De Moerdijkbrug GELD EN LIEFDE Frins Bernhard bracht Donderdagmiddag een bezoek aan de Effectenbeurs te Amsterdam, waarbij de hooge gast door het bestuur werd rondgeleid Een aardig doorzicht op de enorme Moerdijkbrug, die bin nen enkele weken officieel geopend zal worden en waarvan men thans bezig is met het toetsen der overspanningen Een artillerie-afdeeling der Spaansche nationalisten be schiet Madrid tijdens de be legering der Spaansche hoofd stad door de troepen van generaal Varela .Die blonde Marie". Trudi Schoop in haar nieuwe creatie met Edith Carola en Otto Ulbricht Prins Paul van Yugoslavië werd bij zijn aankomst te Londen door den Hertog van Kent (rechts) begroet De herdenking van den wapenstilstanddag. Een overzicht tijdens de plechtigheid bij de Are de Triomphe te Parijs De heer J. de Boer, die met ingang Yan 15 November benoemd is tot burgemeester van Assendelft Het 9000 ton metende motor-tankschip .Ensis", gebouwd voor rekening van de Koninklijke Shell, is Donderdag bij de Rotterdamsche Droogdok Mij. van stapel geloopen. FEUILLETON Roman van HUGO BETTAUER. .(Nadruk verboden.) 26) „Je bent heelemaal mis, man! Frances is er niet de vrouw naar om zich door haar vroegeren echtgenoot te laten onderhouden. Het is alles razende onzin; ik ken je vrouw, zij is het flinkste wezen onder de zon. Zij zou het al lang gezegd hebben als zij dien Ween- schen windbuil werkelijk lief had en zij zal zich van jou nooit laten scheiden". Voelend dat van dit oogenblik alles ook voor haar afhing, nam Lilian Garrick's hand in de hare, drukte die stevig en zei: „Arme vriend, wat is dat alles verschrik kelijk! Mister Holme bekijkt de zaak ver keerd. Zonder twijfel heeft Frances den schil - dr lief en op den duur zal een catastrophe dan ook zeker niet kunnen uitblijven. Slechts op een punt heeft Holme gelijk; zij zal zich niet laten scheiden, omdat géén vrouw ook de beste ter wereld niet alle rijkdom en pracht en macht, tegen een klein burger bestaan zal willen verwisselen". Fred slikte een geweldige verwensching in Hij had de gehate vrouw kunnen worgen zon der zijn geweten te bezwaren. Garrick dacht slechts een oogenblik na en zei toen: „Ik zal met jullie wederzijdsche opmerkin gen rekening houden. Ik zal reeds bij haar vertrek een voldoend bedrag op een Ween- sche bank ter beschikking van Frances stellen, zoodat zij naar de toestanden in die stad gerekend, welgesteld is; verder zal ik haar doen gelooven, dat ik niet meer de rijkste man ben. Ik zal haar schrijven, dat mislukte speculaties het grootste deel van mijn xer-' mogen verslonden hebben en dat ik verder slechts een bescheiden staat kan voeren. Na tuurlijk mogen jullie mij niet verraden". En hij liet zoowel Fred als Lilian op eere woord beloven, het stilzwijgen over het afge- sprokene te bewaren. Reeds den volgenden dag volvoerde Gar rick zijn plan. Hij verzocht Franzi telefonisch hem in zijn kantoor te komen opzoeken en zei haar toen, als gold het een onbeteekenende zaak: „Ik ben van plan een groote, belangrijke onderneming te beginnen, waardoor je voor eerst mijn gezelschap nog meer zal moeten missen, dan tot nu toe reeds het geval was. Ik zou je daarom willen voorstellen, thans de reis naar Weenen te maken die ik je reeds zoo lang geleden beloofd heb. Wanneer alles gelukt, volg ik je over enkele weken. Neem je vriendin Dora mee en laat het jezelf aan niets ontbreken. Je krijgt van mij bankcrediet tot een half millioen dollar, dat is naar Oos- tenrijksche opvattingen een belangrijk ver mogen. Van de rente daarvan kan je in Weenen onbezorgd leven. Bovendien krijg je nog het noodige geld voor de reis andere uitgaven". Franzi bloosde van vreugde, „Je bent goed en lief voor mij, Henry! Maar als je mij werkelijk gelukkig wilt maken, geef mij dan de hand er op, dat je ook werkelijk naar Weenen zult komen!" Garrick glimlachte flauwtjes. Alle vrouwen speelden comedie; Frances niet minder dan de anderen. Hij voelde physieke pijn, toen hij antwoordde: „Neen, Frances beloven kan ik dat niet. Het hangt geheel en al van den loop der onder handelingen af. Begrijp dat ik groote dingen op touw ga zetten. Maar weet je wat? Neem Rolf Hörmann mee. Hij moet zich daarginds nog flink oefenen en zich in Parijs en Rome verder bekwamen". Franzi beet zich op de lippen. Jaloerse!-, was haar man niet meer, dat was duidelijk. Koeltjes zei ae: „Dat is geen slecht idee! En wanneer kan ik vertrekken?" „Aanstaanden Donderdag, over drie dagen dus, vertrekt de „Imperator" naar Hamburg. Ik heb al geïnformeerd, voor jou en Dora is nog een appartement vrij en Rolf zal ook nog wel een hut kunnen krijgen". Dora ontving de mededeeling van de reis naar Weenen met zeer gemengde gevoelens. Rolf trok een onthutst gezicht en werd ver legen, toen Franzi hem uitnoodigde mee te gaan naar Weenen. „Ik zou heel graag, natuurlijk, ik zou gelukkig zijn, maar weet je. juist nu het portret van Miss Cissy O'Grady is nog niet af Franzi lachte vroolijk. „Maak geen praatjes! Waarom zeg je niet ronduit, dat je op Cissy verliefd bent? Nou, heb ik het goed geraden? De domme jongen bloost als een bakvisch. Blijf hier, mannetje. Zie dat je Cissy tot vrouw krijgt, daar zou ik me van ganscher harte over verheugen". Rolf weersprak haar slechts zwakjes. Fred nam aangedaan afscheid van Franzi en nog droeviger werd het hem te moede, toen hij Dora vaarwel zegde. Garrick kuste zijn vrouw met verbeten ernst, het reuzenschip kwam in beweging en stoom de de haven uit. De scheepskapel speelde een vroolijk wijsje; zakdoeken werden gezwaaid, er werd voor het laatst gewuifd en Franzi viel haar vriendin in de armen, schreide zachtjes en zuchtte: „Heer in den hemel, maak dat mijn man mij spoedig nareist". De afscheidsbrief. In Weenen verliepen de eerste dagen voor Franzi als in een droom. Zij had met Dora haar intrek genomen in Hotel Bristol waar vroeger ook Fred kamers gehad had en voort durend vroeg ze zichzelf af, of dit alles wer kelijkheid was; of zij, het poppennaaistertje nu inderdaad de rijke en voorname Ameri- kaansche was en of dit Weenen, dat zij nu van haar luxe Hotel uit zag, hetzelfde Weenen was, waarin zij gewerkt en honger geleden had. Haar eerste bezoek gold de huurkazerne in Ottakring, aan de ouders van Rolf Hörmann, die regelmatig aanzienlijke bedragen naar Weenen zond, bracht zij diens groeten en ge schenken. Met kloppend hart betrad zij de woning, waarin zij haar kinder- en meisjesjaren had doorgebracht. Thans woonde er een arbeiders gezin met vier kinderen; de man was zonder werk, de vrouw afgesloofd en zwak en geen van de kinderen kon nog iets verdienen. Honger, wanhoop en nood waarden door alle hoeken van keuken en kamer. Als reddende engel verscheen Franzi toen zij de arme vrouw geld gaf en spoedig kwa men alle bewoners bij elkaar, die Franzi vroe ger als klein blond meisje en later als de vlijtige en brave poppennaaister hadden ge kend. Franzi was zeer eenvoudig gekleed en ver meed het zorgvuldig, over haar rijkdom iets uit te laten. Zij vertelde slechts van de groote huizen en van het gejaagde leven in New York en toen zij meedeelde dat daar ieder die werkt ook volop te eten heeft en de werk- looze den moed niet behoeft te verliezen, om dat het groote land duizenden werkgelegen heden biedt, toen werd het stil in de volle kamer en men hoorde slechts de zuchten van moeders en vaders, die geen uitweg meer wis ten uit de ellende. Weldra zag Franzi in. dat alles wat zij deed om het leed te verzachten, niet meer was dan een druppel op een gloeienden steen. Zij gaf met volle handen hielp hier en hielp daar. kleedde kinderen, redde hopelooze menschen maar als ze honderd menschen over de moei lijkheden van het oogenblik had heen ge holpen. meldden zich duizend anderen aan. die het even hard te verantwoorden hadden. Na verloop van twee weken had Franzi reeds de helft van het reusachtige tot haar be schikking staande bedrag weggeschonken, zonder dat de ellende in Weenen een zier minder was geworden. Franzi had haar echtgenoot telegrafisch haar behouden aankomst in Weenen gemeld en als antwoord daarop een telegram ontvan gen, waarin hij mededeelde, dat hij het goed maakte. Daarna verliepen dagen zonder dat zij een brief van hem ontving. Na een week werd zij ongerust en telegrafeerde hem op nieuw, waarop het lakonieke antwoord kwam: ..Brief onderweg". Eindelijk, na veertien dagen, hield zij dezen brief in de hand, draaide de enveloppe om en om en durfde haar niet te openen; een bang voorgevoel verlamde haar bijna. Einde lijk opende zij de enveloppe, vouwde den brief open en las: „Lieve Frances. Als je dezen brief in han den krijgt, is hier veel veranderd. Ik ben niet meer de rijkste man ter wereld, zooals men mij genoemd heeft en zelfs geen rijk man meer, maar een verarmd man. De speculatie waarvan ik je indertijd vertelde ls mislukt, ik heb nijn vermogen verloren en ben bezig al mijn bezittingen te gelde te maken om buiten zaken, op bescheiden voet te kunnen leven. Ik geef je je vrijheid terug en verzoek je niet meer naar Amerika terug te keeren. Amerika en jij, dat zijn trouwens begrippen, die zich slecht laten vereenigen. Gelukkig heb ik je een behoorlijk vermogen meegegeven, zoodat je zorgeloos in je geboortestad zult kunnen leven. Zoodra de scheiding van ons huwelijk is uitgesproken, zul je natuurlijk den vriend uit je jeugd trouwen en ik hoop dat je aan zijn zijde het volle geluk zult vin den dat ik je ondanks mijn rijkdom niet schenken kon. Ik weet dat ik je liefde reeds lang verspeeld heb. vermoedelijk alleen door mijn eigen schuld, doordat Ik jouw bezit n!et hooger te waardeeren wist dan de Jacht naar roem en geld. Behoud een goede herinnering aan mij, gelijk ik het wederkeerig doe. BlOt volgt,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 13