Een ijzeren kolos naar Indië. Greta weer. De ramp van de „Van der Jyck" Hit 54e Jaargang No. 16384 Verschijnt dagelijks, behalve öp Zon- en Feestdagen Donderdag 19 NovemKer 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS CUSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post ƒ0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTlëN 15 regels f 1.75, elke regel meer J 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog /400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm-of Beenbreuk 30.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 19 November. Bezinning. Een storm van rampen en verdwazing schijnt over Europa te varen. Dit zijn dagen van ontstellend, ellendig nieuws. In Spanje heeft de strijd zich ontwikkeld tot een dol zinnig gevecht om de hoofdstad, dat door sommige menschen wellicht beschouwd wordt als een bron van opwindende sensatie-lectuur plus conversatie over de vraag of een over winning van „de witten" dan wel een zege van „de rooden" aanbevelenswaard is, zonder dat zij aandacht schenken aan berichten als deze: „Eén bom heeft zeventig kinderen gedood". „Schreiende moeders klemden zich aan de lijkjes harer kinderen vast en weigerden ze door de Roode Kruis-mannen te laten weg halen". Het is natuurlijk gemakkelijker er cynisch over te wezen. Het is immers zoo ver weg, dat Spanje. Maar als de Europeesche volken ver der blijven leven in onverschilligheid tegen over de gruwelijke bestialiteit van de moderne menschenslachting, als zij de voortdurende waarschuwingen van een kleine minderheid tegen de dreigende gevaren blijven negeeren en zelfs de fut missen om de actie voor inter nationalen vrede te steunen de overgroote meerderheid negeert die actie eenvoudig, of lacht erom in haar domheid dan zal het eind zijn dat de hel in gansch Europa los breekt, en dat in oneindig heviger vorm dan in Spanje. Want vrijwel alle mogendheden beschikken over veel machtiger en uitgebrei der slachtings-middelen dan dat ongelukkige land. De Engelsche regeering dreigt nu met in voering van den militairen dienstplicht. Weer een nieuw verschijnsel van groote beteekenis op den weg naar het cataclysme. Engeland hééft den dienstplicht tijdens de oorlogsjaren 1915—1918 tijdelijk toegepast, nadat een ge forceerd recruteerings-systeem (het „Derby recruiting system" had in de eerste oorlogs maanden gefaald. Men kreeg zelfs onder dit stelsel van .moreele pressie" geen vrijwilligers genoeg, ofschoon het land al in oorlog was. Nu, in vredestijd, krijgt men er ook niet ge noeg. Er zijn nog honderdduizenden werkloo- zen in Engeland, maar men kan de officiëele vredessterkte van het vrijwilligers-leger niet aangevuld krijgen ondanks hooge gages. On langs werd opgegeven dat er nog 12000 man aan ontbraken en dat de propaganda van het ministerie van Oorlog voor vrijwillige dienst neming weinig uitwerkte. Vandaar thans dit dreigement der Engelsche regeering. De uitvoering zou een wijziging in de Brit- sche mentaliteit ten aanzien van de Euro peesche conflicten beteekenen. Men begrijpe dit goed. De Britsche mentaliteit, in alle lagen der bevolking, is steeds afkeerig van den dienstplicht geweest. Het Engelsche volk voelt zich een grootmacht in de wereld en in Europa; zijn grondige afkeer van den oor log doet het gevoelen dat deze grootmacht zich niet als een georganiseerde militaire bedreiging moet constitueeren. Niettemin dreigt thans ook dit principe door de jaren 19181936 eerst in uitvoering, hersteld en daarna door alles heen volgehou den, te bezwijken. De principieele beteekenis, in de Britsche mentaliteit bezien, is veel groo- ter dan hetgeen de werkelijke uitbreiding van het leger beduidt. Dat is niet een zaak die men in cijfertjes berekent. Volgens uitlatingen van den Franschen pre mier, dezer dagen door hem in een rede te Soissons gebezigd en waaraan in deze rubriek aandacht is geschonken, zouden er binnen enkele dagen nieuwe ontwapeningsvoorstellen te Genève worden ingediend en verwacht hij daarvan veel. God geve dat het waar moge zijn. Als de re geeringen niet beseffen dat zij moeten mee helpen om de volken tot bezinning te brengen zal de leiding over de door bewapening, macht spreuken en wartaal opgezweepte massa's hen ontglippen en zijn de gevolgen niet meer te overzien. Men speelt met vuur, men hoont het Christendom door de grofste daden van wille keur, men beleedigt waarden die de eenvoudige mensch altijd geleerd heeft te eerbiedigen, men spot met humaniteit. Indien de menschen op de verantwoorde lijke pesten in Europa niet tijdig inzien dat bezinning moet komen, door hen geleid en met alle kracht bevorderd, zal alles in den maalstroom der verdwazing worden meege- R. P. Prins Bernhard maakt een vliegtocht. Bezoek aan Soesterberg en de Koolhouenfabrieken. EXTRA INDISCH UITVOERRECHT De Volksraad heeft Woensdag de ontwerp- ordonnantie tot heffing van een extra uit voerrecht aangenomen met 11 tegen 4 stem men. Tevoren was een amendement aangeno men om het uitvoerrecht op vier procent te stellen, terwijl een ander amendement, om den werkingsduur van vijftien maanden te schrappen, eveneens een meerderheid had jrerworven. Vanochtend om negen uur arriveerde Z. D. H. Prins Bernhard, per auto komende van Het Loo, op het vliegkamp Soesterberg De Prins was vergezeld door zijn parti culieren secretaris jhr. ir. W. G. Röell. Voor het administratiegebouw der lucht- vaartaf deeling hadden zich de inspecteur van het luchtvaartbedrijf, generaal M. Raaymaker en kolonel J. Best, commandant der lucht vaartaf deeling met de tot zijn staf behoorende officieren opgesteld. De Prins werd verwel komd door generaal Raaymaker en daarna werd kolonel Best aan hem voorgesteld Nadat de Prins zich eenigen tijd met den inspecteur van het luchtvaartbedrijf had on derhouden, begaven allen zich naar het vlieg terrein, waar de Douglas der K.L.M., P.H.A.K.O. stond opgesteld, welke om 8.45 uur van Waal haven te Soesterberg was aangekomen. Op weg daarheen bleef Prins Bernhard even staan bij het monument ter nagedachtenis van de gevallen vliegers. Bij het toestel werd de prins ontvangen door de heeren A. Pies- man, directeur der K.L.M. en Jhr. K. H. Rens- dorp, directeur der K.N.I.L.M., waarna de Prins en zijn secretaris en de beidé laatstgenoemde heeren in het vliegtuig stapten. Tegelijk met twee escadrilles onder leidin< van kapitein van Weerden Poelman steeg dit toestel op om in de richting van Waalhaven te verdwijnen. De Douglas die bestuurd werd door Frijns. met Van der Molen als radio-telegrafist, De Jong als werktuigkundige en mejuffrouw Bon- gertman als stewardess aan boord, kwam pre cies half tien het vliegtuig te Waalhaven in zicht, geëscorteerd door de tien legervliegtui gen onder commando van kapitein van Weer den Poelmna. Even cirkelde de zilveren Douglas boven het veld, om dan vlak voor de Koolhovenfabriek neer te strijken. Voor dit gebouwencomplex wachtte een gezelschap, bestaande uit de heeren F. Koolhoven, directeur, Jac. Mees, pre sident-commissaris en de commissarissen mr. M. P. L. Steenberghe, C. van 't Groenewoud en de juridische adviseur der N.V. Koolhoven vliegtuigen, mr. A. D. van Buren, den Prins en diens medepassagiers op. Daarna werd een bezoek gebracht aan de gebouwen van Koolhoven. i Auto na botsing gekanteld. Hedenmiddag om kwart voor één had een autobotsing plaats op den hoek van de Mar- nixstraat en de Kleverlaan, doordat een der bestuurders geen voorrang verleende. Een der auto's, waarin vier personen geze ten waren, kantelde. De inzittenden kwamen er vrijwel ongedeerd af. EEN ONFORTUINLIJKE HELPER. De 48-jarige expediteur W. uit Zandvoort was Woensdagavond een beurtschipper op het Spaarne behulpzaam bij het ophijschen van de giek, omdat de hijschdraad vast zat. De expediteur gleed uit op de ijzeren luiken van het laadruim en viel, waarbij hij zijn rech ter dijbeen brak. Door leden van den Onge- vallendienst werd hij geholpen, waarna hij per ziekenauto naar het Diaconessenhuis werd vervoerd. DIJBEEN GEBROKEN. Woensdagavond half negen had een 49-ja- rige man uit Haarlem, die onder den invloed van alcohol verkeerde, op den hoek Indische- straatBantamstraat het ongeluk te struike len en te vallen. Hij brak zijn rechter dijbeen. Door leden van den Ongevallendienst werd hij behandeld, waarna hij per ziekenauto naar het ziekenhuis St.-Johannes de Deo werd vervoerd. LEZING VAN DS. R. PASQUIER IN DE WAALSCHE KERK. Vrijdagavond om 8 uur zal de heer Robert Pasquier, predikant te Brussel, in dienst van de Christ. Belgische Zendingskerk, een le zing houden in de Waalsche kerk over zijn werk. DIEFSTAL VAN f 10. Door de Haarlemsche politie is een 17-jarige loopjongen aangehouden, die verdacht wordt van diefstal van een bankbiljet van f 10 ten nadeele van' een slager alhier, bij wien hij als klant in den winkel kwam. De jongen be kende den diefstal; een bedrag van f 5.52 was er nog van over. De politie heeft dit in beslag genomen en proces-verbaal opgemaakt. AANBESTEDING Door het Provinciaal Bestuur werd heden morgen aanbesteed: het vervangen der brug gen 1, 2, 3 en 4 in den weg 't Schouw-Pur- merend door betonnen bruggen met een dag wijdte van 3.3 m. met bijkomende werken, in de gemeenten Hpendam en Landsmeer. Het laagst werd ingeschreven door J. P. Koopen te Enkhuizen voor 37.777. Deli Maatschappij. Tinbaggermolen wordt verscheept. Op de Werf Conrad gebouwc Interimdividend van 5 pCt. (v. j. 3). Volgens mededeeling van de directie der Deli-Maatschappij zal van 20 November a.s. af een interim-dividend van 5 pet. betaalbaar worden gesteld op rekening van het boekjaar "per eind October 1936. Het voorafgaande jaar werd in totaal 8 pet. dividend uitgekeerd, waarvan 3 pet. interim, en het daaraan voor afgaande 5 pet. ineens. IJzer, ijzer en nog eens ijzer, in een wirwar van balken, staven en platen, vormt een ingewikkeld, hoog oprij zend bouwsel achter de Paul Kruger- kade op de Werf Conrad. Langzamer hand is het gevaarte gegroeid. Eerst was het alleen nog maar een stalen onderstuk, waarop successievelijk bal ken, binten en wat dies meer zij ver schenen, totdat tenslotte de tinbag- germolen, want daartoe was de stalen kolossus bestemd, gereed was. Nu zullen de omwoners van de werf het bouwwerk, dat zij hebben zien ont staan, weer in een veel sneller tempo zien verdwijnen. Men is namelijk druk bezig met de demontage van den mo len, die straks in Indië, op Billiton, weer opgebouwd zal worden. Over vijf weken zal de geheele molen van de werf Conrad verdwenen zijn. Maar reeds staat er een nieuwe op stapel: aan de over zijde van het Spaarne op de terreinen van Stork-Hijsch wordt gewerkt aan den onder bouw van een nieuwen tinbaggermolen, die voor Banka bestemd is. Dit zal de derde zijn, die de firma aflevert. De eerste, de grootste, is ook naar Billiton gegaan, de tweede, die nu verscheept wordt, was kleiner en de derde, waaraan men thans begonnen is, zal weer iets grooter zijn dan de tweede. Als wij zeggen dat de tweede molen de klein ste is, dan moet u zich echter niet voorstellen, dat dat nu zoo'n dwergachtig klein molentje is. Integendeel, wanneer men op den grond staat naast den molen, dan rijst een hooge toren voor u op. De grootste hoogte bedraagt 22 meter. Dat is namelijk de weg, die de bag- geremmers afleggen van boven naar beneden en van beneden naar boven. Hoe werkt de molen? Want hoe is het mogelijk dat dit vreemd soortige geval van rood gemenied ijzer ooit het rijke tinerts uit den bodem te voorschijn too- vert? De molen, die thans naar Billiton zal gaan, wordt hier gedemonteerd. Alle onder- deelen worden gemerkt en dan met hoeveel heden van ongeveer 250 ton tegelijk naar de Oost verscheept. Daar graaft men op het ter rein, dat men wil exploiteeren, een groote kom, waarin de molen gemonteerd wordt. En dan begint hij zijn werk: de bagger wordt uit den bodem opgehaald en gestort in een groote bak, waarin een zeeftrommel gebouwd ls. Hier on dergaat het slik de eerste wassching, vervol gens in een andere bak de tweede bewerking. Door de z.g. „jigs" wordt het water in deze tweede bak in voortdurende beweging gehou den. Het zwaardere tin, dat eventueel aan wezig is, bezinkt dan. Het afgewerkte slik, waaruit het tin reeds verwijderd is, de z.g. „trailings", wordt door den molen uitgewor pen en dempt zoodoende de kom, die afgezocht s. De molen graaft intusschen verder en baant zich zoo een weg door het te exploiteeren land. Deze methode van ontginning brengt met zich mede, dat een tinmolen slechts gebruikt wordt voor de afwerking van een bepaald stuk ter rein, dat men doorzoeken wil. Is het geheele terrein afgezocht, dan heeft ook de tinmolen afgedaan. Voor een nieuw terrein is dan weer een nieuwe molen noodig. Intusschen duurt deze termijn gemiddeld wel een jaar of tien. En na het verloop van dien tijd zal de bagger molen ook wel nagenoeg versleten zijn, want de slijtage, die hij ondergaat bij het graven in den dikwijls harden en rotsachtigen of taaien grond, is uit den aard der zaak zeer groot en al bevat hij een 1400 a 1700 ton staal of 1.400.000 tot 1.700.000 kilogram! ook de groe ten der aarde komen eens ten val! De tinbaggermolen, die thans door de Werf Conrad afgeleverd wordt, wordt gedeeltelijk door stoom, gedeeltelijk door electriciteit ge dreven, die hij zelf opwekt. De vorige, die reeds op Billiton is, wordt geheel door electri- schen stroom gedreven, die van den „wal" af geleverd wordt. Vele handen vinden hierdoor werk Zooals te begrijpen is, verschaft de bouw en de aflevering van zulke enorme objecten als deze reusachtige tinmolens zijn, aan heel wat handen werk en vooral nu de demontage en de verscheping van den afgebouwden molen groo te spoed vereischen, werkt de Werf Conrad op volle kracht. En gelukkig staat reeds weer een volgende tinmolen op stapel, waarvan de bouw gedurende vele maanden tal van arbei ders aan het werk zal houden! Het is in dezen tijd voor onze stad dan ook een groot voordeel, dat één van haar grootste industrieën, de werf Conrad annex Stork-Hijsch. vol op werk heeft. Hier kloppen de ha mers, hier ratelen de kranen, hier klinkt het lied van den arbeid. Over de breede binten van het stalen ge vaarte bewegen zich de menschen als nijvere mieren en stuk voor stuk ver dwijnen de onderdeelen van den mo len, die langzaam maar zeker kleiner wordt, om na een lange reis over de (Het bericht, dat Greta Garbo binnenkort voorgoed in Europa zou komen wonen, hetzij in Frankrijk of in Zweden, wordt door de film maatschappij, waaraan zij verbon den is, ten stelligste tegenge sproken.) Gelukkig, we zijn weer zoo ver, Zooals voorheen al vele malen, Gelukkig, Greta Garbo's ster Hoeft ook als nieuwsbron niet te dalen. De Zweedsche pers heeft eerst gemeld Dat Greta 't filmspel nu ging staken, 't Nieuws over d' aarde rondgesneld, Moest wel een boel sensatie maken. Zij kocht in Frankrijk een kasteel, Waar zij zich vaak dacht te vertoonen, Maar zij zou voor het grootste deel Van 't jaar in Zweden komen wonen. Maar nauwlijks is 't bericht verspreid, Of het wordt al met kracht weersproken, De welles-contra-nietes strijd, Is weer vol felheid uitgebroken. Ik weiger, als 'k het zeggen mag, Mij erg hierover op te winden, Ik kan dit nieuwtje van den dag Nu niet zoo wereldschokkend vinden, Waar Greta Garbo wonen gaat, Als zij er 't filmen aan zal geven, En dat gebeurt toch vroeg of laat, Is mij volkomen om het even. Want in ons straatje komt ze niet. Dat durf 'k als zeker neer te schrijven, En dat bezorgt mij geen verdriet, Nu kan ons straatje rustig blijven. P, GASUS. Een Cadeautje voor de Uafyit St. T/licataas Jac. van Weert - Gierstr. 20 Telefoon 14651 (Adv. lngez. Med.) zeeën uitgeladen te worden op het zonnige tropische Billiton en weer saamgevoegd te worden tot denzelf den molen, die hier in Haarlem op de Werf Conrad gestaan heeft, die de Haarlemmers hebben zien groeien en weer verdwijnen en die daar ginds lange jaren den ertsrijken bodem zal doorwoelen en afzoeken naar het kostbare en begeerde tinerts. Om daarna afgedankt te worden en ver vangen te worden door een nieuwen baggermolen, die naar wij hopen we derom uit Haarlem zal komen. RECHTBANK De diefstal bij de N.Z.H.T.M, berecht. De diefstallen, die langen tijd bij de N, Z. H. T. M. gepleegd zijn gedurende de maanden Augustus en September en waarbij o.a. ben zine en olie en onderdeelen vermist zijn, wer den hedenmorgen door de Haarlemsche Rechtbank behandeld. Vier verdachten stonden hiervoor terecht. Twee employé's van de N. Z. H. T. M. en twee vrachtrijders waren er bij betrokken geweest. Een 31-jarige monteur uit Haarlem was de eerste. De diefstallen waren eigenlijk pas achteraf geconstateerd. Wel was gemerkt, dat er veel materiaal gebruikt werd. De president: „U hebt er een gewoonte van gemaakt. De nacht, voordat u aangehouden werd ook al." Verd.: „Dat is niet waai'." Hij voerde overigens niet veel tot zijn ver dediging aan. Een tweetal employé's werden over dit geval gehoord. Zij vertelden, dat ver dachte 's nachts vaak in de remise moest werken. Verdachte's werk was goed en van oneerlijkheid hadden ze nooit iets gehoord. De officier requireerde, nu verdachte alles erkent, ook in verband met het reclasseerings rapport, dat gunstig luidt, een voorwaarde lijke veroordeeling voor 10 maanden met drie jaar proeftijd. Mr. van Dam, die verdachte's raadsman was, wijst erop, dat deze verdachte zijn goede positie verknoeit voor anderen. Zelf heeft hij er geen voordeel uit gehad, maar het ging ten bate van anderen. De president: „Hij bracht toch ook goed naar zijn eigen huis!" Verdachte: „Die waren voor mijn zwager bestemd. Ik heb er heusch niets van gehad." Officier: „Was dat soms een tegenvaller? Zouden julie soms samen deelen?" Verdachte ontkent dat. Vervolgens stond de andere garageknecht terecht. In September had hij een bus met 5 liter olie mee genomen naar huis. Ook voor hem stelde het reclasseerings- rapport een voorwaardelijke straf. Omdat de officier dezen man minder straf baar achtte dan zijn chef, den vorigen verdach te, requireerde mr. Paardekoopei Overman drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. (De zitting duurt voort.) Het woord is aan. Nietzsche: Wat uit liefde ivordt ge daan, geschiedt altijd buiten goed en kwaad om. Duikers zullen een onder zoek naar het wrak instellen. SOERABAJA, 19 Nov. (Aneta). Het ma rine-etablissement ontving opdracht van den hoofdinspecteur voor de scheepvaart om het bebakeningsvaartuig „Castor" gereed te maken voor duikeronderzoek. Het schip zal 25 November uitvaren om een onderzoek te verrichten naar het wrak van de „Van der Wyck", hetgeen zal geschieden door duikers van de marine. Men verwacht, dat het wex-k geruimen tijd in beslag zal nemen, daar het schip op maximum-diepte ligt, waarop kan worden gedoken. Treedt Burgemeester De Vlugt in 1937 af? (Speciale correspondentie). 's-GRAVENHAGE, 19 November. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen ligt het in het voornemen van dr. W. de Vlugt, burge meester van Amsterdam, wiens ambtsperiode loopt tot 1938, om reeds in den zomer van 1937 zijn ontslag aan te vragen. In 1921 aanvaardde dr. de Vlugt het burge meesterschap te Amsterdam, zoodat hij dus straks terug zal kunnen zien op een 16-jarige ambtsperiode. STRAATROOF. Woensdagavond heeft een politie-agent op aanwijzing in de Korte Veerstraat aangehou den een 47-jarige Haarlemmer, die uit een fietstasch van een rijwiel een dames- taschje zou hebben ontvreemd. Dit taschje is door een verpleegster teruggevonden op den hoek Parklaan—Kenaupark. De inhoud bleek nog compleet aanwezig te zijn. De man, die ontkent is voor een nader onderzoek in ver zekerde bewaring gesteld. WINKELDIEVEGGEN GEARRESTEERD. De Haarlemsche politie heeft Woensdag middag een 23-jarige vrouw aangehouden, die bekende gedurende de laatste weken in twee winkels alhier diefstal te hebben gepleegd, o.a. van fleschjes parfum, handschoenen, mar- sepain enz. Bij een onderzoek in haar woning werden verschillende goederen, van diefstal afkomstig, in beslag genomen. Te half zeven Woensdagavond werd verder aangehouden een 31-jarige vrouw, die meer malen in gezelschap van eerstgenoemde vrouw winkeldiefstallen zou hebben gepleegd. Ook in haar woning werd een onderzoek ingesteld. Een paar handschoenen, eenige fleschjes par fum en een portemonnaie die vermoedelijk van diefstal afkomstig zijn, werden in beslag genomen. Deze vrouw ontkent. Zij is in ver zekerde bewaring gesteld. De Duitsche en Fransche regeeringen heb ben de regeering Franco erkend. pag. 4 José Primo de Rivera, de leider der Spaansche Phalanx, is ter dood veroordeeld. pag. 4 Het jongste bombardement van Madrid heeft een geweldige verwoesting in de stad te weeggebracht. pag. 4 Gisteren zijn bij verkeersongelukken drie menschen gedood en twee ernstig gewond. pag. 3 In de Tweede Kamer zijn nadere inlichtingen gevraagd over de z.g. Haagsche zedenzaak. pag 3 De rijksmiddelen geven over October geen hoogere opbrengst te zien. pag. 3 Over een interim-dividend van Koninklijke en Shell. Transport wordt eerst na 31 De cember a.s. beslist. pag. 3 ARTIKELENENZ. R. P.: Bezinning. pag. 1 Van onzen Londenschen correspondent: De Engelsche koning naar noodgebieden. pag. 4 J. H. de Bois: Expositie kunstzaal Reeker. pag. 6 K. de Jong: Heemsteedsch Chr. Gem. Koor. pag. 6 K. de Jong: Tweede Kamermuziekavond Toonkunst. pag. 6 G. J. Kalt: „Die Spaerne Sanghers" en „Haar lem's Vrouwenkoor". pag. 6 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft Voor de Vrouw. pag. 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1