeblieft, daar kan ik niet tegen of dat kan ik niet. hebben! wanneer een uwer huisgenooten fluit, met z'n beenen wiebelt, neuriet of op de ramen trommelt e. d. dan is er iets met u en niet met hen aan de hand. En dan hoe akelig gauw wordt zoo'n ge- irriteerde wijze van antwoorden een gewoonte. Vooral voor moeders met een troepje wilde kleuters, die nu-ook-altijd-en-eeuwig-iets- moeten-vragen! Nog een ander vaak voorkomend symptoom, dat er iets niet in orde is óf met uw gezond heid. óf met uw spijsvertering, nachtrust of zenuwen, is het feit, dat gij u zwaar veron gelijkt en achteruitgezet begint te voelen, om dat' er verschillende dingen zijn die u ont gaan. terwijl gij ondertusschen geen vinger uitsteekt om ook maar één poging te wagen, iets van het begeerde machtig te worden. Het doet er niets toe of het zoozeer begeerde een nieuwe hoed. een vrije dag. een hartelijk woord of iets anders is. Het feit blijft het zelfde. Als gij uw belangstelling schijnt te hebben verloren in de dingen, waarin gij belang be hoort te stellen, als alles u koud laat, als alles even hopeloos saai. nutteloos en afgezaagd lijkt, dan wordt het hoog tijd dat gij erop uit trekt om verandering van omgeving te zoe ken. Andere gezichten om u heen. andere kost, andere belangen, andere leefwijze ziedaar het geneesmiddel. Iedereen kan echter er maar niet dadelijk tusschen uit trekken, maar iedereen kan wel een verandering in zijn dagelijksch leven aan brengen. Vooral voor de huismoeder is dat wel te bereiken, al denken velen, dat het wel en wee afhankelijk is van de sinds jaren gevolg de sleurgewoonten. 's Avonds een uur vroeger naar bed, 's mor gens een uur vroeger op. Een wandeling voor het ontbijt, wat meer variatie in het dage lijksch menu. Hoe vaak gebeurt het niet, dat we iemand hooren uitroepen: Hè, dat is eigenlijk een goed idéé dat eten wij nóóit Iedereen heeft wel kennissen en familiele den. die men maar eens zelden opzoekt. Die kunnen dan dienst doen als „vreemde gezich ten". Lacht er niet om. Het is verrassend, boe een enkel bezoek ons soms al op andere ge dachten brengt en nieuwe perspectieven voor ons opent. AMY GROSKAMP—TEN HAVE MAANDBLAD „JACOB VAN LENNEP". De Haarlemsche Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" zal a.s. Dinsdag 17 November een kunst- en amusementavond geven in de groote zaal van den Haarlemschen Kegelbond.~ Voor dien avond zijn alle kegelbanen gesloten, storing is dus geheel uitgesloten. Medewer king zullen verleenen de Lei Lehua's Hawaian Serenaders. leider B. Endlich, de bekende cabaretière Nelly Oosterhoorn en de tap- dancer Ted Jenting rAmsterdam). Voorts werken mede The Croaking Nightingales (jazz, zang en kwartet), alsmede het gevierde duo mevr. Vloodorp en Guus Gotschalk met in ternationale liedjes. Als conferencier en leider zal optreden de heer Frans Du Mee. De Lieder- tafel ..Haarlem's Zanggenot", directeur de heer L. C. Keereweer, die op een dezen zomer ge houden internationalen zangwedstrijd niet minder dan twee eere-prijzen. een Isten prijs en een directeursprijs veroverde voor het hoogst aantal punten, zal ook aan dezen avond haar medewerking verleenen. Het bal en de entre-acte-muziek zal worden verzorgd door de vermaarde band „The Rhythm. Sellers", onder directie van Tom Reerink. In het maandblad van Jacob van Lennep wordt vermeld, dat dank zij de medewerking van mevr. douairière Van Riemsdijk en onder regie van Klaas Visser, met een behoorlijke bezetting het groote tooneelwerk „Pro Domo" van Jhr. A. W. G. van Riemsdijk zal worden opgevoerd voor de leden. Tevens zal worden deelgenomen aan een nationalen tooneel- wedstrijd. De heer Ca rel van Hees, oud-direc teur van den Stadsschouwburg, heeft een onderhoudend en geestig artikel afgestaan over „Ongelukjes en grapjes op het tooneel". FEESTAVOND „TOT ONS GENOEGEN". Het éénjarig bestaan van de H.T.T.V. „Tot ons Genoegen" is Dinsdagavond in het club gebouw met een onderling feest gevierd, Te half acht opende de voorzitter, de heer E. Ab- bevé, de bijeenkomst met een welkomstwoord. De heer De Jong (Barna) schetste de goede verstandhouding tusschen Barna en TOG., waarna de handicapwedstrijden begonnen., De eerste prijs werd gewonnen door E. Ab- bevé; 2e prijs Van Dam; 3e prijs J. van Eijk: 4e prijs Wille: 5e prijs Beek. Finale Dubbelspel: Van Dam en Radsma sl. E. Abbevé en Van Eijk 21—17. Troostronde: 1. Stevens; 2. W. Koster; 3. J. Flink. Na de prijsuitreiking sloot de voorzitter te kwart voor twaalf den feestavond, die met muziek werd opgeluisterd.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 11