Post-Jubileum. Contract opgezegd. Het Ik&@4&6ti$kst£ 54e 'Jaargang No. 16382 Verschijn1: dagelijks, hehalve óp Zon- en Feestdagen Dinsdag 17 November 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEKEBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post 0.72% Bureaux: Groote Houtstraat 93 O Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 O Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.-, ongeschiktheid f 2000.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger f 30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 1 7 November. Het „Instituut der Publieke Opinie". Dit is een Amerikaansche uitvinding. In een speciale correspondentie wordt ons de vol gende uiteenzetting van de activiteit van dit lichaam gegeven: „Amerika heeft een „Instituut der Publieke Opinie". Dat is een instelling, die de statistiek toepast niet op graanprijzen en olieproductie, maar op een veel moeilijker te definieeren productde Publieke Opinie. Iedere week richt dit instituut zich met vragen van actueelen aard tot het Amerikaansche publiek, en iedere week publiceert het de resultaten van zijn onderzoek. Hierbij wordt een wetenschappe lijke methode gevolgd, die zich onderscheidt van de gebruikelijke werkwijze, waarbij .vra genlijsten aan een zoo groot mogelijk publiek worden gezonden, zoodat men zich gerecht vaardigd acht de ingekomen antwoorden als representatief -voor de geheele bevolking te be schouwen. Het Amerikaansche instituut volgt de omgekeerde methode. Het kiest van te voren zijn „publiek", zóó, dat het de ver schillende bevolkingsgroepen evenredig ver tegenwoordigt. Het gaat hierbij zeer nauw keurig te werk, want daar het over het algemeen een aantal van 100.000 personen voldoende acht om er de publieke opinie van Amerika's millioenenvolk uit af- te leiden, be- teekent een kleine vergissing in de gemaakte selectie een zeer groote vergissing, in het resultaat. Het Instituut heeft zijn grootste succes ge boekt met de voorspellingen over den uitslag van de jongstleden verkiezingen in Amerika. Op grond van antwoorden van 100.000 of 200.000 personen, verkregen door vragenlijsten en door huisbezoek, voorspelde het Instituut een week vóór de verkiezingen, dat het resul taat van de stemmen van 45 millioen Ameri kanen als volgt zou zijn: 40 staten zeker vóór Roosevelt en 5 dubieus, maar zeer wel mogelijk voor Roo sevelt, als de sterke tendenz te zijnen gunste zich ook de laatste week bleef voortzetten. (De verkiezingsuitslag bracht 46 staten voor Roosevelt.) Een meerderheid voor Landon in slechts drie staten. (Landon behaalde een meer derheid in slechts twee.) Het Instituut peilde de publieke opinie ten opzichte van de verkiezingen op acht verschil lende data, waaruit een meerderheid voor Roosevelt op de laatste 6 data bleek. Het Instituut was de eenige, die aan de hand der cijfers de Staat Pensylvania, die sinds 1856 hardnekkig Republikeinsch was geweest aan Roosevelt toewees. Het Instituut heeft hiermee bewezen resul taten met zijn werkmethode te kunnen ver krijgen, die door geen ander benaderd kunnen worden en die het tot één der belangrijkste instellingen in Amerika's maatschappelijk leven maken. Eén zijner actueele vragen aan het Ameri kaansche publiek betreft de kwestie van de wenschelijkheid eener nieuwe internationale bewapeningsconferentie, om tot vermindering en beperking van bewapening te geraken. 57% spraken zich voor zulk een conferentie uit, maar van die 57% verzetten zich 28% tegen het voorstel, dat Amerika zulk een conferentie bijeen zou roepen en dus van Amerika het Initiatief uit zou gaan. De beteekenis van een dergelijk Instituut, dat in staat is in tijden van kalmte en in tij den van groote beroering in korten tijd de publieke opinie op de vragen van den dag weer te geven en in welks archieven data van groote historische beteekenis worden bijeengebracht, wordt thans meer en meer erkend. Ook in En geland bestaan thans plannen voor werk in deze richting." Natuurlijk is het een heel belangwekkend geval, maar ik zie de Engelschen nog niet zoo hard in dezelfde richting gaan. In Europa zal men groote bezwaren zien in de werking van zulk een Instituut en het zou niet verwonder lijk zijn als men die in Amerikaansche regee- ringskringen ook al voelt. Immers, in iederen parlementair-geregeerden staat sticht men op deze wijze een tweede kiezerscorps naast het reeds bestaande. Wordt zooiets door particu lieren ondernomen hetgeen blijkbaar in Amerika het geval is, ofschoon de mogelijk heid aanwezig schijnt dat de regeerende De mocratische Partij er invloed in heeft -— dan gaat men op weg naar zooiets als een onwet- tigen „staat in den staat". Weliswaar heeft dit nieuwe lichaam geen uitvoerende bevoegd heid, maar het zou een zeer grooten invloed op beslissingen van regeering en parlement kunnen doen geldm. Als vrijwel zeker kan men aannemen, dat het Amerikaansche Instituut den uitslag van de verkiezingen ook beïnvloed heeft. Zou het inderdaad onpartijdig handelen in zijn .vele enquêtes, dus alle zaken van wer- (Ir. Davime, Directeur-Generaal der P.T.T. is Maandag, ter gelegen heid van zijn 60sten verjaardag, van vele zijden gehuldigd.) Er was een tijd, dat onze posterijen Waren bekend als onze Tante. Pos. Men zei dat niet bepaald om haar te vleien, Toch vochten zij zich van dien spotnaam los. 't Werd een bedrijf, dat elk ging respecteeren. Van jaar tot jaar steeds verder uitgebreid. Tante verscheen in steeds moderner kleeren, Zij werd weer jong en energiek geleid. Haar vindingrijkheid groeide met de jaren, En telkens kwam zij met een nieuw idee, Zij die voorheen de grootste spotters waren, Bekenden nu, dat 's andre P.T.Thee. Ach, tante Pos is eigenlijk begraven, Voor haar nalatenschap stond iemand klaar, Met wel bijzonder groote leidersgaven, En die Oom Post werd Maandag zestig jaar. Dien leeftijd halen vele andre menschen, 't Is op zichzelf niet iets dat moeite kost, Maar 'k wil toch den heer Damme hartlijk wenschen, Blijf jaren nog op uw enonze post. P. GASUS. Een K E I P - bril ZIT PRETTIGER K EIP Gi'oote Houtstraat 137. (Adv. Ingez. Med.) kelijk belang onderzoeken en de resultaten ook eerlijk publiceeren, als de leiders van het In stituut daar zelf niet ingenomen mee waren, dan zou het inderdaad op den duur een macht van enorme beteekenis krijgen, waarmee te vens het gevaar- zou toenemen dat het als mid del voor politieke intriges werd gebruikt en zijn onpartijdigheid verloor eer het publiek dit bemerkte. In Zwitserland bestaat wettelijk het volks referendum, hetgeen wil zeggen dat men zich in dat land niet tevreden stelt met den uit spraak der kiezers over de samenstelling van vertegenwoordigende lichamen, maar hen ook laat stemmen over aangelegenheden van groot openbaar belang. Hun meerderheids-beslis sing heeft definitieve kracht omdat het refe rendum deel uitmaakt van het staatsbestel. Misschien zou men uit het optreden van het Amerikaansche Instituut der Publieke Opinie moeten opmaken, dat ook in de Ver- eenigde Staten neiging bestaat in de rich ting van het volksreferendum. Maar dat is zeer moeilijk uitvoerbaar in dat geweldige geheel van achtenveertig Staten, veel moei lijker dan in het kleine Zwitserland al is, dat ook een Bondsrepubliek. En het houden van vóorstemmingen bij verkiezingen is in elk geval al iets heel anders, terwijl de be perking tot 100.000 kiezers in sommige ge vallen een volkomen misleidend resultaat kan geven. Ware de conjunctuur in Amerika een dus danige geweest, dat de kansen van Roosevelt en Landon vrijwel gelijk hadden gestaan, dan zou de „vergissing" van het Instituut ten aanzien van den staat New-Hampshire een beslissenden suggestieven invloed hebben kun nen geven. Er heerschen veel uiteenloopende meeningen omtrent staatsvormen, maar een particulier instituut met suggestieven invloed zooals dit Amerikaansche zal geen enkele regeering op den duur naast zich kunnen dulden. Het moet leiden tot intriges en versnippering van re- geeringsmacht. In Europeesche landen, ook in het onze, worden soms enquêtes over groote vraagstuk ken van den dag gehouden. Ik herinner b.v. aan het Nederlandsche petitionnement van 1931, dat overigens een internationaal vraag stuk (dat der ontwapening) betrof, aan de overeenkomstige Engelsche enquête van de League of Nations in 1935, aan de onlangs door de Groene Amsterdammer gehouden enquête inzake staatkundige vraagstukken. Maar al dergelijke enquêtes worden inci denteel gehouden en steeds weer door an deren. Het wordt iets heel anders als men een permanent Instituut schept, zooals in Ame rika, dat vóórstemmingen bij verkiezingen houdt en er zijn bedrijf van maakt, voortdu rend over allerlei zaken te enquêteeren, Tenslotte nog dit: vele kiezers zullen hun stem anders uitbrengen als die hun door een particulier instituut zonder uitvoerende be voegdheden gevraagd wordt, dan als de wet tige overheid dat doet. R. P. VEREENIGING „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN" Pandpoort, Koningstraat. 't Is herft nu. en 't is somber, Het duister valt vroeg m, En zoo is 't ook heel donker Voor menig huisgezin. Maar wie den toestand zóó bezit, Vergeet „Weldadigheid" zeker niet. Giro no. 212793 telefoon 11855 Zeelieden wenschen betere voorwaarden. IJMUTDEN Dinsdag. In ons blad van j.l. Donderdag meldden we reeds, dat er onder de zee lieden weinig animo bestaat om op de voorwaarden van 't oude contract, dat 31 December a.s. vervalt, te blijven varen en dat de kans groot was, dat het contract door de organisaties zou worden opgezegd. De juistheid van dit bericht is thans gebleken. Het opzeggen door de sa menwerkende organisaties is inmiddels gebeurd. Van de zijde der organisaties ver langt men een nieuw contract op betere voorwaarden. Met man en muis vergaan? Italiaansch schip een week over tijd. Naar wij vernemen, is de vrees gegrond, dat het Italiaansche stoomschip „Dignitas" gedu rende een der jongste stormen met man en muis is vergaan. Het stoomschip, dat toebehoorde aan de reederij Ravano te Genua, voer in time-char ter voor de Italiaansche regeering met een lading ijzererts, bestemd voor het hoogoven- bedrijf te IJmuiden. Volgens Lloyds is het stoomschip op 3 No vember j.l. Gibraltar gepasseerd. Sindsdien is van het schip niets meer vernomen. De af stand van Gibraltar naar IJmuiden bedraagt 1400 mijl, welke dus" in ongeveer zes dagen door het schip kan worden gestoomd. Op 10 November had de „Dignitas" in IJmuiden moeten binnenkomen. Dit is niet geschied en evenmin is bericht ontvangen, dat het schip in een of andere vluchthaven is binnengeloo- pen. Daar het intusschen reeds 17 November is, moet men aannemen, dat de „Dignitas" is vergaan. Het schip meet 5376 br. reg.ton en had een bemanning van 38 koppen. Voor het Nationale Huwelijksgeschenk. Zesde verantwoording van bij ons blad ingekomen giften. R. H. te A 2.50; G-. H. S. Hri. 1.—; J. v. A. ƒ2.50; Jnkvr. H. A. v. K. ƒ10.W. Sch. te H'st. ƒ1.—; W. C. G. ƒ1.—; H. G. v. D. ƒ1.—; Zr. H. G. L. D. 1.—; Mevr. W. v. S. 1.—; Mevr. E. S. ƒ1.—; Mej. L. C. B. ƒ0.50; v. d. M. 1.—; N. N. 1.—; N. N. f 1.—; Mevr. K. 0.50; A. K. 0.50; Mej. A. B. ƒ1.—; Mej. M. K. ƒ0.25; d. W. ƒ0.50; A. v. H. f0.50; H. G. T. ƒ0.20; A. v. S. ƒ0.50; F. B. te H. ƒ1.—; A H S. ƒ025; Mevr. C. W. ƒ2.50; Mevr. R. ƒ1.—; fam. R. v. d. L. ƒ10.—; Mevr. S. J. ƒ2.50; A. R. B. ƒ0.50; J. P. B.. te H'stede ƒ0.50; K. S. ƒ2.50; S. St. Pzn. ƒ2.50; P. St. ƒ2.50; F. B. ƒ1.—; M. ƒ0.50; Dames De G. 1.fam. M. te H'stede 1«— J. W. Z. ƒ0.50; J. v. G. 2.50. Surséance van betaling Brockway Mij. Het accoord gehomologeerd. Heden, Dinsdagmorgen, heeft de Arr. Recht bank alhier in civiele zitting het door de cre diteuren aanvaard accoord inzake de sur séance van betaling dier Maatschappij geho mologeerd. Ook het accoord inzake de surséance van betaling van den directeur van genoemde Maatschappij, den heer M. C. v. d. Wal, werd gehomologeerd. Autodiefstal is opgehelderd. Drie schuldigen gearresteerd. De wagen in Deventer achterhaald. In de maand September werd in Bloemen - mendaal een auto gestolen. Een Ford 1930 stond in de garage van een leegstaande villa aan den Militairen weg in Overveen. Op een aanvankelijk onbekenden dag is de auto gesto len. De recherche heeft dit geval langdurig en grondig onderzocht en heeft daarbij succes Op 6 November heeft zij te Haarlem aan gehouden den 22-jarigen J. P. den 42-jarigen C. B. en zijn 22-jarigen zoon B. Zij hebben allen een volledige bekentenis afgelegd. Daarop is naar de auto gezocht. Een tocht langs de groote automarkten leverde aanvankelijk niets op, doch tenslotte is de wagen in Deventer achterhaald. Hij was toen reeds „in de derde hand". C. ten Boom. Trekt zich terug uit de Middenstands organisaties. C. TEN BOOM. De heer C. ten Boom heeft met ingang van 1 Januari 1937 ontslag genomen als voorzit ter van de Christelijke Middenstandsvereeni- ging „Boaz". In die kwaliteit maakte hij een lange reeks van jaren deel uit van het dage lij ksch bestuur van de Middenstandscentrale voor Haarlem en omstreken. Aan beide orga nisaties heeft hij zeer veel gedaan voor de behartiging van de middenstandsbelangen. Bij het klimmen der jaren de 77 zijn al gepasseerd wordt het den heer ten Boom natuurlijk moeilijker nog zoo actief deel te nemen aan het vereenigmgsleven. Daarom vindt hij dat nu de tijd gekomen is het werk aan jongere krachten over te geven. Dit besluit wordt geëerbiedigd, maar toch ziet men met leedwezen den voorzit tershamer door dezen sympathieken man neerleggen. Over eenige dagen zal „Boaz" bijeenkomen om een nieuwen voorzitter te kiezen, die dan ook tevens deel zal uitmaken van het dagelijksch bestuur der Middenstandscen trale Dessa's door noodweer geteisterd. Groot aantal woningen omgewaaid; schade aan tabaks- en rubberaanplantingen. DJEMBER, 17 November (Aneta) Gister middag is in het onderdistrict Bangsalsari (in de omgeving van Dj ember) een onweer, dat gepaard ging met een orkaan, losgebarsten. In de dessa's Toegoesari en Tjoerahkalong zijn 121 woningen omgewaaid. Ook aan de rubber- en taks-aanplantingen werd schade toegebracht. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Het binnenlandsch bestuur verleent aan de daklooze bevolking hulp. INBRAAK IN CONSUMPTIETENT De pachter van de consumptietent op het Haarlem-terrein heeft bij de politie aangifte gedaan, dat na Woensdag iemand in zijn tent heeft ingebroken. Hij mist 30 a 40 koppen en schotels en ongeveer tien melkkannetjes. De politie stelt een onderzoek in. Primo de Rivera Jr. terecht. staat Leider der Spaansche fascisten verzekert nooit tegen den Staat te hebben samengezworen. ALIOANTE, 17 November (Havas/A.N.P.) Voor de volksrechtbank is het proces begon nen tegen den leider van de Spaansche Pha lanx, José Antonio Primo de Rivera, zijn broer Miguel en diens echtgenoote Margarita. De drie beklaagden worden beschuldigd van deelnemen aan den opstand en muiterij. In zijn kwaliteit van advocaat verklaarde José Antonio zichzelf en zijn beide medebeklaagden te zullen verdedigen. Hij erkende, dat hij de Spaansche Phalanx heeft gesticht, welke later samensmolt met de jongeren van de nationaal-socialistische beweging, doch hij ontkende imperialistische doeleinden na te streven. Wel verklaarde hij, dat hij het con- stitutineel bewin wilde vervangen door een corporatief bewind. Ten aanzien van zijn reis naar Duitschland zeide hij, dat hij in zijn on derhoud met Hitier geen politiek heeft be handeld, ook heeft hij met de leiders van het nationaal-socialisme niet gesproken over een verbond. Hij verzekerde nooit tegen den staat te hebben samengezworen en hij was niet op de hoogte met de plannen der opstandelingen. Vervolgens werd hem gevraagd, waarom hij de opstandige generaals veroordeelde, terwijl hij toch in voortdurend contact stond met Martinez Anido en Sanjurjo. Hij antwoordde hierop, dat dit medewerkers zijn geweest van zijn vader. Zijn broer Miguel ontkende te hebben deel genomen aan den opstand en diens echtge noote zeide niets te weten omtrent een even- tueele politieke actie van haar man, Het woord is aan.... Fliegende Blatter: Menigeen schijnt den men schen klein toedoordat hij hen zoover vooruit is. Noodlottig ongeluk onder Ter Aar. Auto en vrachtauto na botsing te water gereden. Kapelaan Hoogervorst uit Haarlem verdronken. TER AAR, 17 November. Heden morgen om kwart over negen reed langs het Aarkanaal alhier een per sonen-auto, bestuurd door den wel eerwaarden heer Hoogervorst, kape laan van de Parochiekerk van de H. Lidwina te Haarlem. Vóór deze auto reed een vrachtwagen, bestuurd door den vrachtrijder F. Lek uit Ter Aar. Toen de particuliere auto den vracht wagen wüde passeeren, raakte eerst genoemde wagen met het rechter- achterwiel het linkervoorwiel van de vrachtauto met het gevolg, dat beide voertuigen door deze botsing in het Aarkanaal reden. De bestuurder van den vrachtwa gen kon zich nog tijdig in veiligheid stellen. De politie en de burgemees ter van Ter Aar waren spoedig ter plaatse en onmiddellijk stelde men pogingen in het werk den bestuur der van de personen-auto uit zijn benarde positie te bevrijden. Toen men daarin geslaagd was. bleken de levensgeesten reeds geweken. Het stoffelijk overschot van kapelaan Hoogervorst werd naar een nabij ge legen woning overgebracht. De auto's werden later opgehaald. Kapelaan Hoogervorst was pas drie maanden in de Lidwina parochie werkzaam. Men kende hem als een ijverig dienaar, bemind bij de pa rochianen, die hij ondanks den korten tijd, dat hij daar was, reeds allen kende. Dertien jaar geleden ontving kapelaan Hoo gervorst de priesterwijding. Hij was directeur van de Mariacongregatie en adviseur van ver scheidene vereenigingen. JKVR. E. G. BARONESSE VAN ITTERSUM OVERLEDEN. In den ouderdom van 85 jaar is gisteravond te 's-Gravenhage overleden jkvr. E. G. Baro nesse van Ittersum, geboren te Haarlem. 18 October 1879 werd zij benoemd tot hof dame van H.M. Koningin Emma en zij is dat gebleven tot het overlijden van de Koningin- Moeder op 20 Maart 1934. In 1901 benoemde Hare Majesteit de Ko ningin haar tot dame du Palais Honoraire van haar huis, waarop in 1905 volgde de be noeming tot eere dame van de Huisorde van Oranje. Bovendoien was zij officier de l'Academie Francaise. (en Cadeautje vaat de Uoayd St. VUeölaas bij. lat. itan Weect - Cjieesleeat ZO JtlejMH M-651 (Adv. Ingez. Med.) De strijd om Madrid. pag. 4 Een ontploffing in een kruitfabriek in Zuid- Frankrijk heeft vele dooden en gewonden geëischt. pag. 4 Indië's tekort voor 1937 wordt geraamd op 24.4 millioen gulden. pag. 3 In 1937 zal waarschijnlijk het briefport niet verlaagd worden. pag 3 De Douglas D.C. 3 trekt te Parijs de belang stelling. pag. 3 De zeelieden te IJmuiden hebben het contract opgezegd. pag. 1 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Het „Instituut der Publieke Opinie". pag. 1 Van onzen Londenschen correspondent: Twee dagen bewapeningsdebat in Engeland. pag. 4 Mr. J. II. van Gelderen: Minder verkcerson- ongevallen in 1935. pag. 3 VV. Fehres: Bevolkingsboekhouding belangrijk herzien. pag. 13 G. J. Kalt: Kerkconcert Bennebroek. pag. 7 J. B. Schuil over Charlotte. pag. 7 K. de Jong: Orgelreeital. pag. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 9,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1