m Tandarts vertelt, hoe aanslag van Kunstgebitten te verwijderen. MOOIE FOTO'S MAANDAG 16 NOVEMBER 1936 HAA'REEM'S DAGBEAD 3 Blijvende herinnering aan vorstelijk huwelijk. Voor leerlingen en leerkrachten van aile scholen. Het ligt in het voornemen van de re geering om bij gelegenheid van het a.s. huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard een blijvende herinne ring te doen vervaardigen, die zal worden uitgereikt aan alle leerlingen en leerkrachten van hier te lande ge vestigde inrichtingen van Lager-, (Meer) Uitgebreid Lager-, Middel baar-, Voorbereidend Hooger- en Nij- verheidsonderwijs, de avondcursussen inbegrepen, benevens aan de leerlin gen en leerkrachten van de Neder- landsche scholen te Antwerpen en Brussel en van de Nederlandsche cursussen in Duitschland. Zij zal bestaan in 'n z.g. „rijmprent" een combinatie van een toepasselijk dichterwoord met een zinrijke ver siering in kleurendruk, waartoe in middels opdracht gegeven is aan een dichter en een grafisch kunstenaar. Z. H. Bierbrouwerij gaat reorganiseeren. Het bestuur der Zuid-Hollandsche Bier brouwerij heeft besloten tot een drastische financieele reorganisatie der maatschappij, Het tot aandeelhouders en obligatiehouders gerichte voorstel "houdt in een afstempeling der gewone aandeelen tot 5 pet., der prefe rente aandeelen tot 20 pet. De rente op de 5 pet. obligaties 1926 zal. worden teruggebracht tot 3 pet., die op de 5 pet. obligaties 1917 tot 4 pet. Zoodra de winst zulks toelaat, zal het ontbrekende, resp. 2 pet. en 1 pet, worden betaald. TENTOONSTELLING „SINT LUCAS" GEOPEND. In de eerezaal van het Stedelijk Museum te Amsterdam welke bijkans te klein bleek om alle belangstellenden te bevatten, is Zaterdag middag geopend de tentoonstelling van schil derijen, aquarellen, teekeningen, pastellen, grafische kunst- en beeldhouwwerken van le den der vereeniging „Sint Lucas", aan welke expositie mede luister wordt bijgezet door werken van een groep Poolsche kunstenaars. De voorzitter van „Sint Lucas", de heer Bart Peizel, richtte in zijn openingsrede woorden van dank tot Jhr. Röell, den directeur van het museum voor de prachtige verande ring der zalen en tot de collega's, die de jury der tentoonstelling hebben gevormd. Spr. vroeg voorts de aandacht voor de buitenland- sche inzending. Op deze tentoonstelling zeide hij zult u als gasten schilderijen uit Polen zien. Na in de Fransche taal de collega's uit Warschau te hebben toegesproken, gaf spr. nog een korte beschouwing over de kunst in het algemeen ten beste. Partijraad R.-K. Staatspartij. Rede van Mr. C. Goseling. Mr. c. F Goaeiinff (R.K. Staatsp.) De partijraad d'er R.K. Staatspartij heeft Zaterdag onder voorzitterschap van Mr. C. Goseling te Amsterdam een vergadering ge houden. In verband met de verloving van de Prinses hield de voorzitter een beschouwing over de waarde van het boven de partijen staande koningschap. Het Nederlandsche volk zal niet dulden, zoo zeide hij, dat over de glorie van dit koningschap de schaduw zal worden ge worpen van zichzelf aandienende leiders. De vevoedering zong daarop het Wilhelmus. Hierna sprak Mr. Goseling over „het werk in het parle ment". Terugziende op het afgeloopen parle mentaire jaar, herin nerde spr. aan de mo-, tieven voor de houding der partij tegenover het ontwerp betreffen de de vaste lasten. Zonder daarover ver wijten te doen, moest spr. opmerken, dat de voorbereiding van het ontwerp zoo lang duur de. dat de situatie op de geld- en huizenmarkt, mede onder invloed van dit dreigende ontwerp, intusschen aanmerkelijk slechter was gewor den. Waarom heeft de partij niet den stelregel gevolgd„beter een half ei dan een leege dop". Spr. citeerde zijn rede, bij de behandeling in de Kamer uitgesproken, waarin hij de nadee- lige gevolgen van maatregelen, die slechts een gedeelte van de moeilijkheden regelen en daar om slechts verschuivingen en nieuwe moeilijk heden opriepen, beschreef. Spr. verheugde zich over de eensgezinde houding der katholieke Eerste Kamer-fractie bij de behandeling van de wijziging in de steunregeling. Het zou na aanneming der motie-De Bruyn een nutteloos vertoon ge weest zijn opnieuw een interpellatie in de Tweede Kamer te houden. Tegenover de zittende regeering staat de fractie, naar Mr. Goseling verklaarde, welwil lend, zoolang de regeering haar liefste wen- schen en haar beginselen niet met voeten treedt. Nu de rijksbegrooting in behandeling is, moest spr. zich over dit onderwerp beperken. Samenwerking van partijen vooraf komt nooit ter sprake. Samenwerking geschiedt slechts via een kabinet of via de fracties. Spr. kon er niet veel van zeggen, doch wilde verklaren, dat de partij haar fierheid volkomen zou handhaven. De partij, die de sterkste is, draagt de groot ste verantwoordelijkheid. Eerst na de verkie zingen, als men met de stukken in de hand kan zien waar hét heen kan gaan, kan over eventueele samenwerking worden beslist. Ook in het negatieve, namelijk hetgeen de partij niet kan doen. kan niets worden beslist op dit oogenblik. Erover te twisten kan op dit oogen- blik niet baten. De partij kan gerust zijn, dat de leiding voor niemand op de knieën zal gaan en achter niemand aan zal loopen. In het tweede deel van zijn rede sprak Mr. Goseling over „het werk der partij". Het gaat er z.i. nu meer dan ooit om, te toonen dat het volk bereid is een gezonden volksinvloed te handhaven. Er is alle reden om met vertrouwen het werk voort te zetten. Spr. eindigde mee de woorden: „Wij blijven één en sterk voor Nederland, doch mede voor Congres Nationaal Herstel. „Het wereldgevaar van het bolsjewisme". Zaterdag is in den Dierentuin te 's Gra- venhage het congres van het Verbond voor Nationaal Herstel voortgezet. Thans was het woord aan den heer J. C. J. Kempees uit Bennekom over „de staatkun dige beginselen der organisch-corporatieve gedachte". Na uiteen gezet te hebben de verkeerde ontwikkeling, die zijns inziens het parlemen taire stelsel in ons land genomen heeft, zeide spr., dat op deze ontwikkeling de kroon werd gezet door de verandering van het algemeen evenredig kiesrecht en de onaantastbare fi nancieele positie van den beroeps-volksver tegenwoordiger in de grondwet van 1922. Tegen dit verworden van het parlementair stelsel begint in den lande verzet te rijzen. Ook het Verbond voor Nationaal Herstel, hoewel zich scherp keerende tegen elke dicta tuur-gedachte, neemt daartegen stelling. In art. 2 van zijn statuten wordt gesproken over „aanvaarding van het organisch-corporatief element in onze staatsinrichting, in het kader van de nationale gedachte, als middel tot be strijding van het verworden parlementair- democratische stelsel. Over het sociaal-economische gedeelte dei- corporatieve gedachte sprak dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn. Spreker zag de huidige crisis ten deele als een conjunctuur-crisis: maar vooral als een structuur-crisis, zooals de geschiedenis der menschheid die nooit heeft gekend, Spr. meende, dat de oplossing moest wor den gezocht in een nieuwe sociale ordening, die den socialen vrede waarborgt. Staking, die reeds in 1929 in 53 pet. der collectieve arbeidsovereenkomsten waarbij 63 pet. der arbeiders waren aangesloten, verboden was, moet bij de wet strafbaar worden gesteld. Daarnaast moet door uitbouwen en het bin dend- en onverbindend verklaren van de col lectieve arbeidsovereenkomst meer uniformi teit in productie en arbeidsvoorwaarden komen. Voorts dient door instelling van een arbeidsmagistratuur de vakvereeniging, die thans op den grondslag van den klassenstrijd staat, omgebouwd te worden tot arbeidsge meenschap die zich stelt op de basis van handhavers van den socialen vrede en die der nationale gedachte in den strijd om ons volksbestaan als leidende gedachte aan vaardt. Mr. dr. H. H. A. van Gybland Oosterhoff voerde het woord over „Het wereldgevaar van het bolsjewisme". Tot een Amerikaanschen journalist heeft onlangs Stalin gezegd, dat Sovjet-Moskou niet aan wereldrevolutie dacht. Dit typeerde, naar het oordeel van spr. Moskou. Tegen den niet-Bolsjewiek is elk middel toegelaten: van de oogenschijnlijk zachtste, doch daarom misleidendste, tot de meest wreede en bloe dige. Want van de wereldrevolutie gaat Mos kou uit. Dimitrof, de Bulgaarsche terrorist, is de vader van de camouflage, welke thans ge volgd wordt. Zich in gevaar gebracht achten de door Japan en Duitschland. zocht Sovjet- Rusland bovendien naar bondgenooten. Het vond die in Frankrijk, welk land Moskou in den Volkenbond bracht en dat daarna een militair verdrag met Moskou sloot, terwijl vervolgens Tsjecho-Slowakije zich bereid toonde, den springplank voor Moskou naar het westen te worden. In 1929 werd volgens spr. voor het Sovjet- leger uitgegeven 850 millioen roebel, heden 14.8 milliard, dus vijftien maal meer. In zijn geheel bedraagt het Russische leger, welks soldaten de eed aan de wereldrevolutie afleg gen, 12 millioen man, technisch uitnemend uitgerust met vliegtuigen en bommenwerpers 10 millioen boeren moesten verhongeren om dit te bereiken, wijl de beschikbare middelen voor het leger werden gebruikt. De Volkenbond moet, zoo zeide spr. in dienst worden gesteld voor dit doel en onder de hegomonie van Rusland worden gebracht. Het moet zgn. een bond van volkeren, d.w.z. van Roode vakbonden worden. Men zou volgens mr. van Gybland Ooster hoff voor dit alles groot respect kunnen heb ben, indien het doel niet zoo duivelsch was, want dat doel beteekent het loslaten van de onderwereld op elke beschaving. Tenslotte was het woord aan den alge meen-secretaris van het verbond dr. W. Em- mens, over: „Wat wij dus willen". Het belangrijkste van wat wij willen, zegt spr. is de omzetting van den geest van ons volk. Naar buiten toe willen wij den vrede, doch wij willen ook een weermacht om ons als vrij en zelfstandig volk te kunnen hand haven en ons rijk hier en over zee te kunnen behouden. Bij de beantwoording van ingekomen vra gen deelde de heer van Gybland Oosterhoff mede. dat het hoofdbestuur besloten heeft het volgend jaar weer aan de verkiezingen deel te nemen. "MS griep DRE1GT WYBERT, als Uw8buurman «rUP^ J® (Adv. Ingez. Med.) Vrijgezellenbelasting weer aan de orde. Een departementale commissie bestudeert op het oogenblik de mogelijkheid van heffing eener vrijgezellenbelasting. Zooals men zich zal herinneren, is deze kwestie vroeger ook al eens aan de orde geweest, doch toen om veler lei redenen onuitvoerbaar geacht. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDER HERSTELLINGS- EN VACANTIE- KOLONIES. Zaterdagmiddag kwam het centraal Ge nootschap voor kinderher,stellings- en va kantiekolonies in het American hotel te Am sterdam in buitengewone algemeene verga dering bijeen ter verkiezing van twee leden van het hoofdbestuur: één lid in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van den heer Th. M. Ketelaar en één lid wegens uit breiding van bedoeld bestuur. In de vacature-Ketelaar werd met alge meene stemmen gekozen de heer mr. Th. Limperg, advocaat en procureur te Amster dam en tot nieuw lid. eveneens met alge meene stemmen, mevrouw de wed. M. Kete laar-van Goch, eveneens te Amsterdam. ,,VeIe jaren", zoo schrijft een bekend tandarts. „was hel mij niet mogelijk een pasta of poeder aan tc bevelen om kunstgebitten schoon te houden. Juist ontving ik Uio monster Steradenl op tijd, om er de proef mee te nemen op een zeer zwart gebit. Gisteren avond legde ik het gebit in water, waarin ik Uw monster oploste en vond hedenoch tend tot mgn groote verba zing, dat het volkomen ge reinigd was!" Ongeacht hoe verkleurd of oud Uw kunst gebit is, Steradent garan deert om het even schoon, frisch en natuurlijk te maken als op den eersten dag, d3t U het kocht - en het zal zoo blijven. Vlekken verdwijnen bij tooverslag; zelfs de zwartste jarenlange aanslag van tabak verdwijnt volkomen na enkele behande lingen. Uw gebit herkrijgt de gezonde, rose vleesch- kleur. Doffe, geelgetinte tanden worden helder, wit-glanzend en aantrekkelijk. Dit krachtig steri- liseerende middel zuivert Uw gebit, verwijdert allen slijmerigen aanslag en geeft een koelen, verfris- schenden smaak. Geen borstelen, geen .zuren. Vol komen onschadelijk voor elk soort kunstgebit. Te vredenheid onder restitutie-garantie gewaarborgd. Prijs f 0.50 en f 0.90. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten, of franco toezending door G. Lindner Co., Singel 115, Amsterdam-C. (Adv. Ingez. Med.) DOOR EEN AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. De 58-jarige veehandelaar P. Dekker uit _.-Schanvoude is. terwijl hij op den rijksweg langs het Noord-Hollandsch Kanaal te Burger vlotbrug (gemeente Zijpe) fietste, door een hem achterop rijdende auto uit den Haag aangereden en op slag gedood. Slecht vooruitzicht voor Lloyd-personeel. Bij nieuwen exploitatievorm weinig mcnschen noodig;. In het antwoord van minister Gelissen aan de Tweede Kamer over de begrooting van Han del, Nijverheid en Scheepvaart wordt omtrent de Kon. Holl. Lloy-d gezegd: De voortzetting van den dienst Amsterdam •Zuid-Amerika, welke door een combinatie van Wm. H. Mulder Co. en de Kon. Ned. Stoomboot Mij. zou worden geëxploiteerd, is slechts mogelijk bij een zeer economische exploitatie, die gezocht wordt in het inschake len van het bedrijf in een ander groot bestaand bedrijf. Hierdoor wordt een belangrijke bespa- op personeelskosten verkregen. Het is dus duidelijk, dat slechts een klein deel van het oude personeel noodig zal zijn voor den nieuwen exploitatievorm. De pensioengerechtigden zullen het hun toe komende percentage bij liquidatie bekomen van de concurrente vordering, die zij uit hoof de van de pensioenverplichtingen op den boe del kunnen doen gelden. Mede in verband met de monetaire maat- regelen er hun gevolgen kan een volledig over- de"eer van den Koning der koningen, wiens j zicht van de financieele verhouding tusschenl dienst alleen den menschen waarheid en vrij- den Staat en den K. H. L. nog niet worden ge heid bren&t". geven. Werkloosheidspercentage niet gestegen. In de laatste week van October. Nog slechts gering verschil met 1935. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week 26 t.m. 31 October 1936 het aantal leden van ingevolge het werk loosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereeni- gingen bedrceg; 531.100, hieronder zijn begre pen 74.100 landarbeiders, te wier aanzien in de maanden Mei t.m. November geen gegevens aangaande de werkloosheid ontvangen worden. Van de 457.000 verzekerden, niet behoorende tot de landarbeiders, waren geheel werkloos In de week 26 t.m. 31 October 193*6: 28.7 oCt., in de vorige verslagweek (5 t.m. 10 October 1936)28.7 pCt.. in de overeenkomstige ver- slagweek van 1935: 28.6 pCt„ in de overeen komstige verslagweek van 1934: 25.3 pCt. Bij 1058 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 31 October 1936 in to taal 408.500 werkzoekenden ingeschreven, on der wie 385.931 mannen. Van deze werkzoeken den waren er 392.658 werkloos, onder wie 375.014 mannen. Indische gepensionneerden protesteeren. Tegen hei-berekening der pensioenen. De Bond van Gepensionneerde Burgerlijke Landsdienaren en Locale Ambtenaren in Ne- derlandsch-Indië heeft te Amsterdam een openbare vergadering gehouden, gericht te gen de herberekening der Indische pensioe nen. De heer I-I. J. Mollen, bestuurslid van den Bond critiseerde in een inleiding scherp het feit, dat de regeering de minimaal-gepen- sionneerden uit de periode vóór de hausse rechtvaardigheid, waartoe zij reeds lang ver- nlicht was, thans wil gaan betrachten, maar op kosten van de andere gepension neerden Doordat de ..herberekening" aan het par lement. is voorgelegd en dus "door de hoogste macht in den staat zal worden verordineerd, is zelfs een beroep op den rechter onmoee- li.ik geworden. Er zijn zoo onnoemelijk veel bezwaren te gen dit wetsontwerp, dat er volgens spr. slechts één goede weg te bewandelen is. die. welke de Volksraad heeft aangegeven: ver- •veroins van dit voorstel. Uit, de vergadering werd dit betoog krach- "z ondersteun, waarbij algemeene in stemming met het standpunt van den heer Mollen bleek. Scherper toezicht op electrische toestellen. Evenals op materialen. Wettelijke regeling overwogen. Aan alle electriciteitsbedrijven in Nederland heeft de minister van Waterstaat het volgen de schrijven gericht: De electriciteitsbedrijven hier te lande plegen zooveel mogelijk ervoor te waken, dat voor de op hun netten aangesloten installaties deugdelijke electrotechnische materialen en toe stellen worden gebruikt in het Delang eener veilige en doelmatige elect-ri- citeitsvoorziening. Ten einde op af doende wijze gebruikmaking van elec trotechnische toestellen en materia len, welke, wegens lage prijzen, groote aantrekkelijkheid bezitten, maar die als zeer ondeugdelijk moeten worden beschouwd, te voorkomen, overweeg ik de totstandkoming van een wette lijke regeling ter zake te bevorderen. Aangezien elders genomen maatregelen het vermoeden wettigen, dat het aanbod van on deugdelijke materialen in de naaste toekomst zal toenemen, verzoek ik uw medewerking tot bestrijding van het aangeduide kwaad, door een zoo noodig verscherpt toezicht op en keu ring van de hoedanigheid der materialen en toestellen, die in electrische installaties in uw verzorgingsgebied worden gebezigd. Het verdient aanbeveling de betrokken krin gen van handel en industrie en zoo mogelijk ook de verbruikers van electrische energie te waarschuwen; ten einde te voorkomen, dat, indien te zijner tijd een wettelijke regeling op dit punt tot stand mocht komen, het inmid dels aangeschafte of in voorraad genomen materiaal waardeloos zou zijn. Weldadigheidszegels komen weer. Van 1 December tot 5 Januari verkrijgbaar. Van 1 December tot en met 5 Jan. a.s. zullen op de postkantoren we derom weldadigheidszegels verkrijg baar worden gesteld, waarvan de netto opbrengst boven de frankeer- waarde ten bate komt van het be scherming- en hulpbehoevend kind. Evenals vorige jaren worden de zegels uit gegeven met een frankeerwaarde van resp. lVz, 5 6 en 12 1/2 cent en een verkoopprijs van resp. 3, 8 10 en 16 cent. De kleur van de zegels is respectievelijk grijs, groen, roodbruin en blauw. Zij dragen in alle waarden dezelfde afbeelding: een bazuin-engeltje, afgezant der kinderen, dat de menschen oproept tot een extra gave voor het misdeelde kind. i De zegels zijn ontworpen door den kunst schilder J. Sjollema te Amsterdam. Ze zijn vervaardigd in rotogravure. De afmeting van het beeldvlak is 18 bij 27 m.M. De geldigheidsduur voor frankeering loopt tot en met 31 December 1941. Heffing op boter verlaagd. Met 5 cent per K.G. De heffing op boter en de vervoer- vergunningen voor buitenlandsche boter is voor de week van 1521 No vember vastgesteld op 75 cent per K.G.. behoudens tusschentijdsche wij zigingen. De heffing is dus 5 cent lager geworden, doch de Leeuwarder commissienoteering in de twee laatste weken 11 cent hooger ge worden, zoodat deze stijging niet door de verlaging van de heffing wordt gecompen seerd. Blauwe Donau-Express in winterslaap. Lijn naar Praag wordt 24 November gesloten. Lijn 676, de officieele benaming der lucht- verbinding van Amsterdam met Praag, welke gevlogen wordt door de K. L. M. en de Tsje chen, zou den 21sten Nov. gesloten worden, totdat de blauwe Donau de stalen vogels in het voorjaar weer naar zijn oevers lokt. Want de Praagsehe lijn is in feite een on derdeel van de blauwe Donau-expres: Am sterdamPraagWeenenBoedapest. In Oc- ctober werd de laatste draad van dit net in trokken, daarna gingen de K. L. M -vliegtui gen niet verder dan Praag, waar de Duit- schers (Deutsche Lufthansa), de Tsjechen Ceskoslovenska Letecka Spolecnosti en de Oostenrijkers (Oelag) passagiers en lading overnamen naar den Donau. Voor de verbinding met Praag bleek ech ter zooveel belangstelling te bestaan, dat deze luchtweg nog enkele dagen langer open wordt gehouden en wel tot den 24sten No vember. Prinses Juliana en Prins Bernhard naar Schotland? Na het huwelijk zouden zij daarheen vertrekken. De mogelijkheid bestaat volgens de Crt.. dat de Prins en de Prinses kort na hun hu welijk een reis zullen maken na^r Schotland om daar een deel van de wittebroodsweken door te brengen. Officieele bevestiging hier van heeft het blad echter niet kunnen ver krijgen. Naar verluidt, zou een kastee' ter béschik- j king van het jonge paar worden gesteld door oen Schotsche adellijke familie, waar de Ko ningin en de Prinses verleden jaar gelogeerd hebben. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886 16 November: De Haarlemsche Mannen-Zangver - eeniging „Crescendo" vierde Zaterdag j.l. haar tienjarig bestaan met een feesl- concert in de groote zaal der sociëteit „Vereeniging". De talrijke toehoorders, meest allen genoodigden en kunstlievende leden, werden onthaald op eenige koornum mers, waarmede de vereeniging op ver schillende concoursen in binnen- en buitenland prijzen heeft behaald, en waarvan er twee door een kwartet wer den gezongen. Als solisten traden op mej. J. G. Heyer, concertzangeres uit 's-Hage, en de heer Joh. Steenman, violist te Haarlem. De koren werden ontegenzeggelijk zui ver ten gehoore gebracht en lokten een storm van toejuichingen uit, waarin ook het kwartet ruimschoots deelde. Mej. Heyer, die zoo welwillend haar medewerking verleende, heeft een lief sopraangeluid, ofschoon haar stern- middelen voor een zoo groote zaal, als waarin zij zong, wel wat zwak zijn. Haar timbre is zeer schoon en de wijze van voordracht kan niet anders dan geroemd worden. Het glanspunt van den avond was zeker wel de uitvoering van den heer Steenman. Zijn „Air" van Bach, zijn „Legende" en „Airs Russes" van Wieniawski, wat getuigden zij niet van een bewonderens waardige techniek en buitengewone kunstvaardigheid! Inderdaad, wij Haar lemmers kunnen de aanwinst, die wij in dezen violist hebben verkregen, niet ge noeg waardeeren! Moge de heer Steenman nog vele malen ons met zijn instrument op dus danige wijze in verrukking brengen 1 Weer een luchtverbinding met Zeeland. Op 14 December begint een beperkte dienst. Met ingang van Maandag 14 De cember a.s. zal de K. L. M. den dienst op de Zeelandlijn welke op 11 Oc tober jJ. gestaakt werd op be perkte schaal hervatten. Op genoemden datum wordt op het traject RotterdamHaamstede driemaal per week en wel op Maandag, Woensdag en Zaterdag een dubbeldaagschen dienst ingevoerd. De vliegtuigen vertrekken op die dagen uit Rotterdam te 8.30 en 15.00 uur. en uit Haam stede te 9.05 en 15.35 uur, zoodat zoowel de In woners van Schouwen-Duiveland op één dag heen en weer naar Rotterdam en zij, die dit eiland moeten bezoeken, op één dag heen en terug naar Zierikzee kunnen reizen. Deze dienstregeling is vastgesteld naar aan leiding van zeer vele verzoeken van belangheb benden, die met het stopzetten van den dienst sterk het gemis van een snelverbinding met Schouwen-Duiveland hebben gevoeld. Vakkundige Afwerking en gebruik van prima materiaal geven Laat ons 1 maal Uw Film ontw. en afdrukken en U BLIJFT klant N.V. Fotohandel v-h. R. v. d. Werf Groote Houtstraat 102. Grootste keuze Camera's enz. Camera's vanaf f 2.50 (Adv Ingez. Med.) Groote brand in Haarlemmer- Boerderij met oogstopbrengst in de asch gelegd. Zondagmiddag omstreeks half twee werd de brandweer van Hoofddorp gealarmeerd voor een brand die was uitgebroken in de boerde rij van den landbouwer H. P. Munsterman aan den Venneperweg nabij den Aalsmeerderweg en den Leimuiderdijk. Mede door den sterken wind greep het vuur zoo snel om zich heen, dat de landbouwschuur annex woonhuis weldra aan verschillende kanten in lichter laaie stond en ook de in de onmiddellijke nabijheid staan de graanbergen waarin een groot gedeelte van de oogstopbrengst was geborgen bijna tegelijkertijd door het vuur werden aangetast. Aan redden viel dan ook niet meer te denken en de brandweer, die spoedig met de auto spuit op de plaats des onheils verscheen, zag zich al heel spoedig genoodzaakt haar volle aandacht te wijden aan de vele in de omge ving staande huizen, die in den geweldigen vonkenregen als 't ware gehuld waren, doch met geregeld nat-spuiten gespaard bleven. Het vee, dat zich grootendc-els reeds in de stallen bevond, werd in allerijl in veiligheid gebracht. In plaats van zich zoo ver mogelijk te verwijderen, keerden sommige dieren tel kens weder tot bij het terrein van den brand terug. Gelukkig echter werd dit tijdig opge merkt, zoodat- al het vee gespaard bleef. Van den inboedel kon een gedeelte worden gered, alsmede een auto die in de schuur stond. Van de gebouwen, die geheel uitbrandden, bleven slechts een paar muren staan. Ook van de graanbergen bleven niet meer dan een paar puinhoopen over, terwijl vrijwel alle landbouw gereedschappen verloren gingen, De brand is vermoedelijk ontstaan in een bij de hofstede staand schuurtje, waarin bol len gedroogd werden en een brandende kachel stond. Van dit schuurtje met alles wal zich daarin bevond, was al weinig meer to den toen de groote gebouwen en de bergen in brand stonden. Verzekering dekt de schade Ondanks de zware, dikke rookwolken "die het verblijf bij dezen grooten brand, vooral op den Venneperweg, bijna onmogelijk maak te, was de toeloop van nieuwsgierigen, die uit verschillende richtingen per auto. motorrijwiel of per fiets waren toegestroomd, zeer groot Vooral op den ringdijk was er zoo goed cf 'een doorkomen aan NOTARIEEL-EXAMEN. Voor het derde deel van het notarieel- examen zijn geslaagd de hecren H J van den Bnel, te Heemstede, mr. D. de Jong te Haarlem en R. a. P. Roozen, te Overveen

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5