MOOU Pi Ons Wekelijksch Knippatroon DE VROUW IN DE XXe EEUW Ons Modehoekje V DONDERDAG 12 NOVEMBER 19.16 HAARLEM'S DAGBLAD 10 Nr. 769: vlotte japon, te vervaardigen van wollen stol. Het model is een deux-pièces. De mouwen zijn aan het blousje aangeknipt. Leuk zijn ook de ingezette plooistukjes in de rok. Benodigd materiaal: 3 meter van 130 cM. breedte. Het patroon is te verkrijgen in maat 44: bovenwijdte 102 cM., taillewijdte 86 cM. heupwijdte 110 cM. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen, figuur. Prijs.van het patroon 30 cent per stuk. Nr. 773: bijzonder mooie avondjapon, te ver vaardigen van zijde met een bovenstuk van kant. Deze jurk, die zeer af kleedend is, is vooral geschikt voor dames van middelbare leeftijd. Benoodigd materiaal 7 meter zijde van 90 centimeter breedte en 75 centimeter kant. Het patroon is te verkrijgen in maat 46: bovenwijdte 107 cM., taillewijdte 90 cM., heupwijdte 120 cM. Door het al of niet aan knippen van naden kan men het patroon pas send maken voor het eigen figuur. Prijs 30 cent per stuk. De patronen zijn te verkrijgen bij het bureau van dit blad, plus 6 ets. portokos ten. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling duidelijk het nummer van het gewenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig en nauwkeurig mogelijk op te geven. Men voorkomt daardoor onnoodige ver traging in de verzending. Verder verzoeken we de dames belefd haar bestelbrieven vol doende te frankeeren, daar wij deze anders niet accepteeren. Bovenstaande patronen zijn ook naar maat te verkrijgen. Prijs wordt dan: 70 cents per stuk. Verder leveren we niet al leen patronen van de hier gepubliceerde mo dellen, doch van ieder gewenscht model. Toe zending van een afbeelding of schetsje met vermelding van maten is voldoende. Prijzen van deze patronen naar maat zijn: Een mantel 85 ct., een japon 70 ct., lingerie en kinderkleeding 45 ct. per stuk, blouse 40 ct. en rok 35 ct. per stuk. GEEN VROEGTIJDIGE PIMPELS MEER. Gezichtsmassage Spec, maskers Vermageringsmassage enz. enz. Gezondh.- Schoonh. Instituut C. VINK—KRIJGSMAN, Gedipl. verpl. HUID - SCHOONH. SPECIALISTE. WAGENWEG 2 A rood TELEF. 15C94 (Adv. Ingez. Med.) ANDEREN OVERTROEVEN De familie heeft gasten, een heel gezelschap, dat elkaar maar oppervlakkig kent, en dus blijft de conversatie vanhet algemeene soort. Een van hen heeft al een tijdje naar een wandversiering gekeken, en eindelijk kan zij het niet langer uithouden: „Wat een buiten gewoon mooi schilderijtje heeft u daar han gen", zegt zij tegen den gastheer, die erg in zijn schik is met die belangstelling, want het betreffende schildertijtje heeft zijn spe ciale voorliefde. Zoo komt het gesprek op den naam van den schilder, op verdere bijzon derheden, totdat een der dames opeens zegt: „maar ik heb nog véél mooiere van dien schilder gezien, en ik heb er thuis één volgt een omstandig verhaal van dat pracht stuk. Zij behoort tot die menschen, die het altijd nog veel mooier, veel akeliger, veel griezeliger, veel grootscher kunnen vertellen, en die daar door een aardig verhaal van een ander met een zware domper bedekken. Maar niet alleen bedekken zij de verhalen van anderen met een domper zij ontzenuwen ze ook volkomen en geven het gesprek een richting dat het oorspronkelijk niet uit wilde gaan. Om een voorbeeld te noemen: In een kringetje menschen wordt met deer nis gesproken over een gezin waarin door een ernstige en langdurige ziekte van een dei- kinderen de oorspronkelijke vreugde en levens blijheid geheel verdwenen zijn, en waarin daardoor de andere kinderen hun vreugde buitenshuis zijn gaan zoeken. Deze goedwil lende menschen bij elkaar zouden niets liever willen dan daar kunnen helpen om het ver loren geluk te herstellen. Maar één van hen weet nog iets véél-ber gers, waarop een verhaal volgt over een vol slagen onbekende familie die er in dergelijke omstandigheden nog veel zieliger aan toe was en de oudste zoon deed daar zus en de oudste dochter deed zoo, en och hebben jullie nooit gehoord van dien jongsten zoon, dat is toch een bekend verhaal, enzoovoorts. En daarmee is, wat als een beroep op ieders medegevoel begonnen was, omgeslagen in roddelen over bekenden en onbekenden, en degene die over het eerste geval begonnen was heeft het onaangename gevoel, dat zij er de aanleiding toe is geweest. Wie een ander altijd overtroeven wil, komt tot twee dingen: óf tot roddelen, óf tot overdrijven en fantaseeren, want als er niets te overtroeven valt, moet er maar iets be dacht worden, zóó sterk wordt die neiging om de aandacht', op zich te vestigen en om het meest frappante van alles en iedereen te kunnen vertellen. Bovendien heeft zoo iemand de gewoonte om nauwelijks te kunnen wachten totdat de ander uitgesproken is, luisteren kan hij uit den aard der zaak heelemaal niet. Halver wege het verhaal van een ander kan hij (of zij) het bijna niet laten om zelf te beginnen en nauwelijks is het laatste woord gezegd, of de ongeduldige begint met het zooveel belang rijker verhaal, en ontzenuwt daarmee het eerste dat wellicht uit heel andere mo tieven werd gedaan. A zegt tegen B: „Wat een geriefelijk huis heb je!" Waarop C oogenblikkelijk komt met: „O, maar dan moet je het huis van D. zien, Daar hebben zeenz. Mevrouw A. zegt tegen mevrouw B.: „Wat heeft je dochtertje toch schattige krulletjes". Mevrouw C. zegt dadelijk: „Maar dat kleine meisje van D. heeft veel langer en veel dikker krullen". A. zegt tegen B: „Wat een prachtige bibliotheek heeft de C. toch". En B. antwoordt: „Maar dan moet u de mijne zien, ik heb nog wel driemaal zoovee! boeken als B.!" Wacht u voor deze menschen in de con versatie, maar wacht u er ook voor, zichzelf daaraan schuldig te maken. En wanneer u een verhaal nu heelemaal zoo aardig niet vindt, hoewel het met aplomb werd aange kondigd, en uzelf in dit verband veel typischer dingen weet, vertel ze dan toch maar niet, zoolang het gezelschap bije is; het is niet prettig om overtroefd te worden en zéker niet als er veel menschen bij zijn. Maar dan hebt u ook het recht om de gene die het altijd beter en mooier weten uit uw kennissenkring te bannen. E. E. J.—P. Gummi-jassen, die men zelf schoon wil maken, mogen uitsluitend behandeld worden met gedistilleerd water. Men doopt een spon.- in deze vloeistof en wrijft over de vlekken Verdwijnen deze niet dan is het 't beste de jas chemisch te laten reinigen. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK. ZONDAG. Kop bouillon. Tournedos met Maderasaus. Pommes frites. Snijboonen. Caramelvla. MAANDAG. Gevulde selderieknol. (met gehakt). Gebakken aardappelen. Zweedsch appelschoteltje. DINSDAG. Groentekoekjes. Aardappelen. Flensjes Varkensrollade. Koolraap. Aardappelen. Deensche vla. DONDERDAG. Haché. Andijvie. Spaghetti. Beschuit met bessensap. VRIJDAG. Gebakken kabeljauwmooten. Worteltjes. Aardappelen. Chocoladevla ZATERDAG. Zuurkool met rookworst Aardappelpurée. Vruchten. RECEPTEN TOURNEDOS MET MADERASAUS. Wasch de biefstukjes van de haas, zout en peper ze en bak ze zoo vlug mogelijk in bo ter mooi bruin aan beide kanten. Zet voor de saus ruim een half ons boter te trekken met een stukje wortel, een stukje ui, een Spaansche peper, laurierblad, peterselie, thijm en kruidnagel, gedurende een half uur. Haal de kruiden eruit, bruin 5 eetlepels bloem in de boter en maak de saus gebonden met 4 d.L. geurige buoillon. Voeg er van de kachel nog ruim een V2 d.L. madera bij en dien ze dadelijk op. gedeeltelijk over de tournedos, gedeeltelijk in de sauskom. GROENTEKOEKJES. Kook hiervoor een pond groenten gaar, die de tijd van het jaar oplevert, zooals nu bloem kool. worteltjes, andijvie en verder wat biet. Kook in het groentenat IV2 kopje rijst gaai en vooral niet te droog. Vermeng dit met de groenten, een eidooier, drie eetlepels tarwe bloem, wat zout en peper naar smaak en het stijf geslagen eiwit. Vorm hiervan ronde koek jes, panneer ze en bak ze in boter in de koekepan. Presenteer er tomatensaus bij. Beginselen en Soepelheid. „Ons geheele leven wordt één compromis", zuchtte de beminnelijke matrone, die juist weer, op het vleien van haar jongste, had toegegeven, dat deze lid mocht worden van de dure dansclub, die een ietsje boven haar mid delen ging, maar waarvan „mijn liefste vrien din" lid waszoodat het wel heel hard scheen, neen te zeggen. „Wat had jij gedaan?" vroeg de moeder, die bij zichzelf overwoog, hoe de zaak aannemelijk voor haar echtgenoot te maken en hoe op haar begrooting weer deze post te verant woorden, zoodat niemand eronder behoefde te lijden. Haar eigen toilet was de laatste jaren reeds heel erg slachtoffer geworden van de weeldeneigingen van het jonge ge slacht, dat niettemin klaagde, dat moeder niet genoeg meeging met de mode in haar kleeding en zich ook eens moest laten permanenten. Dat zou haar veel aardiger staan! De jeugd vroeg altijd meer. Zij was er trotsch op, dat ze met haar omgingen als met een goede kameraad. Ze wilde ze niet van zich vervreemden door te behoudend te zijn. Maar gaf zij niet te veel toe? Het waren altijd weer kleinighedenals het beginselen had betroffen, zou ze misschien minder mee gaand zijn geweestEn toch, was ze mis schien niet te ver afgedwaald van de begin selen van eenvoud en zuinigheid, waarin zij zelf was opgevoed en waarmede zij zelf en haar man de kinderen ook had willen groot brengen? Er was altijd wel een reden om mee te'doen aan de luxe, waaraan allen zich te buiten gin gen. Uit beginsel had ze haar dochtertje naar een meisjesschool gezonden. Dat ze daar nu juist vriendinnetjes moest krijgen onder de best gesitueerden, wier ouders auto's hadden en niet zagen op eenige uitgave. Het leek al tijd weer zoo wreed hun iets te ontzeggen, dat de anderen heel gewoon vonden en zoo waren geleidelijk de nieuwe behoeften gekomen, die eigenlijk geen levensbehoeften waren, maar luxe, verwennerijEn tochde jeugd moest immers relaties hebben, ze moest den ken aan de toekomstige huwelijkskansen van haar dochters.... Zonder sport en dansen was de opvoeding van een modern meisje niet voltooid. Doch dê hockeyclub was niet mee gevallen en nu weer die dansclub en al wat er bijkwam De ongehuwde vriendin hoorde de bezwaren glimlachend aan. Het probleem was niet nieuw voor haar't was haar door tal van moe ders in soortgelijke omstandigheden voorge legd en ze had zich wel gewacht, als de stuur man aan den wal haar meening te zeggen, wel wetend dat haar zou worden nagegeven, dat zij niet moederlijk kon voelen, omdat zij zelf geen kinderen had. Als de lievelingstante van tal van aangenomen en echte neefjes en nichtjes had zij wel de noodige ervaring van de moderne jeugd, een ervaring, die haar had geleerd, dat deze niet altijd onredelijk was en met .behoorlijke argumenten soms was te overtuigen, maar.... zij was niet de moeder, van vreemden wil men wel eens hoe ren, wat men van eigen ouders niet aanneemt. „Wat zou jij gedaan hebben?" Ze vroeg zich in stilte af, of 't niet mogelijk zou zijn geweest, eens eerlijk te spreken zonder valsche schaamte met de ouders van het vriendinnetje, over het onpaedagogische van al die luxe, om dezen te verzoeken de meisjes samen op een andere eenvoudiger dansclub in te deelen, in haar eigen belang, omdat het niet wenschelijk is, dat jongelui met geld gooien, dat zij niet zelf verdiend hebben en omdat zij de mogelijkheid moeten leeren ken nen gelukkig te zijn met weinig een moge lijkheid welke later voor hen een noodzake lijkheid zou kunnen worden, omdat niemand weet, hoe hij zich morgen of overmorgen zal moeten inrichten. Zij herinnerde zich van vroeger nog wel van moeder, die positief had geweigerd een dochtertje te laten deelnemen aan een uitgang van jongelui onder elkaar, en hoe dank zij dit voorbeeld tal yan andere ouders denzelfden moed hadden gehad En de stuurman aan den wal vroeg zich af, of vele moeders eigen mogelijkheden niet onderschatten, te bang voor stijf of conserva tief te worden gehouden, en daarom in de op voeding telkens weer beginselen verlooche nend, die niet in den tijd schijnen te passen, maar inderdaad de éénige basis kunnen vor men voor een gezonde en ware samenleving. SoepelheidZij blijft immers mogelijk en onmisbaar bij de steeds veranderende uiter lijke omstandigheden, het gewijzigd verkeer, het veranderend materiaal waarmede men werkt, de nieuwe wetten, waaronder men leeft. Maar tegenover de kunst innerlijk jong te blijven, open te staan voor al wat er goed en aannemelijk is in het nieuwe, zag zij die andere kunst zichzelf getrouw te blijven, critisch te staan tegenover dwaze en ver keerde buitensporigheden, al verliezen allen het hoofd, als enkeling weerstand te bieden aan al wat bijdraagt tot het verval der maat schappij. „Je zwijgt?" vroeg moeder, die met haar goedkeuring haar eigen opstandig geweten graag in slaap wilde wiegen. „Wie zwijgt, stemt toe", constateerde zij met een jubel klank in haar stem, als bevrijd van een zwaren lastEn zij besloot bij zichzelf ia 's hemelsnaam, als het niet meer ging met de financiën, bij een nieuw gebruiksvoorwerp ook maar eens mee te doen aan het koopen op afbetaling, dat zij vroeger verafschuwde Je moest met je tijd meegaan, anders had je geen leven En de vriendin begreep, maar zweeg, en ook zij voelde even haar geweten knagen. Was haar zwijgen niet eveneens een compromis met haar geweten? EMMY J. B. Nogmaals Schoolkleeding voor meisjes moet heel een voudig zijn. Alle opzichtige details moet men vermijden, evenzoo als te lichte kleuren. Heel practisch is, om jurkjes, waar de meisjes uit gegroeid zijn. te verlengen en te vergrooten met. behulp van geruite stoffen of met effen stoffen in een contrasteerende kleur. Men kan dit zoo doen, dat niemand zien kan dat het een ..vermaakt" jurkje is. De alleraardigste combinaties zijn mogelijk (zie illustratie). Mantels voor schoolgaande meisjes moe ten al zeer eenvoudig van vorm zijn. Het meest voldoet nog altijd het een ietsje ge tailleerde manteltje van wollen stof. Een viertal zakjes vormt een gewaardeerde afwer king. Voor meisjes, die op de fiets naar school gaan, kan het pakje, beslaande uit een broekrok en een kort manteltje uitstekende diensten doen. Men kiest een dikke wollen stof hiervoor uit. Het broek-rokje wordt voorzien van eenige plooien, zoodat het ge heel op een gewoon mantelpakje lijkt. Men moet er altijd voor zorgen, dat de kinderkleertjes goed sluiten aan de hals. kin deren zijn nl. zeer vatbaar. De mutsjes die de meisjes dragen zijn heel grappig. Onze afbeelding toont" u een paar origineele „meisjes-dopjes''

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14