Herdenking Wapenstilstand. ^WEERBERICHT Cursus voor luchtbescherming geopend. M A" A \'D A n 16 NOVEMBER 1936 HAAREEM'S DAGBEAD 2 yKUN/T IN IETÏIREN MUZIEK WALTER GIESEKING. Zati.jagavond ben ik het pianorecital, dat Walter Gieseking te Amsterdam in het Mu- zieklyceum gaf, gaan hooren. Niet omdat de aanplakbiljetten, een verslag citeerend, hem als den „keizer der pianisten" aangekondigd hadden. Dc in het vorige jaar op hoogen leef tijd overleden Wladimir von Pachmann zei van zich zeiven: ,,Je suis le roi des pianistes", Maar dergelijke inofficieele kroningen, die door een enkelen bewonderaar of door den gegadigde zeiven verricht worden, hebben slechts weinig algemeene geldigheid. Met die van Liszt was het anders gesteld: die werd dan ook in zijn tijd weinig aangevochten. Ik wil maar zeggen, dat het geen byzanti- nisme was, dat mij noopte naar het Muziek- lyceum te gaan. De reden was. dat ik het spel van Gieseking, die als een van de meest be- teekenende en markante figuren der tegen woordige pianistengeneratie genoemd wordt, tot dusver alleen van radio-uitzending en grammofoonplaat kende, en dat deze beide hulpmiddelen mij wel van zijn geperfection- neerde techniek, doch niet van zijn artistie ke grootheid hadden kunnen overtuigen. Maar radio-uitzendingen en grammofoonplaten zijn tenslotte niet meer dan surrogaten, net zoo goed als geclicheerde portretten. Hoe deze laatste misleiden kunnen, bleek me toen ik Gieseking in levenden lijve zag, en nog meer toen ik na afloop van het recital met hem sprak. Afgaande op de bekende clichés had ik me een klein mannetje voorgesteld met een krans van zwarte haren rond den kalen sche del. een druk en geestdriftig prater met leven dige gebaren. En wat ik zag, was een groote, stoere Germaan. De kale schedel was er, maar de omlijstende, reeds grijzende haren van dezen veertiger verriedden een blond verleden. En het oratorische talent, dat hij openbaarde, zou hem geen candidatuur in een volksvertegenwoordiging verschaffen: zijn weinige woorden kwamen langzaam over zijn lippen en waren niet belangrijk. Dit mag echter geen criterium zijn, want Gieseking had een zeer omvattend en zwaar program ma ten gehoore gebracht en was begrijpelij kerwijze vermoeid. Ook wat ik omtrent zijn speelgestes ver wacht had, was onjuist. Ik had gedacht een voorbeeld van pianistische rust te zullen zien: in werkelijkheid was hij een en al bewegelijk heid. Doch dit alles is van ondergeschikte be- teekenis en van heelemaal geen beteekenis voor de waardebepaling van zijn kunstenaar schap. Wat dit betreft ben ik blij, dat ik hem nu eens zelf heb hooren spelen. Gieseking's spel is wel het meest gave, dat ik tot dusver gehoord heb. Een techniek, die alles wat denkbaar is beheerscht, een absolute trefzekerheid; een allerfijnste gradatie in de dynamische nuances van de meest subtiele pianissimo's tot de meest geweldige geluids golven, die echter nooit tot ruwheid ontaard den; een prachtig legato en even prachtig staccato: een pianistisch stijlgevoel, dat bij een Partita van Bach den klank van een cla vecin, bij een werk van Liszt dien van een orkest suggereert, dat Schumann in een waas van romantiek hult en Debussy pointilleert. De Partita van Bach hoorde ik vroeger ook eens van Harold Samuel; dez espeelde haar meer als pianomuziek, in tegenstelling met Gieseking. die de strengheid van het clavecin op den vleugel overbracht en wiens pedaal- gebruik veel discreter en geraffineerder was. En welk een duidelijkheid In de stemvoeringen b.v. in het fugato der Toccata; welk een zingende toon in de Aria, welk een rythmische precizie in de uitvoering der versieringen en fiorituren! Schumann's „Davidsbündlertanze" konden ondanks hun lengte en de eindelooze herha lingen, door Gieseking's vertolking althans in pianistisch opzicht van begin tot eind boeien. Bij minder sublieme weergave zouden deze ontboezemingen van ,„Florestan'en ,Euse- bius" (twee schuilnamen van Schumann) ons gerekt en ten deele verouderd geleken heb ben. Dit zou men ook van Liszt's ,Bénédiction de Dieu dans la solitude'(een der .Harmo nies poétiques et réligieuses'kunnen zeggen. Van Debussy speelde hij o.m. de betrekkelijk zelden ten gehoore gebrachte Cloches a tra vers les feuilles'de ironische .Masques'en het subtiele .Mouvement'van Liszt ook nog een der Petrasca sonnetten en de ,Jeux d'eau a la villa d'Este' In dit alles heb ik Gieseking's spel in hooge mate bewonderd. Daarbij moet ik zeg gen dat de ontelbare détails mij meer geboeid hebben dan de groote lijnen. Ik kreeg niet den indruk dat Gieseking een groot bouw meester is. Trouwens: zijn programma was daar ook niet naar. Zijn spel sleepte mij niet mee. maar het boeide door de eindelooze reeks van pianistische schoonheden, door de ver scheidenheid van klank, die hij uit den zeer mooien maar al vrij spoedig ontstemden en niet gecorrigeerden Grotrianvleugel wist te tooveren, door den rijkdom der dynamische en agogische schakeeringen, door de schitte ring van figuren en passages, en het verwekte mijn eerbied door zijn piëteit jegens alles wat in den notentekst staat. Een .Keizer der pianisten'In pianistisch opzicht zeker. Dat beweés hij zelfs met het kleine .Moment musical'van Schubert, dat hij, toen de stampvolle zaal hem maar bleef toejuichen, als toegift schonk. Het is te hopen, dat we Gieseking ook eens in Haarlem te hooren zullen krijgen. K. DE JONG AGENDA MAANDAG 16 NOVEMBER Gemeentelijk Concertgebouw: Orgelconcert duard Rechlin. 8 uur Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 ninuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: „Dollarprinsessen" met Bette Davis en. George Brent, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „The King steps out" met Grace Moore in de hoofdrol. Op het too- neel: Linga-Singh, Oostersche mysteriën 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater; Werner Baxter in „Vogelvrij" 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Onschuldige Meisjes", naar het tooneelwerk van Lilian Hellman, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DINSDAG 17 NOVEMBER Gemeentelijke Concertzaal: tweede Bach- concert. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Het Vredesspel Chanson Triste Ter herdenking van den Wapenstilstand in 1918 had de Haarlemsche Vredesraad de Vre desspelers uit Utrecht uitgenoodigd Zondag avond in het Gemeentelijk Concertgebouw een opvoering te geven van het vredesspel „Chan son Triste", aan welke opvoering redevoe ringen van mevrouw H. van GeunsGodfried uit Sappemeer en den heer Dr. Garmt Stuive ling uit Hilversum voorafgingen. De heer DInaux, voorzitter van den Haar lemsehen Vredesraad opende dezen herden kingsavond met een kort woord. Hoe ver schillend van levensbeschouwingen de in het concertgebouw aanwezigen ook mochten zijn, allen hadden zij den zelfden wil, namelijk den weg naar den ondergang te versperren. De laatste jaren hebben beangstigend gedemon streerd. dat de vrede in gevaar is. Spreker was er echter van overtuigd, dat de pacifisten in Haarlem hun plicht zouden doen. Mevrouw van GeunsGodfried begon met te zeggen, dat de vraagstukken van het ge weld en de werkloosheid zeer actueel zijn. De burgeroorlog in Spanje vooral heeft de menschen wakker geschud. Het wapengeweld is ten top gevoerd en het nationalisme viert hoogtij. Een bewijs daarvan zag spreekster in het militair vertoon, waarmee de wapenstil standdag in Engeland. Frankrijk en België was gevierd. Mevrouw van Geuns was voor de ab solute afwijzing van het geweld en beriep zich daarvoor op de historie. Reeds 3000 jaar vóór het begin onzer jaartelling werd in China dienstweigering gepropageerd. Ook de profeten der Egyptenaren en die der Joden predikten ge weldloosheid. En het Christendom bracht het „Vrede zij met u". Maar de menschheid heeft het Christendom niet toegepast en hoe langer hoe meer werd de leer van het geweld gepre dikt. Na 1918 was men algemeen tegen den oor log, maar de vredesdaad bleef uit. Er kwam geen ontwapening en nu zitten wij midden in een nieuwen bewapeningswedloop. Twee mil- lioen arbeiders werken dagelijks 24 uur in de wapenindustrie. Het volk moet echter leeren, dat er andere middelen zijn om geschillen te beslechten, na melijk die van de geestelijke weerbaarheid. Het is geen lafheid, als men de stem van zijn geweten volgt en weigert wapens te maken of te vervoeren. Spreekster herinnerde aan het voorbeeld, hetwelk Finland, dat in 1902 wei gerde de dienstplichtwet uit te voeren, had ge geven, aan de Argentijnsche arbeidersbewe ging in 1917, die door staking de oorlogsver klaring aan Duitsehland onmogelijk had ge maakt. De pacifisten willen de cultuur helpen bewaren; zij willen opbouwen, niet vernieti gen. De weg was moeilijk, maar spreekster deed een beroep op allen, op de jeugd, op de mannen en vooral op de moeders om pal te staan voor dat ideaal. De tweede spreker, Dr. Garmt Stuiveling, begon met te zeggen, dat de held'envereering dat wil zeggen de vereering van den soldaat in de laatste jaren hoe langer hoe meer vooral in Duitsehland wordt aangekweekt. Zoo wel in de kunst als in de wetenschap, wordt tegenwoordig alles gedaan en dat niet alleen in Duitsehland ter verheerlijking en tot voorbereiding van den oorlog. Wie weet nog, wat er in de laboratoria wordt klaar gemaakt? Dr. Garmt Stuiveling had gelezen, dat er 1100 bekende en misschien nog wel 1100 onbekende gifgassen waren. Zoo ver zijn wij al zegt spreker dat in een Nederlandsch militair blad strijdgassen worden verdedigd als een moreel middel om de burgerbevolking te intimid'eeren en dat generaal Snijders in een vergadering erkent, dat de komende oorlog zonder oorlogsverkla ring zal beginnen. En het boek van Bono over den oorlog in Abessynië laat zien hoe Italië dezen oorlog geprovoceerd heeft. Hoe beschamend dit boek moge zijn, de menschheid zwijgt. De oorlog van tegenwoor dig is volgens spreker van een satanisch sa disme. Er wordt stelselmatig angst gekweekt, voor het fascisme, zoowel als voor het communisme. Sinds 1925 zijn met uitzondering van 1932, toen Henderson's invloed nog woog de be dragen voor oorlogstoebereiding stelselmatig van jaar tot jaar toegenomen. Wat de wereld noodig heeft, is verdraag zaamheid. Wij moeten verdraagzaamheid voe len als een levende kracht. Geen enkele waar de is ooit beschermd door oorlogsgeweld. De volkeren worden op verkeerde wegen geleid met al dat gepraat over moed en opoffering van den soldaat. Er is volgens spreker maar één heldenmoed, namelijk de heldenmoed van het,individu. Ook in ons land meent Dr. Garmt Stuiveling worden wij geestelijk en psychisch hoe langer hoe meer voorbereid voor den oorlog. Hij zag het bewijs daarvan in het congres van Nationaal Herstel. Op die wijze gaan ook wij onverbiddelijk naar den afgrond. Er zijn, volgens spreker, maar 2 wegen: die van het radicaal militairisane of van het radicaal pacifisme. De pacifisten willen de cultuur van Europa redden en hun hoop blijft gevestigd op de kleine kans, dat de mensch heid zich ten slotte toch nog zal hervinden. Na de pauze kwam de opvoering van het vre_ desspel „Chanson Triste" door de Utrechtsche Vredesspelers. In dit spel wordt een dichter in den oorlog geplaatst tusschen den schijn van heldenmoed en opoffering en de werke lijkheid van het brute, alles vernietigend ge weld. Om de waarheid t-e leeren kennen, wil hij den oorlog zelf beleven en dan wordt het hem helder en klaar, dat de oorlog enkel ver nietiging brengt. De stemmen der dooden ver kondigen de waarheid en zeggen, dat zij voor niets gestorven zijn. Het slot is, dat het volk in eenheid zioh hervindt en den roep om vrede laat hooren. De bedoelingen van den schrijver mogen nobel en goed zijn, wij meenen toch te moeten zeggen, dat de bewerking al te oppervlakkig en te dilettantisch is voor een dergelijk groot probleem. De leider, de heer Karei Pekelha ring, zeide in zijn met vurig enthousiasme uit gesproken voorwoord, dat wij stuk en opvoe ring niet naar de artistieke waarde, maar al leen naar den tendenz moesten beoordeelen. Wij willen ons daar dan ook maar aan houden. Voor de opvoering van een dergelijk leeken- spel wordt meer vereischt dan geestdrift en goeden wil. Wij meenex^ dat de Utrechtsche Vredesspelers zich overschatten met van hun vredeswil te willen getuigen in een spel. Maal laten wij hun goede bedoeling apprecieeren, al mogen wij dan niet verhelen, dat de groote waarde van dezen avond lag in het gesproken woord vóór de pauze van mevrouw Van GeunsGodfried en vooral van Dr. Garmt Stuiveling, die op zoo klare wijze aantoonde naar welk een catastrophe Europa gaat, wan neer de volken niet bij tijds hun „halt" toe roepen aan hen, die ons in een nieuwen oorlog willen storten. J. B. SCHUIL. INSTALLATIE MR. L. VLIEG ENTILART. Dinsdagmorgen om half elf zal in de zit tingszaal van de Rechtbank te Haarlem de installatie plaats vinden van Mr. L. Vlie- genthart als rechter aan de Rechtbank te Haarlem. De Bilt voorspelt: Matigen, later weer toenemen den Noord westelijken tot Zuidwestelijken wind, tijdelijk opklarend, later weer toenemen de bewolking, met kans op regen. Weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 772.4 m.M. te Toulouse. Laagste 749.5 m.M. te Skagen. De hooge drukking, die tot Zondagmorgen toenam, is daarna snel Zuidwaarts getrokken, bij de nadering van een diepe depressie, die in den nacht storm en regen bracht. Na een rug van hooge drukking, volgt een andere depressie ten Westen van Ierland. Ter wijl Schotland opklarend weer heeft, regent het al weer in Zuid-ierland en regent het nog om het Kanaal en tot diep in Frankrijk, waar de wind nog krachtig bleef. Ook Duitsehland heeft nog krachtigen tot stormachtigen wind. met regen vooral in het Noorden. In Scandi navië kwam nog matige vorst voor en vormde zich hooge drukking in het Noorden, het Zui den kwam echter onder invloed van de de pressie en heeft regen bij Oostelijke winden. In de bovenlucht werd het kouder en droger, zoodat de Alpentoppen helder zijn. Na een korte opklaring is weer toenemende wind en regen te wachten. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 756 m.M. Strand van gister 760 m.M. Neiging: Achteruitgang. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112. HOOG WATER TE ZANDVOORT Dinsdag v.m. 4.22 urn:; n.m. 16.34 uur. Strand berijdbaar van 9.3014.30 uur. „Rijdende broodwinkels" in Haarlem's straten. Nieuwigheid van N.V. Vermaat's Bakkerijen. Aan de Paul Krugerkade in Haarlem-Noord is een modern bakkerijbedrijf ingericht. De N.V. Vermaat's Bakkerijen hebben hier een technische uitstekend geoutilleerde brood bakkerij geopend, 'die z.g. semi-automatisch werkt. Het deeg wordt machinaal gekneed, vervolgens machinaal afgewogen en „opge bold". Dan komt pas de menschelijke hand er aan te pas. om het deeg in de vormen te zetten en naar den grooten oven te brengen, waar het tenslotte tot brooden gebakken wordt. Maar eerst na deze bewerking begint het zeer bijzondere van deze bakkerij en dat is de distributiemethode. De directie van de firma Vermaat is van meening, dat hierop een aanmerkelijke be sparing kan worden aangebracht, die den afnemers ten goede komt. In plaats van het oude systeem van het bakkerskarretje, dat door handenkracht bewogen van den eenen klant naar den anderen rolt zal de firma Veripaat een aantal „rijdende winkels" de stad insturen. In fraaie Fort-autobussen, in gericht als winkels met een étalage, een „toonbank" en voorzien van een groote sor teering brood en beschuit, rijden eenige vriendelijke verkoopsters van straat naar straat, van wijk naar wijk. Wie de broodauto in de buurt ziet, komt naar buiten en koopt aan den wagen, wat hij noodig heeft. De klanten moeten zich deze kleine moeite ge troosten: de brooden worden niet meer aan de deur afgeleverd, maar moeten aan de auto. die steeds op denzelfden tijd op dezelf de punten zal verschijnen, gehaald worden. Tegenover dit kleine ongemak staat echter het zeer zeker niet te onderschatten, en in dezen tijd den doorslag gevenden voordeel, dat de prijs van het brood aanmerkelijk la ger is. Deze lage prijs is mogelijk juist door deze vereenvoudigde distributiemethode. Ook het bezwaar van een gewonen winkel op een min of meer centraal gelegen punt, wordt hierdoor ondervangen. De menschen behoeven niet meer naar den winkel te gaan, waar de winkel komt naar hun toe. Haarlem is voor deze nieuwigheid uitgeko zen, omdat door den bouw van de stad lage huizen in uitgestrekte woonwijken, dit systeem hier de b este kans van slagen heeft. Ongetwijfeld zullen de Haarlemmers, als zij van den schrik van zoo'n moderne me thode bekomen zijn (want zij hebben nu een maal den naam graag de kat uit den boom te willen kijken) een gretig gebruik gaan maken van het brood, dat per „rijdende win kel" tot voor hun huizen wordt aangevoerd Morgen zullen de wagens voor het eerst rijden. Minister De Wilde houdt de openingsrede. lamioier De Wilde spi 1 ue openingsrede uit. OOSTENRIJKSCHE VEREENIGING. De Oostenrijksche vereeniging heeft Zon dagavond een propagandabijeenkomst ge houden in gebouw St.-Bavo. Na een openingswoord van den leider, den heer I. Fr. Pfanzer, werden de Bundeahymne en het Wilhelmus gezongen. Daarop werd een boerencomedie opgevoerd, waarop nog eenige tooneelstukjes volgden! Het I-Iaarlemsch Salon Ensemble verleende op dezen avond zijn medewerking. De zus terverenigingen uit Amsterdam, Den Haag enRotterdam waren dezen avond vertegen woordigd. Aanwezig waren onder anderen: Graf in Franziska Attems—Heiligenkreuz, leidster van de Oostenrijksche meisjesvereeniging in Am sterdam; mevr. M. Portisch, leidster van de meisjesvereeniging in Den Haag; mevr. H. Merkelbach van Enkhuizen, leidster te Rot terdam; Algemeen vertegenwoordiger der Oostenrijksche Bundesbahnen, de heer H. G. Tulp en Pater F. J. P. Loots—Roodnat uit Feldkirch in Oostenrijk. CONTACT-AVOND VOOR INTERNATIO NALE VRIENDSCHAP. De vereeniging voor Internationale Vriend schap en Wereldvrede, afdeeling Haarlem, organiseert op Donderdag 19 November in Dreefzicht een Contact-avond voor Interna tionale Vriendschap. Doel van dezen avond is de groote jeugdgroepen, die elk op haar wijze de toenadering tusschen de volkeren bevorderen, op dezen avond de gelegenheid te geven zich uit te spreken hoe zij deze taak zien en ten tweede om te komen tot een nau were samenwerking op internationaal ge bied Als sprekers op dezen avond treden op: dr. A. Rinse namens de Padvinderij, de heer W. Sligting namens den Trekkersbond, de heer D. Geluk namens de jeugd in het alge meen en de heer J. A. de Klerk namens de Vereeniging voor Internationale Vriendschap en Wereldvrede. Verder wordt aan dezen avond medege werkt door mevr. Kerkhoff-Pet met declama tie, mej. Lien Cornelissen, zang, en mej. Nel Keyser, die viool-soli ten gehoore zal brengen. In tegenwoordigheid van tal van autoritei ten onder wie de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland jhr. mr. dr. A. Röell, burgemeester en wethouders en de gemeentesecretaris van Haarlem, en generaal P. H. A. deRidder, inspecteur voor de Luchtbescherming, is hedenoch tend te elf uur alhier de eerste cursus in ons land voor luchtbescherming in de voor malige Prins Hendrikschool door den Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. J. A. de Wilde, geopend. Nadat aan den minister waren voorgesteld de leden van het algemeen bestuur der N.V.L. den heer Muller, hoofd van het onderwijs en den heer Jonkheer, het administratief hoofd van den cursus, sprak de voorzitter van de vereeniging, de heer Van Lith een woord van welkom. Welkomstwoord van den heer Van Lith. Het is hier niet de plaats, aldus spr., om een uitvoerige uiteenzetting te geven van het doel en het streven van de Ned, Vereeniging voor Luchtbescherming en ik meen dan ook te kunnen volstaan met te vermelden dat onze vereeniging in overleg met de regeering en met de inspectie voor de luchtbescherming de taak op zich heeft genomen, het publiek in al zijn geledingen voor te lichten en op te voeden met betrekking tot de z.g. zelfbescherminL tegen gevaren uit de lucht en daarbij haar leden, die zich daarvoor beschikbaar- zullen stellen, op te leiden, hetzij als individu, hetzij in groepen, om de plaatselijke en gemeente lijke overheid bij te staan bij de uitvoering van de overheidstaak ten aanzien van de afweer van het luchtgevaar. De N.V.L. is haar werkzaamheden praktisch gesproken sinds een maand begonnen en moet zich haar plaats in onze volksgemeenschap nog veroveren. Dat zij daarbij zal stuiten op tegenwerking, onverschilligheid ,en zorgeloos heid enz. staat wel vast en is ook al tot uiting gekomen, maar ook is reeds gebleken, hoezeer in het geheele land de belangstelling voor het vraagstuk van de luchtbescherming, zoowel bij de autoriteiten als bij de ingezetenen, wordt gewekt en dat in tal van plaatsen de behoefte gevoeld wordt om dat vraagstuk te bestudee- ren en zich aaneen te sluiten, ten einde in dit opzicht te doen wat naar vermogen gedaan kan worden. Wij zijn van dankbaarheid vervuld, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken zich be reid verklaard heeft dezen eersten cursus on der auspiciën van de vereeniging in persoon te openen. Excellentie, wij hebben doorslaande bewij zen ontvangen van uwe belangstelling voor de N.V.L. en van uwe sympathie met haar doel en streven. Wij stellen ook de komst van generaal De Ridder op hoogen prijs. Niet minder is dit het geval met de aanwezigheid van den Commis saris der Koningin in de provincie Noord- Holland. Een woord van bijzonderen dank richt ik hierbij tot burgemeester en wethouders van de gemeente Haarlem, die op zoo uitnemende wijze hebben meegewerkt om het houden van dezen cursus mogelijk te maken door dit fraaie gebouw en de uitstekende localiteit daarin beschikbaar te stellen. Vervolgens noodigde spreker minister De Wilde uit tot het uitspreken van zijn ope ningsrede. Openingsrede minister De Wilde. Voor mij, aldus de minister, Is dit een gaarne aangegrepen gelegenheid om mijn belang stelling te toonen voor de taak, die de ver eeniging op zich heeft genomen. Deze vereeniging, die erkend is als de eenige algemeene en landelijke vereeniging voor luchtbescherming in Nederland, doet thans, wat ik zou willen noemen, -haar eer sten „officieelen" stap voor de bevordering van het inzicht in hetgeen ons volk behoort te doen en te weten ten aanzien van de lucht bescherming. Reeds in den loop van 1935 ontwierp de vereeniging van werkzoekende intellectueelen. afdeeling Haarlem en omstreken, plannen om haar leden op het gebied der luchtbescher ming te bekwamen en verwierf daarbij steun van het gemeentebestuur. Met voldoening heb ik vernomen, dat deze afdeeling zich niet alleen heeft aangesloten bij de Nederlandsche Vereeniging voor lucht bescherming, maar zich geheel beschikbaar- heeft gesteld voor het verleenen van haar medewerking. Deze daad heeft ook sociale be teekenis. Aan het Haarlemsche gemeentebestuur breng ik dank voor de belangstelling, welke het aanstonds voor dit werk heeft betoond. Deze eerste cursus heeft ten doel de daar- j aan deelnemende hoofden van de luchtbe scherming een duidelijk inzicht te geven in alle zaken waarover die hoofden een goed onderlegd oordeel moeten hebben, willen zij de functie, waartoe zij door den burgemeester zijn, naar behooren kunnen vervullen.. De hoofden toch hebben In de onderschei dene gemeenten een belangrijke taak te ver vullen. Zij moeten daar de dragers zijn van de luchtbeschermingsgedachte. Van hen moet activiteit uitgaan. Aan organiseerend talent, mag het hun niet ontbreken. Zij moeten in staat zijn. anderen te bekwamen In het ver leenen van hulpdiensten. Maar bovenal be hoort van hen uit te gaan een moreele drang op de geheele bevolldng, om al datgene te doen wat noodzakelijk is bij een luchtaanval. Slagen zij in hun pogen, prikkelen zij met goed resultaat het particulier initiatief, dan zal het gevolg niet uitblijven. Dan komen er steeds meer plaatselijke luchtbeschermings- vereenigingen en op haar beurt zullen deze weder, gerugsteund door de algemeene ver eeniging, de taak der hoofden van den Lucht beschermingsdienst vergemakkelijken. Het programma, dat gij, cursisten, op dezen cursus zult doorloopen, is veelomvattend. De docenten zullen zich beijveren de leerstof zoo duidelijk en beknopt mogelijk voor te dragen. Hun bekwaamheid is een waarborg, dat gij hier de noodige kennis zult opdoen omtrent de verschillende vraagstukken, die zich bij de luchtbescherming voordoen, waardoor gij in staat zult zijn in uw gemeente richting en stuur te geven aan het onder de bevolking levend begeeren en de gevaren, die haar uit de lircht bedreigen, zooveel mogelijk af te wenden. Aan de mannen, die zich bereid hebben verklaard, hun kennis en ervaring voor dit doel beschikbaar te stellen, breng ik gaarne een woord van dank en hulde. God verhoede, zoo eindigde de minister, dat ons land ooit het tooneel worde van lucht aanvallen. Of dat gebeuren zal. ligt niet in onze hand. Wij zijn een vredelievend volk. Maar de spanningen in de internationale wereld zijn groot. Het is voorzichtig en ver standig steeds op alles voorbereid te zijn. Dit is zeker: mocht dit onheil over ons vaderland komen, dan zal een goede geleide, wel georganiseerde luchtbeschermingsdienst een der middelen kunnen zijn. om veel leed te voorkomen. Dit was ook de overweging, welke zoo goed als alle leden van de Staten-Generaal er toe bracht hun steun aan de wet op de luchtbescherming te geven. Het is dezelfde overweging welke èn de docenten en de cur sisten er toe gebracht heeft dezen arbeid aan te vatten. Het doel, dat wordt nagestreefd', is dan ook nobel en heilzaam. En hiermede verklaar ik dezen eersten cur sus voor geopend. Nadat de docenten van den cursus, waar van de heer C. A. Muller te Rotterdam het hoofd is. aan den minister zijn voorgesteld, bezichtigde het gezelschap het gebouw. De burgemeester aan het woord De burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk, gaf hierna uiting aan de vreugde van het gemeentebestuur over het feit, dat de eerste cursus voor Luchtbescherming in onze stad is gevestigd en heette die inrichting van harte welkom in Haarlem. Spr. verbond hieraan den wensch, dat een regelmatige voorziening van luchtbescherming ten spoe digste zal zijn verzekerd. „Natuurlijk." zoo eindigde spi'„ „hopen wij allen hartelijk, dat al wat op dezen cursus zal worden onderwezen, den ernstigen toets der werkelijkheid nooit zal behoeven te on dergaan." Na afloop van de plechtigheid werden ver- verschingen rondgediend. De zaal was met tapijten en groen versierd. De redevoeringen werden per radio uitge zonden. „ORPHEUS" WINT. Zaterdag j.I. behaalde het solo-imannen- kwartet, bestaande uit de heeren: le tenor L. Bruin, 2e tenor C. Waagenaar. bariton J. Soe- laart, bas J. Waaning, directeur Nico de Zwaa- ger op den zangwedstrijd te Overschie den eersten prijs A. Trudi Schoop in Haarlem. Het ballet van Trudi Schoop geel. ,.„ndag- avond 22 November een voorstelling in den Stadsschouwburg te Haarlem,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2