BRT 1EUGD WIL VRF.DF,. Nieuwe Uitgaven VRIJDAG '13 NOVEMBER Ï93S H A A K E E MrS A GBCSD Een groot en sterk ideaal is noodig. Het comité ..Jeugd wil Vrede", had gister avond, ter herdenking van den Wapenstil standsdag een getuigenisavond belegd, waarin sprekers van de verschillende vereenigingen in dit comité vertegenwoordigd, uiting gaven aan het verlangen naar vrede, dat in de jeugd, hoe verschillend vaak van opvattingen en overtuigingen, leeft en om verwerkelijkin; vraagt. De voorzitter van het comité, de heer S Spruyt betreurde het, dat slechts zoo weini gen aan den oproep van het comité gevolg hadden gegeven. Juist nu, terwijl we om ons nieuwe gevaren voor den wereldvrede zich zien opstapelen, moet de jeugd sterk staan en haar idealen uitdragen. Er moet een strijd gevoerd worden voor de geestelijke weerbaar heid. Het ia de taak van de sprekers van heden avond, duidelijk te maken, hoe die geestelijke weerbaraheid is te bereiken. J. V. A. en N. B. A5, Als eerste spreker voerde de heer Bas Harmsen het woord namens de J. V. A. den N.BA.S. Spreker vraagt zich af: wil de jeugd werkelijk den vrede, en is er eigenlijk geen vrede? We kunnen dit slechts beant woorden met een nieuwen vraag: wat ver staan wij onder vrede? Vrede, aldus spr., is een samenleving, waarin de volkeren naast en met elkaar kunnen samen werken, zonder elkaar te hoeven wantrouwen. Er moet echter ook een binnenlandsche vrede zijn. Deze is noodzakelijk voor een goede en vrije ont wikkeling van de jeugd. De jeugd van thans, heeft onvrede met den huidigen toestand. Doch de vredeswil moet omgezet worden in vredesstrijd. Voor den vrede moet gestreden worden. Tot zoover zullen verschillende jeugdbewe gingen het wel met elkaar eens zijn. Doch nu komen de verschillen. De vredesdrang in de jongeren heeft verschillende oorzaken gods dienst, politieke overtuiging, geesteshouding Er zijn vele wegen die naar den vrede, schij nen te leiden, doch spr. vraagt zich af, of zij inderdaad wel op hetzelfde doel afgaan? De J. V. A. tracht de vrede te bereiken door een verbetering van de wereldorde, welke dan tevens den oorlog zal uitsluiten. Op ongeveer dezelfde basis staat de N.B.A.S. De jongeren mogen vooral niet vergeten, dat er een zeer zware taak op de schouders van deze gene ratie rust. Het is aan de jongeren, hiervan te maken, wat er van te maken valt. De Jonge Liberalen. Als tweede spreker trad op den heer G v. d. Burg. jong-liberaal. doch niet als offi cieel vertegenwoordiger der Jonge Liberalen. Spr. heeft geen oogenblik geaarzeld, toen men hem vroeg, hier hedenavond te komen spieken. Het verheugt hem steeds, wanneer menschen van zoo verschillende idealen, deze opzij zetten voor een grooter, gemeenschap pelijk ideaal, en samenwerken voor den vrede Spreker heeft zich afgevraagd, of deze vredes- avond nog wel noodig was. Helaas is dit het geval. Zoolang er in nabuurlanden nog leuzen worden verheerlijkt, waarin gezegd wordt, dat „het slagveld is voor den man, wat het moederschap is voor de vrouw", is het noodig dat zij die den vrede ernstig willen, bijeen komen om van die wil te getuigen. Wij willen den vrede. Wij hebben geen slagveld noodig om karakter te verkrijgen. Doch daarnaast hebben wij ook behoefte aan geestelijke vrijheid. Doch de wijzen, waarop dit alles is te bereiken, zijn ver schillend. De jonge liberalen vinden het mis dadig, aldus spr., om onze soldaten, wanneer eenmaal een oorlog zou losbarsten, uitgerust met ondeugdelijke wapens, naar de grenzen te sturen. We kunnen niet met een eierlepeltje en een paraplu die grenzen verdedigen. Toch zal men desnoods moeten strijden, voor de vrijheid van ons land, en daar desnoods het leven voor moeten geven. Uitvoerig schetst spr. de ellende welke de wereldoorlog over de geheele wereld gebracht heeft. Uitvoerig ook, behandelt hij den Vol kenbond, waaraan z.i. vele fouten kleven. Doch er zal eens een niet internationale, doch boven-nationale samenleving moeten ontstaan, waarin plaats zal zijn voor vrede en recht. Dit kan nog lang duren, doch zal eens verwezenlijkt worden. Maar wij moeten niet droomen van verre idealen, doch de werkelijkheid onder oogen durven zien. Aan de eene kant zien we de vereerders van het moderne heldendom, van dictatuur en ge weld, daartegenover staan echter de apostelen van het recht. Mr. Loder heeft eens gezegd, dat het recht eenmaal als een poolster aan den hemel zal staan, want het recht is eeuwig en onvergankelijk. De Vrijzinnige Jeugd. Na de pauze trad als derde spr. op ir. S. A. Posthumus uit den Haag. als tolk van de ver schillende vrijzinnige jeugd-organisaties,. wel ke in „Jeugd wil Vrede" vertegenwoordigd zijn. Toen de wapenstilstand gesloten was, aldus spr. en een eind maakte aan den vreese- lijken broederkrijg, ontstond als reactie op den wereldoorlog, de vredesbeweging onder de jongeren. De verschrikkingen van den oorlog lagen nog versch in het geheugen en het idealisme was nog frisch en onverzwakt. Thans achttien jaar daarna, is de toestand veel veranderd. De toestand is niet bijzonder rooskleurig, het idealisme is vaak verflauwd, en de jonge ren van thans hebben nog slechts een vage herinnering aan de verschrikkingen van den krijg, die zij niet van nabij hebben gekend. Maar nog steeds wil de jeugd den vrede. Er zijn er echter helaas, die meenen, dat de strijd overbodig is, en de oorlog onafwendbaar. Doch de weinige idealisten welke nog overgebleven zijn, moeten volhouden tot het uiterste. De jeugd moet zich niet laten misbruiken, aldus spr., door krachten en bewegingen, waarvan zij zelf het belang niet begrijpt. Zij moet niet „doen wat de grootste schreeuwer zegt", doch bij zichzelf te rade gaan en doen wat het eigen gevoel ingeeft. Wanneer de jeugd werkelijk iets voor de vrede wil doen, moet zij niet meegaan met die gevaarlijke leuzen en groote woorden. Er zul len groote moeilijkheden komen. Dat staat vol gens spr. vast. Maar in die moeilijkheden moet de sterke wil naar rechtvaardigheid en vrede bewaard worden. De eenige kans of nog iets te bereiken, is voor zichzelf sterk te staan. De Socialistische Jeugd. Als vierde spreker trad op de heer J. Peters, als woordvoerder van de socialistische jeugd beweging. De vredesbeweging is langzaam ge groeid aldus spr. En die groei ging samen met de bewustwording van de arbeidersklasse. De socialistische jeugdbeweging, voelt zich een deel daarvan. Toch was de arbeidersklasse in 1914 niet sterk genoeg, en kon zij den oorlog niet voor komen. Doch die wereldoorlog was volgens spr. slechts mogelijk, omdat men geen kans had gezien, den vrede te organiseeren. Slechts organisatie van den vrede beteekent positieve oorlogsbestrijding. In dit kader past de Volkenbond volkomen. Daardoor wordt ge organiseerd internationaal overleg mogelijk gemaakt. Moet de leuze zijn: ontwapening? Hetzij na tionaal of internationaal? Europa kan elk oogenblik vlam vatten. Als wij thans zeggen vrede, beteekent dit collectieve veiligheid. De groote staten zijn gedwongen zich te bewape nen, om den vrede te bewaren. Men zal doo: militair overwicht den vrede moeten afdwin gen. Dat klink niet pacifistisch, maar het is de harde werkelijkheid. Wij moeten de werkelijkheid onder oogen durven zien. Het grootste gevaar voor den vrede is de onverschilligheid van de massa. Het is aan de jeugd die onverschilligheid te doen plaats maken voor een vaste overtuiging en een sterke wil tot den vrede. Ds. G. H. Moll van Charante. Als laatste spreker trad op ds. Moll van Charante. De jeugd is hier aanwezig, aldus spr., om te getuigen van haai- vredeswil. Maar is die wil inderdaad wel aanwezig? Die wil mag niet alleen den ontroering van een enkelen avond zijn! Want dan is een nieuwe oorlog nog steeds mogelijk. Allen wie mensch wil zijn in de ware beteekenis van dit woord, zal in het oogenblik van gevaar tot het laatste toe neen kunnen zeggen. Dit leven kan slechts vreugde en voldoening bieden, aldus spr. als je je hebt overgegeven aan een zuiver en groot ideaal. Het zal voor de aanwezige jongeren niet ge makkelijk zijn geweest, aldus tenslotte dt voorzitter van „Jeugd wil Vrede", om uit de verschillende meeningen welke dezen avond naar voren werden gebracht, een keuze te ma ken. Wanneer die keuze echter eenmaal ge daan wordt, moet het ideaal zuiver en met volle overgave beleden worden. Men moet be seffen dat er andere middelen zijn om ge schillen te beslechten dan een oorlog. Nederlandsche première van „Rembrandt". Laughton, Korda en Zuckmayer in Den Haag. In een zeer druk door genoodigden bezochte galavoorstelling in het City Theater in Den Haag heeft de Britsche film „Rembrandt' van de London Film Corp. haar Nederland- sche première beleefd, in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten en van de voornaam ste medewerkers aan deze film. die een beeld wil geven van het leven van den grootste der Nederlandsche schilders. Charles Laughton, de hoofdrolspeler, arri veerde kort na acht uur in gezelschap van zijn vrouw Elsa Lanchester, die in de Rem- brandtfilm de rol van Hendrickje Stoffels vervult, van den regisseur Alexander Korda met echtgenoote. den bekenden scenario schrijver Carl Zuckmayer en den Nederland- schen adviseur, die alle adviezen inzake Ne derlandsche sfeer, gewoonten, enz. had gege ven, Johan de Meester Jr. Onder luid applaus nam het gezelschap plaats in een loge. In de eereloge zagen wij den Britschen ge zant in Den Haag, Sir Hubert Montgomery met Lady Montgomery en verscheidene leden van de Britsche legatie en verder waren aan wezig tal van leden van het diplomatieke corps. In gespannen aandacht volgde allen na de pauze de gebeurtenissen op het witte doek, om aan het slot uit te barsten in een lang durig applaus, dat overging in een ovatie aan de kunstenaars, die in hun loge lachend en buigend dankten. Toen evenwel de directeur van het City Theater, de heer Ter Linden, de Britsche gasten verraste met eenige prach tige bloemstukken, maande Charles Laughton om stilte. Hij dankte voor de betuigingen van geestdrift. Eigenlijk schaamde hij zich er voor, dat hij dit niet in het Nederlandsch kon doen, want hier scheen iedereen die hij ontmoette Engelsch te spreken. Een gesprek met Charles Laughton. Vóór de vertooning van de film „Rem brandt" heeft Charles Laughton in Hotel des Indes, waar hij Donderdag was aange komen, zich geduldig onderworpen aan de wenschen van journalisten, fotografen, enz. Laughton vertelde, dat hij het een bijzondere lastige opgave had gevonden Rembrandt uit te beelden. Het belangrijkste was voor hem tenslotte Rembrandt in geestelijk opzicht te gelijken en niet lichamelijk. Overigens had Laughton met groot enthousiasme gewerkt, met evenveel genoegen als, toen hij het leven van Hendrik de Achtste uitbeeldde, al waren er ditmaal groote re moeilijkheden. Want: Rembrandt is een genie", verklaardde hij. Over drie weken begint de filmspeler aan een nieuwe film „Claudius", die ook onder Korda's regie door de London-film zal ver vaardigd worden. Johan de Meester, die als .Dutch expert" Korda ter zijde stond bij de regie, achtte de film in elk opzicht geslaagd. Jaren geleden ontwierp de Meester een schets voor een Rembrandtfilm, voor de Tobis. Emil Jannings zou de hoofdrol spelen. Het plan is toen niet doorgegaan en via de Tobis-film kwam de Meester in dienst van de London-film. Dat „Rembrandt" gecritiseerd zal worden in ons land. achtte de Meester zeer waar schijnlijk. Men valt nu eenmaal dikwijls over kleinigheden. Maar de overtuiging van Johan de Meester is, dat deze film dieper binnenge drongen is in het wezen van onzen grootsten schilder dan elk boek, dat hem over Rem brandt bekend is en dat zijn er uiteraard heel wat. De Hollandsche regisseur toonde groote waardeering voor den schrijver Carl Zuckmayer, wiens scenario, op enkele detail punten na, vrijwel niet is veranderd. Ge woonlijk veranderen de regisseurs veel in een scenario, vooral in de dialogen. Dat is hier niet geschied: „Korda heeft vastgehou den aan de dichterlijke gedachte van Zuck mayer". guur weer! Met parapluie en regenjas probeert iedereen zich tegen 't barre, gure weer te wapenen. Denk er aan, uw keel te beschermen: Wybert voorkomt verkoudheid en keelontsteking 50 - 35 - 20 ct. (Adv. Ingez. Med.) MACHINISTEN-EXAMEN. Te 's-Gravenhage zijn geslaagd voor het machinistendiploma B de heeren: J. 't Hoen en J. J. UI jee, beiden te Haarlem. ORGELCONCERT. De beroemde organist Prof. Edward Rech- lin, die onder auspiciën van de Ned. Cone. dir. J. Beek een orgelconcert in de Gemeentelijke Concertzaal geeft op Maandag 16 Novem ber a.s. zal uitsluitend werken ten gehoore brengen van Bach en tijdgenooten. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur). Terug te krijgen bij: Handschoenen en cein turen: Politiebureau Smedestraat. Broche: d. Berg, Frans Halsstraat 28rd. Duimstok: Blom, Rijksstraatweg 61. Etui met- bril: Politie bureau Smedestraat. Etui met foto's: v. War merdam, Kleverparkweg 143. Honden: Asyl Ridderstraat 11, Hond: Overweel, Atjehstr. 7 en Weers, Brouwersstraat 123, Armbandhor loge: Bos, Voorhelmstr. 32zw. Katten: Asyl, Ridderstraat 11. Melkmaat: Klabon, Aagje Dekenstraat 4. Muts: Smit. Brouwersplein 32. Parapluie en rol papier: Vroom en Dreesmann, Gr. Houtstraat Portemonnaie met inhoud: v. Borstelen. Schoterweg 202 en Hoffies, Tal- mastraat 17. Handschoenen en ceinturen. Politiebureau Smedestraat; armbandje. Wesselius, Diede- rikstraat 20; kerkboek. Grootegoed, Bosch laan 8, Bloemendaal: roeiboot, Spruijt. Kam persingel 64: schoolétui met inhoud, de Blaauw. Oostvest 24; hond. Jansen. St. An- thonlesteeg 15A rd.; kat. Dekker. L. Marga- rethastraat 30 rd. laars. v. Zeelo. Spijker manslaan 7; portemonnaie met inh., Krui mel, Zaanenstraat 80; idem, Planje. Anje lierstraat 30: idem. v. Oei. Kloosterstraat 131: idem. v. Meel. Schreveliusstraat 43; pa rapluie. Welsum, Kloosterstraat 59; zegel - ring. Jager. Schoterweg 16; schoen. Reek- man, Gr. Heiligland 48: vulpen, v. Straaten. Gen. de la Reijstraat 17. Drie weken hulpeloos in bed. Rheumatische rugpijn nu absoluut verdwenen. ,Ik wil graag dat U weet wat ik aan Kru- schen Salt te danken heb. Een jaar geleden had ik verschrikkelijke rheumatische pij nen in mijn rug, en ik moest drie weken lig gen. Ik kon in bed niet eens opzitten. Ik be steedde een paar gulden aan pillen, maar het gaf niets. Toen schreef ik mijn moeder en vertelde mijn misère. Per keerende post ried zij mij dringend aan Kruschen Salts te pro- beeren. Ik kocht onmiddellijk een kleine fla con en kan op eerewoord verklaren dat, voor dat ik mijn vijfde dosis had gebruikt, ik al weer kon opzitten. Ik ging ermee door en binnen twee weken was ik weer op de been, zonder die verschrikkelijke pijn. Ik heb Uw wonderbaar middel altijd bij mij, en ik ben overtuigd dat de kleine dagelijksche dosis mij levenslustig en gezond houdt. Ik kan Kruschen Salts niet hoog genoeg roemen, en telkens als zich de gelegenheid voordoet, raad ik het aan." Mevr. A. G. te F. Indien de afvoerorganen m Uw lichaam te traag werken, ontstaat een ophooping van afvalstoffen, welke Uw bloed verontreinigen. Schadelijke stoffen zullen zich vormen, o.a. het gevreesde urinezuur, dat maar al te dik wijls oorzaak is van rheumatische pijnen. Kruschen Salts bestaat uit zes minerale zou ten, die Uw afvoerorganen tot betere wer king aansporen, waardoor de afvalstoffen op geheel natuurlijke wijze volkomen en gere geld worden verwijderd. Uw lichaam wordt van overtollig urinezuur bevrijd en de rheu matische pijnen zullen geleidelijk afnemen om tenslotte geheel weg te blijven. Kruschen Salt is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40. f 0.70 en f 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op dat op het etiket op de flesch. zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) Ir. A. A. Mussert en Ds. G. van Duyl spreken te Haarlem. i N. S. B.-vergadering in het Concertgebouw. In de groote zaal van het Gem. Concert gebouw heeft gisteravond de Nationaal-So- cialistische Beweging een druk bezochte openbare vergadering gehouden. Als sprekers traden op Ir. A. A. Mussert, Algemeen leider van de N. S. B. en Ds. G. van Duyl. Voor de pauze werd het woord gevoerd door Ds G. van Duyl. Dr. Colijn heeft zich onlangs gekeerd te gen den „totalitairen staat" die de N. S. B. zou willen invoeren, aldus spr. Dit begrip to talitaire staat beteekent een staat, die geheel en al een staat is. En wie kan daar nu tegen zijn, zoo vroeg ds. van Duyl. Een totale staat kent geen invloed van andere dan staats machten, zooals b.v. de macht van geldmag naten of van een kerkelijke overheid. In zoo verre is de N. S. B. voorstandster van dezen totalen staat. Bedoeld wordt door de tegen standers echter de absolute staat, die alles, het gezin, het geloof, de cultuur, aan zich trekt, die geen eeuwige zedelijke wereldorde boven zich kent. De N. S. B. wordt nu ver weten, dezen absoluten staat voor te staan. Ter bestrijding hiervan ging ds. van Duyl eerst na, wat het karakter is van onzen hui digen staat. Naar de meening van den spre ker kent deze staat alleen het instinct tot zelfbehoud, is hij dus absoluut. Ook God er kent deze staat niet boven zich, anders zou De Dageraad niet kunnen bestaan (applaus) Spr. verdedigde daarom de ordeverstoring van N. S B.-ers tijdens de vergadering van de Vrijdenkersvereeniging te Utrecht. De N. S. B.-staat zal anders, zal niet abso luut zijn, aldus ds. van Duyl. In den huidigen staat treedt het volk in zijn geheel niet „in de verschijning": het is gesplitst in groepen en partijen. De goede staat is de levensopen baring van het volk in zijn eenheid, en dat wil het nationaal-socialisme, aldus spr. De natlonaal-socialistische staat is de levensor ganisatie van het Nederlandsche volk. Dr. Colijn heeft tevens gezegd, dat com munisme en nationaal-socialisme eigenlijk hetzelfde zijn, hetgeen ds. van Duyl een ho- pelooze enormiteit noemde. In den bolsje- wistischen absoluten staat vormen de men schen slechts een collectiviteit. Het bolsjewis me is vaderlandsloos, grauw en internatio naal. In de nationaal-socialistische samen leving leidt de staat de productie met be houd van het particulier initiatief. De mensch leving wordt de mensch beschouwd als een wezen van hooger orde, niet als onderdeel van de collectiviteit. Er zijn dus hemels breedte verschillen tusschen communisme en nationaal-socialisme, zoo besloot spr. Mussert aan het woord. Na de pauze was het woord aan Ir A. A. Mussert. die met luid hou-zee-geroep werd begroet. De spreker stelde vast. dat bij de geschie denis van de devaluatie van den gulden de waarheid op den kop is gezet, zooals dit in ons land steeds met'de waarheid gebeurt. De regeering heeft ons steeds bezworen dat de gave gulden veilig was en zou blijven zoo vervolgde spr. Reeds toen heeft de N S.B verklaard, dat een juist gevoerde aanpas singspolitiek goed is. Maar de aanpassing i: niet juist geschied. Na jaren van aanpassing is toen de devaluatie gevolgd. In één nacht is deze plotseling tot stand gekomen, on danks alle beloften van het tegendeel. De goede krachten van ons volk, gaan ver uit boven de beteekenis van goud en gelfl. al dus spr. Het Nederlandsche volk echter danst reeds jaren om het Gouden Kalf, voorge gaan door de overheid. De rationalisatie van de fabrieken ging daardoor steeds verder, met het gevolg dat er thans bijna 500.000 werk- loozen zijn. Het volksvermogen is, door een groote kapitaalsvlucht naar het buitenland in den loop der jaren, danig geknauwd. Ver volgens werd door staat, provincies en ge meenten links en rechts geleend, zoodat de staatsschuld enorm steeg. De N.SB. is van meening. dat deze staat aan den rand van een faillissement staat. In plaats van failliet te gaan, devalueert de staat. Samenvattend wees spr. als redenen van de devaluatie-aan: de enorme kapitaals- vlucht naar het buitenland; de groote schul den. die de overheid heeft aangegaan; de werkloosheid, die van het beheer dier over heid het gevolg is; het verkoopen van land bouwproducten beneden kostprijs naar En geland of het vernietigen daarvan. Ir. Mussert ging vervolgens de voorge schiedenis van onze devaluatie na. Indien werkelijk waar is. dat Zwitserland's deva luatie de onze heeft bewerkt, dan heeft het bolsjewisme deze veroorzaakt vla Parijs en Bern. De oorzaak is echter anders: de aan passingspolitiek was mislukt en de regeering zag uit naar een geschikt oogenblik om van richting te veranderen. Zij greep toen de de valuatie van den Zwitserschen franc als voor wendsel aan. Dit is de gang van zaken ge weest, aldus Ir. Mussert. De waardevermindering van den gulden is door de regeering afgekondigd, zonder dat in onzen democratischen staat het volk ge raadpleegd is. In een dictatoriaal geregeer- den staat zou het niet anders gegaan zijn. Maar waar blijft dan de democratie? zoo vroeg spr. zich af. Ir. Mussert bestreed de beschuldiging, die aan het adres van de nationaal-socialisten la gericht, n.l. dat zij „onvaderlandslievende schobbers' zouden zijn. Onze houding na de devaluatie zal de zelfde blijven als daarvoor. Wij hebben ons nooit principieel over deze kwestie uitgelaten, aldus spr.. maar wij hebben gezegd: handel rechtvaardig. En dat is niet gebeurd. Wij gaan voort met het bouwen aan een krachtige volksgemeenschap, gebaseerd op den arbeid van het geheele volk, zoo besloot Ir. Mussert zijn rede. PREDIKBEURTEN. ZEVENDE DAGS BAPTISTE GEMEENTE, lo kaal Parklaan 21. Sabbat (Zaterdag) V.m. 10 uur: Prediking. Nam. 12 uur: Bijbelbespreking. Voorgangers in beide diensten de heeren C. Westerdaal en G. Veldhuyzen Jr., uit Am sterdam. (Beurtelings). De Duitsche herbewapening doof J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. Van de hand van generaal-majoor J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, adjudant b. d. van H M. de Koningin verscheen bij Moor man's Periodieke Pers N V. te Den Haag een publicatie, getiteld „De Duitsche herbewape ning". De heer Van Voorst tot Voorst, die een nauwkeurige studie van de bewapening en de uitrusting van het Duitsche leger maakte, geeft in deze brochure in de eerste plaats een beknopt overzicht van de voorgeschiedenis der Duitsche herbewapening. De schrijver vraagt voorts o.m. de aandacht voor de organisatie van de Duitsche weermacht en de legersterkte. Hij berekent, dat Duitschland in 1937 over on geveer anderhalf millioen volledig geoefenden en tweeëneenhalf millioen man aanvullings troepen kan beschikken. De sterkte aan vol ledig geoefenden kan in den loop van 1938 gelijk worden aan die van het Duitsche leger, dat in 1914 te velde rukte. Bovendien zet de schrijver uiteen, dat door de groote toeneming aan bewapening de gevechtskracht van het leger naar verhouding van die van 1914 zeer gestegen is. Verder wordt ln eenige hoofd stukken de aandacht gewijd aan de uitrusting van het leger en de strategische beteekent van spoorbanen en autowegen in Duitschland. Tenslotte betoogt de schrijver, dat de inrich ting der nieuwe Duitsche weermacht zich in het bijzonder leent voor het uitvoeren ran de operatieve verrassing en de strategische over valling in oorlogstijd, aan welke beschouwing hij een pleidooi voor een sterke Nederlandsche weermacht vastknoopt. De brochure is van eenige foto's van Duit sche gevechtswagens en geschut voorzien. „De Wonderbloem" heet de kinderoperette van A. L. W. Voerman, naar een tekst van Jo Mulder, die bij W. J. Thieme en Cie in Zutfen is verschenen. Muziek en tekstboekje zijn afzonderlijk uit gegeven. Het werkje is geschreven voor veer tien hoofdrollen, benevens koor en figuran- tjes. HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 32. TEL. 13440. (Adv. Ingez. Med.) Charles Laughton en Elsa Lanchester als Rembrandt en Hendriekje Stoffels. (Rembrandt-film). HOLLAND—AMERIKA LIJN. Nictheroy, Rott. n. Vancouver 10 v. Cristobal Spaarndam, 10 van Philadelphia n. Rott. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Bloemfontein (thuisr.) p. 11 Dungeness. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (thuisr.) 10 van Dakar. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Tajandoen (thuisr.) li van Dakar. Aagtekerk, 12 van Hamburg te Rotterdam. Althena (uitr.) 12 te Port Said. HALCYON LIJN. Flensburg, li van Vlaardingen te Lulea. Stad Zaandam, Rott. n. Norrköping p, 12 Holtenau. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Meerkerk (thuisr.) 11 te Shanghai. Zuiderkerk (uitr.) 12 van Suez. KON NED STOOMBOOT MIJ. Achilles, 12 v. Hamburg te Amsterdam. Bennekom. 10 van Arica te Valparaiso. Boskoop, 11 van Hamburg n. Antwerpen. Hebe, 11 van Danzig naar Hamburg. Juno, 12 van Malaga te Amst. Trajanus, li van Savona n. Livorno. Ulysses, 11 van Bourgas te Hamburg. Hercules, 12 v. Stamboul te Bourgas. Tiberius. 12 van Rotterdam te Piraeus. Orion, 12 van Salonika te Kymassl. Vesta, 12 van Genua n. Palermo. Ceres. Bourgas n. Amst. p. 12 (4 n.m.) licht schip Noord Hinder. Bacchus Chanak n. Amst. 12 v. Hamburg. Ariadne, 11 van Kopenhagen te Gdynia. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Eemland (uitr.) li te Rio de Janeiro. Amstelland (thuisr.) 13 (2 n.m.) te IJmuiden verwacht. ROTTERDAMZUID-AMERIKA LIJN. Alwaki, 11 van Rott. te Buenos-Ayres. Aldabi, 12 v. B.-Ayres te Rott. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kedoe (uitr.) p. li Finisterre. Kota Baroe (thuisr.) p. n pt. de Galle. Modjokerto. 12 van Rott. n. Macassar via Kaap de Goede Hoop. STOOMVAART MIJ OCEAAN. City of Florence, Japan n. Rott. vertr. 13 van Londen via Duinkerken. Agamemnon, Japan n. Rott. vertr. 17 van Londen. City of Lyons, Japan n. Rott. 10 v. Shanghai. City of Derby. Japan n. Rott. 11 te Alleppey. Benwyvis, Otaru n. Rott. 10 v. Colombo. Agamemnon. Japan n. Rott. li te Londen. Deucalion, Japan n. Rott. 11 van Sineapore Glengarry, 12 v. Dairen te Rotterdam Menelaus, Japan n. Rott. 10 v, Manilla. Glenfinlas, Dairen n. Rott. v. Port Said Benmohr Japan n. Rott. 12 te Antwerpen STOOMVAART MIJ NEDERLAND Johan van Oldenbarneveldt (uitr. 12 te Southampton. Benkaiis, Batavia n. Amst. 11 v. Padang Johan de Witt (thuisr.) 11 van Genuar Poelau Laut (uitr.) li van Sabang.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 11