H.D.* De Landverrader Instantine VERTELLING HET RUSSISCHE KOOR „BOYAR ÏISANDAG 16 NOVEMBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD Geslaagde réunie en soirée dansante. FEUILLETON Naar het lingelsch bewerkt door THEA BLOEMERS. (Nadruk verboden). EERSTE HOOFDSTUK. Afchuwelïjk wat een weer! Deze uitroep slaakte een jong meisje, van naar schatting twintig jaar. toen zij de vestibule van een der grootste Londensche dagbladen verliet. Zij bleef een oogenblik op den drempel van'het machtige gebouw, waarvan alle ver diepingen tengevolge van den zwaren mist niet eens te zien waren, staan en scheen werkelijk te verwachten, dat haar veront waardiging de situatie zou verbeteren De regen gutste niet. Dat was het meisje zeker zoo lief geweest Niets immers is zoo akelig, brengt iemand in zulk een sombere stemming, doet hem alle lasten des levens zoo zwaar gevoelen, als de treiterende, mie zerige motregen, zooals Londen die maar al te vaak kent Met Haarl. Cabaret- en Revuegezelschap. De mistdamp ontlastte zich in koude, natte druppels, en de voorbijgangers doken nog dieper in hun jassen dan tijdens een hevige stortbui Het asphalt glom als een spiegel en de autobussen en talrijke taxi's moesten hun vaart minderen om het gevaar van slippen te vermijden. Van de lucht was niets te zien. Ondoor dringbaar hing de mist boven de stad en daar het al bijna zes uur was, behoefde nie mand de hoop te koesteren, dat het weer dien dag nog zou opklaren. Vastberaden waagde het meisje zich ein delijk op weg. De mogelijkheid een plaatsje in een autobus te veroveren leek haar te klein om het wachten bij een halte er voor over te hebben. Te voet vervolgde zij daar om haar weg, huiverend in haar dunnen re genmantel. Een goede twintig minuten scheidden haar van het stadsgedeelte, waar zij woon de; maar die waren voldoende om haar. toen zij eenmaal haar wijk had bereikt, geheel verkleumd te doen zijn, Ofschoon het al midden April was, waren de dagen nog guur en koud. Het was nauwelijks een week ge leden, dat er nog sneeuw gevallen was en weinige Londenaren waagden het hun win- terkleeren voorgoed op te bergen. Ze moest wel een ziéligen indruk maken want toen zij enkele oogenblikken op een druk kruispunt wachtte, ging naast haar het raampje van een luxe auto naar beneden en een mannenstem vroeg, „of hij haar mis- VEREENIGING ONDERLING GENOEGEN". Bovengenoemde Vereeniging geeft op Zon dag 22 November een filmdag in de Ge meentelijke Concertzaal. Als eerste hoofd nummer draait de nieuwe Cowboyfilm: „De Nieuwe Sheriff" en als tweede hoofdnummer „Met Sherlock Holmes op avontuur". De verloting welke met goedkeuring van B. en W. was vastgesteld op 30 December 1936. wordt vervroegd en wordt nu gehouden op Donderdagavond 26 November onder po litietoezicht in het vereenigingsgebouw Ber- kenrodesteeg no. 1. VOLKSLEZING. Dinsdagavond 17 November a.s. hoopt de heer P. Klaver, oud-zendeling, om 8.15 uur een Volkslezing te houden met lichtbeelden over het onderwerp: „Mijn belevingen in China en Tibet", in het gebouw der Vrije Evangelische Gemeeente aan de Parklaan no. 106. w (Adv. Ingez. Med.) VROUWENGROEP IN DEN VRIJHEIDS BOND. De Vrouwengroep in de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" (afdeeling Haarlem en Bloemendaal) heeft een bijeenkomst geor ganiseerd in De Nijverheid te houden op Vrijdagmiddag 20 November a.s. waar mevr. Marie van Zeggelen, schrijfster van „Maria van Oranje", „Een liefde in Kennemerland", zal spreken over „Vorstinnen van Oranje". CONCERT IN DE GEVANGENIS. Het dameskoor onder leiding van mevr. M. SybrandiHalberstadt, geeft Donderdag 19 November een concert in de Strafgevan genis alhier. De pianiste, mej. Jikke Heyselaar zorgt voor de begeleiding mevrouw W. de Lange zal proza en poëzie voordragen. DE NUTSBIBLIOTHEEK. Waren wij verleden jaar al verheugd over het groote aantal inschrijvingen voor de Nutsbibliotheek dit jaar stelt vorige jaren verre in de schaduw, een bewijs te meer, in welk een behoefte een dergelijke bibliotheek, waarin de beste werken van den laatsten tijd zijn opgenomen, voorziet. De volgende cijfers kunnen dit aantoonen. Tusschen haakjes zijn die van vorig seizoen vermeld. Het aantal volwassenen dat eind October ingeschreven was bedroeg 2061 (17541 nu reeds 2200. Ook voor de kinderbibliotheek was de belangstelling grooter, want daar was het aantal inschrijvingen 698 f605) Het ge zamenlijk aantal boeken dat uitgegeven werd passeerde de tienduizend, nl. 10058 (8097) en wel voor volwassenen 7359 (5909) en voor de kinderen 2699 (2188). :a: (Adv. Ingez. Med.) schien van dienst kon zijn". Het meisje be dankte echter, vriendelijk, maar beslist. Het overkwam haar vaak, dat haar dergelijke verzoeken werden gedaan, maar zij weigerde steeds er gehoor aan te geven. Haar trots verbood haar dit; trouwens een menschen- kenner zou gauw hebben gezien, dat het meisje het hoofdje fier droeg en dat zelfs een kleine trek van hooghartigheid om haar mond lag. Hetgeen haar echter zeker niet misstond. Toen de weg weer vrij was, de bestuurder van de fraaie auto met „volgas" wegreed, kon het wandelaarstertje een zweem van te leurstelling, ondanks haar zelve, niet, onder drukken. Het was toch wel gemakkelijk zoo'n auto. Een kort oogenblik zag ze zichzelf uit een der groote modemagazijnen komen, in een prachtige limousine stappen en hoorde zich nonchalant tegen den chauffeur „naar huis" zeggen. Haastig voortstappend zette ze echter die dwaze gedachten van zich af en begon zelfs zich te~beschuldigen van ondankbaarheid. Heb ik het dan zoo slecht, dat ik daar naar verlangen moet? vroeg ze zich af. Neen, dat was zeker niet waar. Voor een meisje van haar leeftijd en van haar afkomst ging het haar zelfs heel goed Ze kwam toch ook maar uit pen heel gewone wiik van Londen waar tienduizend andere menschen van haar slag. kleine ambtenaren, kleine winkeliertjes, mensehen. die van een poover pensioen voor zichtig moesten zien rond te komen, en der- SNEL RIJDEND GEEN VOORRANG GEGEVEN. Autobus door vrachtauto geramd. Zaterdagmorgen had op den Orionweg, hoek Mercuriusstraat een aanrijding plaats tusschen een Brock way-bus van lijn 1 en een vrachtauto. De bestuurder van deze laatste, een Haarlemsch chauffeur, reed te snel en verleende de autobus geen voorrang. Hier door ontstond een botsing, die zoo hevig was, dat de autobus, die in het midden geraakt werd, over een lengte van 1 meter werd open gescheurd. De eenige passagier, die in de bus zat, bleef ongedeerd. Ook de beide chauf feurs kregen geen letsel. De vrachtauto werd niet beschadigd. Tegen den chauffeur hier van is proces-verbaal opgemaakt. VLAGGE-DRIVE NED. BRIDGE BOND. aZterdagavond had de afdeeling Haarlem van den Nederl. Bridge Bond een z.g. „vlag'ge- drive" georganiseerd. Dat is een „wilde drive" waarbij dus „het geluk" een hoofdfactor is doah waarbij men tevens aan een zoo groot mogelijk aantal speel tafels de hoogste score moet behalen. Voor de hoogste score per ronde krijgt men een „vlag". Er werden vijf rondes gespeeld; het paar dat- in al die rondes een vlag had gekregen, dus vijf in totaal, verkreeg den eersten prijs. Dit was mevrouw J. BoumanPalsman met den heer J. Krouwels. Den tweeden prijs wonnen de heer en mevrouw W. Schaap. Bovendien was er een prijs uitgeloofd voor het paar dat de meeste slams had geboden, een prijs die gewonnen werd door den heer en mevr. W. Cats. Het was een zeer geanimeerde avond, uit sluitend toe g aankei ij k voor leden van den Ne derl. Bridge Bond. KORPS MOTORDIENST. Heden werd door den commandant van het korps Motordienst, luitenant-kolonel A. M. M. van Loon. het onderscheidingsteeken voor 12- jarigen dienst uitgereikt aan den heer A. J. Pape, monteur bij het korps. Van zijn collega's ontving de jubilaris een aandenken. DE NIEUW-GUINEA-FILM „PAPOEALAND". Op Maandag 23 November zal deze Polygoon- film in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem vertoond worden. NieuwGuninea is in velerlei opzicht een in teressant gebied. Meer dan 20 maaal zoo groot als Nederland, dun bevolkt, vermoedelijk rijk aan petroleum en andere delfstoffen, wordt het veel genoemd als een belangrijk toe komstig kolonisatie-gebied. Daartegenover wordt van andere zijde deze opvatting in ver band mebhet aklimaat en de bodemgesteld heid als een utopie beschouwd. Juist deze beide geheel tegenovergestelde meeningen maken de Nieuw-Guinea-Film met een daarbij gegeven verklaring van een zende ling, die jarenlang in dit uitgestrekte Neder- landsche gebied gewoond heeft, temidden van een bevolking, die nog gedeeltelijk in het z.g.n. steenen tijdperk leeft, zeer interessant. DE FILM „REMBRANDT" IN HAARLEM. De directie van het Rembrandt Theater bericht ons, dat reeds van a.s. Vrijdag af de „Rembrandtfilm" in Haarlem zal worden vertoond. Voor deze première zal Vrijdag slechts één Gala-avondvoorstelling worden gegeven. De heer G. D. Gratama, directeur van het Frans Hals-Museum, heeft zich bereid ver klaard een korte inleiding te houden. VEREENIGING VAN JONG-HERVORMDEN, HAARLEM. Ter voorbereiding van den arbeid, dien deze vereeniging in de Vredesweek (613 Decem ber 1936) van den wereldbond der Kerken ge zamenlijk met andere Jongerenvereenigingen hoopt te verrichten, zal Ds. G. J. Waardenburg op Donderdag 19 Nov. a.s. in het gebouw der Haarlemsche Jongemannenvereeniging. Lange Margarethastraat 13. een causerie houden over de Oecumenische Beweging, zooals die door Wereldconferenties op het gebied van de Be lijdenis, het Sociale Vraagstuk en het Staat kundig Denken is gegroeid gelijke woonden. Ze wist- heel zeker, dat hon derden haar benijdden. Had ze niet een uit stekenden en prettigen werkkring gevonden op de bureaux van de groote „Londen News"? Waren er niet duizenden anderè typisten in Londen, die niets beters te doen hadden dan maar saaie brieven of dorre acten over te tikken? Was haar taak, het typen van redac- tioneele artikelen, niet veel afwisselender? Leerde ze er zoo. als vanzelf, niet allerhande dingen bij? Had ze op kantoor niet een hartsvriendin, de vroolijke Mary Brown, zit ten? Die had het toch heel wat onaange namer. die kon den lieven langen dag de correspondentie van de redacteuren af doen en daar was na drie dagen ook al geen nieuws meer aan. En Mary moest altijd tot half zeven blijven en kon dan naar haar klein kamertje gaan. waar geen mensch haar opwachtte; maar haar wachtte de goede, oude tante Clare, die altijd .een en al be zorgdheid voor haar was. Natuurlijk er blijft wel wat te wen- schen over, peinsde het nichtje. Om te beginnen zou ik graag in een andere straat wonen, lachte ze zacht voor zich heen. toen ze den hoek omsloeg en met een moeilijk te bedwingen afkeer in de 'ange eentonige New Etonstraat, keek. En dan moest de chef-binnenland on Sa redactie wat minder ondrino-evig zijn met zijn attenties; ze had hem toch duide lijk genoeg laten merken, dat ze er niet van gediend was. Ook tante was niet volmaakt Zeepbellen. door J. P. BALJé Langzaam loopend, in diepe mijmeringen verzonken ging Dirk Verwey huiswaarts. Zijn nieuwe, grootsche plannen namen zijn gedach ten geheel in beslag, en nij vroeg zich af, wat Irma er van zou zeggen. Hij wist het, het zou hem moeite, heel veel moeite kosten, haar te overtuigen. En hij moest het zich bekennen, dat ze wel eenige reden had voor haar weinige vertrouwen in zijn nieuwe ondernemingen. Toen zij getrouwd waren, had hij vol ver trouwen en gewapend met een groote dosis optimisme de toekomst ingezien. De wereld lag voor hem open en energiek had hij de zaken aangepakt, om zich een plaats in de eerste rijen te verwerven. Aan werklust had het hem nooit ontbroken, wel echter aan dat kleine percentage „veine", dat ieder, die sla gen wil in het leven, noodig heeft. Na de eer ste mislukking had hij zich onversaagd op Iets anders geworpen, vertrouwend, ditmaal zeker te zullen slagen en moreel gesteund door Irma, die in haar man een phenomeen zag. Maar.... een langdurige ziekte had een streep door de rekening gehaald en was oor zaak, dat ook de tweede onderneming een fiasco werd. Ieder ander dan Dirk Verwey zou misschien bij de pakken zijn gaan neerzitten. Hij was echter alweer met iets anders bezig, „waarbij mislukking was buitengesloten", nog vóór de tweede zaak financieel geheel was afgewik keld. Een krach, die niemand voorzien had, deed Dirk's derde plan in duigen vallen! Niettemin ging hij voort met het bouwen van luchtkasteelen, onvermoeid werkte hij van den morgen tot den avond, zonder er echter de vruchten van te kunnen plukken. En in den loop der jaren was Irma's ver trouwen, dat na het vierde échec geschokt was, tenslotte geheel verdwenen. Zij was cynisch geworden, geloofde niet meer in Dirk's „kun nen", luisterds nog maar met een half oor naar zijn voorspiegelingen en zocht troost voor haar verloren illusies in allerlei vermaken, waaraan Dirk. wiens vrije tijd zeer krap was toegemeten, niet kon deelnemen. Zijn vriend Anton, wien hij vaak verzocht Irma 's avonds naar één of andere tooneelvoorstelling, soirée of concert te vergezellen, vatte die taak ernstig op, en deed zooveel mogelijk zijn best, Dirk zoo goed mogelijk te vervangen.... En Irma scheen het prettig te vinden. Maar nu had Dirk een plan in zijn hoofd, dat zonder twijfel slagen moest. Het was fan tastisch, zeker, maar ondanks dat was het uit voerbaar, en wat meer was ,hij werd gesteund door invloedrijke personen, die hem met woord en daad krachtig ter zijde zouden staan. Dirk glimlachte vol vertrouwen. Met één klap zou hij Irma's verdwenen geloof in hem. thans weer kunnen herstellen, en dan.... dan zou zijn ideaal bereikt zijn. Dan was hij een vooraanstaande persoonlijkheid, die hij altijd had willen zijn, speciaal voor haar! Dan kreeg hij eindelijk ook eens meer vrijen tijd, zou hij haar kunnen introduceeren in hooge kringen, en zijzij zou hem natuur lijk vereeren, genieten van zijn triomf en zijn prestige in de financieele wereld. Toen hij de huisdeur opende, klopte zijn hart sneller. Even zag hij er tegen op.dat onderhoud met Irma, waarin hij haar zijn nieuwste plan het hoeveelste reeds? zou ontvouwen. Maar dan schudde hij dat gevoel resoluut van zich af. Snel stapte hij de huiskamer kinnen. Irma keek bij zijn binnenkomen even op, beant woordde flauwtjes zijn groet. Dirk schraapte zijn keel, keek even in den tuin, waar zijn vijfjarig zoontje aan het spelen was Dan, vlug sprekend, begon hij haar zijn plannen voor te leggen. Aanvankelijk was zijn toon zakelijk, doch langzamerhand begon hij in finesses te treden en vloeiden de woorden enthousiast van zijn lippen. Hij sprak met de warmte en het vuur, welke haar in de eerste dagen van hun huwelijk mede hadden aange stoken, en in zijn stem lag al de overtuiging, welke hemzelf bezielde. Pas toen hij uitgespro ken was keek hij haar vol verwachting aan. Zij had niet opgekeken tijdens zijn gloed-? volle rede, maar was kalm doorgegaan met het handwerkje, waaraan zij bezig was. Toen hij ophield met spreken legde zij het hand werkje terzijde en stond op. En terwijl ze langzaam op de kamerdeur toeschreed, zei ze achteloos, een geeuw onderdrukkend: „Jij bent vanavond zeker niet vrij? Ik heb met Anton afgesproken. In „Scala" gaat een nieuw stuk. dat een zeer goede recensie heeft gehad. „Zeepbellenheet het geloof ik. Misschien ook wel toepasselijk voor jouw plan nen". Zonder zijn antwoord af te wachten ver dween ze in de gang. Dirk Verwey was bleek geworden en met nietsziende oogen staarde hij naar de deur, waardoor Irma verdwenen was. Glashelder zag hij het plotseling voor zich: zelfs al zou hij ditmaal slagen, dan nog werd het een nederlaag „Paps paps!" riep een helder kinderstem metje uit den tuin, „hè, paps, droomt u niet zoo. Komt u me even helpen bellen blazen. U kunt altijd zulke mooie, groote maken!" Met een bitter lachje om den mond stond hij op. „Goed, jongen, paps zal bellen blazen!" zei hij zacht, ..mooi, groote bellen. Hoe grooter ze zijn, hoe schitterender de kleuren, maar hoe eerder ze uit elkaar spatten! En zulke bellen heeft paps zijn heele leven geblazen.." en had nogal eens last van mopperkwaal tjes en vooral hoeveel beter zou het wezen, als ze niet bij een goede tante, maar bij een liefdevolle moeder en bij een zorgzamen va der kon thuiskomen na volbrachte dagtaak. Neen, ik wil niet treurig worden, ver maande het meisje zich zelf, want ze voelde haar oogen vochtig worden, Laat ik liever aan iets prettigs denken. Tante heeft toch beloofd mijn lievelingspudding vandaag te zullen klaar maken. Ze was inmiddels voor nummer 348 aan gekomen en ging vlug naar binnen. Het was maar een gewoon huis. waar het meisje in ging. een zooals er nog honderdduizend an deren in Londen te zien zijn, groot, vrij donker en door ettelijke families bewoond. Het meisje liep vlug en licht de trappen op naar de vierde verdieping. Ze wilde juist den sleutel in het slot steken en met de ge bruikelijke groet: „Goeden avond, tantetje" de gang in gaan, toen ze een brief op de mat zag liggen. Ze bukte zich en raapte de enve loppe ietwat verwonderd op. Veel brieven kwamen er niet voor tante of voor haar, en als er al eens éen enkele maal een ko men moest, dan wisten ze al dagen van te voren, wie de afzender was en hoe laat hij kon worden verwacht. Nu was dit niet het ge.val. Geen van tante's vriendinnen, noch een van de benedenburen, was met vacantie de stad uit., terwijl Mary zeker nog hoog en droog op kantoor zat. (Wordt vervolgd), i Vijf en twintig jaar H. H. V. Reeds op de réunie, welke Zaterdagmiddag gehouden werd ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de Haarlemsche Handels- schoolvereeniging, heerschte al dadelijk een gezellige stemming. Oude vriendschapsbanden werden hernieuwd, nieuwe werden aange knoopt en het moet voor velen een genoegen zijn geweest, de oude schoolmakkers van jaren geleden, thans bezadigde huisvaders met grijs, of heelemaal geen haar, weer eens terug te zien en samen de herinneringen aan de ge zamenlijk doorleefde schooldagen nog eens op te halen. Maar de ware feeststemming kwam toch pas, toen in de feestelijk en zeer smaakvol ver sierde groote zaal van het Gemeentelijk Con certgebouw de Soirée dansante werd ingezet. Er heerschte een gezellig geroezemoes van stemmen, telkens overstemd door de muziek van ..George Pickard and his Band", en de dansvloer was één bonte warreling van fleu rige avondtoiletten. Een groot aantal oud leerlingen van de Haarlemsche Handelsschool, doch ook vele niet-leerlingen vulden de zaal en den foyer, en er heerschte een stemming, waaraan de H.H.V.-fuiven reeds een zekere vermaardheid hebben te danken, en die we, om in stijl te blijven, minstens „knal" zouden moeten noemen. Het bestuur van de H.H.V. zal ongetwijfeld met voldoening op haar 25-jarig juibleum te rugzien en er de noodige kracht uit weten te putten voor de volgende kwarteeuw. Een smaakvol uitgevoerd ballet op de mu ziek van een wals van Chopin en beschaafde zang van de „Novelty Revellers", de Holland- sche „Mills Brothers" brachten een aange name afwisseling van het dansprogramma en zoo zal voor velen het uur van scheiden toch nog onverwacht, en zeker veel te vroeg geko men zijn. BAZAR TEN BATE VAN DE LICHTHOEVEè Woensdag, Donderdag en Vrijdag 18, 19 en 20 November a.s. van 2—10 uur wordt in het gebouw van den Kegelbond, Tempeliersstraat, een bazar gehouden ten bate van de Licht hoeve. Er zullen vele attracties zijn, o.a. een schim menspel en een glijbaan. Voorts zal de Licht hoevefilm vertoond worden. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 17 NOVEMBER 1936. Progr. I Hilversum I (Huizen.) Progr. II Hilversum II. Progr. III 8.05 Parijs Radio. Gymnastiek. 8.20 idem Gramofoonmuziek. 9.05 Keulen Tijdsein, Nieuwsberichten. Waterstandbe- richten. 9.20 idem Alfred Wegeners letzte Fahrt, schets van K. H. Rabe. 9.50 idem Kindergarten 11.20 Radio Danmark. Uurslag en Klokkenspel van de Raadhuistoren. Harald Anderson's ensemble uit Bellevue Strand. 12,20 Vlaamsch Brussel. Gram.muziek. 12.50 idem Salonorkest o.I.v. Walter Feron. 1.20 idem Ge sproken dagblad van het N.I.R. 1.30 idem Dansmuziek o.I.v. Stan Brenders. 1.50 idem Gramofoonmuziek. Morena potpourri's. 2.20 idem Berichten voor de binnenscheepvaart. 2.22idem Sgftpoluitzending, 3.05 Keulen Mede- deelingen. 3.20 Amerikaansche volksmuziek 4.20 idem Populair concert m.m.v. het kleine omroeporkest o.I.v. Leo Eysoldt. 5.40 Vlaamsch Brussel Dansmuziek o.I.v. Stan Brenders 6.05 idem Kinderuurtje. 6.50 idem Gramofoonmu ziek. 7.Beromlinster Symphonie-concert o.I.v. Luc Balmer. 8.10 idem Koorzang. 8.55 idem concert. 9.35 Fransch Brussel Populair concert. 10.20 Vlaamsch Brussel Gesproken dagblad van het N.I.R. 10.35 Weenen, Po pulair concert oJ.v. Alois Dostal. Progr. IV. 8.Vlaamsch Brussel Gymna stiekles. 8.20 idem Tijdsein. Gramofoonmuziek 8.30 idem Kroniek van den dag. 8.40 idem Gramofoonplaat. 8.45 idem Gesproken dag blad van het NJ.R. 9.— idem Gramofoon muziek. 9.20 Diversen. 10.35 Londen Regional Korte Godsdienstoefening. 10.50 idem Tijd sein van Greenwich. Weerbericht. 11.05 idem Het New Victoria Cinema orkest o.I.v. Sydney Phasey. 11.50 idem Het BBC Northern orkest o.I.v. T. H. Morrison. 12.50 idem Gramofoon muziek. 1.35 idem Piano-recital door John Davies. 2.20 idem Dansmuziek gr.pl. 3.50 idem Geiger en zijn orkest. 3.20 idem Het stede lijk orkest van Torquay o.I.v. Ernest W. Goss: 4.50 Droitwich Het Forum Theater orkest o.I.v. Ph. Martell. 5.05 idem Gramofoonmuziek. 5.35 idem Het Bernard Crook Kwintet. 6.20 Diver sen. 6.45 Droitwich BBC Empire-orkest o.I.v. Eric Fogg. 7.50 Londen Regional Piano Recital door Cecil Dixon. 8 idem Inleiding tot de volgende uitzending. 8.05 idem le bedrijf van Massenet's Opera Manon. Uitzending van Turijn. 8.45 idem BBC-Midland orkest O-l.v. Leslie Heward. 9.20 idem BBC-Dansorkest o.l.v Henry Hall. 9.55 idem BBC-Harmonie-orkest o.l.v. O'Donell. 10.20 Diversen. 10.45 Londen Regional Jack Jackson en zijn orkest. Progr. V. 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Klassieke muziek opera muziek. 1. Aufforderung zum Tanz, Staatskapel v. Berlijn. 2.. Tanz der Sylphiden, Concertgebouworkest; 3. Hongaarsche Marsch idem; 4. Zigeunerweisen, Tossy Spiwakowsky; 5. Humoreske van Dvorak. Edith Lorand met orkest: 6. Czardas van Monti, Edith Lorand met orkest. Opera muziek: 7. Cavalleria Rusticana, sopraan, koor en orkest. 8. Le Bar bier de Séville, Mezzo sopraan, tenor, orkest 9. Morgenstimmung. Opera-orkest van Parijs 10. Ases Tod, idem; 11.. Lichte Cavalerie, Staatsopera orkest v. Berlijn. Feest bij de Typografen. De afdeeling Haarlem van de „Vereeniging tot Bevordering van de Gezondheid in de Gra fische Vakken in Nederland" hield Zaterdag avond haar jaarlijkschen feestavond in de ge heel gevulde zaal van „St. Bavo". De voorzitter der afdeeling, de heer Joh. C. Kluit heette allen hartelijk welkom, en wel in het bizonder de medewerkenden, aan de bloempjesdagen. Spr. hoopte, dat het bestuur ook bij de volgende bloempjesdagen op hun medewerking zal mogen rekenen. Daarna was het woord aan het Haarlemsch Cabaret- en Revue-gezelschap, onder leiding van den heer M. van Delden. Dit gezelschap, dat voor een groot deel uit amateurs bestaat, voerde in een vlot tempo de revue „Is dat soms wat voor U" op. Muziek, zang, dans en conférence wisselden elkaar op aangename wijze af en een luid applaus na elk nummer bewees wel. hoezeer dit alles bij het publiek in den smaak viel. Het zou ons te ver voeren, alle scènes afzonderlijk te noemen, doch num mers als „Het poederdoosje spreekt" en „Moe ders stem" staken ver uit. boven wat gewoon lijk in dilettanten revues wordt gepresteerd. Doch ook de aardige décors en de vlotte cos tumes van de „Footlight girls" dienen vermeld te worden. Een gezellig bal, onder leiding van den heer van Delden besloot dezen geslaagden feestavond. Lezing over chantage. Voor de Volksuniversiteit. Voor leden der Volksuniversiteit alhier, in- troducé(e)s en verdere belangstellenden hield Zaterdagavond in het gebouw van den Protestantenbond de heer Th. M. Lucas, oud-hoofdinspecteur van politie te 's-Gra- venhage, een lezing over „Chantage en en kele recherche-ervaringen". De spreker, die werd ingeleid door den se cretaris der Haarlemsche Volksuniversiteit, dr. S. B arts tra, begon met te zeggen, dat de begrippen afdreiging (chantage) en af persing vaak met elkaar verward worden, maar dat de wet een groot verschil tusschen belde maakt. Zij bedreigt den afperser met maximaal 9 en den chanteur met maximaal 3 jaar gevangenisstraf. Was het maar an dersom! Want het bestaan van den chan teur is een beleediging voor het menschdom; hij. die geld trekt (en vaak zeer groote som men!) uit fouten en misstappen van zijn medemenschen. die meedoogenloos zijn slachtoffers achtervolgt en hen soms tot zelfmoord drijft, staat van alle misdadigers het laagst. Bestond de doodstraf in ons land, de chanteur zou er zeer zeker voor in aan merking moeten komen. De „werkwijze" van den chanteur berust op de angst van zijn slachtoffers voor schan daal en het komt voor, dat een chanteur, na den dood van een door hem vervolgde, zijn afdreigingspractijken bij de nabestaanden voortzet. De slachtoffers worden meestal g kozen onder de zeer gefortuneerden en de hooge ambtenaren, die naam en positie te verliezen hebben. Bijna altijd zijn het mannen, die deze af schuwelijke practijken uitoefenen, maar on der de individuen uit de onderwereld die hen „assisteeren" zijn ook wel vrouwen. Behalve van deze „hulp" maken de chan teurs ook wel van andere hulpmiddelen ge bruik: oogenschijnlijk onschuldige adverten ties in zekere blaadjes hebben menigeen, die er op schreef, in handen van chanteurs doen vallen. Compromitteerende brieven zijn al een zeer gevaarlijk wapen in handen van den chanteur. Men zij ook zeer voorzichtig met particuliere detectives. Er zijn hier ele menten onder, die in connectie staan met chantageplegers. Wie een zaak aan een par ticulier detective in handen wenscht te geven, doet goed eerst naar soliditeit en be trouwbaarheid van den betrokkene bij de po litie te informeeren. Er is slechts één middel om zich den chanteur, die een eerste poging tot „toena dering" ondernomen heeft, van het lijf te houden: aangifte bij de politie onmiddellijk na deze eerste poging. Men behooeft niet be vreesd te zijn, dat er dan een openbare recht zitting van komt. Zulk een openbare behan deling kan men zelf verhinderen door geen klacht bij de justitie in te dienen. Eenvou dige mededeeling aan de politie (die natuur lijk geen ruchtbaarheid aan de zaak geeft) is voldoende. Want de chanteur is laf en zeer bang voor de politie. Vervolgens deelde spr. nog een en ander mede van zijn ervaringen uit den tijd. toen hij bij de recherche in Rotterdam en Den Haag werkzaam was. Dit gedeelte der lezing werd met licht beelden verduidelijkt. Op Zondag 22 November zal het Russische Nationale Koor „Boyar" onder directie van Dr. Eugen Swerkoff een matinée geven in den Stadsschouwburg. Hieraan werken 27 zangers en zangeressen, solisten en dansers mede.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14