IDO Voorrangswegen VOORUITZICHTEN VOOR HEEMSTEDE. v. d. l/êetlt's fata Meccano. PLEIN Hel Be&auftii&sie 54e Jaargang No. 16379 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 13 November 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. FEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOUKENS UOSTEK MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25. per maand 11.10, per 3 maanden Z3.25, franco per post /3.55, losse nrs. f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. f 0 65. franco p. post 0.72*4 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer f 035. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer i 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnes. - Levenslange on Idem voor Abonnés op bet Geïllustreerd Zondagsblad: - Levenslange Alles indier geschiktheid J 600.- Overlijden 600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog J 400.-, Duim 250.-. Wijsvinger f 150.-. Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk .-, ongeschiktheid /2000.-. Overlijden (600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog (400 - Verlies Duim 75.- Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger 30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 13 November. „Haarlem's Bloei". De Raad van Haarlem heeft f 5000 subsidie verleend aan het Comité „Haarlem's Bloei" en er moet l' 10.000 door de bevolking bij eengebracht worden. Enkele raadsleden heb ben zich daaromtrent somber uitgelaten, ter wijl anderen juichtonen aanhieven over de kentering in de overheidsopvattingen om trent reclame ten behoeve van het vreemde lingenverkeer. Die juichtonen vind ik heel begrijpelijk. Maar laat ik er bij zeggen dat de kentering niet vroeg is gekomen en dat er na zooveel jaren wan lauwheid inderdaad heel wat in spanning vereischt zal worden om den nieuwen koers door te zetten. Ongetwijfeld zal ook het bijeenbrengen van de f 10 000 „uit de burgerij" veel moeite vereischen, maar men moet dan ook niet vergeten dat deze er sinds lange tijden aan gewend is, dat de overheid zich voor zulke dingen niet warm maakt. Ik behoef maar even te her inneren aan de trieste ervaringen van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, met haar broodmagere subsidietjes. Nu begint men het roer om te gooien en nog vraagt op dit moment een raadslid (notaris Wolzak) of de buitengemeenten misschien niet mee zullen profiteeren. Ja, als een fabrikant van ontbijtjam reclame maakt voor de algemeen- stimuleerenae eigenschappen .van zijn arti kel voor een opgewekte vervulling van den dagelijkschen arbeid (of zooiets) zullen an dere fabrikanten van ontbijtjam, die deze reclame niet toepassen, er waarschijnlijk ook wel wat van profiteeren. Maar daarom laat de reclame-maker het niet! Misschien gaat hij zelfs wel zoover, dat hij zijn concurrenten ook wat gunt. Een inzender uit een buitengemeente schrijft ons, dat hij bang is dat de Haarlemsche acti viteit de klandizie van den middenstand der buitengemeenten zal wegzuigen. Die voorziet dus precies het omgekeerde van notaris Wol- zak's verwachting. Beiden zouden ietwat be vredigd kunnen worden als de buitengemeen ten ook zulke comités met zulke subsidies gingen instellen, hetgeen niet onwaarschijn lijk lijkt, want actie lokt altijd reactie uit, en niet kwaad zou wezen ook, want het streekbe- lang is grooter dan dat van een gemeente. Ik meen dat deze dingen breeder gezien moeten worden dan uit notaris Wolzak's vraag en uit de vrees van den bewusten inzender blijkt. De hoofdzaak is dat er leven in de brouwerij komt. Een gemeentesubsidie van f 5000 is daarbij nog maar een bescheiden be gin. Als de algemeene omstandigheden zich verbeteren, hetgeen wij allemaal hopen en min of meer verwachten, waarbij dan ook de gemeentelijke financiëele- huishouding wat meer mogelijkheden zal krijgen, zal men de nieuwe koers moeten doorzetten met finan ciëele offers op ruimer schaal om deze stad meer aantrekkelijkheid en meer vertier te verschaffen. En op het moment staat men voor het feit, de bevolking te moeten overtui gen van de noodzaak van de nieuwe koers. Daar dient de overheid in voor te gaan, omdat haar taak de bevordering van het ge meentebelang is. Zij, vertegenwoordigd in het Comité Haarlem's Bloei, zal de geesten wak ker dienen te schudden na zichzelf wakker geschud te hebben. Het is niet zoo makkelijk, maar het kan zeker. De moeilijkheden zijn er om over wonnen te worden. En inderdaad kan deze stille stad heel wat leven ingeblazen worden. Wie als vreemdeling hier komt moet zich wel verwonderen over het feit dat het de vijfde stad des lands is en dat er meer dan 130.000 menschen in wonen. Op de meeste uren van den dag en den avond zal hij zich met ver wondering de vraag stellen, waar zij zich ver stopt houden. Het is moeilijk niet dadelijk met een heele lijst desiderata te komen. Er zijn er al vele geopperd, maar opgemerkt mag worden dat op den duur ook een veel breeder gemeente politiek ten opzichte van de kunst-instellin gen zal worden vereischt. De nieuwe koers vergt b.v zeker het verzekerd bestaan van een bloeiend orkest, het stimuleeren van een opgewekt tooneelieven met inbegrip van den schouwburg aan den Jansweg, het bevorde ren van den bloei der bioscopen. In een verder verschiet ziet men de stich ting van een speciaal tentoonstellingsgebouw met congreszalen, de schepping van een kunst ijsbaan. er is nog meer te noemen. Men zal in de nieuwe koers veel moeten aandurven en veel moeten doorzetten. De na bijheid van Amsterdam is een zware concur rentie maar geen excuus voor inactiviteit. Toch is zij vaak als zoodanig te baat ge nomen. Maar de 130.000 bewoners van deze stad vinden hel heel wat gemakkelijker en heel wat goedkooper om uitgang en „vertier" in hun naaste omgeving te zoeken. Zij gaan heusch niet bij voorkeur er 20 K.M. heen en 20 K.M. terug voor reizen, met al de nadeelen en extra- kosten van dien. Dit zal het Haarlemsche particuliere initia tief alles dienen te beseffen. Onze stad komt meer buiten de hoofdverkeerswegen te liggen. Laten we oppassen dat het geen achteraf- plaatsje wordt, geen vergeten voorstadje van Amsterdam, alleen nog aantrekkelijk als ves tigingsplaats voor bejaarde renteniers, die het prettig vinden dat het er zoo stil is R. P. VROUWEN ELECTRICITEITS VEREENIGING. Het ligt in de bedoeling der Vrouwen Elec- triciteits Vereeniging om op Woensdag 25 No vember 1936 in Restaurant Brinkmann aan de Groote Markt een propaganda vergadering te houden, ten einde zoo mogelijk tot oprich ting van een afdeeling voor Haarlem en Om streken dezer thans 1600 leden tellende ver eeniging te geraken. De V. E. V. stelt zich in hoofdzaak ten doel de efficiency in de huishouding (besparini aan tijd, arbeid en geld) te bevorderen door meer bekendheid te geven aan de toepassing der electriciteit in het huishouden, enz. Conclusies uit de bevolkingsstatistiek. Een nieuwe taak voor „Vreemdelingenverkeer In een tweetal artikelen (opgenomen in ons blad van Woensdag en Donderdag) hebben wij enkele eigenaardigheden belicht van de be volkingsstatistiek van Heemstede. Welke con clusies, die voor de ontwikkeling der gemeente van beteekenis zijn, laten zich daaruit nu trekken? Daar is allereerst de korte verdubbelings periode, d. w. z. op de feiten gebaseerde waar schijnlijkheid, dat Heemstede in ruim 20 jaar in zielental zal zijn verdubbeld. Is er plaats voor een verdubbeld inwonertal? Van de 945 H.A. die de gemeente groot is, wordt nog bijna 400 H.A. gebezigd als grasland, bloembollen- grond e.d., terwijl op de reeds als bouwterrein aangegeven gronden nog menige laan en straat kan worden aangelegd en menig com plex huizen kan worden opgetrokken. Het zal dan ook nog wel even duren vóór Heemstede uit haar grenzen zal groeien. Iets anders is natuurlijk, dat naar uitbreidingsmogelijkhe den binnen de gemeente sneller moet worden omgezien dan in een langzaam groeiende ge meente geboden is, vooral indien een geleide lijke ontwikkeling bevorderd en verkeerde grondspeculatie voorkomen wil worden. Blijft de ontwikkeling der bevolking gaan in de richting, die zij thans schijnt ingeslagen te zijn, d.w.z. naar een procentelijk steeds groo ter deel oudere inwoners en een steeds klei ner deel jeugdigen, dan zal de zorg (en zullen dus ook de kosten) voor lagere scholen, mid delbaar onderwijs, sportvelden voor lichame lijke opvoeding, kinder- en jeugdzorg enz. naar rato geringer kunnen zijn dan in andere ge meenten van gelijken omvang. Wat zich echter het allermeest naar voren dringt, is het groote aantal inwoners, dat Heemstede elk jaar verlaat, zooals wij ver meldden, een aantal van 8 a 10 pet. Heemstede beijvert zich om nieuwe inwo ners tot zich te trekken. Door verfraaiing der gemeente, door goede onderwijszorg. door voor zichtige belastingpolitiek tracht het gemeen tebestuur in deze richting werkzaam te zijn. „Vreemdelingenverkeer" bekommert zich practisch niet om het- eigenlijke vreemdelin genverkeer, maar concentreert al haar, waar lijk niet geringe, activiteit op de bevordering van de vestiging van nieuwe ingezetenen. Overal in het land. overal in Indië wordt een nauwkeurig gerichte propaganda gevoerd, door advertentiecampagnes worden vestigingen ge stimuleerd, alles klaarblijkelijk met uitstekend resultaat, maar wordt er wel voldoende aan dacht aan geschonken, dat de jaarlijksche ves tiging, die de vrucht is .an dien arbeid, voor bijna twee-derde te niet gaat door het groote vertrek? Een zakenman, die zich door doeltreffende reclame nieuwe klanten verwerft, zal trach ten die ook te behouden. En gelukt hem dat niet, dan zal hij zich allereerst afvragen, waaraan dat liggen kan om vervolgens te trachten, de oorzaken ervan weg te nemen. Zoo zal een gemeente, die zich inspant en zich financieele offers getroost voor de vestiging van nieuwe inwoners, óók moeten werken. Waaraan het bijna massale vertrek uit Heemstede te wijten is, zou kunnen worden afgeelid uit tal van gegevens, Om er slechts een paar van te noemen: wie vertrekken er? (groote of kleine gezinnen, met jonge of oude re kinderen, forensen, be ter-gesitueerden, meestvermogenden enz.), waarheen gaan zij? (Amsterdam, Kennemerland. 't Gooi enz.) Maar al dergelijke gegevens worden in Heem-, stede niet verzameld, nog minder systema tisch ontleed en bewerkt. Dat geschiedt trou wens waarschijnlijk in geen enkele gemeente met een omvang als Heemstede; alleen de groo te steden houden er een statistisch bureau op na. Toch lijkt er, hetzij voor het gemeente bestuur. hetzij voor „Vreemdelingenverkeer" alle aanleiding te zijn, dit werk ter hand te nemen. Al de arbeid, die thans voor den groei van Heemstede wordt verricht, is goed, maar eenzijdig En daardoor niet ten volle effectief. Voordeelen en bezwaren. Het is bekend dat bij de onlangs (reeds ge deeltelijk ingevoerde) wijziging van het Mo tor- en Rijwielreglement de mogelijkheid is opengesteld voorrangswegen voor het snelver keer in te voeren. Tot heden is daaraan nog geen uitvoering gegeven. De gemeentebesturen wachten op het voorbeeld, dat in deze door het Rijk en de Provincies gegeven zal worden. Het stelsel van de voorrangswegen heeft na tuurlijk allereerst beteekenis voor de verbin dingen tusschen de verschillende steden. Het is te verwachten, dat de verschillende rijkswe gen als voorrangswegen zullen worden ge kenmerkt. Voor de uitvoering daarvan zijn evenwel vrij uitgebreide maatregelen noodiL zoodat het nog wel eenigen tijd zal duren voor het nieuwe stelsel in het verkeer toepassing zal vinden. Eerst als Haarlem weet hoe het stel sel der voorrangswegen zal worden toe gepast op de toegangswegen naar de stad, zal zoo vertelde ons de Com missaris van Politie overwogen kunnen worden, welke wegen in de stad daarbij aangepast kunnen worden. Het is evenwel nu reeds te zeggen, dat slechts met groote voorzichtigheid daartoe zal worden overgegaan. Voorrangswegen zullen ongetwijfeld voordeelen hebben voor het snel verkeer, maar.... er zullen ernstige bezwaren aan verbonden zijn voor het kleinere verkeer. Reeds nu wordt dat ondervonden bij drukke verkeerswegen. Een voorbeeld daarvan is de drukke Wagenweg (Heerenweg). Het eischt nu veel tijd om op drukke momenten zoo'n weg over te steken. Voetgangers en fietsers moeten dikwijls veel geduld oefenen om een moment af te wachten dat zij veilig den weg kunnen oversteken.Toen dezer dagen voor het Kanton, gerecht te Haarlem een zaak behandeld werd van een aanrijding op den Heerenweg, op het kruispunt bij de Adriaan Pauwlaan, wees Mr. J. C. Donker, de Ambtenaar van het Kanton- jerecht, er op, dat in de toekomst, als het stel sel der voorrangswegen ingevoerd zal zijn, men nog wel langer zal moeten wachten bij het oversteken op zulke punten. Op drukke dagen, bijvoorbeeld in den bollentijd, zal men misschien wel eenige uren moeten wachten om zoo'n weg over te steken. Wij hadden over de quaestie van de voor rangswegen een onderhoud met Mr. Donker, die daarbij zei, dat hij inderdaad in de prak tijk bezwaren verwacht van het stelsel der voorrangswegen, althans als die ook worden doorgetrokken door de bebouwde kommen. Ik heb evenwel zoo zei de Ambte naar vernomen, dat het in de bedoe ling zou liggen de bebouwde kommen uit te sluiten. Indien dit inderdaad wordt toegepast, zal het nog de vraag zijn of de weg HaarlemLeiden een voorrangsweg zal worden, want die doorkruist immers zooveel bebouwde kommen van dorpen, dat het een aan eenrijging zou worden van stukken voorrangs- en gewone weg. Dat zou wel allemaal met borden kunnen worden aangegeven, maar het zou toch ver warrend werken. TWEE IN ééN? VOOR VERAF EN NABIJ. Een bril van K E I P (Adv. Ingez. Med.) st nicolaas kan maar niet 1/ergetln. KLEINE HOUTSTRAAT 112. (Adv. Ingez. Med.l Voor het Nationaal Huwelijksgeschenk. Vijfde verantwoording van bij ons blad ingekomen giften. M. J. K. 10; mevr. N. N. te Heemstede 2.50; mevr. N. N. te Haarlem 2.50; X 1; N. N. 0.50; Oud-gep. J. S. 0.60: d. W. f 1: N. N. 5; N. N. 1; L. V. H. 1; D. J. M. 0.25; mej. B. C. H. 1; H. H. 1; Avé Heemstede f 2.50; Z. d. R. 1.50; H. P. v. R. 2.50; mevr. Wed. Mr. J. P. C.—S. 5; Dames R. 3.50; M. W. 2.50; W. d. J. 0.75; H. G. V. 2.50; C. H. K. 1; F. P. M. 2; K. f 1; W. W. f 0.50; M. J. d. K. 1; Ir. A. G. de K 5; S. V. 10; C. G. d. G. T; F. C. de G. Jr. 3.50; J. W. P. 1; C. A. N. I 0.50; G. J. C. S. 1; v. H. 2.50; N. v. H. f 2.50; J. v. H. 1; D. v. H. 1; v. D. f 0.50; C. S. 0.50: M. B. 0.50; D. J. 0.50: Fam. d. B. 5: Fam. H. IJ. S. 2.50; J. 't H. 2.50: J. B. f 0.50; Fam. V. O. 2; Wed. v. d. E. f 0.50; H. H. 2.50; N A. K. 1: H. L. 0 25: T. d. B. 2.50: Juber 10; Ir. M. 1; K. H. 1; D. B.—R. 5; W. S. 1; mej. E. 0.50; B. N. 2.50; F. F. 0.50; S. /I. Als er geen uitzondering gemaakt zou wor den voor bebouwde kommen zou het ongetwij feld een gevaarlijke toestand kunnen worden. Het zou dan op drukke momenten op zulke drukke verkeerswegen vrijwel onmogelijk wor den den voorrangsweg over te steken. Hoe denkt U over de mogelijkheid om ook wegen in een stacl als voorrangsweg aan te geven? zoo vroegen wij: Mr. Donker antwoordde: Het lijkt mij ab soluut onmogelijk om daartoe over te gaan. In steden zullen geen voorrangswe gen aangegeven kunnen worden, want dat zou tot zeer ongewenschte ver- keerstoestanden en gevaren leiden. Mijn overtuiging is, dat het goed zou zijn om het stelsel der voorrangswegen te beper ken tot te maken speciale automobielwegen en enkele bestaande groote rijkswegen die geen bebouwde kommen doorkruisen, zooals bijvoorbeeld de onlangs aangelegde weg den Haag—Rotterdam. Een algemeen verschijnsel zal wel zijn, dat de automobilisten op voorrangswegen geneigd zijn om sneller te rijden. Dat zal nïede ten ge volge hebben, dat het voor het andere ver keer moeilijk, zal zijn om zoo'n weg over te steken. Dit is een omstandigheid waarmede rekening gehouden moet worden bij de beoor deeling van de vraag of zonder gevaar voor de verkeersveiligheid een weg verheven kan wor den tot voorrangsweg. Tenslotte merkte Mr. Donker nog op, dat er bij het publiek de verwarring bestaat, dat hoofdweg en voorrangsweg synoniem zijn. Dat is evenwel niet juist. De wet laat zelfs de mogelijkheid open dat in bepaalde gevallen een zijweg tot voorrangsweg verheven zou worden. De brandstoffenbijslag. Intrekking beperkende bepaling gevraagd. De Haarlemsche Bestuurdersbond heeft tot het gemeentebestuur van Haarlem het vol gende verzoek gericht: Het bestuur van den IJaarlemschen Be stuurdersbond. richt zich door dezen tot uw college met het verzoek, den brandstoffenbij slag aan alle gehuwde werkloozen of kost winners, welke in ondersteuning zijn, te wil len doen verstrekken. Door den Gemeentelijken Dienst der Werkloosheidsbestrijding en den Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon wordt alleen aan diegenen een brandstoffenbijslag ver strekt die twee maanden onafgebroken werk loos zijn. Deze beperkende bepaling is naar onze opvatting geheel in strijd met de mi- nisterieele circulaire van 9 October 1936, ter zake de verstrekking van een brandstoffen bijslag, daar in bedoelde circulaire wordt aangegeven, dat aan ondersteunden en bij in werkverschaffing geplaatste werkloozen een brandstoffenbijslag van ten hoogste f 1 per week mag worden verstrekt. Voor dezen bijslag komen in aanmerking, gehuwde en ongehuwde kostwinners en voorts zij. die den steun voor alleen wonen den ontvangen. Aan hen die bij anderen in wonen, mae geen brandstoffenbijslag wor den verstrekt". Hier is dus van geen enkele beperkende beoa'ing sprake zooals deze hier ter stede wordt uitgevoerd, trouwens bii een door ons ingestPld onderzoek is ons gebleken, dat een dercreli.ike beperking in andere steden niet wordt toegepast. Tenslotte spreken wij het vertrouwen uit. dat uw college een besluit zal willen nemen, dat de gewraakte beperking ook hier ter stede wordt ingetrokken. De boternoteering stijgt. Voortaan niet meer voor een bepaalde periode vastgesteld. De commissie-noteering voor Nederlandsche boter is Donderdag vastgesteld op f 0.73 per kg. Vorige week was de noteering f 0.67 per De noteering, welke Donderdag is vastgesteld, reldt niet meer voor een vaststaande periode. Kinder Licht Ommegang. Ieder die getuige was van de samenkomst van de vele honderden kinderen met hun witten vredes-lampion op 11 November, zal bewogen zijn gewest door den ontróerenden indruk die deze kleintjes maakten. Het is duidelijk dat een groote organisatie hieraan ten grondslag heeft moeten liggen, om het succes van den avond, zelfs bij de ongunstig» weersomstandigheden, zoo groot te doen zijn. De commissieleden zouden dit niet hebben kunnen volbrengen, wanneer zij niet van alle kanten s'eun hadden ontvangen en zij wen- schen langs dezen weg dank te brengen aan alle autoriteiten en organisaties, aan alle da mes en heeren die daadwerkelijk of finan cieel hebben medegewerkt om den kinder 'U,r,i nmme0'»'1 *p d'um slagen. Ook aan de E H B.O. wordt dank gebracht al behoefde gelukkig van haar diensten geen gebruik te worden gemaakt. Het woord is aan.... Yvon Delbos: De Vrede is ook een over winningen een over winning die moeilijk te be halen is. (De uitvinder van het Meccano speelgoed is dezer dagen in Enge land overleden.) In Engeland is pas een man, Wiens naam ik u niet noemen kan. Omdat ik dien niet weet, gestorven; Hij heeft zich echter lang gelcê. Door één. maar ook een goed. idee. Den roem en een fortuin verworven. Hij was het, die in het metaal Een vorm van bruikbaar materiaal Voor kleine knutslaars wist te vinden; En zijn product vond overal Op aard. in ongekend getal. Zijn jonge enthousiaste vrinden. Nu is hij dood, maar 't speelgoed leeft, Dat hij de jeugd gegeven heeft. Zij zal. dat mogen wij vertrouwen, Tot eer van zijn gedachtenis, Hoe onbewust dat dan ook is, Nog heel lang monumenten bouwen. P. GASUS. VRIJGESPROKEN VAN DOOD DOOR SCHULD. Een 30-jarige Haarlemmer, tegen wien de vorige week voor de Groningsche rechtbank veertien dagen hechtenis werd geëischt wegens het veroorzaken van dood door schuld van den slager J. Feringa te Hoogkerk, dien hij in den nacht van 31 Juli op den Frieschen Straatweg aldaar met een auto heeft aange reden. is vrijgesproken, omdat de rechtbank het tenlaste gelegde niet bewezen acht. SFEER TUi NU ER Gezel»iqheicl tempt l k> sstr MUZIEK BEZOEKT LIDO'S COSY CORNER lederen avond Dansen, (Adv. Ingez. Med.) Volgens berichten uit Madrid zou de op- marsch der rechtsche troepen bij Madrid tot staan gebracht zijn. pag. 4 Duïtschland protesteert tegen de arrestatie van Duitsche onderdanen in Rusland. pag. 4 Het vliegtuigongeluk bij Rocca Gorga in Ita lië blijkt 20 slachtoffers te hebben ge- eischt. pag. 4 De Nobelprijs voor literatuur werd toege kend aan den Amcrikaanschcn drama turg Eugene O'Neill. pag. 4 De Nederlander prof. Debye heeft den No belprijs voor scheikunde gekregen. pag 3 De Tweede Kamer is verheugd over het Prin selijk huwelijk. pag 3 De leider der A. R. Tweede Kamerfractie acht herstel der rechtsche coalitie mogelijk. pag. 3 Vooruitzichten voor Heemstede. pag. 1 Voordeelen en bezwaren van voorrangswegen. pag. 1 Jeugd wil vrede. pag. 15 Pijnenburg en Wals winnen de Rotterdamsclie Zesdaagsche. pag. 12 ARTIKELEN ENZ. R. P.: Haarlem's Bloei. pag. 1 Mr. E. Elias: Goede manieren zijn moeilijk. pag. 3 Van onzen Weenschen correspondent: Mo narchisme in Oostenrijk wint terrein. pag. 4 II. D. Vertelling: „De Victoria" en de Contro leur. pag. 5 Voor de Jeugd: pag. 13 en 14 Sport in 't Kort pag. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag 11.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1