Provinciale begrooting besproken. ^WEERBERICHT DON'DERDAG 12 NOVEMBER 1936 H A A R E E M'S DAGBLAD 2 Vulpen DANTUMA, altijd prima! Het speciaal adres voor 1ste klas merken. QfRi&arï&uiga Zijlstraat 90 Haarlem Telef. 11161 (Adv. ingez. Med.) W armwaterbehandeling bloembollen- Amerika wil die ook eischen voor tulpen en hyacinten. Onlangs maakten wij er melding van, dat narcissen, die na 15 December in Amerika worden ingevoerd, een warmwaterbehande ling moeten ondergaan. Thans vernemen wij. dat hetzelfde dreigt voor tulpen en hyacinten. De Bond van Bloembollenhandelaren alhier heeft n.l. uit Amerika bericht ontvangen, waarin melding wordt gemaakt van een „hearing", op 15 De cember a.s. te Washington te houden en waar men er de aandacht op zal vestigen dat, we gens het z.g. „aaltjesziek", ook in Amerika in- geveorde tulpen- en hyacintenbollen een be handeling zullen moeten ondergaan. Wordt deze maatregel inderdaad ingevoerd, dan zal ook de invoer van tulpen en hya cinten in Amerika practisch onmogelijk wor den, omdat die bollen, door de genoemde be handeling vrijwel waardeloos worden. LANDSTORMKORPS KENNEMERLAND. Woensdagavond nam de op 1 November j.l. afgetreden commandant van het Bijzonder Landstormkorps „Kennemerland", de res. luit.- kol. P. S. Hartogh Heys van Zouteveen afscheid van de vrijwilligers en stelde hij den op 10 No vember benoemden nieuwen commandant, den res. maj. F. A. Borren aan hen voor. Daartoe was een vergadering van het land storm Verband Kennemerland (anti revolutie instituut) belegd in het gebouw „Zang en Vriendschap" in de Jansstraat. Vele voorzitters en leden van plaatselijke af- deelingen uit Kennemerland, vele plaatselijke leiders en vrijwilligers waren opgekomen om van den afgetreden commandant afscheid te nemen en met den nieuwen commandant ken nis te maken. De vergadering werd geopend door den se cretaris van de gewestelijke landstormcom missie Kennemerland. die zijn rede eindigde met hulde te brengen aan de Koninklijke Fa milie waarop door allen staande 2 coupletten van het Wilhelmus werden gezongen. Nadat de oude commandant afscheid had genomen en de nieuwe commandant het woord had gevoerd, bood de heer D. J. van Rijn namens alle vrijwilligers aan mevr. Har togh Heys een mooien bloemenmand en aan der. aftredenden commandant een gouden polshorloge met inscriptie aan. Gaarne dankte de res. luit. kol. Hartogh Heys voor de aan zijn vrouw en hem gebrachte hul de, waarna de vergadering nog eenigen tijd bij een bleef, om de vertooning bij te wonen van de films: „Met de Kon. Familie op reis in 1936", „Een tocht door Ned. Indië" en „De Landdag te Hilversum". CREMATIE W. C. DE BOER. Groote belangstelling op Westerveld. Gistermiddag vond op Westerveld onder groote belangstelling de crematie plaats van wijlen den heer W. C. de Boer, die in het laatst der vorige week op de Hoogovens het slacht offer werd van benzolvergiftiging. Vooral uit de kringen der moderne vakbeweging waren velen in den rouwstoet meegekomen om hun kameraad de laatste eer te bewijzen. Eenige omfloerste vaandels werden in den stoet mee gedragen. De heer C. Oosterhoorn, secretaris van het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Metaalbe- werkersbond sprak allereerst eenige treffende woorden van hulde aan de nagedachtenis van den overledene, die in alle stilte en eenvoud veel werk voor zijn organisatie deed. Hij hoop te, dat de directie van het Hoogovenbedrijf in dit ongeluk aanleiding mag vinden maat regelen te nemen, waardoor een herhaling niet meer kan voorkomen. Dr. Wehrheim, bedrijfsingenieur der Hoog ovens, sprak een afscheidswoord namens de directie. Hij huldigde den overledene als iemand, die zich steeds een plichtsgetrouw en goed arbeider had getoond. Aan het ongeluk heeft niemand schuld, al dus spr. Alles is gedaan om de levensgeesten op te wekken, doch helaas zonder succes. De directie zal leering uit dit ongeluk trekken en onderzoeken, wat er gedaan kan worden om herhaling te voorkomen. Spr. richtte woorden van troost tot de familie. Namens deze dankte de heer Andrea de aanwezigen voor hun be langstelling. MARKT WOERDEN. Aanvoer 336 partijen kaas: Met rijksmerk le kw. 2124 zldem 2e kw. 1920.50. Handel matig. „Wat stook jij voor je verwarming?" Vroeg laatst een leergierig vriend. „NOOTJES VIER" van FRANS PERQUIN, man, Warmtewinst is geld verdiend!" (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: DONDERDAG 12 NOVEMBER Broederkerk. Parklaan 34, Ds. B". E. J. Bik spreekt over „Het laatste oordeel", 8 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Paarlenroof", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Ave Maria", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „lm Sonnenschein". 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Gelukskinderen" 2.30 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Zand voort: Raadsvergadering, 7.30 u. VRIJDAG 13 NOVEMBER Stadsschouwburg: Een avond van vroo- lijke, intieme kunst door een uitgebreid ge zelschap. 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Benefice-concert der H. O. V. o. 1 v. Frits Schuurman. Gebouw Protestantenbond: Films over Zwitserland. 8 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Nieuw programma. Bioscopen. Nieuw programma Veel onzekers door de devaluatie. Algemeen verslag der afdeelingen. Aan het algemeen verslag der afdeelingen van de Provinciale Staten van Noord-Holland betreffende de begrooting der provinciale in komsten en uitgaven voor het dienstjaar 1937 ontieenen wij het volgende: Een der leden uitte zijn bevreemding over het feit-, dat een partij, welke voor het eerst in de Staten tegenwoordig was, op geen wijze heeft laten blijken, welke veranderingen in het provinciaal beleid, welke sociale hervor mingen door haar worden voorgestaan; hij betreurde dit als een gemis. Een ander lid sloot zich hierbij aan. Een der leden merkte op, dat zijn fractie het vorig jaar bij de algemeene beschouwin gen meende door haar afwezigheid het waar dige karakter van de Prov. Staten te moeten accentueeren. Sommige leden herinnerden er aan, dat blijkens het algemeen verslag van de provin ciale begrooting van het vorig jaar aan de ver tegenwoordigers der Nationaal-Socialistische Beweging een verwijt was gemaakt, dat zij zich onthouden hadden van het uiteenzetten van hun standpunt bij de begrootingsdiscussies. Zij wilden gaarne dit verzuim herstellen. Naar de meening dezer leden vormen de Staten een verpolitiekt college. Als voorbeeld herinnerden zij er aan, dat zij zich bij hun Intrede in de Staten aan de andere leden hadden voorgesteld, doch dat verschillende leden en speciaal die der S.D.A.P. op deze kennismaking geen prijs bleken te stellen; dit was duidelijk een®uiting van partijhaat. De Provinciale Staten kiezen de leden van de Eerste Kamer en zijn daardoor ingescha keld in de Rijkspolitiek. Daarbij komt het ver foeilijke stelsel der evenredige vertegenwoor diging, dat de verpolitieking bevordert. Trouwens de Staten zijn verpolitiekt reeds door hun oorsprong. Zij komen voort, evenals ons geheele staatsbestel, uit den geest der Fransche revolutie. De Provinciale Staten werden aanvankelijk gezien als een regeeringscollege met Ged. Staten als dagelijksch bestuur, naar analogie van den Raad als bestuur en B. en W. als uit voerend orgaan. In den loop der jaren is deze opvatting scheef getrokken; de regeering is geworden de zetbaas der partijen, het dage lijksch bestuur in het Rijk is niet meer een onpartijdig onafhankelijk college. De Provin ciale Staten zijn verworden tot een miniatuur parlement en Ged. Staten in het klein t-ot een regeering. Ziehier de vrucht van de partij democratie, het demoliberale stelsel. Geregeerd wordt in den staat niet meer, alleen geadmi nistreerd. Deze leden gaven verder nog uitvoerige uit eenzettingen, welke zij beschouwd wenschten te zien als een schuchtere poging van opbouw onder het stelsel, waaronder echter geen vruchtbare opbouw mogelijk is. Hun werk zaamheid in de Staten achtten zij dan ook beperkt tot het verkiezen van leden van de Eerste Kamer en het getuigen van datgene wat de waarheid is. Verder waren zij van oor^ deel, dat zij om genoemde redenen in de Sta ten weinig tot stand zouden kunnen brengen. Tegenover deze beschouwingen werd o.a. opgemerkt, dat het nationaal-socialisme aller minst de eenheid van een volk tot stand blijkt te brengen, maar deze juist verscheurt en daarbij geen enkel middel schuwt. In Spanje steunt het internationaal nationaal-socialisme den opstand tegen de wettige regeering, die de meerderheid van het volk vertegenwoordigt, en de gruwelijkste misdaden worden daar en elders aan eigen volksgenooten bedre ven. De eenheid onder nationaal-socialisme is slechts een schijneenheid, die slechts ver kregen wordt door felle onderdrukking van iedere oppositioneele meeningsuiting. Waar de nationaal-socialisten de macht hebben, bren gen zij geen socialisme; integendeel, zij steu nen het kapitalisme in zijn ergsten vorm. Van andere zijde sloot men zich voor een belangrijk deel bij deze beschouwingen aan, doch men verwierp zoowel de nationaal-socia- listisehe als de communistische dictatuur. Ook van derde zijde stelde men zich tegenover de nationaal-socialistische leer, waarbij gewezen werd op het gevaar van het nationaal-socia lisme voor de kerk. Andere leden hadden met genoegen opge merkt, dat van de zijde van de N.S.B, wel theoretische en propagandistische beschou wingen werden geleverd, maar practisch geen critiek van beteekenis op het beleid van Ged. en van Provinciale Staten. Vrij algemeen werd waardeering uitgespro ken over de wijze waarop het college van Ged. Staten de provincie bestuurt. Ernstige critiek werd niet vernomen. Dat de begrooting sluitend gemaakt kon worden zonder belastingverhooging, achtten sommige leden mede te danken aan het ruime overschot van den dienst 1934. Van verschillende zijden werd er op gewezen, dat in tegenstelling met de begrootingen van Rijk en gemeenten, de provinciale begrooting niet de kenmerken draagt en ook niet behoeft te dragen, van de economische crisis. Het feit, dat de zware lasten, die veroorzaakt worden door steunverleening en armenzorg niet door de Provincie behoeven te worden ge dragen maakte het mogelijk een normale be grooting aan te bieden. Dankbaar wordt ech ter erkend, dat de Provincie, ofschoon wette lijk daartoe niet verplicht, toch het hare wil bijdragen om, door de werkverruiming te sti- muleeren en te steunen, den algemeenen nood te helpen lenigen. Dat hiervoor ook dit jaar een bedrag van f 250.000 werd uitgetrokken, vond algemeene instemming. Ook werd hulde gebracht aan Ged. Staten voor hun bemoeie nissen met den nog steeds in zorgelijken toe stand verkeerenden landbouw. Over de belastingpolitiek waren de meenin gen verdeeld. Tegenover leden, die er waar deering over uitspraken, dat de Provincie niet tot belastingverhooging behoefde over te gaan, stonden anderen, die gaarne hadden gezien, dat naar belastingverlaging ware gestreefd. De laatst bedoelde leden waren van oordeel, dat, vooral bij een zoo hoog batig slot, hetwelk tonnen grooter is dan in de voorafgaande jaren, althans een bescheiden belastingverla ging mogelijk ware geweest; zij zouden het op hoogen prijs stellen, als het college deze moge lijkheid voor de volgende begrooting ernstig onder de oogen wil zien. Zij wezen er op, dat de begrooting wel in een heel ruim kleed is ge stoken. De uitgaafposten zijn in het algemeen op hetzelfde niveau gebleven. Het had vooral hun aandacht getrokken, dat tal van posten, waaronder die voor reis- en verblijfkosten, drukwerken enz. op een zelfde hoog bedrag worden geraamd als in vroegere jaren, terwijl uit de laatst vastgestelde rekening blijkt, dat in 1934 met veel geringer bedrag kon worden volstaan. Ook van de resultaten der opgeleg de salarisverlaging is, behalve voor de zieken huizen, niets te bespeuren. Men vroeg nog in het bijzonder of de Pro- viciaie Waterstaat wel doordrongen is van de noodzakelijkheid van een zuinig beheer. Als voorbeeld wees men op post 128, die ver hoogd werd met f 38.500, met de sobere toe lichting. dat het te onderhouden wegennet met 20 K.M. was uitgebreid. Dat noemde men buiten alle verhouding. Tegen deze beschouwingen kwamen andere leden in verzet. Zij betoogden, dat voor groote bezuiniging geen voldoende aanleiding be staat. al spreekt het vanzelf, dat men niet het geld over den balk moet gooien. Ook zij achten natuurlijk belastingverlaging ge- wenscht, maar zij meenen, dat thans nog niet is te overzien of deze spoedig kan worden tot stand gebracht en wezen in verband hier mede op de onzekere toekomst als gevolg van de monetaire maatregelen der Regee ring. Daarom moet men h.i. de begrooting vooral niet te krap opstellen. Verschillende leden gaven als hun meening te kennen, dat een der eerste eischen is con tinuïteit in de belastingpolitiek. Sommige leden vroegen, of bij den gun- stigen financieelen toestand de tijd nog niet gekomen is om de 10 pet. korting op de subsidies in te trekken. Enkele leden meenden, dat de opcenten van 20 op 16 konden worden verlaagd. Vele leden hadden met instemming kennis genomen van het voorstel, wederom f 250.000 uit de gewone middelen in het Wegenfonds te storten, alsmede van het voornemen 250.000 gulden als bijdrage voor de schut sluis in het Nieuwe Meer uit „gewoon" te putten. Gewaarschuwd werd tegen belastingverla ging met het oog op de elk jaar hooger ge raamde tekorten. Deze bedroegen (als men de beginsaldi weglaat): in 1935 f 885.000, in 1936 f 1.686.000, in 1937 f 2.012.000). Men zij dus voorzichtig met belastingver laging. Algemeen was men van meening, dat de begrooting, die, voordat de monetaire maat regelen bekend waren, werd opgesteld, thans veel onzekers in zich bevat. Het spreekt echter vanzelf dat de begrooting moet worden be zien in het licht van den tijd, waarin zij werd samengevat. Intusschen verliezen veel be- grcoüngscijfers hun beteekenis. Sommige leden wezen er op. dat weliswaar door de Regeering is verzekerd, dat tegen het duurder worden van het levensonder houd zal worden gewaakt, doch het is de vraag of het resultaat dat beoogd wordt, ook werkelijk zal worden bereikt. Met name ver wachtte men duurder worden van kleeding. enz. Dit moge, aldus deze leden, voor Ged. Staten aanleiding zijn om scherp toe te zien of de op last van de Regeering besnoeide salarissen en loonen wel voldoende zullen blijken en of deze niet zullen moeten wor den verhoogd. Hiertegenover werd opge merkt, dat de stijgende uitgaven juist een aansporing te meer moeten zijn om het be heer in al zijn onderdeelen zoo zuinig moge lijk te voeren. Gewezen werd op de uitspraak van den di recteur van het P.W.N.: „Ondergeteekende is van oordeel, dat in vele gevallen met de sa larisverlaging vooral waar het hier de meer verantwoordelijke functies betreft verder gegaan is moeten worden, dan met het be drijfsbelang overeenkomt". Vele leden zouden 't op prijs gesteld hebben te vernemen in hoeverre er naar het oordeel van den directeur te veel bezuinigd is, en eveneens wat de meening dienaangaande is van Ged. Staten en van de andere hoofden van diensten in de provincie. Van vele zijden werd de wenschelijkheid betoogd van conversie van provinciale lee ningen. Een lid meende, dat ten onrechte de Eco- nomisch-Technologisch Dienst was vastge koppeld aan de werkverschaffing; dit waren twee afzonderlijke zaken. Dit lid kon zich van de werking van dezen dienst nog geen duidelijk beeld maken. Een lid meende, dat de dienst practisch in dit jaar niets tot stand had gebracht en sprak van een doodgeboren kindje. Enkele leden meenden, dat de resultaten verre beneden de mogelijkheden waren ge bleven. Gevraagd werd om behalve de lijst der in uitvoering zijnde werken ook op te geven welke objecten reeds uitgevoerd zijn. Men keurde het af. dat de wenschelijkheid van een brei-industrie, n.b. een huisindustrie door den dienst werd bepleit: er waren wel andere mogelijkheden, b.v. uitbreiding van het Hoogovenbedrijf. Ook van andere zijde wees men er op. dat het Hoogovenbedrijf in het verslag niet vermeld staat; het bedrijf is van groot belang voor Velsen en de uitbrei ding "zou duizenden arbeiders werk ver schaffen. SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Israel. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den ingang van Sabbath te 4 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 4.59 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Avonddienst te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Zondag 's avonds te 7 uur. Andere avonden te 7.15 uur. De diensten op de werkdagen, alsmede Tal moed Torah worden verricht in het Gemeen tegebouw, Lange Wijngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Sy nagoge, Lange Begijnestraat 11. DE HOOGE PLANTSOENEN OP DE DREEF. Woensdagmiddag reed een auto op de Heemsteedsche Dreef in de richting Haarlem, bestuurd door C. v. d. L. wonende aldaar. Ter plaatse van de Lanckhorstlaan wilde een andere auto passeeren, toen uit de Lanck horstlaan een auto, bestuurd door C. L. W. H., wonende alhier, eveneens de Heemsteedsche Dreef in de richting Haarlem wilde oprijden. Door het daar ter plaatse hooge plantsoen zagen de bestuurders elkaar te laat, zoodat beide auto's tegen elkander botsten. Er was alleen materieele schade. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 12 uur. Londen 9.06^4 Berlijn 74.72% Parijs 8.62 Brussel 31.42 Zwitserland 42.71% Kopenhagen 40.50 Stockholm 46.75 Oslo 45.60 New York 1.85 13/16 Praag 6.58 De Bilt voorspelt: Matigen tot krachtigen tijdelijk nog stormac-htigen Zuidelijken tot Weste lijken wind. zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, regen of hagelbuien, kouder. BAROMETERSTAND Hoogste 764.4 m.M. te Boedapest. Laagste 734.5 mlt, te Holyhead. De depressie beweegt zich Oost-Noord-Oost- waarts in diepte afnemend, in het Kanaal ver toont zich nog een kleine secundaire. De hooge drukking nam af in het Zuidoosten en her stelt zich in het westen, waar achter Ierland een orkaanachtige Noorder storm waait. In Ierland en Schotland stormt het uit Noordoost, in de Golf van Biscaje uit West, in het Kanaal uit Zuidwest. Op de Britsche eilanden viel plaatselijk meer dan 20 m.M. regen en de regen duurt nog voort. In Frankrijk waaien krachtige Zuidweste' lïjke tot Zuidelijke winden bij zwaar bewolkte lucht, in Duitschland krachtige Zuidelijke tot Zuidoostelijke winden met veel regen. Scandinavië heeft grootendeels betrokken lucht bij rustig weer en lichte vorst in het binnenland. De opvullende depressie zal nog stormachti- gen wind veroorzaken, na het passeeren van de secundaire zijn regen- en hagelbuien te wachten met afkoeling. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 745 m.M. Stand van gisteren 754 m.M. Neiging: Achteruitgang. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 2,14 uur; n.m. 14.26 uur. Strand berijdbaar van 7.1512.30 uur. 7s 't koud af nat Kalen van „De Spaacnestad." Fr. VARKENMARKT 6—10 Telefoon 14164 (Adv. Ingez. Med.) RECHTBANK Verduistering te Beverwijk. Houtbewerkingsmachines zouden verduisterd zijn. De zaak tegen den Beverwijker, die ver dacht werd van verduistering van houtbe werkingsmachines, werd heden voortgezet. De machines zouden door een plaatsgenoot van verdachte, den heer K., gekocht zijn, om verdachte in staat te stellen ook na zijn fail lissement nog door te werken. Uit die trans actie vloeide natuurlijk voort, dat deze ma chines niet het eigendom van verdachte werden. Hij had ze trachten te verkoopen, doch was, voordat hij was geslaagd, achterhaald, De machines waren toen reeds uit het fabrieks gebouw verwijderd en opgeborgen in een schuur. Deze verhuizing hield verband met het feit, dat verdachte wegens huurschuld uit de fabriek werd gezet. Verdachte had zich verweerd door te zeg gen, dat hij de machines verkoopen wilde om het geld terug te geven aan hen, die het geld ervoor aan K. ter hand hadden gesteld. Verdachte hield vol, dat K. lasthebber was van hen, die verdachte wilden helpen. Hedenmorgen werd een dame uit Bever wijk gehoord. Pres.: „Toen verdachte bij u kwam om u te vragen, het geld te geven voor het terug- koopen van de machines, toen had u er niet veel vertrouwen in?" „Neen, dat niet, maar ik wist er niets van en wilde eerst informeeren." Later was get. K. bij haar gekomen en had verteld dat een aantal personen geld zouden geven. Zij had het geld gegeven aan K. opdat deze eigenaar zou worden. Verdediger: „Van wie verwachtte u liet geld terug?" „Daar heb ik niet aan gedacht." Requisitoir. De officier Mr. Paardekooper Overman, herinnerde er in zijn requisitoir aan. dat hij aanvankelijk weinig lust had, te vervolgen, omdat hij niet den indruk had, dat de ver duistering te bewijzen was geweest. ..Ik heb echter in den loop van de behan deling de zekerheid gekregen, dat verdachte schuldig is. De curator in 't faillissement van verdachte heeft gezegd, dat K. de machines heeft °-e- kocht. K. zelf heeft de koopacte naar voren ge bracht. Alle getuigen weten, dat niet verdachte, doch een ander de machines zou koopen. Die ander was natuurlijk K. Wij moeten wel degelijk aannemen, dat verdachte de verduistering heeft gepleegd. Wat de strafmaat betreft, daarbij spreekt het strafblad toch ook een woordje mee. De feiten, waarom ver dachte vroeger veroordeeld is, geven ons het recht hem niet betrouwbaar te noemen. Ik meen dat hij veroordeeld moet worden tot acht maanden gevangenis straf. De verdediger, Mr. I. S. de Vries, bestreed het requisitoir. De verklaringen die de offi cier naar voren brengt, hangen niet samen PI. concludeerde tot vrijspraak en verzocht voor het geval de rechtbank niet met de meening kan meegaan, clementie. Uifspraken van de Rechtbank. Op 29 October stond een inwoner van Zaandam terecht wegens het opzettelijk on juist aangeven voor de belasting. Het vonnis luidde hedenmorgen: f 500 boete subs, twee maanden hechtenis. De verdedi ging had erop gewezen, dat verdachte zelf niet kon schrijven en dus niet opzettelijk het misdrijf had begaan. Een inwoner van Leeuwarden stond dien dag terecht wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. Verdachte had een aanrij ding veroorzaakt te Beverwijk. Het vonnis luidde: f 20 of 12 dagen, met ontzegging van de bevoegdheid, een motorrijtuig te bestu ren, voor den tijd van 6 maanden. I Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886 12 November: In de Barteljorisstraat alhier had gisteren het volgende plaats Een rijtuig, bestuurd door een jong- mensch, zekere heer C., wilde niet voor de tram uitwijken, die van tegenover gestelde richting kwam. De koetsier van de tram maakte natuurlijk ook geen aanstalten om achteruit te rijden, om dat hij daartoe niet verplicht was. Zoo bleven de beide rijtuigen ongeveer twintig minuten tegenover elkander staan. Onder een vreeselijk getier en gevloek wilde het jonge mensch zijn zin doordrijven, wat hem echter niet ge lukte, de politie-agenten dreigende indien ze aan de teugels raakten. Einde lijk moest hij het opgeven. Een aantal menschen was natuurlijk getuige van dit ergerlijk tooneel. LAWNTENNIS. NEDERLAND—FRANKRIJK OM DEN KONING GUSTAAFBEKER Nu aan Frankrijk de zege in den wedstrijd tegen TsjechoSlowakije niet meer kan ont gaan, trekt de volgende ontmoeting voor den Koning Gustaaf-beker tegen Nederland veel belangstelling. Naar wij vernemen zal deze landenwedstrijd een dag later dan reeds was bepaald, beginnen, zoodat op 21, 22 en 23 No vember a.s. te Amsterdam onze spelers tegen de sterke Franschen zullen aantreden. SCHAKEN. H. S. G. 2KIJK UIT 2 (VELSEN) In het clublokaal van het Haarlemsch Schaak Gezelschap had Dinsdagavond bo vengenoemde wedstrijd plaats. Het voorloo- pige resultaat is 32 voor Kijk Uit 2. Daar vijf partijen nog moeten worden be slist, kunnen wij den volledigen uitslag eerst later melden. LEZING J. H. 3MARWITZ. De eerste van een viertal lezingen, over de stelregels in het Schaakspel zal door den heer J. H. Marwitz gehouden worden op Dinsdag avond 17 November In het clublokaal van het Haarlemsch Schaak Gezelschap aan de Jans straat. DE ROCHADE III—BLOEMENDAAL IV. Maandagavond speelden deze tientallen hun eersten wedstrijd voor de bondscompeti- tie. Na een spannenden strijd met wisselende kansen was de uitslag als volgt: De Rochade inBloemendaal IV. C. KaayA. Hofman 01 P. E. Kolderie—H. Meij 1—0 W. A. J. de MolJ. Halsema 01 C. J. H. Rademaker—G. A. Stenvers 01 A. Frijn—J. G. de Winter 1/2—1/2 W. KuyperW. Halsema 1—0 W. Oosterbroek—B. J. Korsman 10 J. J. v. d. Domhof—H. C. Kohier 0—1 W. P. KlippR. G. v. d. Rooy 0—1 J. Wassenaar—L. P. Walbrecht 10 Totaal 41/2—51/2 BILJARTEN. CLUBKAMPIOENSCHAP DRIEBANDEN Aan bovengenoemde wedstrijden om den kampioenstitel, uitgeschreven door den Ned. Biljartbond voor de clubs, welke bij deze or ganisatie zijn aangesloten, neemt ook de bil jartclub der „Sociëteit Vereeniging" alhier deel in klasse B. Dinsdagavond speelde zij haar eersten wedstrijd in haar lokaal tegen „Benoorden het IJ". Er werden vier partijen van 30 caramboles driebanden gemaakt, waarvan de uitslag was: pnt. brt. h.s. gem. D. A. de Foeljager (Soc. Ver.) 30 53 4 0.566 W. Walderup, inv. (Benoorden het IJ) 23 53 4 0.433 V. Kappel (Ben. het IJ.) 30 74 3 0.405 Osterthun (Soc. Ver.) 21 74 3 0.293 v. d. Voort (Soc. Ver.) 30 81 4 0.370 W. Dalderup (Ben. het IJ) 28 81 3 0.345 P. Stolk (Ben. het IJ) 27 107 3 0.252 Vermeulen (Soc. Ver.) 30 107 4 0.280 Het resultaat van deze ontmoeting was dus, dat de B. Cè der Soc. Vereeniging 6 en Ben. het IJ 2 punten behaalden. Federatie van Biljartvereenigingen. Stand der Competitie tot op heden: Kllasse A: Vriendenkring 4 3 1 0 10 6 7 O. V. S. 4 2 2 0 10 6 6 Insulinde 4 1 3 0 10 6 5 Soc. Vriendenkring 4 2 1 1 10 6 5 T. O. G. 4 1 3 0 9 7 5 Volharding 4 12 18 8 4 Zandvoort 4 0 4 0 8 8 4 Vr. kring H 4040884 Excelsior (L.) 4 0 3 1 7 9 3 Telescoop 4 0 3 1 7 9 3 Excelsior (H.N.) 4 0 3 1 7 9 3 Flora 4 0 1 3 3 13 1 Klasse B: T. O. G. 4 3 1 0 12 4 7 Insulinde 4 2 1 1 10 6 5 Excelsior 4 2 1 1 9 7 5 Groene Woud 4 1 3 0 9 7 5 Soc. Vr. Kring 4 12 19 7 4 Flora 4 12 18 8 4 A. D. O. 4 12 18 8 4 Telescoop 4 12 18 8 4 O. V. S. 4 2 0 2 8 8 4 Vr. Kring n 4 0 3 1 7 9 3 Volharding 4 1 0 3 4 12 2 Zandvoort 4 0 1 3 4 10 1 Klasse C: O. V. S. 4 3 1 0 12 4 7 T. O. G. 4 3 0 1 11 5 6 Soc. Vr. Kring 4 2 2 0 10 6 6 Telescoop 4 2 2 010 6 6 Insulinde 4 2 1 1 10 6 5 Excelsior (H.) 4 2 0 2 6 10 4 Onderl. Genoegen 4 12 18 8 4 Zandvoort 4 1 1 2 7 9 3 A. D. O. 4 1 1 2 6 10 3 Volharding 4 0 2 2 5 11 2 Flora 4 0 1 3 5 11 1 Vriendenkring n 4 0 1 3 4 12 1 Klasse D: O. V. S. 4 4 0 0 15 1 g A. D. O. 4 2 1 1 8 8 5 Zandvoort A 4130975 Gr. Woud 4 2 1 1 10 6 5 Onderl. Genoegen 4 1 2 0 8 4 4 Vr. Kring 3 0 3 0 6 6 3 Insulinde 3 0 3 0 6 6 3 Telescoop 3 0 2 1 5 7 2 De Doelen 4 0 2 2 7 9 Vr. Kring H 4 0 0 4 2 14 O Zandvoort 4 0 0 4 2 ij Q

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2